Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

investped

investped

Ostatnie 10 wpisów
Chwileczkę! A Soros to co? Zamykał pozycje zawsze gdy go plecy bolały (z książki: Guya Spier). Twierdził, że podświadomie wie więcej niż jest w stanie ogarnąć to świadomością :)

Buffett też wierzy w moc podświadomości, i kanadyski Buffett też :)

tej nocy miałem sen. Ropczyce były notowane po 77 zł*. Serio. Nie lekceważę tego, ale tez nie popadam w skrajność. Po prostu obserwuje. Sen proroczy?

*Dziś jest po 34 zł.

Nie, nie zadziała żadne 40% tak samo w przypadku 5, 15 czy 30 spółek. Im większa ilość spółek w portfelu, tym mniejsze szanse na podbicie rynku.

Jeśli masz efektywną strategię gry to w dłuższym terminie musisz zarobić. I w drugą stronę, nawet najlepszy model zarządzania staje się bezużyteczny jeśli posiadasz kiepską metodę gry.

Nie muszą wszystkie rosnąć do nieba. Możesz mieć odsetek zaledwie 40 procent zyskownych transakcji, a i tak zarabiać duże sumy, pod warunkiem, że działasz tak jak trzeba.

Zarabianie na giełdzie wcale nie jest takie trudne. To ludzie sami sobie szkodzą i nawet jeszcze o tym nie wiedzą. Mógłbym ci tu wyjawić moją strategię, a i tak nie zarobisz na niej ani złotówki.

Dziękuję za wskazanie błędu. oczywiście żaden Masterpharm tylko Ropczyce.

Najlepsi gracze, i często należy ich naśladować, i cytować, mają bardzo odmienne zdanie co do dywersyfikacji, np:

- Phil Town proponuje do 20 tys posiadać wyłącznie 1 firmę, ale nie za 100% lecz stopniowe jej kupowanie, przy wartości 40 tys możemy zwiększyć portfel do 2 akcji. mając 100 tys i więcej powinniśmy mieć 5 i nie więcej firm. I co najważniejsze - firm NAJLEPSZEJ JAKOŚCI.

- Graham zalecał trzymanie średnio 30 przedsiębiorstw, ponieważ jego metoda była bardzo nastawiona na ostrożne inwestowanie. Jeśli jesteś emerytem to nie warto ryzykować w 1 firmę, lecz trzymać się stylu Grahama.

- Richard Koch zalecał trzymanie średnio 10 firm,

- a Gil Blake - mistrz od funduszy - kupował tylko jeden rodzaj funduszu na 1-3 dni.

- daytraderzy z kolei inwestują w jeden instrument szerokiego rynku i przez to dywersyfikują (np. kontrakty). Także, każdy styl ma odmienną ilość dywersyfikacji, ale...

Każdy z super-graczy z jakimi miałem styczność potwierdzała, aby nigdy nie korelować akcji. Np. CDProjekt i 11Bit - powinieneś wybrać tę firmę, która zachowuje się lepiej (siła relatywna).

Na koniec jeszcze przytoczę mojego faworyta Jacka D. Schwagera z książki "Jak działają rynki":

Nadmierna dywersyfikacja nie ogranicza ryzyka lecz... je podwyższa, pod warunkiem, że aktywa w nim są silnie skorelowane ze sobą (strona 262).

Jest jeszcze jedno błędne stwierdzenie, z którym należy się zmierzyć, otóż nadmierna dywersyfikacja niemal zawsze powoduje, że nasz portfel jest gorszy od rynku.

Osobiście uważam, że lepiej mieć maksymalnie 5 firm świetnej jakości, niż 20 przeciętnych. Problem w tym, że większość osób nie potrafi odróżnić tych pierwszych od drugich i dlatego kupują więcej niż powinni.

A to przepraszam w takim razie za pomyłkę i... wielki szacun! Dzisiaj wielu pseudoekpretów promuje wirtualne rachunki reklamując ponadprzeciętną stopą zwrotu za jedyne... :)

Pozdrawiam

Wojtek, a nie lepiej byłoby gdybyś po prostu założył rachunek na np. 10 czy 20 tys i wklejał screen? Prowizję odliczasz, a co z poślizgami, które nieraz sięgają 3%!

Na początku też skupiałem swą uwagę na tych spektakularnych wynikach ale doszedłem do wniosku, że bardzo trudno będzie powtórzyć taki wynik. Dlatego też wybieram takie firmy jak:

Kęty, Ropczyce, Lotos, CCC, Dino, Apple, Coca-Cola (chociaż mam tu wyrzuty sumienia, ponieważ trują ludzi i uzależniają), Orbis...

Pozdrawiam :)

kliknij, aby powiększyć

tak na szybko wlejam :) pozdrawiam

Informacje
Stopień: Ośmielony
Ostatnia wizyta: 11 grudnia 2018 17:37:14
Liczba wpisów: 29
[0,01% wszystkich postów / 0,27 postów dziennie]

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,194 sek.

AD.bx ad3a
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d