Leniwa strategia powrotu do średniej - Indywidualne kroniki giełdowe - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3

Leniwa strategia powrotu do średniej

cyzo
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 705
Wysłane: 4 lipca 2016 13:02:24
leniuch napisał(a):
Mam sygnał to sprzedaję, ale też się mocno zastanawiam co do giełdy (przy czym na pewno nie idę w kierunku FX, raczej przeciwnie, inwestycji portfelowych w jakieś ETF).

A skąd Pan weźmiesz te EFTy? Bo też bym sie skusił? Zakładam, że masz na myśli coś więcej, niż te oferowane na naszym parkiecie? FX to na razie testy i przymiarki. Zanim włożę w to jakiekolwiek większe pieniądze to jeszcze trochę czasu minie.

Co do ETFów to ideałem byłoby u nas miec taki produkt na każdy z indeksów branżowych :)

leniuch
Wpisów: 881
Wysłane: 4 lipca 2016 14:15:57
InteractiveBrokers na przykład? Jak jesteś zainteresowany (+ strategiami), to napisz do mnie na priv.

leniuch
Wysłane: 7 lipca 2016 10:50:41
Sprzedałem resztę ROBYGU dziś (część poszła już w poniedziałek, po sporo lepszej cenie), -5,63%

Portfel jest pusty, strata wynosi 9%

Na razie było 13 transakcji, 4 zyskowne, 9 stratnych.

Trzeba z tego odliczyć DCR, bo tam sam z własnej winy doprowadziłem do straty. Zamiast 1% zysku (dla portfela) przyniosła ona 4% straty, czyli gdyby nie ta transakcja, strata wynosiłaby 4%. Różnica jest duża, nauczka bolesna.

W ostatni weekend próbowałem wycisnąć coś jeszcze z tej strategii, mam* wersję ze skutecznością 70% udanych tradeów i średnim zyskiem na transakcji ponad 4% przy założonych "prowizjach" 0,5% na transakcji (czyli 1% od całego trade'u odliczam – ma to symulować poślizgi cenowe). Przy czym niestety liczba transakcji jest znikoma, ekspozycja kapitału < 20%.

Muszę to wszystko sobie przemyśleć, boje się, że to jest przeoptymalizowane.

* oczywiście mowa cały czas o testach historycznych

leniuch
Wysłane: 7 lipca 2016 17:38:41
PS. Nie zauważyłem sutej dywidendy ROBYGU, uwzględniając ją, strata na transakcji jest znacznie mniejsza (-0,28%), a strata całej strategii to -8%. Z czego sama DECORA to 5%...

leniuch
Wysłane: 8 sierpnia 2016 17:21:25
Mam sygnał z "przefiltrowanej" wersji strategii, więc skorzystało. Kupione ECHO po 4,26 zł.

leniuch
Wysłane: 16 sierpnia 2016 10:31:54

leniuch
Wysłane: 6 listopada 2016 12:52:18
Korzystając z pięknej listopadowej pogody postanowiłem wrócić na chwilę do strategii mean reversion, żeby zobaczyć jak radzi sobie ona w ciężkich czasach.

Mam dwa warianty tej strategii: "oryginalny" i "przefiltrowany". Ten drugi bierze pod uwagę kilka czynników, które zwiększają prawdopodobieństwo, że transakcja będzie udana i wybiera tylko te sygnały, które dają spełniają dodatkowe warunki wyrażone w tzw. score. Sygnałów jest więc mniej, ale są one "lepsze": w testach wychodziło ok. 70% zyskownych transakcji, a ich średnia zyskowność też była wyższa niż w "oryginalnej" wersji. Dodatkowo zakupy są robione tylko podczas "hossy" (filtr na WIG).

Zaprzestałem używania tej strategii w wersji "oryginalnej" w lipcu, potem jeszcze wykonałem 1 transakcję z wersji "przefiltrowanej" i jedną transakcję (KRUK) z wersji "oryginalnej" – dlatego, że już miałem KRUKA w portfelu, więc nie musiałem go kupować.

Co się działo dalej?

Cóż, działo się kiepsko. Ryzyka w tej strategii zmaterializowały się po całości...

kliknij, aby powiększyć

Przez cały lipiec nie było sygnału, sierpień był dobry a potem cios, czyli zakup CFI zakończony 40% stratą. Zwraca uwagę bardzo wysoki Score tej transakcji, co oznacza, że byłaby ona brana pod uwagę także w wersji "przefiltrowanej".

Jak to wygląda na wykresie (kwadraciki to zakup/sprzedaż):

kliknij, aby powiększyć

To się nazywa Eifel Tower formation. Powstaje zasadnicze pytanie, czy na żywo wszedłbym w tą transakcję czy nie. Spółka jeszcze niedawno była groszowa, zmienność pojawiła się nagle... sygnałów ostrzegawczych jest sporo. Niestety, obawiam się, że tak wysoki score by mnie jednak skusił. Kryteria minimalnego obrotu też były spełnione, choć minimalnie. Przy planowanym przeznaczaniu 20% portfela na jedną spółkę, na tej transakcji straciłbym 8% wartości portfela.

Czy taka stratna transakcja to wyjątek? W testach historycznych od 2010 roku były tylko 3 gorsze transakcje (-41%, -46% i -52%). Co ciekawe, wszystkie miały bardzo wysoki score.

Na dodatek, niecałe 3 tygodnie później, przytrafia się kolejna "wtopa": AGROTON.

kliknij, aby powiększyć

Tutaj nie mam wątpliwości, że bym wszedł i zaliczył -17% straty. Co więcej, gdybym tydzień później spojrzał na wykres... zacząłbym zgrzytać zębami.

Wygląda to bardzo źle, ale średni zysk na transakcjach w tej wersji wynosił -2,46%, więc przy alokacji 20% w 1 spółkę straciłbym zaledwie 0,5%

Jak wygląda "przefiltrowana" wersja? Znacznie gorzej. Transakcji jest mniej, ale filtr niestety nie bardzo zadziałał: załapały się obie wymienione wyżej transakcje, za to zostało wyciętych wiele zyskownych.

kliknij, aby powiększyć

Tutaj średnia strata na transakcji to 6,72%.

Jak widać strategia nie za bardzo spełnia swoje zadanie "dopełniania" strategii trend following o lepsze wyniki w gorszych okresach.

Czy coś można tu poprawić? Myślę, że trzeba by zastanowić się nad lepszym zarządzaniem ryzykiem. Przy takiej zmienności, jaką miało CFI, nie powinno się otwierać pozycji o "pełnej" wielkości.

Tak czy owak nie uważam, że ta strategia jest "zła". Nie mam do niej na tyle zaufania, żeby nią grać, nie mam też na nią kapitału. Ale co pewien czas będę do niej wracać i sprawdzać, jak sobie radzi "out of sample".
Edytowany: 6 listopada 2016 12:53

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3