pixelg
Rozliczenie PIT/ bankructwo spółki - Warsztat - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Rozliczenie PIT/ bankructwo spółki

negro69
0
Wpisów: 15
Wysłane: 23 stycznia 2014 23:44:35
Witam Wszystkich,

mam prośbę o pomoc w zrozumieniu pewnego aspektu. Będę opierał się na przykładzie, aby łatwiej było zrozumieć:
1. kiedyś (kilka lat temu) kupiłem akcje spółki po cenie X zł za sztukę
2. teraz cena akcji wynosi 0,1X :). Ze względu na stratę, nie chcę się pozbywać spółki z portfela (może kiedyś cena akcji wzrośnie lub wykorzystam odpowiedni moment na sprzedaż akcji, aby zmniejszyć podatek dochodowy z innych transakcji)
3. i teraz pojawia się pytanie: W przypadku bankructwa spółki (całkiem realne) i wycofania spółki z GPW, jak zostanie to rozliczone w moim PIT-8C? Czy będę miał stratę o wartości Y = (X*liczba akcji + prowizja maklerska), czy może w PIT-8C nie będzie to w ogóle uwzględnione? Chodzi mi o kwestię wykazania tej (narazie hipotetycznej) straty w PIT-38 w przypadku wycofania spółki z GPW, aby można było zmniejszyć podatek dochodowy z innych transakcji.

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi
Pozdrawiam

PIB-Finanse
0
Wpisów: 102
Wysłane: 24 stycznia 2014 16:22:58
W PIT-38 można uwzglednić tylko zrealizowaną stratę, a tak naprawdę różnicę między przychodem ze sprzedaży, a kosztem nabycia.
Dopóki spółka nie zostanie zlikwidowana, ani akcje umorzone można je sprzedać. Nawet po wycofaniu z obrotu giełdowego - na podstawie cywilnej umowy sprzedaży. Oczywiście lepiej to zrobić jeszcze w czasie notowań na GPW, bo dostaniesz ze swojego domu maklerskiego PIT-8C, którego kopia trafi do US. Łatwiej będzie zatem tłumaczyć sie w przypadku ew. kontroli.
Sugerowałbym zatem uważne obserwowanie komunikatów dotyczących tej spółki i sprzedaż w momencie wyznaczenia terminu zakończenia obrotu na GPW.
PIB - Finanse z sensem

GRAF78
42
Wpisów: 1 241
Wysłane: 24 stycznia 2014 19:00:00
można sprzedać akcje samemu sobie? przy braku transackji na tym walorze wystawiajac zlecenie K po 1gr a zaraz podem S po 1 gr akcje dojdzie do transakcji?

ROBERT150588
0
Wpisów: 66
Wysłane: 24 stycznia 2014 23:02:28
Z tego co wiem ,to nie można handlować z samym sobą.
KNF uzna to za manipulacje kursem bądź stwarzanie sztucznego obrotu..

pop
0
Wpisów: 3 427
Wysłane: 24 stycznia 2014 23:24:47
ROBERT150588 napisał(a):
Z tego co wiem ,to nie można handlować z samym sobą.
KNF uzna to za manipulacje kursem bądź stwarzanie sztucznego obrotu.

Sorry, ale to nie jest prawda (już nie chcę powiedzieć, że to zwykłe bzdury), chyba nie zdajesz sobie najwyraźniej sprawy jak wielu inwestorów kupuje i sprzedaje swoje papiery sami sobie w różnych celach, jest to zjawisko bardzo powszechne i LEGALNE, nie ma żadnego przepisu zabraniającego handu ze sobą. A KNF ma chyba powazniejsze sprawy, niż karanie za taką bzdurę rzeszy tysięcy inwestorów...Speak to the hand
A założycielowi wątku szczerze współczuję, bo to jest tragedia mając akcje bankruta, trochę dziwię się, ze do tej pory nikt (przy tylu tysiącach nicków) nie przekazał mu kilku ciepłych słów ot tak po ludzku. Trzymaj się chłopie, ale już nie kupuj byle czego, tylko wyłącznie dobre, zyskowne spółki...
Edytowany: 24 stycznia 2014 23:43

ROBERT150588
0
Wpisów: 66
Wysłane: 26 stycznia 2014 15:28:40
Zapraszam w takim razie do artykułu w którym gość został oskarżony o manipulację.W dokonanej przez siebie transakcji był sprzedającym i kupującym.

www.parkiet.com/artykul/130672...

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość