pixelg
Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

małyWielki

małyWielki

Ostatnie 10 wpisów
Jasne. Już ci wierze

Zostaw chłopcze te kontrakty w spokoju bo na tym nigdy nie zarobisz.

Witam,

portfel konsekwentnie w górę.

Dino 16.74%
Live Chat 9.2%
CD Projekt 17.5%

VRG -4.58%
Famur 1.17%
PlayWay 61.92%
WP 24.07%


średnia 18%

Kilka słów o prowizjach. Ogólnie to mam taką samą filozofię co Buffett. Mianowicie - unikać płacenia prowizji! Kiedy sprzedajemy akcje bardzo często realizujemy oferty po lewej stronie arkusza, przez co już tracimy na wycenie. Gdy dojdzie do tego poślizg cenowy to możemy zaniżyć wycenę inwestycji nawet o 2 pkt %. Oczywiście daytraderzy i krótkoterminowi gracze powiedzą, że lepiej zarabiać krótkoterminowo, bo tu kilka %, tam kilkanaście i... Tymczasem jakoś nie widać w śród milionerów tych krótkoterminowych graczy, za to królują długoterminowi. Zresztą badania dowodzą, że krótkoterminowi tracą najwięcej.

Gracz z małym kapitałem szybko chce się wzbogacić, dlatego szuka okazji ryzykownych i krótkoterminowych. Nie od dziś wiadomo, że akcje groszowych spółek rosną najszybciej. Ale pamiętajmy także, że jeszcze szybciej spadają.

Bo cena ma znaczenie.

Czy nie zastanawia was nigdy dlaczego dana firma kosztuje 30 groszy? Bo tyle jest warta i koniec! Ale to już rozprawka na inny wpis.

Pozwolę sobie przypomnieć, że działamy systemowo i nie przeprowadzamy transakcji do końca roku.

Jeżeli mWig40 w ciągu roku wzrośnie - portfel powinien zachować się od niego lepiej, ponieważ zawiera najlepsze z najlepszych firm z tego indeksu.

Jeżeli mWig40 spadnie - portfel powinien zachować się od niego lepiej, ponieważ zawiera najlepsze z najlepszych firm z tego indeksu.

Cześć,

a może lepiej kupić Energę pod przejęcie przez Orlen? Też jest zbijanie (teoretycznie) ceny. A co do przejęć/fuzji tak wielkich przedsiębiorstw to jest to bardzo niekorzystny sygnał techniczny wśród zarządzających.

Pozdrawiam

Jeśli mam być szczery to nie polecam tej książki. Jest strasznie źle przetłumaczona i przez to strasznie źle się ją czyta. A może Joe ma taki właśnie styl? Generalnie w książeczce autor opisuje system, którym posługuje się już kilkadziesiąt lat ze średnią stopą zwrotu na poziomie 23%. Nie polecam także wiernie kopiować formuły z jakiejkolwiek książki bo, to co upublicznione raczej średnio się sprawdza. Oto co zaczerpnąłem z jego "książeczki". Może dla kogoś będzie to inspiracją do stworzenia własnej strategii typu "long term":

Zasady kupna/sprzedaży:
- sprzedaję w połowie grudnia stratne pozycje, aby zmniejszyć podatek,
- sprzedaję zyskowne transakcje w pierwszych dniach stycznia, o ile system tak nakazuje,

Ilość firm:
- posiadam 10 firm (tutaj zamieszczam tylko 7 najlepszych, aby stopa zwrotu była większa), o wartości zawsze równej (możesz mieć 20 lub nawet 30 - wszystko zależy od własnych preferencji)

Kryteria odrzucenia:
- unikam firm, których cena jest mniejsza niż 1 zł,
- unikam banków i firm inwestycyjnych (Getback, Altus)
- unikam firm użyteczności publicznej (tj: inżynierii sanitarnej, komunikacji miejskiej, zaopatrzenia ludności w energię elektryczną, gazową i cieplną, zarządu państwowymi zasobami lokalowymi, zarządu państwowymi terenami zielonymi)

Następnie tworzę spis/ranking wszystkich firm z Wig30 i mWig40, które zostały po powyższym odrzuceniu i:
- wybieram 5 najlepszych firm, które mają największy ROE'Joela,
- następnie wrzucam je do portfela i wybieram kolejne 5 firm, o innym wskaźniku (i tu możecie dać wskaźnik wg własnego uznania, oczywiście nie żadne śmieszne C/Z tylko bardziej wartościowe, i co najważniejsze długoterminowe)

Wybór 10 firm z pośród 70 (W30+W40) w powyższy sposób daje wg autora najlepsze z najlepszych firm, czyli takie, które mają największy potencjał wzrostu. Oczywiście zdarzają się spadki pojedynczych akcji, ale system traktujemy całościowo - liczy się wynik ogólny.

Co lubię w tej strategii:
- masz wolne podczas sesji. Możesz pracować, podróżować, uczyć się... spać w dzień itd.
- nie wymaga dużego kapitału, programów do AT, kosztownych pakietów w biurach maklerskich, czytania gazet i serwisów giełdowych,
- nie wymaga znajomości analizy technicznej, która jakże pięknie działa po fakcie,
- powoduje, że jesteś tak jakoś bardziej wyluzowany bo wiesz, że masz najlepsze z najlepszych firmy,
- mamy dywidendy,
- twoje szanse na wygraną są dużo większe niż spekulowanie i łapanie noży.

Wady? Byłoby nieuczciwym podawać wyłącznie zalety:
- uczestniczymy wyłącznie po jednej stronie rynku (a'la pozycja długa),
- podczas bessy tracimy pieniądze (rok 2008 - spadek wartości portfela o 30%),
- inwestujemy wyłącznie w duże firmy, które raczej nie wzrosną podczas roku o 1000%,
- każdego roku redukujemy zyskowne pozycje przez co ograniczamy potencjał wzrostu,
- narażamy się fiskusowi na próbę uniknięcia płacenia podatku,
- (dla tych co korzystają z książkowej formuły: wykorzystujemy ogólnodostępny system, który jest znany wielu inwestorom, i którzy mogą postępować podobnie).

Ale się rozpisałem, pozdrawiam!

Wskaźnik Cena do zysku nie jest brany pod uwagę ze względu na to, że jest on kompletnie bezużyteczny. Natomiast weryfikacja strategi w bessie to bardzo dobry wskaźnik!

Pozdrawiam

Ulepszona strategia Małej książeczki działa wyśmienicie. Oto stopy zwrotu na spółkach od początku roku:

Dino +15.28%
Live Chat +6.35%
CD Projekt +12.24%

VRG -3.59%
Famur +4.03%
PlayWay +33.89%
WP +22.06%


Na 7 firm, niemal 5 ma historyczne rekordy. Niemal bo LVC tuż tuż.

Nic nie robię, śpię spokojnie. Niemal każdy tydzień lepszy od Wigu! Raz jeszcze przypomnę zasady:

- inwestujemy wyłącznie w firmy z Wig30 i Wig40, które spełniają 3 proste kryteria, o których mowa w Małej książeczce
- działamy systemowo, każda firma równej wielkości
- działamy konsekwentnie przez minimum trzy lata
- autor systemu, w tym również i ja, gwarantują zyskowność strategii w oparciu o testy historyczne w ujęciu długoterminowym (minimum 3 lata)

Żadne Newconnect, żadne mało-płynne spółki, żadne skakanie co dwa dni po firmach. To nie kasyno Panowie. Całe zyski pochłaniają transakcje.

Żadna analiza techniczna, która po fakcie ładnie wygląda, żadne czytanie raportów, które są znane zarządzającym wiele dni przed upublicznieniem.

Pozdrawiam

kupno po takich wybiciach nie ma sensu

Hej,

2 lata temu napisałeś: Zmian dokonuje, rzadko, ale może ktoś podobnie inwestuje i może się podzielić swoimi uwagami, a zatem dziele się :)

W mojej ocenie dwie firmy to za mało. Straciłem 10 lat życia (i niezliczoną ilość pieniędzy) inwestując w ten sposób. Ale to byłem ja i było to dawno, na szczęście tearaz jest inaczej. Firm mam 7-10 i niemal każdy kwartał zyskowny (na 30 kwartałów 3 spadkowe).

Wybrałem taką drogę ponieważ, liczy się dla mnie stabilność osiągalnych zysków, a nie sama ich wielkość. Po prostu wolę zarabiać regularnie, niemal każdego miesiąca i nie wyobrażam sobie posiadać dwóch firm i czekać rok na zyski. No po prostu bym nie wytrzymał. Ale każdy jest inny. Wybrałem zatem rozwiązanie systemowe.

Gratki za tą pierwszą firmę.

Wybieram firmy mechanicznie wg ulepszonej formuły JG, toteż nie żongluję nimi tak często. Dużo firm jest trzymane już kilka lat, bo się powtarza w skanerze. Stopa zwrotu za rok 2019 następująca:

Dino +50.5%
Live Chat +83%
CDProjekt +94%
VRG 0
Famur - 28.5%
PlayWay +81%
WP +113%

Uwzględniłem dywidendę. Odpowiadając na Twoje pytanie: żadnych zmian na 2020 :) Rok bardzo specyficzny. Wig40TR 3%, powyższe spółki 56%.

Te firmy wyżej to po prostu najlepsze z najlepszych firmy z Wig30 i Wig40. To wszystko. Tak jak wspomniał ktoś wcześniej. Magistra ekonomii nie trzeba mieć, by zarabiać. Najważniejsze to nie skakać z kwiatka na kwiatek, pod warunkiem, że się wybierze odpowiednie firmy.
Najgorsze jest to, że wybór tych firm zajmuje mi średnio tydzień czasu w roku. Muszę jakoś to zautomatyzować/zaprogramować :)

Informacje
Stopień: Ośmielony
Dołączył: 9 września 2019
Ostatnia wizyta: 26 lutego 2020 22:32:23
Liczba wpisów: 18
[0,01% wszystkich postów / 0,10 postów dziennie]

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,742 sek.

AD.bx ad3a
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d