pixelg
W stocks vol. 3. Portfel dywidendowy i nie tylko - Indywidualne kroniki giełdowe - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7

W stocks vol. 3. Portfel dywidendowy i nie tylko

Wojetek
115
Dołączył: 2011-08-17
Wpisów: 5 315
Wysłane: 8 grudnia 2018 14:59:03
Wątek założony w 2016 roku - LINK - dobił do 40 stron i 800 postów. Od czasu jego rozpoczęcia zmienił się również charakter tematu, gdyż prowadzenie portfela przeniosłem na forum abonenckie natomiast w kronice pozostały otwarte wpisy z analizami.

Przyglądając się zasadom portfela konstruowanego w 2016 roku stwierdzam, że zaszły w moim inwestowaniu pewne zmiany:
Cytat:

Założenia:
4. Na kontraktach pozycje odpowiadające pkt 3. po przeliczeniu dźwigni. Możliwe od razu zajęcie pozycji wielkości 20% portfela (long/short).

Nadal rzadko mam bardzo duże pozycje kontraktowe uwzględniając wartość kontraktów. Jest jednak ona większa, bo potrafię mieć shorty warte 40-50% portfela, a pozycje długie 20-40%, czyli stosuję większą dźwignię jednocześnie pilnując nadal mocno ryzyka


Cytat:
5. Prowizje na akcje 0,38%, kontrakt 8 zł, fut na akcje 3 zł.

Realnie płacę obecnie prowizje na poziomie 0,29% na polskim rynku. W portfelu Cztery Fazy Rynku jednak nadal uwzględniam prowizję na poziomie 0,38%.


Cytat:
10. Sygnał dobrania - powrót do miejsca wybicia/korekta większego rzędu


Tutaj pewna zmiana - dość często zdarza mi się również wchodzić dopiero na korekcie jeśli nie załapałem się na sygnał na wybiciu z konsolidacji.

Cytat:
12. Aktualizacje wyceny i komentarze co ok 1-2 miesiące


Obecnie wycenę portfela można obserwować w każdej chwili, a posty są średnio co 3-4 dni :)

Cytat:
13. Wypełnienie portfela od 0 do 100%, nie zakładam dźwigniowania portfela.


Wynika to z punktu 4 - zdarza mi się dźwigniowanie wartości portfela. Max 2-3x.

Cytat:
14. Możliwa gra również na surowach, indeksach zagranicznych poprzez certyfikaty RC/ING


Odszedłem praktycznie całkowicie od certyfikatów, gdyż w dużej mierze to rynek emitenta o czym wiele razy zdążyłem się przekonać gdy spready czy wyceny certyfikatów bywały kompletnie "z kosmosu".

Cytat:

16. Cel inwestycyjny - zakładam prowadzenie portfela minimum do 2020 roku. Stopa zwrotu ? Jak najwyższa :).


Cel coraz bliżej, zakładam jednak że portfel będę prowadził znacznie dłużej :). Na obecną chwilę
wygląda to tak:


Portfel w 2016 roku: +2811,57 zł, +14,06%
WIG w 2016: +11,38%
Portfel w latach 2017-2018: +9 359,18 zł, +46,80% (stan na 8.12.2018)
Średniorocznie: +23,40%
WIG w latach 2017-2018:[/i] +12,42%[/i]
Średniorocznie: +6,21%

Składając zysk razem z 2016 i 2017-2018 mamy: +12 170,75 zł co daje stopę zwrotu na poziomie +60,86% (+20,28% średniorocznie)
WIG od 2016 roku +34,45% (+11,48% średniorocznie)
sWIG80 od 2016 roku -17,20% ! (-5,73% średniorocznie)


Oczywiście do końca roku jeszcze zostało paręnaście sesji, wynik jednak raczej mocno się nie zmieni w jedną lub drugą stronę. Pozwoliłem sobie na parę wniosków po blisko 3 latach od założenia drugiej kroniki:

- Kwota zysku na poziomie 12 tys. w 3 lata może wydawać się niska względem oszczędności jakie można poczynić w tym samym czasie choćby z pracy etatowej. Warto więc zwiększać portfel w miarę nabywania umiejętności jednak też obserwując rynek i fazę w jakiej się znajduje, aby nie tylko dokładać do rachunku w DM, a i czasem z niego coś wypłacać :).

- Procentowo wynik na poziomie +20% rocznie na polskim rynku uważam za bardzo dobry i jak najbardziej możliwy do uzyskania w długim terminie. Po drodze oczywiście były nieudane inwestycje, pomyłki, zwroty akcji jak i spore sukcesy na wielu spółkach. Co ważne udało się też w każdym roku zachować zarówno zyskowność portfela jak i bicie indeksu (blisko dwukrotne).

- Nie warto przywiązywać się do narzędzi. Gdy zaczynałem portfel dominowały analizy robione na stooqu we własnym szablonie. Potem całkowicie przeszedłem na Fibotradera, aby w ciągu tego roku zrezygnować z niego calkowicie na rzecz AT na Stockwatchu (LINK). Po drodze dość mocno używałem Evernote (do notatek). Nie zmieniło się moje prowadzenie dziennika inwestycyjnego na myfundzie, choć oczywiście korzystam też z narzędzia specjalnie dla portfela na SW.

- Instrumenty - z biegiem prowadzenia portfela całkowicie przeszedłem z certyfikatów na kontrakty terminowe (co w pewnym sensie zmniejszyło moje zaangażowanie na rynku surowcowym). W pewnym sensie tez mocniej skupiłem się na rynku akcyjnym, kosztem surowców czy obligacji.

- Największe zaskoczenie tej "3-latki" dla mnie to postawa małych spółek. To na nich "najłatwiej" drobnemu inwestorowi zarabiać, bo notują często trzy lub czterocyfrowe stopy zwrotu. Tymczasem średnio w tym okresie indeks spadał prawie 6 procent rocznie, przy +11% rocznie "nudnego" WIGu w którym przecież dominuje WIG20. Myślę że spory udział w takim zachowaniu "maluchów" miał spadek płynności i przede wszystkim odcięcie kurka z pieniędzmi pt. OFE. Jest to dość nieciekawy wniosek, bo świadczy o kurczeniu się naszej giełdy, w skrajnym przypadku do 60 spółek (WIG20 i mWIG40).

- Wbrew pozorom dźwigniowanie portfela o 2-3 krotność jego wartości nie wpłynęło przesadnie na wzrost ryzyka czy odchylenie standardowe. Największe "zrzuty" stopy zwrotu fundowały "zwykłe" akcje. Najczęściej działo się to po okresie silnych wzrostów gdy oddawały znaczną część wcześniejszego zysku w korektach lub też kończyły trendy i wychodziły na podnoszonych stop lossach z portfolio (przykład spółek gamingowych w połowie 2018 szczególnie). Co ciekawe najgorsze okresy portfel notował trzykrotnie... w wakacje. Potwierdza się przysłowie o "sell in May"...

Krzywa kapitału za lata 2017-2018 (bez uwzględnienia transakcji z 2016 roku i przechodzących z 2016 na 2017).

kliknij, aby powiększyć


- Uwzględnianie prowizji obniżyło wyniki portfela o ładnych "kilka" procent rocznie co w dłuższym terminie potrafi ściąć kilkanaście % z wyniku. Wg. mnie jest to niezbędne aby oddać realne stopy zwrotu, dlatego zawsze te 0,38% odejmowałem - warto zwracać uwagę na to czy autor (zwłaszcza w długim terminie) bierze koszty inwestowania w rachubę.[b]Na koniec odniesienie do tytułu trzeciego mojego tematu w "Kronikach"
. W przeciwieństwie do dwóch pierwszych nie będzie tu typowego portfela - bo ten prowadzę w ramach Czterech Faz Rynku i tam pokazuję swoje realne transakcje jak i dzielę się własnymi spostrzeżeniami i treściami edukacyjnymi. Tutaj natomiast chciałbym prezentować analizy spółek zagranicznych, zachodnich indeksów jak i surowców. Dotąd w temacie AT szczególnie akcji z zagranicznych parkietów w polskim internecie zbyt wiele informacji moim zdaniem nie ma, więc sądzę że temat się przyjmie :). Zamierzam również prezentować sygnały na nich włącznie z obliczaniem stopy zwrotu z nich jednostkowo (z konkretnego zagrania).

W wątku też mogą jak najbardziej zadawać pytania osoby, które nie mają abonamentu odnośnie portfela CFR jak i walorów zagranicznych. W miarę możliwości będę starał się odpowiadać :)Oczywiście przypominam że posty w tym wątku mają tylko i wyłącznie charakter edukacyjny, a analizy są wyłącznie subiektywną opinią autora i nie stanowią rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Autor i StockWatch.pl sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za jakiekolwiek straty czy utratę zysków, które mogą wyniknąć pośrednio lub bezpośrednio z wykorzystania tych informacji.
Edytowany: 3 kwietnia 2020 14:06

investped
0
Dołączył: 2018-08-29
Wpisów: 64
Wysłane: 8 grudnia 2018 16:55:07
Wojtek, a nie lepiej byłoby gdybyś po prostu założył rachunek na np. 10 czy 20 tys i wklejał screen? Prowizję odliczasz, a co z poślizgami, które nieraz sięgają 3%!

Exboss
0
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2017-04-13
Wpisów: 77
Wysłane: 8 grudnia 2018 18:27:03
Witam , brakuje mi w twoich analizach okresowej analizy (np raz w tygodniu) najważniejszej pary walutowej eurusd ?
Moim zdaniem w ostatnim okresie wpływ zachowania tej pary na rynki wzrósł ?? Jest to moje odczucie nie poparte żadnymi danymi więc słaby argument , ale może to też można zmierzyć ?
Pozdrawiam i szacun za warsztat oraz trafne opinie .


Wojetek
115
Dołączył: 2011-08-17
Wpisów: 5 315
Wysłane: 8 grudnia 2018 18:48:45
Cytat:
Wojtek, a nie lepiej byłoby gdybyś po prostu założył rachunek na np. 10 czy 20 tys i wklejał screen? Prowizję odliczasz, a co z poślizgami, które nieraz sięgają 3%!


Rachunek mam. Nawet nie jeden ;), jeśli idzie o portfel CFR - WSZYSTKIE transakcje od 2016 były wykonane realnymi środkami na realnym rynku. W "zmianach w portfelu" na forum abonentów wrzucam informację o transakcji z dokładną ilością i ceną, najczęściej do 30 minut po jej wykonaniu po czym do każdego abonenta wysyłany jest automatycznie mail z informacją o niej. Więc raczej poślizgów nie ma ;)
Poniżej przykład zamkniętego zlecenia wczoraj na Lotosie:


kliknij, aby powiększyć


kliknij, aby powiększyć


kliknij, aby powiększyć


Cytat:
Witam , brakuje mi w twoich analizach okresowej analizy (np raz w tygodniu) najważniejszej pary walutowej eurusd ?
Moim zdaniem w ostatnim okresie wpływ zachowania tej pary na rynki wzrósł ?? Jest to moje odczucie nie poparte żadnymi danymi więc słaby argument , ale może to też można zmierzyć ?
Pozdrawiam i szacun za warsztat oraz trafne opinie


Staram się walut nie analizować zbyt często, gdyż nie jest to rynek na którym operuję (FX odpuściłem sobie ładnych parę lat temu). Rynki walutowe znacznie częściej niż akcyjne wykazują tendencje do ruchu bocznego niż trendowego co bardzo utrudnia stosowanie moich strategii podążających za trendem. Moim zdaniem też częściej ujemną korelacją wykazywał się nasz rynek względem pary USD/PLN (wzrosty dolara powodowały spadki na GPW). Dzięki jednak za uwagę, postaram się wrzucać waluty częściej :)

Jeśli idzie o sam EUR/USD:
w. tygodniowy

kliknij, aby powiększyć


Od czerwca obserwujemy na EUR/USD trend spadkowy, przebite zostało wsparcie na 1,16, średnia zakręciła w dół a RSI również potwierdza spadki. Obecnie rolę wsparcia przejęły okolice 1,14, które były istotnymi maksimami w 2017 roku. Wzrost siły dolara oznacza niedźwiedzie nastroje na rynkach więc przebicie 1,14 dołem będzie sygnałem spadkowym dla większości aktywów (akcje,surowce) - docelowym poziomem według mnie dla EUR/USD mogą być nawet okolice 1,03-1,04.
Edytowany: 8 grudnia 2018 18:51

investped
0
Dołączył: 2018-08-29
Wpisów: 64
Wysłane: 8 grudnia 2018 18:56:57
A to przepraszam w takim razie za pomyłkę i... wielki szacun! Dzisiaj wielu pseudoekpretów promuje wirtualne rachunki reklamując ponadprzeciętną stopą zwrotu za jedyne... :)

Pozdrawiam

Wojetek
115
Dołączył: 2011-08-17
Wpisów: 5 315
Wysłane: 8 grudnia 2018 19:36:19
Cytat:
A to przepraszam w takim razie za pomyłkę i... wielki szacun! Dzisiaj wielu pseudoekpretów promuje wirtualne rachunki reklamując ponadprzeciętną stopą zwrotu za jedyne... :)

Pozdrawiam


Nie ma sprawy :). Pierwszy portfel jaki prowadziłem w "Kronikach" założony w 2013 roku faktycznie miał charakter wirtualny o czym od początku informowałem LINK - wynikało to z faktu że ewoluował on z portfela wirtualnego na infoinwestorze gdzie zaczynałem go prowadzić w 2012 roku (a trudno byłoby z wirtualnego portfolio po roku jego istnienia zrobić realne ;)) . Wtedy też był inny rynek (bardzo pro-MiŚiowy) i stopa zwrotu wyniosła 262% w 2 lata (a ponad 100% było "zrobione" w pół roku na prowadząc kronikę już na forum SW). Lata 2016-2018 dla małych i średnich spółek już tak fantastyczne nie były ;), więc trudno było powtórzyć taką stopę zwrotu.

Odnośnie pseudoekspertów - śledzę chyba wszystkich którzy swoimi wynikami mocniej chwalą się w internecie. Jeśli ktoś podaje wyniki bez prowizji, wirtualne czy też z dużym opóźnieniem to śmiało można je przycinać, bo z realnym rynkiem to ma mało wspólnego ;). Zdaję sobie sprawę, że są osoby od jednego "złotego strzału" czy też z świetnym track rekordem z przeszłości, ale jakoś na obecnym rynku bez sukcesów. Generalnie czas weryfikuje wszystkich, bo można mieć jeden znakomity rok albo dwa, a przychodzi zmiana na rynku, inne warunki i trzeba się potrafić zaadaptować. Kluczowym wydaje mi się jednak by wyciągnąć realną wiedzę od osoby prowadzącej portfel a nie tylko kopiować jej ruchy. Jeśli ktoś na bazie cudzych doświadczeń, sukcesów jak i błędów jest w stanie poprawić swoje umiejętności to chyba idzie to w dobrym kierunku :).

Tutaj w kronikach swego czasu wytworzyła się ciekawa społeczność osób prowadzących portfele i można było naprawdę sporo wiedzy uzyskać całkowicie za darmo. Obecnie rynek jest słaby i też aktywność prowadzących portfele spadła, ale mam nadzieję że przyszłości to się zmieni (bo rynek na pewno się zmieni - to zgodne z cyklicznością).
Edytowany: 8 grudnia 2018 19:40

Wojetek
115
Dołączył: 2011-08-17
Wpisów: 5 315
Wysłane: 9 grudnia 2018 23:08:26
FAANG is dead ?

Notowania Facebooka, Apple'a, Amazona, Google i Netflixa przez długi czasu rozgrzewały amerykańską giełdę. Obecnie sytuacja na nich wygląda jednak zgoła inaczej...

Facebook
w. tygodniowy

kliknij, aby powiększyć


W przypadku FB sygnał sprzedaży dla mnie padł jeszcze w lipcu br. gdy kurs wybił wsparcie na 169 USD. Minione dwa tygodnie to odbicie na walorze w kierunku oporu na 150 USD, sądzę jednak że to dopiero początek trendu spadkowego i kurs w długim terminie będzie zmierzał w kierunku wsparcia na 115 USD lub niżej. Zarówno RSI jak i opadająca średnia 30-tygodniowa potwierdzają trend spadkowy.

Apple
w. tygodniowy

kliknij, aby powiększyć


W przypadku AAPL trend spadkowy nie jest jeszcze tak mocno zaawansowany jak na FB, ale widać niepokojące symptomy jego rozpędzania się. Kluczową informacją z minionego tygodnia na wykresie był powrót do poziomu 181 USD, który zadziałał jako opór. Wcześniej, bo w kwietniu br. jego wybicie zapoczątkowało swing wzrostowy. Również na RSI widzimy nowe minimum, przebita przez kurs dołem została też średnia 30-tygodniowa, która już opada, dlatego sądzę że spadki na walorze będą kontynuowane. Krótkoterminowym wsparciem powinny się okazać okolice 159 USD.

Amazon
w. tygodniowy

kliknij, aby powiększyć


Linia hossy na wykresie Amazonu nie została wybita, podobnie jak kluczowe wsparcie na 1366 USD. Dlatego ciągle można uznawać że notowania poruszają się w konsolidacji. Przebicie jednak średniej 30-tygodniowej dołem a następnie odpadniecie od niej w minionym tygodniu są bardzo niepokojącym sygnałem. Wybicie wsparcia na 1366 USD będzie czytelnym sygnałem sprzedaży w długim terminie. Gdyby tak się stało wsparciem, które mogłoby zatrzymać spadki na dłużej staną się okolice psychologicznego poziomu 1000 USD.

Netflix
w. tygodniowy

kliknij, aby powiększyć


Czwarta spółka do analizy i niemal bliźniaczo podobny wykres do poprzednich. Długi trend wzrostowy - w tym przypadku zakończony formacją RGR, której linię szyi kurs wybił pod koniec października br. Był to pierwszy istotny sygnał sprzedaży, wiązało się z nim też wybicie średniej 30-tyg. Podbitka z minionego tygodnia i odpadnięcie od poziomu 285 USD jest wg mnie czytelnym potwierdzeniem trwającego trendu spadkowego.Spodziewam się kontynuacji spadków w dłuższym terminie w kierunku 200 USD.

Alpahabet (Google)
w. tygodniowy

kliknij, aby powiększyć


Kluczowy poziom dla notowań Alphabet czyli 1000 USD ciągle się broni, więc nie ma potwierdzenia wejścia kursu w trend spadkowy, jednak wybicie wcześniej linii trendu wzrostowego, zejście poniżej średniej 30-tyg. (która już opada) oraz będące od dłuższego czasu w trendzie spadkowym RSI świadczą o tym że kondycja notowań Google się pogarsza. Na poziomie 1000 USD można wyrysować również linię szyi hipotetycznego RGRa na spadki (właśnie kszatłuje się jego prawe ramię), dlatego przebicie dołem tego wsparcia będzie miało bardzo duże znaczenie w długim terminie dla przyszłej wyceny rynkowej spółki.
Edytowany: 9 grudnia 2018 23:09

pawel0147
0
Dołączył: 2013-10-03
Wpisów: 2
Wysłane: 10 grudnia 2018 21:39:33
Witam,

Orientujesz się może czy jakiś dom maklerski oferuje kontrakty terminowe na zagraniczne spółki, indeksy?

Pozdrawiam.

Wojetek
115
Dołączył: 2011-08-17
Wpisów: 5 315
Wysłane: 11 grudnia 2018 09:58:13
Cytat:
Witam,

Orientujesz się może czy jakiś dom maklerski oferuje kontrakty terminowe na zagraniczne spółki, indeksy?

Pozdrawiam.


Z tego co wiem takie kontrakty ma Interactive Brokers (IB) i Degiro Do tego są jeszcze CFD (contract for difference) u brokerów forexowych - np. XTB. Z poziomu zwykłego rachunku maklerskiego (nawet bez aneksu na rynki terminowe) można inwestować w certyfikaty Raiffaisena i ING Turbo, które też dają ekspozycję na niektóre spółki czy indeksy zagraniczne.

szyderca667
szyderca667 PREMIUM
2
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2015-02-14
Wpisów: 143
Wysłane: 11 grudnia 2018 18:11:58
Czy można by było prosić o analizę Dax.


Wojetek
115
Dołączył: 2011-08-17
Wpisów: 5 315
Wysłane: 11 grudnia 2018 20:46:29
Cytat:
Czy można by było prosić o analizę Dax.


Jak najbardziej :)

DAX
w. tygodniowy

kliknij, aby powiększyć


Problemy na DAXie rozpoczęły się jeszcze w lutym tego roku. Wybicie średniej 30-tygodniowej dołem jak i wsparcia w okolicach 12500 pkt spowodowało zakończenie trendu wzrostowego i rozpoczęcie dystrybucyjnej konsolidacji. W połowie października po utracie wsparcia na na 11750 pkt padł silny sygnał sprzedaży i przejścia do trendu spadkowego, który trwa do dziś, potwierdza go również opadające RSI.

Po silnej świecy spadkowej z zeszłego tygodnia spodziewam się przynajmniej krótkoterminowego odreagowania zwłaszcza że okolica 10800 pkt była istotnym wsparciem (historyczne opory z 2016, których wybicie dało jasny sygnał kupna na indeksie). Moim zdaniem maksimum możliwości popytu to okolice 11 000 pkt, jednak dopiero negacja świecy z poprzedniego tygodnia (ponad 11 600 pkt) dawałaby nadzieję na jakiś silniejszy zwrot rynku w górę. W dłuższym terminie test 10 000 pkt wydaje się bardzo realny.

Kakarotto
23
Dołączył: 2013-05-08
Wpisów: 1 063
Wysłane: 17 grudnia 2018 20:57:52
Amerykanie wyszli dołem. Pułapka na niedźwiedzie czy poważniej? Wg mnie poważniej, już dawniej tak przeczuwałem. Co na spadki? Dancing

lesgs
lesgs PREMIUM
25
Dołączył: 2012-07-19
Wpisów: 859
Wysłane: 17 grudnia 2018 22:43:46
Pułapka na niedźwiedzie? Raczej nie.

Spadki rozpoczęły się w październiku. Po tym S&P500 trzykrotnie testował obszar ok. 2820 - bez skutku. Za każdym razem spadał do ok. 2630-2610. Też trzy razy. W końcu wyszedł dołem. Spadek był poważny, bo zapewne poniżej ok. 2600 czekało wiele stop lossów. Teraz oczekuję na ruch powrotny do obszaru ok. 2600-2610. Ale, to już będzie opór a nie wsparcie. W j. angielskim określa się to terminem "throwback". To jest jednocześnie okazja na drugie wejście w trendzie spadkowym.

Po to, by cały ten spadek był pułapką należałoby wymyślić jakiś optymistyczny scenariusz gospodarczy. Powstrzymanie się przez FED od dalszych podwyżek może osiągnąć skutek odwrotny od oczekiwanego optymizmu (jeżeli nie podwyższają to znaczy, że może jest już źle). Tak naprawdę, to oni muszą podwyższać, by zniwelować działanie olbrzymiego nawisu pieniędzy na rynku. Obawiać się mogą dużej inflacji, nawet, jeżeli zahamuje to gospodarkę USA. Ponieważ nie widać optymistycznego scenariusza, to po powrocie do oporu (ok. 2600-2610) spadki raczej będą kontynuowane . Tweety Pana prezydenta też już przestały działać.


Kakarotto
23
Dołączył: 2013-05-08
Wpisów: 1 063
Wysłane: 19 grudnia 2018 21:54:10
Czyli jednak "szorcimy" stany Think

Jaki produkt strukturyzowany będzie w razie czego najlepszy? Mi wyskakuje w wyszukiwarce GPW takie coś:

www.gpw.pl/produkty-strukturyz...
Edytowany: 19 grudnia 2018 21:57

Wojetek
115
Dołączył: 2011-08-17
Wpisów: 5 315
Wysłane: 20 grudnia 2018 16:56:50
Cytat:
Amerykanie wyszli dołem. Pułapka na niedźwiedzie czy poważniej? Wg mnie poważniej, już dawniej tak przeczuwałem. Co na spadki? Dancing


Wyjście dołem poniżej 2600 pkt a teraz nawet 2500 pkt jest dla mnie potwierdzeniem wejścia SP500 w trend spadkowy. Możliwe że jeszcze przed końcem roku zobaczymy odbicie do ok 2555 czy nawet 2600 pkt, jednak wygląda to na wejście w bessę.

Jeśli idzie o shorty - można użyć ING Turbo, Raiffaisen oferuje certy tylko na wzrost (podobnie jak i tracker).

LINK

Cytat:

Po to, by cały ten spadek był pułapką należałoby wymyślić jakiś optymistyczny scenariusz gospodarczy. Powstrzymanie się przez FED od dalszych podwyżek może osiągnąć skutek odwrotny od oczekiwanego optymizmu (jeżeli nie podwyższają to znaczy, że może jest już źle). Tak naprawdę, to oni muszą podwyższać, by zniwelować działanie olbrzymiego nawisu pieniędzy na rynku. Obawiać się mogą dużej inflacji, nawet, jeżeli zahamuje to gospodarkę USA. Ponieważ nie widać optymistycznego scenariusza, to po powrocie do oporu (ok. 2600-2610) spadki raczej będą kontynuowane . Tweety Pana prezydenta też już przestały działać.


Po tak długich wzrostach musi być jakaś forma większych spadków niż te które widzieliśmy. Przecież od końcówki 2016 SP500 praktycznie tylko rósł. 2018 rok to przejście do konsolidacji i wyrysowanie sporego RGRa - więc bardzo dziwnym byłoby teraz niezrealizowanie go. Moim zdaniem kierunek w dłuższym terminie to 2100 pkt a może i niżej.

Domis
0
Dołączył: 2015-06-08
Wpisów: 85
Wysłane: 20 grudnia 2018 21:24:50
A czym najlepiej kupić ropę? ale na długi termin tak rok może dwa, bo RCFL3OIL się nie nadaje na długie terminy.

mrJackson
5
Dołączył: 2015-03-15
Wpisów: 277
Wysłane: 20 grudnia 2018 21:34:31
Raiffeisen ma sporo certyfikatów np. taki turbo
Są też certyfikaty na spadki. Na turbo musisz uważać bo to jest certyfikat z knock-outem.

Wojetek
115
Dołączył: 2011-08-17
Wpisów: 5 315
Wysłane: 21 grudnia 2018 17:49:27
Domis napisał(a):
A czym najlepiej kupić ropę? ale na długi termin tak rok może dwa, bo RCFL3OIL się nie nadaje na długie terminy.


Na długi termin będzie problem. Certyfikaty mają wbudowany w cenę koszt finansowania (dźwigni jak i contango) i niestety w przeciągu roku-dwóch z pewnością wpłynie na stopę zwrotu. Do tego dla turbo dochodzi bariera knockout, która jeśli jest dotknięta powoduje wycofanie certyfikatu i stratę ok 80-90% pozycji. Prędzej szukałbym jakiegoś ETFu na spółki wydobywające: etfdb.com/etfs/industry/oil--g... ale to już kwestia jakie twój DM ETFy zagraniczne obsługuje (może być problem ze względu na KIIDy).
Edytowany: 21 grudnia 2018 17:50

Denim29
0
Dołączył: 2011-11-19
Wpisów: 40
Wysłane: 11 stycznia 2019 21:10:32
Witam, proszę a analizę WIG-ów oraz indeksów giełdowych na GPW tak jak były robione w Vol 2
(chodzi o W stocks 2016 - portfel pasywnego inwestora vol. 2 ), sądzę że analiza tylko spółek zagranicznych nie jest tak popularna jak analiza głównych indeksów i mam nadzieję że ich tu nie zabraknie?

Wojetek
115
Dołączył: 2011-08-17
Wpisów: 5 315
Wysłane: 13 stycznia 2019 08:57:20
Cytat:
Witam, proszę a analizę WIG-ów oraz indeksów giełdowych na GPW tak jak były robione w Vol 2
(chodzi o W stocks 2016 - portfel pasywnego inwestora vol. 2 ), sądzę że analiza tylko spółek zagranicznych nie jest tak popularna jak analiza głównych indeksów i mam nadzieję że ich tu nie zabraknie?


Cześć,

Wątek w nazwie ma "i nie tylko" więc indeksy polskie również się będą co jakiś czas pojawiać :) (natomiast konkretne polskie spółki nie, bo to domena portfela Cztery Fazy Rynku). Indeksy branżowe niebawem też będę analizował, dziś jednak klasycznie, WIG:

WIG
w. tygodniowy

kliknij, aby powiększyć


Indeks szerokiego rynku ma za sobą udany początek roku. Nie tylko udało się wybić linię bessy ale i podejść pod kluczowy opór w okolicach 60 000 pkt. Można obecnie wyrysować formację oRGR, która zapowiada wzrosty w kierunku 67-68 000 punktów jeśli zostanie wybita linia szyi właśnie w granicach 60 000 pkt. Problemem może być jednak wykończenie wybicia - bo w podobnym miejscu znalazł się indeks pod koniec sierpnia i wybicie zakończyło się świecą o długim podażowym cieniu (oznaczona). Wtedy też można było doszukać się oRGRa, jednak formacja się nie zrealizowała a WIG powrócił do spadków wybijając nowe minima. RSI daje sygnały gotowości do ataku (najwyżej od lutego 2018), TSI również zakręca w górę, niestety nadal jest w strefie ujemnych wartości (co jest negatywne). Podsumowując po dojściu do kluczowego oporu indeks musi sobie z nim poradzić jeśli trend wzrostowy miałby byc kontynuowany. Odpadnięcie kolejny raz od tego miejsca oznacza pozostanie WIGu w konsolidacji włącznie z ryzykiem testu jej dolnej bandy (53 000 - 55 000 pkt).
Edytowany: 13 stycznia 2019 08:58

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,911 sek.

PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +173,47% +34 694,69 zł 54 694,69 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło