Omówienie sprawozdania finansowego GK Ferrum za Q3 2013Bardzo słaby rok w wykonaniu GK Ferrum. Od kilku kwartałów systematycznie spadają przychody ze sprzedaży. Grupa dość mocno odczuła mniejszą liczbę zamówień zlecanych przez głównego kontrahenta. Dodatkowo w ostatnim czasie znacznie spadły marże na sprzedaży przez co Ferrum wygenerowało gorsze wyniki w porównaniu do zeszłego roku. Analizując raport za trzeci kwartał trzeba mieć na uwadze jednorazowe operacje księgowe, które miały miejsce w drugim kwartale, kiedy Ferrum urealniło wartość zapasów i należności, a odpisy obciążyły wyniki bieżącego roku.
Rok 2013 przyniósł znaczny spadek obrotów generowanych przez GK Ferrum. Po trzech kwartałach grupa zaraportowała ujemną dynamikę przychodów ze sprzedaży w wysokości -34%. Powodów tak słabego wyniku należy szukać w segmencie rur, który w porównaniu do zeszłego roku spadł o 38%. Tłumaczenie zarządu ogranicza się do lakonicznego stwierdzenia, iż jest to wynik zmiany struktury sprzedaży i niższych przychodów realizowanych z Gaz System. Tutaj w mojej ocenie materializuje się ryzyko koncentracji portfela klientów i duże uzależnienie od zamówień zlecanych przez głównego kontrahenta. Tegoroczna współpraca z Gaz System wygląda zdecydowanie gorzej niż w 2012. Ferrum stara się zdywersyfikować sprzedaż, jednakże wychodzi to na razie dość słabo. Dodatkowo ewidentnie widać, iż współpraca z pozostałymi podmiotami jest mniej korzystna dla grupy.

kliknij, aby powiększyć
kliknij, aby powiększyć Analizując sprzedaż warto zagłębić się jeszcze bardziej w analitykę generowanych obrotów. Poniżej dwa wykresy obrazujące podstawowe parametry przychodów segmentu rur i profili. Tutaj jak na dłoni widać problemy z jakimi boryka się Ferrum. Za znaczny spadek obrotów w pierwszym kwartale 2013 odpowiada zdecydowanie niższa średnia cena na realizowanych zleceniach. Co ciekawe na początku roku nie było widać jakiegoś zdecydowanego spadku wolumenów. Przy założeniu niższej współpracy z Gaz Systemem można dojść do wniosku, iż grupa chciała zdywersyfikować sprzedaż, jednakże odbiło się to na cenie i realizowanej marży. Znaczny spadek średniej ceny w segmencie rur i profili to zapewne główny powód urealnienia wartości zapasów, które miało miejsce w drugim kwartale. Ferrum zaksięgowało prawie 30 MPLN odpisów aktualizujących zapasy, zarówno wyrobów gotowych jak i materiałów. Oczywiście operacje te miały charakter jednorazowy i pozostały bez wpływu na rachunek przepływów pieniężnych.

kliknij, aby powiększyć
kliknij, aby powiększyćAnalizując strukturę sprzedaż warto jeszcze zwrócić uwagę, iż w trzecim kwartale 2013 do spadku średniej ceny dołączył dość duży regres, jeżeli chodzi o wolumeny. W mojej ocenie jest to bardzo niepokojący sygnał. Utrzymanie tego negatywnego trendu może mieć duży wpływ na rentowność działalności podstawowej. W ostatnim kwartale wykorzystanie mocy produkcyjnych spadło do niewiele ponad 70%, kiedy rok temu przekraczało 90%. To przy działalności produkcyjnej, charakteryzującej się dużym udziałem kosztów stałych może spowodować, iż core business będzie miał problemy z przekroczeniem progu rentowności.
Spadek przychodów, niższa średnia cena, mniejsze wykorzystanie mocy produkcyjnych nie mogło pozostać bez wpływu na rentowność core businessu. Wynik na poziomie operacyjnym jest gorszy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Po wyłączeniu jednorazowych operacji tj.
• Odpis aktualizujący zapasy (około -30 MPLN) - II kwartał
• Odpis aktualizujący należności (-7 MPLN) – II kwartał
• Odwrócenie odpisu aktualizującego zapasy (+6,3 MPLN) – III kwartał
EBITDA za trzy kwartał wyniosła około 4 MPLN, kiedy rok temu było to 19 MPLN. Ewidentnie widać, iż przy spadających przychodach Ferrum na problemy z pokryciem kosztów stałych. Co ciekawe pomimo regresu przychodów rosną koszty zarządu, co szczerze powiem trudno wytłumaczyć.
Pogorszenie wyników nie pozostaje bez wpływu na wskaźniki długu. Co prawda zdecydowana większość zadłużenia odsetkowego to kredyty obrotowe na finansowanie bieżącej działalności, jednakże trzeba mieć na uwadze, iż wygenerowane w bieżącym roku zyski nie wystarczają nawet na spłatę odsetek i obsługę umów leasingowych (ok. 7,4 MPLN).
Warto jeszcze rzucić okiem na ostatnie raporty bieżące informujące o podpisaniu aneksów do umów kredytowych. Ewidentnie widać, iż banki widzą pogorszenie wyników grupy. Ferrum musiało podstawić dodatkowe zabezpieczenia. Gorszą informacją jest konieczność spłaty 25 MPLN limitu w Millenium Bank do końca pierwszego kwartału 2014, a limit w wysokości 12 MPLN w PEKAO będzie miał charakter nieodnawialny. To wszystko powoduje, iż Ferrum będzie miało zdecydowanie gorsze warunki w zakresie finansowanie bieżącej działalności.
Warto jeszcze rzucić okiem na cash flow. Tutaj czeka nas zaskoczenie, gdyż grupa wygenerowała solidną nadwyżkę na działalności operacyjnej. W dużej mierze wynika ona ze zmian na kapitale obrotowym. Spory plus w pozycji zmiana zapasów wynika z korekty bezgotówkowego odpisu, który miał miejsce w drugim kwartale. Jeżeli chodzi o należności, to w bilansie zmniejszyła się pozycja pozostałe należności, która po pierwszym półroczu zawierała głównie wpłacone zaliczki, niestety szczegółowego wyjaśnienia dla tej pozycji w sprawozdaniu nie znalazłem.
Na koniec jeszcze dwa słowa na temat akcjonariatu i współpracy z podmiotami powiązanymi. Brak porozumienia między akcjonariuszami kładzie się ciągle cieniem na całej grupie. Dodatkowo w mojej ocenie sporym znakiem zapytania pozostaje współpraca handlowa z HW Pietrzak, który jest głównym dostawcą materiałów potrzebnych do produkcji. Pomimo zapewnień o rynkowym charakterze transakcji, istnieje ryzyko transferu marży do spółki matki. Najlepszym rozwiązaniem byłoby fuzja z głównym udziałowcem, dzięki czemu akcjonariusze mieliby informacje na temat wyników generowanych w całym łańcuchu produkcyjnym. Niestety na razie te plany zostały odłożone, za pewne ze względu na pat jeżeli chodzi o strukturę akcjonariatu.
Podsumowując, rok 2013 na pewno nie będzie miło wspominany przez zarząd Ferrum. Grupa zanotowała spory regres przychodów i znaczne pogorszenie wyników na wszystkich poziomach rachunku zysków i strat. Spółce zaczyna ciążyć zadłużenie i koszty jego obsługi. Mnie najbardziej niepokoi dość konserwatywne podejście banków przy odnawianiu kredytów obrotowych przez co Ferrum będzie miało mniej korzystne warunki, jeżeli chodzi o finansowanie bieżącej działalności.
Słabe wyniki nie pozostały bez wpływu na wyceny akcji spółki. Strata z drugiego kwartału pozostawiła sporą wyrwę w WK przez co metody majątkowe są zdecydowanie poniżej aktualnej wycenie na GPW. Wycena dochodowa jest nie możliwa, gdyż grupa generuje straty na poziomie netto. Po korektach EBITDA co prawda jest dodatnia, jednakże nie wystarcza nawet na obsługę zadłużenia odsetkowego.
www.stockwatch.pl/gpw/ferrum,w...www.attrader.pl/pl/akcje/FERRU...
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutajPowyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.