Fundusze inwestycyjne czy warto? - Warsztat - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Fundusze inwestycyjne czy warto?

alf
Wpisów: 22
Wysłane: 8 września 2014 10:14:22
Witam . Czy ktoś z Was zarabia aktualnie na funduszach inwestycyjnych? Sam zastanawiam się nad zainwestowaniem pewnej ilości pieniędzy ponieważ lokaty są obecnie tak nisko oprocentowane,że biorąc pod uwagę podatek belki oraz inflację to praktycznie nie da się na tym zarobić.

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wpisów: 3 204
Wysłane: 9 września 2014 11:11:59
Cytat:
lokaty są obecnie tak nisko oprocentowane,że biorąc pod uwagę podatek belki oraz inflację to praktycznie nie da się na tym zarobić.

Wg ostatnich danych GUS w Polsce mamy deflację a nie inflację i nawet po podatku Belki lokaty przynoszą realny zysk. Może niewielki procentowo ale chyba lepiej zarobić 4% niż 6% ale przy inflacji 4,5% ?

Czy warto inwestować w fundusze ? Po części za odpowiedź na to pytanie niech posłuży konkurs, który jest na stockwatch, w którym to użytkownicy wybrali spółki z gpw. Okazuje się że taki (praktycznie losowy) portfel spółek (i to często ryzykownych) nie odstaje (a od 1.01.2014 do dziś jest lepszy od 4% od funduszu) od najlepszego funduszu pod względem stopy zwrotu z 2013 roku.
Mój autorski portfel "Cztery Fazy Rynku" - cotygodniowe biuletyny, analizy techniczne i specjalne forum dla subskrybentów.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-

alf
Wysłane: 9 września 2014 12:27:49
W sumie racja. Niemniej sama wysokość lokaty ( te 2% ) nie nastraja zbyt dobrze.
Trochę poszperałem sobie w sieci i natrafiłem na takie porównanie:
www.comperia.pl/fundusze_inwes...
Wynika z niego,że aktualnie dobrą ofertę posiadają fundusze indyjskie. Ponoć można na nich zarobić 10-15%. Czy rzeczywiście jest to rzeczywisty zarobek?

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wysłane: 9 września 2014 13:05:57
Cytat:
Wynika z niego,że aktualnie dobrą ofertę posiadają fundusze indyjskie. Ponoć można na nich zarobić 10-15%. Czy rzeczywiście jest to rzeczywisty zarobek?

Wyniki są prawdziwe i realne tyle że - można było zarobić 15% :). Ile będzie można zarobić (i czy w ogóle) to zupełnie odrębna kwestia. Wg wykresu indyjski SENSEX wzrósł od marca 28%

kliknij, aby powiększyć

Mój autorski portfel "Cztery Fazy Rynku" - cotygodniowe biuletyny, analizy techniczne i specjalne forum dla subskrybentów.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-
Edytowany: 9 września 2014 13:06

alf
Wysłane: 10 września 2014 09:46:06
W sumie nie jest tak źle.
Może orientujesz się w temacie jakie obecnie są opłacalne fundusze inwestycyjne?

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wysłane: 10 września 2014 11:54:09
Generalnie nie inwestuję w żadne fundusze, bo wolę mieć sam kontrolę nad swoimi inwestycjami. W przypadku funduszy też trzeba mieć plan działania podobnie jak w przypadku akcji czy derywatów. Gdybym musiał wybierać fundusz to pewnie szukałbym takiego o niskich kosztach zarządzania (+ bez dodatkowych opłat dystrybucyjnych itd) oraz działającego na rosnącym rynku (trend wzrostowy na indexie).

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-

Yaroman
Wpisów: 873
Wysłane: 10 września 2014 20:45:24
1.Witam, w przeszłości inwestowałem w fundusze, obecnie uważam, że nie warto, lepiej się dokształcić i inwestować bezpośrednio.
2.Jak zdecydujesz się na jakiś fundusz, dopytaj się dokładnie o koszty, dystrybutorzy niezbyt chętnie i niezbyt dokładnie o nich informują. Przy funduszach akcji opłata dystrybucyjna (przy zakupie)wynosi zazwyczaj do 3%, za odkupienie do 1,5%, ale głównym kosztem jest opłata za zarządzanie -do 4%(rocznie). Dopiero to co zostanie powoduje wzrost ceny jednostki funduszu.
3.Zainteresuj się ETF -ami, na GPW są ETF-y na WIG 20, DAX i SP500, dla mnie to odpowiedniki funduszy, nie masz tu opłaty za zarządzanie, a koszt zakupu i sprzedaży jest zminimalizowany.
fluctuat nec mergitur

GRAF78
Wpisów: 1 077
Wysłane: 11 września 2014 09:27:19
Po 10 letnim (od 2004r) doświadczeniu z funduszem akcyjnym (zarządzanie portfelem przez jeden z wiekszym banków) napisze wprost nie warto, do 2007 zyski były w miarę skorelowane z indexami ale od 2009 zyski są gorsze niż bench mark. Jeśli do tego doliczy się zapłacone opłaty stałe to dodatkowo wynik będzie obciążony. Zarządzający ślepo trzymają akcje czy rynek rośnie czy nie i biorą za to opłaty a w moim mniemaniu zarządzanie portfelem przez profesjonalistę powinno inaczej wyglądać. Lepiej kupić sobie samemu akcje wybranych spółek, dodatkowo wybierając dywidendowe otrzymamy środki nawet w okresie gorszej koniunktury.

alf
Wysłane: 11 września 2014 10:53:03
Sam raczej nie mam duszy hazardzisty tak więc jednak wszystkich swoich oszczędności na pewno nie będę powierzał na funduszu inwestycyjnym.Zastanawiam się nad tym aby po prostu połowę trzymać na lokacie a ewentualnie tę drugą połowę na funduszu.
Jakiś czas temu zadzwonili do mnie z banku z propozycją powierzenia im kasy na fundusz. Jednak na moje oko lepiej jest chyba samemu się zapoznac.

calinka
Wpisów: 5
Wysłane: 11 września 2014 12:17:01
Ja jeszcze nie inwestowałam w taki sposob, ale znajomy mnie namówił. Wspominał właśnie o funduszach indyjskich, że są opłacalne. Nie boję się funduszy, wierzę w to, że osiągnę większy zysk niż na lokacie.
Potrzebuję tylko rady, kogoś kto się na tym zna. Lepiej wybrać się do banku czy prywatnego doradcy?

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wysłane: 11 września 2014 15:04:32
Cytat:
Ja jeszcze nie inwestowałam w taki sposob, ale znajomy mnie namówił. Wspominał właśnie o funduszach indyjskich, że są opłacalne. Nie boję się funduszy, wierzę w to, że osiągnę większy zysk niż na lokacie.
Potrzebuję tylko rady, kogoś kto się na tym zna. Lepiej wybrać się do banku czy prywatnego doradcy?

Sorry może będzie trochę mało uprzejmie ale: nie masz doświadczenia jak i znajomości instrumentu, podpierasz się radą znajomego (w praktyce znajomi dają najgorsze z możliwych rad zwłaszcza dot. finansów) i wierzysz w zysk. W takiej kombinacji to naprawdę rzadko działa dobrze. Poznaj dobrze instrument w który chcesz inwestować oraz rynek na którym fundusz działa. Doradca jest lepszy od banku jeśli jest naprawdę dobry i mu zależy na twoim wyniku a nie tylko na sprzedaży. Bankowi zależy tylko na sprzedaży.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-

Washington Irving
Wpisów: 165
Wysłane: 11 września 2014 16:57:17
Wojetek napisał(a):
Cytat:
lokaty są obecnie tak nisko oprocentowane,że biorąc pod uwagę podatek belki oraz inflację to praktycznie nie da się na tym zarobić.

Wg ostatnich danych GUS w Polsce mamy deflację a nie inflację i nawet po podatku Belki lokaty przynoszą realny zysk. Może niewielki procentowo ale chyba lepiej zarobić 4% niż 6% ale przy inflacji 4,5% ?

Nie do końca jest tak, jak piszesz. Trzeba sprawdzić, czy Twoja indywidualna inflacja jest zgodna z koszykiem GUS. Co z tego np. że spadają ceny pralek, skoro nie kupisz żadnej przez 5 lat?

Inflacja CPI to tylko uproszczona miara i nie można o tym zapominać przy szacowaniu realnych stóp zwrotu z lokat.

henrykaoo
Wpisów: 1
Wysłane: 24 września 2014 18:19:23
Widzę, że nie tylko ja zamierzam zacząć inwestowanie w fundusze. Ostatnio czytałam dużo informacji na ten temat, strategii działania, analizowałam też wykresy. Zastanawiam się nad WIOF, wygląda na stabilny.
To zestawienie na comperii jest przydatne, zostawiłam swój numer telefonu w formularzu i czekam na kontakt doradcy. Nie chcę brać od razu tego co mi poda, ale zależy mi na poznaniu zdania kogoś innego.
Jak myślicie czy faktycznie warto rozbić kwotę na kilka funduszy niż skupić ją na jednym?
Edytowany: 24 września 2014 18:19

alf
Wysłane: 25 września 2014 09:04:42
Mi rozum podpowiada,że jednak lepiej jest zainwestować w kilka funduszy. Generalnie niby jakieś ryzyko istnieje, niewielkie ale jest tak więc jednak warto jest rozłożyć kasę na kilku.
Dzięki temu raczej powinno się je zniwelować i w zasadzie powinniśmy prawie na 100% zarobić
Ja już zrobiłem sobie pewne rozeznanie.

ROBERT150588
Wpisów: 67
Wysłane: 25 września 2014 09:18:11
Między przeglądaniem , a realnym wejściem jest przepaść. Na funduszu zarobicie jeśli będzie ewidentny trend , w innym wypadku , albo stracicie albo wyjdziecie na zero. Do tego dochodzi moment wyjścia . Jeśli nie macie podstaw inwestowania to i wyjść z zyskiem nie zdążycie.
Lepiej poświęcić czas i pieniądze na edukację , spróbować wejść czysto w akcje za "drobne".Proces żmudny , ale w zamian macie wiedzę , później doświadczenie z którego trzeba wyciągać wnioski i przyszłość przed sobą , bez uiszczania opłat za zarządzanie :) . Jeśli chcecie koniecznie te fundusze to przeczytajcie chociaż pozycje : Jak naprawdę działają rynki J.D.Schwager. Z tego co pamiętam będzie coś tam o historii wyników itp.

wieslawzk11
Wysłane: 16 października 2014 09:25:10
W fundusze może i warto byłoby inwestować, gdyby opłata za zarządzanie pobierana była w zależności od zysków funduszu a nie od wartości aktywów. To, że w Polsce mamy ten drugi system powoduje, że w portfelach funduszy jest wiele ,,śmieci''.
Pozdrawiam,
Wiesław Zajiczek

natt97
Wpisów: 1
Wysłane: 26 lipca 2018 16:05:26
Jeżeli chodzi o wybór lokata lub fundusz, drugi jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Fajnie jak spełnia on funkcję dopełnienia portfela akcji bądź alokacji nadwyżek finansowych. Ja mam portfel o strukturze 23% akcje ok. 29 mieszane a reszta to fundusze dłużne i pieniężne, rzecz jasna różnych firm. Fundusze na spokojnie wyrabiają ok. 8-16% z czego jestem usatysfakcjonowana mimo podatku i opłat. Mój portfel zbudowałam sobie na platformie f-trust, z czego też jestem zadowolona z uwagi na to, iż dostałam dożywotnio zwolnienie z opłat dystrybucyjnych, które zżerają te kilka % na początku inwestycji. Jak ktoś chce skorzystać (jest to wielorazowy kod) możecie wpisać UXMA6H i powinno zadziałać. Ja osobiście nie polecam pakować całej kasy w fundusze gdyż mija się to z celem dywersyfikacji.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość