pixelg
Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

raffmo

raffmo

Ostatnie 10 wpisów
lesgs napisał(a):

O porzuceniu produktu pisałem i dyskutowałem kilka miesięcy temu. Nadal uważam to za niezłą opcję. Tylko, jeżeli tak będzie to oni się do tego nie przyznają. Nie mają tyle odwagi. Będą więc marudzić, ze to, że owo.

To klasyczny "case" z zarządzania. Jeżeli tego nie zrobią, dołączą do Kodaka, Polaroid i wielu innych, którzy topili koszty w projekty, które nie miały szans powodzenia.

Skąd wiesz jaki jest efekt finansowy CP w Q1 ? Skąd wiesz jak produkt będzie się sprzedawał w przyszłości ?
Zakopanie produktu, który mocno się zwrócił na tym etapie moim zdaniem nie ma uzasadnienia.

Nie wiem czy to klasyczny case Kodaka i Polaroida, bo łatwo się ocenia przeszłość jak się zna fakty.

Moim zdaniem słaba sprzedaż w Q1 to pokłosie wielkiej fali hejtu w tym czasie.

lesgs napisał(a):
Dlatego, jednym z najbardziej przykrych skutków tego ataku dla CDR będzie ograniczenie rozwoju gier w wersji multiplayer oraz w wersji, gdzie w ramach akcji kupujesz dodatkowe elementy gry. Tu użytkownikowi będzie grozić przejęcie przez hakerów tożsamości lub kont i straty finansowe, boty itp. Ten atak wyklucza w zasadzie monetyzację gier w Internecie i wymaga w tym celu opracowania nowego kodu, silnika, itp.
W przyszłości, stawia to pod znakiem zapytania dalszy rozwój koncepcji programowej CP77.

Rozumiem, że część kodu związanego z mikropłatnościami powinna być przepisana co wpłynie na tempo prac. Ale tu też nie mamy pewności czy te kody są na jakimś konkretnym etapie. Może nie ma ich aż w takich szczegółach.

Nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że ten atak wyklucza monetyzację w internecie. A tym bardziej rozwój koncepcji CP77. Dlaczego kradzież ma przeszkodzić w rozwijaniu CP77 ??? Przecież IP jest zastrzeżone a rozwój świata, dodatków, multi jest wciąż bardzo prawdopodobny. Ten świat ma nieograniczony potencjał. nawet jak ktoś chciałby wykorzystać ukradzione pomysły to napisanie podobnej gry na takim pomyśle tez trwa i prędzej CDR wyda niż konkurencja.

Demonizujecie wpływ kradzieży. Jedynie czego bym się obawiał to wyciek jakiś niekorzystnych informacji pod kątem PRowym.

Widzę, że tu sami znawcy od bezpieczeństwa i ich skutków.

Oczywiście, że to niedobrze, że doszło do włamu, ale wyciąganie wniosków, że to wynik zaniedbań etc. to nadużycie. Prawdopodobnie nikt nie jest chroniony w 100%. Skoro nawet hackerzy potrafią się włamać do KGB czy US Army to co dopiero do jakiejś firmy. Poza tym nie wiemy dokładnie co wyciekło, więc nie ma co panikować. A ruch CDP wg specjalistów z Niebezpiecznika jest dobry.

niebezpiecznik.pl/post/cd-proj...

Mr Szarawek napisał(a):

Też grałem w Cyber, ale dla odmiany wytrzymałem niecałe 2h, beznadziejna mechanika ruchu zarówno postaci jak i pojazdów oraz okropna, moim zdaniem, grafika. Ostatnio widziałem moda zmiany grafiki i tak właśnie wyobrażałem sobie świat Cybera. Uwzględniając 7 lat różnicy, to to coś się nawet nie zbliża do GTAV, strach się bać co będzie, jeśli pod koniec 2021 wyjdzie GTAVI.
Z inwestorskiego punktu widzenia w najbliższych kilku latach nie widzę netto 1mld+, a to daje wycenę w przedziale max. 15-20 mld

Różne są gusta i wyobrażenia ludzi. Jeden woli czarne drugi białe. Tak samo z odbiorem CP77.
Ważne grupa tym co gra się podoba była odpowiednio duża i by dla inwestorów przerodziło się w odpowiedni strumień przychodów.
Nie ma co deliberować na tematy podoba mi się lub nie.

A tymczasem w Chinach gra jest absolutnym hitem.

www.pcgameshardware.de/Cyberpu...

Tłumaczenie niektórych fragmentów:

Cytat:
"Gra fabularna science fiction cieszy się w Chinach wielką popularnością - nawet bez oficjalnej premiery na tym rynku. Przygoda CD Projekt Red osiągnęła tam znakomite wyniki sprzedaży i jest wielkim hitem na przykład na chińskich platformach streamingowych."

Cytat:
Cyberpunk 2077 zajmuje drugie miejsce wśród najczęściej oglądanych tytułów
Analitycy rynku z Niko Partners donoszą na Twitterze, że duża liczba chińskich graczy chce zagrać w Cyberpunk 2077. Mówi się, że około 19 milionów widzów śledziło ponad 7500 transmisji RPG na żywo na chińskich portalach streamingowych Douyu, Huya i Bilibili. Obecnie biorąc wszystkie platformy razem, Cyberpunk 2077 zajmuje drugie miejsce wśród najbardziej szanowanych tytułów. Danial Ahmad, znany starszy analityk rynkowy w firmie Niko Partners, informuje również, że Chiny były tymczasowo numerem 1 na rynku zamówień przedpremierowych na komputery PC Cyberpunk 2077.

Cytat:
Co istotne stosunkowo niedoskonały stan gry nie ma żadnego znaczenia dla chińskich graczy.

Rynek chiński to setki milionów jak nie miliardy może wcale nie potencjalnych przychodów.

Wydaje mi się, że z biegiem czasu CP77 będzie miało lepszy odbiór ze względu na patche, dodatki, multiplayera oraz naturalną wymianę starszego sprzętu na lepszy. Plus rozwój serwisów typu Stadia też dołoży swoje. Moim zdaniem potencjał CP77 jest ogromny. Miejmy nadzieję, że CDR wykorzysta ten potencjał.

baks napisał(a):
Myślę, że czas zakończyć ten maraton sporów winien .... nie winien / działała.... nie działają
i skupić się teraz na tym co spółka może zrobić aby wyjść w miarę jak najmniej poobijana z "wypadku".
To, że będą dalsze pozwy to tylko kwestia czasu.
Z takiej okazji skorzysta jakaś grupa ludzi czy kancelarii ... mleko już się nie wleje z powrotem do pojemnika ...
Nie będę tutaj rozważał co z pomroczność spowodowała taką wypowiedź ... to poważne ostrzeżenie dla developerów.
Łatwo nie będzie .... ale inni niech 5 razy się zastanowią .... a wiele spółek tak łatwo i tak dużo obiecuje - nawet więcej niż CDP ... d'oh!

Dyskusje nad roszczeniami czas zakończyć i zdać sobie sprawę, że szczególnie większe spółki mają ekspozycję globalną a nawet w bankach co jakiś czas u nas podpisujemy klauzule o rezydenturze ... w USA.
Powinno to dać do myślenia ludziom chcącym bawić się w prezesowanie ....Think

Sam włączyłeś się w tę zabawę mówiąc, że kłamali (Twój wpis z 28 grudnia 2020 12:11:28 "Moim zdaniem oszustwo jest ewidentne i udowodniłby to nawet średnio rozgarnięty prawnik").

A ja Co równie dobrze mogę odpowiedzieć, że prezes używając słów "zaskakująco dobrze" nic nie obiecywał i nie koloryzował. Po pierwsze jest to wypowiedź subiektywna, po drugie łatwo udowodnić, że na starym sprzęcie nie będzie się tak samo grało jak na mocnym najnowszym pececie.

Ale kończąc wątek, ewentualnie sąd rozstrzygnie. Ale dla mnie jest to kapiszon.

@pin pong

Ne wiem czemu ale nie mogę cytować ostatniego wpisu.

Ale. Nie znam do końca zasad które stosuje CDR, ale w rachunkowości istnieje zasada współmierności kosztów i przychodów więc jeśli ponieśli jakieś koszty marketingu to co do zasady przed wydaniem gry to powinny być skapitalizowane i ujęte jako prace rozwojowe. Zapewne część tych kosztów ujęto już w spr.finansowym 30.09. Dodatkowo o ile dobrze pamiętam część kosztów marketingu mieli ponieść partnerzy. Pytanie ile z tych 3x W3 kosztów jest po stronie CDR i ile już ujęto w spr. finansowym 30.09.

Pomijając powyższe. Wiemy na pewno, że preordery pokryły wszystkie koszy do do 31.12.2020. Więc wszystko ponad to prawie czysty zysk dla CDR.

tutaj koszt:

gry.interia.pl/newsy/news-cd-p...

"Jeżeli chodzi o wkład w produkcję Cyberpunka 2077 w trzecim kwartale stopniał on do 52,4 mln złotych względem 60 milionów kwartał wcześniej. W tym przypadku rodzima spółka wydała do września na ten cel łącznie 522,7 mln złotych."

Ale fakt zwracam honor. Pewnie nie są tam zawarte wszystkie koszty marketingowe. Ale znając zasady rachunkowości zawarto w niej na pewno koszty poniesione do 30.09.

hukers napisał(a):
[quote=raffmo]

Nie wiem o co chodzi, preorderow bylo 8mln czyli ok. 1mld wlasnie. Ten link nie stoi w sprzecznosci z moimi slowami. Jesli od tamtego momentu zaczal sie zarobek spolki to skonczy sie na ok. 1mld zysku netto na koniec roku. 2 mld to bajki z mchu i paproci.

A nagonic to ja sobie moge kilometrow przed swietami, w przeciwienstwie do niektorych zdaje sobie sprawe, ze moj wplyw na cene akcji jest zaden.

Masz chyba problem z liczbami. Napisałeś wcześniej "gra z marketingiem pewnie z miliard kosztowała." KOSZTOWAŁA. Czyli spółka poniosła takie koszty. Koszty produkcji i marketingu to ok 530 mln zł. Wcześniej pisałeś o przychodzie a teraz nagle piszesz o zysku netto.

Oczywiście, że nie masz wpływu teoretycznie na kurs. Ale farmy trolli nie działałyby gdyby nie były skuteczne. Proste i logiczne. Podobnie jak Marszale też nie muszą mieć wpływu na kurs a ludzie przywiązują do tego nie wiadomo jakie znaczenie. Ty także.

hukers napisał(a):
Ludzie, po co to zaklinanie rzeczywistosci? Na pewno szorciarze sie pomylili i za chwile w panice zaczna zamykac (short squeeze!) pozycje, a wy tryumfalnie bedzie patrzyli i kiwali glowami - "a nie mowilem!?". Na pewno tak bedzie...

Wesolymi wyliczeniami chcecie oszukac samych siebie chyba, bo Melvin raczej forum nie czyta. Srednia cena sprzedazy 220? Dobre sobie. Tyle kosztuje w USA. W Rosji, Ukrainie czy Argentynie 100. W Chinach 150. Jesli przyjac te 120 zl na czysto dla CDR i sprzedaz 15mln, co jest mozliwe, to mamy 1,8 mld przychodu, a gra z marketingiem pewnie z miliard kosztowala. Do tego w zaistnialej sytuacji na pewno doszlo sporo kosztow dodatkowych. W przyszlym roku sprzedadza 10mln sztuk, ale cena nizsza, wyjdzie 1 mld (zakladam spadek wplywu do 100zl za sztuke, bo bedzie trzeba robic promocje juz) przychodu minus koszty ciaglego naprawiania gry.

Moze troche surowe wyliczenia, ale na pewno bardziej realne niz 2mld w tym i przyszlym roku, a w kolejnych po miliard, ciekawe skad...

Po pierwsze - szorciarze też ludzie i nie mają monopolu na wiedzę. Także się mylą i robią błędy. Specjaliści od zarządzania funduszami NIE są jakoś bardziej skuteczni niż małpa. Wielokrotnie pokazała to rzeczywistość. Ludzie z Noblem z ekonomii szybko stracili kaskę na własnym funduszu hedingowym.

Po drugie, dlaczego nie podajesz, że są kraje gdzie cena jest znacznie większa niż 199 zł ? W Meksyku CP77 kosztuje 239 zł, w UK 250 zł, w Japonii 313 zł, w EU 59,99 Eur (270 zł).

Po trzecie, co do Twoich słów " gra z marketingiem pewnie z miliard kosztowała" w espi podano:

"Szacowana wartość należności licencyjnych Spółki z tytułu zrealizowanej sprzedaży przedpremierowej gry Cyberpunk 2077 we wszystkich kanałach cyfrowych przewyższyła łączną sumę:
- całkowitych nakładów na wyprodukowanie gry oraz
- kosztów marketingu i promocji gry ponoszonych przez Spółkę - zarówno dotychczasowych jak i planowanych do końca 2020 roku."

Wesoło naganiasz na spadki moim zdaniem.

igen napisał(a):
13 mln ?

To ok. 20 % mniej niż średnie oczekiwania .....

Zobaczymy jutro co z kursem, ale zaczyna być jasne dlaczego fundy szortują....
Miał być wielki sukces, jest mała klapa....

Niestety, potencjał do spadku jest duży...

Szansa dla firmy jest - nowe otwarcie (z nową powiedzmy 50-60% ceną), poprawiona gra....
ale to za min. kilka miesięcy - póki co to na razie na parkiecie będzie słabo

Bzdura.
13 mln to szacunek sprzedaży do 20 XII wraz ze zwrotami. Jest naprawdę nieźle. A konsensus zakładał sprzedaż do Świąt lub końca roku i w zależności od źródła ok.15-16 mln. A jeszcze mamy 3-4 dni sprzedaży do Świąt w zależności jak liczyć.

Moim zdaniem całkiem nieźle jak na rozkręcony hejt.

igen napisał(a):

Czyż może się coś stać o czym nie wiemy (np. nakaz wstrzymania sprzedaży w USA jako zabezpieczenie procesowe) ?

Wtedy spokojnie zobaczymy wartość poniżej 100 pln...

Taa a swistak zawija w sreberka. Na PB (chyba ktiś już tu wrzucał link) był artykuł w którym prawnicy obśmiali te pozwy z Hameryki.

Cytat:
Czy jakaś gra w Chinach sprzedała się na PC w takiej ilości jak estymujesz?

Napisałem załóżmy. Ale na steamie jest ich 30 mln wg artykułu

Cytat:
With nowhere else to go for new games of any kind, more and more Chinese players sought out Steam, and the platform's Chinese playerbase spiked to around 30 million, doubling in the space of that year.

www.eurogamer.net/articles/201...

No to ja włożę kij w mrowisko.

Pomimo wielkiej wpadki na starszych konsolach moim zdaniem z biegiem czasu CDR osiągnie niebywały sukces w sprzedaży CP77.

Po pierwsze wydadzą łaty, fixy etc., ludzie przesiądą się zbiegiem czasu na lepszy sprzęt, pojawią się przewodniki jak grać.

Po drugie - rynek chiński.

Wg linku poniżej można stwierdzić, że gra w Chinach ma pozytywny oddźwięk.
Cytat:
"Positive reviews have flooded Chinese social media. Some Chinese gamers appreciated the effort the company put into the translation and dubbing. “The dubbing is awesome. There is no sense that this is machine-translated. Very authentic,” one comment read."

www.caixinglobal.com/2020-12-1...

Rynek chiński to mega rynek.
Cytat:
Szacuje się, że w 2018 r. co czwarty gracz pochodził z Chin (28 proc. udział w świecie). Już teraz Chiny stały się rynkiem numer jeden zarówno pod względem wpływów ze sprzedaży gier komputerowych, jak i liczby graczy (619,5 mln osób). Obecnie największy jest segment gier na urządzenia przenośne (głównie na telefony), a za nim plasują się gry na PC. Pomimo trudności z wejściem na chiński rynek, gry zagraniczne generowały w 2018 r. 60 proc. przychodów.

www.obserwatorfinansowy.pl/for...

Załóżmy, że 20-30% to PCety. Oznacza to 126-189 mln pecetowców. Niech tylko 10-20% kupi grę. Czyli w samych Chinach potencjalna sprzedaż to 13-36 mln kopii !!! A chiński nowy rok dopiero za ok 1,5 msc.

Najgorsze jest to, że nic im nie można zrobić ?

No chyba, że zdeterminowana drobnica rozpoczęłaby akcję w stylu #Metoo

Może chodzi o to, że po inwentaryzacji prac i ocenie Thyssena okaże się, że emisja powinna być wyższa ? Więc stąd przesunięcie ?

@mlutek
ale czego nowego jeszcze się spodziewałeś ??

Pokazali dalszy ciąg CP77. Ogłosili datę premiery, odpalili preordery. Zrobili mega hype.

Odpalili W3 na Switcha.

Już wystarczy. Nawet jeśli coś mają w zanadrzu to nie powinni tego ogłaszać, bo co będą mówić za 3-6 msc. ?? Poza tym najbliższe 10 msc. dla CDR to dalsza promocja CP77.

A czasem ranking krajowy nie jest pod tym linkiem ?

store.steampowered.com/search/...

kunoj napisał(a):
store.steampowered.com/search/...

Nawet na chwilę przez te 3 dni nie spadło z pierwszego miejsca.

Budujące jest także to, że W3 na 3 miejscu a WK na 13 miejscu. Zawsze parę groszy ekstra dla firmy..

P.S. Jak dobrze czytać komentarze na tym forum. Jak się whcodzi na bankiera to mam wrażenie, że 90% piszących tam to osoby bez mózgu.

Albert Longterm wyliczył na 320 zł przy założeniu sprzedania 30 mln kopii w pierwszym roku przy cenie 60 USD za CP77, przy marży 30% i kursie USD/PLN 3,6.

no i już się dogadują

inwestor.polwax.pl/pl/inwestor...

www.orlenprojekt.pl/PL/DlaPras...

To nie koniec złych wiadomości.

Moska zwiększył stan posiadania o ok. 8000 akcji i przekroczył próg 15% ogólnej liczby głosów na WZ.

Zbys07 napisał(a):
Powód całej tej przepychanki może być bardziej prozaiczny... Obstawiałbym, że dla O.P. kontrakt stał się mocno nierentowny w konsekwencji dużego wzrostu cen materiałów i usług, co pewnie generuje problemy z podwykonawcami... i stanęli przed ścianą...

Przychylam się do tej wersji.

Sam kiedyś miałem do czynienia jako inwestor z dużymi firmami budowlanymi typu Skanska czy Warbud i to pod reżimem prawa zmówień publicznych. Firmy tego typu mają z reguły kilku inżynierów kontraktu/project managerów, armię prawników i podwykonawców. Problemem jest to, że często firmy takie chcąc wygrać przetarg zaniżają swoje ceny, a potem chcąc sobie odbić to w jakiś sposób próbują zdobyć dodatkową kasę wszelkimi dodatkowymi sposobami. Np. mają roszczenia zwrotne za dodatkowe usługi i roboty (np, za nieistotne zmiany w projekcie, które nie powodują wzrostu kosztów), fakturują więcej niż wynika to z postępu prac budowlanych, przerzucają dziwne dodatkowe koszty na inwestora. Też miałem tak, że firma budowlana zeszła mi 2x z budowy.

Więc może być tak, że chcą wyrwać ekstra kasę i idą va banque. Grunt to mieć dobrych prawników co potrafią skontrować wykonawcę. I może też być tak, że wersja z przejęciem firmy przez Orlen ma też sens.

Dlaczego ? Bo kurs rośnie ?
Może parę osób doszło do wniosku, że spółka jest warta zainteresowania i jest niedowartościowana. W końcu zjazd był spory.

le rom napisał(a):
angry3 T.D. ostał Ci się jeno sznur.
Oj będzie się tu działo !
M.K. przejmie kontrolę nad spółką.

Co to zmienia dla drobnicy - Ci co mają kasę przejmują akcje 2szt. nowe na 1 szt starą -za 2 zł.

Co to zmienia dla drobnicy - Ci co nie mają kasy zapewne pozbędą się akcji do dnia 31.07.2019r
Do spółki spłynie 20 mln zł gotówki z emisji serii "E"

Skoro Moska wykonał ruch to jest pewien, że mu się uda. Jest wytrawnym strategiem.

Dla drobnicy jeśli ma kasę wskazanym jest zakupić akcje w nowej emisji by nie rozwodnić już posiadanego kapitału. I jest spora szansa na odbicie kursu jak nie po Walnym to po emisji. A faktycznie dla samej spółki oznacza 20 mln zł na dokończenie inwestycji.

No fakt, że pojechał.

Ale odczytuję to działanie na in plus. Jeśli bowiem miałaby być emisja to tylko z PP a zmusi spółkę do aktywniejszych działań.
Zresztą nie wiem czy nie powinniśmy dziękować Mosce za zaangażowanie, bo wygląda na to, że był plan przejęcia spółki za bezcen kosztem małych akcjonariuszy.

Też bym skłaniał się ku opinii, że ktoś coś wie, albo ma plan na podbitę.

Ulica nie jest w stanie zrobić takiego obrotu i mocno podciągać w górę.

Też uważam, że pomimo tak słabej prognozy na 2019 r. spółka ma potencjał. Moim zdaniem nowy Prezes oczyścił sobie pole taką prognozą. Nie chcę wchodzić w teorie spiskowe, ale może chodziło nawet o wystraszenie drobnicy bądź Moski ? A może to gra pod Moskę by mógł jeszcze dokupić ?

Zaryzykowałem i dokupiłem na dzisiejszej sesji pakiecik.

Też mnie to dziwi.

Teoretycznie generują gotówkę więc powinni mieć na spłatę obligacji (zawsze mogą się dogadać na częściowy wykup), pomimo, że liczba wniosków jakoś nie rośnie, to umacniający się dolar powinien pomagać.

Albo nowy trup z szafy wyskoczy albo sam nie wiem... Może ktoś kto ma akcje kupione po kilkanaście złoty sypie aby tanio przejąć ? Pewnie niedługo się okaże.

Ale jak jakiś insider sypie to sprawa dla KNF.

aa jasne.

patrzę na transakcje i dziś było mnóstwo mikrotranskacji 1,2, 5 szt. a potem po cenie wyższej o kilka groszy pakiet na kilka tys sztuk idzie.

O co chodzi? Ktoś wie? Co to za metoda?

skąd wziąłeś ten akcjonariat ?
Aktualna lista na 5 listopada jest następująca:

inwestor.polwax.pl/pl/spolka/a...

Patrząc na wskaźniki fundamentalne to Polwax wygląda atrakcyjnie.
Oczywiście wciąż jest ryzykiem emisja (nie znane warunki - możliwość rozwodnienia) oraz problemy z konwenantami w umowie kredytowej (tutaj raczej nie sądzę, że bank coś będzie kombinował).
Zaryzykowałem i wszedłem z niewielkim kapitałem.

Ja sądzę, że ceny będą spadać. Nic się nie zmieniło w gospodarce co by miało wskazywać, że popyt na mieszkania miałby wzrosnąć.

Informacje
Stopień: Oswojony
Ostatnia wizyta: 14 czerwca 2021 18:21:20
Liczba wpisów: 37
[0,01% wszystkich postów / 0,01 postów dziennie]
Punkty respektu: 9

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,792 sek.

PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +168,30% +33 660,31 zł 53 660,31 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło