pixelg
AT z uwzględniem odcięć na dywidendy i pp, czy nie? - Analiza techniczna - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

AT z uwzględniem odcięć na dywidendy i pp, czy nie?

biedak
0
Wpisów: 40
Wysłane: 2 marca 2012 23:42:40
Wydaje mi się, że wszystkie wykresy powinny być poprawiane na odcięcia, jako że ważna jest wg. mnie kapitalizacja spółki, a nie jednostkowa cena akcji, jednak zauważyłem że panuje bardzo dużo niekonsystencja w tym temacie. W ten sposób można uzyskać kompletnie różne wyniki analizując de facto to samo.
Edytowany: 27 lipca 2017 20:47

buldi
0
Wpisów: 5 064
Wysłane: 3 marca 2012 00:17:53
Ssssskomplikowany temat.
Te wszystkie sztuczne (wg mnie) odcięcia to jeden wielki pic na wodę na który Stooq znalazł sposób by te bzdety korygować na wykresie.
Z dniem ustalenia PP nie przybywa akcji ale i spółka nie odnosi korzyści na kapitałach własnych, dopiero po zatwierdzeniu emisji następuje rozwodnienie które zrekompensowane jest w znacznej części wzrostem kapitałów własnych. Podobnie z dywidendą, która jest raczej sposobem rozdysponowania wypracowanych zysków niż wyznacznikiem utraty wartości księgowej na akcję. Kosztów ogólnego zarządu się nie odcina o wypłaty premi które nie raz przekraczają wartość dywidendy o ile taka wogóle ma zwyczaj występować w danej spółce.
Gdzie tu logika i po diabła te wszyskie odcięcia - się pytam, tym bardziej że rynek również nie wiele sobie z nich robi, co widać po wykresach Stooqa?
Jestem za odcinaniem na wykresie odcięć blackeye , tak by ich nie było widać.
Edytowany: 3 marca 2012 00:19

WatchDog
WatchDog PREMIUM
33
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 580
Wysłane: 3 marca 2012 08:47:33
Ja też mam drgawki jak widzę przeliczanie tych danych w tył. Oderwane od rzeczywistości - choć jest wybór, można sobie odklikać i pobrać dane surowe.
W kontekście AT korygowanie jest niszczące, bo udaje, że nic się nie działo. A dzieje się dużo. Na przykład dzień po odcięciu, gdy akcje startują głęboko spod wody, ludzie dostają kociokwiku ze strachu co się stało - po prostu za każdym, dosłownie za każdym razem emisja z PP zaskakuje znaczną część drobnego akcjonariatu, który w tym momencie zaczyna gwałtowne ruchy.
Windy na Midasie przed i po najlepszym tego przykładem.

DarkestLie
0
Wpisów: 241
Wysłane: 3 marca 2012 09:30:09
chyba mnie zaspane oczy myla..

sugerujecie ze nie ma znaczenia na jakich danych (skorygowane / nieskorygowane) testuje syse / anomalie ? Toz to prywata moi panstwo !
You're not deep, you're not an intellectual, you're not an artist, you're not a critic, you're not a poet, you just have internet access.

karoldvl
0
Wpisów: 167
Wysłane: 3 marca 2012 15:04:53
Cytat:
Ja też mam drgawki jak widzę przeliczanie tych danych w tył. Oderwane od rzeczywistości

Do testowania to raczej korekta krocząca w przód by się przydała, ale wychodzi z tego oddzielny szereg, który nie nadaje się do bieżącego "oglądania". U nas chyba nikt tak nie udostępnia, bo kto tego potrzebuje, to i tak pewnie sam to robi.

A odnośnie samych wykresów - wzorcowo ceny historyczne powinny być rzeczywiste transakcyjne i do tego oddzielna tabela zdarzeń (corporate actions). Wtedy można to ad hoc przeliczać zależnie od potrzeb. Ale jak zwykle pewnie rozbija się o dostępność odpowiednich danych.

Lukasz Konopko
6
Grupa: Bus Driver, SubskrybentP1, Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 555
Wysłane: 27 lipca 2017 20:50:31
Przenoszę dyskusję z wątku Asseco Poland, na temat jednej z analiz wykresu:
egonac napisał(a):
Jakiś dziwny wykres tutaj macie, najniższy notowany poziom w 2013 roku to było 39,21. Kurs jest tu chyba korygowany o dywidendy, jak przy rolowaniu kontraktów terminowych. Jak to w końcu jest z akcjami? Na stooq.pl i u was jest taki wykres, a na investing.com i w Amibrokerze z danymi od bossa jest inny. Poza tym takich cen jak w dołkach u Was nigdy nie było. Czy ktoś mógłby wyjaśnić o co chodzi? Wpływa to znacząco na analize techniczną.

krewa napisał(a):
Zgadza się, wykres jest korygowany o dywidendy. Wyobraź sobie brak takiej korekty - wówczas na wykresie byłoby sporo luk. Jak odróżniłbyś lukę po odcięciu dywidendy od luki bessy?

egonac napisał(a):
W moim odczuciu w tym wypadku zakłamane są szczyty i dołki, oraz poziomy wsparc i oporów. A dywidenda jest zwykle raz w roku i to mozna sprawdzić. Wybicie dołka, który na Waszym wykresie jest niżej, sporo znaczy dla analizy technicznej. Ale co kto lubi.

Lukasz Konopko napisał(a):
Korekta o dywidendę następuję przez przesunięcie wykresu na lewo od ostatniej operacji, tak aby na wykresie nie powstawała luka spadkowa. Mamy ciągłość wykresu. W efekcie ekstrema na wykresie mogą wypadać w innych punktach niż miało to miejsce w rzeczywistości.

Warto się jednak zastanowić, dlaczego wybicie jakiegoś poziomu w ogóle coś znaczy i ludzie inwestują w oparciu o analizę techniczną. Dla przykładu przebicie szczytu jest sygnałem kupna i grupa inwestorów dokonuje zakupu. Dopóki cena utrzymuje się powyżej ceny zakupu, są na plus i są skłonni czekać na wzrost. Po spadku poniżej ceny zakupu mogą chcieć szybko uciąć straty i wycofać się z inwestycji. Zwiększona podaż prowadzi do spadków.

I dalej jeżeli kupię akcje po 10 zł i dostanę 2 zł dywidendy, to jestem "na zero" przy cenie rynkowej 8 czy 10 zł? (dla ułatwienia pomijam prowizje i podatki)

egonac napisał(a):
Czy wybicia są istotne to już ocena należy do inwestujących, i czy będą kontynuowane lub nie to każdy fan analizy technicznej musi sobie przeanalizować. Są to jednak miejsca ważne.
Jak w takim wypadku wyglądał by wykres Asseco za ostatnie 10-20 lat przy założeniu, że w każdym roku wypłacał dywidendę 3 złote. Początek musiałby być na minusie.

Wojetek napisał(a):
egonac napisał(a):
W moim odczuciu w tym wypadku zakłamane są szczyty i dołki, oraz poziomy wsparc i oporów. A dywidenda jest zwykle raz w roku i to mozna sprawdzić. Wybicie dołka, który na Waszym wykresie jest niżej, sporo znaczy dla analizy technicznej. Ale co kto lubi.

Taka mała porada od praktyka. Generalnie częśćiej "działa" wykres skorygowany o dywidendy od niekorygowanego. Sam przeglądam dane na obu od wielu lat i o ile zdarza się że kurs zareaguje na opór/wsparcie z wykresy niekorygowanego to w przypadku wykresu skorygowanego dzieje się to znacznie częściej. Dywidendy nawet wypłacane regularnie nie są tak dużym problemem (przesuwają ceny jak w przypadku ACP o kilka zł), problemem jest gdy na akcjach mamy split/resplit albo PP - wtedy wykres jest kompletnie zafałszowany (i na taki rynek nie reaguje - pierwszy z brzegu przykład to PZU).

Wniosek - większa liczba inwestorów/graczy opierających się na AT patrzy na wykresy skorygowane. A jeśli większość robi większy obrót to w AT się ona bardziej liczy :).

Kurs ACP dotarł do dołka z 2015 roku (patrząc na wykres skorygowany) i możliwe, że od tego wsparcia jednak odbije. W przypadku wykresu niekorygowanego z investing.com sygnał sprzedaży padł wcześniej - bo już po wybiciu 48 zł (popytowe cienie świec z czerwca świadczą o reakcji na ten poziom).

egonac napisał(a):
Dzięki za odpowiedzi. Ze splitem/resplitem to sprawa jest oczywista. Z dywidendami ja bym polemizował. Na pewno warto brać oba aspekty pod uwagę, i w sumie to w obu przypadkach dochodzi do zaburzenia struktury wykresu. Z takich szybkich przemyśleń to wydaje mi, że sens miałaby korekta tylko ostatniej dywidendy, max 2. Wtedy analiza większego horyzontu miałaby większy sens. Pozdrawiam

zjk napisał(a):
Idąc tym tropem, możemy dojść do momentu gdy wycena akcji będzie ujemna na wykresach... A to już niema sensu.
Edytowany: 27 lipca 2017 20:51

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość