pixelg
RAFAKO - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7 8

RAFAKO [RFK]

AKTUALNY KURS: 0,74 zł (-1,46%) 19-10-2020 16:49
rafsty
rafsty PREMIUM
1
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 2 283
Wysłane: 22 kwietnia 2009 11:51:26 przy kursie: 7,10 zł
Witam Stockwatcherów,
Dzisiejsze info na temat pomysłów zarządu: www.parkiet.com/artykul/9,8027...

Dotąd wydawało mi się, że działanie w grupie ma służyć poprawie rentowności np. poprzez integrację pionową i unikanie dzielenia się marżą na poszczególnych etapach produkcji z firmami spoza grupy. A tu proszę - niskorentowne kontrakty będą zlecane poza grupę. Czyli staną się jeszcze mniej rentowne, bo przecież zewnętrzny kontrahent doliczy sobie własny zarobek. No chyba, że inni są tak bardzo tańsi, że razem ze swoją marżą mieszczą się poniżej kosztów spółek z grupy. W takim razie proponuję "coś z tym zrobić", zamiast opowiadać publicznie takie rzeczy, jak w powyższym newsie.

Żeby nie było, że ja zawsze tak na "anty" do Rafako - mam akcje tej firmy i jestem bardzo zadowolony z ostatnich wzrostów, ale wkurza mnie, jak czytam takie teksty, bo to mi wygląda na "paplanie", żeby tylko coś powiedzieć.

White_Wolf
0
Wpisów: 134
Wysłane: 23 kwietnia 2009 09:39:40 przy kursie: 7,10 zł
rafsty napisał(a):
Witam Stockwatcherów,
Dzisiejsze info na temat pomysłów zarządu: www.parkiet.com/artykul/9,8027...

Dotąd wydawało mi się, że działanie w grupie ma służyć poprawie rentowności np. poprzez integrację pionową i unikanie dzielenia się marżą na poszczególnych etapach produkcji z firmami spoza grupy. A tu proszę - niskorentowne kontrakty będą zlecane poza grupę. Czyli staną się jeszcze mniej rentowne, bo przecież zewnętrzny kontrahent doliczy sobie własny zarobek. No chyba, że inni są tak bardzo tańsi, że razem ze swoją marżą mieszczą się poniżej kosztów spółek z grupy. W takim razie proponuję "coś z tym zrobić", zamiast opowiadać publicznie takie rzeczy, jak w powyższym newsie.

Żeby nie było, że ja zawsze tak na "anty" do Rafako - mam akcje tej firmy i jestem bardzo zadowolony z ostatnich wzrostów, ale wkurza mnie, jak czytam takie teksty, bo to mi wygląda na "paplanie", żeby tylko coś powiedzieć.

Masz racje info mało konkretne, nic nie mówi w jaki sposób chcą poprawić rentowność oddając te kontrakty, ja myślę jednak że przy pełnym portfelu zamówień i kolejnych "grubych" kontraktach w drodze z powodzeniem mogą oddać te mniej rentowne (przy okazji zarobić na nich) i skupić się na tych bardziej dochodowych. Są to tylko moje domysły, ale na dłuższy termin Rafako świetnie się sprawuje, oby tak dalej. pozdrawiam
Don't worry life is only temporary :D

rafsty
rafsty PREMIUM
1
Wysłane: 30 kwietnia 2009 13:48:02 przy kursie: 6,95 zł
Miejmy nadzieję, że to rzeczywiście poprawi rentowność. Popatrzyłem sobie na sprawozdanie Foster Wheeler (to ich globalna konkurencja). Ciężko się czyta, bo to US GAAP i człowiek nieprzyzwyczajony. Dlatego nie wnikam w segmenty prowadzonej działalności i takie tam. Koniec końców interesują nas wyniki grupy, jako całości. FW ma rentowność netto sprzedaży na poziomie 7,5%. RFK ma połowę tego po wykluczeniu extraordinary items, czyli plajty Elwo, a więc rzeczywiście jest spore pole do outsourcingu. Też nie płacą dywidendy, ale skupili i umorzyli akcje za $485m. RFK zaś snuje jakieś, na razie mgliste, plany eskpansji. Było już w Polsce parę firm, które pływały w kasie i już nie pływają.

White_Wolf
0
Wysłane: 3 maja 2009 13:22:24 przy kursie: 6,95 zł
rafsty napisał(a):
Miejmy nadzieję, że to rzeczywiście poprawi rentowność. Popatrzyłem sobie na sprawozdanie Foster Wheeler (to ich globalna konkurencja). Ciężko się czyta, bo to US GAAP i człowiek nieprzyzwyczajony. Dlatego nie wnikam w segmenty prowadzonej działalności i takie tam. Koniec końców interesują nas wyniki grupy, jako całości. FW ma rentowność netto sprzedaży na poziomie 7,5%. RFK ma połowę tego po wykluczeniu extraordinary items, czyli plajty Elwo, a więc rzeczywiście jest spore pole do outsourcingu. Też nie płacą dywidendy, ale skupili i umorzyli akcje za $485m. RFK zaś snuje jakieś, na razie mgliste, plany eskpansji. Było już w Polsce parę firm, które pływały w kasie i już nie pływają.

O ile dobrze pamiętam to rentowność jak na razie jest w granicach 3,5 %, więc tak jak napisałeś mają trochę do nadrobienia, wokół Rafako ostatnio zrobił się dość duży szum medialny, prezes przy każdej okazji stara się powiedzieć coś budującego na temat spółki, jednak czas pokaże czy coś z tych pięknych obietnic będzie zrealizowane i czy faktycznie poprawią rentowność. Za spółką przemawia branża w której działają, pieniądze które posiadają, oraz brak konkurencji na rynku. Czekam z niecierpliwością na raport za IQ.

Na ostatnich sesjach widać było że kurs jest silny i walor cały dzień pnie się do góry, po czym na dogrywce ktoś zaniżał go do punktu wyjścia. Ciekawe kto i jaki w tym ma interes? Może jestem trochę przewrażliwiony, ale w tej naszej Warszawskiej szoolerni wszystko jest możliwe.

pozdrawiam

White_Wolf
0
Wysłane: 4 maja 2009 09:19:28 przy kursie: 7,18 zł
www.parkiet.com/artykul/7,8064...

Wychodzi na To że Rafako pozbylo się 20 milionów w postaci Elwo, a zyskało 100 przejmując ich kontrakty hello1

rafsty
rafsty PREMIUM
1
Wysłane: 4 maja 2009 09:46:20 przy kursie: 7,18 zł
Ale spryciarze! Whistle

WatchDog
WatchDog PREMIUM
16
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 575
Wysłane: 4 maja 2009 10:10:09 przy kursie: 7,18 zł
WatchDog 31 grudnia 2008 przy kursie 2,90 napisał(a):
- cały, albo prawie cały problem opcji wyizolowano do jednej spółki zależnej, chroniąc pozostałe podmioty w grupie,
- upadła firma była na stracie (za pierwsze półrocze -3,2 mln zł netto), miała duże kłopoty z płynnością (ujemny kapitał obrotowy) i została ostatnio dokapitalizowana ponad 6 mln zł na podwyższenie kapitału zakładowego. Jej upadłość poprawi wyniki grupy, bo zniknie minus z wyniku,
- jednocześnie upadłość nadszarpnie bilans grupy, z którego zniknie 47 mln zł wartości księgowej (12% całości),
- jeżeli zaaresztowano już 14 mln zł, to do spłaty zostało tylko 5 mln (taka jest wartość udziałów - a właściciel spółki ma ograniczoną odpowiedzialność). Grupa ma gotówkę (188 mln zł na koniec Q3), ale może nie chcieć ratować firmy z powodów wyżej wymienionych,
- nic tak nie przyspiesza restrukturyzacji jak trzęsienie ziemi. W komunikacie firmy wyczytałem między wierszami, że przejmą produkcję do siebie, czyli aktywa trwałe i kontrakty wchłoną do spółki głównej (albo którejś innej), a zarząd, administracja i inne koszty stałe "same się zredukowały".
Poza tym, że jest to problem wizerunkowy, operacyjny oraz osobisty, ogólnie odbieram tę upadłość jako korzystną dla Rafako. Rynek też :)

Niesłychane jak urosła od tego czasu. Ryzyko wejścia było wielkie, ale takiego zwrotu bym się nie spodziewał.

White_Wolf
0
Wysłane: 4 maja 2009 11:50:59 przy kursie: 7,18 zł
Heja WoDzu.

Witamy na wątku po dłuższej nieobecności salute
Dla mnie to kolejny sygnał że w Rafako dzieje się coś pozytywnego.

P.S. Nie miałem jeszcze okazji pogratulować świetnego forum wiec zrobię to teraz. Gratulacje i wielkie dzięki za ogrom pracy w to włożonej. Pozdrawiam

rafsty
rafsty PREMIUM
1
Wysłane: 4 maja 2009 14:00:09 przy kursie: 7,18 zł
Dla mnie to najlepsza strona o GPW, bo nastawiona na fundamenty, a nie wykresy. Też gratuluję świetnego pomysłu i realizacji.

Wracając do RFK - wtopili na Elwo nieprzeciętnie. Strata na działalności zaniechanej to -50m. Ale to już historia. Teraz czekamy na Q1'09. Sprytnie odzyskali kontrakty. Rentowność = ok. 3%+; no ale ziarnko do ziarnka... Poza tym (z tego, co piszą) mogą okazać się bardziej rentowne. Zobaczymy.

Ten krytycyzm pozwala mi zachować trzeźwość oceny po ponadstuprocentowym zysku :) Wokół spółki rzeczywiście zrobiło się ostatnio sporo szumu. Ja osobiście mam takie doświadczenia, że jak się zrobi za głośno, to trzeba będzie wysiąść.

White_Wolf
0
Wysłane: 5 maja 2009 13:28:50 przy kursie: 7,18 zł
rafsty napisał(a):
Dla mnie to najlepsza strona o GPW, bo nastawiona na fundamenty, a nie wykresy. Też gratuluję świetnego pomysłu i realizacji.

Wracając do RFK - wtopili na Elwo nieprzeciętnie. Strata na działalności zaniechanej to -50m. Ale to już historia. Teraz czekamy na Q1'09. Sprytnie odzyskali kontrakty. Rentowność = ok. 3%+; no ale ziarnko do ziarnka... Poza tym (z tego, co piszą) mogą okazać się bardziej rentowne. Zobaczymy.

Ten krytycyzm pozwala mi zachować trzeźwość oceny po ponadstuprocentowym zysku :) Wokół spółki rzeczywiście zrobiło się ostatnio sporo szumu. Ja osobiście mam takie doświadczenia, że jak się zrobi za głośno, to trzeba będzie wysiąść.

Świetnie rozegrali sprawę z Elwo, a pierwszy kwartał pokaże czy coś się zmieniło w sprawie rentowności.
Co do krytycyzmu popieram w całej rozciągłości. Co do szumu medialnego to dopóki w firmie wszystko jest ok, po prostu sukcesywnie podnosze stopy. Jak narazie to na forum tylko my dwaj aktywnie ciągniemy wątek, wiec myślę czas na obawy i wzmożoną ostrożność dopiero przed nami Angel

100% to świetny wynik, moje % nie wygladają tak ładnie, ale tylko dlatego że uśredniałem w górę.
Pozdrawiam

White_Wolf
0
Wysłane: 14 maja 2009 19:30:28 przy kursie: 7,03 zł
Coś jednak dzieje sie pozytywnego w spółce widać to po raporcie za 1Q który dla Rafako zawsze wypadał najsłabiej w roku, tym razem jest bdb:

"Rafako miało 8,80 mln zł zysku netto w I kw. 2009 r., wzrost o 296,8% r/r

Warszawa, 14.05.2009 (ISB) - Spółka Rafako, producent kotłów, miała 8,80 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2009 roku wobec 2,22 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie w czwartek.

Zysk z działalności kontynuowanej na poziomie grupy wyniósł 24,27 mln zł wobec 9,07 mln zł zysku rok wcześniej.

Skonsolidowane przychody wyniosły 209,65 mln zł wobec 260,44 mln zł rok wcześniej.

W ujęciu jednostkowym, w I kw. 2009 roku spółka miała 5,66 mln zł zysku netto wobec 4,44 mln zł zysku rok wcześniej."

Rafsty trzymasz jeszcze akcje? czy już pozostałem sam na placu boju??Eh?

WatchDog
WatchDog PREMIUM
16
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 575
Wysłane: 14 maja 2009 22:08:52 przy kursie: 7,03 zł
Raport jest niezły, wygląda jakby skutecznie wysprzątali. Mają zyski, mają gotówkę, czego chcieć więcej. Pewnie że jest czego: powrotu do poprzedniego poziomu przychodów, najlepiej bez wzrostu kosztów, to będzie rewelacja. Na razie prawie 10 mln zysku netto to soczysty wynik. Zostało tylko 15 mln zł do odrobienia z wartości księgowej aby - powiedzmy - nie było śladu po opcjach. Zobaczcie, jak rynek wycenia spółkę w punkt.

White_Wolf
0
Wysłane: 15 maja 2009 09:56:25 przy kursie: 7,07 zł
WatchDog napisał(a):
Raport jest niezły, wygląda jakby skutecznie wysprzątali. Mają zyski, mają gotówkę, czego chcieć więcej. Pewnie że jest czego: powrotu do poprzedniego poziomu przychodów, najlepiej bez wzrostu kosztów, to będzie rewelacja. Na razie prawie 10 mln zysku netto to soczysty wynik. Zostało tylko 15 mln zł do odrobienia z wartości księgowej aby - powiedzmy - nie było śladu po opcjach. Zobaczcie, jak rynek wycenia spółkę w punkt.

Heja WoDzusalute
Dzieki za komentarz.
Wiosenne porządki w toku blah5 W tym kwartale obroty trochę spadły prezes komentuje to zwolnieniem tempa realizacji prac przy wiekszych projektach, ale wielkim plusem jest obiecywana poprawa rentowności, myśle ze drugi kwartał bedzie lepszy i wkoncu odrobią ta strate na opcjach, a wtedy wskazniki znowu sie poprawią hello1

Gdyby ktoś chciał poczytać to zamieszczam komentarz prezesa:
www.parkiet.com/artykul/7,8106...

rafsty
rafsty PREMIUM
1
Wysłane: 15 maja 2009 13:30:51 przy kursie: 7,07 zł
White_Wolf napisał(a):

Sprzedałem. I zastanawiam się, czy zacząć tego żałować... Think
Wydaje mi się, że obecny impuls (zarówno na GPW, jak i RFK) jednak się wypala i będzie okazja wejść niżej. W każdym razie sólka ma u mnie top priorytet, jeśli chodzi o obserwację.

Wyniki rzeczywiście bardzo dobre. Rentowność! A propos tzw. toksycznych opcji: ciągle ciąży im otwarta krótka pozycja forward na €37,6m. Piszą, że zabezpiecza zawarte kontrakty, ale chwilowo jest nieefektywna, bo obciążyła wynik finansowy kwotą 20,6m pln. Jednocześnie saldo różnic kursowych to +10,7m pln. Ale hedging powinien zadziałać - jeśli będą realizować wpływy w euro. Wtedy ta ujemna wycena zniknie. Poza tym wycenili forwardy po 4,7013 złote za euro, a teraz jest ok. 4,5. Efekt można sobie policzyć na potrzeby tego, jak będzie to wyglądało w raporcie za Q2. Koniec końców - balast z czasem zniknie. Na realizację opcji put (zakupionych) bym nie liczył, bo strike price jest 3,3650.

tmuchowski
0
Wpisów: 13
Wysłane: 22 maja 2009 10:11:36 przy kursie: 8,10 zł
trader_piotr napisał(a):
Moim zdaniem możliwy jest zjazd w okolice 6zł,ponieważ na spółce mały klin zwyżkujący powstał. Bardzo prawdopodobny spadek do jego podstawy. Najpierw jednak trzeba pokonać vwma21 na 6.95zł.
Analiza Rafako-http://www.analiza-techniczna.net/gpw/rafako/2009/05/16/

coż, chyba raczej kurs nie zamierza kierować się ku podstawie tego magicznego klina...

podążając twoim tokiem myślenia, stwierdzam z całą powagą, że występuje prawdopodobieństwo zjazdu w okolice 0,01 gr :-), bo oś x na wykresie to idealna podstawa klina, trójkąta, kwadratów i innych magicznych figur i formacji - wystarczy po drodze przebić wszystkie wsparcia

z drugiej strony, jeśli kurs pokona po drodze wszystkie opory, istnieje prawdopodobieństwo powstania formacji trampoliny :-)

P.S. mam 1/3 portfela w RFK od poziomu 3,...

kupując kierowałem się analizą fundamentalną i zdrowym rozsądkiem, którego wtedy na GPW było jak na lekarstwo

White_Wolf
0
Wysłane: 8 czerwca 2009 12:30:34 przy kursie: 8,01 zł
rafsty napisał(a):
White_Wolf napisał(a):

Sprzedałem. I zastanawiam się, czy zacząć tego żałować... Think
Wydaje mi się, że obecny impuls (zarówno na GPW, jak i RFK) jednak się wypala i będzie okazja wejść niżej. W każdym razie sólka ma u mnie top priorytet, jeśli chodzi o obserwację.

Nie masz czego żałować, zrealizowałeś przecież pokaźny zysk (ok 100%) a o to w tym wszystkim chodzi :).

p.s. korekta na Rafako coraz bardziej sie "należy", gdyby kurs odreagował ok 30 % fali wzrostowej 2,8 - 8.4 była by okazja dokupić taniej.

pozdrawiam
Edytowany: 10 czerwca 2009 09:21

White_Wolf
0
Wysłane: 8 czerwca 2009 12:33:18 przy kursie: 8,01 zł
trader_piotr napisał(a):
Moim zdaniem możliwy jest zjazd w okolice 6zł,ponieważ na spółce mały klin zwyżkujący powstał. Bardzo prawdopodobny spadek do jego podstawy. Najpierw jednak trzeba pokonać vwma21 na 6.95zł.
Analiza Rafako-http://www.analiza-techniczna.net/gpw/rafako/2009/05/16/

Piotr dzieki za wykres, formacja jednak została zanegowana. Jak masz jakiś nowy wykres to wrzucaj na forum z chęcią popatrze co sie dzieje od strony technicznej.

Pozdrawiam

White_Wolf
0
Wysłane: 8 czerwca 2009 12:40:21 przy kursie: 8,01 zł
Zapomniałem dodać, Rafako ma kolejną umowę z Alstom Power na 42,3 mln zł

Warszawa, 05.06.2009 (ISB) - Fabryka Kotłów Rafako ma umowę z Alstom Power na modernizację kotła, poinformowała spółka w komunikacie w piątek. Wartość umowy to 42,3 mln zł.

"Zarząd Fabryki Kotłów Rafako w Raciborzu informuje, że w dniu 5 czerwca 2009 roku spółka otrzymała skutecznie podpisaną umowę z firmą Alstom Power w Warszawie. Wartość umowy wynosi 42,3 mln zł, a jej przedmiotem jest projekt i dostawa części ciśnieniowych dla modernizacji kotła 6 w Bełchatowie" - czytamy w komunikacie.

Rafako miało 8,80 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2009 roku wobec 2,22 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wyniosły 209,65 mln zł wobec 260,44 mln zł rok wcześniej. (ISB)

rafsty
rafsty PREMIUM
1
Wysłane: 16 czerwca 2009 20:19:27 przy kursie: 8,00 zł
White_Wolf napisał(a):

Nie masz czego żałować, zrealizowałeś przecież pokaźny zysk (ok. 100%) a o to w tym wszystkim chodzi :).

Tak, ale wiesz, jak jest. Giełdą rządzi strach i chciwość. Sprzedajesz, a potem jeszcze rośnie parę groszy. No i Ci żal, że wysiadłeś. No, ale teraz się zatrzymało, więc mi przeszło. Ale spadać też nie chce! Zobaczymy, jak sobie będą poczynali z wynikami za Q2. Pozdrawiam.

White_Wolf
0
Wysłane: 17 czerwca 2009 10:09:57 przy kursie: 7,96 zł
rafsty napisał(a):
White_Wolf napisał(a):

Nie masz czego żałować, zrealizowałeś przecież pokaźny zysk (ok. 100%) a o to w tym wszystkim chodzi :).

Tak, ale wiesz, jak jest. Giełdą rządzi strach i chciwość. Sprzedajesz, a potem jeszcze rośnie parę groszy. No i Ci żal, że wysiadłeś. No, ale teraz się zatrzymało, więc mi przeszło. Ale spadać też nie chce! Zobaczymy, jak sobie będą poczynali z wynikami za Q2. Pozdrawiam.

Wiem najgorzej zapanować nad sobą, ale to chyba problem większości, przecież nie jesteśmy maszynami . Ja wychodze z założenia że lepiej sprzedać za wcześnie niż zbyt późno, sam zredukowałem o 30 % thumbright
Co do kształtowania sie ceny waloru, to ostatnio wydaje się być dziwnie "zabetonowany", sam nie wiem czy to dobrze czy źle. Think na krótko trudno coś prognozować, na longa powinno być ładnie ( rok lub dwa lata).

Przy obecnym kursie Euro w granicach 4.5 zł, rentowność powinna utrzymać sie na wysokim poziomie a wtedy można liczyć na pokaźny zysk w 2Q, osobiście uważam że fundamenty bedą poprawiać się z kwartału na kwartał, już chyba żaden trup z szafy nie powinien wypaść smilebox .

pozdrawiam.
Edytowany: 17 czerwca 2009 10:24

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7 8