pixelg
EUROTEL - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7

EUROTEL [ETL]

AKTUALNY KURS: 24,20 zł (-0,82%) 27-11-2020 17:00
Starpol
0
Wpisów: -6
Wysłane: 15 sierpnia 2009 18:00:19 przy kursie: 10,96 zł
Interesuję się od dłuższego czasu spółką Eurotel.

Prosty biznes. Dobre wyniki finansowe. Rozsądny zarząd. Brak zadłużenia. Brak opcji walutowych. Spółka generuje sporo wolnej gotówki. Co roku wypłaca dywidendę. Prowadzi program skupu własnych akcji.

Niby właściwie czego jeszcze chcieć? Mimo wielu pozytywów, daje się jednak zauważyć wyraźny brak zainteresowania tą spółką. Dowodem na to są choćby mierne obroty.

Powiedzcie co myślicie o tej spółce? No i pytanie do WD co sądzi o jej fundamentach?

Pozdrawiam,

Starpol
Edytowany: 15 sierpnia 2009 18:11

Kasia Stefanska
0
Wpisów: 1 244
Wysłane: 10 września 2009 17:48:08 przy kursie: 10,80 zł
Witam, to ja w zastępstwie opiszę sprawozdanie półroczne. Mam nadzieję, że to pomoże.

Przychody ze sprzedaży praktycznie nie zmieniły się w porównaniu do 1Q2009 ale za to trochę spadła ich rentowność. Istotny jest za to wzrost przychodów w porównaniu do 2Q2008 ale to jest wynik przede wszystkim dokonanych przejęć.
Spółka jest uzależniona od działania jej podstawowego dostawcy. Takie uzależnienie jest bardzo niebezpieczne, bo z dnia na dzień może spowodować gwałtowną zmianę warunków współpracy. Co prawda są plany dywersyfikacji działalności ale na dzień raportu jeszcze nie zrealizowane.
Dodatkowo niepewność w prowadzeniu takiego biznesu wzmaga fakt, że to operator prowadzi swoje działania promocyjne. Spółka nie ma na niego żadnego wpływu. Dlatego nie do końca kontroluje poziom cen i wolumen sprzedaży. Dotyczy to umów i cen telefonów w promocjach.

W majątku trwałym widać wzrost wartości firmy. Jest to jednocześnie największa pozycja w aktywach trwałych. Gigantyczne uszczuplenie widać natomiast w aktywach obrotowych – spadek wartości gotówki o około 90%. Spółka przyznaje w raporcie, że wszelkie kolejne inwestycje trzeba będzie sfinansować kredytem. Taki spadek wysokości gotówki wynika właśnie z działalności inwestycyjnej. Wydaje mi się jednak, że jest tam mały błąd – cała kwota została zaklasyfikowana jako nakłady na zakup WNiP a nie udziałów. Poza tym przepływy z działalności operacyjnej są dodatnie dzięki zmniejszeniu kapitału obrotowego – należności. Poza tym dokonano wypłaty dywidendy, która spowodowała, że przepływy z finansowej są ujemne.

Pasywa pokazują uszczuplenie kapitałów własnych. Wynika to z wykupu akcji i wypłacenia dywidendy. Akcje będą dalej skupywane, bo zawiązano na to rezerwę. Podoba mi się zdrowa struktura finansowania. Kapitały obce stanowią zdecydowaną mniejszość. Oznacza to, że spółka ma jeszcze pole do zdobywania kapitałów na rozwój działalności.

Podsumowując, to przyznaję, że spółka bardzo mi się podoba. Preferują rozwój organiczny, powoli zdywersyfikują działalność. Jeżeli we współpracy z PTC nie będzie zawirowań, to na pewno spółka sobie poradzi. thumbright

Z ciekawostek: planowane jest przeniesienie firmy do nowej siedziby, co „wpłynie dodatnio na komfort i efektywność pracy”. Dancing

Starpol
0
Wysłane: 8 października 2009 20:35:13 przy kursie: 10,60 zł
Spółka zakupiła ponad 70% udziałów w ViaMind, operator Play i Netia.

W 2009 r. ViaMind ma mieć 10 mln przychodów i 1 mln zysku netto. Wskaźniki C/Z i S/C wyniosą odpowiednio (na koniec 2009): 4,30 i 0,43, a rentowność netto wyniesie 10%. Moim zdaniem, przy takich parametrach kupno udziałów w ViaMind jest rozsądną transakcją. Nie wiadamomo tylko jakie jest (będzie na koniec 2009) zadłużenie spółki ViaMind.

Oszacowałem, że Eurotel średnio zapłacił ok. 86 tys. zł za każdy punkt sprzedaży ViaMind. Jest to dość rozsądna cena.

Jeśli chodzi o zmniejszenie uzależnienia Eurotelu od działania jej podstawowego dostawcy (Era), zakup spółki ViaMind jest niewątpliwie krokiem w dobrym kierunku. Jednakże skala tej akwizycji nie jest wystarczająco znacząca aby zasadniczo zmienić ogólny obraz. Eurotel prawdopodobnie wygeneruje ponad 90 mln zł przychodów w 2009 r. Dla porównania ViaMind ma mieć 10 mln zł przychodów. Można spodziewać się, że w niedalekiej przyszłości Eurotel będzie powiększał obszar swojego działania w Play. Osobiście wolałbym jednak, żeby robił to korzystając ze środków własnych a nie poprzez zadłużenie. Zatem wolałbym aby najbliższa akwizycja w Play nie nastąpiła wcześniej niż za pół roku. Brak zadłużenia kredytowego Eurotel to naprawdę wielka wartość tej Spółki (a przynajmniej wartość dla mnie).

Pozdrawiam,

Starpol

Edytowany: 17 października 2009 11:37

GAJA
0
Wpisów: 24
Wysłane: 25 listopada 2009 00:17:01 przy kursie: 12,37 zł
Za "PARKIETEM" i PAP"
"TFI Allianz ma ponad 5 proc. Eurotela
24-11-2009, ostatnia aktualizacja 24-11-2009 10:27
TFI Allianz zwiększyło zaangażowanie w akcje Eurotela i ma obecnie 6,87 proc. kapitału i głosów na WZA

Przed zwiększeniem zaangażowania TFI Allianz miało 4,82 proc. Eurotela.

PAP"
www.parkiet.com/artykul/26,871...

Starpol
0
Wysłane: 26 listopada 2009 19:23:04 przy kursie: 12,79 zł
GAJA napisał(a):
Za "PARKIETEM" i PAP"
"TFI Allianz ma ponad 5 proc. Eurotela
24-11-2009, ostatnia aktualizacja 24-11-2009 10:27
TFI Allianz zwiększyło zaangażowanie w akcje Eurotela i ma obecnie 6,87 proc. kapitału i głosów na WZA

Przed zwiększeniem zaangażowania TFI Allianz miało 4,82 proc. Eurotela.

No cóż, TFI Allianz po prostu pozytywnie oceniło spółkę. Mnie interesują trzy rzeczy w tej firmie:
1/ cyferki
2/ cyferki
3/ i jeszcze raz cyferki

Póki co, cyferki w EUROTEL-u są OK.
Edytowany: 26 listopada 2009 19:47

Starpol
0
Wysłane: 6 lutego 2010 12:40:07 przy kursie: 13,95 zł
Witajcie,

Pokusiłem się o skalkulowanie kwoty zysku o jaką może zostać powiększony jednostkowy wynik netto EUROTEL z tytułu przejęcia ViaMind w 2009r.

Założenia:

1/Prawo własności do udziałów w ViaMind przeszło na rzecz EUROTEL z dniem 8 X 2009r.
2/EUROTEL nabył 70,01% udziałów w ViaMind.
3/Przewidywany zysk netto jaki ViaMind wypracuje w 2009r. - 1 mln zł.
4/Rok ma 365 dni, czyli EUROTEL posiadał udziały w ViaMiand przez 85 dni w 2009r.

Kwota dodatkowego zysku (do konsolidacji w 2009r.)= (70,01% X 1 mln zł. X 85)/365 =
= 163 246,58 zł

Wg. powyższych wyliczeń o taką kwotę powinien zostać powiększony jednostkowy wynik netto w EUROTEL za 2009r.

Gdyby zdarzyło się tak, że Spółka powtórzy w 2009r. wynik z 2008r. (5 822 tys. zł), to skonsolidowany wynik netto za 2009r. powinien wynieść około 5 985 tys. zł.

Zobaczymy co nam powie raport, który ukaże się pod koniec tego miesiąca?

Pozdrawiam,

Starpol

cortx6
0
Wpisów: -1
Wysłane: 6 lutego 2010 14:10:52 przy kursie: 13,95 zł
Od pewnego czasu obserwuję tę spółkę i zaniepokoiło mnie majstrowanie przy kursie. Ktoś ,wykorzystując dramatycznie niską płynność na tej spółce, ustala kurs otwarcia i zamkniecia transakcjami z wolumenem 1. Pytanie do zorientowanych: what's going on?

Starpol
0
Wysłane: 7 lutego 2010 20:45:42 przy kursie: 13,95 zł
cortx6 napisał(a):
Od pewnego czasu obserwuję tę spółkę i zaniepokoiło mnie majstrowanie przy kursie. Ktoś ,wykorzystując dramatycznie niską płynność na tej spółce, ustala kurs otwarcia i zamkniecia transakcjami z wolumenem 1. Pytanie do zorientowanych: what's going on?

Od razu powiem, że nie jestem jakimś wielkim znawcą jeśli chodzi o mechanizm ustalania kursów na GPW.

Spółką interesuję się od dość długiego okresu. Początkowo nie zwracałem uwagi na tego 1-akcyjnego inwestora (lub day-tradera). Wydaje mi się, że działalność tego inwestora zauważyłem w marcu lub kwietniu 2009r. (ale nie wykluczam, że może wcześniej). O ile mnie pamięć nie myli to bywały takie sesje, że gdyby nie ten 1-akcyjny trader, to na akcjach EUROTEL nie byłoby żadnego obrotu. Pamiętam też takie sytuacje, kiedy najwyraźniej, któryś z rozdrażnionych inwestorów sprzedawał 1 akcję zaraz po ustaleniu kursu otwarcia, tylko po to, żeby zbić kurs w dół (tak jakby chciał zadziałać na przekór temu traderowi).

Nigdy się nie przejmowałem działalnością tego tradera. Działalność ta, nigdy nie miała żadnego wpływu na moją decyzję o inwestowaniu w akcje EUROTEL. Zawsze interesowałem się samą Spółką i ceną po jakiej mogę nabyć jej akcje. Zupełnie mnie nie niepokoi fakt, że ktoś regularnie kupując po jednej akcji ustala kurs otwarcia i zamknięcia. Uważam, że to jest jego prywatna sprawa. Wpływ na kurs zawsze będzie mieć ocena inwestorów co do wyników generowanych przez Spółkę i perspektyw przed jakimi stoi.

Pozdrawiam,
Starpol

humbak
0
Wpisów: 21
Wysłane: 7 lutego 2010 21:48:36 przy kursie: 13,95 zł
sądzę, że tutaj w grę wchodzi działalność animatora rynku albo emitenta, którym w przypadku ETL jest DM BZWBK ( www.gpw.pl/zrodla/gpw/spws/pol... , www.gpw.pl/zrodla/gpw/spws/pol... ).

obserwuję tę spółkę z zamiarem powiększenia pakietu; będę dobierał w przypadku spadku kursu do poziomu 12.20 - 12.30.

Starpol
0
Wysłane: 7 lutego 2010 22:51:19 przy kursie: 13,95 zł
humbak napisał(a):
sądzę, że tutaj w grę wchodzi działalność animatora rynku albo emitenta, którym w przypadku ETL jest DM BZWBK ( www.gpw.pl/zrodla/gpw/spws/pol... , www.gpw.pl/zrodla/gpw/spws/pol... ).

obserwuję tę spółkę z zamiarem powiększenia pakietu; będę dobierał w przypadku spadku kursu do poziomu 12.20 - 12.30.

Nie wydaje mi się, żeby to była działalność emitenta. Spółka prowadzi program nabycia akcji własnych. Każdorazowe nabycie akcji własnych było do tej pory raportowane. Ostatnia taka transakcja miała miejsce w dniu 7 lipca 2009r. EUROTEL nabył wtedy 1000 szt. własnych akcji. W konsekwencji, zwiększył swój stan posiadania do 157 995 szt. akcji. No, chyba, że czegoś nie zauważyłem lub czegoś nie wiem. Tak jak wspomniałem nie czuję się jakimś wielkim znawcą co do kursów na GPW.

Chyba bardziej przychylił bym się do możliwości prowadzenia takiej działalności przez animatora rynku.

Uważam, że kurs na poziomie 12.20 - 12.30, to dość rozsądna cena za akcje tej Spółki. W takim razie pozostaje mi tylko życzyć spadku kursu do tego poziomu i udanych zakupów.

Pozdrawiam,
Starpol

humbak
0
Wysłane: 8 lutego 2010 15:15:45 przy kursie: 14,27 zł
Starpol napisał(a):
Nie wydaje mi się, żeby to była działalność emitenta.

Może się nieprecyzyjnie wyraziłem, chodziło mi o animatora rynku lub animatora emitenta.

Starpol napisał(a):
Uważam, że kurs na poziomie 12.20 - 12.30, to dość rozsądna cena za akcje tej Spółki. W takim razie pozostaje mi tylko życzyć spadku kursu do tego poziomu i udanych zakupów.

Dzięki. Zobaczymy czy się uda, tak mi w każdym bądź razie podpowiada AT.

kliknij, aby powiększyć

Pozdrawiam
Edytowany: 30 kwietnia 2010 11:04

Starpol
0
Wysłane: 8 lutego 2010 17:48:22 przy kursie: 14,27 zł
Dzięki za AT. Przyjrzę się wykresom.

Starpol
0
Wysłane: 19 lutego 2010 22:58:52 przy kursie: 14,50 zł
Starpol napisał(a):
Dzięki za AT. Przyjrzę się wykresom.

No i przyjrzałem się wykresom AT. Jednak nic ciekawego z nich nie wyczytałem. Nie czuję się mocny w AT.

Starpol
0
Wysłane: 28 lutego 2010 12:31:03 przy kursie: 15,01 zł
Witajcie,

Pokusiłem się o skalkulowanie kwoty zysku o jaką może zostać powiększony jednostkowy wynik netto EUROTEL z tytułu przejęcia ViaMind w 2009r.

Założenia:

1/Prawo własności do udziałów w ViaMind przeszło na rzecz EUROTEL z dniem 8 X 2009r.
2/EUROTEL nabył 70,01% udziałów w ViaMind.
3/Przewidywany zysk netto jaki ViaMind wypracuje w 2009r. - 1 mln zł.
4/Rok ma 365 dni, czyli EUROTEL posiadał udziały w ViaMiand przez 85 dni w 2009r.

Kwota dodatkowego zysku (do konsolidacji w 2009r.)= (70,01% X 1 mln zł. X 85)/365 =
= 163 246,58 zł

Wg. powyższych wyliczeń o taką kwotę powinien zostać powiększony jednostkowy wynik netto w EUROTEL za 2009r.

Gdyby zdarzyło się tak, że Spółka powtórzy w 2009r. wynik z 2008r. (5 822 tys. zł), to skonsolidowany wynik netto za 2009r. powinien wynieść około 5 985 tys. zł.

Zobaczymy co nam powie raport, który ukaże się pod koniec tego miesiąca?

Pozdrawiam,

Starpol [/quote]

Spółka podała jednostkowe i skonsolidowane wyniki za 4 kw. 2009r.

Wprowadzam korektę do powyższej kalkulacji. Eurotel wygenerował w 2009r. PLN 6 052 tys. zł. zysku netto, a grupa Eurotel PLN 6 232 tys. zł. Różnica między tymi dwowa wartościami wynosi PLN 186 tys. zł. Poprzednio wyliczyłem, że różnica ta powinna wynieść około
163 246,58 zł.

Zakładając poprawność wyliczeń, można dojść do wniosku, że ViaMind wygenerował około
1 139 380,72 zł zysku netto w 2009r., a nie tak jak poprzednio zakładałem - 1 mln zł:

(70,01% X 1 139 380,72 zł. X 85 dni)/365 dni = 186 000,00 zł.

Podsumowywując. Dobry cały 2009r. i oby tak dalej.

Pozdrawiam,
Starpol

WatchDog
WatchDog PREMIUM
16
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 574
Wysłane: 28 lutego 2010 23:00:15 przy kursie: 15,01 zł
Spółka ma mikroskopijne obroty, ale realizuję prośbę Starpola o omówienie sprawozdania.
Wartość wskaźnika C/WK powyżej 1,7 to bardzo dużo na szerokim rynku, w sektorze Eurotela jest on jednym z droższych. Mimo to wyceny wewnętrzne wskazują na optymalną wycenę rynkową:
www.stockwatch.pl/gpw/eurotel,...

Może zacznę od analizy aktywności, bo będzie widać, skąd się bierze premia nad WK.
Cykl rotacji zapasów 19
Cykl rotacji należności 66
Cykl rotacji zobowiązań 119
Cykl operacyjny 85
Cykl konwersji gotówki -34
Jak widać, spółka działa na ponad miesięcznej przedpłacie. Ostatnio coraz wolniej płaci zobowiązania, ale nawet przed tym spowolnieniem CKG wynosił średnio -15 dni. Cykl rotacji należności jest raczej długi jak na spółkę, która sprzedaje w detalu. Okazuje się jednak, że sprzedaż idzie przez sieć dealerską, zaś część przychodów np. z doładowań idzie przez operatora, który nie płaci od razu. Nawet mimo tych uwarunkowań, model biznesowy jest bardzo efektywny i pozwala działać na niewielkim długu ogólnym, bez kredytów.

Spółka jest jednak mała, rośnie przez akwizycję sieci dystrybucji innego operatora. To szansa i zagrożenie: dywersyfikacja i zwiększenie rynku, ale jednocześnie poluzowanie relacji z PTC, dla której działała dotąd na wyłączność. Teraz stanęła po drugiej stronie, działa na rzecz konkurenta. Czy to już ten moment, że PTC bardziej zależy na współpracy? Nie wiem, nie czuję tej branży.

Jak dla mnie marża na sprzedaży w 4q jest nienormalnie wysoka. Zresztą ostatnio cały czas rośnie. Uważam co do zasady, że to jest nie do utrzymania i wróci do średniej. Spółka płaci dywidendę i siedzą już w niej fundusze. Drzewa nie rosną do nieba i spółki też nie. 100 mln zł rocznie na prowizjach od sprzedaży telefonów to bardzo dużo. Jak z udziałem w rynku i czy realny jest dalszy wzrost?
Powyższa treść przez 14 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

Wysłane: 28 lutego 2010 23:57:32 przy kursie: 15,01 zł

Wysłane: 8 marca 2010 20:47:08 przy kursie: 16,00 zł

humbak
0
Wysłane: 9 marca 2010 19:28:34 przy kursie: 16,80 zł
Starpol napisał(a):
Biorąc pod uwagę ostatnie wzrosty kursu, spadek do poziomu 12.20 - 12.30 wydaje się być dość trudnym zadaniem. Ale oczywiście wszystko jest możliwe. Zobaczymy jak sytuacja będzie się dalej rozwijała.

no i Ok, niech sobie Eurotel frunie dalej. oczywiście trochę żałuję, bo chciałem powiększyć pakiet, ale w obecnej sytuacji wartość posiadanych papierków całkiem ładnie rośnie.

od strony technicznej sądzę, że może lekko niepokoić zmniejszający się wolumen + brak potwierdzenia nowych szczytów na oscylatorze macd [ media.stockwatch.pl/data/broke... ].

pozdrawiam również.

Starpol
0
Wysłane: 12 marca 2010 19:03:59 przy kursie: 17,70 zł
humbak napisał(a):
Starpol napisał(a):
Biorąc pod uwagę ostatnie wzrosty kursu, spadek do poziomu 12.20 - 12.30 wydaje się być dość trudnym zadaniem. Ale oczywiście wszystko jest możliwe. Zobaczymy jak sytuacja będzie się dalej rozwijała.

Cytat:
no i Ok, niech sobie Eurotel frunie dalej. oczywiście trochę żałuję, bo chciałem powiększyć pakiet, ale w obecnej sytuacji wartość posiadanych papierków całkiem ładnie rośnie.

od strony technicznej sądzę, że może lekko niepokoić zmniejszający się wolumen + brak potwierdzenia nowych szczytów na oscylatorze macd [ media.stockwatch.pl/data/broke... ].

pozdrawiam również.

No cóż. Zobaczymy jak dalej sytuacja się będzie rozwijała. Trudno jest mi się wypowiadać na temat AT. Cieszę się, że EUROTEL dał zarobić (niezależnie od tego czy ktoś ma więcej czy mniej akcji).

Pozdrawiam,

Starpol

WatchDog
WatchDog PREMIUM
16
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 574
Wysłane: 30 kwietnia 2010 11:59:45 przy kursie: 18,60 zł
Eurotel przekazał zaudytowany raport roczny, w którym nastąpiła jedna, ale bardzo poważna zmiana. Zysk na sprzedaży został zredukowany z 61 mln zł do niecałych 23 mln zł. Pozostałe pozycje bez zmian.
Biegły nie podał zastrzeżeń ani wyjaśnień dla skorygowanej pozycji.
Zarząd również nie odnosi się do tej kwestii.
Spółka nieco obniżyła przez to rentowność, która teraz wygląda następująco:
Rentowność sprzedaży 25,44%
Rentowność działalności operacyjnej 7,06%
Rentowność brutto 7,21%
Rentowność netto 5,77%
Można tylko zgadywać, możliwe że jest to efekt utworzenia grupy kapitałowej i konsolidacji wyniku przejętej spółki Viamind.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7