CAPEX - Warsztat - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

CAPEX

plynacyzrynkiem
Wpisów: 1 357
Wysłane: 6 lipca 2011 18:09:31
Czym jest CAPEX? Pytanie wydawaloby sie banalne. Tymczasem, zawsze myslalem, ze CAPEX najlatwiej policzyc poprzez porownania aktywow trwalych i dodanie amortyzacji, tak na chlopski rozum mi pasowalo. Tymczasem spotkalem sie z podejsciem, iz ma to byc tylko CAPEX odtworzeniowy (maintenance CAPEX). W szczegolnosci znalazlem zapis o podwojnym standardzie liczenia:

Cytat:
The point is to find (or estimate) how much of the company’s capex is for maintenance which should then be subtracted from Cash From Operations, whereas the capex used for growth should not be subtracted.

www.oldschoolvalue.com/blog/va...

www.oldschoolvalue.com/blog/va...

Jakie macie zdanie w tym temacie? Z gory dziekuje

karoldvl
karoldvl PREMIUM
Wpisów: 167
Wysłane: 7 lipca 2011 00:47:47
Jak dla mnie to drugi link jest niespójny. Liczenie maintenance CAPEX jest OK w celach analitycznych, ale używanie tego w ten sposób do wyceny jakoś mnie nie przekonuje. Jakimś trafem w przyszłych okresach dyskontowany jest cash flow po uwzględnieniu wzrostu, a licząc podanym sposobem wzrost się bierze znikąd (bez dodatkowych nakładów). W tym wypadku ta ukryta wartość, o której wspominają, to po prostu niepoprawne przeszacowanie bieżących CF.

To podejście miałoby sens przy szacowaniu wartości rezydualnej - jako proxy dla rezydualnego CF. Ale nie jest to nic innego jak po prostu prognozowanie CF dla terminal CAPEX = maintenance CAPEX ~= Depreciation & Amortization.

Po pobieżnym sprawdzeniu widzę, że jest trochę więcej linków prezentujących podobne podejście jak wymienione w Twoim poście. Pewnie wynika to z tego, że wersja Buffetta to FCF = Net earnings + Depreciation – maintenance CAPEX. Tylko że z tego jak ja to rozumiem, on ma trochę inną perspektywę. To jest patrzenie w stylu - zobaczmy, jakie przepływy firma generuje obecnie i ile trzeba wydać, żeby taki poziom utrzymać. Inwestycje we wzrost mnie nie interesują, bo jak kupię całość (większość), to ja będę decydował, czy jest sens/potrzeba wzrostu (i czy jest to rzeczywiście opłacalne). Ale FCF w przyszłych okresach jest szacowany właśnie bez elementu wzrostu i takie podejście jest spójne. Szukanie ukrytej wartości w tym wypadku polega na sprawdzeniu, czy przy takim założeniu (zatrzymujemy w tym momencie inwestycje wzrostowe) nie uzyskamy więcej niż oczekiwania rynku. Może tak być, jeśli np. decyzje inwestycyjne obecnego zarządu nie są optymalne, a my mamy lepszy pomysł (czyli sposób na wygenerowanie większego CF przy tym samym/mniejszym poziomie CAPEX).

Problem powstaje, gdy zaczyna się mieszać trochę tego podejścia, trochę tamtego.

Przynajmniej ja tak to widzę w skrócie.

plynacyzrynkiem
Wpisów: 1 357
Wysłane: 7 lipca 2011 09:45:08
dzieki
kto jeszcze? Think

phanthomas
Wpisów: 3
Wysłane: 13 sierpnia 2013 17:22:57
Sorki za odkopywanie starych tematów, ale mam pewien problem z Capexem właśnie.

Moje pytanie brzmi, czy obliczając FCFF mogę przyjąć dla danych historycznych jako Capex wartość z Rachunku Przepływów Pieniężnych - Pozycja: Wydatki z tytułu działalności inwestycyjnej - 1. Nabycie wartości niematerialnych i prawnych oraz rzeczowych aktywów trwałych? Czy jest to całkowicie błędne myślenie i w sprawozdaniach ciężko jednoznacznie stwierdzić wysokość capexu?

pzdr.

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 601
Wysłane: 13 sierpnia 2013 18:18:54
Jest to dobre myślenie, jednak wziąłbym saldo, tj. odjął wartość dezinwestycji. I przejrzał starannie noty, żeby ewentualnie wychwycić dziwne transakcje.
Otrzymaną kwotę porównaj z wartością obliczoną następująco: zmiana środków trwałych ogółem w okresie plus amortyzacja. Powinny być blisko siebie. W półrocznych i rocznych powinieneś mieć dodatkowo noty dotyczące ruchów na środkach trwałych.

roobertt
Wpisów: 10
Wysłane: 13 listopada 2013 10:33:41
Cześć, powiedzcie proszę czy dobrze myślę w kwestii ustalenia wartości inwestycji długoterminowych.
Czy więc inwestycje długoterminowe = aktywa trwałe (długoterminowe) - rzeczowe aktywa trwałe – wartości niematerialne? czy może to coś innego? Rozkminiam konkretny case, który wrzucam poniżej.

kliknij, aby powiększyć
Edytowany: 13 listopada 2013 10:34

piotrek91
Wpisów: 2
Wysłane: 13 września 2018 14:02:53
Liczę na dobrego człowieka, który potwierdzi mi, czy mam właściwy tok rozumowania.

Czy w skład CAPEX wchodziły będą zarówno własny kapitał na inwestycję, finansowanie pozyskane z zewnątrz i wszelkie oprocentowanie z nim związane?

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 9 698
Wysłane: 13 września 2018 15:08:59
CAPEX to wydatki inwestycyjne i nie definiuje źródeł finansowania. Gotówka na wydatki CAPEX może być własna, albo obca.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość