pixelg
Spadek kursu w trendzie wzrostowym - pytanie nowicjusza - Analiza techniczna - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Spadek kursu w trendzie wzrostowym - pytanie nowicjusza

maruder1991
0
Wpisów: 8
Wysłane: 22 listopada 2013 14:54:54
Na wstępie chciałbym się przywitać, ponieważ jest to mój pierwszy post ale forum czytam już od jakiegoś czasu. Aktualnie kończę czytać "Zawód - inwestor giełdowy" Eldera i wziąłem się za "Inteligentnego inwestora" Benjamina Grahama tak jak, koledzy na wyższym poziomie zaawansowania polecali. Po lekturze Eldera wiele spraw związanych z działaniem giełdy rozjaśniło mi się ale mam jedno pytanie. Przykładowo: na rynku panuje trend wzrostowy, inwestorzy zajmujący pozycje długą po jakimś czasie chcą zrealizować część swoich zysków a wiec sprzedają posiadane akcje. Na skutek tego występuje korekta. I to jest właśnie to, czego nie rozumiem - jaki związek ma w ogólności sprzedaż/kupno na wykres cen? Czy chodzi o to, że przy zwiększonej podaży mamy spadek cen a przy zwiększonym popycie ich wzrost? Fajnie, gdyby jakaś kompetentna osoba mi to rozjaśniła w kilku zdaniach.

PS. Bardzo dobre forum, podoba mi się to, że w większości, odpowiedzi użytkowników są na prawdę rzeczowe - po prostu kopalnia wiedzy.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
225
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 10 600
Wysłane: 22 listopada 2013 15:21:34
Cena rynkowa to wynik podaży i popytu na akcje danej spółki. Jeśli przewagę ma podaż to kurs spada i odwrotnie. W trendzie wzrostowym występują korekty, które są chwilową przewagą podaży akcji. Dzieje się tak np po wystąpieniu jakiegoś oczekiwanego zjawiska(sell on good news). Może być też tak, że stopy zwrotu są dla większości akcjonariatu duże i zaczyna się realizacja zysków, czasem bardzo ostra.

larry_mcc
0
Wpisów: 135
Wysłane: 12 stycznia 2014 11:53:07
odpowiednia stopa zwrotu skłania inwestorów do realizacji zysków i tak na rynku powstają korekty w trendach wzrostowych

Kokus
0
Wpisów: 4
Wysłane: 18 stycznia 2014 12:11:45
kupno i sprzedaż jest jedynym co wpływa na wykres ceny. Nie ważne jak dobre będą informacje, jak cudowne formacje i układy na wykresie, ale nie będzie osób chętnych do kupna to cena nie urośnie nawet o 1 grosz.

Wzrost ceny wynika tylko z tego, że ktoś złożył zlecenie kupna powyżej ceny rynkowej. Jak jest druga strona, czyli sprzedający to wtedy dochodzi do transakcji i nową ceną jest kurs tego zlecenia. Dlatego decyzje inwestorów w 100% odpowiadają za to czy cena spada czy rośnie.

Informacje fundamentalne, makroekonomiczne czy formacje cenowe tylko wpływają na decyzję inwestorów, ale tak naprawdę nie możesz jednoznacznie stwierdzić, jak zareaguje inni. Bo nawet jeżeli sytuacja będzie dla Ciebie wyglądała super to większość tak nie stwierdzi. I wtedy cena spadnie i cała otoczka nie ma znaczenia.
Zapraszam na mojego bloga!
www.stockwatch.pl/forum/wpisy-...

wasilewski
0
Wpisów: 324
Wysłane: 18 stycznia 2014 13:29:12
Wydaje mi się, że maruderowi chodziło o co innego. Rzeczywiście, kontrintuicyjne jest twierdzenie, że cena spada gdy inwestorzy sprzedają i rośnie, gdy kupują. W rzeczywistości dla każdej transakcji konieczny jest i kupujący i sprzedający -> a więc kupujących i sprzedających (w rozumieniu przepływów pieniężnych) jest na rynku zawsze tyle samo, niezależnie od trendu.

Podążając za przykładem marudera. Trend jest wzrostowy i w pewnym momencie inwestorzy którzy mają akcje X decydują się je sprzedać, aby zrealizować zysk king . Wyobraźmy sobie, że ostatnia transakcja była zawarta po cenie 100 i że na rynku są 4 osoby które chcą kupić akcję X, ale satysfakcjonuje je różna cena:

osoba 1 chce kupić 10 akcji, ale za nie więcej niż 100.
osoba 2 chce kupić 15 akcji, ale za nie więcej niż 98.
osoba 3 chce kupić 20 akcji, ale za nie więcej niż 95.
osoba 4 chce kupić 100 akcji, ale za nie więcej niż 93.

Załóżmy, że osoba Y kupiła 80 akcji po cenie 80 i chce wszystkie sprzedać i zrealizować zysk. Wystawia więc zlecenie na sprzedaż 80 akcji niezależnie od ceny. Jego broker zawrze cztery transakcje:
1) na sprzedaż 10 akcji z osobą 1 po cenie 100 zł
2) na sprzedaż 15 akcji z osobą 2 po cenie 98 zł (na rynku nie ma już lepszej oferty!)
3) na sprzedaż 20 akcji z osobą 3 po cenie 95 zł
4) na sprzedaż 35 akcji z osobą 4 po cenie 93 zł

Łatwo zauważyć, że w wyniku decyzji osoby Y i realizacji jej zlecenia, cena akcji spadła ze 100 zł do 93 zł.

Przykład rozszerz na działanie całej giełdy (wielu uczestników, szybkie, częste transakcje itd.) i wtedy już łatwo zrozumieć, dlaczego zmienia się cena. thumbright
Zapraszam do mojego blogbook'a który jest tutaj
"Unfortunately the English weather is harder to manipulate than Libor." (Anonim)
"Gdy sprzedaje się marzenia, cena/zysk jest bez znaczenia" (R. Beleson)
"Nikt nie zarabia co miesiąc 1 procent. To niemożliwe." (M. Covel)

maruder1991
0
Wpisów: 8
Wysłane: 18 stycznia 2014 16:07:41
Dokładnie o to mi chodziło.
Dzięki

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość