pixelg
Wycena akcji metodą DCF, Likwidacja, Prognoza - Warsztat - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3

Wycena akcji metodą DCF, Likwidacja, Prognoza

mankomaniak
0
Wpisów: 572
Wysłane: 5 maja 2011 13:08:42
WatchDog napisał(a):
mankomaniak napisał(a):
Poza tym nie mam ochoty dawać coś od siebie na portalu, na którym usuwa się co drugi mój post.

Sam to sprawiasz łamiąc regulamin.
Takie posty usuwa "się" każdemu. I to nie co drugi, w skrajnych wypadkach każdy, a czasem nawet konto użytkownika.

"Usuwam się" w cień o Mistrzu. Twój portal, róbta co chceta. Ciekawie brzmi ta groźba w kontekście pomocy jakiej udzieliłem Verionowi.
Co cię nie zabije, to cię udziwni

[**usunięto zakazaną treść**]

WatchDog
WatchDog PREMIUM
33
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 580
Wysłane: 5 maja 2011 13:14:17
Groźba? To tylko informacja, zresztą nie nowa.

Zwróć jeszcze uwagę, że internauci są łatwym celem politycznym, ich ściganie robi się modne - gdzie mi tam do Radka - na pewno czytałeś:
www.wirtualnemedia.pl/artykul/...

mankomaniak
0
Wpisów: 572
Wysłane: 5 maja 2011 13:41:07
Mistrzu za co Ty chcesz mnie ścigać? Za to, że prawię prawdę? Za to, że powiem, że Twoja beta jest bezwartościowa dla inwestora bo jest liczona na danych dziennych? Wpajasz ludziom bzdury i chcesz mnie jeszcze ścigać. Pisałem już zresztą Ci kiedyś o tym, że betę trzeba liczyć na rocznych stopach zwrotu, bo inne mogą wyjść liczby. I w ogóle nie zareagowałeś. O, teraz masz pretekst do skasowania posta, a nawet konta.
Co cię nie zabije, to cię udziwni

[**usunięto zakazaną treść**]
Edytowany: 5 maja 2011 13:43

karoldvl
0
Wpisów: 167
Wysłane: 5 maja 2011 14:49:37
Cytat:
Pisałem już zresztą Ci kiedyś o tym, że betę trzeba liczyć na rocznych stopach zwrotu

Możesz podrzucić jakiś link/wytłumaczenie?

WatchDog
WatchDog PREMIUM
33
Wysłane: 5 maja 2011 16:23:23
mankomaniak napisał(a):
Mistrzu za co Ty chcesz mnie ścigać? Za to, że prawię prawdę? Za to, że powiem, że Twoja beta jest bezwartościowa dla inwestora bo jest liczona na danych dziennych? Wpajasz ludziom bzdury i chcesz mnie jeszcze ścigać. Pisałem już zresztą Ci kiedyś o tym, że betę trzeba liczyć na rocznych stopach zwrotu, bo inne mogą wyjść liczby. I w ogóle nie zareagowałeś. O, teraz masz pretekst do skasowania posta, a nawet konta.

Nie, nie mam.
Przejrzałem Twoje skasowane wpisy. Było ich naprawdę mało, bo zaledwie 59, to jest nic jak na trolla z tak dużym stażem i tak 'niskim' numerem usera (384). W sumie długo wytrwałeś na tym cenzorskim portalu.
A co najciekawsze, najczęściej masz rację, tylko forma bywa nie do przyjęcia. Przytaczanie ich tutaj byłoby zbędnym hołdem oddanym twórczości, obliczonej chyba na drażnienie innych. Co też daje się robić z klasą, Mankomaniaku.

karoldvl
0
Wysłane: 5 maja 2011 17:22:58
Verion napisał(a):
NO tak, jakby nie patrząc zawsze dysponujemy przeszłością i to jest nasz jedyny drogowskaz gdzie kierować się na przyszłość. Bazujemy na statystyce i prawdopodobieństwie jak zresztą całe nasze życie.

Świetnie akurat w tym temacie wpisuje się Black Swan Taleba. ;-)

Cytat:
Wczoraj trochę pobawiłem się z tą betą, i znalazłem wzór na nią nie ten co napisał WD. Zwany szacowanie beta metodą najmniejszych kwadratów.
jest to
suma z n okresów (Rt-R)(Rmt-Rm) / Suma z n okresów (Rmt - Rm)^2

Ale to jest to samo. Czy to będzie regresja, czy tradycyjnie kowariancja/wariancja to nie wyjdzie nic innego jak przekształcenia.

Cytat:
Liczyłem to w ten sposób. Zrobiłem sobie dwie tabelki z WIG i KGHM, (od początku roku)
przez Rt rozumiałem stopę zwrotu od 1 kursu z tabelki do pozostałych.
np
okres --- kurs --- stopa zwrotu
1 --- 4 --- 0 %
2 --- 4,50 --- 12%
3 --- 4,70 --- 15 %
4 --- 4,1 --- 3%
Zatem suma to 30 %
Ten sposób obliczeń, dał mi bete dla KGHM równą około 3,8. Może to i całkiem prawdopodobne gdyż inwestując na początek roku w KGHM do teraz dostało by się ponad 80% stopę zwrotu a w WIG tylko 20%.

To że beta jest wyższa, to jeszcze OK. Ale chyba trochę za bardzo. ;-)

Spróbuj dla każdego dnia liczyć zwrot w postaci (bieżący - poprzedni) / poprzedni albo w ogóle wrzuć zwroty logarytmiczne. Bo w tym przypadku co podałeś, to pojawiają się jakieś zwroty nie dzienne a z ruchomych okresów (różnej długości), stąd takie wartości pewnie wychodzą.

A tak dorzucając do tematu jeszcze, to Bloomberg standardowo liczy z danych tygodniowych za okres dwuletni, więc to też jest jakiś wyznacznik, co się najczęściej stosuje.

Cytat:
Wziąłem KGHM tylko dla tego, że jego branża jest wszystkim bardziej znana, ale jak sam napisałem jest to ogromna spółka zatem ogrom obliczeń. Chciałem tylko na niej załapać o co chodzi. :)

Chodziło mi tylko o to, że moim zdaniem najłatwiej poczuć, że to "działa", jak jesteś w stanie w miarę wszystko ogarnąć i widzisz, że jak podstawiasz liczby, to chodzą tak jak powinny. I fajnie jest jak na początku wystarczy zaprognozować parę wartości typowo związanych ze spółką, a nie trzeba zabierać się za cały rynek (gospodarkę) i rynki poboczne (np. surowce, forex). Na to przyjdzie jeszcze czas. :-)

Verion
0
Wpisów: 290
Wysłane: 6 maja 2011 10:08:08
Cytat:
Spróbuj dla każdego dnia liczyć zwrot w postaci (bieżący - poprzedni) / poprzedni albo w ogóle wrzuć zwroty logarytmiczne. Bo w tym przypadku co podałeś, to pojawiają się jakieś zwroty nie dzienne a z ruchomych okresów (różnej długości), stąd takie wartości pewnie wychodzą.

Z tym logarytmicznym podejściem to się zgodzę, ale nie ma go we wzorze, także te kombinowanie może dać mi to czego szukam, a nie to co powinno być. Uważam jednak, że nie ma sensu liczyć zwrotu - dzień do dnia, bo to stopa zwrotu z inwestycji jednodniowej, a nie za liczony okres. Spróbuje policzyć tygodniową, betę, choć to już nie takie proste, bo trzeba się nagimnastykować w exelu.

karoldvl
0
Wysłane: 6 maja 2011 12:36:37
Możesz liczyć zwroty dzienne, mogą być tygodniowe (albo z dowolnego innego okresu), ale musi to być konsekwentne. Na pewno nie może to być tak:
Cytat:
Rt rozumiałem stopę zwrotu od 1 kursu z tabelki do pozostałych.

olshinho
olshinho PREMIUM
0
Wpisów: 134
Wysłane: 20 czerwca 2011 15:44:10
WatchDog napisał(a):
[quote=Verion]Ale żeby znów nie wzniecać burzy powiem tyle: obligacje niezłych krajów i solidnych firm płacą do 10%, więc nie zakładałbym nigdy WACC poniżej 12%.

Mam pytanie. Zdaję sobie sprawę, iż WACC nie powinno być zbyt niskie. Ale co zrobić w sytuacji, gdy licząc bete jakieś akcji wychodzi nam 0,26, stopa wolna od ryzyka ok 6,2%, w wiekszości rekomendacjach premia za ryzyko wynosi 5% to po obliczeniu kosztu kapitału własnego wyjdzie nam bardzo niskie WACC rzędu ok 7% (załóżmy, że spółka nie finansuje się długiem) i co w tym przypadku? Należy ją użyć do wyceny DCF? Należy wtedy użyć innej premii? Jaką premia wziąć optymalnie dla polskiego rynku akcji?

WatchDog
WatchDog PREMIUM
33
Wysłane: 21 czerwca 2011 12:32:03
Arbitralnie wziąłbym więcej, pisząc dlaczego tak robię.
7% jest możliwe właśnie tylko wtedy, jeśli spółka się finansuje długiem.
Kapitał własny jest zawsze droższy od obcego. Nie dostaniesz pieniędzy z private equity, jeśli powiesz, że zarobią 7% rocznie.

olshinho
olshinho PREMIUM
0
Wpisów: 134
Wysłane: 21 czerwca 2011 14:23:40
Dziękuje za szybką odpowiedź. Faktycznie wychodzi na to, że kapitał własny jest droższy od obcego i mało osób będzie skłonnych oddać kapitał w akcję za 7%. Jednak w modelach może zdarzyć się, że koszt kapitału własnego będzie niższy (np. za sprawą niskiej bety akcji liczonej regresją stóp zwrotu akcji i indeksu), zawsze kwestia wyboru założeń.

W takim razie wychodzi na to, że modele modelami, praktyka praktyką. Model da nam pewny punkty odniesienia, a każdy zrobi według uznania. Dzięki wielkie WD za odpowiedźhello1

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3