pixelg
Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1ketjoW

1ketjoW

Ostatnie 10 wpisów
Branża ma problem z pracownikami. To wąskie gardło. Druga kwestia to odbiory instalacji przez zakłady energetyczne. Następne wąskie gardło. Ponadto Columbus jest droższy od konkurencji.

Myślę jednak, że warto w nich zainwestować. Dofinansowania rządowego starczy na 200 tys. instalacji. Jest 2 mld do wydania. Pytanie czy będą wstanie skutecznie zwiększyć zatrudnienie ekip montujących instalacje. Bez tego dynamiczny wzrost będzie mocno ograniczony. Nie znam również Zarządu ale udzielanie pożyczek spółce pod ewentualne emisje akcji trochę studzi mój optymizm.

Ktoś ma pomysł kiedy w USA będzie korekta która rozleje się po świecie? Czas idealny. Dane ekonomiczne słabe a rynek na samej górze.

Masz rację. Pytanie czy skorzystają z tego prawa. Moim zdaniem tylko w przypadku emisji akcji na 150 mln zł ten zapis wejdzie w życie. Skoro taki zapis się pojawił tzn. że emisji akcji za 150 mln zł raczej nie będzie. Emisja będzie mniejsza a część długo będzie refinansowana obligacjami. Widocznie zmieniła się koncepcja finansowania spółki u głównych akcjonariuszy.

Joker napisał(a):
Nie zgodze sie z Toba. Spolka dostanie 150 mln bo jest zapis mowiacy o mozliwosci wykupu obligacji, jezeli dojdzie do skutku emisja akcji.

Wydaje sie, ze emisja ma juz konkretnych odbiorcow.

Prawo to nie to samo co obowiązek.

Cytat:
Spółka do dnia 7 grudnia 2020 r. ma prawo zażądać wcześniejszego wykupu wszystkich albo niektórych Obligacji. Obligatariusz ma prawo zażądać wcześniejszego wykupu wszystkich albo niektórych Obligacji jeżeli Spółka dokona emisji akcji serii T, przy czym wykup Obligacji dokonywany będzie proporcjonalnie do wielkości emisji akcji serii T. Ponadto, Obligatariusz: (i) w 2022 r. nie później niż 30 listopada 2022 r. oraz (ii) w 2023 r. nie później niż 30 listopada 2023 r., ma prawo złożyć Spółce żądanie wcześniejszego wykupu wszystkich albo niektórych Obligacji (przy założeniu, że Spółka w danym roku dokona wykupu maksymalnie w kwocie 33% wyemitowanych Obligacji). Poza powyższymi Obligatariusz ma prawo żądać wykupu posiadanych Obligacji: (i) w przypadku wystąpienia przypadku niewypełnienia zobowiązania oraz (ii) w przypadku wystąpienia podstawy skorzystania z opcji wcześniejszego wykupu wskazanych w warunkach emisji Obligacji oraz podjęcia odpowiedniej uchwały zgromadzenia obligatariuszy.

Przeczytałem teraz komunikat dotyczący emisji obligacji. Jednak nie jest to finansowanie pomostowe ale normalna emisja obligacji. Spółka dostanie więc jeżeli emisje akcji i obligacji się powiodą 300 mln zł. Problemem jest oprocentowanie obligacji + bonusy. Wygląda na to że chcą zrefinansować sporą część zadłużenia finansowego. Ciekawe czy i ile z tych obligacji obejmie Hanatepa.

www.stockwatch.pl/komunikaty-s...

Cytat:
Obligacje są oprocentowane od daty emisji do daty wykupu Obligacji. Kwota odsetek obliczana jest odrębnie dla każdego 3-miesięcznego okresu odsetkowego. Wysokość stopy procentowej zależna jest od dokonania przez właściwy sąd wieczysto-księgowy wpisu hipoteki do ksiąg wieczystych i wynosi do dnia wpisu - 8,00 % w stosunku rocznym, oraz od dnia wpisu - 6,00 % w stosunku rocznym.

Ponadto, Obligacje zawierają mechanizm wypłaty dodatkowego świadczenia pieniężnego. Wysokość świadczenia dodatkowego oparta jest o liczbę metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnej (PUM) i komercyjnej (GLA) w ramach zakończonych w danym okresie projektów.

Nie widzę w komunikacje informacji o konwersji na akcje. To papier dłużny.

remix1977 napisał(a):
Ale oni dopiero będą oferować te obligacje, jeszcze musi ktoś je kupić...

Biorąc pod uwagę akcjonariat jestem spokojny o objęcie obligacji. To wygląda na finansowanie pomostowe.

Jeszcze raz napiszę, że przewiduje, że Hanatepa sprzeda swoje akcje. Ona jest inwestorem finansowym a nie branżowym. Z takim udziałem jaki maja i z takiem udziałem jaki ma SP nie ma szans na znalezienie inwestora zewnętrznego lub jest to bardzo trudne.

TFI PZU zeszło poniżej 10% poprzez sprzedaż 16.550 akcji. Ciekawe czy teraz zasypią rynek tak aby cena zeszła do 2 zł. Teoretycznie mogą wystawić na sprzedaż 2% bez informowania o tym kogokolwiek o ile się nie mylę. Niedługo się przekonamy.

Poniżej link do komunikatu:

borowik77 napisał(a):
Argumenty słuszne. Pytanie po jakiego kija HP ładowala się w kooperatywę z SP przejmując akcje m.in od Murapolu?
Może za chwilę poznamy branżowego, pod rękę z HP?
A może faktycznie zostanie sam SP, albo będzie trójca z wiekszościowym branżowym?

Wydaje mi się, że wydarzenia należy rozpatrywać w czasie. HP czyli de facto fundusz Duet/UK kupił akcje Polnordu bo uważał, że spółka jest niedowartościowana do czego przekonał ich D. Krawczyk (tak zakładam). Wtedy jeszcze nie było między zgody między Duet, a spółkami SP, co do dalszego postępowania chyba, że Duet wykonywał ruchy dezinformujące rynek jak wyjście z RN, czy informacja o braku zgody na poszukiwanie inwestora dla spółki.

Opcje moim zdaniem są dwie jeżeli chodzi o Duet. Albo otrzymali propozycję odkupu akcji po tym jak obejmą emisję, albo są inwestorem finansowym z 20?% udziałem i czekają na wzrost wartości spółki.

Poniżej informacje o programie Mieszkanie + - możliwe są np. dopłaty do czynszu.

mieszkanieplus.gov.pl/przedsie...

Jeżeli więc Duet nie sprzeda akcji Polnordu będzie to jasna wskazówka dla rynku co do jego planów - długoterminowych. Jeżeli zaś sprzeda, to zrealizuje ustalony zysk i spółki SP (bo nie wierzę w inwestora z zewnątrz) będą miały pełna kontrolę nad spółką. Pytanie, co dalej w tej sytuacji? Ja myślę, że zostanie ogłoszone wezwanie, a spółka będzie wycofana z GPW. Cena w wezwaniu zapewne będzie niska. Sprawa znajdzie więc finał w sądzie.

HP moim zdaniem nie ogłosi wezwania bo nie jest inwestorem branżowym tylko finansowym.

Ponadto przeczytaj poniższy artykuły:

www.polnord.pl/polnord-sa-wary...

www.polnord.pl/polnord-grupa-w...

Jak widać Polnord ma brać czynny udział w programie Mieszkanie+

Obstawiam jednak że to spółki SP wykupią HP i być może później ogłoszą wezwanie lub wykupią akcje z GPW.

Jedyne co mnie martwi to bezmyśle kopiowanie opisów:

Wstępne wyniki finansowe Grupy Kapitałowej Emitenta oraz Emitenta za okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2019 roku [w nawiasie przedstawiono dane za analogiczny okres 2018 roku]:

Wstępne wyniki finansowe Grupy Kapitałowej Emitenta:
- przychody netto ze sprzedaży: 1 063,9 mln zł [971,3 mln zł],
- zysk/strata ze sprzedaży brutto: 51,7 mln zł [48,3 mln zł],
- zysk/strata netto za rok obrotowy: 22,1 mln zł [4,7 mln zł].

Wstępne wyniki finansowe TORPOL S.A.:
- przychody ze sprzedaży: 1 033,5 mln zł [957,1 mln zł],
- zysk/strata ze sprzedaży brutto: 48,1 mln zł [45,2 mln zł],
- zysk/strata netto: 20,7 mln zł [-5,8 mln zł].

Cytat:
Zarząd Emitenta informuje, iż na zaprezentowane powyżej wstępne wyniki finansowe za pierwsze 9 miesięcy 2019 roku najistotniejszy wpływ miały znaczący wzrost skali działalności Grupy i Spółki podyktowany realizacją portfela zamówień o rekordowej wartości w związku z wysokim tempem realizacji prac oraz dyscyplinie kosztowej na realizowanych kontraktach w bardzo trudnych warunkach rynkowych.

"Znaczący" wzrost o 9,5% jeżeli chodzi o przychody. Wynik netto się poprawił bo nie ma balastu związanego z Norwegią. W 2018 r. spółka zarobiła w IV kwartale prawie 15 mln zł. Zakładając ostrożnie, że wynik się nie poprawi mamy 37 mln zł zysku netto, co daje 1,6 zł zysku na akcje. Zakładając dywidendę 0,5 zł na akcję mamy stopę dywidendy ponad 7% na dziś. A do tego mamy bufor w postaci waloryzacji kontraktów oraz sprawy w sądzie dotyczącej Łodzi Fabrycznej.

Informacje
Stopień: Elokwentny
Ostatnia wizyta: 18 listopada 2019 17:27:00
Liczba wpisów: 428
[0,13% wszystkich postów / 0,16 postów dziennie]

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,727 sek.

AD.bx ad3a
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d