pixelg
Obligacje zyskowne obligacje bezpieczne ...jak znaleźć kompromis? - GPW Catalyst - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Obligacje zyskowne obligacje bezpieczne ...jak znaleźć kompromis?

kszyrztow
0
Wpisów: 66
Wysłane: 9 grudnia 2013 11:48:58
Witam Wszystkich Forumowiczów
Postanowiłem założyć nowy wątek. Właściwie mogłem go nie zakładać mogłem zajrzeć pod wątek założony przez zgreda Nasze portfele obligacyjne tyle że jak znam życie zwykle nie Mamy w portfelu tego co chcielibyśmy mieć. Stąd temat wątku. O co pytam? Otóż interesuje mnie kompromis między obligacjami zyskownymi a obligacjami bezpiecznymi.. Czy zyskowne papiery muszą być zawsze papierami korporacyjnymi? W rozważaniach darujmy sobie papiery spółdzielcze bo właśnie z miłości do nich mnie uleczono, pozostaną więc skarbowe komunalne i korporacyjne. Zakładając że szukamy w skarbowych i komunalnych jak wysoko powinny być one oprocentowane aby taka inwestycja miała sens? Oczywiście wszystkie przemyślenia podważające sens takiej inwestycji zwłaszcza te poparte argumentami są także mile widziane.

voyager
0
Wpisów: 131
Wysłane: 9 grudnia 2013 13:14:45
Bardzo dobry kompromis pomiedzy zyskiem a ryzykiem masz zakładając lokatę w SKOK wołomin.
Masz do wyboru lokaty rentierskie na 12, 24,36 miesięcy, oprocentowane ponad 6%/ rok z wypłatą odsetek co miesiąc lub co trzy, czyli konstrukcja podobna do obligacji korpo, z zabezpieczeniem (BFG, pewnym ) do kwoty 100 000 euro.

W przypadku bankructwa kasy, w ciągu 20 dni otrzymujesz kapitał wraz z narosłymi odsetkami.
Oferta tego SKOKU wyróżnia się na tle pozostałych, i pewnie długo nie potrwa.
Pewnym mankamentem jest zmienne oprocentowanie i tylko dlatego piszę, że jest to kompromis pomiędzy ryzykiem ( zmiany oprocentowania ustanawianego przez zarząd KASY), a zyskiem

Kupując obligacje niepaństwowe lepiej oprocentowane niż to w ofercie w SKOK wolomin, eksponujesz się na nieporównywalnie większe ryzyko, przy nieadekwatnej na dzień dzisiejszy premii za nie ( wg mojej oceny).

kszyrztow
0
Wysłane: 9 grudnia 2013 13:25:56
To rzeczywiście interesująca propozycja ale ona jest typu "dzisiaj na dzisiaj" a ja myślę o czymś na styczeń a wtedy może być już nieaktualna. Ale SKOKI mają słabą strone polegającą na tym że trzeba tam wykupić "cegiełkę" i wpłacić wpisowe. To troche zmniejsza wartość tych 6% ale przyznaje
że to i tak jest jeszcze ciekawe.

voyager
0
Wysłane: 9 grudnia 2013 13:43:50
Jeżeli Ci się nie spieszy, to moim zdaniem dobrą " lokatą" są obligacje PCC Rokita, ale tylko kupione na rynku pierwotnym.

Firma jest duża, kilka tysięcy ludzi, ma majątek produkcyjny dużej wartości, sprawny zarząd, trzeba by jakiegoś niesamowitego kataklizmu, aby zbankrutowała i nie wypłaciła się z obligacji.

Oprocrntowanie jest również sensowne. Ostatnia seria to 6.8%, jedna z lepszych płynności na Catalyst, ryzyko stopy procentowej. Wg mnie ma to sens.

kszyrztow
0
Wysłane: 9 grudnia 2013 13:55:53
Brzmi ciekawie tylko że teraz musze zapytać jak kupuje sie obligacje na rynku pierwotnym. Chyba że "wójek" Google pomoże.

voyager
0
Wysłane: 9 grudnia 2013 14:03:22
Po pierwsze musisz mieć rachunek inwestycyjny,najlepiej bez opłat i z niską prowizją. Ja mam w XTB i jestem zadowolony.

W przypadku emisji publicznej, dowiadujesz się z prospektu na jaki rachunek zrobić przelew, udajesz się do biura które przeprowadza dystrybucję, podpisujesz dokumenty i wszystko.
Zazwyczaj tu na forum można się trochę doinformować w przypadku każdej emisji publicznej.

yayurek
0
Wpisów: 879
Wysłane: 9 grudnia 2013 14:23:16
o obligacjach komunalnych zapomnij, gdyż nie sposób ich kupić, chyba, że godzisz się na oprocentowanie znacznie niższe od lokaty, zaś papiery korporacyjne ryzykowne a w miarę pewne? Zbankrutował PAN AM, zbankrutował SWISS AIR, zaś nie tak dawno w Niemczech jedno z odgałęzień MANa. Nie ma po prostu takiego pojęcia, jak nie ma spirytusu o stężeniu 100%. Czy chcesz sobie pomieszać ryzykowne z mniej ryzykownymi, jeżeli bardzo ryzykownie pomieszasz i przy zainwestowanych w papiery dłużne 100k uzyskasz na wejściu gdzieś tak oprocentowanie brutto 8% to przy jednym bankructwie spółki, w którą włożyłeś zaledwie 3k, Twoje średnie oprocentowanie spadnie do 5%... tyle, że emocji i adrenaliny zaznasz przy tym za przynajmniej 6k...

voyager
0
Wysłane: 9 grudnia 2013 14:53:43
Moim zdaniem, na obecnym etapie rozwoju naszego Catalyst, rozpraszanie ryzyka poprzez dobór dużej ilości papierów róznych firm jest wątpliwym rozwiązaniem, między innymi z tego powodu co napisał kolega Yayurek powyżej.

Chyba łatwiej i bezpieczniej jest przyjrzeć się jednej, ewentualnie 2-3 korporacjom i im pożyczyć pieniądze,

Ja przed zakupem obligacji PCC, pojechałem do tej firmy, obejrzałem ją, porozmawiałem z ludźmi tam pracującymi, poczytałem prospekt, i jak na razie jest dobrze :)

kszyrztow
0
Wysłane: 9 grudnia 2013 15:11:50
Jeśli chodzi o zakup papierów na rynku pierwotnym to czy działa to tak ?.....rachunek maklerski np bossa.pl z rachunku tego przelew na konto biura maklerskiego zajmującego sie dystrybucją papierów
(na wskazany przez to biuro maklerskie rachunek) następnie papiery trafiają na mój rachunek bossa.pl?

voyager
0
Wysłane: 9 grudnia 2013 15:18:18
przelew za obligacje możesz zrobić z dowolnego swojego rachunku, niekoniecznie związanego z rachunkiem inwestycyjnym.

po przydziale obligacji, zostaną one automatycznie przetransferowane do wskazanego przez Ciebie podczas zapisu rachunku inwestycyjnego, np BOSSA.

kszyrztow
0
Wysłane: 9 grudnia 2013 15:27:11
Ale ogólnie algorytm działania jest prawidłowy? Dzieki za pomysł.

kszyrztow
0
Wysłane: 9 grudnia 2013 18:57:27
No tak o wszystko sie zapytałem? No właśnie czy kupując obligacje na rynku pierwotnym musze sie na jakąś ustaloną najmniejszą transze zapisać czy też teoretycznie moge zakupić jedną obligacje?

gauss
0
Wpisów: 111
Wysłane: 9 grudnia 2013 19:20:35
To zależy od emisji. W każdej emisji jest określony minimalny zapis. Ja widziałem minimalne zapisy rzędu: 100, 1000, 10000, 20000, 50000, 100000 - także bywa różnie. :)

Marek Butelka
0
Wpisów: 170
Wysłane: 9 grudnia 2013 22:31:47
Obligacje, którymi się interesujesz są bardzo ryzykowne. Dają ekstremalnie niską stopę zwrotu w stosunku do ryzyka. Mam tu na myśli ryzyko dużego spadku ceny, czyli niemożliwości wyjścia z inwestycji w dowolnym momencie bez strat, a nie stricte bankructwa banku czy samorządu. Choć i te są istotne.
Edytowany: 9 grudnia 2013 22:32

kszyrztow
0
Wysłane: 10 grudnia 2013 16:36:52
Marek Butelka napisał:
"Obligacje, którymi się interesujesz są bardzo ryzykowne."
Nie bardzo rozumiem co Masz na myśli bo jeśli chodzi o PCC Rokita to jest to sugestia forumowicza voyager. Ja osobiście nigdzie jak mi sie zdaje nie określiłem swojego zainteresowania tymi obligacjami. Jeśli chodzi o mnie to zamierzam wykorzystać wątek zgreda nasze portfele obligacyjne o ile sie da ukierunkowując sie na wymienione tam spółki. Natomiast byłoby miło gdybyś podzielił sie szczegółami swoich zastrzeżeń wobec PCC Rokita może nie tyle ja ile voyager na tym skorzysta.

Marek Butelka
0
Wpisów: 170
Wysłane: 10 grudnia 2013 20:34:15
Miałem na myśli obligacje spółdzielcze, skarbowe i komunalne. Nazwa PCC Rokita nic mi nie mówi, myślę że szkoda czasu nawet na analizowanie spółki. Jeśli jesteś zielony a chcesz inwestować w obligacje śmieciowe, to musisz zwracać bezwzględnie uwagę na to czy spółka ma za sobą jakąś historię (np. 15-20 lat na rynku), na to czy ma co roku regularnie zyski, ile ma długów i ile wynosi wskaźnik dług netto/EBITDA (max. 3,5) - to przynajmniej z grubsza wyeliminuje sytuacje, że władujesz się na minę. 3/4 menażerii na Catalyst to właśnie miny. Musisz uważać.
Edytowany: 10 grudnia 2013 20:43

kszyrztow
0
Wysłane: 11 grudnia 2013 09:49:39
Marek Butelka napisał
"Miałem na myśli obligacje spółdzielcze, skarbowe i komunalne"
Fakt jestem Zielony ale niezdecydowany co do ewentualnej inwestycji w obligacje moje wątki na forum mają na celu uzyskanie wiedzy ....co jak dlaczego ...być może też mogą być przydatne dla innych zielonych. A na dodatek ostatnio dokonałem "odkrycia" że w pewnym sensie jestem już właścicielem obligacji czy raczej akcji Żywca którego coroczna dywidenda da mi właśnie taką stopę jaką oczekiwałem po ewentualnie zakupionych obligacjach. A co do ewentualnego zakupu obligacji spółdzielczych wyperswadowano mi to w wątku Obligacje spółdzielcze....co w nich złego? Można wiec w zasadzie zapytać co ja tu jeszcze robie?

Kakarotto
21
Wpisów: 1 052
Wysłane: 11 grudnia 2013 10:04:29
Popatrz na historyczne kursy obligacji tych co są już parę lat, zawsze można jakieś wnioski wyciągnąć.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość