pixelg
Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

negro69

negro69

Ostatnie 10 wpisów
Jak myślicie, do kiedy będzie można handlować akcjami Petrola?

anty_teresa,

prośba o wyjaśnienie: co oznacza kwota 123 mln [nie jest to zysk netto za ostatnie 12 mc (144 mln), ani za rok 2013 (97 mln)]?

Pytanie w odniesieniu poniższego zdania.

Cytat:

Przy obecnym 12 miesięcznym wyniku na poziomie 123 mln rynek przykłada około 3 proc. średniorocznego wzrostu aż do nieskończoności.

Mam proste pytanie: dlaczego w ostatnim raporcie skonsolidowanym (pierwsze półrocze 2014), w przepływach operacyjnych (strona 6), sprzedaż Wirtualnej Polski jest oznaczona z minusem (191)? Czy sprzedaż WP nie pasuje bardziej do działalności inwestycyjnej?

www.stockwatch.pl/komunikaty-s...

Projekt uchwał - uchwała 18

A jednak będzie scalenie 4:1 (uchwała na najbliższe ZWZ).

diR,
jeżeli można zapytać: zapytałeś takie pytanie do FF, czy wnioskujesz na podstawie informacji ze spółki (a dokładnie braku info o łączeniu akcji)?

Ciekawe, czy spółka zamierza coś zrobić z groszowym kursem akcji?

Witam Wszystkich,

mam prośbę o pomoc w zrozumieniu pewnego aspektu. Będę opierał się na przykładzie, aby łatwiej było zrozumieć:
1. kiedyś (kilka lat temu) kupiłem akcje spółki po cenie X zł za sztukę
2. teraz cena akcji wynosi 0,1X :). Ze względu na stratę, nie chcę się pozbywać spółki z portfela (może kiedyś cena akcji wzrośnie lub wykorzystam odpowiedni moment na sprzedaż akcji, aby zmniejszyć podatek dochodowy z innych transakcji)
3. i teraz pojawia się pytanie: W przypadku bankructwa spółki (całkiem realne) i wycofania spółki z GPW, jak zostanie to rozliczone w moim PIT-8C? Czy będę miał stratę o wartości Y = (X*liczba akcji + prowizja maklerska), czy może w PIT-8C nie będzie to w ogóle uwzględnione? Chodzi mi o kwestię wykazania tej (narazie hipotetycznej) straty w PIT-38 w przypadku wycofania spółki z GPW, aby można było zmniejszyć podatek dochodowy z innych transakcji.

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi
Pozdrawiam

Witam,

przeczytałem ostatnio książkę "Na sposób Warrena Buffetta" Roberta G. Hagstroma. Może ktoś z Was tę ją miał w ręku?
Zwróciłem uwagę na zdanie mówiące o dochodach dla właścicieli wyliczanych jako zysk netto powiększony o amortyzację, odpisy oraz umorzenia i pomniejszony o nakłady kapitałowe i potrzebny wzrost środków obrotowych (strona 97 dla zainteresowanych). Moim zdaniem użyte pojęcie dochody dla właścicieli jest zbliżone do FCFE. Zastanawia mnie tylko dlaczego nie zostało wspomniane nic o zmianie zadłużenia. Może to tylko błędne tłumaczenie?

Pozdrawiam

Do FCFF jeszcze dojdziemy, najpierw chciałbym pewnie się poczuć z wyliczaniem FCFE. Dane historyczne analizuje jedynie w celu nauki. Widzę dwie metody wyliczenia FCFE (liczby na przykładzie raportu Wawla):
a) przepływy pieniężne + dywidenda (30196 + 16497)
b) Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej - nakłady inwestycyjne + Środki pieniężne netto z działalności finansowej + dywidenda (71978 - 25285 - 16497 + 16497)

Wersja b) to nieco zmodyfikowana opcja, którą napisałeś poniżej (FCFE= CFO - zapłacone odsetki - nakłady inwestycyjne + zmiana stanu zadłużenia). Dość wyjątkowo, w przypadku spółki Wawel środki pieniężne z działalności finansowej są równe dywidendzie.

Prośba o weryfikację, liczbowo warianty a) i b) się zgadzają. Czy te dwa podejścia [a) i b)] można zastosować do każdej spółki (nawet tych cięższych do analizy jak Magellan czy Kruk)?

Pozdrawiam

Obliczenia dla spółki Wawel w tys. zł.:

wynik netto: 66668
amortyzacja: 14333 (z raportu spółki za 2012)
nakłady inwestycyjne: -25285 (Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej)
zmiana KON: 48724 (KON liczony jako aktywa obrotowe - zobowiązania krótkoterminowe, na podstawie raportu za 2012)
zmiana stanu zadłużenia: 124867-115372=9495

FCFE wychodzi: 41772

Prośba o weryfikację.

PS. Moim zdaniem FCFE lepiej niż FCFF odpowiada dochodom dla właścicieli (akcjonariuszy).

Generalnie chciałem w tym przykładzie połączyć dwie kwestie: wyliczenie przykladowe i sporządzenie wyceny (spółka jako potencjalna inwestycja).
Skoro Kruk jest dość nietypową spółką do nauki, to oczywiście możemy ją zmienić. W tym momencie ważniejszy cel to nauka, inwestowanie nieco później. Później możemy wrócić do FCFE dla Kruka.

Jako nową spółkę proponowałbym Magellana lub Wawel. Czy te spółki będą łatwiejsze do analizy FCFE?

Pozdrawiam

Tak,
problem z wyliczeniem FCFE jest aktualny. Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam

Witam,

na początku chciałbym podkreślić, że jestem pod wrażeniem tej strony i szalonej liczby wartościowych informacji na niej zawartych.
Kiedyś grałem (spekulacyjnie) na giełdzie (akcje, futures), a teraz chciałbym to zmienić i zacząć inwestować (rozmyślnie i długoterminowo).
W związku z tym zależy mi bardzo na zrozumieniu metody wyliczania FCFE na podstawie sprawozdań finansowych.
Zacząłem od wzoru:
FCFE = Wynik netto + Amortyzacja – Nakłady inwestycyjne (w tym zmiana KON) + Zmiana stanu zadłużenia

Z powodu wątpliwości odnośnie wyliczania nakładów inwestycyjnych, zmiany KON i zmiany stanu zadłużenia, zacząłem szukać informacji i trafiłem do wypowiedzi
www.stockwatch.pl/forum/wpisy-... a następnie na forum.

Chciałbym wyliczyć FCFE dla Kruka za 2012 na podstawie raportu:
pl.kruk.eu/gfx/kruk/userfiles/...
/sprawozdanie_finansowe_wg_ifrs_grupa_kapitalowa_kruk_2012.pdf

Proszę o pomoc w wyliczeniu FCFE dla tego konkretnego przykładu, w szczególności wyliczenie pozostałych składników FCFE.
Wynik netto = 81 194 tys. zł
Amortyzacja = 7 335 tys. zł

Z góry dziękuję za pomoc

Pozdrawiam
Michał

Informacje
Stopień: Ośmielony
Ostatnia wizyta: 1 kwietnia 2020 01:08:14
Liczba wpisów: 15
[0,00% wszystkich postów / 0,00 postów dziennie]
Punkty respektu: 0

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,665 sek.

PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +169,37% +33 874,13 zł 53 874,13 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło