pixelg
Proste inwestowanie - Indywidualne kroniki giełdowe - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Proste inwestowanie

michalstanczak
Wpisów: 1
Wysłane: 15 września 2019 18:20:52
Hej,

Rozpocząłem swoje inwestowanie "na poważnie", a poniższe zapisku traktuje jako swoje notatki oraz ewentualne miejsca na komentarz/poradę/sugestię innych forumowiczów.

Nazwa Proste Inwestowanie bo nie mam wielkiej wiedzy i nie zamierzam się wymądrzać. Wykształcenie co prawda ekonomiczne, ale stricte wiedzy giełdowej to mam z 3 książek. Do giełdy podchodzę drugi raz (pierwszy kilka lat temu bardziej jako zabawa). Nie znam nie wiadomo ilu wskaźników i przynajmniej na początku postawiłem na proste metody. Stawiam na krótkie wahania kursów - spekulacja, a co z tego wyjdzie to zobaczymy.

Na początek z wykresów tygodniowych wybrałem te ze wzrostową EMA.
Taktyka to korekta do EMA bądź dolnej linii kanału i sprzedaż przy górnej granicy kanału.

Będę tu wpisywał swoje ruchy. W razie jakiś uwag walcie śmiało - co nie napiszecie to na pewno się nie obrażę.

Całą zabawę rozpocząłem 26.08.2019 roku mając na koncie:

CDPROJEKT - ok. 1000 PLN
AMBRA - ok. 1000 PLN
AUTOPARTNER - ok. 1000 PLN
oraz 27 000 PLN

Do tej chwili przeprowadzone poniższe transakcje:

TRANSACKJA NUMER 1

Walor: AUTOPARTNER
Data zakupu: 26-08-2019
Ilość: 1771
Cena nabycia: 4,7
Wykres tygodniowy: EMA wzrostowa
Wykres dzienny: Korekta do dolnej lini kanału
Cel: Górna granica kanału (5.1)

kliknij, aby powiększyć

TRANSAKCJA NUMER 2

Walor: TORPOL
Data zakupu: 26-08-2019
Ilość: 1560
Cena nabycia: 7,16
Cel: Górna granica kanału (7,76)

kliknij, aby powiększyć

TRANSAKCJA NUMER 3

Walor: TORPOL
Data sprzedaży: 30-08-2019
Ilość: 1560
Cena zbycia: 7,62
Rozliczenie transakcji: 5,77% (po uwzględnieniu prowizji)
Spostrzeżenia: Dzień po sprzedaży kontynuowany silny wzrost

kliknij, aby powiększyć

TRANSAKCJA NUMER 4

Walor: LIVECHAT
Data zakupu: 03-09-2019
Ilość: 299
Cena nabycia: 36,20
Cel: Górna granica kanału (40,0)
Uwagi: Kupno po najwyższej cenie dnia.

kliknij, aby powiększyć

TRANSAKCJA NUMER 5

Walor: AUTOPARTNER
Data sprzedaży: 09-09-2019
Ilość: 1771
Cena zbycia: 5,10
Rozliczenie transakcji: 8,16% (po uwzględnieniu prowizji)
Spostrzeżenia: Sprzedane po najwyższej cenie dnia, po kilku dniach silne spadki po słabych wynikach

kliknij, aby powiększyć

TRANSAKCJA NUMER 6

Walor: DINO POLSKA
Data zakupu: 09-09-2019
Ilość: 110
Cena nabycia: 148,5
Wykres tygodniowy: EMA wzrostowa (+), dywergencja bessy na MACD (-)
Wykres dzienny: Korekta do EMA
Cel: Górna granica kanału (165,0)

kliknij, aby powiększyć

Edytowany: 15 września 2019 18:41

aurora80
aurora80 PREMIUM
Wpisów: 432
Wysłane: 15 września 2019 19:29:07
gandalfp napisał(a):

zapisku traktuje jako swoje notatki oraz ewentualne miejsca na komentarz/poradę/sugestię innych forumowiczów.

Ja bym zwrócił uwagę na moment kupna Autopartnera. 09 września, czyli w dniu kupna, jeszcze nie było wiadomo, że kurs na koniec dnia zamknie się szpulką. Ale trendu (poza konsolą) tam od lipca nie było więc nawet przed utworzeniem świecy, nie bardzo istniał powód do kupna.

Jeśli po nieudanych transakcjach notować jakieś wnioski, to w tym przypadku: nie kupować w trendzie bocznym, czekać na wybicie. Oczywiście, może się okazać, że są spece od konsolidacji i wiedzą jak to rozgrywać. W każdym razie tu chyba tkwił błąd.

małyWielki
Wpisów: 27
Wysłane: 16 września 2019 09:05:44
Witaj, strategia oparta o 1 wskaźnik nie ma najmniejszego sensu. To nie moje słowa, lecz tych którzy wykorzystują przeróżne systemy i wskaźniki... I dorobili się milionów na giełdzie. Warto słuchać mądrzejszych i zaoszczędzić czas i pieniądze. Moja sugestia jest taka: dodaj jeszcze conajmniej 2 inne wskaźniki najlepiej z AF. I nigdy nie przestawaj się uczyć. Pozdrawiam

aurora80
aurora80 PREMIUM
Wysłane: 16 września 2019 20:04:19
michalstanczak napisał(a):

dodaj jeszcze conajmniej 2 inne wskaźniki najlepiej z AF.

Ale właśnie w trakcie spekulacji wykorzystuję 3 elementy AT: świece, RSI i średnie i wolumen. To skromne podejście, ale łatwe w interpretacji. Przy czym to proste podejście składa się z kombinacji ok. 30 zasad spisanych przed laty na kartce. Raz działa, innym nie ;) Nie wychodzi główie przez czynnik emocjonalny. On nawala najczęściej. Najważniejsze jednak, że zasady chronią przed katastrofą. Przynajmniej, póki co. Do kryzysu :)
AF co do zasady nie mieszam ze spekulacją. To inny portfel i styl.
Edytowany: 16 września 2019 20:12

cyzo
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 735
Wysłane: 17 września 2019 09:40:13
małyWielki napisał(a):
Witaj, strategia oparta o 1 wskaźnik nie ma najmniejszego sensu. To nie moje słowa, lecz tych którzy wykorzystują przeróżne systemy i wskaźniki... I dorobili się milionów na giełdzie. Warto słuchać mądrzejszych i zaoszczędzić czas i pieniądze. Moja sugestia jest taka: dodaj jeszcze conajmniej 2 inne wskaźniki najlepiej z AF. I nigdy nie przestawaj się uczyć. Pozdrawiam

Nie znam się, więc się wypowiem :) No dobra...może troche się znam.
Również jestem zdania, że to właśnie prostota jest kluczem do sukcesu i wykucie własnego stylu. Tego ostatniego niestety trzeba się w bólu i pokorze nauczyć samemu - podpatrując innych.
Nadmierna ilosć wskaźników, czy to z AT czy AF jedynie zaciemnia obraz.

małyWielki
Wpisów: 27
Wysłane: 18 września 2019 20:15:20
Ale strategia oparta o kopertę nie jest zyskowna. Optymalna strategia powinna posiadać 3-4 wskaźniki nie skorelowane że sobą w żaden sposób. Również jestem fanem prostoty, ale nie znam nikogo kto by zarabiał w oparciu o 1 wskaźnik. Ps mistrzem prostoty jest Buffett.

cyzo
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 735
Wysłane: 19 września 2019 10:16:03
Cytat:
Ale strategia oparta o kopertę nie jest zyskowna.

Co to za strategia?

Cytat:
Optymalna strategia powinna posiadać 3-4 wskaźniki nie skorelowane że sobą w żaden sposób.

Kto tak powiedział? :)...no i jaka jest definicja "wskaźnika"?
Jeżeli korzystam z RSI, ale w sposób zupełnie odmienny, niż został zaprojektowany i służy mi bardziej do poglądowej oceny sytuacji, a nie do podejmowania decyzji w oparciu o przecięcie się poziomów 30/70 - to korzystam ze wskaźnika, czy nie korzystam?
Zachęcam do nie zamykania się w sztywnych ramach tego co trzeba, a czego nie trzeba. bo można sfixować.
Przecież istnieje taka technika, jak trading dyskrecjonalny, czy choćby zwykły price action, poparty wolumenem. Jeden wskaźnik i działa :)
Ja bardzo często nie mam pojęcia, czym się w ogóle zajmuje dana spółka, którą kupiłem - interesuje mnie jedynie do jakiego sektora jest przypisana...i zarabiam...i to nieźle :)
Edytowany: 19 września 2019 10:17

aurora80
aurora80 PREMIUM
Wysłane: 19 września 2019 16:56:35
cyzo napisał(a):

Ja bardzo często nie mam pojęcia, czym się w ogóle zajmuje dana spółka, którą kupiłem - interesuje mnie jedynie do jakiego sektora jest przypisana...i zarabiam...i to nieźle :)

Dokładnie tak. Żeby zarabiać nie trzeba mieszać AT i AF. Tu każdy wybiera swoje podejście i ostatecznie stosuje to, co sprawia że zarabia pieniądze.

Co do Buffeta, taka mała dygresja. Na początku przygody z rynkiem, byłem zafascynowany wszystkim, co czytałem na ten temat, łącznie oczywiście z Grahamem i wypowiedziami Buffeta. Po czasie dopiero przyszedł większy krytycyzm. Jeśli są tacy, co mają go od razu, to mogą zaoszczędzić wiele czasu. Inteligetnego inwestora Grahama miałem (i mam) pokreśloną ;). Z komentarzami, uwagami, znakami zapytania, itd. Jednak ostatecznie nic z tego nie wyszło. Oczywiście, to nie wina książki. Po prostu nie potrafię zastosować jego zasad w praktyce. Jeszcze raz bardzo wyraźnie podkreślę, żeby nie zostać źle zrozumianym. Ogromnie doceniam rynkową wiedzę Grahamowo-Buffetową i mądrość Buffeta przejawiającą się powiedzmy, w jego celnych puentach rynkowo-życiowych. Często trafnych i zabawnych.
Inne sprawa, że po prostu na moje skromne potrzeby przeciętnego inwestora/spekulanta na giełdowym polskim grajdołku, wystarcza te kilka wskaźników do uprawiania spekulanctwa w oparciu o AT. Zarobię-stracę-zarobię, jakoś się kręci. Czysta AT wystarcza. Tu się z kolegą cyzo w zupełności zgadzam;)

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość