Odliczenie straty z 2 różnych lat - Kozetka - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Odliczenie straty z 2 różnych lat

Szutnik
Wpisów: 1 666
Wysłane: 16 lutego 2015 10:38:20
Mam taki drobny problem natury prawnej z kwestią rozliczenia strat za lata ubiegłe.
Pewien znajomy, zapalony Forexowiec, ma bardzo dużą zmienność rocznego dochodu. Jak już ma w danym roku zysk, to spory, niestety analogicznie wygląda temat ze stratą. Mówiąc krótko, ma dużą huśtawkę zysków i strat na rachunku. Ów znajomy zwrócił się do mnie z prośbą o poradę ws. rozliczenia strat. W pierwszej chwili uznałem sprawę za prostą i dałem mu odpowiedź, którą przedstawiam poniżej, ale po zastanowieniu, nie będąc prawnikiem, postanowiłem skonsultować to tu na forum.
W czym rzecz?
Ów znajomy poniósł znaczne straty w latach 2011 i 2013, z kolei w 2014 r zarobił rekordowo dużo i pasowałoby mu zdecydowanie obniżyć wielkość kwot, odprowadzanych do Skarbu Państwa z tego tytułuAngel.
Oczywiście zna ogólne zasady, że odliczenie strat w ciągu 5 lat i w żadnym roku nie może przekroczyć 50% poniesionej straty rocznej, a jego pytanie jest następujące:
Czy może od dochodu na Forexie, osiągniętym w 2014 r. odliczyć powiedzmy 49,9% strat za 2013 r i dodatkowo ok. 20% strat za 2011 r (bo tyle mu zostało)?
Moja pierwsza odpowiedź "na logikę" brzmiała, że powinno być tak, jak chce zrobić, ale po chwili zastanowienia nie byłem już tego taki pewien, stąd właśnie to moje pytanie.
Na razie poradziłem mu, by się wstrzymał z odliczeniem do czasu, aż się czegoś sensownego dowiem.
Zakładając ten wątek liczę na to, że dowiem się na SW czegoś konkretnego na temat, bo tu zawsze trafi się ktoś z wiedzą, odpowiednią do tematu pytania.
Od siebie mam jeszcze tylko wariant dodatkowy jego pytania, już całkowicie poza konkursem: a gdyby odliczać 49,9% strat za 2011 i 49,9% za 2013? Oczywiście cały czas mówimy o przypadku, że osiągnięty w 2014 r. zysk pokrywa z nawiązką obie kwoty i w grę wchodzi jedynie pomniejszenie należnego do zapłacenia podatku.

Z góry dzięki za pomoc. Trochę lekkomyślnie zaoferowałem się pomóc w tej sprawie i teraz usiłuję się wywiązać z obietnicy.help
"Od gry na giełdzie należy się powstrzymać w dwóch przypadkach:
kiedy nie ma się pieniędzy lub kiedy ma się pieniądze."

Mark Twain

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 601
Wysłane: 16 lutego 2015 20:19:52
Nie jestem ekspertem, zaledwie amatorem - więc się chętnie wypowiem.
Zarysuję Ci dodatkowy obszar niewiedzy, który warto spróbować wypełnić.

1. Czy straty z 2011 i 2013 są podatkowe? Tzn. zostały wykazane w odpowiednich PITach-38?

2. Czy zyski i straty na foreksie zaliczają się do dochodów kapitałowych? A kupowanie i sprzedawanie walut (czy instrumentów pochodnych) do działalności inwestycyjnej?

Wydaje mi się, że Twoje pytanie jest o ew. dorozumiany obowiązek proporcjonalnego (równomiernego) odliczania strat z poszczególnych lat ubiegłych. Dla mnie trudny kazus, ale powiem Ci jak bym to robił - po prostu traktował każdą stratę osobno (na każdą jest 5 lat i nie więcej niż 50% jednorazowo), i odliczał je od najstarszej, tyle ile się da (a nie da się więcej niż się ma dochodu).
W kolejnym roku będzie jasne, ile mi zostało do odliczenia z każdej z nich. Nie ma tu znaczenia %, tylko kwota odliczona vs. kwota całkowita --> kwota pozostała. Tak więc najpierw odliczyłbym wszystko co jest do odliczenia z 2011 i kolejne odliczenie pobierał ze straty za 2013. Tak po prostu.

Szutnik
Wysłane: 16 lutego 2015 23:09:49
@ WD

Cytat:
1. Czy straty z 2011 i 2013 są podatkowe? Tzn. zostały wykazane w odpowiednich PITach-38?

Tak. Inaczej w ogóle nie byłoby tematu. Co uprzednio nie wykazane, nie podlega potem odliczeniu.

Cytat:
2. Czy zyski i straty na foreksie zaliczają się do dochodów kapitałowych? A kupowanie i sprzedawanie walut (czy instrumentów pochodnych) do działalności inwestycyjnej?

Tak, bo to obrót pewnego rodzaju instrumentami pochodnymi, więc podobnie jak futuresy podlegają opodatkowaniu.

Cytat:
Wydaje mi się, że Twoje pytanie jest o ew. dorozumiany obowiązek proporcjonalnego (równomiernego) odliczania strat z poszczególnych lat ubiegłych. Dla mnie trudny kazus, ale powiem Ci jak bym to robił - po prostu traktował każdą stratę osobno (na każdą jest 5 lat i nie więcej niż 50% jednorazowo), i odliczał je od najstarszej, tyle ile się da (a nie da się więcej niż się ma dochodu).

Widzę to podobnie, co nie znaczy, że to na pewno właściwa intepretacja Angel

Mark Twain

Beagle
Wpisów: 32
Wysłane: 17 lutego 2015 16:46:44
Możesz odliczać po 50% straty z każdego roku, w dowolnych kombinacjach. Przykład:

x: -100
x+1: -150
x+2: -200
x+3: +300
x+4: +100

Podstawa opodatkowania x+3 = 300 - 50% * 100 - 50% * 150 - 50% * 200 = 75
Podstawa opodatkowania x+4 = 100 - 50% * 100 - 50 (więcej się nie da) = 0

Do rozliczenia pozostało 50 zł z roku x+1 i 100 zł z x+2.

Szutnik
Wysłane: 17 lutego 2015 17:47:45
Wielkie dzięki, Beagle

Mark Twain

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość