pixelg
Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

saturas

saturas

Ostatnie 10 wpisów
bankrucik napisał(a):
https://www.wsj.com/articles/joe-bidens-first-day-began-the-end-of-girls-sports-11611341066?fbclid=IwAR1KKtvvUh9sJjuyhJjXCNPK7x4L9Qa05_m8pS_bqNU_1X838qiFLmXYuFg

poważnie zaczynam się obawiać o przyszłość USA, rewolucja lewicowo-marksistowska w USA za Bidena może doprowadzić do wojny domowej ( jeszcze kilka lat temu w życiu bym tak nie pomyślał) tego skrętu w lewo społeczeństwo amerykańskie może nie wytrzymać i wybuchnąć
zresztą sądząc po filmach z zaprzysiężenia Bidena na których widać jak wiele oddziałów gwardii republikańskiej odwraca się tyłem do przejeżdzającego nowego prezydenta to chyba nie wiele brakuje..

rozpierducha wewnętrzna w USA to nowe ryzyko dla rynków finansowych którego wcześniej nie kalkulowałem.
trzeba przyznać, że społeczeństwo w USA zachowuje się racjonalnie i na rozpierduchę lewicową zapoczątkowaną ruchem BLM i na "zwycięstwo" Bidena reaguje prawidłowo czyli udając się na wielkie zakupy broni... właśnie rekordy sprzedaży biją sklepy z bronią


Zapomniałeś że to jedyny kraj, w którym nie ma ambasady USA, więc przewrót niemożliwy.salute

Zresztą, kto ma media(społecznościowe) ten ma władzę.

goral09mat napisał(a):
orzech napisał(a):
@West17 napisał
Cytat:
Nie jest istotne ile szt, sprzedał , chodzi o to że za kilka dni zostaną podane wyniki szacunkowe za 4 kw a on ma dostęp do tych danych . Jeśli te dane są bardzo dobre to mógłby sobie te 1000 akcji za kilka dni sprzedać pewnie dużo wyżej . Dlatego dla wielu inwestorów to nie jest pozytywne info . Chyba że pan Solorz potrzebował mega pilnie te kilkaset tysięcy i nie zależało mu na większej kwocie lub też wie że rynek wyniki odbierze jako słabe.

Albo jeszcze inaczej odwracając kota ogonem...
sprzedał teraz by po podaniu szacunków nie było larum, że wywala na podbitce i to już sufitwave
Twoim zdaniem więc kiedy by lepiej było sprzedać? która opcja lepsza?
Ja nie wiem jaki będą wyniki, ale podaj mi jakieś przesłanki ku temu, że mogą być kiepskie?
Jakie są oczekiwania, jak zareaguje rynek i ulica to już inna bajka...


Gdyby sprzedał te tysiąc akcji po świetnych wynikach, które spodowowałyby wzrost kursów i rozluźniły inwestorów to nikt by mu tego nie miał za złe. Tutaj akcjonariat dostał cały kwartał słabych PR-owo ruchów:
* wysypywanie się zarządu
* ABB
* obiecany skup, który się nie odbył

a na kilka dni przed szacunkowymi wyprzedaje się kolejna osoba.


Mi to trochę przypomina sytuację z wiosny, gdy w kwietniu zarząd emanował pesymizmem, mówił o niepewnej sytuacji w związku z koronawirusem, zachęcał do wtedy ogłoszonego skupu a kilka dni temu były wyniki - kosmiczne. Może coś jest na rzeczy.

No i jeszcze wcześniej było dokładnie to samo co teraz:
www.stockwatch.pl/komunikaty-s...

7 Kwietnia Solorz sprzedał przed wynikami Q1 podobną ilość akcji. Pewnie wtedy też ludzie zadawali sobie pytanie czemu.

Wszystko to brane do kupy wskazuje na to że zarząd lubi w pewnym stopniu manipulować akcjonariatem i nie koniecznie da się tu łatwo interpretować kolejne posunięcia.

Chłopaki z Marshall Wace LLP w końcu wysiadają. Ładnie ich wywiozło do góry Whistle

rss.knf.gov.pl/RssOuterView/fa...

Ekspertom dziękujemy thumbright

A tak w ogóle to fajnie by było zapiąć się na shorta jak miedź zacznie kiedyś spadać Dancing

Nie myślałeś by uzupełnić portfel o comodities typu agro? Infalcyjna hossa się rozkręca później niż na metalach - tak jak zawsze, więc na dziś ma nawet większy potencjał.

To taka gra w trzy karty - kolejne fazy kliniczne się udadzą - będzie pompa. A jak nie, to będzie spadek. Ciekawe jak fundusze kalkulują ryzyko w takim przypadku.

WTF? Gość mógłby spokojnie to sprzedać na rynku po 16 zł.

Pewnie jakaś ustawka między znajomymi

Wiadomość tym bardziej negatywna że Mercator słynął z tego że zarząd nie sypie mimo mega wzrostów, niestety opuścił to elitarne grono.

Ciekawe jak to przyjmie jutro rynek.

pandorinium napisał(a):
saturas napisał(a):
Apropo AT to załóżmy że kurs zejdzie do 390 zł. Myślisz że będzie taki sam efekt jak zejście z 450 na 440? Absolutnie nie, pojawi się kolejna panika i wielu ludziom puszczą zwieracze. Dlatego warto obserwować wykresy.

Oczywiście jeszcze bardziej wiadomości - obecny/zeszłotygodniowy zjazd to efekt jednej wiadomości - jest szczepionka. Nastąpiła zmiana warunków gry Boo hoo!


W jaki sposób zmieniła się gra? Jutro koniec pandemii? Za pół roku też? A co jak ludzie nabędą odporność stadną i wirus sam zniknie? A jak za rok pojawi się jeszcze gorsza mutacja i szczepionka nie pomoże? Rok temu nikt z nas nie przewidział pandemii, zamykania ludzi w domach, i krachu na giełdach. Gra jest dalej ta sama, a jak i kiedy się skończy tego nie wie nikt.


Zauważ - napisałem gra - ty nie mówisz o grze tylko o faktach/ryzykach. Gra to emocje, rynek zadecydował że teraz jest euforia - możesz kopać się z rynkiem albo grać z trendem. Każdy wiedział że wyjdzie szczepionka a mimo to jedno info i +-10 % w jedną sesję na wielu papierach. Jakby prawdopodobieństwo tego wynosiło 10 % a nie 99 %.

Apropo AT to załóżmy że kurs zejdzie do 390 zł. Myślisz że będzie taki sam efekt jak zejście z 450 na 440? Absolutnie nie, pojawi się kolejna panika i wielu ludziom puszczą zwieracze. Dlatego warto obserwować wykresy.

Oczywiście jeszcze bardziej wiadomości - obecny/zeszłotygodniowy zjazd to efekt jednej wiadomości - jest szczepionka. Nastąpiła zmiana warunków gry Boo hoo!

Tylko żeby nie było tak że ta super cena nie trwa przez cały listopad, a to jest najbardziej prawdopodobne. Nie ma pod co rosnąć krótkoterminowo

Po dzisiejszej sesji widać ile spekuły siedzi na papierze. Jedno info, spodziewane od dawna i kompletna panika na kursie.

Po raporcie skończyły się również krótkoterminowe bodźcie do wzrostu, coś czuje że będzie konsolidacja bardzo podobna do tej z przedziału 400 - 270, z próbą wybijania dna.

Pytanie, wie ktoś może czy przychody osiągane przez OAT kwalifikują się pod IP BOX?

Pozytywny czarny łabędź się zrealizował. Czyżby nowy król spekulacji? king

To co mnie mania covidowa nauczyła aż do bólu, to że oprócz wyników spółkom jest jeszcze potrzebne trochę "szumu" do okoła. Być może właśnie taki szum się zaczął robić wokół ASBISu i za miesiąc będziemy w zupełnie innym miejscu.

Concave napisał(a):
Tak, spółka niedowartościowana i jeszcze wypłacająca wysoką dywidendę (~10%).


Dla kursu 6 zł, za ten rok dywidenda spokojnie wyniesie 15 % przy dowiezieniu 25mln USD ~100mln PLN.

Ehh co za giełda

Rewelacyjne dane o przychodach - teraz czas na podwyższenie prognoz:

Cytat:
2020-10-22 Warszawa (PAP) - Asbis podwyższył prognozę zysku na 2020 rok i obecnie zakłada, że wyniesie on pomiędzy 23-25 mln USD, a nie 18-20 mln USD jak planował wcześniej - poinformowała spółka w komunikacie.
Spółka nie zmieniła rocznej prognozy przychodów ze sprzedaży i zakłada, że będą one na poziomie pomiędzy 2 mld USD a 2,2 mld USD.

Asbis podał, że podwyższenie prognozy wynika ze wzrostu sprzedaży wyżej marżowych produktów i rozwiązań IT, niższych niż zakładano kosztów finansowych oraz niższych niż przewidywano kosztów operacyjnych.

"Szybko dostosowaliśmy się do otoczenia rynkowego i jesteśmy w stanie sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na sprzęt oraz zaawansowane rozwiązania IT. Dlatego spodziewamy się, że nasza zyskowność w tym roku będzie wyższa, od pierwotnie zakładanej" - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Siarhei Kostevitch, dyrektor generalny i przewodniczący Rady Dyrektorów spółki.

"Biorąc pod uwagę koszty finansowe i operacyjne, które mają być niższe niż przewidywano, mamy wszelkie powody, by sądzić, że rok 2020 będzie najbardziej zyskownym rokiem w naszej historii” - dodał. (PAP Biznes)Rynek wydaje się zaskoczony, mimo że stara prognoza się nie dodawała, musiała być zmieniona.

Jedno wiadomo:

W marcu kwietniu super analitycy zakładali mega spadek cen miedzi ze względu na pogorszenie koninktury. W każdej rekomendacji było to samo. Mówiło się że commercials trzymają shorty na rekordową skalę(kilka dni temu też to słyszałem).

I mimo tego są rekordy wieloletnie. Podejrzewam że jest mega niedobór na rynku, (którego super analitycy nie byli w stanie przewidzieć) i teraz trwa wychodzenie z pozycji. Może być jak na Srebrze w 1980 roku: www.investopedia.com/articles/...

Oczywiście nikt tego nie wie i nie wiadomo jak to się skończy.

Ceny miedzi w PLN najwyższe od 9 lat.


kliknij, aby powiększyć


Co ciekawe podobno przy takiej zapaści gospodarczej... KGHMowi jednak do szczytów daleko

bankrucik napisał(a):
https://www.thestar.com.my/business/business-news/2020/09/18/top-glove-thinks-big-despite-slowing-growth-of-glove-prices

:...Top Glove executive chairman Tan Sri Lim Wee Chai said the ASPs for nitrile gloves is currently US$70 per 1,000 pieces and is expected to increase by 30% in October and 15% in November..."

trudno to nawet skomentować spodziewane wyniki za najbliższe kwartały bo jakieś abstrakcyjne liczby w scenariuszach się pojawiająNot talking


A jak tam wyglądają obecnie ceny w hurcie na naszym? Ostatnio dostarczałeś jakieś wiadomości na ten temat salute

Nie ma na GPW ETFa na fizyczne złoto. Jak chcesz na fizyczne złoto(pokryte w 100% wartości ETFu) to przez Degiro można kupić ZKB Gold notowane w CHF.

Na GPW można co najwyżej kupić certyfikaty struktyryzowane RCGLDAOPEN - Trackery. Lub ING TURBO Gold z dźwignią.

Bo oprócz kontraktów na spółki są też kontrakty na indeksy, gdzie cena jest rozliczana przez ostatni dzień handlu a nie ostatni kurs.

Możesz mieć sytuację że ktoś wcześniej sprzedawał różne walory na krótko by obniżyć wycenę konraktu na mWIG, a na końcu chciał wyrównać pozycję na walorach które sprzedawał, więc dokupił na fixingu.

Pozatym scenariuszy może być kilka i nigdy nie wiadomo o co dokładnie chodzi, ale bardzo często tranzakcje są zawierane w ten dzień z przymusu a nie że akurat ktoś chciał wejść w spółkę - nigdy nie wiadomo co będzie dnia następnego.

Jak złotówka będzie kontynuowała taki rajd w dół jak przez ostatnie 2 tygodnie to dopiero będzie wynik Boo hoo!

Byłaby szansa na analizę raportu za H1 2020 gdy już się pojawi? Dzięki

Coś mi się wydaje że część kasy pewnie pójdzie na nowe biuro w Krakowie - obecne to raczej mało prestiżowy blok na Azorach, nie dla spółki z taką kasą na koncie.

Wbrew pozorom to może być dobry ruch - ceny biurowców w Krakowie zanurkowały przez Covid więc kupowaliby raczej w dołku. Ale dla kursu byłaby to pewnie zła wiadomość.

Tak się zastanawiam - patrząc na to co się stało na XTB - czy jest możliwy podobny zawód na MM w Q3. Niby rosną marże - pojawiają się nowe kontrakty ALE czy przypadkiem nie jest tak że wynik Q2 był taki dobry w związku ze sprzedażą zapasów z magazynów - niekoniecznie z bieżącej produkcji?

Zastanawiam się czy spółka jest w stanie wyprodukować tyle towaru by uzyskać podobny wolumen sprzedaży w Q3. Ktoś coś? salute

Przecież wygląda lepiej niż dzisiejsza czerwona thumbright

Livechat, PCC Excol czy XTB pełnią bardzo podobną funkcję. Pewnie by i znalazł z 10, co nie zmienia faktu że masz rację.

Wygląda faktycznie na typowy short squeeze. Pytanie co dalej. Jak przebije poprzedni szczyt to będzie szansa na odwrócenie trendu.

Panowie, dzisiaj trzech wiedźm, z +3 może się zrobić +5 albo -2, nie ma co dopisywać sobie teorii do czystej manipulacji w dzien wygasania kontraktów

Z tego co wiem to korektę CIT można zrobić do 5 lat wstecz tak więc, jeśli sprawa się zakończy przed końcem roku to mogą ten VAT wrzucić w koszty za 2013 rok.

Wygląda mi to na zupełnie inny segment. Livechat obsługuje witryny webowe, natomiast apple chce się zająć chatem dla aplikacji mobilnych typu standalone.

Jak dla mnie to usługa komplementarna, skierowana do tylko największych firm, gdzie tworzenie aplikacji mobilnych ma sens. Nie widze tu takiego zagrożenia jak w przypadku wtyczek facebooka.

Jakiego narzędzia używasz do generowania sygnałów?

pozdrawiam i dzięki za odpowiedź.

Same wpływy nie tłumaczą równoczesnego zmniejszenia salda środków w PLN o 5.8 mln. Nie nastąpił spadek zobowiązań kw/kw, więc jedynym wyjaśnieniem jest poniesienie przez spółkę matkę kosztu w PLN i uzyskanie przychodu i równoczesna spłata należności do spółki córki w USD.

Ale to również podważa punkt 24. 1. opisany w cytacie dotyczący radzenia sobie z ryzykiem walutowym. Rok temu takiej sytuacji nie było:

kliknij, aby powiększyć

Coś dziwnego zauważyłem w raporcie. LiveChat twierdzi w najnowszym raporcie że:

Cytat:

24. 1. RYZYKO WALUTOWE
Ponieważ ponad 95 % transakcji sprzedaży realizowana jest na w dolarze amerykańskim
(USD) Grupa narażona jest na ryzyko walutowe z tytułu zawieranych tych transakcji.
Grupa nie zabezpieczała transakcji sprzedaży denominowanych w walutach obcych
(podobnie jak za lata poprzednie).
W celu zmniejszenia ryzyka walutowego zarząd spółki dominującej wymienia otrzymane
dolary amerykańskie na złotówki polskie.
natomiast według stanu na 31.03 miał na rachunkach pieniężnych:
Cytat:

Środki pieniężne w PLN 11 108 599
Środki pieniężne w USD 23 640 964


Natomiast na 31.12.2016 było(cytat z raportu):
Cytat:

a) w walucie polskiej 16 987 363,42
b) w walutach obcych (wg walut po przeliczeniu na zł) 28 253,68


Wygląda na to że zachowali się odwrotnie niż opisane w pierwszym cytacie, zamiast wymieniać USD na PLN od razu, w 1 kwartale 2017 dokupili USD. Pytanie tylko po co?

Jakby nie deklaracja dywidendy pomyślałbym że zbierają walutę na jakąś akwizycję. Natomiast chyba postanowili pospekulować. Nie trzeba mówić jak zachował się kurs USD w następnych miesiącach... Prawdopodobnie nieźle wtopili.

MF chce wprowadzić 8.5 podatek CIT od FFO przeznaczonego na dywidendę:
Cytat:

Dochody uzyskane przez spółkę rynku wynajmu nieruchomości (REIT) mają być opodatkowane 8,5-proc. stawką CIT w części wydatkowanej na wypłatę dywidend - wynika z projektu ustawy przedstawionego przez Ministerstwo Finansów. Propozycja zakłada również zwolnienie z podatku dywidend wypłacanych przez takie spółki.

Stawka 8,5 proc. ma obowiązywać "w zakresie dochodów uzyskanych przez spółkę rynku wynajmu nieruchomości bezpośrednio lub pośrednio z wynajmu nieruchomości lub ich części, w części wydatkowanej na wypłatę dywidend oraz innych należności z tytułu udziału w zyskach tej spółki".

Z projektu wynika, że "spółka rynku wynajmu nieruchomości" powinna m.in.:
być spółką akcyjną, której akcje dopuszczono do obrotu na rynku oficjalnych notowań;
mieć kapitał zakładowy nie mniejszy niż 50 mln zł;
utrzymywać nieruchomości, udziały lub akcje spółek zależnych oraz akcji innych spółek rynku wynajmu nieruchomości na poziomie nie niższym niż 70 proc. wartości bilansowej aktywów spółki;
uzyskiwać co najmniej 80 proc. przychodów netto ze sprzedaży z najmu nieruchomości lub ich części, lub z odpłatnego zbycia nieruchomości, które były przeznaczone na wynajem przynajmniej przez rok, lub ich części, lub z tytułu udziałów w spółkach zależnych lub ze sprzedaży udziałów lub akcji tych spółek zależnych;
uzyskiwać przychody z najmu (bezpośrednio lub pośrednio przez spółki zależne) co najmniej trzech nieruchomości lub ich części;
utrzymywać wartość bilansową zobowiązań kredytowych lub pożyczkowych na poziomie nie wyższym niż 70 proc. wartości aktywów;
corocznie wypłacać dywidendę na poziomie nie niższym niż 90 proc. zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz o kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych, które mogą być przeznaczone na wypłatę dywidendy, a także pomniejszonego o niepokryte straty, akcje własne oraz o kwoty, które zgodnie z innymi przepisami lub statutem powinny być przeznaczone z zysku za ostatni rok obrotowy na kapitały zapasowy lub rezerwowe.
Wykonywanie działalności przez spółkę rynku wynajmu nieruchomości wymaga wpisu do prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego rejestru.

Nazwa (firma) spółki powinna zawierać dodatkowe oznaczenie "spółka rynku wynajmu nieruchomości" lub skrót "srwn".


Źródło: www.bankier.pl/wiadomosc/MF-pr...

Nasuwa się kilka pytań, co z resztą zysku niewypłacaną? Dobrze rozumiem że spółka jest w stanie pokryć ją kosztami i po prostu nie wykaże zysku netto ponad wartość wypłacanej dywidendy?

Myślicie że to dobre rozwiązanie dla GPRE? Kalkulując, że ktoś liczył na zupełny brak CIT i utrzymanie tylko podatku belki, i kupił akcje na IKE, jest raczej 8.5 % do tyłu na inwestycji w te akcje...

Trochę policzyłem i przychody wobec najlepszego przychodowo, drugiego kwartału wzrosły o 31%, przy nieznacznie niższym średnim kursie EUR/PLN(co na pewno działało negatywnie) i również nieznaczym(ciężko policzyć dokładnie jakim) wzroście cen stali.

Ciężko powiedzieć czy spółka sprzedawała dalej produkty wytworzone ze stali kupione po niższej cenie jak to miało miejsce w II kw. 2016, podejrzewam że już raczej nie, ponieważ cykl rotacji zapasów wynosi 49 i rentowność ze sprzedaży spadła.

Tak więc wszystko wskazuje na to że ogromna część wyników pochodzi z inwestycji i dobrej koniunktury na rynku produktów spółki.

Wygląda na to że efekt wysokiej bazy w II kw nie jest taki straszny i spokojnie jest do pobicia biorąc pod uwagę powyższe.

Wynik faktycznie rewelacja, najlepszy kwartał w historii w sezonowo najsłabszym I kwartale. Dobre perspektywy na kolejne kwartały.

Pytanie tylko ile zysku wynika ze zmiany cen stali, a ile z przeprowadzanych inwestycji, trzeba poczekać na raport.

Przecież był już raport za IV kwartał, roczny raport niewiele zmienia, dane sie nieznacznie różnią, tak więc to już na pewno jest w cenie.

Można liczyć na analizę spółki uwzględniając raport za I kwartał 2017? Dziś nowe maksy, wczoraj dobre wstępne wyniki.

Z góry dzięki

Nie bardzo rozumiem, w czym takie wezwanie krzywdzi mniejszościowych akcjonariuszy. Przecież to nie jest przymusowy wykup i nikt nie musi sprzedawać akcji Shame on you

Jeśli ulica myśli że akcje są warte więcej to się wezwanie nie powiedzie i nikt nic nie straci.

Bardzo fajny skaner fundamentalny dostarcza google: www.google.com/finance#stocksc... w połaczeniu z http://www.nasdaq.com/ dostarcza praktycznie wszystkich narzędzi inwestycyjnych

pozdrawiam

Też myślałem nad tą spółką, dużo się mówi dobrego więc może warto wspomnieć o raczej mizernej prognozie wyników na ten rok, głównie zakładany spadek zysku netto, którą wstępne wyniki za pierwszy kwartał raczej potwierdzają.

Przy wskaźniku C/Z = 13.6 rynek zakłada jednak wzrost wyniku, więc bardziej prawdopodobna konsolidacja/lekkie spadki, które dopiero dobre wyniki mogłyby przerwać. Zarząd jest znany z tego że konserwatywnie podchodzi do prognoz, więc przed publikacjami raportów może być ciekawie.

@anty_teresa lub @rafasty, co myślice o tej "pomyłce" w kalkulacjach? Nie chcę rzucać kamieniem, ale czy to nie jest przypadkiem specjalne działanie ? Liar

W DEGIRO masz niższą prowizję niż w DB i niedawno wyszła apka na androida, funkcjonalności ma dosyć okrojone ale handlować się da.

To raczej nie zagadka, wiele razy tak się dzieje i jest to zazwyczaj przepowiednią mega zwyżki. Może być ciekawie. Dancing

Faktycznie na razie jest kicha i najprawdopodobniej cele sprzedażowe (50 tyś) to kompletna abstrakcja.

Ale póki co kurs nie reaguje jakoś bardzo negatywnie. Zobaczymy jak się rozwinie sytuacja.

anty_teresa napisał(a):
Szkoda tylko, że ten zysk jest w sporej części jednorazowy... Proponuję zerknąć do rachunku rodzajowego na stronie 15. Spółka pokazała 12,6 mln zysku z rozwiązania rezerw na wymianę nawierzchni. Rok wcześniej rezerwa obciążyła wynik kwotą 5,4 mln zł.CF operacyjny wygenerowany przez spółkę jest r/r w zasadzie taki sam. Teraz 43,9 mln zł, rok temu 42,1 mln zł. Spokojnie z tym hurra optymizmem.


No to chyba już nadszedł czas na hurra optymizm. Mimo że w 2 kwartale spółka utworzyła rezerwę na 5,2 mln zł.(mw tyle samo co w 2kw 2015) to wynik jest o 6 mln zł lepszy do 2kw 2015:
2015: 24,6 mln zł
2016: 30,5 mln zł

CF również wygląda przyzwoicie.

Jakiś czas temu przyglądałem się atrakcyjnie wyglądającej Wasko, ale ze względu na kontrakty z państwowym syfem nie zdecydowałem się na kupno. I bardzo dobrze zrobiłem.

Mamy właśnie wzorowy przykład realizacji ryzyka.

Jest wycena parytetu wymiany Novita/Lentext. W przeliczeniu wychodzi iż przy obecnym kursie Lentexu trzeba by płacić po około 60 zł(akcjami) za jedną akcję Novity.

przytaczam najistotniejszy fragment:

Cytat:
Ponadto Zarząd informuje, że niezwłocznie zwróci się do Rady Nadzorczej Spółki celem zaopiniowania dalszej realizacji procesu połączenia obu spółek, biorąc pod uwagę rekomendowaną przez Niezależnego Doradcę wysokość parytetu wymiany akcji i wskazane powyżej przez Zarząd okoliczności. Opinia Rady Nadzorczej zostanie niezwłocznie przekazana do publicznej wiadomości w formie raportu bieżącego. Zarząd podejmie ostateczną decyzję po szczegółowej analizie wszystkich czynników i uzyskaniu opinii Rady Nadzorczej w tym zakresie, wskazując jednocześnie, że na dzień dzisiejszy, biorąc pod uwagę przytoczone powyżej okoliczności, wstępna ocena Zarządu co do zasadności dalszej realizacji procesu połączenia jest negatywna. Dodatkowo Zarząd informuje, że do czasu podjęcia ostatecznej decyzji wstrzymuje dalszą realizację procesu połączenia.


Jak dla mnie bardzo fajna reakcja zarządu. Novitę można było brać po 30 zł, ale nie po 60 zł.


Cytat:
Podstawa prawna: Art. 56 ust. 1 pkt 2 Ustawy o ofercie - informacje bieżące i okresowe
Zarząd Rainbow Tours S.A. informuje, że wartość jednostkowych przychodów ze sprzedaży z tytułu organizacji imprez turystycznych w miesiącu styczniu 2015 r. wyniosła 64,6 mln PLN, co w porównaniu z analogicznym okresem 2014 r., w którym przychody wyniosły 45,7 mln PLN, stanowi wzrost sprzedaży o 41,4 %.
Zarząd Grupy Kapitałowej Rainbow Tours S.A. informuje, że wartość skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży Grupy Kapitałowej Rainbow Tours S.A. (bez wyłączeń konsolidacyjnych) wyniosła w miesiącu styczniu 2015 r. 66,4 mln PLN, co w porównaniu z analogicznym okresem 2014 r., w którym przychody wyniosły 46,7 mln PLN, stanowi wzrost sprzedaży o 42,2 %.


Źródło: PAP.

Tempo wzrostu przychodów naprawdę imponujące Boo hoo!

Ktoś dziś ładnie skupił pół arkusza, czyżby wyjście z konsolidacji i trend wzrostowy?

W sumie to jasne i oczywiste że wyższy kurs CHF to gorsze spłaty, ale równie oczywiste jest że podnosi to sumę zobowiązań kredytobiorców wobec banku co jest korzystne.

Jeśli kredytobiorcy zamiast 10 mld zł musza teraz zwrócić bankowi 12 mld zł to aby mówić o stracie musiałoby to ceteris paribus za skutkować takim pogorszeniem spłat które zaowocuje spłatą np 8 mld złotych. Mógłby ktoś mi wyjaśnić dlaczego rynek oczekuje właśnie takiej sytuacji?

Tak czy inaczej Rainbow trafił z zabezpieczeniami i obecnie to jest jedynie sens spekulować o wpływie tych transakcji na wynik za IV kwartał.

Chętnie zobaczę jaką strategię zabezpieczeń spółka przyjęła w ostatnim czasie, gdy ceny USD są znacząco wyższe niż w momencie otwierania pozycji z raportu za III kwartał. To dużo powie o tym jak spółka traktuje handel opcjami.

Z samej spekulacji opcjami jeszcze nic negatywnego nie wynika; gorzej jeśli np. US by zinterpretował taki handel opcjami jako spekulacje i ewentualnych strat nie pozwoliłby zaliczyć do kosztów spółki, tak jak to było z wieloma spółkami z 2008 r.

Nie znam się na tyle aby ocenić prawdopodobieństwo takiego zdarzenia ale tu można rozpoznać pewne ryzyko.

Wszystko jest w ostatnim raporcie.

Mają opcji na kilkanaście milionów zł, w zdecydowanie większej części na parze USD/PLN co się okazało dobrym wyborem bo dolar drożeje do euro. Ponadto stwierdzają że wzrost kursu USD/PLN jest prawie nie odczuwalny nawet bez zabezpieczeń bo rekompensuje im to spadająca ropa a co za tym idzie paliwo lotnicze.

Z tych faktów i ogólnego opisu wynika że na samych opcjach Rainbow w 4 kwartale mógł sporo zarobić.

Z tego co wiem to rośnie cała branża turystyczna, tak więc tort się powiększa. Gdzieś czytałem o skokowym wzroście wyjazdów zagranicznych w tym roku.

Patrząc na konkurencję to Rainbow najlepiej potrafił to wykorzystać. Nawet bez tego, przychody i zyski rosły i dalej rosną od kilku dobrych lat.

Wszystko wskazuje na to że będzie pierwszy IV kwartał zakończony zyskiem od dawna.

PS:
Przeważnie takie spółki wzrostowe są wyceniane z dyskontem, C/Z oscyluje w okolicach +15 do +20. A tutaj mimo ciągłego wzrostu kursu, ma on problem z nadganianiem poprawiających się wyników.

Ja obstawiam ogłoszenie skupu akcji własnych a następnie wezwanie.

trading.certigo.com
5 dolarów za zawartą transakcję kupna/sprzedaży opcji. Do tego nie ma minimalnego limitu depozytu. Są dwa rozdaje platform -> jedna bez narzędzi analitycznych za darmo

Ja z niecierpliwością czekam na strajk załogi. No bo przecież górnik mało zarabia gdy zarząd opiewa w luksusy. No i oczywiście gwarancje zatrudnienia by się przydały. hello1

W RZiS jest błąd

dla 1.7.2014 - 30.9.2014
pozycja D III. powinno być zapewne 1 778,8 a nie 139 112,16

Nie wpływa to na zysk netto, po prostu pozycje pod D się nie sumują do D.

Przyspieszyli publikację raportu i ... go nie opublikowali Dancing

Pewnie ktoś zapomniał i pojawi się w poniedziałek przed sesjad'oh!

Bardzo dobrze widać czego oczekiwał po wskaźnikach. Spółka wyceniana z C/Z = 20 jak dla mnie to z kwartału na kwartał powinien być wzrost kilkunastoprocentowy, bliżej 10, a tu mamy spadek.

Komputronik wykazywał w należnościach kwotę powództwa czyli około 49 mln zł. Do tego sąd zasądził wypłatę na rzecz CC blisko 7 mln zł.

Bilans to -56 mln zł. to już w sumie blisko kapitalizacji komputronika.

Dokładnie, Tuora pajacuje niesamowicie. Najpierw zmasakrował emisjami kurs Orphee oraz Cormaya, potem wysprzedał większość akcji a teraz jakieś pozwy...

Nie liczyłbym na zarobek na Lotosie. Spółka pokazała jak genialnie inwestuje ostatnią wtopą, gigantyczne odpisy wręcz kompromitują zarząd. I żadne patrzenie na zachowanie kursu przed i po emisji nie ma sensu. Aby to uzasadnić wystarczy spojrzeć na Azoty, tam na wieść o emisji również kurs spadł, ale inwestycje miały uzasadnienie i zarząd wiedział co robi. Gdzie był kurs wtedy, a gdzie jest teraz.

Wszystko zależy od ekonomicznego sensu inwestycji, a jak wiadomo w Lotosie z tym jest różnie.

Kurs rośnie jak na drożdżach a o spółce cichutko. Miesiąc w miesiąc rewelacyjne wyniki, ale doszło ryzyko w postaci braku balansu w akcjonariacie.
Wygląda na to że gatki Janusza Piczaka jakoby Lentex wrogo przejmował można włożyć między bajki, skoro sam potem dokupował. Wszystko pewnie rozbijało się o cenę.

Wyniki tym bardziej okazałe jak spojrzymy na słabe wyniki np. PRESCO, gdzie spółka ledwo osiąga jakikolwiek zysk. Kruk Mądrze inwestował i teraz się to spłaca.

Wyniki bardzo dobre jak na ceny łososia w pierwszym półroczu. 3 kwartał jak do tej pory to ceny zdecydowanie niższe więc wynik może być rewelacyjny.

7.6 mln zł w kasie. Albo coś przejmą, albo Morpol wypłaci sobie sowitą dywidendę; w tym przypadku kurs powinien się ożywić.

Patrząc przez pryzmat dwóch ostatnich kwartałów na razie nie realizuje się ryzyko na linii spółka matka-córka. Morpol nie wysysa zysku, pozwala go osiągać Epigonowi.

Pojawiły się niedawno wyniki za miesiąc kwiecień, blisko jeden mln zł! w jeden miesiąc. Wcześniej dobre wyniki za pierwszy kwartał. Z miesiąca na miesiąc jest widoczna poprawa,główni akcjonariusze biją się o udziały, a kurs stoi.

Coś tu jest nie tak.

Mam inny pomysł.

anty_teresa mógłbyś zaprosić kogoś z Prologa do odpowiadania na pytania zadawane bezpośrednio na forum? (Tylko proponuję)

GRAF78 napisał(a):
Właśnie nie jest tak, przy wypłacie dywidendy masz realne opodatkowanie na poziomie 36% (19% CIT i 19% podatek od otrzymanej dywidendy) a przy wypłacie pensji masz 19% zakładając że zarząd jest zatrudniony na kontraktach menedżerskich, nawet liczać normalną stawkę 18% i 32% wychodzi mniejsze opodatkowanie i nie trzeba sie dzielić zyskiem którego ok 10% wędruje w formie dywidendy do obcych ludzi. Postaw sie w roli Prezesa i głównego udziałowca tej firmy i pomyśl.
Do mnie argument rzekomo super reklamy poprzez notowanie Spółki na NC nie przemawia wogóle musi być drugie dno być może za jakiś czas sie o tym dowiemy.


Nie jestem przekonany czy zarząd jest zatrudniony na kontraktach managerskich, zwróć uwagę na to że składki na ZUS stanowią niecałe 20 % wynagrodzeń, co raczej byłoby nie do osiągnięcia, gdyby zarząd był zatrudniony na umowach managerskich.

Lucidos Ordo, z tego co kiedyś czytałem, to spółka której właścicielami są dwaj inni akcjonariusze, czyli Jarmińscy. Ten spadek udziału nastąpił prawie rok temu. Nie potrafię go wytłumaczyć, ale też nie wydaje mi się aby plan był taki by wyemitować spółkę, pozyskać 1 mln zł a potem porobić dobre wrażenie i sprzedać akcje warte 9 mln w dniu emisji.

Ostatnia i obecna dywidenda to blisko 2 mln zł do rąk głównych akcjonariuszy. Upierałbym się na tym, że ta spółka jest jednak dla nich dojną krową niż śmieciem którego sztuczkami trzeba się pozbywać. Uzasadnij, jeśli masz inne podejrzenia.


GRAF78 napisał(a):
a może być tak że Zarząd Spółki Prolog przed wejściem na giełde ograniczył zarobki aby pokazać wieksze zyski w raportach i kusić dywidendą inwestorów a teraz nastąpi powrót do poprzedniego stanu?


W tym mogłoby być sporo sensu, gdyby była inna struktura akcjonariatu.

90 % udziałów mają i tak właściciele zarządzający spółką więc chyba lepiej od strony podatkowej wypłacać sobie dywidendę niż wyżej opodatkowane pensje. Podejrzewam że ta różnica jest zdecydowanie większa niż koszt wypłaty dywidendy tym 10 % akcjonariuszy.

Kiedyś przeczytałem że Prolog wszedł na giełdę aby się rozreklamować, a nie dla pozyskanego 1 mln zł. i pewnie to jest najbliższe prawdy.

Właśnie te wynagrodzenia są problemem i spowodowały taki wynik. Reszta kosztów przecież spadła, w podobnym stopniu jak przychody.

1. Sprawa to ciężko wymagać od wynagrodzeń by były elastyczne w stosunku do przychodu, z założenia ta elastyczność jest z natury rzeczy ograniczona
2. Sprawa to jest to czy te wynagrodzenia wzrosły kw/kw, bo jak tak to byłoby to dziwne. Sprawdzę

edit: albo i nie sprawdzę, w raporcie rocznym nie ma rozbicia kosztów na pozycje.


saturas napisał(a):
Ważniejsze będą teraz wyniki za pierwszy kwartał. Ponieważ klienci przesuwali zamówienia na IV kwartał z I kwartału ze względu na podwyżkę podatków, pewnie będzie on gorszy niż rok temu, skład podatkowy nie będzie miał jeszcze żadnego wpływu, więc raczej wyniki będą kiepskie.


Pojawiły się wyniki, zaskoczenia nie ma. Nieduża strata netto, spodziewana. Ciekawe jaka będzie reakcja przez najbliższe kilka sesji, niektórzy pewnie wyobrażali sobie to inaczej.

Pojawił się raport za I kwartał. Patrząc przez pryzmat ostatnich spadków i ryzyk stawianych przez forumowiczów wygląda bardzo dobrze. Przychody spadły o 7%, ale zysk netto się w zasadzie nie zmienił rdr.

Ponadto do kasy wpłynęło 1.2 mln zł gotówki i obecnie w kasie siedzi 5.5 mln zł.

Na razie czarny scenariusz wysysania zysku do Morpol'a się zupełnie nie sprawdził.

Ja z niedowierzaniem patrzę, jak kurs dryfuje wokół 1 zł. Po takich jajach kurs powinien spaść do 15 gr i tam reagować na orzeczenia sądów.

Mamy informację o wezwaniu:

Cytat:
Warszawa (PAP) - Zarząd Lenteksu podjął decyzję o zamiarze ogłoszenia wezwania do zapisywania się na sprzedaż akcji Novity, by osiągnąć 66 proc. ogólnej liczby głosów na WZA spółki - podał Lentex w komunikacie. Proponowana cena akcji w wezwaniu wyniesie 35 zł za papier.
(...)


Chcą skupić grubo ponad połowę free floatu. Dziwne że kurs się jeszcze nie przykleił do 35 zł.

Ważniejsze będą teraz wyniki za pierwszy kwartał. Ponieważ klienci przesuwali zamówienia na IV kwartał z I kwartału ze względu na podwyżkę podatków, pewnie będzie on gorszy niż rok temu, skład podatkowy nie będzie miał jeszcze żadnego wpływu, więc raczej wyniki będą kiepskie.

Copernicus Securities SA, CRS

W zeszłym kwartale duża przecena na spółce. Obecnie sytuacja wygląda tak:
kapitalizacja: 31,5 mln zł

gotówka w kasie: 22 mln zł

ogłoszony skup akcji własnych. Zawiązano na ten cel 8 mln zł, zakup max 200 000 akcji(blisko 50 % free float), maksymalna cena nabycia: 40 zł.


Jasne, mój błąd że "mniejsza niż rok temu".

Ciekawe jak się ma podniesienie akcyzy na wyroby wysokoprocentowe do przychodów spółki, a w szczególności do popytu na składowanie towarów w otwieranym publicznym składzie podatkowym. Z jednej strony, mimo to że spółka obraca luksusowymi alkoholami jak whiskey, dla których podwyżka akcyzy ma nieduży udział na cenę końcową, musi mieć jakieś odzwierciedlenie w spadku sprzedaży ceteris paribus, natomiast z drugiej, klienci PROLOG'a powinni być bardziej skłonni do odraczania płatności podatków, a co za tym idzie większą część zapasów(niż sprzed podwyżki podatku) przechowywać w składzie podatkowym niż na półkach w sklepach.

Ze względu na to że taki skład ma być pierwszy w Polsce może być naprawdę ciekawie.

To jest moje zdanie, fajnie by było jakby wypowiedział się ktoś to siedzi w temacie zawodowo.

Wyniki to jedno, planowana emisja prywatna to drugie. Jak dla mnie to drugie odpowiada za ostry zjazd. Oczywiście wszystko zależy od ceny emisyjnej ale samo ryzyko związane z emisją już zniechęca.

Krótkie spojrzenie na raport i sytuację z mojego punktu widzenia:

1. 2.1 mln zł zysku
2. 3 mln zł w kasie obecnie, rok temu 800 mln zł mniej
3. Strategia zawarta w Dokumencie Informacyjnym Prologu mówi o wypłacie 50% - 75% z zysku w celu dywidendy.

I teraz pytanie co zrobi spółka? Kasy ma tyle, że nawet jakby w tej chwili wypłacono 100 % zysku to dalej pozostaje 1 mln zł w kasie, który i tak chyba ma tylko ładnie wyglądać bo spółka kwartał w kwartał ma dodatni dopływ gotówki i nie musi się zabezpieczać. Przez I i II kwartał w kasie pewnie przybędzie blisko mln zł, tak jak rok temu, co daje już blisko 4 mln zł. To by wskazywało że można by w 2 kwartale wypłacić po 2 zł na akcję, a nawet i zrobić jakąś wypłatę z kapitału, np. po 2.5 - 3 zł na akcję.

Z drugiej strony jest strategia wypłaty dywidendy. Zakładając 75% otrzymamy w zaokrągleniu 1.6 zł na akcję czyli 10 gr. mniej niż rok temu.

Rok temu 26 lutego Prolog podał już informację o wysokości dywidendy, więc prawdopodobnie się już wkrótce dowiemy wszystkiego.

Podstawowe pytanie, to jest, czy spółka w końcu złapała odpowiednią rentowność czy to jednorazowy wyczyn. Dużo się wyjaśni dopiero po wynikach za pierwszy kwartał i żadne miesięczne rekordy sprzedaży pewnie nie będą tu grały większej roli.

Jeśli ZN za 1 kw. będzie większy niż za IV kw. 2013(a powinien być zakładając dynamikę sprzedaży ze stycznia) to SMS może zacząć się turlać do góry, na razie niska wiarygodność na to pewnie nie pozwoli.

@Administracja

Ktoś pomylił się przepisując dane i tak np. Wartość księgowa jest podana dla wartości z końca 2012 roku. Pewnie cały bilans jest źle przepisany bo stan środków pieniężnych również został źle przepisany. Pewnie to przez to że kolumny są odwrotnie niż zazwyczaj.

Pojawił się raport. Z ciekawszych rzeczy warto zauważyć 2.67 mln zł zysku netto w IV kwartale. Po dodaniu tego zysku do kapitału własnego powinien nam się schłodzić wskaźnik Cena/WK.

W porównaniu z IV kw. 2012 spadły przychody z 75 do 60, a mimo to spółka osiągnęła o pół miliona większy zysk, na pewno cieszy zwiększenie rentowności. W dużej mierze jest to rezultatem malejących kosztów sprzedaży co ja interpretuje jako wyrobienie sobie renomy przez S4E i poszerzenie grupy stałych klientów.

Sytuacja o której mówicie niesie z sobą jak najbardziej realne ryzyko. Ja rozumiem to tak: Morpol podnosi ceny, Epigon przez to notuje niższe zyski. Efektem jest transfer gotówki która by przypadała Epigonowi do Morpolu. Jako że Morpol ma prawie w całości Epigon więc jedynym konkretnym zyskiem z takiej operacji jest wielkość podatku od dywidendy, który bezpowrotnie by zabrał część wartości Morpolowi.

Pytanie tylko czy Morpol jest aż tak pazerny na gotówkę i czy jest w stanie szybciej ją pomnażać mając bezpośrednio na koncie a nie w spółce córce.

Kilka ciekawych uwag ode mnie dotyczących raportu.

1. Spółka w 4 kwartale zbyła posiadany grunt, wykazywany w bilansie jako warty 1,65 mln zł za 1,79 mln zł Oczywiście za gotówkę co widać w dodatnich przepływach z działalności inwestycyjnej

2. Spółka w całym roku spłaciła kredytów i odsetek na blisko 1,4 mln zł co spowodowało że spółka nie ma już żadnego kredytu a co za tym idzie w nastającym okresie odpadają koszty obsługi kredytów.

3. Epigon spłacił zobowiązania krótkoterminowe poza kredytami na kwotę 8,3 mln zł co spowodowało że pozostałe krótkoterminowe zobowiązania wobec pozostałych jednostek są symboliczne i wynoszą około 1 mln zł. Dzięki temu całkowite zobowiązania spadły z 16,5 mln zł do 7,2 mln zł i w głównej mierze odnoszą się do podmiotów powiązanych.

4. Ponadto spółka sprzedała dużą część zapasów(ponad połowę !) na kwotę 1.67 mln zł i ściągnęła blisko 3 mln zł należności. Widać że po obniżeniu marży rybki schodzą nadzwyczaj dobrze.

Efektem ostatniego kwartału jest ponad 4,3 mln zł gotówki w kasie, brak kredytów i dużo mniejsza ilość kredytu kupieckiego i to w postaci bez odsetkowej.

Pozostaje tylko pytanie, czy opłaciło się obniżać marże? W dłuższej perspektywie zapewne tak, ale na razie Epigon zapłacił za to niższym Zyskiem.

Była i najprawdopodobniej się zrealizuje gdyż socjalistka wygrała. Coś tam prezes Wirth mówił że to tak by nie dotyczyło KGHM, ale pewnie nie wiadomo co i jak. Natomiast skala jest zdecydowanie mniejsza, i takich podwyżek musiałoby być kilka aby pobić nasz Polski genialny podatek od kopalin rosnący ponad kwadratowo w stosunku do cen miedzi.

Pojawiła się świetna(jak dla mnie) informacja, która przeszła bez echa:

www.stockwatch.pl/przeglad-pra...

Jak dla mnie informacja rewelacyjna. Za wydobycie w Polsce, trzeba płacić podatek. Jeśli KGHM nie wyda kasy na inwestycje w Polsce to będzie więcej kasy, na przykład, na szybsze uruchomienie drugiej fazy Sierra Gorda, gdzie rząd tak nie kradnie i ogólnie koszty wydobycia są niższe.

@ChefMike
Myślisz że ktoś traktuje inwestycje w odnawialne źródła energii na serio? blackeye Jeśli jakaś spółka powstaje po to by być dotowana i żebrać na funduszach, bo nie ma jej działalność żadnego uzasadnienia ekonomicznego to musi się tak skończyć.

Ktoś tworzy spółkę, bierze dotacje, póki dają to sobie prezesi kupują nowe samochody i trwonią majątek, jak przestają dawać, to spółkę się zamyka i otwiera nową. Dotacje to przekręt, od kolesi dla kolesi. Trzeba sobie zdawać z tego sprawę.

edit: warto zauważyć że to świetny sposób na życie, ale pewnie dają tylko swoim urzędasy Eh?

Ciekawe jak to wpłynie na Epigona. W jakimś tam wywiadzie gdy Morpol przejmował Epigona, prezes twierdził że muszą się dopiero określić co ze spółką chcą zrobić. Jak dla mnie to banialuki, nikt nie przejmuje spółki nie mając strategii. Obstawiam wycofanie z giełdy.

Oczywiście Morpolowi dość sporo brakuje do 90 % koniecznych do tego zabiegu, tak więc może być ciekawie salute

Spółka cenowo jest atrakcyjna: sporo gotówki, zero kredytów, niska wycena.

Zyski z roku na rok coraz wyższe:

kliknij, aby powiększyćkliknij, aby powiększyć


Źródło: money.pl

Jest znana strategia wypłaty dywidendy(w jakimś raporcie kiedyś widziałem) i pewnie dokładną wysokość będzie można oszacować dopiero po raporcie za pierwszy kwartał.

Zastanawia mnie czemu te dywidendy są aż tak wysokie? Wygląda to tak jakby zarząd nie widział możliwości poszerzania działalności(w szybszym tempie niż obecnie) z zachowaniem obecnej rentowności, bo pewnie ta rentowność jest priorytetem. Gdyby takie możliwości były i zarząd na to postawił, kurs tej spółki w perspektywie 2-4 lat mógłby być na naprawdę wysokich poziomach. Sytuacja mogłaby przypominać tą na Eko Export.

Z drugiej strony, wiadomo że spółki z NC cechują się wyższym ryzykiem i pewnie jedną z funkcji tej dywidendy jest pokazywanie, że my realną kasę zarabiamy a nie tylko księgujemy zyski.

Jasne, mój błąd.

Zapasy miedzi są najniżej od 3 kwartału 2009


kliknij, aby powiększyć


i teraz analiza. Skoro zapasy miedzi cały czas spadają(mimo ostatnich wzrostów cen miedzi), to oznacza to że popyt przewyższa podaż(o ile nie występuje mechanizm spekulacji na zapasach). Skoro tak jest, to prognozy analityków musza zakładać znaczący wzrost wydobycia przewyższający rosnący światowy popyt.

Kilka uwag:
1. mówi się o nowych kopalniach, ale warto zauważyć że wraz z czasem, obecne kopalnie się wyczerpują. Przykładowo obrazek przedstawia degradację obecnych kopalni miedzi na świecie(% spadek zawartości miedzi w urobku):

kliknij, aby powiększyć

Ciekawe na ile analitycy biorą pod uwagę tą stronę medalu.

2. Znalazłem projekcję globalnego wydobycia oraz konsumpcji miedzi. Nie wiem na ile jest to wiarygodne:
produkcja:

kliknij, aby powiększyć

konsumpcja:

kliknij, aby powiększyć

Dane pochodzą z 2012 roku i pewnie autor zakładał dla 1 - 2 przyszłych lat uruchomienie inwestycji już realizowanych. Widać że produkcja rośnie dość sporo, zarówno jak popyt. Warto zauważyć że prognozowany i przeszły popyt jest większy od produkcji, co jest trochę głupie, bo skąd autor mógł wiedzieć że popyt był większy i wynosił właśnie tyle? Jeśli tak by było, to cena rynkowa musiałaby cały czas rosnąć aż do zrównoważenia. W związku z tym nie wiem jak to zinterpretować Think

Tak czy inaczej ja bym nie wierzył w bajki że "cena musi spaść bla bla", jeśli by tak było, to rynek by to zdyskontował i może już to właśnie zrobił(w przeciągu ostatnich 3 lat spadek ceny miedzi z 10-9500 do 6800-7500). Tak czy inaczej przy obecnej cenie rynek się czyści i nie ma podstaw by mówić o poważnym spadku cen miedzi poniżej obecnych poziomów

Wygląda na to że spółka w bieżącym roku się ustabilizowała i zaczęła odcinać kupony. Rośnie wskaźnik altmana, mnóstwo gotówki w kasie, rośnie wartość likwidacyjna. Wszystko wygląda pięknie.

Pytanie tylko skąd aż tak potężny wzrost zysku? Czy jest on do utrzymania? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, dlatego spółka wskaźnikowo jest wyceniana tak nisko.

Czyli wychodzi na to że spółka wtopiła 11 grubych baniek i w zamian dostała swoje przewartościowane akcje, gdzie pokrycie w majątku stanowi mniej niż 10 %. Oczywiście przy założeniu że nikt akcji po cenie "Średnia jednostkowa cena nabycia akcji : 43,00 zł. " nie kupi, co jest w zasadzie oczywiste. Taka zwała jak dzisiaj to może być dopiero początek.

W artykule jest wyraźnie mowa o sprzedaży.

@games_analityk skąd taki pomysł że miałoby wejść TFI? TFI musiałoby mieć mnóstwo wolnej gotówki by wejść w każdą spółkę, którą OFE musi sprzedać. Z drugiej strony nie wyobrażam sobie żeby wyjście funduszu odbyło się w inny sposób niż pakietówki(inaczej by była katastrofa).

Rozumiem że 35 % to 15 % podatku w Czechach oraz 20 % podatek po stronie Polskiej?

Dostaliście jakiś zwrot, z tej lub z tej strony, czy po prostu was dwa razy oje... ?

Pojawił się ciekawy komunikat:

zmiana prognozy

Wydaje mi się że spółka i tak asekuracyjnie podchodzi do oceny zysku ze sprzedaży(mniej niż proporcjonalnie do wzrostu przychodu) i okaże się on jeszcze lepszy. Zysk netto pewnie osiągnie 2.6 - 2.8 mln zł. Tak czy inaczej rok będzie rekordowy i zapewne dywidenda będzie rekordowa.

Zakładam 1.6 - 2 zł na akcję

Orientuje się ktoś jak wygląda sprawa z prawami do emisji CO2? Obecnie Tauron otrzymuje od rządu darmowe prawa do emisji co wykazuje w bilansie, jest jakiś plan/rozpiska dotycząca redukcji tych praw w czasie?

Informacje
Stopień: Rozgadany
Dołączył: 15 lipca 2009
Ostatnia wizyta: 25 stycznia 2021 16:34:22
Liczba wpisów: 144
[0,04% wszystkich postów / 0,03 postów dziennie]
Punkty respektu: 3

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,658 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +158,50% +31 699,53 zł 51 699,53 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d