pixelg
Dylemat - Kiedy sprzedać? - Warsztat - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Dylemat - Kiedy sprzedać?

gringo
0
Wpisów: 9
Wysłane: 7 maja 2009 14:23:54
Witam.
Pytanie mam chyba bardziej psychologiczne niż techniczne. Jednym zdaniem: Nie mogę się zdecydować na sprzedaż posiadanych papierów.

Przykład z dzisiaj: IDM, wszedłem po średnio .95, o sprzedaży pomyślałem gdzieś miesiąc temu na poziomie 1.8*. Widziałem w wykresach sygnały potencjalnego spadku, [który się czasem się sprawdza a czasem nie]. Papier leci w dół (obecnie 1.5*), lecz zysk ciągle mnie zadowala (nadto nawet) A L E nie mogę się zdecydować na sprzedaż. Spółka IMHO perspektywiczna pomimo uzyskanej straty, wydaje mi się, że ma duży potencjał dlatego pomimo wszystko trzymam A L E przecież mogę wyrzucić i wrócić po spadku etc, etc, dżizzz...

Jakie kryteria przyjąć, co traktować jako ostateczny sygnał sprzedaży. Think
Jak Wy decydujecie o sprzedaży?

pozdrawiam
gringo

ps.
Co do strategii. Gram tylko długo i tylko średnio/długo terminowo, czasem korci by wyrzucić papier szybko, ale kiedyś podewziąłem określoną strategie i staram się trzymać tych założeń. Rzeczywisty skład mojego portfela można zobaczyć tutaj. Póki co nie mam się czego chyba wstydzić. Jest w tym na pewno łut szczęścia (begginer's luck?), ale również ostrożność i trzymanie się z dala od rynku w razie niepewności. Zainteresowanie giełdą >1.5 roku, aktywnie 3 miesiące.

kui3a
0
Wpisów: 38
Wysłane: 7 maja 2009 15:47:08
też miałem zadać takie pytanie... bo też byłem ciekaw tego jak robią to inni. Ja krótko się tym zajmuję więc nie mam stażu żadnego właściwie, ale w jednej z książek Schwagera ("Market Wizards") przeczytałem o tym żeby ustalić punkt wyjścia zanim się wejdzie, w sumie to brzmi logicznie ale też na razie wszedłem i czekam i się zastanawiam

MAC
0
Wpisów: 76
Wysłane: 10 maja 2009 01:09:20
Jako że obecnie czas na giełdach jaki jest wiemy wszyscy, inwestuję krótko - zadowalam się 5% zyskiem (po potrąceniu prowizji i kwoty 19% podatku) i taki przyjmuję jako startowy. W momecie, gdy akcje osiagają załozony poziom sprzedaję ok 30 % posiadanego waloru a na pozostałe staram się ustawiać SL - podwyższając go w przypadku dalszych wzrostów kursu (tez w pakietach ok 30%). Przyjęta strategia pozwala na osiągnięcie załozonego przychodu wraz z że tak powiem dodatkową premiąhello1

qblik
0
Wpisów: 4
Wysłane: 17 czerwca 2009 07:21:16
gringo napisał(a):
Witam.
Pytanie mam chyba bardziej psychologiczne niż techniczne. Jednym zdaniem: Nie mogę się zdecydować na sprzedaż posiadanych papierów.

Polecam Ci książkę "Kiedy sprzedawać akcje", autor Donald L.Cassidy. Myślę, że znajdziesz w niej rozsądne odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię dylematy.

Frog
6
Wpisów: 5 488
Wysłane: 7 sierpnia 2009 14:10:02
Ja też inwestuję raczej długoterminowo. W przypadku tych spółek mam je zamiar sprzedać podczas szczytów kolejnej hossy (albo zatrzymać dla dywidend).

Dla mnie kryterium zakupu akcji jest zawsze niedowartościowanie walorów. Kryterium sprzedaży jest jego przewartościowanie.

I tak np. miałek kiedyś Makarony Polskie. Trzymałem przez prawie całą bessę, uśredniając. Miałem zamiar trzymać kilka lat. Jednak gdy w ciągu kilku tygodni wzrosły z 2 PLN na 5,5 PLN, stwierdziłem że w stosunku do rynku są przewartościowane i sprzedałem (gdy zaczęły już spadać).

Cenę 5 PLN za akcje Makaronów uznałem za przewartościowanie jak na bessę i sprzedałem. W hossie będzie ta cena będzie już niedowartościowaniem.
Follow me on Twitter
Zanim zaczniesz narzekać, że znikają Twoje posty, przeczytaj Regulamin Forum

plynacyzrynkiem
0
Wpisów: 1 349
Wysłane: 12 sierpnia 2009 16:47:31
gringo napisał(a):
Witam.
nie mogę się zdecydować na sprzedaż.

gringo, to jest dobre pytanie. jak juz poznam wlasciwa odpowiedz, kupie sobie wyspe w indonezji. :)

bardziej na serio rozwiazan jest zapewne wiele:
- planowanie momentu wyjscia juz przy wejsciu (z obu stron, nie tylko stoplossa)
- trailing stop - dla calej pozycji lub dla czesci pozycji
- sprzedaz, gdy rynek sie zatrzymuje i oczekujemy korekty
- i pewnie wiele innych

najtrudniejsze zapewne jest:
- zakopac gleboko (gdzie kto woli) perfekcjonizm
- zapomniec o planowanym perfekcyjnym wyjsciu (pkt 1) jesli rynek mowi inaczej
- zapomniec o potrzebie udowadniania czegokolwiek komukolwiek

wyspy jeszcze nie kupilem i nawet zostawilem calkiem niezle papierowe zyski ostatnio, wiec latwiej powiedziec niz wykonac. wydaje mi sie, ze dopiero polaczenie 3 pkt daje efekty. powodzenia

robertkajzer
0
Wpisów: 70
Wysłane: 5 września 2009 15:08:03
Ja nie mam problemu kiedy sprzedac. Ustalam moment wyjscia przed dokonaniem transakcji kupna.
http://www.growandgo.pl ---> darmowy kurs o Papierach Wartościowych
http://abcinwestowania.wordpress.com ---> porady inwestycyjne

rect
0
Wpisów: 31
Wysłane: 30 września 2010 12:51:17
Sprawdzam cykl wahań spółki w ostatnich tygodniach i działam per analogia. W większości przypadków się sprawdza, jeśli - oczywiście - rynkiem coś/ktoś nie miotnie.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość