pixelg
Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1ketjoW

1ketjoW

Ostatnie 10 wpisów
Koruptos,

źle zrozumiałeś moje intencje. Przeczytaj jeszcze raz cały akapit, a nie część.

Cytat:
Ad rem. Zadajesz pytania na które każdy zna odpowiedź. Pytanie tylko czy tak jest zawsze w realu. Co ma zrobić samotna matka wychowująca trójkę dzieci w kapitalizmie. Czasem nie ma prostych odpowiedzi.

Wyboldowałem, to co istotne.

Mi bardziej pasuje ta historia z USA:

Niedawno, kiedy pracowałem w ogródku, moi sąsiedzi, wracający ze spaceru, zatrzymali się na pogawędkę. Podczas rozmowy zapytałem ich córeczkę, kim chciałaby być, gdy dorośnie. Powiedziała, że chce zostać prezydentem. Jej rodzice oboje są postępowymi demokratami, zapytałem więc, “Gdybyś była prezydentem, co zrobiłabyś w pierwszej kolejności?” Odpowiedziała, “Dałabym jedzenie i domy wszystkim bezdomnym ludziom.” Jej rodzice nie kryli dumy! “Cóż za szczytny cel! – powiedziałem – Ale nie musisz zwlekać, aż zostaniesz prezydentem, by to uczynić!”. “Jak to?” zapytała. Odpowiedziałem jej, “Możesz przyjść do mnie, skosić mój trawnik, powyrywać chwasty i przyciąć żywopłot, a ja zapłacę ci 50 USD. Potem będziesz mogła pójść pod supermarket, gdzie kręci się bezdomny i dać mu te 50 USD, by odłożył na jedzenie i dom. Dziewczynka zastanowiła się przez chwilę, po czym spojrzała mi prosto w oczy i zapytała, “A dlaczego ten bezdomny nie przyjdzie do pana i nie zrobi tych wszystkich rzeczy, a pan po prostu jemu da te pieniądze?” Powiedziałem “Witaj w Partii Republikańskiej”. Jej rodzice już się do mnie nie odzywają.”Angel

Kakarroto. Za stary jestem żeby wierzyć w bajki o socjaliźmie. Mało kto czytał statut NSDAP a to byli socjaliści. Chcieli nacjonalizacji prywatnych majątków.

Ad rem. Zadajesz pytania na które każdy zna odpowiedź. Pytanie tylko czy tak jest zawsze w realu. Co ma zrobić samotna matka wychowująca trójkę dzieci w kapitaliźmie. Czasem nie ma prostych odpowiedzi.

Historia uczy że człowiek zwykle zawodzi.

Wiesz ja modlę się o to aby w trudnych chwilach okazać się człowiekiem. Nie wychodzi zawsze tak jakbym chciał.

Nie jestem specjalistą od służby zdrowia ale byłem raz na SOR. Tragedia. Lekarz zamiast leczyć wpisuje kody z książki do komputera.

Ktoś z rodziny czekał na wizytę 12 miesięcy itd.

Żona jak rodziła w szpitalu to przywiozłem jej jedzenie. Szpitalne nie dawało się jeść a to było jedzenie dla kobiet po porodzie.

Tu znalazłem raport NIK-u z 2019 r. więc relatywnie świeży.

www.nik.gov.pl/aktualnosci/rea...

Endoproteza stawu kolanowego - czas oczekiwania 460 dni????? w przypadku pilnym 106 dni.

Co do nauczania? Trzeba stworzyć system szkolenia nauczycieli i odbudować prestiż tego zawodu.

Cytat:
umowmy sie moze ze dla spółek wzrostowych trzymanie kasy na lolacie to średni powod do zachwytu

Nieprawda. Kasę trzeba rozsądnie wydać, a pośpiech nie jest wskazany. Z dużych pieniędzy zrobić małe jest bardzo łatwo. Odwrotnie jest znacznie trudniej.

Cytat:
a czemu ten cash jest najważniejszy? on jakos super sie na wycene przekłada? jak nic z tym nie robią to ogolnie nie wiem czy tak super

Resor,

Po pierwsze cash daje pole manewru i możliwość wykorzystania szans jakie się trafiają.
Po drugie wiemy już że spółka wyda Chimerę i jak przypuszczam Green Hell II. Ma już finansowanie na te projekty. Nie możesz więc zakładać, że nic z tym nie zrobią.
Po trzecie. Tak stan gotówki przekłada się na wycenę tj. zwiększa wartość spółki.

Wiecie Panie i Panowie, Wam chodzi tylko o swoje racje, nie o Polskę - to moja ocena tej "dyskusji". PO, PIS i vice versa itd. Uważacie, że jacyś politycy mają remedium, na to aby było lepiej. Muszę Was rozczarować. Jesteście tylko potrzebni do głosowania.

Rozumiem, że można mieć inne wizje przyszłości - o drodze do dobrobytu i "raju na ziemi", ale traktowanie swojego zdania jako prawdy objawionej jest zwyczajnie głupie. Dziś nie ma dialogu, nie wspominając o szacunku dla adwersarza - ale jest mowa o kulturze, szacunku o tym by ludzi nie wykluczać itd.

Czy Wasz przeciwnik polityczny zasługuje na "wieczne potępienie" na odczłowieczenie itd., bo ma inne zdanie, którego nawet nie znacie. To czyni z Was LUDZI, jak dokopiecie drugiej stronie?

Wydaje się Wam, że znacie przyszłość. Niezły żart.
Cicho wszędzie głucho wszędzie co to będzie co to będzie? - A.Mickiewicz Dziady część II.

Ważne, aby ludziom w Polsce żyło się lepiej. Priorytetem powinna być naprawa służby zdrowia i budowa wykształconego społeczeństwa - postawienie na wysoki poziom edukacji. Jakoś żadna z partii rządzących od 90-tych lat nie jest wstanie osiągnąć tych celów.

W sprawie danych gospodarczych proponuję mniej słuchać mediów, a więcej czytać danych statystycznych i NBP itd. i samemu wyciągać wnioski.

Dziś (na czym sam się łapię) gro ludzi wierzy w "fakty prasowe" (nie ważne jakiej opcji i ślepo wierzy w swoje racje). Zacznijcie SAMI sprawdzać, to co Wam mówią. Dziś ludźmi zarządza się głównie poprzez strach. DRUGA STRONA SPORU POLITYCZNEGO CHCE WAS ZJEŚĆ.

Poziom dobrobytu materialnego w Polsce rośnie ciągle. To prawda. Z drugiej strony rośnie też liczba samobójstw. Jako naród kurczymy się i karłowaciejemy. No, a teraz dowalmy drugiej stronie, bo dzień bez wylania kubła pomyj na drugą stronę to dzień stracony

Trochę danych na temat współczynnika dzietności:

2016 r. - 1,36
2017 r. - 1,45
2018 r. - 1,44
2019 r. - 1,42

Program 500+ działa od 1 lipca 2016 r,

Wskaźnik dzietności za:
2011 r. - 1,29
2012 r. - 1,29
2013 r. - 1,26
2014 r. - 1,29
2015 r, - 1,29

Coś tam 500+ zwiększył dzietność. Nie jest to jednak zmiana fundamentalna. Tu trzeba zmiany podejścia w społeczeństwie i wspierania rodziny jako podstawowej komórki społecznej. Tego brakuje.

dzieciwpolsce.pl/analiza/3/uro...

Przychód w 1q2021 można wyliczyć na zasadach proporcji na bazie danych z 4q2020 r. To pewne uproszczenie ale daje pojęcie co do rządu wielkości. Przychody segmentu spraw bankowych wyniosą około 11-12 mln zł w 1q2021.

Liczba spraw 4q20 = 2372 - 8.959 (przychód 4q20)
Liczba spraw 1q21 = 3000 -11.330,94 (przychód 1q21)

Kosztów nie estymowałem. Zakładam jednak, że konkretne zyski w tym segmencie pojawią się w momencie uzyskania istotnej liczby sprawa zakończonych w II instancji.

piase napisał(a):
Prawomocne wyroki są wyrokami 2 instancji.
Tych Votum ma w tym roku już 5 (w całym zeszłym roku 1 lub 2, nie pamiętam teraz).
Wyroków nieprawomocnych jest kilka tygodniowo. Ostatnio 10 na przestrzeni niecałych 2 tyg.

Co do czasu trwania to jest on b. różny. W tym roku Votum miało już wyrok po 2,5 miesiącach od wysłania pozwu. Są też sprawy gdzie ludzie czekają prawie 2 lata.

W 2021 r. od stycznia do kwietnia 2021 r. 5 prawomocnych wyroków. Tu musi nastąpić zmiana. Obecna ilość prawomocnych wyroków jest śmiesznie niska.

Popatrzmy na dane spółki z prezentacji za 4 kwartał 2020 r.

Liczba nowych kontraktów w 4q20 - 2.372
Liczba wytoczonych powództw bankowych w 4q20 - 1.291

Przychody segmentu spraw bankowych w 4q2020 r. - 8.959 tys. zł
Koszty bezpośrednie projektu w 4q2020 r. - 9.109 tys. zł

Nie wydaj mi się aby spółka w segmencie dochodzenia roszczeń z tytułu umów bankowych zarobiła jakieś niesamowite pieniądze w 1q21. W 4q20 segment był nierentowny. Pewno teraz próg rentowności zostanie przekroczony i to jest pozytywna wiadomość.

Myślę że termin apelacji zależy od sądu i ilości spraw. Ja miałem sprawę w sądzie czekałem 1,5 roku. Pewno w Gorzowie Wielkopolskim itd. apelacja trwa krócej.

Rozumiem, że to są wyrok/wyroki w pierwszych instancjach. Banki się odwołują więc na wyrok drugiej instancji trzeba czekać co najmniej 1-1,5 roku. Obecnie wznoszone sprawy pokrywają pewnie koszty ich wniesienia. Votum aby wykazać jakieś istotne zyski z tych spraw musiałby mieć kilkadziesiąt prawomocnych wyroków 2-ej instancji w miesiącu.

Rzecznik Finansowy już jest gotowy na kompromis. Takie publiczne zaproszenie do tego aby go przekonać. Może zmieni zdanie.

Cytat:
Rzecznik Finansowy rozpoczął prace nad stanowiskiem odnośnie zagadnień prawnych dotyczących tematyki kredytów denominowanych i indeksowanych w walutach obcych, objętych wnioskiem Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. Ze względu na wagę tej kwestii nie wyklucza on zmiany stanowiska w odniesieniu do poszczególnych zagadnień.

www.stockwatch.pl/wiadomosci/r...

Myślisz, że coś się zmieni w ciągu 60-90 dni. Jakoś nie widzę przesłanek.

Amphibious napisał(a):
We wtorek na 100 % definitywnie odejdzie w zapomnienie straszak banków czyli wynagrodzenie za korzystanie z kapitału , to będzie wyjaśnione jednoznacznie , to była ostatnia deska ratunku dla banków , to było coś czym powstrzymywali lawinę pozwów chociaż ona powoli zaczeła już ruszać . Do wtorku !!!! wave

To nie jest złośliwe pytanie.

Jaki jest teraz % Amphibious? Nie chodzi mi o wtorek, tylko o to, na ile szacujesz, że straszak banków odejdzie w zapomnienie dziś wieczorem.

Anty,

Od początku w tej sprawie chodzi o kasę i to nie małą. Dlatego potrzebne są "konsultacje" itd. Tu chodzi o to aby mieć amunicją do podjęcia uchwały na bazie "miękkich" argumentów. Dodatkowo są wykonywane ruchy z serii zasłona dymna - rezerwy w bankach pod ugody. Obydwaj wiemy, że to nic nie kosztuje, bo to zapis księgowy.

Frankowicze i Votum dostaną jakieś pieniądze na pocieszenie.

SN zupełnie nie rozumie wagi politycznej tego co dziś zrobił. Dziś część ludzi zrozumiała, że istnieje prawo prospołeczne - frankowicze to wyborcy - Czy będą bronić SN i sądów w następnych wyborach - szczerze wątpię. Tych ludzi interes społeczny mało interesuje. Dlaczego mają bronić czegoś co ich nie broni?

Te sprawy są czysto gospodarcze, to nie to samo co w przypadku OFE a jednak uchwała SN będzie szła w tym kierunku - przynajmniej teraz wszystko na to wskazuje.

Zapytania do Rzecznika Praw Dziecka i do Rzecznika Praw Obywatelskich. To żałosne. Szkoda, że nie wysłali zapytań do NFOŚiGW.

Zapytania do NBP i KNF to ewidentnie będą kwestie dotyczące sytemu bankowego i ewentualnych konsekwencji finansowych dla banków.

Wszystkie instytucje mają 30 dnia na udzielnie odpowiedzi. Ciekawe czy uchwała SN zapadnie szybciej niż w ciągu 60 dni.

Ile to SN miał czasu aby przeprowadzić szerokie konsultacje? Wątpię że o to na serio chodzi. Elita sądownictwa, ludzie za znajomością prawa doświadczeniem itd. Dziś zakpili sobie ze zwykłych ludzi. Właśnie takie sprawy jak dzisiejsza pokazują że brak tym ludziom poczucia odpowiedzialności i obowiązku. Brak odwagi by podjąć decyzje i za nią odpowiadać. Pisałem że naciski banków będą olbrzymie. Właśnie jesteśmy tego świadkami. SN mógł pokazać się jako znacząca instytucja. Dziś pokazał coś innego. Będziemy zbierać informacje by wydać wyrok pro społeczny, odpowiedzialny za system finansowy i probankowy przy okazji. Litera prawa normy itd. jakoś to zniosą. Brak uchwały jest zaledwie neutralny. Cześć terminów spadnie z wokandy do uchwały SN. Przynajmniej wiadomo dlaczego kursy banków rosły po wyroku TSUE.

Cytat:
Tylko wiesz, sądy nie biorą pod uwagę tego co Tobie się wydaje, że być powinno, tylko biorą pod uwagę przepisy prawa w myśl przyjętych norm

Przepisy prawa według przyjętych norm.
Moderator:
Usunięto treść niezgodną z regulaminem

Przykład.

Mnie dziwi trzymanie się rzymskiej zasady: Ignorantia iuris nocet - nieznajomość prawa szkodzi. Za czasów rzymskich prawo pewno było spisane na 100-200 papirusach. Dziś gdy mamy drukarnie nie ma prawnika, który przeczytałby aktualne wersje obowiązujących aktów prawnych. Zasada/norma (jak wolisz) jednak nadal obowiązuje. Dla mnie to jest dopiero numer.thumbright literary ficta.

Dla mnie wy stawiacie sprawy na głowie. Zamiast zastanowić się jaki jest sprawiedliwy wyrok i do tego dostosować wykładnie przepisów, robicie dokładnie odwrotnie. Wychodzą z tego takie kwiatki, że szkoda gadać. Wyrok w sprawie sędziego, który na stacji ukradł 50,00 zł. Uzasadnienie w sktócie. Jest roztargnioną osobą i przez pomyłkę wziął nie swoją kasę. Dla mnie w takim razie nie powinien być sędzią i sądzić bo w roztargnieniu wyda jeszcze "zły wyrok" itd.

Wracają do sprawy wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Sprawa jest tak oczywista i jasna że aż SN musi się w tej sprawie wypowiedzieć, bo cała armia prawników nie jest wstanie tego zrobić tj. ustalić jaki jest stan prawny - takie normy prawne są jasne i oczywiste.

Moderator:

Moderator:

Prawdę powiedziawszy nie rozumiem Was prawników i tego jak komplikujecie sprawy.

Przykład.

Kwestia ewentualnego wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Nie rozumiem dlaczego to wynagrodzenie nie może być ustalone przez sąd na bazie oprocentowania z unieważnionej umowy kredytowej. Uważam, że umowa w tym punkcie była jasna dla stron. Strony umowy potwierdziły to oświadczeniem woli. Każda ze stron zaakceptowała wysokość stawki oprocentowania. Wy idziecie jednak w poniższe dywagacje. Dla mnie zupełnie bezsensu. To że umowa została unieważniona z innego powodu moim zdaniem nie powinno oznaczać, że określając to dodatkowe wynagrodzenie sąd nie może korzystać z pewnych ustaleń stron, których one nie kwestionują. Nawet jeżeli umowa została unieważniona. Tak jak pisałem. Nie jestem prawnikiem i nie muszę rozumieć Waszej logiki.

Cytat:

Przy ocenie roszczenia o wynagrodzenia za korzystnie z kapitału należałoby wziąć pod uwagę szereg czynników, przy czym części w skali makro ale odniesionych zawsze do konkretnej sytuacji. Na przykład zubożenie banku nie będzie z reguły odpowiadało wzbogaceniu klienta. Dla banku pieniądz jest tańszy niż dla klienta.Ponadto wartość ewentualnego wzbogacenia (innego niż otrzymana nominalna wartość kapitału) byłaby uzależniona od tego co zrobi klient z otrzymanymi środkami - czy kupi nieruchomość po dobrej cenie, czy przepłaci, co się stało z zakupionym mieszkaniem itp.

Petronas napisał(a):
odpowiadając na pytanie 1ketjoW - do kredytów mieszkaniowych zabezpieczonych hipoteką nie stosuje się ustawy o kredycie konsumenckim (dalej ukk) tylko ustawę o kredycie hipotecznym (...).
Wyjątek dotyczyć może kredytów wskazanych w art. 3 ust. 1a ukk tj. poniżej 255 tys zł lub ich równowartości (przy kredytach w walucie obcej), bez zabezpieczenia hipotecznego i z przeznaczeniem na remont domu lub mieszkania a nie ich nabycie.

Natomiast kwestia związane z określaniem banków jako instytucji zaufania publicznego (czyli kwestia pozaprawne) może mieć znaczenie tylko wówczas gdy przepis prawa się do niej odwołuje a więc np. do zasad słuszności, zasad współżycia społecznego. itp.
W art. 405 i nast kc nie ma tych tzw. klauzul generalnych.
Natomiast jest taka klauzula przy przepisie o nadużycia prawa (art. 5 kc).
Nie chcę tu dokonywać pobieżnych analiz co do możliwych kierunków argumentacji.
Ale przy klauzuli zasad współżycia społecznego funkcjonuje taka zasada że może się na zasady powoływać ten podmiot których ich sam nie narusza. A tutaj ewidentnie banki naruszają te zasady np. poprzez wprowadzenie do wzorców umownych niedozwolonych klauzul umownych.

Jak masz stosować ustawę o kredycie hipotecznym do umowy kredytowej która jest nieważna?

Ja rozumiem, że bank dochodząc roszczenia o wynagrodzenia twierdzi, że de jure udzielił kredytu. Skoro nie jest to kredyt hipoteczny bo umowa tego kredytu została unieważniona w związku z klauzulami abuzywnymi to mamy do czynienia z kredytem konsumenckim.

Petronas.

Jak widzisz kwestię wynagrodzenia za korzystanie z kapitału uwględniając ustawę o kredycie konsumenckim oraz fakt że banki są organizacjami zaufania publicznego.

Tak jak napisałem. Nie jestem prawnikiem.

Zrobiłem pewne założenie co do wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału i wykazałem na jego podstawie że dodatkowe wynagrodzenie po stronie kredytobiorcy nic mu nie daje. Oczywiście przy założeniu, że będzie dodatkowe wynagrodzenie. To jest kluczowa kwestia, co do której SN się nie wypowiedział. Czy to się trzyma prawnie kupy czy nie, nie wiem. Tak jak pisałem kilka razy nie jestem prawnikiem. Zdaje się że Ty za to jesteś.

Jeden z prawników jakich znam powiedział mi kiedyś:

"Wyroki Boskie i sądów w Polsce są niezbadane."

Trzymam się tej zasady i nie przesądzam niczego enumeratywnie w kwestiach prawnych jakie są w sądzie.

Nie czuje się zmanipulowany. Raczej jak osoba mająca więcej informacji. Dzięki za to.

Załóżmy, że SN uzna wynagrodzenie banku za korzystanie z kapitału za zasadne według stawki LIBOR+ marża na jaką zgodziły się strony w umowie kredytowej.

Kredytodawca spłacał to wynagrodzenie w uzgodnionej kwocie zgodnie z postanowieniami umowy kredytowej, do momentu unieważnienia umowy.
W tej sytuacji po jego stronie nie powstaje więc żadne roszczenie w części odsetkowej spłacanej raty kredytu, bo spłacone odsetki będą równe wynagrodzeniu banku za korzystanie z kapitału.

Natomiast zgadzam się, że po stronie kapitałowej spłacanej raty kredytu takie roszczenie powstaje. Tylko czy nie będzie tak, że jak kredytobiorca uzna że ma roszczenie w części kapitałowej spłacanej raty, to bank będzie mógł uznać, że do spłat kredytu w części kapitałowej nie dochodziło, bo umowa została unieważniona. Zyska więc prawo do naliczania wyższych odsetek od niespłacanej części kapitałowej raty.

Ponadto jak obydwaj wiemy na początku raty kredytu składają się głównie z części odsetkowej, a dopiero pod koniec umowy kredytowej kredytodawca spłacając ratę spłaca głównie część kapitałową kredytu.

Dla mnie sprawa nie jest tak jednoznaczna jak ją przedstawiasz.

Nie ukrywałem tego i nie ukrywam, że nie czytałem pytania i że opierałem się na publikacjach. Podobnie jak tego, że nie jestem prawnikiem. Tak swoją wiedzę opieram na publikacjach ale staram się poznać opinie obydwu stron.

Mi chodzi o informację jaka będzie wynikała z uchwały SN. Nie o pytanie jakie zostało zadane SN.

Znasz przecież wyrok sądu z Białegostoku, który oddalił roszczenie banku o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Jaki sens ma stosowanie "straszaka" przez bank, skoro na końcu bank przegrywa. Czyli generuje tylko dodatkowe koszty i czas po swojej stronie.

Ja na logikę widzę możliwość, że SN w uchwale może powiedzieć, że wynagrodzenie jest należne zgodnie z ustaleniami umowy kredytowej, bo obydwie strony na takie wynagrodzenie się zgodziły. Nie wiem tylko jak to uzasadnią de jure.

Raczej czy mają prawo do wynagrodzenia za korzystanie z kapitału.

Cytat:
No nie rozumiemy się, bo sugerujesz jakoby SN miał jakąś decyzję do podjęcia a on nie ma możliwości wyboru, może orzec jedynie, że się nie należy, stąd Twoje wątpliwości są bezpodstawne ;)

Ja nic nie sugeruję. Raczej stwierdzam fakt. SN w tej sprawie jeszcze się nie wypowiedział.

Natomiast nie rozumiem po co zadawanie SN pytania w oczywistej sprawie jak twierdzisz. Skoro nie ma kontrowersji w prawie, to nie powinno być pytania.

Nie rozumiemy się. Ja twierdziłem i twierdzę, że w tej sprawie tj. wynagrodzenia za korzystanie z kapitału SN nie podjął jeszcze decyzji.

Jak już pisałem dwukrotnie jestem zdania że wynagrodzenie się nie należy.
Realnie jednak do momentu decyzji SN nie ma to znaczenia.

Rozumiem, że sprawa jaką wytoczył Rzecznik Finansowy jeszcze trwa. Nie ma wyroku nie ma rozstrzygnięcia.

Natomiast po wyroku z 7 maja 2021 r. rozumiem, że w przypadku unieważnienia umowy bank zwraca wpłacone pieniądze kredytobiorcy ale ma roszczenie o zwrot kwoty kredytu.

Ponadto skoro w sprawie wynagrodzenia za korzystnie z kapitału ma się wypowiedzieć SN to znaczy, że temat nie jest tak oczywisty jak malują go strony sporu. To oczywiście moje zdanie. Nie rozumiem tylko po co zadawać pytanie SN w oczywistej sprawie. Chyba tylko po to aby przegrać w to jednak jakoś trudno mi uwierzyć.

Nieco odmienne zdanie w tej sprawie ma mec. Izabela Libera.

Cytat:
Podsumowując, dzisiejsza uchwała pozostawia i bankom i kredytobiorcom otwartą drogę do żądania zwrotu nienależnych świadczeń wynikających z nieważnej umowy, przy czym dotyczy to tylko zwrotu udostępnionego kapitału i wpłaconych rat. Uchwała w żaden sposób nie odniosła się do kwestii roszczeń banku o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Odpowiedzi dotyczącej tego zagadnienia możemy spodziewać się w uchwale, która zostanie wydana przez SN już 11 maja” - komentuje mec. Izabela Libera z Kancelarii Radców Prawnych Libera i Wspólnicy.

i Wiceprezes ZBP (ale on moim zdaniem nie jest obiektywny)

Cytat:
Wiceprezes ocenił, że sąd nie wykluczył żadnych roszczeń związanych z rozliczeniem nieważności umowy, nie wykluczył też wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. "Roszczeń tych także jednak nie potwierdził" - powiedział Białek.

www.bankier.pl/wiadomosc/Kredy...

Polecam w tej sprawie również poniższą publikację.

Cytat:

Na końcu liczącego 43 strony uzasadnienia wyroku z 11 grudnia 2019 roku w sprawie o kredyt frankowy (sygn. V CSK 382/18) SN w składzie: Teresa Bielska-Sobkowicz (przewodniczący) Roman Trzaskowski (sprawozdawca) i Katarzyna Tyczka-Rote odniósł się do bardzo ważnej kwestii wynagrodzenia za korzystanie z kapitału przy nieważnej umowie. SN zauważa, że dotychczasowe orzecznictwo TSUE takiej konsekwencji jednoznacznie nie wyklucza.

www.prawo.pl/biznes/roszczenie...

Z drugiej strony jest poniższa publikacja dotycząca kwestii wynagrodzenia.

Cytat:
Odpowiadając żartobliwie na pytanie, czy banki mogą kierować takie roszczenia w kierunku kredytobiorców należałoby odpowiedzieć, że owszem, mogą, ale nieskutecznie. Uwzględnieniu takich roszczeń sprzeciwiają się ogólne przepisy polskiego kodeksu cywilnego, a także prawo UE, o czym traktuje niniejsza publikacja.

www.prawo.pl/biznes/roszczenia...

Ja poczekam na decyzję SN w tej sprawie. Obecnie według mnie kwestia ta nie została rozstrzygnięta przez SN. Inną sprawą jest to co ja uważam w tej sprawie tj. że wynagrodzenie jest niezasadne.

www.prawo.pl/biznes/roszczenia...

Nie trzeba tyle czekać. Sporo spraw jest w toku.

Drizzt. Nie wiem co odpowiedzieć Ci bo napisałeś coś o mnie, coś o bankach i coś o Votum. Jedyne czego brak to uzasadnienia. Faktem jest natomiast że czytałem publikacje w sprawie wyroku. Nie jestem prawnikiem i nie znam się na prawniczym języku. Faktem jest według mnie że terminy przedawnienia biegną od momentu unieważnienia umowy. Bank może będzie miał prawo do wynagrodzenia za udostępnienie kapitału. To będzie wiadomo 11 maja. Reszta to moje zdanie w sprawie. Jeżeli ostatni akapit mojego poprzedniego wpisu jest probankowy to proszę przeczytaj go jeszcze raz.

Zakładając, że 11 maja SN zdecyduje jakiego wynagrodzenia może żądać bank za udostępnienie kapitału, będzie wiadomo, czy opcja unieważniania umów jest opłacalna.

SN ustalając zasady według jakich to wynagrodzenie powinno być wyliczone może "zablokować" opłacalność ich unieważniania albo ją istotnie zmniejszyć.
Owszem na kursie wymiany frankowicze przy unieważnieniu umowy skorzystają, ale na tym "wynagrodzeniu" już nie. Zresztą to ciekawa kwestia. Jak będą rozliczane wpłaty klientów na spłatę kredytu i wynagrodzenia? To wynagrodzenie to może być niezły myk. Nie ma go w umowie z bankiem więc wynika z ogólnych przepisów prawa jak rozumiem i chyba klauzula że jest to niekorzystne dla klienta nie będzie miała zastosowania, skoro umowa została unieważniona, a kwota wynagrodzenia nie wynika z umowy kredytowej.

Osobiście uważam, że opcja wynagrodzenia dla banku za udostępnienie kapitału nie powinna mieć miejsca skoro umowa jaką zawarł z klientem została unieważniona. Przecież klient nie wiedział, że podpisuje nieważną umowę, a bank to instytucje zaufania publicznego.

Pewno pójdą w kierunku odfrankowienia umów.

Ja myślę, że ani Pekao ani PZU nie wypłacą dywidendy za 2020 r.

Reforma OFE się kłania. Te podmioty i parę innych jakie kontroluje SP kupią akcje jakie są obecnie w posiadaniu OFE. To oczywiście przypuszczenia, a właściwie spekulacja.

Analityk Fundamentalny napisał(a):
Ne jestem przekonany - moce produkcyjne u nich nie zniknęły - mają tyle samo ludzi, tyle samo zakładów. Coś dla mnie jest nie tak w rynku krajowym z ich udziałem i to tak od roku, w pandemii też ich udział spadał szybciej niż konkurencji. EUR i GBP oczywiście pomaga, ale ja na tym bym nie budował długoterminowej przewagi - kurs dzisiaj jest, jtro , pojutrze go nie ma :)

Ja tam patrzę na wolumeny w całości. Zresztą zdaje się, że planują mocniej zaistnieć w Polsce w bieżącym roku. Zobaczymy co z tego będzie. Zgadzam się co do kursu dziś jest taki jutro inny. Dlaczego nie zarabiać więcej na eksporcie jak jest okazja?

Spadek udziału w rynku krajowym wynika że sprzedaży na eksport. Słaby złoty temu sprzyja.

Ja nie wieszczę hiperinflacji do momentu, w którym USA nie zaczną drukować aby spłacić swój dług.

Swoją drogą dziś uważam, że niskie stopy spowodują wzrost inflacji - to już się dzieje i reakcja banków centralnych będzie spóźniona na wzrost inflacji. Zresztą celowo spóźniona, aby nie dusić wzrostu gospodarczego. Ciekawi mnie tylko poziom bólu jeżeli chodzi o wskaźnik inflacji 5-7% czy więcej.

Action się rozpędza po zakończeniu sanacji.

Wzrosty przychodów rdr w 2021 r:

styczeń - 6%
luty - 12%
marzec - 15%
kwiecień - 22%

Cytat:
Zarząd ACTION S.A. (Spółka, Emitent) informuje, iż zbliża się do zakończenia księgowań dokumentów dotyczących miesiąca kwietnia 2021 r. i w związku z powyższym przekazuje informacje o wstępnych, szacunkowych obrotach Grupy Kapitałowej ACTION S.A. za ten okres, które wynoszą 183 mln złotych.
Jednocześnie Zarząd wskazuje, iż obrót na wskazanym poziomie stanowi wzrost o 22 % w stosunku do obrotów osiąganych w tożsamym okresie przez Spółkę tj. w kwietniu 2020.
Jednocześnie Zarząd podkreśla, iż w raportowym okresie wartość osiąganej przez całą Grupę marży utrzymuje się stale na wysokim poziomie szacunkowo około 7,1 %.

www.stockwatch.pl/komunikaty-s...

Raczej spodziewam się, że podnieśli ceny sprzedaży bardziej niż ich dostawcy im podnieśli. Ta polityka jest obarczona sporym ryzykiem w momencie gdy rynek przestanie być popytowy i ceny spadną. Bowim może zostać z drogim towarem itd.

Przecież USA cały czas działa aby osłabić swoją walutę. Inaczej ich eksport szlag trafi.

Pompownie zadłużenia przez USA to jednej z elementów tej układanki.

Alan Greenspan gdy był przewodniczącym FED-u powiedział, że USA na pewno spłacą swoje zadłużenie bo mają drukarnie. Ja pamiętam końcówkę lat 80-tych i początek 90-tych. Wiem czym to pachnie.

Mój komentarz do wyników poniżej:

Cytat:
Nagle - gwizd!
Nagle - świst!
Para - buch!
Koła - w ruch!

Najpierw -- powoli -- jak żółw -- ociężale,
Ruszyła -- maszyna -- po szynach -- ospale,
Szarpnęła wagony i ciągnie z mozołem,
I kręci się, kręci się koło za kołem,
I biegu przyspiesza, i gna coraz prędzej,
I dudni, i stuka, łomoce i pędzi,
A dokąd? A dokąd? A dokąd? Na wprost!
Po torze, po torze, po torze, przez most,
Przez góry, przez tunel, przez pola, przez las,
I spieszy się, spieszy, by zdążyć na czas,
Do taktu turkoce i puka, i stuka to:
Tak to to, tak to to , tak to to, tak to to.
Gładko tak, lekko tak toczy się w dal,
Jak gdyby to była piłeczka, nie stal,
Nie ciężka maszyna, zziajana, zdyszana,
Lecz fraszka, igraszka, zabawka blaszana.

A skądże to, jakże to, czemu tak gna?
A co to to, co to to, kto to tak pcha,
Że pędzi, że wali, że bucha buch, buch?

To niestety nie będzie trwało wiecznie. Te dynamiki są nie do utrzymania na dłuższą metę.

Ciekawa wiadomość (a to tylko Enea):

Cytat:
Enea Operator jest jednym z pięciu operatorów sieci dystrybucji w Polsce. W najbliższych sześciu latach przewidzieliśmy nakłady rzędu 7 mld złotych na rozwój sieci dystrybucyjnej,

Bold jest mój.

biznesalert.pl/drozdz-enea-ope...

Przeczytaj ostatnie zdanie z mojego wpisu jaki zacytowaleś a potem odniesie do swojego wpisu " Rynek ma zawsze rację itd"

Proponuję czytać ze zrozumieniem. Mniej będzie dyskusji o niczym.

Amphibious napisał(a):
Hehe, zaraz się dowiesz że wyciągasz niepoprawne wnioski :)

Jeżeli pod jeden kapelusz pakujesz SN z jego problemami i sądy powszechne to nie dziwne że wnioski są błędne.

Pomijam to że PIS dostosowuje działania w PKO BP do wyroków a nie odwrotnie. Co też jak widać po Twoich komentarzach jest niezgodne z kolejnością zdarzeń.

Napisałeś że rząd wybrał drogę itd. Nic nie wybrał. Działa reaktywnie na wyroki jakie zapadają w sądach.

Nie jestem prawnikiem. Nie to, to mogą wymyślić coś innego. Inaczej kursy banków nie poszły by w górę po umyciu rąk przez TSUE. Coś wisi w powietrzu. Sprawa jest wagi ciężkiej więc lobbing ze strony banków potężny.

Rynek dyskontuje pozytywny rezultat/wyrok dla banków. Tak odczytuje wyrok TSUE. Czy poprawnie czy nie tego nie wiem.

Cytat:
Przypominam że to jest budowlanka, wynik jest statystyczny, koszty idą statystycznie zgodnie z budżetem.
dopiero na końcu rozliczą kontrakt i wtedy się okaże jaka byłą rentowność. Oczywiście mogą w trakcie kontraktu już zmienić i urealnić koszty czyli rentowność kontraktu ale mogą do końca czekać.

PBG też bardzo długo było rentowne i kontrakty były rentowne - do czasu ich rozliczenia

Jeżeli spółka wie, że kontrakt przyniesie straty jest zobowiązana ten fakt ująć w księgach tj. kwotę straty zgodnie z zasadą ostrożnej wyceny. Ponadto przychody i koszty ujmuje się w rzis zgodnie ze stanem zaawansowania kontraktu. Jeżeli rzeczywiste koszty są wyższe od zabudżetowanych to spółka księguje rzeczywiste koszty i wykazuje mniejszy zysk lub stratę jak napisałem na kontrakcie w całości. Rentowność kontraktu jest weryfikowana na bieżąco w każdym okresie sprawozdawczym.

Wyjątkiem jest sytuacja gdy kontrakt jest realizowany za pomocą podwykonawców. W takim wypadku jak rozumiem zysk jest wykazywany na w momencie zakończenia kontraktu.

Poniżej cytat ze sprawozdania finansowego:

Cytat:
Przychody z umów o usługę budowlaną

Na kwotę przychodów oraz należności z umów o usługę budowlaną ujętą w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym wpływają szacunki Zarządu dotyczące stopnia zaawansowania kontraktów budowlanych oraz marży, jaką planuje się osiągnąć na poszczególnych kontraktach. Budżetowane koszty pozostające do poniesienia w związku z realizacją poszczególnych zadań są na bieżąco monitorowane przez kadrę kierowniczą nadzorującą postęp prac budowlanych, w efekcie czego budżety poszczególnych kontraktów podlegają aktualizacji przynajmniej w okresach miesięcznych. Jednakże pozostające do poniesienia koszty oraz rentowność realizowanych prac obarczona jest pewnym stopniem niepewności, zwłaszcza w przypadku zadań budowlanych o dużym stopniu złożoności, prowadzonych w okresach kilkuletnich. Budżetowane przez Zarząd Jednostki Dominującej wyniki z umów o usługę budowlaną, które były w trakcie realizacji na dzień bilansowy zaprezentowano w dodatkowej nocie objaśniającej nr 16 do niniejszego sprawozdania finansowego. W przypadku kiedy Grupa działa za pomocą podwykonawców, a bieżące fakturowanie dokonywane jest bez marży, przychody i koszty realizowane w ramach takich transakcji prezentowane są w sprawozdaniu zysków i strat w wartości netto.

Wyroki w sądach powszechnych w sprawach frankowiczów to nie polityka i tych wyroków nikt nie będzie kwestionował.

W szczeblu SN już tak nie jest. Tu jeżeli uzna się wadliwość wyboru niektórych sędziów to wyrok będzie mógł być wzruszony w przyszłości.

Mieszasz dwie odrębne kwestie i wyciągasz niepoprawne wnioski.

Jeżeli chcesz wiedzieć z czego wynikała zmiana pomiędzy 3q a 4q trzeba popatrzeć na cash flow za 3q i za 4q. To powinno pozwolić na zidentyfikowanie pozycji na jakich wystąpiły największe różnice pomiędzy 3q a 4q.

SN który jest w konflikcie z PIS będzie orzekał po linii rządu PIS. Jakoś tego nie widzę. Ponadto SN jest skonfliktowany wewnętrznie. Nie wszyscy sędziowie uznają innych sędziów. Wcale nie jest powiedziane, że 11 maja będzie jakiś wyrok co dla Votum byłoby akurat dobrą opcją.

Zawiązanie rezerw w PKO BP o niczym nie świadczy. To tylko zapis księgowy. Gdyby bank przystąpił do ugód mógłbym mieć inne zdanie, ale na to jest za wcześnie.

Jedyne realne ryzyko jest takie że chodzi o bardzo duże pieniądze. Wyrok SN niekorzystny dla Votum jest dlatego możliwy. To ryzyko wzrosło po tym jak TSUE umyło ręce. Jedyny problem jaki widzę to że taki wyrok zrobi z części środowiska sędziowskiego idiotów. Znając jednak życie tęgie sędziowskie głowy poradzą sobie z tym problemem. Jeżeli wyrok SN umożliwi bankom dochodzenie odszkodowań od frankowiczów sytuacja będzie niekorzystna dla Votum.

Zakładam że w SF jest cash flow. Z niego wynika zmiana stanu środków pieniężnych. To składowa kliku pozycji.

Generalnie to poza spłatą należności może być jeszcze brak spłaty zobowiązań lub zmiany w kapitałach, zaciagniecie pożyczek bądź kredytów itd.

Przynajmniej wiadomo że prawo UE niczego nie przesądza w tej sprawie. Dla mnie takie "wyroki" to typowe umycie rąk. Gdyby TSUE wydał wyrok byłby on wiążący dla polskich sądów. Nasi sędziowie w SN dostali zielone światło. Ich decyzja będzie decydująca. Trzeba tylko pamiętać o innych wynikach TSUE w sprawach frnakowoczów. O ile pamiętam uniewaznionych zapasów w umowach kredytowych nie można zastępować innymi. Dla mnie logiczne jest w przypadku uniewaznienia umowy że kredytobiorca powinien zwracać kwotę kredytu bez odsetek do banku. To byłoby sprawiedliwe i moralne. Sprawiedliwość i prawo to dwie zupełnie odrębne kwestie. Wpis do skasowania.

Nie chodziło mi o to aby przykład był trafiony. Chodziło o to że umowę w formie aktu notarialnego można unieważnić. To był i jest tylko przykład.

Poniżej dane dotyczące sprawy związanej z roszczeniem banku wobec klienta w wyniku unieważnienia umowy kredytu:

Problem z roszczeniami banku wobec frankowiczów jest taki, że sądy je odrzucają. Nie znam podstawy prawnej ale znam jeden wyrok w takiej sprawie i uzasadnienie.

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia (sygn. akt VI C 3062/18)

Sąd w uzasadnieniu zastosował wobec banku tzw. „sankcję kredytu darmowego”. Powodem było niedopełnienie przez bank obowiązków informacyjnych wobec konsumentów. W oparciu o przepisy ustawy o kredycie konsumenckim odebrał bankowi wszelkie korzyści z tak zawartej umowy. W rezultacie odfrankowienia umowy i zastosowania sankcji kredytu darmowego, bank nie wykazał, że należy mu się chociażby jedna złotówka ani też nie wykazał, że wypowiedzenie umowy było skuteczne.

pytek21 napisał(a):
Cytat:
7 kwietnia 2021 18:24:24 przez 1ketjoW
Ok. Poniał.

Fajnie napisać wbrew faktom, że dobre wyniki to zdarzenie jednorazowe, zignorować powiększającą się bazę klientów, czy rozwój spółki, potem ignorując wiele innych możliwości cieszyć się ze swoich boskich mocy - o potaniał... A może teraz jest czas płacenia podatków i część osób realizuje pozycje bo dziś jest ostatni dzień na to? To jedna z nich.
Wg. mnie spółce przypisuje się zbyt duże ryzyko pogorszenia wyników (wbrew obecnym trendom rynkowych i zwiększającemu się zaangażowaniu na giełdzie nowych i powracających ludzi) i nie docenia się możliwości rozwojowych w wycenie. Ale to moje odczucia.

Trudno dyskutować o odczuciach. Z natury rzeczy są dość subiektywne.

Znajdź mój wpis na form gdzie napisałem, że wyniki 1q21 uważam za słabe lub że jest to zdarzenie jednorazowe.

Imputowanie mi, że mam jakieś boskie moce to "lekka" przesada. Angel Nie mam.

Generalnie sporo napisałeś, ale prawdy o mnie to za wiele w tym wpisanie nie ma.

Kolega le rom napisał

Cytat:
Umowa hipoteczna zakupu nieruchomości nie może być unieważniona

Napisałem że umowa zakupu nieruchomości może być unieważniona. Poruszam się wyłącznie w sferze faktów.

Umowy zakupu nieruchomości w formie aktu notarialnego można unieważnić. Pisanie, że jest inaczej to mijanie się z prawdą.

Ponadto moim zdaniem (a nie jestem prawnikiem) wiązanie dwóch odrębnych umów jest błędem metodologicznym. Umowa zakupu nieruchomości to jedna umowa, a umowa kredytu to druga umowa. Widać to tylko patrząc na strony umów.

Umowa zakupu nieruchomości może być unieważniona. Poczytaj np. o tzw. skardze pauliańskiej.

Też tego na początku nie wiedziałem. Magiczny guzik znajduje się w panelu szczegółowe dane spółki na górze pod nazwą podmiotu - drugi przycisk od lewej.

Link do panelu

www.stockwatch.pl/gpw/mirbud,n...

Pisałem wczoraj z komórki z córkami na karku. Poprawiony wpis poniżej

Wyliczyłaś C/Z na 10 i uzasadniłeś tym bieżącą wycenę spółki. Jeżeli nie jest po prognoza zysku na następne lata to po co to liczyłeś? Tego nie wiem.

Wyliczyłam C/Z na 10 i uzasadniles tym bieżącą wycenę spółki. Jeżeli nie jest po prognoza zysku na następne lata to po co to liczyłeś? Tego nie wiem.

Cytat:
Wojtek, jasne, że 1Q20 pochodził z MM, a także, że w 2Q20 tez to był istotny czynnik. Ale za cały rok i tak udział MM był jaki był, więc nie można go demonizować. Co więcej, poprzedni rok, czyli 2019 był znacznie spokojniejszy, a ten udział MM nie był zerowy... Chodzi mi tylko o to, żeby nie demonizować tego zjawiska. Tylko tyle.

Ok. Poniał.

Sorry ale myślałem skrótowo pewno z uwagi na późną porę. Zobowiązania wynikające z układu zostały zdyskontowane o kwotę 10.788 tys. zł na dzień 31.12.2020 r. Do dyskonto to de facto oprocentowanie. Nie liczyłem jaki jest koszt roczny z tytułu dyskonta.

Nie mam wyliczeń dla 23 mln zł powtarzalnego wyniku rocznie. Pewno jest tak jak piszesz w sprawie korekt.

Co nie zmienia jednak faktu, że 23 mln zł rocznie powtarzalnego wyniku jest zaniżaniem wyniku, również w kontekście prognozy wyniku netto w kwocie 8 mln zł za 1q21 jaką zrobił sam maccc.

Poniżej cytat z listu prezesa do akcjonariuszy. Myślę, że godny uwagi:

Cytat:
Jednocześnie kontynuujemy prace dotyczące wprowadzenia szerokiej gamy urządzeń do ładowania
samochodów elektrycznych w sektorze komercyjnym jak i w sektorze prywatnym. Spodziewamy się, że
w 2021 roku silnie zaakcentujemy obecność Grupy ELZAB w nowych branżach, w których planujemy
zająć pozycję lidera, także poprzez synergie produktowe płynące z oferowania produktów własnej
produkcji z komplementarnymi produktami firm trzecich.

Cytat:
czy ktoś z Was orientuje się, kiedy mogą pojawić się na rachunkach maklerskich akcje serii D (konwersja obligacji)?
Raport 11/21 z 22 lutego informował o rejestracji zmiany kapitału.

Popatrz na mój wpis z 14 kwietnia 2021 r. na tym wątku.

Cytat:
To prawda zysk netto w 2021 będzie wyższy o odszkodowania. Bardziej skupiałem się jednak na zysku powtarzalnym.

Nie widzę ujęcia dwóch zdarzeń jednorazowych w szacunku 23 mln zł zysku powtarzalnego. Konkretnie chodzi mi o:

Pozostałe składniki:
– różnice kursowe z przeliczenia jednostki zagranicznej -832
– likwidacja spółki zależnej -482

Razem inne całkowite dochody przed opodatkowaniem-1 314

Strona 8 skonsolidowanego sprawozdania finansowego. To są one off-y z 2020 r.

Z drugiej strony nie wiem jakie jest oprocentowanie zobowiązań układowych. To też będzie miało wpływ na powtarzalny wynik netto od 2021 r.

Ponadto zgodnie z informacją w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym na stronie 28 jest informacja że należności przeterminowane są zabezpieczone. Ryzyko objęcia więc ich odpisem aktualizacyjnym odpada. Pomijam fakt, że gdyby takie ryzyko było to biegły rewident nakazałby ujęcie odpisu aktualizacyjnego na te należności.

Nie widzę kalkulacji dla poniższych wyliczeń więc ciężko mi się wypowiedzieć.

Cytat:
W III kw. mamy 4,1%, w IV 3,1%, a za cały rok 3,7% (co przyjąłem). Wydaje się to zasadne przy przychodach w q1 o 120 mln niższych niż w q4.

Poza tym spółka ma jeszcze szanse na co najmniej dwa nadzwyczajne dochody (nie piszę o nich specjalnie, bo nie wiem czy się zrealizują i kiedy) i nie wydaje mi się aby płaciła podatek dochodowy w 2021 r. ponieważ ma straty podatkowe do rozliczenia, a kalkulacja podatku odroczonego zgodnie z opisem zawiera tylko różnice przejściowe, które zrealizują się w ciągu następnych 12 miesięcy. Patrz strona 50 skonsolidowanego sprawozdania finansowego.

Spółka wyliczyła aktywo od strat podatkowych w kwocie 9.503 tys. zł. Czyli spółka prognozuje w 2021 r. dochód do opodatkowania w kwocie ca. 50 mln zł.(9.503x100/19).

Powtarzalny wynik netto 23 mln zł jest moim zdaniem istotnie zaniżony. Ciekawi mnie ile spółka wypracuje zysku netto w 1q2021 r. Myślę, że 8 mln zł to ostrożny szacunek. Patrząc na 3q2020 r. i 1q2021 r. na sprzedaży przy podobnej rentowności kwartalnej jest 4,6 mln zł zysku na sprzedaży więcej w 1q21.

Póki co problem z roszczeniami banku wobec frankowiczów jest taki, że sądy je odrzucają. Nie znam podstawy prawnej ale znam wyrok w takiej sprawie i uzasadnienie.

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia (sygn. akt VI C 3062/18)

Sąd w uzasadnieniu zastosował wobec banku tzw. „sankcję kredytu darmowego”. Powodem było niedopełnienie przez bank obowiązków informacyjnych wobec konsumentów. W oparciu o przepisy ustawy o kredycie konsumenckim odebrał bankowi wszelkie korzyści z tak zawartej umowy. W rezultacie odfrankowienia umowy i zastosowania sankcji kredytu darmowego, bank nie wykazał, że należy mu się chociażby jedna złotówka ani też nie wykazał, że wypowiedzenie umowy było skuteczne.

Cytat:
Ale zyski ze spreadów też nie są liniowe. Te spready pomiędzy instrumentami różnią się znacznie, a dodatkowo nie są stałe w czasie jak się nie mylę. W okresie większej zmienności, czy choćby przed publikacją danych są zwiększane. Tylko nie jest tak, że spółka zarabia tylko na mm. To pokazuje tabelka za 2020 r. gdzie mieliśmy dużą zmienność, długie trendy. A mimo to, to spready były największym generatorem przychodów.

Nie to miałem na myśli. Znając spread spółka zna swój zarobek (marżę) i jest on w mojej ocenie liniowy jeżeli chodzi o wszystkie transakcje na instrumentach w swojej masie. Większa liczba klientów przekłada się na większą liczbę transakcji itd.

W przypadku market making spółka nie ma powyższych informacji zawierając transakcje i dlatego pojawiają się "nadzwyczajne zyski" po stronie spółki lub możliwe są straty, o czym sama napisała w komentarzu do wyników 1q2021. Czy nadzyczajny wynik za 1q2020 wynikał ze spread-ów? W mojej ocenie nie całkiem. W tym kwartale transakcje market making dały turbodoładowanie. Dlatego uważam, że zyskowność tych transakcji może być większa od spread-ów i była większa w 1q20.

Anty,

Rozumiem tylko, że jest pewien dysonans między tym co napisałeś a tym co podaje spółka.

A contrario jeżeli nie ma przewidywalnych trendów itd. które można przewidzieć z wyższym prawdopodobieństwem itd. to nie można zaobserwować większej liczby transakcji przenoszących zyski klientom. Ergo większe zyski powstają po stronie spółki.

Gdyby zyski były wykazywane w sposób liniowy na market making jak na spred-zie to spółka tylko dzięki zwiększeniu liczby klientów osiągałaby wyższe zyski. Tylko jak w taki razie wyjaśnić zyski z 1q2020 r. które są niższe niż z 1q21 mimo, że spółka ma większą bazę klientów w 1q21 (zakładam ten sam wolumen transakcji). Ja rozumiem, że w 1q20 powstały jakieś "nadzwyczajne zyski" i pewno przychody na działalności market making.

Cytat:

Ponadto, może pojawić się bardziej przewidywalny trend, w którym rynek porusza się w ograniczonym zakresie cenowym. Prowadzi to do powstania tendencji rynkowych, dających się przewidzieć z wyższym prawdopodobieństwem niż w przypadku większych kierunkowych ruchów na rynkach, co tworzy sprzyjające warunki do transakcji zawieranych w wąskim zakresie rynku (ang. range trading). W takim przypadku obserwuje się większą liczbę transakcji przynoszących zyski klientom, co prowadzi do obniżenia wyniku Grupy z tytułu market making.

Zgadzam się, że podstawowym generatorem przychodów są spread-y. Zysków natomiast głównym generatorem jest market making i to wynika z wyników 2020 r. oraz poniższej informacji ze spółki.

Cytat:
Dla XTB ważna jest także dywersyfikacja segmentowa przychodów. W tym celu Grupa rozwija, poza segmentem detalicznym,działalność instytucjonalną (X Open Hub), w ramach której dostarcza płynność i technologię innym instytucjom finansowym, w tym domom maklerskim. Przychody z tego segmentu potrafią podlegać istotnym wahaniom z kwartału na kwartał, analogicznie jak w segmencie detalicznym, co jest zjawiskiem typowym dla przyjętego przez Grupę modelu biznesowego.

W model biznesowy XTB wpisana jest duża zmienność przychodów z okresu na okres. Na wyniki operacyjne wpływ mają przed wszystkim: (i) zmienność na rynkach finansowych i towarowych; (ii) liczba aktywnych klientów; (iii) wolumen zawieranych przez nich transakcji na instrumentach finansowych; (iv) ogólne warunki rynkowe, geopolityczne i gospodarcze; (v) konkurencja na rynku FX/CFD oraz (vi) otoczenie regulacyjne.Co do zasady, na przychody Grupy pozytywnie wpływa wyższa aktywność rynków finansowych i towarowych z uwagi na to, że w takich okresach obserwuje się wyższy poziom obrotów realizowanych przez klientów Grupy oraz wyższą rentowność na lota. Korzystne dla Spółki są okresy występowania wyraźnych i długich trendów rynkowych i właśnie w takich momentach osiąga najwyższe przychody. W związku z tym, wysoka aktywność rynków finansowych i towarowych prowadzi co do zasady do zwiększonego wolumenu obrotów na platformach transakcyjnych Grupy. Natomiast spadek tej aktywności oraz związany z tym spadek aktywności transakcyjnej klientów Grupy prowadzi co do zasady do zmniejszenia przychodów operacyjnych Grupy. Z uwagi na powyższe, przychody operacyjne i rentowność Grupy mogą spadać w okresach niskiej aktywności rynków finansowych i towarowych. Ponadto, może pojawić się bardziej przewidywalny trend, w którym rynek porusza się w ograniczonym zakresie cenowym. Prowadzi to do powstania tendencji rynkowych, dających się przewidzieć z wyższym prawdopodobieństwem niż w przypadku większych kierunkowych ruchów na rynkach, co tworzy sprzyjające warunki do transakcji zawieranych w wąskim zakresie rynku (ang. range trading). W takim przypadku obserwuje się większą liczbę transakcji przynoszących zyski klientom, co prowadzi do obniżenia wyniku Grupy z tytułu market making. Zmienność oraz aktywność rynków wynika z szeregu czynników zewnętrznych, z których część jest charakterystyczna dla rynku, a część może być powiązana z ogólnymi warunkami makroekonomicznymi. Może ona w sposób istotny wpływać na przychody osiągane przez Grupę w kolejnych kwartałach. Jest to charakterystyczne dla modelu biznesowego Grupy.

Ponadto patrząc na współczynnik odejść kwartał do kwartału w powiązaniu z niższą dynamiką pozyskiwania klientów 1q21 versus 2q21 pytanie, czy wyniki 1q są powtarzalne jest jak najbardziej zasadne.

Cytat:
Gdybyśmy założyli stosunek kosztów sprzedaży do przychodów na poziomie z roku 2020 i stałe koszty zarządu, to wynik operacyjny mógłby wynieść w granicach 10 mln zł, a wynik netto 8 mln zł.

Wydaje mi się, że powyższe założenie nie jest całkiem zasadne Sugeruję raczej oparcie się na III i IV kwartale 2020 r.

Ponadto dywagacje na tema zysku netto nie uwzględniają faktu otrzymania odszkodowania za grunty w 2q2021. To one off ale za 2021 r. wynik netto będzie wyższy niż w analizie.

Dalej zakładając powtarzalny wynik w granicach opisanych w analizie za 1q2021 na 100% wynik netto 2021r. będzie wyższy niż wynik netto za ostatnie 12 miesięcy w kwocie 23 mln zł.

Podany w analizie mnożnik C/Z jest więc istotnie zawyżony.

Czytam sobie z ciekawości ten wątek.

Od momentu kiedy powstała szczepionka wiadomo, że popyt na produkty spółki spadnie. Przed pandemią, wyniki spółki jakie były każdy może sprawdzić. Obecnie rynek nie wie jak wyceniać spółkę w mojej ocenie. Skoro nie wie, to jest w związku z negatywnymi perspektywami dla popytu na produkty spółki, cena akcji spada. Pogarszające się wyniki finansowe stanowią również przesłankę aby ten trend się utrzymywał.

Nie podejmuje się oceniać, czy obecny poziom ceny jest racjonalny czy nie. Abstrahuje również od cash-u na kontach.

Scarry napisał(a):
[b]

prywatnie fantasy słabo toleruję, a ze względu na swój (już mocno średni) wiek uwielbiam klasyczne S-F. Wychowałem się na Dicku i Lemie. Tylko że to jest moja prywatna percepcja i nie ma nic do trendów na młodym rynku, ja to umiem odróżnić, ty kolego zupełnie nie.

Scarry,

Twój wiek jest chyba faktycznie mocno średni. Angel

Fantazy jako gatunek powstało gdzieś w drugiej połowie XIX w.

Nawet jeżeli uznamy XIX w. jako preludium. Ten gatunek heroic fantazy jest starszy niż my obaj razem wzięci.

Poniżej dane dotyczące autora Conana. To on wymyślił tę postać. Dla mnie jak byłem pacholęciem to było to. Silny facet, rozwalający wszystko i wszystkich, a przy tym mający powodzenie u kobiet.

Cytat:
Robert Ervin Howard (ur. 22 stycznia 1906 w Peaster, zm. 11 czerwca 1936 w Cross Plains) – amerykański pisarz fantasy, horrorów oraz opowiadań bokserskich i historyczno-przygodowych, publikowanych głównie w magazynie Weird Tales, w którym był jednym z najpopularniejszych autorów. Jego twórczość miała wielki wpływ na pisarzy podgatunku miecza i magii oraz heroic fantasy. Znany głównie jako twórca postaci Conana Barbarzyńcy.

Ja myślę, że kupili ten pakiecik akcji aby go trzymać i nie móc sprzedać na GPW. Angel

Wejdź na profil spółki:

www.stockwatch.pl/gpw/action,n...

Ustaw notowania na ostatnie 7 dni. Na moje oko maksymalny kurs to 11,90 zł w notowaniach ciągłych.

Dobre informacje dla akcjonariuszy. Progresji zysku nie da się niestety policzyć, bo spółka miała straty od 2016 do 2019 r. Po zmianie prezesa zdaje się, że wyszła na prostą w niezłym stylu. EPS dla zysku skonsolidowanego wynosi 1,66 zł, a dla jednostkowego 1,35 zł za 2020 r.

Cytat:
Prognoza jednostkowych wyników finansowych ELEKTROTIM S.A. na rok 2020 zakładała osiągnięcie:
a) przychodów ze sprzedaży w wysokości 214.000 tys. zł;
b) zysku operacyjnego w wysokości 18.100 tys. zł;
c) zysku netto w wysokości 12.600 tys. zł.
Prognoza skonsolidowanych wyników finansowych Grupy Kapitałowej ELEKTROTIM na rok 2020 zakładała osiągnięcie:
a) skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży w wysokości 293.000 tys. zł; b) skonsolidowanego zysku operacyjnego w wysokości 22.000 tys. zł;
c) skonsolidowanego zysku netto w wysokości. 14.800 tys. zł.

Wstępne szacunki wskazują, że Spółka i Grupa Kapitałowa ELEKTROTIM osiągnęła:
a) jednostkowe przychody ze sprzedaży w wysokości 199.650 tys. zł, tj. mniej o 14.350 tys. zł (spadek o 6,7%);
b) jednostkowy zysk operacyjny w wysokości 18.098 tys. zł, tj. mniej o 2 tys. zł (realizacja zgodna z prognozą);
c) jednostkowy zysk netto w wysokości 13.520 tys. zł, tj. więcej o 920 tys. zł (wzrost o 7,3%);
d) skonsolidowane przychody ze sprzedaży w wysokości 276.833 tys. zł, tj. mniej o 16.167 tys. zł (spadek o 5,5%);
e) skonsolidowany zysk operacyjny w wysokości 23.213 tys. zł, tj. więcej o 1.213 tys. zł (wzrost o 5,5%);
f) skonsolidowany zysk netto w wysokości 16.593 tys. zł, tj. więcej o 1.793 tys. zł (wzrost o 12,1%).

16 kwietnia 2021 r. w notowaniach kurs był poniżej 13,5 zł. To była pewnie transakcja pakietowa. Nie przywiązuję w tej sytuacji do tego wagi. Nie sprzedali całego pakietu mogło więc chodzić o kwestię cash flow i dlatego sprzedali tylko ca. 6%.

Przecież oni w grudniu 2020 r. kupili 80.921 akcji po 4,64 zł czyli za ca. 375.473 zł.
Sprzedali 16 kwietnia 2021 r. 4.661 akcji za 13,50 zł czyli za ca. 62.924 zł.
Łatwo policzyć ile zarobią jak sprzedadzą cały pakiet po 13.50 zł.

(13,50 - 4,64) x 80.921 szt = ca. 716.960 zł

Patrząc na ewentualną podaż nie widzę problemu. Jednie co ma negatywny wydźwięk, to ze sprzedają. Z drugiej strony. Stopa zwrotu i kwota jest kusząca.
.

1,5 -2 lata tam było pre IPO po ca. 70 zł. Popatrzcie ile akcji przed emisja było u innych akcjonariuszy poza głównymi. Oni będą/ mogą sprzedawać.

Cytat:
Zysk netto z kopii na poziomie = 30pln

Kolega sssd określił zysk z 1 sprzedanej kopii przez CRJ na 30 zł. Stąd określenie zysku netto przez obu Panów jak rozumiem, a nie przychodów ze sprzedaży.

Wątpię aby fundusze kupowały obligacje w momencie jak Action popadł w kłopoty. Według mnie to mało prawdopodobne. Te obligacje przy wartości nominalnej 10.000 zł można było kupić za 2.300 zł. To pokazuje jak rynek wyceniał szanse na przetrwanie spółki gdy popadła w kłopoty.

Ci którzy dostali akcje za obligacje moim zdaniem będą je trzymać z następujących powodów:
a) Przy obecnym kursie są na stracie.
b) e-commerce rośnie i spółka też rośnie.
c) mieli przez ładnych kilka lat zamrożoną gotówkę bez oprocentowania.

Cytat:
Jak pożyczę 100mln i wyemituje akcje po 3,14 pln, oddam 40 mln a resztę umorzę to po ile są akcje? Tak orientacyjnie.

Fajny przykład. Taki oderwany od rzeczywistości. Angel

Powiem tak. Masz wszystkie zmienne. Możesz to policzyć to matematyka na poziomie szkoły podstawowej.

W gotowce teraz akcjonariusz nie płaci. Zapłacił natomiast obejmując obligacje. Dług z tytułu sprzedanych obligacji w kwocie 9 671 200 zł został zamieniony na 3 080 000 akcji. Cena jednej akcji wychodzi 3,14 zł. Kalkulacja robię z pamięci bez zaglądania do dokumentów.

Ze 100 mln zł wartości emisji obligacji, cześć została umorzona, cześć zostanie spłacona a cześć skonwertowana na akcje.

Cytat:
Na co tu czekać, 2020 rekordowy rok ale poniżej konsensusu, pierwsze 3 kwartały 2021 bida z nędzą i naprawianie cyberpunka, 4 kwartał premiera na nowe konsole i może uratowanie roku 2021 - nic więcej się tu nie wydarzy, premiera wiedźmina 3 w odświeżonej wersji i wersji na komórki raczej marginalne dla wyników. Można tu wrócić za rok po reformach w spółce i grać pod nowe projekty bo narazie to można co najwyżej próbować załapać się na korekty w trendzie spadkowym.
Spółka ma za dużo na głowie żeby się przejmować kursem, teraz jest wymiana akcjonariatu z tych co inwestowali w ostatnich latach i jeszcze mają zysk na tych co inwestują na lata kolejne z nadzieją na odwrócenie monety.

Normalnie nic tylko kupować shorty po takiej rekomendacji.Angel

Dla mnie np dobrą wiadomością jest szukanie celów akwizycyjnych przez CDR. Mają kasę i mogą kupić kompetencje jakim ich brakuje. Jak informacja o akwizycji podziała na kurs łatwo przewidzieć. Dlatego nie spodziewałbym się jakieś wielkiej dywidendy.

Panowie,

o co wy się kłócicie. Niedługo będzie raport roczny a potem wyniki za 1Q2021 (27 maja 2021 r.). Proponuję poczekać. Będziecie wiedzieli jaka była sprzedaż CP. Szczególnie ciekawe informacyjnie będą wyniki za 1Q2021.

Myślę, że to ważna informacja dla tych co maja już akcje Action.

Cytat:
Rynek komputerów w regionie EMEA osiągnie rekordowy wzrost w I kw. 2021 r. Ma on wynieść 39 proc. wobec I kw. 2020 r. W całym 2021 r. dostawy mają wynieść 94,6 mln notebooków i desktopów – prognozuje IDC. Tak samo jak w ub.r. wysoką sprzedaż ma zapewniać utrzymujący się popyt na urządzenia do pracy, nauki i rozrywki w domu. Z prognozy wynika, że zakupy komputerów do wymienionych trzech zastosowań w I kw. br. będą wyższe niż przed rokiem. Co istotne, analitycy są przekonani, że zapotrzebowanie utrzyma się na wysokim poziomie także w II kw. 2021 r.

crn.pl/artykuly/puls-branzy-it...

W linku masz informacje dotyczące emisji akcji objętych za obligacje.

Cytat:
Stosownie do postanowień artykułu 3 punt 11 Układu, skonwertowane akcje podlegać będą dematerializacji oraz dopuszczeniu i wprowadzeniu do obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. Spółka podejmie czynności w celu rejestracji akcji nowej emisji za pośrednictwem Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S.A.

Nie znam terminu dopuszczenia tych akcji do obrotu.

Pozostałych informacji jakie chcesz znać Ci nie podam, ale są łatwe do znalezienia. To mogę napisać.

To po jakiej cenie były przeliczone również jest bez znaczenia. Liczy się wartość wierzytelności za jakie zostały de facto objęte. W ten sposób obliczysz prawdziwą cenę ich objęcia.

GRAF78 napisał(a):
1ketjoW napisał(a):

Jak wiadomo z ekonomii zwiększenie podaży powoduje spadek ceny z wyjątkiem dóbr Giffena.

Moderator:
...

Nie wiem czy wiesz ale dopuszczenie akcji do obroty i wygaśnięcie lock up-ów nie oznacza powstania automatycznych zleceń sprzedaży PKC ... a może nie wiesz? - polecam mniej książkowej teorii a więcej giełdowej praktyki. Nowicjusze na rynku powinni zrozumieć że kilkuset % zysk na akcjach nie powoduje w doświadczonych inwestorach automatycznej i natychmiastowej chęci sprzedaży akcji.

Zgadzam się z tym co napisałeś.

Problem w tym, że nie rozumiesz moich intencji. Ja piszę o ryzyku dla kursu akcji, a ty próbujesz być "dowcipny", z jakim skutkiem do oceny przez innych na forum.

Ostatnio jedna z serii została uwolniona w lutym 2021 r. Sprawdź zanim zaczniesz pisać fikcje literacką, czy kurs jest wyżej czy niżej po zwolnieniu ostatniego lock-up-u i jaki był zanim pojawiło się info o zmianie terminu premiery gry.

micmak napisał(a):
Niech się skupią na tym na czym znają się najlepiej to będzie z tego moneta.

Ktoś wie kiedy wypłacą zaległą dywidenda? Było swojego czasu odcięcie od akcji, ale brak wypłaty.

Jednak coś dostaniesz tej dywidendy z 2015 r.

Cytat:
Zgodnie z postanowieniami artykułu 1.2.5. Układu, Grupa V wierzycieli układowych określona została jako Grupa Wierzycieli Dywidendowych i obejmuje wierzycieli, którym przysługują wierzytelności z tytułu niewypłaconej przez Spółkę dywidendy, należnej zgodnie z uchwałą nr 9 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Spółki z dnia 23 czerwca 2016 r. Zgodnie z artykułem 2.5. Grupa V Układu, spłata ww. wierzytelności nastąpi według następujących zasad: (i) wierzytelności, które obejmują kwoty należności głównych, zostaną spłacone w 45,26 %. (ii) pozostała część wierzytelności, które obejmują kwoty należności głównych, zostanie umorzona (zmniejszenie wysokości wierzytelności). (iii) spłata nieumorzonej części należności głównych wierzytelności nastąpi w całości w ostatnim dniu roboczym miesiąca kalendarzowego następującym po kwartale, w którym dokonana zostanie ostatnia spłata wymagalna na podstawie Propozycji Układowych względem wierzycieli z Grup I-IV. (iv) wierzytelności z tytułu odsetek za okres do dnia otwarcia Postępowania Sanacyjnego, jak i po tym dniu oraz wszelkie inne należności uboczne zostaną umorzone w całości.
Zarząd Emitenta informuje, że wierzytelność z tytułu dywidendy za 2015 r. została wykreślona w całości ze spisu wierzytelności na podstawie postanowień sądu wydanych w toku postępowania sanacyjnego Spółki (o czym Emitent informował w raportach bieżących nr: 38/2020 z dnia 11.09.2020 r. i 40/2020 z dnia 18.09.2020 r.).

Cytat:
a czy ono w zamiarze ma działać także wstecz?

Moim zdaniem nie. Zapisy prawa się nie zmieniły. Teraz następuje ich prawidłowa wykładnia.
Oczywiście, że sędziowie SN chcą poczekać na wyrok TSUE inaczej ich wyrok mógłby nie mieć żadnej mocy prawnej gdyby był niezgodny z wyrokiem TSUE.

Mnie dziw natomiast trzymanie się innej rzymskiej zasady: Ignorantia iuris nocet - nieznajomość prawa szkodzi. Za czasów rzymskich prawo pewno było spisane na 100-200 papirusach. Dziś gdy mamy drukarnie nie ma prawnika, który przeczytałby aktualne wersje obowiązujących aktów prawnych. Zasada jednak nadal obowiązuje. Dla mnie to jest dopiero numer.thumbright literary ficta

Action musi gonić wzrost na rynku e-commerce:

Cytat:
E-commerce rośnie o prawie 40 proc. w Unii Europejskiej

www.pb.pl/e-commerce-rosnie-o-...

Cytat:
Szkoda, że nikt nie zadał pytania na chacie jaka była motywacja dopuszczenia do obrotu wszystkich serii mimo lockup'ów ?

przy kolejnych kostkach domina jakie poznajemy nadal uważam, że nie był to przypadek...

Z mojego punktu widzenia nie widzę tu nic nadzwyczajnego. Lepiej raz załatwić cały proces dopuszczania akcji. Taniej wychodzi niż wszystko robić klika razy tj. dla prawie każdej emisji oddzielnie.

Graf78,

Emisja D i jej dopuszczenie do obrotu już miało miejsce w lutym. Pisał o tym ktoś wcześniej przede mną na forum.

Ponadto dopuszczenie następnych emisji będzie kształtowało cenę akcji w przyszłości.

Wcześniej pisałem o tym ale nie dosłownie. Dziś z racji Twojego wpisu napisałem wprost. Poczytaj moje wcześniejsze wpisy. Może zobaczysz subtelne wskazówki.

Jak wiadomo z ekonomii zwiększenie podaży powoduje spadek ceny z wyjątkiem dóbr Giffena.

Moderator:
...

Wyrok w sprawie frankowiczów będzie 11 maja 2021 r.

www.prawo.pl/biznes/zmiana-ter...

Przypominam, że ściągnięte zostaną lock-upy z kilkuset tysięcy akcji serii C (244.505 szt) i D (101.275 szt) (wyemitowanych odpowiednio po 3.95 zł i 8.91 zł).

Uwolnienie 19 maja.

Link do dokumentu informacyjnego strona 97 (infor dotyczące wielkości emisji i ceny).

newconnect.pl/pub/NEWCONNECT/d...

Podaje suche informacje bez komentarza.

Cytat:
Skoro nie masz akcji to jaki masz cel w produkowaniu się na forurm? rozumiem że chcesz kupić taniej jak większość tutaj no chyba że jesteś opłacany przez grubszy kapitał?

Generalnie uważam, że jesteś niemiły mówiąc delikatnie i deprecjonujesz inne osoby, bo mają mniejszy kapitał od ciebie (jak zakładasz), inną wiarę, przekonania itd.

Mniejszy kapitał dla ludzi, którzy inwestują (może bardzo duże dla nich kwoty) jest dla nich równie ważny jak większy kapitał dla tych co inwestują więcej. To nie powód, aby deprecjonować tych ludzi.

Pomijam fakt deprecjonowania czyjejś wiary. To tylko świadczy o tobie.

Cytat:
Ja mam nadzieję że Spółka nie pójdzie w kierunku: "inwestor driven development" i Zarząd nie będzie słuchał drobnicy mającej kilkadziesiat max kilkaset akcji głośno domagającej się dat, demów, trailerów i bóg wie jeszcze czego w imie bezpieczenstwa i gwarancji zysków ze swoich inwestycji. Jak czytam te wpisy co poniektórych to chyba się w im w głowach poprzewracało.

Nie muszę ci się tłumaczyć i nie będę. Jeszcze jedne wpis tego typu i trafiasz na listę ignorowanych.

Co to za insynuacje? Za kogo ty się uważasz gościu?

Cytat:
no chyba że jesteś opłacany przez grubszy kapitał

Mam prawo pisać na forum na temat każdej spółki. Mam prawo każdą spółkę obserwować jako potencjalną inwestycję i na jej temat się wypowiadać.

Łapówek nie biorę z założenia (bo dla mnie to kur--ie się dla szmalu). Prywatnie uważam, że facet który bierze łapówki jest gorszy niż prostytutka (w ich przypadku układ jest jasny i wiadomo kto kim jest).

Scarry napisał(a):
1ketjoW napisał(a):
Banery. Tu jakieś akcje marketingowe by się przydały przed wejściem GH na konsole. Coś spektakularnego. Co sprawiłoby że gra byłaby wyczekiwana i co obudziło by zainteresowanie.

to tak nie działa, koszty takiej reklamy są horrendalnie wysokie a przełożenie wśród rasowych graczy niewielkie. Wielkie tytuły AAA stać na reklamę offline, aktorów, plakaty po sklepach i tą całą otoczkę, ale koszt takiej reklamy wcale nie muszą przekładać się na zysk, tym bardziej że Green Hell to gra która zdobyła popularność przez szeroko pojęty marketing szeptany graczy.

Wg mnie jeśli dostanie odpowiednio dużo banerów w sklepach Sony i MS bez problemu poradzi sobie powyżej przeciętnych obecnie oczekiwań.

Scarry,

Czy jesteś wstanie oszacować koszt w 2021 r. powyższej reklamy?

Marketing to nie moja bajka. Trochę myślałem o influencer-ach (blogerzy) w powyższym kontekście (ale nie pokroju Karolaka - kto to jest btw?). Daleki jestem i byłem od tworzenia kampanii reklamowych jak w przypadku segmentu AAA. Nie ta bajka.

Vox napisał(a):
Elemis sam jest graczem... Jesli pisze że ogrywa buildy i są spoko - patrz co pisze wyżej w tym wątku, to chyba potencjał jest całkiem niezły.
On widział produkt, Zapewne fundusz też.

Ja niestety nie... I raczej to się nie zmieni, spółka trzyma tajemnicę.
Może się sam oszukuję że gra będzie dobra Think

@krewa, a czemu liczysz 5 dni? News jest od piatkowej sesji.
dzis po godzinie notowań już 100 tys, jak na SI to dużo.
Poza tym oczywiście sprzeda tylko część inwestorów, tych szybko spekulujących
i tych co mają lepsze spółki na oku (w ich subiektywnej ocenie)

Mi chodzi o co innego. Wszelkie prognozy sprzedaży wykonywane obecnie są obarczone dużym błędem. Skoro tak jest nie mogą wskazywać fair value.

Vox,

Mam pytanie odnośnie fair value po wpisie Elemisa. Jego zdaniem nikt nie jest wstanie określić wielkości sprzedaży gry. Jak więc fundusz określił to fair value? Ponadto ludzie pracujący w funduszach też się mylą, co widać po wynikach wielu funduszy. Ja tam z tym fair value będę ostrożny.

Rynek na jakim działa Action ma wzrosnąć o 20% w tym roku zgodnie z problemami jakie podałem powyżej na tym wątku. Wynik za 2q21 będzie lepszy niż za 1q21 przez odszkodowania o jakich pisze powyżej na wątku. Pandemia będzie jeszcze trwała co najmniej 6-8 miesięcy a nawyki konsumentów się zmieniły. Pandemia tylko przyspieszyło pewne procesy. Zakup w internecie zawsze będzie tańszy od stacjonarnego. Handel w internecie wzrośnie. To nieuchronnie.

Banery. Tu jakieś akcje marketingowe by się przydały przed wejściem GH na konsole. Coś spektakularnego. Co sprawiłoby że gra byłaby wyczekiwana i co obudziło by zainteresowanie.

Informacje
Stopień: Złotousty
Ostatnia wizyta: 18 maja 2021 18:50:12
Liczba wpisów: 1 534
[0,41% wszystkich postów / 0,48 postów dziennie]
Punkty respektu: 111

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 1,277 sek.

PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +169,81% +33 962,76 zł 53 962,76 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło