pixelg
Pilna pomoc w wycenie opcji egzotycznych - Kontrakty, opcje i produkty strukturyzowane - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Pilna pomoc w wycenie opcji egzotycznych

del-20140414
0
Wpisów: 2
Wysłane: 17 czerwca 2011 20:02:53
Witam,
piszę pracę licencjacką i mam ją oddać w poniedziałek. Jak zwykle wszystko robię na ostatnią chwilę i nagle okazało się że nie do końca umiem poradzić sobie z wyceną opcji, a nie mogę się już zobaczyć z moim promotorem.

Wymyśliłem sobie hipotetyczną sytuację, inwestora zabezpieczającego 90000 USD 3 miesięczną opcją binarną, azjatycką i barierową. Znalazłem dane historyczne z 1 roku przed stworzeniem opcji i obliczyłem zmienność historyczną (dobrze że historyczna, czy mam obliczyć implikowaną?) i utknąłem na obliczeniu dwóch parametrów "stopy wolnej od ryzyka" - Rrf i q "stopy zwrotu".
Obliczam opcje binarną z następującego wzoru:

kliknij, aby powiększyć

Uprzejmie proszę o pomoc w wyznaczeniu tych dwóch parametrów oraz podpowiedzenie czy użyłem dobrej zmienności.
Bardzo dziękuje

karoldvl
0
Wpisów: 167
Wysłane: 19 czerwca 2011 13:32:33
Za stopę wolną od ryzyka zazwyczaj przyjmuje się po prostu rentowność obligacji albo stopy międzybankowe (LIBOR/WIBOR). Stopa zwrotu "q" to zwykle dividend yield gdy odnosi się to do akcji. Jeżeli masz opcje walutowe, to pewnie wyliczasz to z Garmana-Kohlhagena. Wtedy "r" to stopa lokalna, a "q" to stopa waluty obcej.

Kwestia zmienności to bardziej złożony temat. Możesz liczyć historyczną, implikowaną, stochastyczną. Ta właściwa i tak jest nieobserwowalna. Zależy, do czego Ci to jest potrzebne. Na poziomie poglądowym pewnie nie ma to większego znaczenia.

plynacyzrynkiem
0
Wpisów: 1 349
Wysłane: 20 czerwca 2011 11:06:07
pablo152 napisał(a):
Witam,
Wymyśliłem sobie hipotetyczną sytuację, inwestora zabezpieczającego 90000 USD 3 miesięczną opcją binarną, azjatycką i barierową.

stosowanie formul zamknietych ma niewielki sens dla opcji egzotycznych, czyli np binarnych i barierowych; wiekszy sens ma symulacja, chocby drzewko dwumianowe

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość