pixelg
PIT 8C - Warsztat - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

PIT 8C

grabson
grabson PREMIUM
17
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 195
Wysłane: 1 lutego 2021 21:45:02
Witam
Może to trochę głupie pytanie, ale w sumie ponoć takich nie ma Think

Dostałem pit8c za 2020 i teraz mam zagwózdkę:
Handlowałem sporo w ciągu roku, efekty okazały się jak widzę po picie pozytywne king
Jednak zastanawiam się nad pewną kwestią:

1. Rozumiem, że od dywidendy z polskich spółek broker czy DM odciąga podatek belki w dniu wypłaty jej na moje konto (twierdzę, że tak) ?

2. Mam pozycję Przychód i pozycję koszt uzyskania przychodu moim zyskiem (bądź stratą) będzie różnica między przychodem a kosztem - to wiadomo do tej pory rozumiem)
Zakładam, że w ciągu roku wpłaciłem na konto dla uproszczenia 100pln. Na koniec roku mam na koncie 150pln. Więc z prostych działań wynika, że zysk to 50pln. Teraz na ten zysk składają się również dywidendy, różnice w cenie zakupu, sprzedaży akcji itp i od tego mam podatek belki z pita?? Czy jak?? (jako pytanie nr 2)

3. Jest 2021r mam sporą pulę w akcjach - zakładam, że większość środków będę inwestował w rozwój firmy, połowę wolnych na rodzinę, hobby a resztę na ikze. Jeśli w 2021 nie zakupię ani jednej akcji, nie dostanę grosza dywidendy, ale za to sprzedam połowę akcji - czyi za przykładowe 75pln to w picie będzie widniało:
przychód 75pln, koszt u_p 0 pln, zysk 75pln?? i od 75pln podatek belki??
Czy dobrze to rozumiem??

4. Idąc dalej tym tropem to wychodzi na to, że pieniądze, które z prowadzenia działalności zostają mi po odliczeniu podatków inwestuję w giełdę będą prędzej czy później obarczone podatkiem od zysków - dla przykładu punkt 3ci?? Czy coś pokręciłem.

5 Biorę jeszcze pod uwagę, że jest tak iż kolumna "koszt uzyskania przychodu" zawiera jedynie informacje o akcjach, które kupiłem w danym roku i wygenerowały mi ostatecznie "przychód", tylko co wtedy jeśli były zakupione rok wcześniej - jest brana pod uwagę ich cena zakupu (musiałaby nie być ujmowana wcześniej w pitach za lata poprzednie)
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Edytowany: 1 lutego 2021 21:53

Yaroman
27
Wpisów: 1 037
Wysłane: 1 lutego 2021 22:03:31
Chyba za bardzo kombinujesz Shame on you
Podatek płacisz za transakcje zrealizowane - zamknięte w danym roku podatkowym. Nieważne kiedy kupowałeś.
Przychód to za ile sprzedałeś a koszt za ile kupiłeś.
Podatek od dywidendy jest liczony „ z automatu”, jest potrącany w chwili wypłacenia dywidendy, jest już zapłacony, i w chwili rozliczenia PITu Cię nie interesuje, nie jest ujmowany w PIT,
Jak masz akcje nie sprzedane, to zysk (strata) będzie obliczany w roku w którym będziesz je sprzedawał, wg. tego samego schematu.
Mam nadzieję, że pomogłem wave
“Pluralitas non est ponenda sine neccesitate”
Edytowany: 1 lutego 2021 22:05

grabson
grabson PREMIUM
17
Wysłane: 1 lutego 2021 22:13:04
Rozumiem.
Cyli w punkcie nr 5 trafiłem z gdybaniami.
Spoko, zdziwiło mnie, że aż tyle wyciągnąłem na +
Może nie byłem tego świadomy, bo cały czas reinwestowałem urobek, co jeszcze nakręcało skalę zysku Dancing wychodząc jedynie z dobrze zarobionych pozycji
Dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam

grabson
grabson PREMIUM
17
Wysłane: 1 lutego 2021 22:33:19
Mam jeszcze jedno pytanie - czy pit8c można traktować jako wyznacznik rocznej stopy zwrotu z inwestycji?
Czy raczej nie?

bankrucik
52
Wpisów: 4 310
Wysłane: 1 lutego 2021 23:14:11
tylko w jednym przypadku mógłbyś.. gdybyś pierwszego dnia nowego roku kupował akcje a ostatniego dnia sprzedawał wszystko... a tak masz przesunięcia kosztów, zysków i strat między latami podatkowymi
Pogromca bajkopisarzy giełdowych:-)))

Brak kary w przeszłości rozzuchwala na przyszłość..

teraz również na twitter.com

rafsty
rafsty PREMIUM
9
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 2 302
Wysłane: 2 lutego 2021 04:49:18
Koledzy, już Cię wstępnie nakierowali, ale jeszcze raz po kolei:

grabson napisał(a):
Witam
1. Rozumiem, że od dywidendy z polskich spółek broker czy DM odciąga podatek belki w dniu wypłaty jej na moje konto (twierdzę, że tak) ?

Tak, na rachunek dostajesz kwotę netto. Podatek jest potrącany ryczałtowo, co tutaj oznacza, że przy rozliczeniu rocznym temat dywidend z polskich spółek praktycznie już nie istnieje.

Cytat:
2. Mam pozycję Przychód i pozycję koszt uzyskania przychodu moim zyskiem (bądź stratą) będzie różnica między przychodem a kosztem - to wiadomo do tej pory rozumiem)
Zakładam, że w ciągu roku wpłaciłem na konto dla uproszczenia 100pln. Na koniec roku mam na koncie 150pln. Więc z prostych działań wynika, że zysk to 50pln. Teraz na ten zysk składają się również dywidendy, różnice w cenie zakupu, sprzedaży akcji itp i od tego mam podatek belki z pita?? Czy jak?? (jako pytanie nr 2)

Nie, Nie płacisz podatku od różnicy salda na rachunku. To nie jest takie proste.

Cytat:
3. Jest 2021r mam sporą pulę w akcjach - zakładam, że większość środków będę inwestował w rozwój firmy, połowę wolnych na rodzinę, hobby a resztę na ikze. Jeśli w 2021 nie zakupię ani jednej akcji, nie dostanę grosza dywidendy, ale za to sprzedam połowę akcji - czyi za przykładowe 75pln to w picie będzie widniało:
przychód 75pln, koszt u_p 0 pln, zysk 75pln?? i od 75pln podatek belki??
Czy dobrze to rozumiem??

Nie.

Cytat:
4. Idąc dalej tym tropem to wychodzi na to, że pieniądze, które z prowadzenia działalności zostają mi po odliczeniu podatków inwestuję w giełdę będą prędzej czy później obarczone podatkiem od zysków - dla przykładu punkt 3ci?? Czy coś pokręciłem.

Jeśli będziesz sprzedawał akcje z zyskiem, to tak.

Cytat:
5 Biorę jeszcze pod uwagę, że jest tak iż kolumna "koszt uzyskania przychodu" zawiera jedynie informacje o akcjach, które kupiłem w danym roku i wygenerowały mi ostatecznie "przychód", tylko co wtedy jeśli były zakupione rok wcześniej - jest brana pod uwagę ich cena zakupu (musiałaby nie być ujmowana wcześniej w pitach za lata poprzednie)

Trochę to niejasne, co piszesz.
Lepiej to ująć tak, że koszt uzyskania przychodu to koszt zakupu tych akcji, które w danym roku podatkowym sprzedałeś. Nie ma znaczenia, czy kupiłeś je w tym samym roku, czy wcześniej.
Dla porównania: jeśli w danym roku nic nie sprzedasz, to nie będziesz miał przychodów i tym samym nie będziesz miał kosztów uzyskania tego przychodu. Do tego ewentualny podatek od dywidend pobrało i zapłaciło biuro maklerskie (patrz pkt.1). Zatem nie dostaniesz w ogóle pita 8c i nie będziesz musiał składać deklaracji pit 38.

Dla formalności: nie jestem doradcą podatkowym, więc jeśli będziesz miał wątpliwości przy wypełnianiu pit-38, zasięgnij rady specjalisty.
Edytowany: 2 lutego 2021 04:50

fahrenheit-summer
0
Wpisów: 1
Wysłane: 2 lutego 2021 08:53:38
czy mogę odliczyć od zysku za 2020 Rok .
Opłatę za Internet, wszystkie operacje na giełdzie przeprowadzam przez Internet.
Abonament/y za dostęp do serwisów giełdowych typu StokWatch,Parkiet,BiznesRadar,Bankier itp .

Premier02
3
Wpisów: 116
Wysłane: 2 lutego 2021 09:21:51
Opłatę za Internet

Trzeba by było wykazać że Internetu używa user jedynie w celu gry na giełdzie.

Abonament/y za dostęp do serwisów giełdowych typu StokWatch,Parkiet,BiznesRadar,Bankier itp .

Nie wiem ale spotkałem się z forumowiczami którzy twierdzą że tak robią i US nie robi problemów.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość