NEWAG - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6

NEWAG [NWG]

AKTUALNY KURS: 19,00 zł (+0,26%) 20-09-2019 17:00
leszkong
Wpisów: 77
Wysłane: 13 listopada 2013 11:37:39
Zbliża się kolejne "kolejowe" IPO - wątku nie ma więc zakładam i zapraszam do dyskusji.

A oto co prasa pisze w temacie: Newag IPO
Edytowany: 13 listopada 2013 11:38

mrk
Wpisów: 1 863
Wysłane: 13 listopada 2013 11:48:44
Na razie udało mi się znaleźć, że Trigon ma być oferującym, a wiadomo coś kto jeszcze ma przyjmować zapisy?

leszkong
Wpisów: 77
Wysłane: 13 listopada 2013 11:58:21
oferujący trigon
Edytowany: 13 listopada 2013 11:58

huncek
Wpisów: 54
Wysłane: 13 listopada 2013 14:46:21

adamzgdy
Wpisów: 19
Wysłane: 13 listopada 2013 19:06:01
Jakie jest wasze zdanie na temat spółki Newag ? Warto się zapisać na akcje ?

Kris1105
Wpisów: 13
Wysłane: 14 listopada 2013 20:14:02
Spółka ciekawa ale b.droga. Cena na poziomie 10-12 zł byłaby akceptowalna. Wielki znak zapytania czy wchodzić szczególnie,ze sytuacja na giełdzie niespecjalna.

huncek
Wysłane: 15 listopada 2013 01:06:08
Cena maksymalna to 19zł..może będzie taniej..tak samo było z Cargo, gdzie cena spadła po book buildingu.

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wpisów: 3 324
Wysłane: 15 listopada 2013 09:06:37
Cytat:
Cena maksymalna to 19zł..może będzie taniej..tak samo było z Cargo, gdzie cena spadła po book buildingu.

Mam wątpliwości czy cena mocno spadnie. Wynikowo 2013 dla Newagu był gorszy od 2012, jednak prognoza na 2014 jest bardzo optymistyczna. Wycena 19 zł na akcję bardzo mocno ją uwzględnia.

Świetny biznes robi na tych akcjach Jakubas. Kupił pakiet akcji Newagu za 6 mln zł 7 lat temu, a teraz sprzedaje połowę tego pakietu za ok 400 mln zł.

Dla zainteresowanych - widzę że w CDM też te akcje są w ofercie.
Mój autorski portfel "Cztery Fazy Rynku" - cotygodniowe biuletyny, analizy techniczne i specjalne forum dla subskrybentów.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-
Edytowany: 15 listopada 2013 09:13

Kris1105
Wysłane: 15 listopada 2013 15:20:44
Może prognoza na 2014r. i jest optymistyczna ale zawsze to tylko prognoza a spółke kupuje się tu i teraz na podstawie bieżącej oceny działalności a nie... mżonek właścicieli. Papier wszystko zniesie . Nawet astronomiczne prognozy. Tylko co z tego skoro wiele prognoz się nie sprawdza bo są podrasowywane pod wejście na giełdę.
Czy ktoś może zna dolną granice widełek cenowych dla instytucji???

huncek
Wysłane: 16 listopada 2013 00:08:23
Moim zdaniem 2014 zapowiada się bardzo dobrze, i nie są to zmyślone liczby..
Wszystko jest zapisane w kontraktach, które Spółka ma rozpisane w prospekcie i na tej podstawie są takie a nie inne wyniki.

Kris1105
Wysłane: 16 listopada 2013 09:20:07
Obietnice wyników w 2014r. są mało wiarygodne. Właśnie dotarłem do artykułu na bankier.pl z września 2012r. pt. Newag chce zarobić w przyszłym roku ok.80 mln. Czyli co? 80 mln zysku netto miał mieć Newag juz w 2013r. i...klapa. Jak dla mnie te ok 80 mln zysku netto śnią się prezesom po nocach i ciągle nie mogą tego osiągnąc. To jak króliczek, którego gonią i nie mogą dogonić. I dlaczego akurat w 2014r. ma się udać???
Cena akcji zdecydowanie za wysoka. Przy poziomie ok 12 zł/a można się poważnie zastanowić.

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wysłane: 16 listopada 2013 09:51:45
Cytat:
Obietnice wyników w 2014r. są mało wiarygodne. Właśnie dotarłem do artykułu na bankier.pl z września 2012r. pt. Newag chce zarobić w przyszłym roku ok.80 mln. Czyli co? 80 mln zysku netto miał mieć Newag juz w 2013r. i...klapa

Spółka zarobiła 55,7 mln netto w 2012 i to przy kosztach finansowych 20 mln - tak więc mogli prognozować na 2013 te 80 mln zysku netto jeśli były ku temu przesłanki.

Cytat:
Przy poziomie ok 12 zł/a można się poważnie zastanowić.

Oczekuje Pan, że prywatny właściciel będzie sprzedawał swoje akcje za ok 260 mln zł (przy wycenie całej spółki na 540 mln). Przy założeniu że prognoza za 2013 się sprawdzi daje to C/Z 14,59 a C/WK 1,72 i EV/Ebitda 6,5. Obecnie WIG ma C/Z 18,23 - czyli prywatny właściciel powinien sprzedawać na debiucie akcje poniżej średniej rynkowej C/Z ? Przecież to mrzonka. Proszę sprawdzić przy jakim EV/Ebitda sprzedawano akcje Twittera by mieć skalę porównawczą, bo o C/Z nawet nie można wspominać.

Wycena w debiucie Newagu jest wysoka - ale nie odbiega od spółek z gpw o podobnej kapitalizacji i możliwościach np. Forte, Apatora czy Comarchu. Na pytanie czy warto płacić tyle za Newag każdy musi sobie sam odpowiedzieć.
Mój autorski portfel "Cztery Fazy Rynku" - cotygodniowe biuletyny, analizy techniczne i specjalne forum dla subskrybentów.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-

huncek
Wysłane: 16 listopada 2013 11:44:51
Kris1105 napisał(a):
Obietnice wyników w 2014r. są mało wiarygodne. Właśnie dotarłem do artykułu na bankier.pl z września 2012r.

Primo, Spółka ma bardzo duży potencjał, jej technologia jest na mega wysokim poziomie i przetargi, które wygrała też przyniosą spore zyski. Pomijając to, dotacje z UE maja się zwiększyć co w rezultacie będzie skutkować większymi zyskami i prognozy na 2014 nie są wyssane z palca. Wątpię, że ktoś odważyłby się pisać, że będzie w stanie w ciągu 2ch lat wypłacać dywidendy na poziomie 20/50mln zł startując od 9, nie mając pokrycia w tej informacji.
Co do bankiera, to radzę nie sugerować się wszystkim co tam jest napisane, bo nie zawsze bankier przekazuje trafne informacje i można się na nich przejechać i to ostro.

bankrucik
Wpisów: 3 794
Wysłane: 16 listopada 2013 11:47:39
@Wojetek

pamiętaj, że jeśli chcesz sprzedać coś co jest nieznane ( NEWAG) to musisz dać upust względem cen tego co jest znane itd.. ( spółki notowane na GPW) chybasalute , że uda ci się przekonać, że jesteś liderem, wyjątkowym, odmiennym, od innnych (Twitter) thumbright

dla mnie NEWAG jest "normalną" spółką.. nie jest żadnym liderem itd.. w swojej branży więc powinien dać discountthumbright w porównaniu do innych pytanie tylko jakibinky

w mojej skromnej opinii PKP CARGO pod tym względem miało więcej atutów.Think

oczywiście masz jednak rację, że prywatnemu sprzedającemu zależy głównie, ( jeśli robi duże % IPO w stosunku do kapitału) na maksymalizacji wpływówthumbright więc tutaj jest przeciąganie liny między kupujacymi a sprzedającym

Pogromca bajkopisarzy giełdowych:-)))

teraz również na twitter.com

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wysłane: 16 listopada 2013 12:19:55
Cytat:

pamiętaj, że jeśli chcesz sprzedać coś co jest nieznane ( NEWAG) to musisz dać upust względem cen tego co jest znane itd..

Jeśli jesteś skarbem państwa, który potrzebuje gotówki owszem. Jeśli jesteś prywatnym właścicielem, który nie potrzebuje na gwałt gotówki i nie sprzedaje ogródkowego grilla;) ani też firma nie ma wielkich potrzeb kapitałowych nie musisz sprzedawać z jakimkolwiek upustem akcji.

Twitter, czy FB to oczywiście inna branża - jednak rozsądnie porównując - czy Twitter był wart swojej ceny na dzień dzisiejszy ? Przecież to typowe "kupowanie przyszłości". Podobnie jest z Newagiem - cena jest wysoka ze względu na wysokie prognozy spółki, polityka dywidendowa, kontrakty i sprzyjające jej otoczenie.

Cytat:
dla mnie NEWAG jest "normalną" spółką.. nie jest żadnym liderem itd..

W Polsce są dwie spółki w tej branży, które sobie radzą - Newag i Pesa.

Cytat:
Grupa jest niekwestionowanym liderem na rynku lokomotyw spalinowych (100% udziału w rynku w 2013 r.) i elektrycznych (54% udziału w rynku w 2013 r.), posiada wiodącą pozycję w segmencie elektrycznych zespołów trakcyjnych (regionalne i podmiejskie pociągi elektryczne).

Oceń ile jest wart rynek, jakie są potrzeby PKP, DB czy MW i będziesz już sporo wiedział :).

Cytat:
w mojej skromnej opinii PKP CARGO pod tym względem miało więcej atutów

Nie wiem jakie atuty w PKPC widzisz - bo chyba nie SP w akcjonariacie czy setki związków zawodowych w spółce ;) ?

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-
Edytowany: 16 listopada 2013 12:25

Kris1105
Wysłane: 16 listopada 2013 12:57:15
Koledzy. Nie ma się co sprzeczać. Ja uwazam,że społka jest sprzedawana za drogo a prognozy sa mało wiarygodne. Ktoś inny może miec inny pogląd i twierdzić np. że informacje podane w 2012r, przez prezesa spolki na łamach bankier.pl są...nieprawdziwe a teraz z prospektu wynika ,że społka w 2014r zrobi skokowy wzrost w wyniku i to jest zgodne z prawdą.
Każdy na swój rozum i niech tak zostanie.
Tylko jest jedno ale. Skoro spółka w 2014r.ma mieć blisko 80mln zysku to taki Jakubas i s-ka już to skrupulatnie uwzglednili w wycenie.Jaki by mieli mieć interes w sprzedaży teraz akcji skoro za rok spółka podwoi zyski i mogliby jeszcze więcej zarobić? I nie wierzę,że Jakubas potrzebuje "na gwałt" pieniędzy na jakiś tam fundusz. Taka kwotę jaka zarobi z Newagu to ma zapewne...pod poduszką.
Tylko gdzie tu zarobek dla nowych akcjonariuszy??? Ja go nie widzę bo spółka sprzedaje sie po cenie jakby byla unikatową na rynku.
Cała nadzieja w funduszach,że zbiją cenę i nie bedą się kierować nazwiskiem i sympatią do Jakubasa a czystą ekonomią.
Zreszta wyczytałem w prospekcie,że po dokonaniu zapisu jest mozliwość wycofania się z niego w ciągu 2-ch dni od dnia ogłoszenia ceny sprzedaży.I wtedy będzie czas na ostateczne przemyślenie tej inwestycji.

Kris1105
Wysłane: 16 listopada 2013 13:08:43
Wojetek napisał(a):
Cytat:

pamiętaj, że jeśli chcesz sprzedać coś co jest nieznane ( NEWAG) to musisz dać upust względem cen tego co jest znane itd..

Jeśli jesteś skarbem państwa, który potrzebuje gotówki owszem. Jeśli jesteś prywatnym właścicielem, który nie potrzebuje na gwałt gotówki i nie sprzedaje ogródkowego grilla;) ani też firma nie ma wielkich potrzeb kapitałowych nie musisz sprzedawać z jakimkolwiek upustem akcji.

Twitter, czy FB to oczywiście inna branża - jednak rozsądnie porównując - czy Twitter był wart swojej ceny na dzień dzisiejszy ? Przecież to typowe "kupowanie przyszłości". Podobnie jest z Newagiem - cena jest wysoka ze względu na wysokie prognozy spółki, polityka dywidendowa, kontrakty i sprzyjające jej otoczenie.

Cytat:
dla mnie NEWAG jest "normalną" spółką.. nie jest żadnym liderem itd..

W Polsce są dwie spółki w tej branży, które sobie radzą - Newag i Pesa.

Cytat:
Grupa jest niekwestionowanym liderem na rynku lokomotyw spalinowych (100% udziału w rynku w 2013 r.) i elektrycznych (54% udziału w rynku w 2013 r.), posiada wiodącą pozycję w segmencie elektrycznych zespołów trakcyjnych (regionalne i podmiejskie pociągi elektryczne).

Oceń ile jest wart rynek, jakie są potrzeby PKP, DB czy MW i będziesz już sporo wiedział :).

Cytat:
w mojej skromnej opinii PKP CARGO pod tym względem miało więcej atutów

Nie wiem jakie atuty w PKPC widzisz - bo chyba nie SP w akcjonariacie czy setki związków zawodowych w spółce ;) ?

Bajdurzysz chłopie. Skoro prywatny własciciel ani spólka nie potrzebuja kasy to po co sie pchaja na giełdę??? Wiele bardzo dobrych spółek funkcjonuje poza giełda i sobie to chwalą.Tak wiec . Nie wciskaj nam kitu bo odbieram to jakby Jakubas i s-ka robili nam łaske,że w ogole chca nam sprzedac akcje Newagu. A my szaraczki powinnismy zaplacic 19 zł i jeszcze pocałowac ich w reke.

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wysłane: 16 listopada 2013 14:11:25
Cytat:
Bajdurzysz chłopie. Skoro prywatny własciciel ani spólka nie potrzebuja kasy to po co sie pchaja na giełdę??? Wiele bardzo dobrych spółek funkcjonuje poza giełda i sobie to chwalą.Tak wiec . Nie wciskaj nam kitu bo odbieram to jakby Jakubas i s-ka robili nam łaske,że w ogole chca nam sprzedac akcje Newagu. A my szaraczki powinnismy zaplacic 19 zł i jeszcze pocałowac ich w reke.

Po pierwsze nie przypominam sobie bym był Pana kolegą więc forma "per chłopie" jest nieprawidłowa.

Jaki jest cel sprzedaży akcji ? Oczywiście zysk - z sprzedawanego pakietu jak i z drugiej połowy którą Jakubas dalej będzie posiadać.

Cytat:
W ciągu ostatniej dekady spółka zaczęła produkować tabor pasażerski i lokomotywy. Teraz chce dokonać skoku technologicznego i zacząć produkować tabor kolejowy dla kolei dużych prędkości, czyli taki, który ma prędkość konstrukcyjną powyżej 200 km/godz. Taki pociąg miałby powstać w Nowym Sączu w ciągu najbliższych 5-10 lat. Newag potrzebuje jednak pomocy któregoś z dużych światowych producentów. Prezes spółki Zbigniew Konieczek poinformował, że rozmowy w tej sprawie już trwają, ale odmówił ujawnienia szczegółów

Wprowadzenie spółki na giełdę jest więc jednym z elementów, które w takich rozmowach może pomóc.

Jeśli Pan uważa, że prognozy są niewiarygodne argumentując to jakimś artykułem z bankier.pl, a spółka jest zbyt drogo sprzedawana to proszę poszukać spółki, która przedstawia wiarygodne prognozy i w IPO będzie sprzedawana wg wartości likwidacyjnej albo niżej. Newagiem natomiast sobie niech Pan nie zaprząta myśli.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-
Edytowany: 16 listopada 2013 14:15

huncek
Wysłane: 16 listopada 2013 16:25:21

"Skoro prywatny własciciel ani spólka nie potrzebuja kasy to po co sie pchaja na giełdę???"

Wybacz, ale wejście na giełdę nie oznacza jedynie pozyskania kapitału..inwestorzy patrzą inaczej na Spółki notowane na GPW, samo wejście jest też zabiegiem wzmacniającym pozycję oraz zwiększającym zaufanie..
Edytowany: 16 listopada 2013 16:26

Kris1105
Wysłane: 16 listopada 2013 17:51:58
O jakim prestiżu z wejścia na giełde mowicie? Jakubas ma na wzgledzie tylko kasę. Nie udało się z inwestorem zagranicznym bo zapewne zbyt duzo chciał za akcje to teraz próbuje sprzedać akcję przez giełdę i ....wycyckac maluczkich.
W inny sposób na dziś nie może pozbyć sie akcji. A to jakie roztacza perspektywy przed społka i jakie zyski prognozuje to włos się jeży na głowie. Dwukrotny wzrost zysków, milionowe dywidendy itp itd. Tylko jestem ciekaw co za rok z tego wyjdzie.
Dlatego jedynymsposobem na poskromienie nadmiernych apetytów Jakubasa jest ostre zbicie ceny albo ...niech się nadal buja ze swoimi akcjami.
Chęć sprzedaży teraz prawie połowy akcji społki przy takich swietlanych perspektywach kojarzy się tylko z...przewałką i nalezy być b.ostroznym przy podejmowaniu decyzji.
Już w 2013r miał być zysk na poziomie 80 mln zł a bedzie "tylko" 37 mln wiec spółka ma juz doswiadczenie w niespełnianiu obietnic.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6