pixelg
Jak zacząć - Warsztat - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Jak zacząć

Thisnick
Dołączył: 2018-11-09
Wpisów: 2
Wysłane: 19 lutego 2019 20:53:51
Dobry wieczór. Jest to mój pierwszy post na tym forum, mam nadzieję, że chociaż dobry dział wybrałem. Piszę tego posta gdyż chciałbym zacząć "zabawę" związaną z inwestowaniem. Jestem totalnie świezy w tym temacie. Widziałem temat niżej, jednak jest on z 2014 roku i nie wiem, czy możę się coś zmieniło czy nie. W każdym razie chciałbym zapytać osób doświadczonych z tego forum jak zacząć inwestować. Co czytać, jakieś lektury może ? Jakieś już doświadczenie na demo nabierać ? Doświadczeni ludzie chyba najlepiej wiedzą jak zacząć, patrząc z perspektywy swojej ścieżki.

Kakarotto
Dołączył: 2013-05-08
Wpisów: 826
Wysłane: 19 lutego 2019 21:17:44
Demo? Życie to nie demo blackeye
Moja rada: nie zaczynać. Poszukaj uczciwej pracy ;)
A jak już na prawdę chcesz się w to bawić to sprawdź czy potrafisz panować nad swoimi emocjami, większość osób genetycznie z góry nie nadaje się do tego.

Frog
Dołączył: 2009-08-06
Wpisów: 5 454
Wysłane: 19 lutego 2019 21:31:13
Thisnick napisał(a):
Dobry wieczór. Jest to mój pierwszy post na tym forum, mam nadzieję, że chociaż dobry dział wybrałem. Piszę tego posta gdyż chciałbym zacząć "zabawę" związaną z inwestowaniem. Jestem totalnie świezy w tym temacie. Widziałem temat niżej, jednak jest on z 2014 roku i nie wiem, czy możę się coś zmieniło czy nie. W każdym razie chciałbym zapytać osób doświadczonych z tego forum jak zacząć inwestować. Co czytać, jakieś lektury może ? Jakieś już doświadczenie na demo nabierać ? Doświadczeni ludzie chyba najlepiej wiedzą jak zacząć, patrząc z perspektywy swojej ścieżki.


Wpłać 500 zł na rachunek maklerski i kup akcje. Pierwsze, co do których będziesz miał przeczucie że wzrosną. Zarobisz, czy stracisz - wiele się nauczysz. Jak sprzedasz, kup inne. I tak dalej
Za kilka miesięcy podejmij decyzję, czy to dla Ciebie czy nie. Jeżeli tak, wpłać kolejne 500 zł i kup coś innego. Zwiększaj kwotę zainwestowaną powoli, obserwuj, ucz się giełdy i swoich emocji.
Follow me on Twitter
Zanim zaczniesz narzekać, że znikają Twoje posty, przeczytaj Regulamin Forum


Thisnick
Dołączył: 2018-11-09
Wpisów: 2
Wysłane: 19 lutego 2019 21:45:01
Czy rzeczywiście jest to aż tak stresujące zajęcie ? Jaki DM polecacie ?
Edytowany: 19 lutego 2019 21:55

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 132
Wysłane: 19 lutego 2019 22:05:17
Jest emocjonujące, tzn bywa, lub może być. Każdy powinien dostosować sposób grania/inwestowania tak, aby udział emocji w decyzjach zminimalizować, bo one są najgorszym doradcą. W szczególności pewność i nadzieja. Te się akurat potem najczęściej wiążą potem z innymi :) Są ludzie, którzy ponoć zarabiają "na czucie" gapiąc się w arkusz. Ja tak nie potrafię, bo "czucie" można mieć dziś, a jutro już go nie mieć :) Znów, najczęściej przez grubego ;) Ale najważniejsze zawsze było zarządzanie pieniędzmi. Podejrzewam, że nikogo nie zestresuje sytuacja spadku o 500 zł w ciągu 2 lat, nawet jak akcje stracą w tym czasie 90 proc. wartości ;) Co innego jeśli na giełdzie ma wartość swojego jedynego mieszkania w kredycie, albo środki firmy równe dwókrotności kapitałów własnych rodzinnej firmy budowanej przez pokolenia - wtedy spadek o 5 proc. może wywołać naprawdę dziwne reakcje.

afterweb
Dołączył: 2019-03-08
Wpisów: 1
Wysłane: 28 marca 2019 13:12:30
Ja inwestuje w SIEBIE i samorozwój :) Najlepsza inwestycja na lata :P

investped
Dołączył: 2018-08-29
Wpisów: 64
Wysłane: 29 marca 2019 18:12:09
Z perspektywy czasu (od 25 lat się intensywnie interesuję GPW) mógłbym przytoczyć wiele historii, w których zachowałem się jak osioł - jedna to taka, że sprzedaję 60 akcji LPP po cenie 50 zł i jadę do ich sklepu nakupić za to ciuchów :D ale najważniejsze to, że miałem straszne, ale to straszne opory przed zarabianiem. Niby czytałem jakieś tam książki (internet był na modem więc nie siedziało się w sieci dłużej niż 15 minut, a do sprawdzania akcji służyła telegazeta) ale wyjątkowo byłem odporny na zarabianie.

3x bankrutowałem, przed 5 lat, a może i więcej, nadal dopłacałem do tego interesu, później zrezygnowałem, wyjechałem za ocean, zarobiłem kupę szmalu, którą później zjadła bessa na śniadanie, i... Tak to trwało bardzo długo. Każdy mi odradzał giełdę bo wiedział, że przegrywam. Każdy. ale się nie poddałem. Wiedziałem, że można na tym zarobić, tylko... robiłem to w zły sposób. I widzę jak 80% tutaj osób popełnia te same błędy co ja wtedy. Ale nie pouczam ich, bo wiem, że gdyby mnie ktoś z forum pouczał to wyśmiałbym go i tyle... Kiedyś sam to zrozumiesz. Pytanie tylko czy na łozu smierci czy wcześniej :)

Szkoda tylko, że w wśród moich znajomych nie miałem żadnego autorytetu do naśladowania. Może to by mi pomogło. Każdy na etacie i to samo tobie doradzał. Pracuj, nie jesteś taki jak oni. Nie pisane ci miliony. Ale udało się. Paradoksalnie im więcej mam tym mniej mi do szczęścia potrzeba. Na początku było inaczej.

Dziś już wiem, że jak masz cel to choćby nie wiem co, realizuj go i nie poddawaj się. Nie słuchaj innych, ale też wyciągaj z własnej głupoty wnioski. Nie bądź mułem tak jak ja i nie idź w zaparte. Wyryj na ścianie napis, że NIGDY NIE WIESZ WSZYSTKIEGO I TO CO WYDAJE CI ZA SŁUSZNE MOŻE BYĆ ŚLEPĄ ULICZKĄ.

Tak było ze mną i analizą techniczną i absolutną blokadą do fundamentalnej i przede wszystkim PSYCHOLOGII GRY. Rysowałem trójkąty, średnie, rgry itp. Testowałem tysiące systemów... Itd itd.

Zacząłem rozumieć swój błąd dopiero po przeczytaniu kilkudziesięciu książek. Ale to takie prawdziwe czytanie, a właściwie to studiowanie ich. Zdanie po zdaniu... Dopiero wtedy przyszły pieniądze.

Długa droga kolego przed tobą. Czytaj, studiuj, naśladuj np. Buffetta - zamyka się w biurze i studiuje. Zdanie po zdaniu. Nie fora i wypowiedzi innych, ale książki znacznie wartościowsze (nie obrażając nikogo).

Powodzenia!

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,477 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +130,00% +25 999,92 zł 45 999,92 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d