pixelg
Kryteria wyszukiwania spółek do kupienia - Strategie inwestycyjne - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Kryteria wyszukiwania spółek do kupienia

konris
0
Wpisów: 1 249
Wysłane: 17 grudnia 2009 23:12:20
Proponuję wspólne poszukanie spółek do kupienia na okres od 6 miesięcy do ok. 2 lat, spełniających jak najwięcej poniższych kryteriów (a może ktoś zna spółkę spełniającą wszystkie kryteria?).
Poniższy zestaw wymogów ma charakter subiektywny i orientacyjny, ale chyba będzie odpowiadać wielu doświadczonym inwestorom:

była względnie silna, tj. trend tygodniowy wzrostowy, trend 6 m-cy także wzrostowy (a przynajmniej niespadkowy)

o kapitalizacji powyżej 50 mln zł (im większa, tym, tym lepiej)

pożądane, by JAWNYM akcjonariuszem był jakiś fundusz

rating co najmniej od wartości BB ( do tego, by wskaźnik beta był nie większy od 1, zaś Wskaźnik Altmana (Z"-score) był jak najwięcej powyżej cyfry 3

średnia płynność dzienna – pow. 0,50%, zaś średni obrót z 10-20 dni najlepiej od 200 tys. zł (płynna finansowo, tj. wskaźnik Current Ratio - od 2, zaś Wskaźnik Szybkiej Płynności - od 1)

tania, tj. c/wk od 0 do 1 (a także c/wk Grahama od 0 do 5)

zyskowność: ROA nieujemne, czyli większe od 0

c/z - ponizej 17 (ale najlepiej - poniżej 10)

niewiele zadłużona, tj. Wskaźnik Ogólnego Zadłużenia poniżej 50% (najlepiej – poniżej 40%)
bez praw poboru w ciągu 12 minionych i 12 najbliższych miesięcy
Bez splitu w ciągu 12 minionych i 12 najbliższych miesięcy
realna szansa na dywidendę za 2009 i 2010 r.
Edytowany: 20 grudnia 2009 15:12

Snake
0
Wpisów: 403
Wysłane: 17 grudnia 2009 23:32:17
Kto był najwybitniejszym mężem wszech czasów i dlaczego właśnie towarzysz Stalin?

Dobra, dawaj rozwiązanie tej zagadki, bo nie chce mi się szukać.

konris
0
Wysłane: 17 grudnia 2009 23:41:05
Szanowny Kolego - ja nie żartuję. Na serio najpierw ustaliłem sobie listę kryteriów, które potem zweryfikowałem i skróciłem do tych, które przedstawiłem. Nie znam gotowej odpowiedzi, bo jej szukam. A szukając - uczę się giełdy (juz któryś rok)...

A znalezienie własciwej odpowiedzi jest tu warte naprawdę wiele. Obaj to wiemy...
Edytowany: 17 grudnia 2009 23:42

>> Ponad 160% zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego Cztery Fazy Rynku w StockWatch.pl

Snake
0
Wysłane: 17 grudnia 2009 23:54:46
Zbyt wiele wykluczających się warunków - wygląda jak kryteria pod ustawiony przetarg.

Tak na szybko, to może za jakiś czas Konsorcjum Stali dobije do niektórych powyższych wymogów (i jednocześnie wyskoczy z innych ram).

konris
0
Wysłane: 18 grudnia 2009 00:10:03
Pod przetarg? Niby jak i jaki?
Ale za sugestię KS dziękuję - przyjrzę się. Jeśli jesteś w temacie: był/bedzie split? No i coś o pp i o dywidendzie (byłej i planowanej) - wiesz?...

Nigdy ta spółką się nie interesowałem i jej nie znam...
Edytowany: 18 grudnia 2009 00:11

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 10 656
Wysłane: 18 grudnia 2009 00:50:50
Wątek fajny, ale kryteria za ostre... Znajdziesz może parę, a może żadnej.
Mnie wystarczyłoby:
brak splitów i emisji
ROE>4 i to trwale
CZ<15
płynna
dywidendowa
najlepiej nie za duża i nie z WIG20

Takich już jest mało...

konris
0
Wysłane: 18 grudnia 2009 08:29:56
Aby uniknąć nieporozumień - podane przeze mnie kryteria (mogą wydawać się zbyt ostre czy radykalne) są jedynie orientacyjne, jako punkt wyjścia...

Jeśli więc ktoś preferuje jakąś spółkę jako godną polecenia - proszę jedynie o spojrzenie na nią pod kątem podanych kryteriów. Bo moze okazać sie, iż w konkretnym przypadku jakieś kryterium jest zbędne lub nieadekwatne do aktualnej sytuacji giełdowej czy biznesowej danej spółki, natomiast perpektywicznie spółka jest jak najbardziej godna uwagi...

Snake
0
Wysłane: 18 grudnia 2009 09:31:20
A to w takim razie wycofuję się z mojej propozycji.
Teraz dopiero zaczynam się orientować czego i w jakim celu szukasz.
Wcześniej sądziłem, że to naprawdę zagadka, rodzaj ćwiczenia z selekcji, a Ty rzeczywiście już konkretnych analiz dokonujesz...

KonsStali to nie jest spółka, o jaką Ci chodzi. Operacji na papierach żadnych nie było i nie będzie (w tym dywidendy - raczej też nie). Spółka dopiero poprawia wskaźniki (Ty już chcesz stabilizacji), no i najważniejsza cecha, czyli odstraszająca (nie)płynność. Chociaż np. kapitalizacja, rating bezpieczeństwa, akcjonariat (tu jest niski ff), sytuacja techniczna i cena chyba są już tym, czego szukasz.

Nie inwestuję fundamentalnie, ale zawsze wydawało mi się, że kwestie obrotów są dla graczy operujących w dłuższym terminie kwestią trzeciorzędną.

robertkajzer
0
Wpisów: 70
Wysłane: 18 grudnia 2009 11:33:12
konris napisał(a):
Aby uniknąć nieporozumień - podane przeze mnie kryteria (mogą wydawać się zbyt ostre czy radykalne) są jedynie orientacyjne, jako punkt wyjścia...

Dobry sposob pod warunkiem, ze masz silna psychike i nie ulegasz emocjom. W innych wypadkach lepiej ustalic takie kryteria, ktorych w 100% przestrzegasz.
http://www.growandgo.pl ---> darmowy kurs o Papierach Wartościowych
http://abcinwestowania.wordpress.com ---> porady inwestycyjne

konris
0
Wysłane: 18 grudnia 2009 11:52:05
Dzięki za zrozumienie i rzeczowość.

W ciągu kilkunastu lat swoje na gpw przeżyłem i wiele się nauczyłem. Podchodzę racjonalnie i nie ulegam emocjom. Dużo czytam i stale uczę się giełdy. Nawet to, co obecnie piszę jest wynikiem przemyśleń z kilku ostatnio przeczytanych analiz. Jestem wierny zasadzie – nie panikuję i nie wychodzę ze stratą, gdy tylko taka się pojawi (w obniżce kursu), a fundamenty spółki są dobre. Moja strategia opiera się na tym, że zakładam inwestycję długoterminową (co najmniej rok) i liczę na wzrosty kilkudziesięciu- i więcej procentowe. Chcę dorobić się w portfelu sporego zdywersyfikowanego pakietu akcji, stąd przyjęcie strategii długoterminowej. Założenia moje są takie: skoro już ogólny trend na rynku jest wzrostowy i jest – w mojej ocenie - duża szansa na jego kontynuację, to długoterminowe inwestowanie pozwoli mi przeczekać korekty w ramach tego trendu. Może się to wydawać sprzeczne z intuicją większości inwestorów, ale dla mnie ma następujące zalety: nie tracę czasu i kasy (prowizje) na kupowanie i sprzedawanie, śpię spokojnie i nie staram się łapać dołków czy szczytów, szukam spółek bardzo tanich i zdrowych, no i czekam aż ich niedowartościowanie zniknie (tj. gdy wartość wskaźnika c/wk stanie się większa od 1) i kurs spółki jednoznacznie, zwłaszcza z przyczyn fundamentalnych, przestanie rosnąć (mocno wybije się z trendu wzrostowego).
Edytowany: 18 grudnia 2009 12:23

lokii
0
Wpisów: 20
Wysłane: 18 grudnia 2009 12:52:56
hmmm.... ze spełnieniem wszystkich kryteriów byłby problem, ale spróbuje coś podrzucić pod rozwagę, np. Projprzem (kolejność firm przypadkowa):
- dywidenda - historię dywidend jak na polskie warunki mają dobrą, aczkolwiek w tym roku bym nie liczył na cuda, raz, że poprzednią wypłacili extrasutą ze wzg. na kryzys, dwa, że firma osiągnęła w tym roku historyczny "dołek produkcyjny", że tak ujmę, albo bardziej bezpośrednio - dostali pod du..ie tak, że aż usiedli. Patrząc jednak na wyniki kwartalne, powoli dochodzą do siebie po nokaucie :)
- splitów i praw poboru ostatnimi czasy nie było,
- zadłużenie nikłe(dane na koniec 2008): wskaźnik ogólnego zadłużenia ok.28%, zadłużenie kapitału własnego 39%
- płynność finansowa (na koniec 2008): bieżąca 2,48, szybka 1,63
- ROA 1,29, ROE 1,83(aktualne wg stockwatchWhistle )niziutkie, ale patrząc na wyniki kwartalne, najgorsze mają za sobą, więc tylko w górę (oczywiście bez przesady, to nie jest drugi microsoftShame on you
- C/wk 0,78 ale przy odrobinie cierpliwości można skupić przy 0,7-0,74
- płynność dzienna, średni obrót (bladego pojęcia nie mam)Sick
- rating AAA
- akcjonariat - zatrzęsienie funduszy:4 (szczegóły patrz stockwatch)
- trendy - technik ze mnie kiepski, więc bez komentarza

To tyle wg punktów, które wymieniłeśsalute

lokii
0
Wysłane: 18 grudnia 2009 13:29:54
hmm... może Ceramika Nowa Gala Ci podejdzie??? zobaczmy...
- dywidendy - raz im się przytrafiła, więc trudno mówić o polityce dywidendowej...
- splity i prawa poboru w ostatnich 12stu m-cach - nie było, ale wcześniej (bodajże w 2007) pp były,
- zadłużenie małe (na koniec 2008): wskaźnik ogólnego zadłużenia 38%, zadłużenie kapitału własnego 63%
- płynność (na koniec 2008): bieżąca 2,1 czyli ok, szybka 0,92(oj, nie będę się czepiał...Silenced )
- ROE i ROA aktualne (wg gospodarza) odpowiednio 7,06 i 4,37, no miód na serce w tych czasach (przynajmniej wśród spółek teoretycznie niedowartościowanych)
- C/wk 0,86
- rating BBB
- akcjonariat: fundusze w liczbie 3
- płynność dzienna, średni obrót z 20 dni i trendy, to pytanie nie do mnie... technik ze mnie kiepski...

W przypadku tej spółki, trzeba by się zainteresować przejęciem (o czym ostatnio głośno) fabryki w Mołdawii i kosztami tego przejęcia, bo może to mocno wpłynąć na wskaźniki

Dodatkowo, zarówno w przypadku ceramiki, projprzemu, jak i wszystkich innych spółek, pokusiłbym się o rozsądną wycenę DCFem, bo patrząc na średnią zyskowność z wielu lat, wychodzi czasem, że pomimo niskiego C/WK niektóre spółki nie są mocno przecenione, ale zwyczajnie, odwiecznie, małozyskowne (nie chodzi mi o konkretną spółkę - ot, sugestia co do rozszerzenia kryteriów). Pozdrawiam.

lokii
0
Wysłane: 18 grudnia 2009 13:55:20
jedźmy dalej, póki mnie do reszty nie zasypało i prądu nie odcięliblackeye
Hardex - świeżynka na giełdzie, ale może Ci podejdzie:
- dywidendy - oj były, i to takie, że aż strach, a wszystko zasługa udziału Skarbu Państwa w akcjonariacie, który nasz budżet ratujepuke_l . Hardex jest w pakiecie expresowej prywatyzacji, więc kiedy SP się wycofa trudno będzie przewidzieć politykę dywidendową. Pożyjem, obaczim, jak mówią bracia zza Buga...
- splity i pp - nie było
- zadłużenie wręcz śladowe (na koniec 2008):wskaźnik ogólnego zadłużenia 11%, zadłużenie kapitału własnego 14%
- płynność, aż za dobra. Tak dobra, że aż trzeba się przyjrzeć, czy coś zwyczajnie się nie zacięło, ale przyjmijmy optymistyczny wariant - jest super - bieżąca 3.96, szybka 2.47.
- ROE i ROA jak nasz gazda podaje odpowiednio 5,33 i 4,16. Przy takiej wycenie nie ma co marudzić, jest wręcz super
- C/wk 0,67 cóż tu komentować?
- rating AAA
- akcjonariat: i tu jest ta łyżka dziegciu w beczce miodu...szczegóły były roztrząsane na forum (o ile mnie pamięć nie myli)...
- płynność dzienna, średni obrót kiepściutki, więc i trudno tu o jakiejś sensownej AT mówić. Przydałby się większy ruch na akcjach...
W Twoje ręce konris salute

kijekjjk
0
Wpisów: 336
Wysłane: 18 grudnia 2009 14:16:23
a ja ostatnio robiłem mniej więcej taką analizę:
po kolei sprawdzam każdy wig-dew..info..itd
następnie wykorzystuję to co daje stockwatch..czyli:
zaczynam od ratingu - strefa bezpieczna..
porównuję potencjał zmiany..przypatrując się też na poszczególne rodzaje wycen..
(tutaj muszę znaleźć czas, poczytać o każdej wycenie..i zadumać się na którą bardziej brać pod uwagę, a którą mogę pominąć)
analiza finansowa za mną..
i patrzę na roczną zmianę kursu akcji..jak się zachowały od dołka..
jeśli urosły już dużo..to odrzucam..aktualnie nie są dla mnie atrakcyjne..
jeśli urosły dużo, a następnie straciły sporą część wzrostów...analizuję dlaczego..może być tak, że początkowy dość szybki wzrost został skarcony korektą bez większego powodu fundamentalnego..
z każdego sektora można tak wybrać np 3 spółki..
w tym miejscu powinna nastąpić analiza dokładna samej spółki..(sądzę też, że uwzględnienie podanych wyżej warunków, które pominąłem wybierając wcześniej, byłoby niegłupie)..
no i teraz powinna wkroczyć dokładna technika..aby wybrać dobry moment inwestycji
„Inwestorzy nie planują przegrywać. Przegrywają, bo nie planują”...
"Taka jest moja koncepcja
Tak ja to widzę"

konris
0
Wysłane: 18 grudnia 2009 14:53:07
Dzięki, Panowie, za rzeczowość. Przejrzę to po swojemu na spokojnie w wolnej chwili. Przyznaję nawet, iz Nową Gale troche obserwowałem, ale odpusciłem po tej załamce deweloperskiej. Teraz jednak przyjrzę się na nowo. Hardex jest dla mnie nowością, którą poznam od podstaw.

Kijekjjk - patrzę troche podobnie, ale (po ratingu) najpierw patrzę na wskaźniki (zwłaszcza na tle sektora) i wykres...

I jakoś irracjonalnie (bo nie umiem podać konkretnego powodu) omijam spożywkę...

Przeanalizowałem (na razie) Hardex - spółka fundamentalnie wygląda nieźle (niemal wszechstronnie niedowartosciowana), pozytywny Wskaźnik Altmana (Z"-score),dobry rating i c/wk, jest prawie niezadłuzona i z nadzieją na niezłą dywidendę. Kapitalizacja wprawdzie skromna, ale ujdzie.
Problemem dla mnie jest nieznany wskaźnik beta (nie umiałem znaleźć aktualnego), i przede wszystkim - płynność (od września dzienny wolumen raptem kilka razy przekroczył wielkość 2000 szt.)
Jeszcze chyba nie ma na nią popytu. Moim zdaniem - bardziej są prawdopodobne spadki niż wzrost (i do tego na obrotach). Przynajmniej na razie. I coś kiedyś obiło mi się o oczy, że Skarb państwa chyba chciał sprzedać swe udziały w HDX - czy to juz nastapiło? Bo to też wiele by wyjaśniło. Z tego, co widzę, nie sztuka kupić HDX, sztuką potem go sprzedać...

Z Projprzemem - podobnie (płynność), no i trend od dwóch lat w dół, a ostatnio - horyzont bez nadziei na jakies wybicie. Jeszcze nie pora więc chyba na tę spółkę...

Nowagala - też (aktualnie) nieciekawie, ale z wymienionych najbardziej ona mi sie podoba. Jednak od połowy października jest w trendzie spadkowym, a minimalne obroty wskazują, ze nie ma specjalnego popytu... jednak z uwagi na profil produkcji - myslę, ze ma szansę na szybkie i mocne wybicie, ale chyba dopiero od 3Q 2010.

Ja wybrałem (zaznaczam, ze tylko sobie do obserwacji, jeszcze nie do inwestycji!) nastepujace i czekam na ich wyniki za 2009 r.:
ASSECOPOL, BIOTON, COMARCH, MILLENIUM, PBG, POLIMEXMS, STALEXPORT, SYNTHOS.
No i dodaję jeszcze - także do obserwacji - wspomniane: HDX (oby poprawiła sie płynność!) i CNG (oby wypaliło kupno tej fabryki w Mołdawii w 2Q, no i do myślenia daje obecne zmniejszenie udziałów TFI Millennium do poniżej 5%).

Wiem, że najsłabiej wypada MILLENNIUM na tle moich wskaźników, ale jeśli w ciągu miesiąca kurs mocno i trwale wybije się ponad 5 zł, to... Przyznam rację swej giełdowej intuicji.

Przyjrzę się im po 1Q pod kątem swoich kryteriów i zamierzam z nich cos wybrać. Chętnie poznam Wasze zdanie na ich temat - na przykład o takim podziale:

a/ (wzglednie) bezpiecznie: ASSECOPOL, COMARCH, HARDEX, NOWAGALA,
b/ odważnie: GETIN, MILLENIUM, KGHM, STALEXPORT, SYNTHOS,
c/ ryzykownie: BIOTON, PBG, POLIMEXMS, PEKAO SA, IMPEXMETAL
Edytowany: 23 grudnia 2009 20:26

konris
0
Wysłane: 3 stycznia 2010 18:35:23
Tu mozna sprawdzić, jakie spółki są na aktualnej liście alertów i niskiej płynnosci:

www.pb.pl/rss/a/2010/01/03/7_s...

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość