pixelg
Czy są dostępne w Polsce instrumenty typu TURBO? - Kontrakty, opcje i produkty strukturyzowane - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Czy są dostępne w Polsce instrumenty typu TURBO?

blackboxer
0
Wpisów: 14
Wysłane: 9 czerwca 2011 02:21:16
Witam,
Jestem "zielony" na Polskim rynku, i dlatego mam pytanie: Czy są dostępne w Polsce instrumenty typu TURBO?

Załączam link:
markets.rbs.nl/NL/Showpage.asp...

Niestety strona jest po holendersku. RBS wykupił prawa do tych produktów od holenderskiego ABN-AMRO parę lat temu, ale widocznie jeszcze nie przetłumaczyli.

W skrócie TURBO to takie połączenie Futures i Akcji w jedno. Spore dźwignie, Stop-Loss itp.
Ale moim zdaniem nie to jest w nich najciekawsze.
Najlepsze jest w nich to, że nie ma problemu płynności (oczywiście do pewnego poziomu), gdyż ich emitent (w tym wypadku bank RBS lub ABN-Amro) "zapuszcza" coś co ja nazywam "priceing system", czyli w każdym momencie wystawia ok 100.000 sztuk po stronie ASK i (z małym spread'em) tyleż samo po stronie BID.
Cena przeciętnego TURBaska, to ok 2 EUR.

W Holandii parę lat temu TURBO zdobyły miano produktu finansowego roku.

Jako, że "zjadam na tych instrumentach zęby" ciekawi mnie czy coś podobnego jest już w Polsce.

Acha - w niemczech jest chyba coś podobnego i nazywa się SPRINTER czy jakoś tak.

kneczaj
0
Wpisów: 274
Wysłane: 9 czerwca 2011 16:49:34
Może kontrakty CFD? Widzę coś takiego w XTB Brokers, ale wiele innych biur maklerskich też je ma.

blackboxer
0
Wysłane: 9 czerwca 2011 23:28:05
CFD (Contract for Difference) to nie to. Pozatym z tego co wiem to CFD nie są hadlowane poprzez giełdę. Co prawda nie mają terminu ważności ale dla mnie przypominają futures.

TURBO to coś jak lewarowane Certyfikaty.

- są notowane na giełdzie (AEX). np: ISN: NL0009717875 (są na: indexy, surowce, akcje etc.)
- kupuje się je jak zwykłe akcje
- mają sztywne powiązanie z podległym instrumentem (ich wartość można zawsze wyliczyć samemu)
- dźwignia zmienna od 50:1
- mają "z definicji" przypisany Stop-Loss (nie można starcić więcej niż wynika ze SL,
emitent dba aby nie "zarżnąć owieczek" a tylko je "strzyc" na prowizjach :-)
- nie mają terminu ważności (chyba że się "przekręcą" poniżej Stop-Loss - wtedy kończą swój żywot.
- oczywiście są SHORT i LONG
- no i NAJWAŻNIEJSZE - oprócz normalnych zleceń inwestorów, chodzi na nich ten bankowy "Priceing System" (jego płynność w Holandii to ok 1 mln EUR / tick).

blackboxer
0
Wysłane: 9 czerwca 2011 23:40:55
BINGO!

Tak to już jest z nowicjuszami na forum.
Własnie doczytałem taki wątek:

www.stockwatch.pl/artykuly/pos...

I to chyba jest własnie to.
A to co ja nazywam "priceing system" nazywany jest w Polsce "animacją rynku".

Podsumowując - TURBO, to w Polsce Certyfikaty Strukturyzowane.

mathu
0
Wpisów: 4 615
Wysłane: 10 czerwca 2011 01:16:02
Certyfikaty nie mają lewara.
The recovery in profitability has been amazing following the reorganization, leaving Barings to conclude that it was not actually terribly difficult to make money in the securities market.

blackboxer
0
Wysłane: 10 czerwca 2011 02:03:32
No tak...
Brak lewarowania czyni (pewnie) te polskie instrumeny mniej atrakcyjnymi dla indywidualnych (mniejszych) inwestorów.
Przy czym tutaj nie mówimy o "lewarze finansowym" ale "kursowym".
Średnie dzienne wachania TURBO w zależności od ich "obecnej odległości" od Stop-Loss to kilkadziesiąt do kilkaset procent. Poniżej najwyższe zmainy z wczoraj (2011-06-09)

kliknij, aby powiększyć
- - - - - - - - -
kliknij, aby powiększyć

Źródło: markets.rbs.nl/NL/Showpage.asp...

Jak widać, TURBO Long na akcje FURGO ma lewar (kursowy) ok 10 (przy odległości od Stop-Loss = 2.03 EUR)

Czyli jednak certyfikaty strukturyzowane to jeszcze nie to - ale blisko.

karoldvl
0
Wpisów: 167
Wysłane: 10 czerwca 2011 12:46:46
Turbo certyfikatów (w sensie lewarowanych z knock-outem) raczej w Polsce nie uświadczysz. A przynajmniej tak było jakiś czas temu, nie jestem do końca na bieżąco z wszystkimi nowinkami na rynku. Choć patrząc na to, że dopiero nam się pierwsze ETF-y zadomowiły, to nie spodziewałbym się zmian w tej kwestii.

Najbliżej geograficznie, z tego co kojarzę, to albo niemieckie Hebel-Zertifikate albo na Wiener Börse jest tego sporo pod Knock-out Zertifikat. Czasem jeszcze na zachodzie spotyka się to pod nazwą Mini Futures (nie mylić z E-mini). Ale w Polsce o czymś takim nie słyszałem.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość