pixelg
Optymalizacja strategii, wielkość pozycji - Strategie inwestycyjne - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Optymalizacja strategii, wielkość pozycji

leniuch
0
Wpisów: 881
Wysłane: 17 czerwca 2015 13:56:41
„Bawię się” optymalizacją pewnej strategii i mam trochę wątpliwości, którymi chciałem się podzielić, dotyczących wpływu wielkości pozycji i ogólnie sposobu alokacji środków. Strategia gra na GPW, tylko longi.

Na początku optymalizowałem dla CAR/maxDD (używam Amibrokera). Oczywiście brałem pod uwagę, że pewien DD jest dopuszczalny i dobra wartość CAR/maxDD może wynikać po prostu z małego DD. Potem jednak zacząłem zwracać większą uwagą na RAR, czyli zwrot z inwestycji, ale z faktycznie zainwestowanych środków, nie uwzględniający wpływu gotówki, która sobie leży na koncie. Doszedłem do strategii, która ma roczny RAR w okolicach 70%, czyli niby fantastycznie wysoki, CAR ok. 25%, z 15 ostatnich lat tylko 1 rok na minusie, przy maxDD ok 8%

I wszystko pięknie, tylko profity netto z niej są niesatysfakcjonujące. Okazuje się, że RAR jest taki wysoki, bo przez większość czasu gotówka leży na koncie odłogiem. Gdy system kupuje, to kupuje mało i dość rzadko (ale z sukcesem).

Rozwiązaniem jest niby w takiej sytuacji zwiększenie wielkości pozycji. Tylko, że tu pojawiają się dwa problemy. Pierwszy to dywersyfikacja, która zaczyna robić się mała i nie jest to aż tak wielki problem, bo nadal jest ona w miarę wystarczająca, zresztą akcje są i tak mocno ze sobą skorelowane, a drugi, dużo poważniejszy: tak jak pisałem, przez większość czasu gotówka leży na koncie, ekspozycja średnio jest mała, ale system ma zrywy, gdy inwestuje 100% w akcje. I zwiększenie wielkości pozycji spowoduje, że zabraknie mu środków na inwestowanie w tych momentach.

Może ktoś zna jakieś sposoby poradzenia sobie z tym problemem?

leniuch
0
Wysłane: 19 czerwca 2015 15:54:10
Widzę zainteresowanie niewielkie, ale będę drążył. Mamy tu wyniki 2 strategii. W pierwszej gramy 2,5% equity, w drugiej aż 6,66%. Roczny zwrot jest taki sam. Którą wybrać?

kliknij, aby powiększyć
Edytowany: 19 czerwca 2015 15:56

thomasw
0
Wpisów: 57
Wysłane: 17 lipca 2015 11:23:29
Przy mniejszej ekspozycji kapitału, zyski będą mniejsze, ale też odchylenie standardowe będzie korzystniejsze.

Stały procent zaangażowania kapitału według mnie jest dużym uproszczeniem, ale pewnie sprawdza się dla większości indywidualnych inwestorów. Ogólnie powinniśmy ryzykować jakiś procent swojego kapitału - dla akcji jest to kwota przy jakiej powinniśmy mieć stop loss'a. Słyszałem o różnych wartościach - 2%, 1% - ostatnio słyszałem od Birgera Schafermeiera, że powinniśmy ryzykować 0.5% kapitału na transakcje (oczywiście u niego to 1-dniowe).

Podchodząc profesjonalnie do optymalizacji spekulacji giełdowych powinniśmy użyć kryterium Kelliego. Choć podobno Warreny Buffety też tego używają.
"Read back the minutes of the last meeting:
-we gave each other stock options,
-discussed ways to ignore the needs of others,
-Hamilton had a racial joke."

leniuch
0
Wysłane: 19 lipca 2015 11:29:19
No właśnie jak widać na załączonym obrazku zysk jest prawie dokładnie taki sam.

Jeśli chodzi o wielkość pozycji, to nie zawsze znane jest dokładne ryzyko (stop loss nie zawsze jest sztywny). Przy dużej liczbie transakcji można jak mi się wydaje uznać za ryzyko średnią stratę z backtestów.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość