pixelg
Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Pilkahalowa

Pilkahalowa

Ostatnie 10 wpisów
Poproszę o dopisanie przy PragmaGO wypłaconej dywidendy.

Przepraszam za brak uzasadnienia zakupu Pragma Faktoring. Być może błędnie założyłem, że moje uzasadnienie zakupu firmy w poprzedniej edycji konkursu nadal jest aktualne.

- Pragma Faktoring zajmuje się mikro-faktoringiem, innowacją jest automatyczne przyznawanie limitów i szybkie, aromatycznie obsługiwanie klientów
- klientem docelowym są małe firmy, które przez banki i inne firmy faktoringowe były wcześniej raczej zaniedbywana, dzięki czemu możliwe jest uzyskiwanie tu wyższej marży a duża ilość małych transakcji zmniejsza ryzyko strat w porównaniu z mniejszą ilością dużych kwot w tradycyjnym faktoringu
- moim zdaniem to FINTECH o dużym potencjale rozwoju, szybko i systematycznie zwiększający ilość klientów i przychody co powinno w najbliższych kwartałach zaowocować również wzrostem zysku
- kurs akcji obniżył się po sprzedaży LeasLink ale wygenerował też sporo wolnej gotówki oraz możliwości zadłużania się na rozwój obecnego biznesu. Posiadane środki, doświadczenie i wielkość portfela to przewagi konkurencyjne wśród podobnych firm na rynku.
- spółka wyceniana jest jak przeciętna firma z niewielkim potencjałem, moim zdaniem ma szanse w tym roku zaskoczyć rynek dobrymi wynikami (niestety nie zrobiła tego w 2019 r. co obniżyło rentowność inwestycji w konkursie, dlatego liczę, że w tym roku mi to zrekompensuje).

Również poproszę o uwzględnienie mnie w kolejnej edycji konkursu. Pozostaję przy posiadanej spółce czyli Pragma Faktoring.

Przy Pragma Faktoring tez chyba nie była dopisywana dywidenda a 1,5 zł tam była z tego co pamiętam..

Z tego co prezes przekazał na czacie wynika, że spodziewa się jednak lepszego III kw. To może sugerować, że jakieś przesunięcie między II a III kw miało miejsce (o tym też wspomniano w raporcie). Z wcześniejszych wypowiedzi pamiętam, że skupiają się teraz na jednostkowo większych transakcjach (projektach) a to by nieco tłumaczyło. Jeden projekt rozliczony zamiast w II to w III kw może mieć duży wpływ bo koszty zostały w II a przychody wpadną do III kw. Wcześniej takie sytuacje nie miały miejsca z tego co pamiętam a teraz chyba trzeba je brać pod uwagę.
Kurs nurkuje bardzo mocno i albo jest zapowiedzią kolejnych złych wiadomości ze spółki np. pogarszania się sytuacji związanej z płynnością albo mamy dołek i lepsze wyniki III kw spowodują odreagowanie. W normalnej sytuacji ciężko też będzie nie poprawić wyników IV kw w porównaniu z 2018 r. kiedy była spora wpadka na ponad 2 mln zł na kontrakcie.
Jesteśmy w ciekawym miejscu jeśli chodzi o LUG.
Obstawiam na razie nadal pozytywny scenariusz.

Faktycznie bardzo słabo to wygląda.
Pytanie na ile jest to przesunięcie a na ile pogorszenie koniunktury. To będzie widać dopiero po wynikach za III kw.

Gratulacje ! Wyniki są świetne.
Zastanawiam się tylko czy gdybyś kupując te spółki założył, że będziesz trzymał je latami to wybrałbyś te, które były w portfelu ?
Warren Buffett za horyzont inwestycyjny uważa "na zawsze" :) pewnie dlatego w jego portfelu są raczej liderzy rynku. Gdyby chciał inwestować na GPW musiałby w większości kupować firmy państwowe ... więc pewnie zmieniłby strategię.

Jestem spokojny o LUG-a.
Są w branży skazanej na rozwój (oświetlenie LED nadal będzie tym, na które wymieniane są stare instalacje a nowe właściwie tylko już są LED-owe).
Na tle branży powoli wyrastają na lidera w Polsce.
Stawiają na nowoczesne rozwiązania i patrzą przyszłościowo.
Eksport coraz bardziej nakręca sprzedaż. Dywersyfikują rynki.

Przyczepić się tylko można do słabości naszej giełdy a już najbardziej New Connect. Zagrożeniem jest zniechęcenie się właściciela wogóle do tego aby ich spółka była notowana.

Tą wpadką w IV kw bym się nie przejmował aż tak bardzo. Każdy musi czasami wtopić na czymś, ważne aby wyciągnęli wnioski na przyszłość. I na to liczę.

Z ewentualną sprzedażą akcji zaczekałbym co najmniej do wyników za IV kw 2019 r.

I kw też bardzo ładnie wyszedł.
Zysk netto +36% r/r.

www.stockwatch.pl/komunikaty-s...

Examobile podało rekordowe wyniki.
Przychody wyniosły 310 tys. zł (+130%)
Zysk netto = 219 tys. zł (+313%)

Osobiście wolę jak kurs rośnie bo systematycznie poprawiają się wyniki. Przy debiutach mam zawsze taką obawę, że sprzedając akcje ktoś zadbał o to aby był dobry PR a wyniki wyglądały na ten moment bajecznie. Prawda wychodzi jednak dopiero po czasie.
Niestety dla akcjonariuszy najczęstszy scenariusz jest taki, że spółka rośnie mocno na debiucie a problemy zaczynają się chwilę później. Ci co do niego się przygotowywali wówczas upłynniają swoje akcje a po kilku miesiącach kiedy kurz opada okazuje się, że mamy długi trend spadkowy. Dopiero zmiana takiego trendu, potwierdzona wynikiem finansowym moim zdaniem jest optymalnym momentem do zakupu.
Na szczęście nie wszystkie spółki tak się zachowują. Mamy np DINO, które ładnie rośnie od debiutu. I tego życzę i na tej spółce wszystkim akcjonariuszom.

Co roku wypłacali też dywidendy. Ostatnio systematycznie po 80 gr na akcję.
Tym może być wyżej albo mniej jeśli planują np inwestycję w kopalnię.

80 gr na dziś dałoby ponad 4%.

A kiedy planujesz pozbyć się Kruka ? Faktycznie ostatnio chodzi między 150 a 170 jakoś ...aż się prosi aby na zmianę kupić i sprzedać :)

Bardzo by mnie pozytywnie zaskoczyli gdyby wypłacili dywidendę. Nie jest to wykluczone w sumie.
Branża przeżywa szok inwestycyjny po kilku latach bardzo chudych. Na logikę wydaje mi się jednak, że zatrzymają kasę jeszcze w tym roku w spółce aby bez problemu sprostać spływającym ciągle zamówieniom. Być może będą też potrzebować środków na jakieś inwestycje aby poszerzyć park maszynowy lub odnowić coś co się dawno zamortyzowało. Do tego ich sposób na sprzedaż jest taki, że budują np. kombajn dla kopalni a potem przekazują go a kopalnia płaci im raty leasingowe za niego. Pewnie też później go serwisują. Na taki sposób sprzedaży również potrzeba sporo kasy. Więc albo trzeba ją uzbierać albo pożyczyć z banku.

1,3 zł dywidendy zaplanowano.
infostrefa.com/infostrefa/pl/w...

Proszę o sprzedaż Patentusa.
Obecny wzrost to efekt świetnego IV kw 2018 r. Perspektywa całego 2019 r. też jest bardzo dobra ale postanowiłem zamknąć tą pozycję na wzrostach.

Proszę o zakup Pragma Faktoring.
Sprzedali LeaseLink z 10 mln zysku do mLeasing. Do tego w ramach spłaty zadłużenia firmy leasingowej otrzymali spory zastrzyk gotówki co umożliwi rozwój PragmaGO czyli faktoringu.
Liczę na skokową poprawę wyniku w ciągu kilku miesięcy. Kurs, po moim zdaniem pozytywnej informacji ,spadł co odbieram jako okazję inwestycyjną.

Eurotel podał szacunkowe dane za 2018 r.

Przychody 397 mln / w 2017 było 341,6 mln czyli mamy + 16,2%
Zysk netto 11 mln / w 2017 było 11,6 mln czyli mamy (-5,1%)
Uwzględniono w tym odpis na 2,4 mln zł na podatek VAT, gdyby nie to byłby wzrost.

Ale porównując IV kw 2018 do IV kw 2017
Przychód 133,2 / 109,5 czyli + 21,6%
Zysk netto 3,86 mln / 2,98 mln czyli +29,5%

Patentus podał wyniki roczne.

Przychody 2018 135 mln / 2017 59 mln
Zysk netto 2018 8,64 mln / 2017 1,87 mln

IV kw przychody 2018 42 mln / 2017 11343 mln
IV zysk netto 2018 3,87 mln / 2017 (-0,3 mln)

Na koniec roku w kasie 9,8 mln zł.
C/Z 3,62 przy rosnącym mocno biznesie.

Obawiam się, że nie będzie skupu akcji.
Kruk potrzebuje środków na rozwój. Nie udało się pozyskanie inwestora a to może oznaczać brak lub zmniejszenie dywidendy. Moim zdaniem ten trop może prowadzić do zmniejszenia pozycji przez niektóre fundusze. Być może należy też brać pod uwagę dodruk akcji. Prezes chce być liderem rynku w Europie a nie podążać za peletonem. To ambitny facet, dlatego Kruk jest już dużą firmą na GPW.
Wydaje mi się, że zbliżamy się już do dna jeśli chodzi o kurs a po wynikach podskoczymy. IV kw zeszłego roku to odpisy na Włoskim portfelu i niska baza, którą teraz Kruk powinien skokowo poprawić. Pytanie jak to będzie wyglądało w porównaniu do prognoz analityków.

Ja równeiz piszę się na kolejną edycję ... jesli uda się dopisać na 2019 r. chiałbym kupić Patentusa.
Uważam, że niemodna branża okołogórnicza odzyska teraz na kilka lat swój blask.

Witam
Czy w portfelu uwzględniamy dywidendy ?
Jesli tak to czy w Eurotelu została ona uwzględniona w wyliczeniach ?
Nie zmieni to pewnie wiele w całości ale zawsze to jakiś plus.

Ciekawe czy w takiej sytuacji jak zapłaci ten zaległy VAT fimra będzie mogła zrobić korektę podatku dochodowego za 2013 rok ... pewnie już nie :)

Moim zdaniem koszt długu zależy od wiarygodności a ona działa na korzyść Kruka w tej chwili. Dłużej na rynku, większe doświadczenie, dłuższa historia spłat zadłużenia itp.
Jeśli Kruka czeka wzrost kosztów zadłużania to raczej z powodu wzrostu stóp procentowych, zbyt dużego lewarowania działalności w przyszłości lub ewentualnego pogorszenia się rentowności biznesu.

I wynajęty miastu lokal pod przedszkole z miesięcznym czynszem ponad 80 tys zł.

Skoro rzutem na taśmę udało mi się załapać do konkursu to poproszę o zakup spólki EUROTEL.
Powody zdecydowanie fundamentalne choć sam jestem ciekaw jak obecną sytuację widzi np Wojetek.

Wskaźnik C/Z 7,57, C/WK 1,77, EV/EBITDA 4,46.
Zysk netto za IV kw 2017 r liczę, że będzie lepszy niż w III kw 2017 a nawet jak tylko zbliży się do niego to i tak zdecydowanie powinien przebić IV kw 2016 r.
Spółka systematycznie wypłaca dywidendy.
Szansą na skokowy wzrost ceny akcji upatruję też w planach przejęcia spółki posiadającej również sieć salonów sprzedaży. Może to być spore wydarzenie dla Eurotela. Myślę, że nawet gdyby konsekwencją był brak wypłaty dywidendy w 2018 roku to zrekompensuje to z nawiązką wzrost kursu wówczas.

Zgłaszam sie do konkursu.
Spółke podam później ... jak będę wiedział czy udało mi sie załapać.

Kurcze mamy jeszcze 2017 rok a mijesc na 2018 juz brak widzę :)

Sam tylko Bitcoin ma dziś wartość 9000 USD co daje kapitalizację około 135 mld USD (przy założeniu 15 milionów monet na świecie). A przecież kryptowalut jest pełno.
bitcoin.pl/wiadomosci/ciekawos...

Dla porównania, kryzys w 2008 roku zapoczątkował upadek banku Lehman Brothers, który zarządzał aktywami na poziomie około 175 mld USD.
www.forbes.pl/wiadomosci/upade...

Moim zdaniem w przypadku kryptowalut mówimy już o wartościach na tyle dużych, że mogą w razie problemów zrobić zamieszanie na rynku. Wiele osób faktycznie nie inwestuje w kryptowaluty ale uzywa ich do rozliczeń. Nie zmienia to jednak faktu, że przez jakiś czas są ich posiadaczami. Potem ktoś je sprzedaje a ktoś inny kupuje potwierdzając tym samym ich poziom wartości na daną chwilę. Jak spojrzy się na wykres wzrostu cen Bitcoina widać, że własnie teraz posiadaczy jest z każdym dniem coraz więcej i to właśnie winduje cenę.
Jestem pewnien, że na całym świecie jest pełno osób, który w inwestowaniu w kryptowaluty widzą jedyna szansę stania się milionerami. Przypuszczam, że w większości nie sa to korporacje ale osoby prywatne. Niekoniecznie też zdające sobie sprawę z poziomu ryzyka. "Jak coś rośnie od 2009 r to pewnie będzie rosło już zawsze".

I to jest kolejny argument za tym aby ten rynek w jakiś sposób ucywilizować, co uniemżliwi robienie nierejestrowanych transakcji albo wogóle go zdelegalizować aby uniknąć w przyszłości wielkiej tragedii wielu nieświadomych ryzyka ludzi.
Kto wie, może kolejny kryzys nie będzie z winy Chin, jakiś zadłużonych państw czy banków we Włoszech ale właśnie z powodu upadku jakiejś kryptowaluty ? Wówczas nastąpi efekt domina, panika i ucieczka po trupach. Wiele osób może stracić majątki a to może pogrążyć gospodarki wielu krajów i wiele giełd.
Nie do końca rozumiem dlaczego takie ryzyko jest tolerowane przez tak wiele krajów na świecie.

Czy dobrze zrozumiałem ?
Zakłądasz, że np ja jako potencjalny inwestor wyłoże własne środki i przekaże je Tobie z zarządzenie bez pytania co z nimi będziesz robił ? Znaczy się, będziesz kupował według prywatnej wymyślonej teorii kontrakty ale nikt nie będzie miał w to precyzyjnego wglądu ani kontroli nad tym.

Pierwsze skojarzenie mam ze znaną z mediów firmą Amber Gold. Ten pomysł był mocno reklamowany i przez jakiś czas to nawet działało. Z tego co pamietam proponowano tam jednak skromne 15% rocznie.

Odpowiednia forma prawna do tego typu działalności to chyba Fundusz Inwestycyjny. Przypuszczam jednak, że aby móc prowadzić tego typu działalność konieczne będzie zdanie najpierw egzaminu na doradcę inwestycyjnego. Obawiam się też, że pytania na egzaminie będę z niezbyt cenionej przez Ciebie analizy technicznej i fundamentalnej. Więc nie polecam jednak wyrzucania książek.

Moim zdaniem ktoś kto kupował akcje LUG-a od ceny poniżej 4 zł (a obroty bywały spore) wiedział o planach wejścia na główny parkiet. Nie sądzę aby po zmianie parkietu nagle nastąpił jakiś specjalny skok. Większe znaczenie będzie miało to co stanie się w IV kwartale i to czy fabryka w Argentynie ruszy zgodnie z planem.

Firma ma sporo nieruchomości.
Oddaje właśnie osiedle więc spodziewa się skokowych wpływów.
Ma wartość około 22 mln zł, 21 mln zł na rachunku i 1 mln rocznie z wynajmu.
Wartość ksiegowa wyceniana jest przez rynek na około 27%.
Według Stockwatch ranking bezpieczeństwa na poziomie AA- czyli wysoko.
Ktoś mi wytłumaczy co jest powodem aż takiegoi dyskonta ?

Nie jesteś sam, niektórzy tylko wyznają zasadę, że mowa jest srebrem a słuchanie złotem :) w tym wypdaku nie mowa a pisanie ale widaomo o co chodzi.

Również z przyjemnością przeczytam analizę raportu za 3 kw.

Logika podpowiada, że scenariusz będzie dokładnie taki jak przewiduje od dawna Bankrucik.

Koszt poruszania się autem wypożyczonym będzie niższy na km bo:
- auto elektryczne będzie jeździć taniej niż to na ropę czy benzynę
- bez kirowcy również będzie taniej i jedno miejsce więcej dla pasażera
- odpowiednia logistyka umożliwi aby poruszać się autami kilkuosobowymi na zasadzie mini autrobusów dla osób poruszających się w tym samym kierunku
- zestandaryzowanie aut i produkcja długich serii spowoduje niższą cenę pojazdów
- wspólne organizowanie serwisów też będzie tańsze
- brak kierowców = mniej wypadków = niższe ubezpieczenie
- brak auta = brak kosztów parkowania i garażowania

Być może bizes zrobią firmy typu Uber z autonomicznymi, wystandaryzowanymi autami elektrycznymi umożliwiające współdzielenie usługi wraz z innymi użytkownikami. A koszty takiej usługi mogłyby być np w formie miesięcznego abonamentu bez limitu kilometrów jak dziś przy telefonach komórkowych.

Livechat w porównaniu z FB to pchełka. Dla jednego to cały biznes a dla drugiego uzupełnienie oferty.
O możliwościach finansowych i rozwojowych nie ma co wspominać.
Ale kto wie jak produkt się wybroni może być ciekawie. Na Polską firmę myęlę, że byłoby wielu chętnych za oceanem gdyby chcieli sprzedać akcje w większym pakiecie.

Tyle, że w Europie drukowanie idzie dalejjedynie na ciut mniejszą skalę.
Takiej sytuacji jeszcze nogdy w historii nie było więc też nie ma jak prognozować jak zachowają się rynki. Może być tak, że ta metoda da podtrzymanie wysokich cen na giełdzie jeszcze długo, zwłaszcza, że tak stabilnych wzrostów dawno nie było. Chyba, że ktoś powie sprawdzam i któraś gospodarka się wywróci od wątpliwej jakości długów (np Chiny) albo od zbyt dużego poziomu zadłużenia (np Włochy) albo od braku reform (np Francja). Jak gdzieś tąpnie to możemy mieć wielkie tornado a potem jeszcze większe drukowanie pustych pieniędzy aby to naprawić.
Ale może być też tak, że czeka nas powolny wzrost przez kolejnych ileś lat, warunkiem braku turbulencji byłoby nie powstanie olbrzymiej spekulacyjnej bańki na akcjach, nieruchomościach czy czymkolwiek innym. Tylko czy to możliwe aby przy takiej ilości taniego pieniądza gdzieś nie przegięto ? Słabo to widzę ...

PGS x 2 ... wierzysz w skokową poprawę wyników ? Czy bardziej masz na myśli kurs funta ? (z tego co pamietam to w tej walucie mieli sporo przychodów).

No to wiemy, że z przychodami było dobrze w 3 kwartale. Teraz pytanie jak wyglądała rentowność sprzedaży ?
Do tego premier Morawiecki kolejny raz powtarza, że widzi znaczną poprawę jeśli chodzi o inwestycje, powinny też ruszyć wydatki z funduszy unijnych na infrastrukturę to może i z czasem dynamika sprzedaży w Polsce ciut podgoni dynamike na rynakch zagranicznych ?
Czy ktoś może spróbuje oszacować wynik netto za 3 kwartał ?

Może jeszcze kilku by się znalazło :)

Może powinniśmy wyciągnąć z tego wnioski i czasami z większym szacunkiem, zrozumieniem i wsparciem podchodzić do tych co przyjeżdżają do nas teraz z Ukrainy i Białorusi.

Kalashnikov napisał(a):

Ale jest jedno medium które usilnie promuje nową spółkę - "katolickie" Radio Maryja. Czyż to nie przezabawne?

Jaką spółkę masz na myśli ? Powstało coś nowego i ci sami ludzie to organizują ?

Też jestem ciekaw tej analizy.
Wycena tej spółki jest bardzo niska przy pierwszym spojrzeniu na wyniki.
Dlaczego w takim razie aż takie dyskonto ?
Zauważyłem też w raporcie informację, że OFE NN zmniejszyło swój udział. Czy jest coś co powoduje zwiększenie obecnie ryzyka inwwestycji ?

1ketjoW napisał(a):

Dzietność się poprawia więc program spełnia swoje zadanie.

Wydaje mi się, że aby być uczciwym należy wspomnieć o wzroście zatrudnienia i płac. Oba trendy trwają dłużej niż 2 lata więc trudno przypisać je tylko działaniom jednej partii czy programowi 500+. Zaryzykuję twierdzenie, że mogą one być nawet zupełnie niezależne od działań władzy a bardziej związane z sytuacją na rynkach międzynarodowych. Trudno też podważyć chyba to, że wpływają na sytuację gospodarstw domowych Polaków i muszą tez mieć pozytywny wpływ na dzietność. Nie jesteśmy jednak w stanie stwierdzić ile wpływu na dzietność będzie miało 500+ a ile wzrost płac i zatrudnienia, a przecież mogą być tez inne czynniki, które mają na to wpływ.

Gdyby przekazać 24 mld zł rocznie na spłatę długów jakie nasz kraj zaciągnął do tej pory mielibyśmy również dużo korzyći.

W takim razie kolejne pytanie powinno brzmieć czy opóźnienie będzie miało większy wpływ na wyniki Tritona ? Czy opóźnienie to jedynie zmiana związana z opóźnieniem przepływów czy również kar jakie przyjdzie zapłacić, E
ewentualnie procesów z wykonawcami ?

Wyrzucenie tych akcji z portfela jak widać okazało się lepszą decyzją niż ich zakup.
Teraz widzę jest 4,00 zł.
Przy takich wzrostach na małej spółce trzeba sie liczyć z tym, że kurs jest nieprzewidywalny. Wchodząc ryzykujemy łapanie "spadającego noża".

Myślę, że w zwiększeniu obrotów pomogło promowanie w mediach informacji o córce prof. Belki, która jest udziałowcem i prezesem firmy.
Stawiam na powolny spadek zainteresowania spółką przez najbliższe 2-3 tygodnie i urealnienie kursu na nieco niższym poziomie.

Czasami firmy mają ochotę zarobić na zmianie kursów. Livechat ma raczej nadpłynność więc może sobie pozwolić aby nie wymienić USD na PLN i poczekać. Być może korciła ich niska cena za dolara i postanowili zamiast jak zwykle sprzedawać tym razem kupić i wyczekać dobry kurs do sprzedania.
Uważam, ze takie hipotetyczne zagranie byłoby jednak niekorzystne dla akcjonariuszy w dłuższym terminie ... zmniejsza to możliwość prognozowania wyników i ma duży wpływ na zysk. To jakby wejśc w inny rodzaj prowadzenia działalności polegający na spekulacji na walutach. Jak dla mnie to dodatkowe ryzyko.

Jeszcze mam większą cześć tego co kupiłem wcześniej więc chyba poczekam na spełnienie się Twojego scenariusza.
Moim zdaniem fundamentalnie spółka ma spore pole do wzrostów a jak jeszcze technicznie wygląda to podobnie to aż się boję :)

Zawsze mam burzę myśli jak ktoś pisze o zakupie w momencie kiedy sam sprzedaję :)
Dziś odrobinę zmniejszyłem pozycję w TRI akurat po 3,98.

Brak wpisów nie oznacza, ze nikt nie czyta i nie interesuje się wątkiem.
Mam tą spółke wybraną z resztą tutaj w konkursie.
Również od kilku lat jej się przyglądam i w mniejszym lub większym zakresie posiadałem w tym czasie jej akcje. Od bardzo dawna było widać, że jest problem u nich z przełożeniem zainwestowanych środków w wyniki.
Myślę, że częściowym wytłumaczeniem jest to, że mamy do czynienia z rodzinną firmą Państwa Wtorkowskich. Takie firmy myślą długofalowo i lubią inwestować w przysżłość. Niestety nie zawsze pilnują kosztów co zjada zysk netto. W firmie jest gotówka na dalszy rozwój bo ciagle rośnie też amortzacja.

Wydaje mi się, że niska wycena wynika z długoterminowego postrzegania całej branży. Cyfryzacja zmniejsza zapotrzebowanie na papier. Duży podmiot może ładnych parę lat być jeszcze rentowny ale na wielkie wzrostu nie ma chyba co liczyć tutaj.

Na szczęście mBank nie jest jedynym bankiem na rynku więc możesz wybrać z wielu ofert. Z doświadczenia bankowego wiem, że akurat kredyty gotówkowe są tymi najbardziej ryzykownymi czyli muszą w cenie zawrzeć np 5 lub więcej % udziału tych niespłaconych później. A jak już ktoś przestaje płacić to bank pilnie taki kredyt sprzedaje np Krukowi aby ten się tym martwił. Kruk kupuje go za 1/2 ceny i rozkłada na małe raty a zarabia na tym również świetnie. Dla banku jest to więc produkt wyższego ryzyka ale i potencjalnie wyższego zysku. Przy małych kwotach też trzeba brać pod uwagę, ze takie przeanalizowanie klienta też coś kosztuje więc procentowo wychodzi tu spory udział pracy w kosztach kredytu.
Reasumując lepiej gotówkowych nie brać bo są drogie. Przy większej kwocie lepszą opcją jest pożyczka hipoteczna a przy mniejszej limit w rachunku lub nawet karta kredytowa.

Być może to kwestia tego, że to nie polska spółka a na dodatek współpracuje z rosyjskim przewoźnikiem. Chiński wątek też się pojawił więc stawiam na to, że potencjalni kupujący czekają na efekty z decyzją a Ci co sprzedają mogą obawiać się np dużego zapotrzebowania na kapitał do rozwoju.

@bankrucik

A co według Ciebie ma takiego ATREM ?
Nie znam spółki ale zaciekawiliście mnie :)

bankrucik napisał(a):
bankrucik napisał(a):

wczoraj i dzisiaj kupowałem też akcje spółki developerskiej- nowa inwestycjabinky

to chyba czas ujawnić JHMDEVELOPMENT

Nie martwi Cię u nich tak niski free float ?

Moim zdaniem kupili Pekao SA bo takie było hasło wyborcze. Repolonizacja w tym wypadku to populizm.
Nie widzę tu specjalnej logiki, chyba, że za taką uznamy dodatkowe ciepłe posadki dla niezbyt douczonych polityków. Moim zdaniem im dalej są politycy od firm tym lepiej dla firm a już na pewno dla akcjonariuszy. Dowodzą tego nielogiczne biznesowo decyzje firm z udziałem Skarbu Państwa. Nie wiem jak Wy ala ja czuję się fatalnie kiedy ktoś dla "wyższego celu" inwestuje środki również mojej przeciez firmy w coś co biznesowo już na wstępie jest bzdurą. Zwłaszcza, ze "wyższy cel" nie zawsze ma służyć dobru wspólnemu a częściej zwiększeniu szans konkretnej partii w wyborach. Dotyczy to tak samo obecnie rządzących i jak i poprzednio.

W drugi weekend stycznia padł rekord płatności kartami. To też może świadczyć o wynikach handlu.

Ciekaw jestem czy masz jakiś konkretny powód sprzedaży czy zwyczajnie znalazłeś ciekawszą opcję do konkursu ?

Wojetek a co myślisz o sytuacji LUG ?
Czy według Ciebie to byłby moment na zakup ?

W takim razie poproszę o zakup LUG

Gratulacje dla wszystkich za świetny wynik !
Wielkie dzięki Fleszowi za kawał dobrej roboty.

Mój wynik również mnie bardzo zadowala, gdyby jeszcze rzeczywisty portfel trzymał ten poziom :)

Proszę o przepisanie akcji LUG do nowego portfela.

W sumie złotówka się osłabiła więc nie jest to najlepszy moment na zakupy w innych walutach.
Chyba, że miałeś na myśli Ukrainę ? :)

Teraz to najbardziej zaciekawiłeś mnie co uznałeś za bardziej interesujące ... w co chcesz zainwestować? :)

Równiez zgłaszam się do kolejnej edycji.
Ale na razie zostawiam portfel bez zmian, choć korci mnie aby dziś sprzedać i kupić cos innego spekulacyjnie ....

Widzę, że ciekawa dyskusja się wywiązała ... :)

Przyznam się, że mnie nieco martwią ostatnie "dobre zmiany". Zgadzam się, że lepiej jak można przejść na emeryturę wówczas kiedy chce się samemu to zrobić. Obawiam się jednak, że wiele osób nie będzie się zastanawiać tylko weźmie co dają i tyle. Potem i tak państwo będzie musiało zadbać o tych co wpadną przez to w sferę ubóstwa. Część weźmie emeryturę i będzie dorabiała na czarno. W każdym razie skoro można nie płacić składek to nie będą tego robić co musi mieć wpływ na budżet. Gdyby ludzie byli rozsądni to można by w ogóle zrobić składki na ZUS dobrowolne a kto by odkładał miałby emeryturę, reszta mogłaby sobie zbierać gdzie by chciała lub nie mieć na chleb. Wedle własnego uznania - ale wiemy co by było :) niektóre rzeczy muszą być jednak przymusowe jak OC auta itp.

Moody's już o wypominał o konsekwencjach zmian w systemie emerytalnym co oznacza, że grozi kolejna obniżka ratingu. A za tym idą kolejne wydatki związane z wyższymi odsetkami od obligacji.
Jak dodać 500+, wolną kwotę od podatku, mieszkanie+, darmowe leki i kilka innych obietnic wyborczych to wizja wysokiej inflacji, załamania złotówki i przymusowego cięcia wydatków po przekroczeniu 3% deficytu staje się coraz bardziej realna.

Kwestia OFE zniechęciła mnie strasznie do poprzedniej władzy. Niestety obecna dobije je zupełnie. Na jaką cholerę kazano mi podpisywać umowę z OFE skoro teraz nikt nie musi mnie pytać o to co zrobić ze środkami, które niby tam zgromadziłem ? Inna rzecz, że skoro jest teraz emerytura minimalna to mogę olać płacenie składek bo i tak płacąc pewnie niewiele więcej bym uskładał ... a co będzie jak do tego wniosku faktycznie dojdzie więcej osób ?
Pawlak już dawno mówił, że nie liczy na emeryturę i on akurat dobrze wiedział co mówi.

Gratulacje i niech rośnie zdrowa ! :)

Tak się zastanawiam ...
Czy gdybym własne pienądze zainwestował poza Polską ... np 10 lat temu na Węgrzech nie wiedząc, że będzie tam rządził Fidesz z Orbanem na czele i diametralnie zmienionoby przespisy dotyczące mojej branży podważając sens inwestycji to byłoby uczciwe ?
A gdyby się okazało, że kupiłbym jakąś państwową firmę tam i ktoś by stwiedzić, ze zrobiła to poprzednia partia i cena była lipna a ja płacę za mało podatków to Węgierski sąd myślisz, ze przyznałby mi rację w tym sporze ? Jakoś wątpię, więc możliwość rozpatrywania sporów przez kogoś z zewnątrz wydaje mi się jednak jakąś szansą na sprawiedliwość. Myślę, ze tu u nas jest podobnie i dużo łatwiej władzy lub korporacjom wpływać na wyniki sporów sądowych. Mamy spore, wieloletnie doświdczenia w tej komunistycznej tradycji. Wedle znanej z "Samych swoich" zasady " sprawiedliwość sprawiedliwością ale musi być po naszej stronie, trzymaj granat ... " :)

Ciekawi mnie zakup SFK. Co zmobilizowało Cię do zakupu ?

Również z przyjemnością przeczytam analizę.

Też mi się wydaje, że kierunek zmian jest jednak odwrotny.

Tak sobie przypomniałem jeszcze starszy pomysł "100 milionów Wałęsy".
Po okresie komuny mało kto (no może poza wąskim gronem związanym ze starą władzą) miał kapitał więc trudno było mówić o jakimkolwiek kapitaliźmie w Poksce na początku lat 90-tych. Program Wałęsy miał tą własność upowszechnić, potem był program NFI, który cel miał podobny ale skończył się rozdaniem świadectw udziałowych o zawrotnej wartości 150 zł. A dziś PO odebrało nam obligacje z OFE a PIS poprawi zamianą akcji na kolejny zapis w ZUS-ie.

W założeniu brak możliwości wypłaty środków z OFE był po to aby ludzie nie wykorzytsali ich na jakieś doraźne cele konsumpcyjne tylko dotrwali z nimi faktycznie do emerytury. Pamiętam dyskusje, które przewidywały, że ze środków będzie można skorzytstać jednak wcześniej. Miała też być możliwość podjęcia decyzji czy całą kwotę wypłaca się jednorazowo czy jednak w dożywotniej emeryturze ... została zdaje się jakaś możliwość dziedziczenia jeśli się nie mylę.
To miały być nasze pieniądze. A okazało się, ze jednak są budżetowe. A Trybunał to przyklepał i po zawodach.
Nie dziwi mnie cała ta dyskusja bo dowodzi braku zaufania do instytucji państwowych. A najgorsze, że nie jest bezzasadna.

Za to ciekawie jest na Bomedia. Myślisz, ze jakaś informacja kryje się za tymi ruchami wczraj i dziś ?

Napiszesz czemu INDATA ? Mam odrobinę w portfelu i zastanawiam się co dalej ...

Proszę o zakup firmy LUG

Proszę o sprzedaż Kruka.

Na zakup nowej spółki mam 7 dni ?

Zastanawiam sie czy nie jest przypadkiem tak, że sytuacja związana z brakiem płynności nie jest już na tym poziomie, że grozi upadłością firmy ? Są umowy ale jeśli zabraknie kasy to przecież zanim firma ruszy z produkcją konieczne są zawsze zwiększone wydatki.
Zaniepokoiła mnie też w raporcie wzmianka dotycząca zbyt dużego zatrudnienia. Cały czas robili rekrutację, to nie widzieli, że nie mają zamówień ? A może nie mają zamówień bo nikt już im nie chce dawać materiałów w kredyt ? Łodzie też od jakiegoś czasu nie są robione w komis do salonów tylko na zamówienie. Ta zmiana też pewnie jest wymuszona brakiem kasy. A odsetki od obligacji co kwartał trzeba płacić ... pensje pracownikom też.

To być może ma związek z uruchomioną nową halą produkcyjną ...

Prezes tłumaczy problemy tegoroczne zmniejszeniem sprzedaży do Rosji i na Ukrainę.
Poprawę marży za to uruchomieniem własnej fabryki.

Czyta, czyta :)
Liczę, że jednak MODE i BOMEDIA też dadzą dobre raporty ...

Obroty za to kolejny dzień liczone są w setkach tysięcy. To już nie jest mało jak na NC. Tylko podejrzanie kurs idzie w przeciwnym kierunku niż przewidywania. Może ktoś się spodziewa słabych wyników za IV kw 2015 r.
Firma szykuje się do nowych kontraków, więc może być więcej kosztów. Liczę na to, że przychody będą jednak ciut wyższe niż rok temu. Stocznia miała w końcu uchronić firmę przed negatywnym wpływem sezonowości. Dać pracę w zimie.
Co roku IV kw jest jednak na minusie ...

gieldowimilionerzy.wordpress.c...

Co o tym myślicie ?
Moja wątpliwość co do fachowości piszącego wzrosła po przeczytaniu, że Admiral kupił pod koniec 2015 r stocznię w Tczewie. Moim zdaniem było to conajmniej 2 lata wcześniej.
Dodatkowo powoływanie się na rynek dóbr luksusowych w ich przypadku to trochę brak znajomości branży ... u nas to może luskus mieć łódkę ale w Norwegii gdzie głównie je sprzedają ? To jest przecież taniocha, w porównaniu do produków z Europy Zachodniej i raczej niższa półka.
Wnioski ok, ale wgryzienie się w specyfikę firmy pozostawia wiele do życzenia.

Myślę, że mając 20% prawie poniżej 40 gr byłaby szansa aby kupić akcje jednak z ciut niższą średnią.
Ale ok, przyjmuję Twoją argumentację. Zwłaszcza, że jeśli tak faktycznie jest to mamy kogoś kto mocno wierzy we wzrosty na tej spółce :)

Poproszę o zakup Kruka.
Uzasadnienie ... po pierwsze jak na rosnącą spółkę dobre fundamenty. Jeśli spełni się zła chińska wróżba o dekoniunkturze również będą mieli szansę zarabiać. I trochę z naszego podwórka, jak nastąpi wyłata 500 zł na każde dziecko w ramach realizacji obietnic wyborczych to również ich portfel w Polsce może się poprawić pod względem spłacalności.
Dziś korekta jak na całym rynku więc być może się nieco pospieszyłem ... ale trudno.
Chętnie wpisałbym Admiral Boats ale niestety nie spełnia kryterium 0,5 zł, pozostałe moje potencjalne firmy znowu mają problem z płynnością ...

W jakim celu obejmuje się akcje powyżej ceny rynkowej ? Jeszcze zrozumiałbym gdyby to była jakaś nieosiągalna do skupienia na rynku kwota ale tutaj ? 3 mln akcji po 0,4 zł to raptem 1,2 mln zł.

Proszę o dopisanie mnie

bankrucik napisał(a):
kto już czytał "Kapitał XXI wieku" Pikettygo??
ja może na gwiazdkę dostanę? coś tak czuję w kościachShhh
a tutaj trochę o jego książce.

www.bankier.pl/wiadomosc/Niebe...

Czytałem "kapitał XXI wieku". Spora cegła :)
Moim zdaniem warto aby mieć swoje zdanie na ten temat. Trochę dużo wzorów i wyliczeń, ktróe na dodatek co chwilę słyszę, że są podważane przez wielu ekonomistów. Dla mnie największą wartość miały analizy oparte na danych zgromadzonych we Francji a dotyczących np majątków, wynagrodzeń, stóp zwrotu jakie były 300 lat temu.
Ciekawe i pouczające. Nie zgadzam się z wszystkimi wnioskami autora (on już podobno też się z wszystkimi nie zgadza :)) ale sam temat rosnących nierówności majątkowych na świecie jest ciekawy i chyba warty analizy.

Czy można poprosić o analizę sytuacji firmy i akcjonariuszy mniejszościowych ? Nie wiem nawet czy warto teraz analizować raport ...i tak wezwanie blokować będzie wzrost kursu.

Nie obserwuję tych spółek ale wydaje mi się, że w tej branży dochody w dużym stopniu zależą od poziomu wiedzy i umiejętności pracowników. Lepsi pracownicy = możliwość pozyskania lepszych kontraktów = wyższa marża.

Myślę, że po ujawnieniu tych poufnych informacji będziesz teraz musiał zmienić nick ... bo zupełnie on nie pasuje do sytuacji w spółce, o której mowa :)

1,68 mln zł kapitalizacja a 0,9 mln zł w kasie ...

Czy można prosić o analizę ?

A może sprzedaj za pomocą umowy cywilno-prawnej te akcje. Biuro powinno je wówczas przypisać komuś innemu do rachunku.

Bardzo długo kurs leciał w przepaść ale powoli wygląda na to, że uklepało się dno. Wyniki II kwartału zdecydują czy czeka nas boczniak czy trend się zmieni na północny.

Śledzę ten wątek, choć nie wypowiadałem się tutaj jeszcze ...
Tak zastanawiam się na tym co pisaliście o podaniu informacji dotyczącej sprzedaży mimo, że wcześniej przekazano info o oficjalnym podaniu danych w sierpniu.
Czy firma nie powinna informować o wszystkim co ważne z punktu widzenia akcjonariuszy od razu ? Jak podpisywane są kontrakty czy znaczące umowy to takie informacje przecież są publikowane. Nikt nie czeka z tym do raportu kwartalnego gdzie padają już konkretne cyfry.
Wyobraźcie sobie jaka musi być atmosfera w firmie teraz. Oni zdobywają świat :) każdego dnia są coraz lepsze wieści o kolejnych podbojach ... kurde ja też bym nie wytrzymał aby się pochwalić, że idzie mi lepiej niż myślałem gdybym był na ich miejscu. Dla takich chwil pracowali kawał życia w końcu. Dzisiaj jest ich święto.
Gratulacje dla firmy i dla tych co zarobili na jej akcjach.
Trochę żałuję, że nie uczestniczyłem w tym wszystkim :)

Myślisz, że będą skupować akcje i zdejmą Epigona z rynku ?
W sumie to miałoby sens. Najpierw skupić a potem wypłacić sobie dywidendę. W tej chwili można skupić akcje za mniejszą kwotę niż EPI ma w gotówce u siebie ...
Tylko czy nie powinni przypadkiem ogłosić wezwania ?

W ich wypadku to śladowa ilość. Czy ktoś mi wyjaśni jaki sens ma zakup tak niewielkiej ilości akcji ? Może to ma jakiś związek z walnym i potrzeba im większej ilości głosów aby przegłosować jakąś propozycję ?

www.stockwatch.pl/komunikaty-s...

Prezes zgodnie z wcześniejszą umową odsprzedał głównemu udziałowcowi (EMPIK-owi) 7 % akcji (połowę tego co posiada).
Najciekawsze, że dzisiejszy kurs to 1,39 zł a cena w tej transakcji to 3,72 zł ... sporo.

Mnie ciekawi jak to jest możliwe, że spółka miała na rachunku 7,5 mln zł, teraz może mieć spokojnie ponad 11 mln na rachunku po I kw. (wcześniej już miała 10,5 mln na rachunku ale w IV kw zawsze jest większa sprzedaż także część środków pewnie jest w obrocie) a wycena wynosi około 13 mln zł ?
Nie ma długów czyli licząc 13 - 10 = 3 mln zł za firmę, która może mieć nawet tyle zysku netto za 2015 r. I to uwzględniając nawet to, że zysk będzie niższy niż w 2014 r ...

Obroty nie są wielkie a kurs przy drobnej sprzedaży czy kupnie robi gigantyczny skok od razu.

Informacje
Stopień: Rozgadany
Ostatnia wizyta: 20 stycznia 2021 10:04:44
Liczba wpisów: 169
[0,05% wszystkich postów / 0,06 postów dziennie]
Punkty respektu: 0

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 1,428 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +155,54% +31 107,64 zł 51 107,64 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d