pixelg
Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1ketjoW

1ketjoW

Ostatnie 10 wpisów
Wgląd do akt sprawy mają co do zasady strony postępowania i ich pełnomocnicy etc.

Pozew niczego nie zmienia. Zobaczymy czy sąd wyda zabezpieczenie. Odpis pozwu Polnord dostanie z sądu. Teraz jednak trzeba czekać na decyzje sądu. Postanowienie o wydaniu zabezpieczenia też można zaskarżyć. Hanatepa chce ugrać wyższa cenę za odkup akcji jakie mają. Ciekawe jakie argumenty są w pozwie. Jutro pewno prawnicy Polnordu pojadą do sądu obejrzeć akta. Zrobią zdjęcia i będą odwlekać odebranie pozwu by zyskać na czasie i mieć więcej czasu na przygotowanie odpowiedzi na pozew. Ciekawe. Biorąc pod uwagę że Hanatepa głosowała na NWZA za przyznaniem szerokich uprawnień zarządowi Polnordu. Sprawa wydaje się przesądzone. Wyroki boskie i sądów w Polsce są jednak niezbadane.

Flesz częściowo się z tobą zgodzę. Ale technika nie wyjaśnia wszystkiego patrząc na to, co dziś się dzieje na innych walorach.

Wygląda to na "punktowe" zainteresowanie niektórymi walorami.

To teraz jak to bywa na GPW czekamy na informację, ze spółki pod te wzrosty.

Gdyby wszyscy znali całą strukturę transakcji od początku, nie mogłaby ona dojść do skutku. To o czym piszę o oczywiście spekulacje. Nie widzę jednak na dzień dzisiejszy innego logicznego wyjaśnienia tego co się wydarzyło. A co będzie? Zobaczymy.

W przyszłym tygodniu podadzą wyniki sprzedaży za IV kwartał 2019 r., więc kurs pewno pójdzie trochę dół.

Czekamy na wezwanie.

Twój scenariusz zakłada uzyskanie zgód z od właściciela w związku z zaangażowaniem kapitałowym przed spółki SP. Ten administracyjny wymóg został wyeliminowany w związku z inwestycja Cordii. Nie znamy niestety jeszcze struktury całej transakcji. Oczywistym jest że nikt celowo nie likwiduje działalności operacyjnej spółki po to aby umożliwić wejście inwestora jeżeli nie jest pewne że na tym zarobi. Spółki SP takie jak PZU czy BGK nie mogą uczestniczyć w szwindlach ponieważ to rok wyborów prezydenckich i potencjalnie paliwo dla afery politycznej pod wybory parlamentarne oraz straty wizerunkowe. Zakładam że cała transakcja jeszcze się nie zakończyła. Cordia ma szmal a jeżeli sprzeda swoją polską spółkę Polnordowi będzie go miała jeszcze więcej. Pożyjemy zobaczymy co będzie dalej.

kostek-mundek napisał(a):
Jak zarobią? Chyba nawet nie chcę wiedzieć, bo mógłbym się dowiedzieć za dużo.

Zwróć uwagę, że obecna sytuacja prawna jest wyjątkowo niestandardowa - spółką zarządzają ludzie i reprezentowane przez nich podmioty, które wiedzą już, że to jest ich ostatnie 5 minut. Co się zazwyczaj w takich sytuacjach dzieje?
Co do ceny wezwania, to nie będzie chyba wyższa od obecnej. Do objęcia i rejestracji akcji nowej emisji daleko, potem jeszcze 3 msc, można by nawet jeszcze bardziej cenę zgnoić. Zadnych prezentów dla nikogo nie będzie.


W Polnordzie jest nieco inna sytuacja jest/było porozumienie akcjonariuszy spółek SP, które kontrolowały spółkę Polnord przed wejściem Cord-ii. Sama konstrukcja emisji wskazywała na duże zaufanie do Zarządu, który miał dużą autonomię dotyczącą przydziału akcji nowej emisji akcji. Tzn. wszystko było ustalone przed emisją i zarząd spółki wiedział co się wydarzy. Hanatepa również wiedziała i dlatego działa razem ze spółkami SP. Poprzedni dominujący akcjonariusze mają plan wyjścia z inwestycji z zyskiem inaczej cała operacja nie miałby sensu. Przecież cena 2,12 zł za akcje nowej emisji pozwoliła Cordii kupić nieomal 66% głosów w spółce (udział w kapitale akcyjnym). Przypadek? Wątpię. Powyżej tego progu musieliby ogłosić wezwanie na wszystkie akcje spółki. Teraz ogłoszą wezwanie ale na brakujące akcje do 66%. Do tego momentu cena akcji na GPW nie ulegnie istotnej zmianie, a co potem się zadzieje to zobaczymy. Ja czekam na zmianę zarządu w spółce na ludzi Cordii a później zobaczymy, co dalej. Obecny Zarząd gdyby zaczął wykonywać dziwne ruchy mógłby mieć poważne problemy. Moim zdaniem nic nie zrobią aż do ich odwołania.

Pytanie jakie kiedyś już zadałem brzmi. Jak na przejęciu spółki Polnord przez Cordie zrobią poprzedni dominujący akcjonariusze? Poza tym nie rozumiem jak wykup akcji od pozostałych akcjonariuszy może być działaniem na szkodę spółki. Jeżeli znasz odpowiedź na moje pytanie to podziel się nią proszę.

Co do naganiania przez kancelarie. Wydaje mi się, że poniższa informacja z UOKIK jest ciekawa w tym kontekście:

tvn24bis.pl/pieniadze,79/frank...

Osobiście nie znam kancelarii prawnych naganiających sobie klientów. Jeżeli już są jakieś ruchy to ruchy klientów, które zostały spowodowane przez wyrok TSUE i publikacje dziennikarzy z nim związane.

Dziwnym trafem, również kilka banków posiadających kredyty udzielone we frankach zawiązało rezerwy na koszty przegranych sprawa. Jeżeli zarabiają na tym tylko kancelarie prawne to po co banki zawiązywały rezerwy.

Oczywistym jest, że lobby bankowe działa wszędzie aby zniechęcić ludzi do zakładania spraw. Przypomina mi się afera Banku Śląskiego kiedy to zarząd utrudnił zapisywanie akcji na rachunkach inwestorów. Kto wtedy wystąpił o odszkodowanie? Była cisza. Teraz ciszy nie ma ale dezinformacja jest równie silna bronią.

Jak ja to widzę:

1) Zaniżono cenę nowej emisji akcji aby Cordia mogła przejąć pełną kontrolę nad Polnordem;
2) Cordii nie opłaca się trzymać dwóch podmiotów, które są wobec siebie konkurencyjne w Polsce;
3) Polnord nie ma obecnie pracowników zajmujących się działalnością developerską, a Cordia ma;
4) Cordia sprzedaje swoją polską spółkę do Polnordu i w ten sposób odzyskuje kasę jaką wydała na nową emisję akcji (w dużej części);
5) Następnie dokonuje połączenia spółek (metoda łączenia udziałów) podnosząc w ten sposób wartość kapitałów Polnordu (pojawia się kapitał z połączenia);
6) Środki finansowe jakie ma Cordia pozwalają na ogłoszenie wezwania i wycofanie Polnordu z GPW.

Oczywiście to jeden ze scenariuszy ale według mnie jest prawdopodobny. Cordia nawet uśredniając cenę zakupu i płacąc 8 zł za pozostałe akcje będzie miała niską cenę zakupu wszystkich akcji spółki. Zapewne trochę to potrwa ale to realny scenariusz.


Informacje
Stopień: Elokwentny
Dołączył: 2 sierpnia 2012
Ostatnia wizyta: 21 stycznia 2020 00:20:48
Liczba wpisów: 480
[0,14% wszystkich postów / 0,18 postów dziennie]

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,403 sek.

AD.bx ad3a
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d