pixelg
Średnia arytmetyczna stopy zwrotu - Warsztat - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2

Średnia arytmetyczna stopy zwrotu

Mohin
0
Wpisów: 23
Wysłane: 7 listopada 2013 15:39:33
Na początek na Twoim miejscu wytypowałbym 5 spółek, które nie robiły emisji akcji w ostatnich 5 latach (gdyby wykładowca chciał się tego czepić). Możesz skorzystać z portalu http://mojeinwestycje.interia.pl. Musisz podać nazwę spółki w wyszukiwarce, wybrać szukaj wśród walorów, a następnie przejść do zakładki akcje. Masz podane tam wszystkie emsje oraz daty ich rejestracji. Jak to już będziesz miał, możesz wybrać tylko te spółki, które nie płaciły dywidend (jeśli ma być łatwo), a jeśli trochę trudniej, to chociaż 1 spółkę, która takie dywidendy wypłacała, żeby pokazać, że nie poszedłeś na skróty.
Edytowany: 7 listopada 2013 15:40

majama
1
Wpisów: 1 176
Wysłane: 7 listopada 2013 16:07:18
RadekM: podałeś jako treśc zadania
Cytat:
Obliczyć średnią arytmetyczną stopy zwrotu z 5 lat dla 5 spółek

Więc sprawa jest banalna pod warunkiem że ominiesz spółki które komplikuja sprawe robiąc w danym czasie jakies splity, dywidendy i emisje z PP. Znajdz sobie te spolki to pokażesz że cos sie starasz. Potem dzialanie dla kazdej (cena końcowa/cena początkowa-1)*100% i masz ich stopy zwrotu. A średnia to suma tych stóp /5. I całe zadanie, bez szukania specjalnych wzorów.

A dzisiejszy poziom nauki na uczelniach oceniam dalej tak jak napisałem, nie tylko Ty jestes temu winny, mam w pracy więcej przykładów. Ale to faktycznie poboczny temat.
To jest gra. Zabawa na pieniądze.

RadekM
0
Wpisów: 12
Wysłane: 8 listopada 2013 13:34:05
Mam 5 spółek, które nie robiły emisji akcji w ciągu ostatnich 5 lat:
PKNORLEN
PZU
KGHM
SEKO
AMBRA

a jak mam sprawdzić czy nie płaciły dywidend? Gdzie mam szukać ceny początkowej i końcowej do równania?

Wojetek
114
Wpisów: 5 280
Wysłane: 8 listopada 2013 14:11:04
Wszystkie w/w płaciły dywidendy. Znalezienie spółek, które przez 5 lat nie robiły emisji i nie płaciły dywidendy tak naprawdę będzie bardzo trudne. Pytanie też do zadania czy dywidendy były reinwestowane w akcje wypłacającej spółki.
Edytowany: 8 listopada 2013 14:21

RadekM
0
Wysłane: 8 listopada 2013 14:30:16
Jeszcze tylko chciałbym się dowiedzieć gdzie mam szukać WARTOŚCI POCZĄTKOWEJ I KOŃCOWEJ i może sobie poradzę. Np na serwisie http://mojeinwestycje.interia.pl gdzie to jest? Czy dobrze myślę, że to będzie w zakładce FINANSE w tabeli RAPORTY ROCZNE pozycja AKTYWA RAZEL lub KAPITAŁ WŁASNY?

Mohin
0
Wpisów: 23
Wysłane: 8 listopada 2013 14:31:41
RadekM napisał(a):
Mam 5 spółek, które nie robiły emisji akcji w ciągu ostatnich 5 lat:
PKNORLEN
PZU
KGHM
SEKO
AMBRA

a jak mam sprawdzić czy nie płaciły dywidend? Gdzie mam szukać ceny początkowej i końcowej do równania?

Nie wiem czy jest jakiś portal, który podaje takie dane "na tacy". Raczej jest to praca na piechotę i być może łatwiejszym sposobem będzie pominięcie tego kroku i wyliczenie stopy zwrotu wraz z dywidendą (ale też musisz wiedzieć kiedy i ile tej dywidendy było).

Mówiłeś, że potrzebujesz wyliczyć stope zwrotu z ostatnich 5 lat...możesz mi podać kurs PZU jaki był 5 lat temu?

Ceny akcji możesz sprawdzić na wielu portalach, np. tutaj http://bossa.pl/notowania/wykresy/ Wybierz na górze zamiast intraday - dzienne, wyszukaj spółkę, kliknij i masz wykres. Potem musisz go przeskalować i znaleźć dany dzień, który Cię interesuje, patrzysz jaka była cena zamknięcia.
Edytowany: 8 listopada 2013 14:33

mrk
17
Wpisów: 1 945
Wysłane: 8 listopada 2013 14:41:04
Dobry serwis podał Mohin. Tam z wykresu możesz odczytać ceny na dany dzień. Natomiast kiedy i ile spółka wypłaciła dywidendy możesz sprawdzić na tej stronie stooq.pl
Kwotujesz spółkę w lewym górnym, następnie w lewym menu opcja WYKRES (jest zaznaczona domyślnie) i pod wykresem masz link OPERACJE. Klikasz i masz tam daty dywidend, ich kwoty i ewentualnie emisje akcji. Pozostaje tylko policzyć.
Edytowany: 8 listopada 2013 14:41

Wojetek
114
Wpisów: 5 280
Wysłane: 8 listopada 2013 14:44:12
Cytat:
Jeszcze tylko chciałbym się dowiedzieć gdzie mam szukać WARTOŚCI POCZĄTKOWEJ I KOŃCOWEJ i może sobie poradzę

Wartości początkowej sprzed 5 lat dla PZU nie znajdziesz bo PZU wtedy nie było na giełdzie. Wartości początkowe masz np tutaj http://bossa.pl/pub/omega/cgl/ . Ściągasz cały 2008 rok - rozpakowujesz styczeń i bierzesz kursy np z 2.01.2008. Liczba po dacie to cena na otwarciu np:
08OCTAVA,20131107,0.86,0.88,0.86,0.86,323

Z podanych spółek SEKO będzie się prosto liczyło bo div był pierwszy dopiero w 07.2013. Zamień PZU na Lotos - jedyna dywidenda była w 2007 więc też proste obliczenia. Bez div, pp czy split widzę był Stalexport - j/w. Skotan też się nadaje bo PP było w 2006, podobnie Krezus czy Nordea (te 2 nie były na cgl w 2008 ale stooq ma je w bazie).

Patrząc na dobór spółek widzę się niezbyt postarałeś...

Wartości końcowe masz na stooq.pl - kurs podawany jest z odcięciem dywidend - w operacje nawet jest co dokładnie i kiedy odcinano. Więc sobie na 2.01.2013 sprawdzisz gdzie ile było. Jak widać wielkiej filozofii w tym zadaniu nie ma - wystarczy wybrać odpowiednie dane.

Edyta: mrk widzę podał to trochę inaczej - można i tak.
Edytowany: 8 listopada 2013 15:02

ROBERT150588
0
Wpisów: 66
Wysłane: 9 listopada 2013 20:52:20
Może nie powinienem , ale dodam swoje zdanie .
Wg mnie to kolega nie skończy tego kierunku , mało tego nie zaliczy chyba nawet semestru z taką wiedzą .
Szkoda czasu i pieniędzy .
Średnią arytmetyczną to ja już w czwartej klasie podstawówki sobie liczyłem ,żeby wiedzieć co mi Pani nauczycielka postawi na półrocze :)

Mimo wszystko powodzenia .
Edytowany: 9 listopada 2013 20:53

RadekM
0
Wysłane: 12 listopada 2013 08:20:41
ROBERT150588
Zanim napiszesz jakieś brednie, to najpierw przeczytaj CAŁY wątek, żeby nie robić z siebie pośmiewiska. Jeśli śr. arytmetyczną potrafiłeś obliczyć DOPIERO w 4 klasie podstawówki, to nie ma się czym chwalić. Ja za to jak się już czegoś nauczę (co nie zajmuje Mi zbyt wiele czasu), to nie sposób Mnie zagiąć (szczególnie z obliczeń), a tu chodziło głównie o to, SKĄD WZIĄĆ DANE - ponieważ nie jestem obeznany w serwisach giełdowych.

Nie mogę tylko wymyślić po co wstawiłeś tu tego posta. Tej zagadki nie rozwiążę.

Pozostałym dziękuję - szczególnie za ostatnie kilka postów.

majama
1
Wpisów: 1 176
Wysłane: 12 listopada 2013 16:23:18
Tak sobie pomyślałem że jakby było mało spółek co nie placily dywidend to mozna brac te z dywidendami a ich wartosc (brutto) dodac poprostu do ceny końcowej. Bez uwzględniania żadnych rekapitalizacji, to minimalne uproszczenie bez wiekszego wpływu na wynik. Przy emisjach z prawem poboru potraktowałbym sprawe tak, że doliczyłbym cene praw poboru jako sprzedane do ceny końcowej , czyli manewr podobny do tego z dywidendami. W ten sposób każde akcje które były notowane 5 lat temu można całkiem łatwo dostosować do tego zadania. Dane znajdziesz w każdym serwisie z wykresami cenowymi akcji.

Co do skończenia uczelni Radku M, to nie będzie problemu, dzisiaj skreśla sie z listy studentów dopiero po dostarczeniu aktu zgonu, a i wtedy niechętnie. Przeciętna uczelnia ma płatne od ilości nazwisk na liście więc nie podkopuje uzasadnienia swojego istnienia. Uczysz sie jednak przede wszystkim dla siebie, przyjmij te krytyki tutaj jako przyjacielski poligon. To kiedys może zaowocuje Ci w życiu.
To jest gra. Zabawa na pieniądze.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2