pixelg
Z notatnika ostrożnego spekulanta - Indywidualne kroniki giełdowe - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5

Z notatnika ostrożnego spekulanta

Yaroman
27
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 1 045
Wysłane: 4 grudnia 2020 15:39:21
Nowa kronika mająca na celu gromadzenie luźnych wrzutek dotyczących moich inwestycji. Inwestuję ostrożnie, wchodząc zazwyczaj niewielkim kapitałem i starając się ograniczać ryzyko. Inwestycje wytrzymują zazwyczaj kilka tygodni, stąd bliższe prawdy jest określenie „spekulacje”.
Przez 6 lat prowadziłem tu „Portfel długoterminowy IKE”
www.stockwatch.pl/forum/wpisy-...
Portfel ten istnieje nadal ale nie będę go już szczegółowo upubliczniać, stąd pomysł by wejść z nową kroniką.
“Pluralitas non est ponenda sine neccesitate”
Edytowany: 4 grudnia 2020 15:39

Yaroman
27
Wysłane: 4 grudnia 2020 15:53:37
W ostatnich dniach wszedłem bardzo zdecydowanie, uruchamiając niemal wszystkie wolne środki na rachunkach maklerskich, w IPO People Can Fly. Zakładam bardzo dużą redukcję - powyżej 90%, stąd duże zaangażowanie. Myślę, że nie można było nie złożyć zapisu.
1.Pomimo wątpliwości uczestniczyłem niedawno w IPO Allegro, z którego wyciągnąłem 100 % zysku. Tak, że „ssanie” na rynku, w dobie zerowych stóp procentowych jest.
2.Gamedev jest w wieloletnim, niezakłóconym trendzie wzrostowym, są argumenty by nadal tak pozostało, nie mam też obecnie w portfelu innej spółki z tego sektora.
3.Bo to dobra spółka jest
Teraz czekanie na przydział akcji. Mam zamiar trzymać, przynajmniej w pierwszych dniach/tygodniach. W przypadku olbrzymiej redukcji w zapisie, rzędu 96-98% mam zamiar dokupować. W przypadku redukcji poniżej 90% (bardzo mało prawdopodobne) pewnie trochę bym sprzedał w pierwszych dniach notowań.
Edytowany: 4 grudnia 2020 15:56

Yaroman
27
Wysłane: 4 grudnia 2020 16:42:56
Ważna uwaga, jako subskrybent prowadzonego przez Wojeteka portfela „Cztery fazy rynku” (polecam!)
www.stockwatch.pl/forum/tematy...
nie będę upubliczniał (gdyby tak się zdarzało - co wcale nie jest oczywiste) transakcji w akcje obecne w portfelu Wojeteka.

>> Ponad 160% zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego Cztery Fazy Rynku w StockWatch.pl

Wojetek
125
Wpisów: 5 400
Wysłane: 6 grudnia 2020 11:47:10
Cytat:
Ważna uwaga, jako subskrybent prowadzonego przez Wojeteka portfela „Cztery fazy rynku” (polecam!)
www.stockwatch.pl/forum/tematy...
nie będę upubliczniał (gdyby tak się zdarzało - co wcale nie jest oczywiste) transakcji w akcje obecne w portfelu Wojeteka.

Dziękuję :)

Masa
8
Wpisów: 843
Wysłane: 6 grudnia 2020 12:46:51
Nowa kronika i jak piszesz trochę inna strategia. Z raczej długoterminowych inwestycji przechodzisz na model bardziej spekulacyjny Think hmm....ciekawy jestem jak będzie Ci szło. Będę bacznie obserwował Twoje inwestycje :)
Cytat:
Business and business every day :)

Yaroman
27
Wysłane: 6 grudnia 2020 14:48:16
Ewolucja modelu inwestowania. Obecnie powiedziałbym; że inwestor długoterminowy, ale strategie średnioterminowe. Niektóre akcje chętnie trzymałbym dłużej ale co pewien czas czas pojawia się jakaś zawierucha i nawet dobre spółki wypadają na stopach wave
Edytowany: 6 grudnia 2020 14:49

Yaroman
27
Wysłane: 7 grudnia 2020 15:41:08
Moja, obecnie największa inwestycja, interwał tygodniowy:

kliknij, aby powiększyć

Sytuacja techniczna czytelna, na walorze po 3 latach trendu spadkowego pojawia się zwiększony wolumen, średnia zakręca do góry. Wygląda to na rozpoczęcie naprawdę ładnego trendu wzrostowego. Obecnie walor jest wykupiony i dochodzi do strefy oporu 19 - 20 zł, więc należałoby oczekiwać korekty.

Na wykresie dziennym w chwili obecnej wygląda to tak:

kliknij, aby powiększyć

Strzałeczkami zaznaczyłem gdzie kupowałem. Średnia zakupu 15,77. Strefa wsparcia pomiędzy 15 - 16 zł, poniżej lokuję aktualny stop-loss mentalny. W przypadku korekty spadkowej, lub wybicia 20 zł będę rozważał dobieranie. Take profit obecnie nie ustalam. Chciałbym wycisnąć trend do końca (perspektywa 60 zł?).

P.S To moje pierwsze wykresy wklejone w Kronice, podziękowania dla "Masy" za wsparcie techniczne thumbright
Edytowany: 7 grudnia 2020 15:44

Yaroman
27
Wysłane: 8 grudnia 2020 06:11:16
Od kilku lat nie miałem w portfelu takiej sytuacji. Brak wolnej gotówki, a wokół tyle okazji. Patrząc z perspektywy czasu, inwestycja w IPO People Can Fly może relatywnie nie być wcale dobrą decyzją, bo gdyby zamrożone środki zaiwestować inaczej, zwrot mógłby być (zdecydowanie) większy. No ale trzeba czekać angry3
Czy wejdę w IPO Dadelo? Z powodów j.w. niekoniecznie, jeżeli już to w formie zabawy, niewielkim kapitałem.
Edytowany: 8 grudnia 2020 06:11

Yaroman
27
Wysłane: 8 grudnia 2020 15:04:26
Mam już na kontach PDA IPO People Can Fly, wróciły też środki z nadpłaty. Gra niewarta świeczki. Zakładałem redukcję rzędu 90 - 96 %, ale 98,5 powoduje, że nie da się tym sensownie obracać. Biorąc pod uwagę nastroje, cena ewentualnego kupna na pierwszej sesji może mieć dość surrealistyczną wartość. Chyba w pierwszych dniach/ tygodniach nie da się tym sensownie grać. Stracić się na PDA nie straci, ale zyski, biorąc pod uwagę zaangażowane środki będą symboliczne.
W Dadelo (choć widzę tu potencjał) nie wchodzę, szkoda czasu i pieniędzy.

Nataniel
4
Wpisów: 167
Wysłane: 8 grudnia 2020 15:38:33
Yaroman pozaśmiecam ci trochę kronikę :D.

Odnośnie PCF ja miałem dużą pozycję na Orlenie po 51 zł sprzedałem wszystko, żeby wejść na debiut i boli jak nie wiem co d'oh!

Sanok dobry wybór, zacząłem się interesować przy 13 zł szukając ciekawej spółki z sWig80 ale już trochę odjechał;). Trzymaj i nie patrz na resztę.

W tym roku w dołku chciałem kupić za 65 zł KGHM ale tego nie zrobiłem. Przeskakiwałem pomiędzy PLW, CLC i innymi spółkami. Zarobek nie jest zły ale wystarczyło kupić KGHM i chwilę poczekać bez stresu;). Wszyscy mamy ten sam problem, że za dużo obserwujemy notowań.

W sumie wydaje mi się, że lepiej zarobisz nic nie robiąc niż przeskakując na inne spółki (wiem łatwo powiedzieć). Sam się tego uczę. Ostatnio zrobiłem przegląd kilku lat swoich transakcji. Najlepsze wyniki robiłem mając kilka transakcji, im więcej tym było gorzej.......

Powodzenia Whistle

Yaroman
27
Wysłane: 8 grudnia 2020 18:25:48
Oj prawda,prawda. Budimex za 100zł 2 lata temu, ACP za 35, że nie wspomnę MRC czy CDR (i ciągle mówią, że wycena kosmiczna). Ale to wiemy dopiero teraz a zmienności i emocji w ostatnim czasie nie brakowało wave
Sanok po 3 latach spadków to mógłby teraz 3 lata rosnąć, nie miałbym nic przeciwko Boo hoo!
Obecnie widzę wiele tematów, gdzie mogą się zaczynać naprawdę długie , owocne trendy. Może jednak zostanę inwestorem długoterminowym? king

Yaroman
27
Wysłane: 9 grudnia 2020 10:54:01
Już drugi miesiąc nieprzerwanych wzrostów, coraz więcej atrakcyjnych obrazków w AT, tylko korekty nie widać. Z jednej strony strach przed gwałtownym tąpnięciem które może się zdarzyć przy takim wykupieniu rynku jak obecne, z drugiej nie da się być poza rynkiem i tracić okazji.
Ja powolutku akumuluję, mając ciągle rezerwy finansowe na czas korekty. Ale pozycje obronne (mentalne) ustalone Whistle

piotramg
4
Wpisów: 34
Wysłane: 9 grudnia 2020 11:17:47
Ja mam dokładnie takie samo wrażenie. Powoli Kupuję, ale w razie czego uciekam :). Powodzenia!

Masa
8
Wpisów: 843
Wysłane: 11 grudnia 2020 14:02:38
Yaroman napisał(a):

P.S To moje pierwsze wykresy wklejone w Kronice, podziękowania dla "Masy" za wsparcie techniczne thumbright

Dzięki dzięki :) Teraz kronika wzbogacona wykresami będzie jeszcze ciekawsza :)
Pozdrawiam.
Cytat:
Business and business every day :)

Yaroman
27
Wysłane: 11 grudnia 2020 15:32:26
Szpetne świece dziś się wyrysowują na wykresach, zarówno w interwale dziennym jak i tygodniowym. Część swoich pozycji zabezpieczyłem kontraktami. Zazwyczaj tego nie robię, ale jest końcówka roku podatkowego. Jak rynek spadnie zarobię na kontraktach (tracąc niestety na akcjach "jednoimiennych"), jak wróci do wzrostów zamknę kontrakty ze stratą, ale zapłacę mniejszy podatek (akcje w tym czasie będą rosły). Think
Edytowany: 11 grudnia 2020 15:41

Yaroman
27
Wysłane: 13 grudnia 2020 12:18:29
Próbuję robić analizy w dedykowanej zakładce Stockwatch, ale trochę mi to narzędzie "nie leży", może kwestia przyzwyczajenia (od lat używam "Stooq"). Ostatnio, jak z pewnością wielu analizowałem CDR.
Część treści przekażę opisowo, na podstawie tego co zobaczyłem w Stooq.
1.Nie mam akcji ani kontraktów na CDR, nie posiadam też gry. Staram się ignorować całkowicie bezpośrednie emocje i aktualne analizy fundamentalne. Jest tego mnóstwo, są rozbieżne. Spółka jest tak intensywnie analizowana, że każdy aspekt ma moim zdaniem odzwierciedlenie w wykresie. Uważam, że, szczególnie w tym wypadku należy analizować czystą AT, odsączając całe AF - dla czystości spojrzenia.
2.Najpierw spojrzałem na wykres WIG GAMES grupującego 5 najistotniejszych spółek gamingowych. Dobrze tu widać trwającą od 6 miesięcy konsolidację, widać (większy od średniego) obrót zwiększoną wymianę akcjonariatu. Akumulacja czy dystrybucja?
3..Spojrzałem na zachowanie kursu po wydaniu W2 i W3.
W2: tuż przed premierą kurs zanotował lokalny szczyt. Po premierze zaczęły się spadki które w dołku zdjęły z wyceny 2/3 wartości. Po 2 latach kurs wrócił do wartości z przed premiery i kontynuował wzrosty
W3: tu podobnie, ale na dużo mniejszą skalę. Spadek o 20%, szybkie wejście na nowy szczyt (10 % wyżej) i roczna konsolidacja. Po roku powrót do wzrostów.
4.I sam aktualny wykres Trend oczywisty - od 10 lat wzrostowy. Trend w długim terminie określam za pomocą EMA 200. Trend długo pozostanie niezachwiany. Kurs po wydaniu W2 nawet nie dotknął EMA 200!
5.Rzuciłem okiem na kilka podstawowych wskaźników i je odrzuciłem jako nic nie wnoszące. Wskaźniki przekażą pewnie istotne informacje - ale jak już będzie "po ptokach".
6.W mojej opinii najistotniesze są tu najprostsze kreski, świece i wolumen

kliknij, aby powiększyć

Takie świece jak ostatnia nie zdarzają się często - potężna świeca spadkowa na potężnym wolumenie - czy taka świeca daje nadzieję na przebicie szczytu i nadzieję na powrót do wzrostów? Obecne spadki zatrzymały się na pierwszym - istotnym - wsparciu. Poniżej - na wykresie - kolejne. Już wszyscy widzą kolejną strefę wsparcia 200- 230 zł.
Wnioski jakie wyciągam - dla własnych celów:
- zaczyna się fala spadków, może być bardzo głęboka, głębsza niż wielu może sobie to teraz wyobrazić
- pomimo, że trend długo jeszcze będzie wzrostowy (średnie i wskaźniki będą się zmieniać z opóźnieniem) uważam, że nowy szczyt i dalsze wzrosty to perspektywa 1 - 2 lat. Jeżeli brać "L" to wyłącznie spekulacyjnie (odbicia). Przy "S" obecnie bałbym się szybkości rynku, po odbiciu/ po uspokojeniu kursu warto rozważać "S" na kontraktach

Edytowany: 13 grudnia 2020 12:35

Yaroman
27
Wysłane: 18 grudnia 2020 17:15:57
People Can Fly zamknięte, dziś na zamknięciu po 74 zł. Niby 60% zysku, ale ze względu na redukcję, kwotowo - słabiutko.
Dlaczego nie trzymam - pogarszający się sentyment do gamedevu i brak możliwości analizowania AT (na analizach AF nie chcę się opierać -nie znam się Shhh )

GRAF78
45
Wpisów: 1 243
Wysłane: 18 grudnia 2020 17:31:59
na PCF raczej mocne wsparcie na poziomie ok 50-55PLN

Yaroman
27
Wysłane: 18 grudnia 2020 17:43:25
na PCF raczej mocne wsparcie na poziomie ok 50-55PLN thumbright
Można się zaczaić, jest szansa coś złapać na tych poziomach Pray
Edytowany: 18 grudnia 2020 17:46

Yaroman
27
Wysłane: 19 grudnia 2020 12:15:54
CDR aktualizacja

kliknij, aby powiększyć

Wydawało mi się, że wolumen tydzień temu był bardzo duży. Co powiedzieć o ostatnim? Ostatnia świeca pokazuje olbrzymią wymianę akcjonariatu w zakresie 250 - 320 zł. Co dalej? Pewnie trzeba spojrzeć głębiej - w interwał dzienny

kliknij, aby powiększyć

- luka poniedziałkowa domknięta
- RSI mocno wykupione i luka piątkowa, należy zakładać duże prawdopodobieństwo korekty wzrostowej do okolic 300 zł
Ale wracając do wykresu tygodniowego, to czego nie wyraziłem wprost we wpisie z przed tygodnia - dla mnie obraz jest oczywisty. Prawie na pewno CDR wszedł obecnie w trend spadkowy. Zapewne w najbliższych dniach będzie korekta wzrostowa do 300, ale wydaje się, że potem będą dalsze spadki, gdzie wsparcie w okolicach 200 zł zatrzyma spadki tylko na chwilę. Uważam poziom 130 zł jako docelowy i "bujanie się kursu z 1 - ką z przodu w 2021.
Ze względu na szybkość ruchów, dla mnie obecnie temat nie do grania. Chyba , że ktoś lubi DT. Na noc, a już na pewno na weekend z otwartymi pozycjami bym nie zostawał.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5