pixelg
SFKPOLKAP - Spółki od A do Z - NewConnect - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2

SFKPOLKAP [SFK]

AKTUALNY KURS: 0,88 zł (-19,27%) 30-05-2018 15:00
underground
0
Dołączył: 2012-04-25
Wpisów: 347
Wysłane: 27 lipca 2016 09:16:44 przy kursie: 4,35 zł
Mogę prosić o omówienie wyników finansowych spółki.

Jestem ciekawy opinii, bo wg skanera fundamentalnego Stockwatcha spółka wygląda atrakcyjnie. Wg opublikowanej prognozy na bieżący rok zysk brutto ma wynieść 6,5 mln zł.
Spółka nie miała wątku na forum, więc zakładam.
Edytowany: 27 lipca 2016 11:11

Pilkahalowa
Pilkahalowa PREMIUM
0
Dołączył: 2013-05-28
Wpisów: 170
Wysłane: 27 lipca 2016 13:52:13 przy kursie: 4,35 zł
Również z przyjemnością przeczytam analizę.

rafsty
rafsty PREMIUM
10
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-02-19
Wpisów: 2 304
Wysłane: 29 lipca 2016 14:27:58 przy kursie: 4,59 zł
Zrobimy.

>> Ponad 160% zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego Cztery Fazy Rynku w StockWatch.pl


rafsty
rafsty PREMIUM
10
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-02-19
Wpisów: 2 304
Wysłane: 11 sierpnia 2016 19:11:47 przy kursie: 4,39 zł
Omówienie sprawozdania finansowego za 1-szy kw. 2016r. dla SFK Polkap SA.

Są gry, których mówi się easy to understand, difficult to master.
To dominujące wrażenie, jakie płynie z lektury sprawozdania.


Firma sprawia wydaje się być prostym, tradycyjnym biznesem. Ot, produkcja kapeluszy. Prostolinijność tej diagnozy zdaje się potwierdzać linia podatkowa rachunku wyników. Procent podatku to przeważnie około 19-20%. Wygląda to na nieskomplikowaną rachunkowość bez specjalnej inżynierii.

Warto jednak zwrócić uwagę na kilka spraw.

1. O ile rynek, na którym działa Spółka, nie jest jakoś specjalnie wyjątkowy, o tyle segment, w którym operuje, ma cechy niszy. Firma pozycjonuje się w okolicach „górnej półki”.

Cytat:
Polkap jest firmą znaną z produkcji wyrobów najwyższej jakości.


Nisza jest dość interesująca strategicznie, jako że okazuje się nie być zatłoczona. Czytamy na przykład, że:

Cytat:
Firma jest jedynym producentem wyrobów kapeluszniczych z surowców podstawowych (wełna surowa, skóry królicze) w Polsce i jednym z nielicznych w Europie.


Ponadto okazuje się nie sprzyjać najazdom tańszych „uzurpatorów”.

Cytat:
W tym asortymencie /wyroby z włosa króliczego/, trudnym do wykonania ze względów technologicznych, nie ma znaczącej konkurencji chińskiej (w 2015r. doszło do upadku dwóch fabryk chińskich w tejże branży).


Zapewne po części dlatego, że segment podlega niejako samooczyszczaniu.
Cytat:
Wyroby z wełny:
(…)
W tym asortymencie istnieje konkurencja chińska, jednak pochodzące z Chin wyroby są znacznie niższej jakości i przez to są lokowane w innym segmencie rynku niż wyroby Polkapu.


To logiczne. Segmenty high-end żywią się ego swoich klientów, wobec czego niższa cena nie jest katalizatorem większej sprzedaży. Bywa wręcz przeciwnie. Niektóre marki wręcz muszą wyróżniać się wyższą ceną. Inaczej stracą blask.

Cytat:
Red Bull uses a premium pricing strategy. The product is priced above that of competitors’ products. Consumers will pay a premium for Red Bull due to the quality of the product and the product’s benefits. This is reflected in the fact that it is the world’s best-selling energy drink.

businesscasestudies.co.uk/red-...

Jeśli do tego dodamy wymagania jakościowe, widać tu pewną strategiczną fosę.

Długoterminowo mamy tu też potencjalną tarczę broniącą segmentu przed nadmierną automatyzacją. Od wielu wyrobów segmentów premium oczekuje się ręcznego wykonania. Nawet, gdy ta ręczna robota nie do końca jest wskazana technologicznie.

Cytat:
If you've ever seen a Rolls-Royce with a painted pinstripe down the side -- that long, thin dead-straight line that goes from the just behind the headlights to just before the taillights -- you're seeing the artwork of Mark Court.

money.cnn.com/2015/04/30/autos...

Wadą z kolei może być ograniczony zasięg oferty, czyli rynek docelowy. Jednym z panujących mega-trendów jest presja na kurczenie się klasy średniej. W długim terminie Spółka będzie musiała jakoś zareagować. Albo poprzez komodytyzację swoich produktów (co oznaczałoby strategic shift i konieczność oceny tego biznesu całkowicie od nowa), albo poprzez nawiązywanie współpracy z coraz bardziej luksusowymi odbiorcami (obecnie firma ma licencję Pierre Cardin). Zaznaczę, że chodzi o relacje B2B, więc niekoniecznie oznaczałoby to poprawę marży Polkapu jako poddostawcy. Trzecia droga to próba utrzymania status quo wysokiej jakości „za rozsądną cenę”. Wszystko zależy od ewolucji rynku. Ale jeśli rynek miałby się zmieniać, prędzej czy później zmusiłoby to Zarząd do reakcji.
Tak moim zdaniem wygląda ujęcie strategiczne wynikające z pozycjonowania się Spółki na rynku.

W krótszym terminie zapatrywania Zarządu są dość optymistyczne. Deklarowane są też próby zwiększania roli relacji B2C, co potencjalnie pozwalałoby Spółce akumulować większą część wartości dodanej. Ma to sens. Pozostaje kwestia rozpoznawalności i percepcji marki przez odbiorców końcowych, czyli detalicznych.

2. Koncepcja pozycjonowania się w wyższych, niż przeciętne segmentach rynku ma sens jeśli zarabia pieniądze. Jeśli mierzyć marżowość biznesu poziomem zysku operacyjnego, firma zarabia przyzwoicie. Tutaj jednak koniecznych jest kilka uwag.

Mamy wprawdzie dźwignię operacyjną. Jeśli porównamy różne historyczne poziomy przychodów, to wzrost sprzedaży o ok. 74% (ze średnio 11,7m do 20,4m zł) dał przyrost zysku operacyjnego o 162% (z ok. 2,1m do 5,5m zł). Daje to wzrost poziomów sprzedaży o 8,6m złotych z rentownością +3,4m zł (niemal 40%). Na wykresie TTM, czyli opartym na kroczących danych dwunastomiesięcznych wyraźnie widać podążanie zysku operacyjnego za sprzedażą.


kliknij, aby powiększyć

(*)TTM – trailing twelve months – 12-miesięczna suma krocząca

Z drugiej strony jednak w momencie, gdy firma osiąga poziomy sprzedaży zbliżone do siebie, wyniki operacyjne są rozhuśtane.


kliknij, aby powiększyć


Jeszcze lepiej widać to w ujęciu procentowym.


kliknij, aby powiększyć


Z opisów Zarządu wynika, że mam tu do czynienia z produkcją wymagającą zróżnicowanego asortymentu. Dodajmy, że firma sprzedaje off-shore (do Europy, ale także do Stanów i Izraela). To prawdopodobnie oznacza, iż rentowność poszczególnych kolekcji jest różna. W tym momencie biznes nie wydaje się już taki prosty, jak na początku.

3. Skoro mowa o eksporcie to oczywiście w grę wchodzą kursy walutowe. Około 80% wyrobów sprzedawanych jest zagranicę. Firma stosuje naturalny hedging. Niemniej wprowadza to dodatkowy stopień swobody, czyli element ryzyka. No i niestety odpowiednie informacje w sprawozdaniu są bardzo skąpe.

4. Pamiętajmy również, że wzrost produkcji wymaga personelu, co osłabia dźwignię operacyjną. W raporcie za 3-ci kwartał 2015r. czytamy:

Cytat:
Sukcesy sprzedażowe wiążą się ze wzrostem kosztów zatrudnienia, gdyż Spółka zwiększyła moce produkcyjne.


Trzeba przyznać, że ostanie kwartały to rzeczywiście sprzedażowy sukces. Z drugiej strony martwi spadający kroczący, dwunastomiesięczny zysk.
W ujęciu kwartalnym dzieją się jeszcze mniej zrozumiałe rzeczy. Na przykład zysk brutto za q4’2015 wyniósł 0 złotych. A jako że było to sprawozdanie roczne, nie znalazłem ani słowa wzmianki na ten temat.

5.Sprawozdawczość Spółki nie rozpieszcza. Raz, regularnie powtarzane są te same ogólniki w rodzaju:

Cytat:
Spółka w pierwszym kwartale 2016 roku utrzymywała prowadzoną dotychczas politykę Zarządu.


Dwa, część komentarzy dość swobodnie odnosi się do liczb (podkreślenia moje):

Cytat:
Pierwszy kwartał 2016 roku to kolejny korzystny okres dla Spółki. W okresie tym przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów wyniosły ponad 5 mln zł. Wartość ta jest o około 200 tys. zł wyższa od wyniku uzyskanego w analogicznym okresie roku poprzedniego. W związku z jeszcze trwającym okresem zimowym, a co za tym idzie sezonem grzewczym i wzrostem cen materiałów, w pierwszym kwartale 2016 roku Spółka odnotowała większe zużycie materiałów i energii co przełożyło się na wzrost kosztów działalności operacyjnej. Na wzrost tych kosztów miały wpływ również nakłady związane z uczestnictwem Spółki w targach oraz tworzeniem nowej kolekcji kapeluszy. W pierwszym kwartale 2016 roku w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego Spółka odnotowała wzrost kosztów działalności operacyjnej, a także niższą sprzedaż, co w konsekwencji przełożyło się na uzyskany wynik. Zysk ze sprzedaży w pierwszym kwartale 2016 roku wyniósł ponad 1,2 mln zł, zaś zysk netto około 900 tys. zł.

Uporządkujmy to trochę: sprzedaż w q1’2016 wyniosła 5’084 tys. złotych wobec 4’872 tys. rok temu; zysk netto wyniósł 901 tys. złotych wobec 1’461 tys. rok temu. Nie wiem czy to tak bardzo korzystne.

We wcześniejszych raportach znalazł się też nie sumujący się bilans. W raporcie za q1’2014 mamy dane porównawcze za q1’2013:
- aktywa trwałe: 20’570
- aktywa obrotowe: 4’078
Aktywa razem: 22’225
Ale pasywa razem są ok: 24’648.

Wszystko to sprawia, że Polkap jest spółką bardzo trudną do oceny pod kątem długoterminowej jakości dla potencjalnego inwestora. Sprzedażowo w krótkim terminie radzi sobie świetnie. Niewiadomą jest, jak trwałe są obecne tendencje. Wynikowo sytuacja jest bardziej skomplikowana. Nisza jest plusem dla status quo. Może być przeszkodą dla ewentualnego dalszego wzrostu. Choć niekoniecznie. Zarządzanie wydaje się profesjonalne. Sprawozdawczość ma swoje mankamenty. Skąpe informowanie o tym, co naprawdę dzieje się wewnątrz firmy może odstraszać.
Z pewnością warto papier obserwować. Jeśli handlować tylko z rygorystycznie określonymi warunkami wyjścia.


>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj
Powyższa treść przez 120 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Edytowany: 11 sierpnia 2016 19:20

underground
0
Dołączył: 2012-04-25
Wpisów: 347
Wysłane: 24 sierpnia 2016 20:42:14 przy kursie: 4,77 zł
Bardzo dziękuję za analizę. Przeczytałem ją po urlopie. Byłbym wdzięczny za uzupełnienie o analizę wskaźnikowo-porównawczą na tle spółek o podobnym profilu działalności.

rafsty
rafsty PREMIUM
10
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-02-19
Wpisów: 2 304
Wysłane: 27 sierpnia 2016 19:08:41 przy kursie: 4,94 zł
Nie jestem zwolennikiem mechanicznych analiz porównawczych. Rynek w nieco dłuższej perspektywie jest efektywny, ale to nie oznacza, że odbywa się to poprzez wyrównywanie wskaźników. Owszem parametry podobnych spółek przeważnie są do siebie zbliżone, ale jeśli nie są, to zwykle okazuje się, że jest po temu powód.

W przypadku Polkapu szybka przebieżka po naszej bazie daje następujący zestaw liczb:kliknij, aby powiększyć


Mamy tu problem. Spółka wydaje się niedowartościowana na tle sektora, ale dość trudno tu zdefiniować sektor. Z powyższych:
- CCC i Wojas potencjalnie w ogóle się nie kwalifikują.
- Prima Moda daje ujemne wskaźniki.
- Potencjalnie podobnie niszowe jest Briju. Ale nisza jest nieco inna.
- Bytom i Próchnik to już bardziej odległe przypadki.
- Podobnie Vistula, Monnari i Gino Rossi (każda firma na swój sposób).
- Do porównania nadawałby się jeszcze Wittchen (choć nisza też oczywiście inna), ale nie mamy jeszcze odpowiednio długiej historii danych.

Generalnie Polkap wygląda na niedowartościowany, ale różnice we wskaźnikach mogą wynikać właśnie z różnic pomiędzy biznesami i rynkami, na których działają. Osobiście wolałbym patrzeć na długotrwały performance wyników, niż stawiać na konwergencję wskaźników.

Ale każdy ma swój sposób na giełdę.

Powyższa treść przez 120 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Edytowany: 28 sierpnia 2016 04:08

C_K
0
Dołączył: 2010-03-21
Wpisów: 4
Wysłane: 29 października 2016 13:26:40 przy kursie: 3,06 zł
Wycena (kapitalizacja) w okolicy 14 mln za przyzwoicie rentowną spółkę, w majątku której jest zabudowana działka wyceniona w operacie z czasów debiutu (czyli 2012 rok) na około 12 mln zł rzeczywiście zwraca uwagę. Nie jest oczywiście aż tak różowo, bo w ciągu ostatnich 3 lat pojawiły się kredyty na nieopisane nigdzie inwestycje, a suma bilansowa rozrosła się głównie dzięki "inwestycjom w nieruchomości" i "innym inwestycjom długoterminowym". Poza tym jest nowy Zarząd od września, pewnie jako efekt dużych zmian właścicielskich. Ale rentowność na poziomie sprzedaży ciągle jest i jakiś tam wzrost przychodów ciągle jest.

Oprócz tego mętnie uzasadniony projekt prywatnej emisji, który znalazł się w ogłoszonym parę dni temu NWZA.

Kod:
mod: usunięto link niezgodny z regulaminem


ck
Edytowany: 30 października 2016 11:32

underground
0
Dołączył: 2012-04-25
Wpisów: 347
Wysłane: 31 października 2016 19:17:36 przy kursie: 3,02 zł
@rafsty
Szacunek, bo użyte stwierdzenie przy omówieniu raportu za II kw. "Jeśli handlować tylko z rygorystycznie określonymi warunkami wyjścia." w pełni pozwalało na ochronę kapitału, jeśli ktoś do niego zastosował się.

Sytuacja zrobiła się strasznie ciekawa, bo po znacznym spadku kursu akcji wskaźnikowo jest jeszcze bardzie niedowartościowana niż była przy omawianiu raportu, ale z drugiej strony ruchy własnościowe jakie nastąpiły w spółce i zapowiedzi WZA wydaje się, że sporo namieszały i zmąciły spokój niejednego inwestora.

underground
0
Dołączył: 2012-04-25
Wpisów: 347
Wysłane: 11 listopada 2016 16:58:59 przy kursie: 2,69 zł
W poniedziałek 14.11. wyniki po III kw. Bardzo prosiłbym o omówienie, a właściwie aktualizację tez postawionych przy ostatnim omówieniu w kontekście tak mocnej przeceny od poprzedniego omówienia.

underground
0
Dołączył: 2012-04-25
Wpisów: 347
Wysłane: 14 listopada 2016 22:26:45 przy kursie: 2,78 zł
No to już teraz wiadomo jaki mógł być powód spadków. Raport za III kw
biznes.pap.pl/pl/news/ebi/info...(19-2016)-raport-okresowy-za-iii-kwartal-2016-roku
Cytat:
Innym czynnikiem, który miał wpływ na osiągnięte wyniki, było zlecenie przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego remontu pękniętej ściany jednego z głównych budynków działu produkcyjnego, w związku z czym dbając o bezpieczeństwo pracowników konieczne było wstrzymanie produkcji we wrześniu. W okresie od 1 stycznia do końca września 2016 roku Spółka osiągnęła zysk netto w wysokości 2,8 mln zł.

Szkoda, że spółka nie komunikowała tego w czasie kiedy miało to miejsce. W kontekście ostatnich raportów o zbyciach osób powiązanych niesmak pozostaje.
Z drugiej strony lepsza wiadomość, że to one-off niż jakaś trwała tendencja.


anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 653
Wysłane: 25 listopada 2016 15:27:34 przy kursie: 2,85 zł

underground
0
Dołączył: 2012-04-25
Wpisów: 347
Wysłane: 25 listopada 2016 15:37:06 przy kursie: 2,85 zł
Myślę, że niepotrzebne. Zamieszczenie tak ważnej informacji dopiero w raporcie kwartalnym wystarczy za jakiekolwiek omówienie.angry3

rafsty
rafsty PREMIUM
10
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-02-19
Wpisów: 2 304
Wysłane: 29 listopada 2016 17:15:04 przy kursie: 2,83 zł
Omówienie sprawozdania finansowego za 3-ci kw. 2016r. dla SFK Polkap SA.

Pokusiłem się jednak o krótkie omówienie sprawozdania. Chociaż musze przyznać, że należy ono do grupy tych, które słabo poddają się próbom przeanalizowania.


„Gwoździem programu” raportowania za ostatni kwartał był przestój spowodowany uszkodzeniem budynku:

[quo te]Innym czynnikiem, który miał wpływ na osiągnięte wyniki, było zlecenie przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego remontu pękniętej ściany jednego z głównych budynków działu produkcyjnego, w związku z czym dbając o bezpieczeństwo pracowników konieczne było wstrzymanie produkcji we wrześniu.[/quote]

To oczywiście negatywnie odbiło się na wynikach. Ale ten one-off nie jest w żaden sposób kluczowy dla charakterystyki firmy. W zamian chciałbym zwrócić uwagę na trzy aspekty zilustrowane poniższymi wykresami:

1) Wspomniana niepodatność na analizę trendów. A co za tym idzie – na prognozowanie.

Pierwszy wykres ilustruje zależność marży operacyjnej od poziomu przychodów. Niby jest tu jakiś pozytywny związek, ale rozrzut od wartości prognozowanych (czyli odległość punktów od wrysowanej funkcji) jest intuicyjnie mało akceptowalny. Trudno nawet zorientować się, które punkty reprezentują tegoroczne wyniki. Podpowiedź: trzy skrajne, prawe, poniżej linii. Notabene: poniżej linii, a więc poniekąd poniżej spodziewanego potencjału. Ergo: rok 2016 jest słabszy, niż mógłby potencjalnie być.


kliknij, aby powiększyć


2) Oprócz nieregularności marży operacyjnej mamy też nieregularność wyniku ze sprzedaży (a może raczej kosztów?).

Następny wykres prezentuje, jak rozkładają się przychody ze sprzedaży:


kliknij, aby powiększyć


Cały słupek to kwartalna wartość przychodów i jak widzimy trzeci kwartał wypadł słabo. W okolicach 60% wartości z dwóch poprzednich kwartałów, co jest mniej więcej zbieżne z informacjami o przestoju we wrześniu. 60% to wprawdzie mniej, niż ⅔, ale przyjmijmy, że powrót do normalnej pracy zajmuje trochę czasu. Zostawmy to.

Moim zdaniem ciekawsze jest porównanie kwartałów pierwszego i drugiego. Zwraca uwagę bordowa część słupka, czy tzw. zużycie (ściślej zużycie materiałów i energii). Niby tendencja jest prawidłowa: spadkowi przychodów towarzyszy spadek zużycia, ale…
Zużycie jest nieproporcjonalnie niskie w stosunku do przychodów. Firma prowadzi rodzajowy rachunek zysków i strat, więc wielkości przychodów zakłócone są zmianami stanu produktów. Niemniej nie wyjaśnia tak dużej różnicy w zużyciu. Spadek motorów zużycia materiałów i energii (czyli sprzedaży oraz zmiany stanu produktów) wynosi ok. -0,5m złotych. Tymczasem samo zużycie spada aż o -0,8m złotych. A pamiętajmy o tym, że w wartości sprzedaży produktów mamy narzut ponad koszty, a w samych kosztach (również w zmianie stanu) znajdują się nie tylko materiały i energia.
Spadek zużycia jest nad wyraz duży, co oczywiście przełożyło się na dobry wynik q2’2016. Do utrzymania? W q3’2016 mamy wyższe zużycie i to mimo spadku stanu produktów. Sprzedawano z magazynu. Co ma sens ze względu na przestój.

Mamy tu zatem kolejny przejaw nieregularności. Trudny do wytłumaczenia i zracjonalizowania z zewnątrz organizacji. Do tego dochodzą takie „ciekawostki”, jak zerowe koszty sprzedanych towarów i materiałów.

3) Trzecia sprawa to możliwe trendy, które przedstawię poniżej.

Tak. Mimo, że cały czas pisałem o tym, że biznes sprawia wrażenie nieregularnego, to jednak można pokusić się o wyznaczenie pewnych trendów. Być może jest to nadinterpretacja, ale warto trzymać rękę na pulsie.

Na poniższym wykresie widzimy dość niepokojące zjawisko. W okresie 2014 roku widzimy konsekwentne osuwanie się zysku operacyjnego. Część tego procesu odbywa się przy stagnujących (a nie spadających) przychodach.

Bardzo podobnie wygląda okres 2015 – 2016r. Tym razem mamy jednak zakłócenia:
- potencjalne wyłamanie tego trendu w 2016-q2. Chociaż powyższe rozważania w punkcie 2. sugerują powściągnięcie optymizmu.;
- niereprezentatywny wynik za 2016-q3 ze względu na pojedyncze, negatywne zdarzenie.


kliknij, aby powiększyć


Istnieje ryzyko, że firmę cechuje wewnętrzne ciążenie przez niektórych zwane erozją kosztową. Zjawisko sprowadza się do tego, że trzeba nieustannie rosnąć, aby uzyskiwać wyprzedzający efekt skali. Gdy tylko rozwój się zatrzyma zyski pomału zżerane są przez pełzające koszty.

W tej chwili trudno stwierdzić, czy to, co obserwujemy, to obraz większej całości. Ciekawe natomiast, że w chwili obecnej ten papier to równia pochyła. Podobnie było w roku 2014. Giełda okazuje się nie być grą aż tak losową, jak niektórzy próbują twierdzić.

W tym kontekście rzetelnie przeprowadzona emisja i wzrost skali działalności nie byłyby pomysłem zupełnie od rzeczy.


>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj
Powyższa treść przez 120 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

INWESTORQ
0
Dołączył: 2009-01-08
Wpisów: 130
Wysłane: 13 grudnia 2016 08:03:12 przy kursie: 3,55 zł
Witam
Ostatnio wzmoglo sie zainteresowanie tymi akcjami zauwazam wyzsze obroty no i zakupy głownego udzialowca i jego syna.Ciekaw jestem Waszych opinii nt wysokosci ceny akcji nowej emisji oraz jakie zainteresowanie bedzie ta emisją. Byc moze maja juz chetnych na kupno nowych akcji?/wyslali do okolo 100 podmiotow listy/

Kurs po silnym spadku ostatnio troche urosnoł wydaje sie ze Spolka trudnijeszy okres ma za soba /notowania/
Ciekaw tez jestem jkie jest Wasze zdanie nt walki w akcjonariacie odwolani czlonkowei RN beda jeszcze dalej sypac akcjami czy tez to juz koniec ?/glowny udzialowiec ma ponad 52 % obecnie ....

INWESTORQ
0
Dołączył: 2009-01-08
Wpisów: 130
Wysłane: 17 lutego 2017 12:58:28 przy kursie: 3,40 zł
Witam
Opublikowano raport za 4-ty kwartał
Jest strata netto ale tez wzrost naleznosci handlowych + wzrost wartosci na kapitale obrotowym Spolki
Czy przesuneli sprzedaz na przyszly rok, czy tez zaczyna byc żle?
Firma stara jest nowy Zarzad a własciciel dokupuje akcje przy czym wynik slaby
Co bedzie w kolejnych kwartałach ?

Na parkecie wynik finansowy nie spowowdowal panicznej wyprzedazy
Ktos sprzedaje ale jednoczesnie ktos to odbiera. Obrót jest kurs minimalnie znizkuje - ktos korzysta z niskiego kursu i akumuluje papier -dlaczego to robi ?
Co moze wiedziec ?

INWESTORQ
0
Dołączył: 2009-01-08
Wpisów: 130
Wysłane: 4 kwietnia 2017 08:41:52 przy kursie: 3,65 zł
Witam

Nawarstwilo sie na tej Spolce
Stwierdzono pomylke w ostatnim raporcie mylac sie znacznie in plus
raport za 4-ty kwartał wyglada teraz pozytywni po skorygowaniu pomylki
Prognoze wykonano Spolka za 2016 ma spory zysk

Insajderzy wykupili tak znacznie akcje iz pozostalo ich w wolnym obrocie ponizej 10%
co skutkuje wykresleniem tej Spolki z NCIndex

Dzis zapowiada sie b ciekawa sesja na tym walorze moim zdaniem -Ci co maja informacje z pierwszej reki sa juz w stanie ocenic jak bedzie wygladal 1 szy kwartał

saturas
saturas PREMIUM
3
Dołączył: 2009-07-15
Wpisów: 149
Wysłane: 4 kwietnia 2017 10:09:50 przy kursie: 3,60 zł
@anty_teresa lub @rafasty, co myślice o tej "pomyłce" w kalkulacjach? Nie chcę rzucać kamieniem, ale czy to nie jest przypadkiem specjalne działanie ? Liar

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 653
Wysłane: 4 kwietnia 2017 12:09:42 przy kursie: 3,60 zł
Pomyłki widzę na poziomie skonsolidowanym i jednostkowym jeśli chodzi o wynik w szczególności przychody dla samego IV kwartału. W jednostkowym dane za 12 miesięcy się nie zmieniły. Można wnioskować, że błąd powstał przez nieprawidłowe odejmowanie wyniku po 4 kw. i po 3 kw. Dlaczego? Nie wiem. Co ciekawe zmieniły się też salda należności krótkoterminowych, a to wskazuje na nieuwzględnienie jakichś faktur/y. A sama kwota zysku dodawanego w kapitale własnym wzrosła mocniej niż wynosi korekta. Dlaczego? Też nie wiem... Jeśli chodzi o intencje to się nie wypowiadam. Wiem, że zdarzają się pomyłki (także mnie, choć się staram ich unikać). Tym niemniej spółka ma co najmniej problem z controlingiem, a to już dobrze nie wygląda, bo podważa pozostałe dane finansowe.

inkub
0
Dołączył: 2017-05-27
Wpisów: 9
Wysłane: 27 maja 2017 07:07:17 przy kursie: 2,43 zł
Witam serdecznie.

Może ktoś rzuci kilka słów o spółce.
Bo "trochę" się zmieniło od ostatniego wpisu Think .

Z dobrej, perspektywicznej spółki zrobiło się typowo - NewConnec'towo Boo hoo! .

Pozdrawiam.

C_K
0
Dołączył: 2010-03-21
Wpisów: 4
Wysłane: 27 maja 2017 20:50:09 przy kursie: 2,43 zł
Spółka:

Połowa kapitałów właśnie wyparowała. Wielu dorbnych inwestorów liczyło, że trefne mogą być tylko pozycje inwestycyjne w bilansie (nigdy nie wyjaśnione w raportach), liczone zdaje się na okolice 7 mln jeszcze rok temu. Ale okazało się, że trup większy i dotyczy również należności (przynajmniej tak czytam enigmatyczny raport bieżący).

Przychody ze sprzedaży niestety spadają (IQ'17), jeśli nie weźmiemy pod uwagę produkcji na magazyn -- chociaż spadek można tej skali można pewnie traktować jako zmienność naturalną (dla optymistów). Sprzedaż jest sezonowa, więc optymiści czekają przynajmniej na stabilizację sytuacji w II i III.

Fatalnie jest z przepływami. W IQ rosną należności do rekordowych poziomów. Ujemne przepływy operacyjne. Jest nowy kredyt, ale jeśli sytuacja z przepływami operacyjnymi się będzie utrzymywała, to ryzyko powróci. Stąd też plany ewentualnej prywatnej emisji.

Rynek:

Osobiście nie widzę argumentów dla trwałego popsucia tego rynku. Niszowy, mało producentów, stabilny popyt. Oczywiście ryzyko nietrafienia w gusta konsumenckie, jak w całej branży. Spółka sprzedawała wiele lat z dobrymi marżami i ROE -- trudno mi znaleźć powody, dla których nie można by wrócić do tej ekonomiki.

Kontekst:

Zmienił się właściciel w IIIQ zeszłego roku, jest nowy Zarząd. Właściciel ma historię biznesową z większym niż Polkap podmiotem i nie jest całkiem anonimowy. 9 miesięcy to dużo i oczekiwałbym od nowego Zarządu szybszego czyszczenia spółki, ale też nie wiadomo co jest do zrobienia.

Jeśli założyć brak złej woli ze strony nowego akcjonariusza, to pewnie można by powiedzieć, że rozwijający się scenariusz mieści się w ramach względnie normalnej sytuacji. Nastrój w tym zakresie psują sytuacje opisane przez anty_teresa -- te elementarne błędy w sprawozdaniach. Albo mamy do czynienia z losowymi zdarzeniami albo zarząd nie panuje w całości nad prowadzonymi przemianami. 9 miesięcy to okres, w którym przywrócenie/uruchomienie kontrolingu i sprawna weryfikacja księgowości/sprawozdawczości powinny się wydarzyć. A błędy zniknąć.

W raporcie IQ jest trochę więcej komentarza zarządu odnośnie prowadzonych działań sprzedażowych, więc z jednej strony jest wola komunikacji -- ale komentarze te są chwilami mocno sprzeczne z liczbami i naciągane. Co znowu podważa wiarygodność i sprawność nowych władz.

Jak żyć?:)

Gdybym znał osobiście zarząd i miał zdanie na temat jego kompetencji/wiarygodności -- uznałbym Polkap za jedną z najlepszych okazji inwestycyjnych obecnie dostępnych. Pan Sobieski jest mocno zainwestowany i Polkap nie stanowy 2 czy 5% jego Net Worth, tylko znacznie więcej (według oczywiście mocno niepewnego szacunku). Pozostaje mieć nadzieję, że to nie styl p.Brzoski;) Oraz że nie chodzi w całej sprawie o wezwanie po 1,5 zł za parę miesięcy i zdjęcie z giełdy.

Stockwatch nie pozwala zdaje się na linkowanie, więc nie wrzucam nic więcej -- chętni mogą się skontaktować.

ck

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,583 sek.

PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +168,16% +33 632,53 zł 53 632,53 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło