pixelg
Średnia arytmetyczna stopy zwrotu - Warsztat - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2

Średnia arytmetyczna stopy zwrotu

RadekM
0
Wpisów: 12
Wysłane: 6 listopada 2013 15:18:12
Witam

Zacząłem studia na kierunku Finanse i Rachunkowość. Na jednym z przedmiotów dostałem takie zadanie:
Obliczyć średnią arytmetyczną stopy zwrotu z 5 lat dla 5 spółek

Tyle mam info na ten temat co w treści zadania. Spółki dowolne. Nie mam pojęcia jak się do tego zabrać, choć próbowałem. Wiem, że trzeba dane podstawić do wzorów, ale nie wiem, które dane to mają być i które wzory. Czy ktoś mógłby opisać krok po kroku dokładnie co mam zrobić, ze wzorami i całą rozpiską - tak żebym mógł się z tego nauczyć?

Proszę o pomoc

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
201
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 10 564
Wysłane: 6 listopada 2013 17:01:32
Czy tak dokładnie brzmi treść zadania? Nie ma żadnej literówki?

majama
1
Wpisów: 1 176
Wysłane: 6 listopada 2013 21:01:05
Strasznie upadł poziom studentów w Polsce. To zadanie to prosta matematyka i nie wymaga żadnej wiedzy ekonomicznej ani o giełdzie, a wzoru tez nie trzeba szukac bo średnia arytmetyczna to nic innego jak suma dzielona przez ilość co kiedys wiedzial każdy przed skończeniem podstawówki. Podobnie z obliczeniem procentowej stopy zwrotu, prosta dziecinna matematyka.
Idealny przykład żeby pokazac co sie stało z poziomem polskich studentów (i uczelni tzw "wyższych") przez ostatnie 20 lat, padaka. Sick
To jest gra. Zabawa na pieniądze.

WatchDog
WatchDog PREMIUM
34
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 583
Wysłane: 6 listopada 2013 21:04:52
RadekM napisał(a):
Zacząłem studia na kierunku Finanse i Rachunkowość. Na jednym z przedmiotów dostałem takie zadanie:
Obliczyć średnią arytmetyczną stopy zwrotu z 5 lat dla 5 spółek

Tyle mam info na ten temat co w treści zadania. Spółki dowolne. Nie mam pojęcia jak się do tego zabrać, choć próbowałem. Wiem, że trzeba dane podstawić do wzorów, ale nie wiem, które dane to mają być i które wzory. Czy ktoś mógłby opisać krok po kroku dokładnie co mam zrobić, ze wzorami i całą rozpiską - tak żebym mógł się z tego nauczyć?

Pamiętaj, że finanse i rachunkowość to m.in. prowadzenie księgowości, składanie CITów i VATów oraz sprawozdań finansowych. Za błędy w tychże wymierzane są srogie kary skarbowe i administracyjne. Zastanów się dobrze, czy wybrałeś właściwy kierunek. Do tego też trzeba mieć smykałkę, a nie tylko "podstawiać do wzoru".

Kamil Gemra
0
Wpisów: 3 001
Wysłane: 7 listopada 2013 09:34:45
Mnie zawsze uczyli, że ze stóp zwrotu liczy się średnią geometryczną, a nie arytmetyczną...

RadekM
0
Wysłane: 7 listopada 2013 09:38:32
anty_teresa

Tak zostało nam podyktowane. Z tego, co pamiętam trzeba obliczyć stopę zwrotu z 5 lat dla 5 spółek, a następnie śr. arytmetyczną.

majama

To czy upadł poziom studentów możesz chyba ocenić jedynie na swoim przykładzie na podstawie tego, że błędnie oceniasz sytuację i źle wyciągasz wnioski. Doskonale wiem, co to śr. arytmetyczna, ale wiem, że jest na to specjalny wzór i wykładowca będzie tego wymagał. Wiedza ekonomiczna jest potrzebna choćby do tego skąd wziąć dane. Piszesz, że to proste, ale podać już nie możesz. Najbardziej jednak dotkęło Mnie to, jak bezmyślnie oceniłeś/aś poziom studentów - otóż jestem na 1 roku, po zaledwie kilku zajęciach i dopiero zaczynam przygodę z tym kierukniem, a to zadanie jest z pierwszych zajęć z danego przedmiotu. Nikt nic jeszcze nie umie, a już musimy rozwiązywać - myślę więc, że poziom jest dosyć wysoki. Nie masz żadnych podstaw do tego, aby oceniać poziom uczelni wyższych na moim przykładzie.

Sądzę, że za to Twój przykład jest idealny, aby pokazać wszechobecną lekkomyślność.

W przeciwieństwie do Ciebie nie mam zamiaru oceniać ogółu na przykładzie jednej osoby - tak się po prostu nie robi. Takie posty jedynie zaśmiecają wątek bzdurnymi informacjami. Być może teraz dojdziesz do bardzej trafnych wniosków. Jeśli nie masz żadnych pomocnych informacji, to się nie wysilaj, a za te pomocne będę wdzięczny.

WatchDog

Dzięki za troskę ;) Znam dobrze zagadnienia i związane z tym ryzyko. Sądzę, że jednak Twój przekaz jest do tych, którzy zwyczajnie oleją sobie to zadanie i przyjdą na zajęcia z niczym, a takich pewnie będzie większość. Ja jednak podejmuję się rozwiązania go za wszelką cenę, tak aby się przy okazji nauczyć. Myślę, że Moje podejście jest nienaganne.

Jestem dobry z matematyki i analizy, jak już coś przyswoję, to rozwiążę każde związane z tym zadanie. Kierunek jak najbardziej odpowiedni.

Kary owszem są wymierzane pod warunkiem, że będzie kontrola. Oraz jeśli sami zrobimy korektę składanych deklaracji i wyjdzie, że trzeba dopłacić lub oddać część pieniędzy. Lub jeśli zostanie wystosowana decyzja, w której będzie określone zobowiązanie finansowe i okaże się ono inne, niż to wynikało z naszych wyliczeń, jeśli wgl jakieś były.
Kary są raczej za niepłacenie często wynikające de facto ze złych wyliczeń.

Przedstawiłem Swój problem na forum ponieważ zostało Mi narzucone niezłe tempo. W przeciwnym razie sam bym to rozwiązał przy pomocy jakiejś literatury, bo wtedy można lepiej i dogłębnie zrozumieć, i się nauczyć.

Zamiast odpowiedzi większość próbuje Mnie oceniać i pouczać. Tak jest często, przez co na forach ciężko jest znaleźć coś pomocnego. Mam do Was drobny przekaz: Piszcie to, o co prosi osoba zakładająca temat, bo nie znacie sytuacji. Zamiast dosłownie zaśmiecać wątek.

Na rozwiązanie tego zadania mam czas do jutra. Może ktoś jednak okaże się pomocny?

RadekM
0
Wysłane: 7 listopada 2013 09:42:35
Kamil Gemra napisał(a):
Mnie zawsze uczyli, że ze stóp zwrotu liczy się średnią geometryczną, a nie arytmetyczną...

Owszem, wykładowca o tym wspomniał. Jednak poszerzył temat o śr. arytmetyczną. Chce nam prezdstawić wszystkie możliwe zagadnienia.

Mohin
0
Wpisów: 23
Wysłane: 7 listopada 2013 10:41:39
majama napisał(a):
Strasznie upadł poziom studentów w Polsce. To zadanie to prosta matematyka i nie wymaga żadnej wiedzy ekonomicznej ani o giełdzie, a wzoru tez nie trzeba szukac bo średnia arytmetyczna to nic innego jak suma dzielona przez ilość co kiedys wiedzial każdy przed skończeniem podstawówki. Podobnie z obliczeniem procentowej stopy zwrotu, prosta dziecinna matematyka.
Idealny przykład żeby pokazac co sie stało z poziomem polskich studentów (i uczelni tzw "wyższych") przez ostatnie 20 lat, padaka. Sick

Jako, że autor wątku mocno postarał się, aby wywołać mnie do tablicy, postaram się coś dodać również od siebie. Jakos absolwent matematyki, nie będę ukrywał swojego delikatnie mówiąc rozczarowania obecnym poziomem polskiej oświaty.

Ciężko nie zgodzić się z powyższą wypowiedzią majama. Pomijając już fakt, jaki poziom wiedzy prezentują obecnie młodzi ludzie, to trzeba jeszcze dodać, że wstyd byłoby mi się zapytać o coś, co można znaleźć w 5 sekund w google. Z tego, co wiem to problem młodego pokolenia polega na tym, że wszystko jest na wyciągnięcie ręki w internecie, więc po co się czegoś uczyć na pamięć...tutaj jedak przypadek jest inny.

Nie dość, że autor wątku nie wykazuje pędu do wiedzy, to jeszcze wykazuje się ponadprzeciętnym lenistwem...chociaż może nie ponadprzeciętnym, bo w końcu poświecił czas na rejestrację oraz zadanie pytania na tym forum.

Teraz powiem Ci coś z własnego doświadczenia i z dobrego serca - jeśli nie zamierzasz zmienić swojego podejścia do wybranego kierunku studiów i nie jest to prywatna uczelnia, na której jakoś się przejdzie dalej(tylko dla papierka), to daj sobie z tym spokój i znajdź kierunek, który Cię będzie interesował, oraz znajdziesz na niego czas.
Edytowany: 7 listopada 2013 10:42

RadekM
0
Wysłane: 7 listopada 2013 11:30:34
Mohin

Odpowiedź na to, co napisałeś zawiera się w moim poprzednim dłuższym poście, ktorego jak widać nie przeczytaleś, a jeśli przeczytałeś, to niedokładnie. Wiec już nic nie muszę dodawać. Kolejny śmieciowy post.

Pamiętaj, że TWOJA OPINIA JEST TYLKO TWOJA.

rottor
0
Wpisów: 141
Wysłane: 7 listopada 2013 12:00:08
Cytat:
Nikt nic jeszcze nie umie, a już musimy rozwiązywać - myślę więc, że poziom jest dosyć wysoki

kolego - to zadanie na poziomie podstawówki, jeżeli to jest wysoki poziom to ... co nie jest ?

nie będzie Ci żal zmarnowanych 5 lat ?

RadekM
0
Wysłane: 7 listopada 2013 12:22:56
rottor
Skoro na poziomie podstawówki, to napisz rozwiązanie. Jedyne czego może być Mi żal, to zmarnowanego czasu na odpowiadanie wam, co nie ma nic wspólnego z tematem.

DarkestLie
0
Wpisów: 241
Wysłane: 7 listopada 2013 12:26:16
drogi Radku i ja udziele ci pewnej rady, nikt tu (w sieci) nie jest twoim "kolegom z LO" wiec docen to ze ktos poswieca ci czas (a ty komus go marnujesz) a przede wszystkim zadawaj wlasciwe pytania..

(a juz mialem dla ciebie 4 linki, ale po ostatnim wpisie.. powodzenia)
You're not deep, you're not an intellectual, you're not an artist, you're not a critic, you're not a poet, you just have internet access.

RadekM
0
Wysłane: 7 listopada 2013 12:45:55
DarkestLie
Mnóstwo już ston przejrzałem, ale nie chcę zrobić czegoś źle, dlatego to pytanie tutaj. Widziałem na tym forum podobne pytania, dlatego zdecydowałem się przedstawić swoje. Wszyscy z Was sądzą, żę to banalne, ale nikt nie jest na tyle uczynny i bezinteresowny żeby napisać rozwiązanie. Nie sądzę żeby ktoś tu poświęcił Mi jakiś istotny czas.

WatchDog
WatchDog PREMIUM
34
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 583
Wysłane: 7 listopada 2013 12:52:43
Przyszedłeś do miejsca, gdzie siedzą bodaj najlepsi finansiści w kraju. I nie umiesz skorzystać z ich wiedzy, mimo że jest za darmo.
Pomóż sobie pomóc, napisz chociaż te przeklęte spółki.
Edytowany: 7 listopada 2013 12:54

Zielarz
0
Wpisów: 457
Wysłane: 7 listopada 2013 12:59:48
napisac pol ekranu na temat jakiego sie nie zna, bezcenna umiejetnosc na kierunkach humanistycznych ...
joker
Oby nigdy więcej drzewa nie przysłoniły mi lasu ...
It’s just money. It’s made up.

RadekM
0
Wysłane: 7 listopada 2013 14:11:04
WatchDog
Spółki dowolne, np:
- Netia
- PKN Orlen
- Impel
- CCC
- INGBSK

mrk
17
Wpisów: 1 945
Wysłane: 7 listopada 2013 14:24:55
RadekM napisał(a):
WatchDog
Spółki dowolne, np:
- Netia
- PKN Orlen
- Impel
- CCC
- INGBSK

Średnią arytmetyczną to chyba umiesz liczyć, a jeśli chodzi o stopy zwrotu w ostatnich 5 latach faktycznie może to nie być takie oczywiste do znalezienia dla kogoś kto nie interesuje się giełdą.
To co mi przychodzi do głowy to wejdź sobie na http://www.stooq.pl
W lewym górnym rogu wpisz nazwę spółki i Kwotuj
Potem w menu po lewej kliknij Analiza techniczna
I teraz jak uruchomi się applet to z listy rozwijanej wybierz Roczny, bo domyślnie ustawia się Dzienny
I to co ci się pojawi to są świece roczne i jak najedziesz na daną świecę to nad wykresem pojawiają się dane takie jak cena otwarcia, cena zamknięcia oraz zmiana procentowa w danym roku
Edytowany: 7 listopada 2013 14:25

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
201
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 10 564
Wysłane: 7 listopada 2013 14:52:07
To zadanie może wbrew pozorom nie jest trywialne...

W ciągu 5 lat pojawiają się dywidendy, pojawiają się pp. A to student musi wpaść na to, żeby znaleźć sobie takie spółki co nie płaciły dywidendy i nie robiły emisji akcji, bo inaczej zawsze można się czepnąć...

Poza tym pozostaje interpretacja treści zadania.
średnią arytmetyczną stopy zwrotu z 5 lat dla 5 spółek

Czytając to wprost to nie mają być średnie roczne stopy zwrotu z pięciu lat, dla pięciu spółek tylko

średnia arytmetyczna pięcioletniej stopy zwrotu pięciu dowolnych spółek.

Czyli liczymy pięcioletnie stopy zwrotu dla pięciu papierów i wynik uśredniamy...

Dlatego zapytałem o dokładną treść zadania i literówki. No, ale pewnie chodziło o to, co każdy ma na myśli, czyli średnią roczną stopę zwrotu z okresu pięciu lat dla pięciu różnych walorów...

O widzę, że mrk pomógł studentowi dając portal z notowaniami skorygowanymi o stopy zwrotu i pp...
Edytowany: 7 listopada 2013 14:53

RadekM
0
Wysłane: 7 listopada 2013 15:19:02
mrk
Widzę, że podajesz przykład gdzie stopy zwrotu są gotowe,a tu chodzi o to żeby samemu policzyć. Stoog.pl jak najbardziej trafiony portal.

RadekM
0
Wysłane: 7 listopada 2013 15:25:02
anty_teresa
Wg. Mnie "..liczymy pięcioletnie stopy zwrotu dla pięciu papierów i wynik uśredniamy..."
Z tego, co Mi się obiło o uszy, to dywidendy też muszą być uwzględnione.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2