pixelg
Dylematy początkującego - ziarno wykresu - Analiza techniczna - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2

Dylematy początkującego - ziarno wykresu

hesoos
0
Wpisów: 3
Wysłane: 28 sierpnia 2012 10:34:22
Witam,
Jestem nowy na forum (tym samym się witam :) hej !) i początkujący w temacie giełdy.
Na razie jestem na etapie wchodzenia w samą tematykę, zgłębiam słowa kluczowe i podstawowe mechanizmy :) Rysowałem sobie wykresy Tauronu w programie, który mam z DM (Notowania 3), ale tam maksymalnie da się ustawić zakres 100 sesji i Tauron mi wychodzi mniej więcej tak:

kliknij, aby powiększyć

co ja na swój początkujący poziom, interpretuję (od mniej więcej połowy wykresu) jako poruszanie się wskaźników (MACD i RSI) ran na dole raz na górze, ale bez silnych sygnałów i raczej w trendzie wzrostowym, no i potem zrobiłem sobie dzienny wykres w stooq

kliknij, aby powiększyć

ale tutaj już mam inne wnioski - coraz większe wykupienie rynku i strzelam, że coraz większe ryzyko pojawienia się silnego sygnału sprzedaży

jak to co zaobserowałem ubrać w słowa, wytłumaczyć tak, żeby początkujący zrozumiał skąd się biorą te różnice, jaką rolę odgrywa ziarno, i co z tych wykresów można jeszcze wywnioskować, ewentualnie gdzie w literaturze poczytać coś więcej, żeby coś więcej zrozumieć :)
Pozdrawiam
Edytowany: 28 sierpnia 2012 11:14

DarkestLie
0
Wpisów: 241
Wysłane: 28 sierpnia 2012 11:33:27
Po pierwsze primo..
Poniewaz uzywasz wskaznikow mozesz (powinienes) przyjac jakies ich wartosci ktore podpowiedza ci na jakim rynku rynku sie znajdujesz i co masz zrobic. Oczywiscie napisalem przyjac, jednak sugerowalbym to policzyc. Oczywiscie historia nie musi sie powtorzyc, ale to juz problem natury filozoficznej ;]

Po drugie primo..
Sprobuj na interwale godzinowym wydluzyc 9krotnie parametry wskaznikow, w prosty sposob uzyskasz zblizone do dziennych wartosci wskaznikow, mozesz po kolejny ocenic kurs TPE. (wyrzuc ISPAGa)

Po trzecie primo..
Wzajemna zaleznosc RSI i MACD przy standardowych parametrach, a takie chyba zalozyles, jest znaczaca. Korelacja od 1 do 0.5 bez wzgledu na interwal i okres utrzymuje sie przez co najmniej 60% czasu, a bywa i wiecej (dla TPE rowniez, sprawdzilem). I co z tego wynika ? Ano to ze jesli uzywasz obu tych wskaznikow do szukania np dywergencji jest wielce prawdopodobne ze potwierdza sie wzajemnie (dobre jak i zle sygnaly). Zyskujesz pewnosc ktora jest zludzeniem a zamian tracisz okienko.

Po czwarte primo..
Nie wierz nikomu d'oh!
You're not deep, you're not an intellectual, you're not an artist, you're not a critic, you're not a poet, you just have internet access.

del-20130918
0
Wpisów: 257
Wysłane: 28 sierpnia 2012 12:04:13
hesoos napisał(a):
jak to co zaobserowałem ubrać w słowa, wytłumaczyć tak, żeby początkujący zrozumiał skąd się biorą te różnice, jaką rolę odgrywa ziarno, i co z tych wykresów można jeszcze wywnioskować

Próbuję zrozumieć i mam problem... Ty, początkujący chcesz to przekazywać innemu początkującemu?
Edytowany: 28 sierpnia 2012 12:04

hesoos
0
Wysłane: 28 sierpnia 2012 12:14:42
Miałem na myśli: zakładając, że ja jestem początkujący, jak wytłumaczylibyście to mnie, tak, żebym to zrozumiał.

DarkestLie: Dlaczego ten ISPAG jest zły ? Mam tam dane historyczne, których nie ma w Notowaniach3 (w sensie, że widzę na jednym ekranie jak kurs kształtował się na przestrzeni dłuższej niż te 100 dni w Notowaniach).
Dzięki za wskazówkę z parametrami, co nieco zaczyna mi się układać :)
Edytowany: 28 sierpnia 2012 12:17

DarkestLie
0
Wysłane: 28 sierpnia 2012 12:46:29
@ hesoos

nawet ludzie ktorzy napisali ISPAGa nie uzywaja ISPAGa Not talking
poza tym jak chcesz policzyc strategie (technike) wstecz ? no chyba ze wierzysz w bajki wujka Merfyego, to nie bylo pytania ;]
You're not deep, you're not an intellectual, you're not an artist, you're not a critic, you're not a poet, you just have internet access.

hesoos
0
Wysłane: 28 sierpnia 2012 13:06:43
Ale dlaczego nie używają, rysuje błędne wykresy ? Źle liczy wskaźniki ? Czy temat jest głębszy i mam na razie przyjąć "nie używaj" bo zgłębianie go nic cennego mi nie przyniesie ?

Co do strategii wstecz, to nie rozumiem co masz na myśli, lub do jakiego przemyślenia chcesz mnie natchnąć :)

Mnie chodzi o to, że obserwując trend spadkowy w ostatnich 100 dniach, warto mieć świadomość w jakim trendzie kurs znajduje się w szerszym horyzoncie, być może jest to trend horyzontalny i spółka kreśli takie wzrosty i spadki regularnie, a być może ten spadek to już 100 metrów poniżej dna w 2 letnim spadku. Bez ISPAGa w samych NOTOWANIACH3 (max 100 dni) tego nie widzę.

Wiesz... poruszam się wśród pojęć, i wyobrażeń, które są luźno powiązane i stanowią na razie fragmentaryczną wiedzę. Nie mam świadomości, co z tego co mówię jest trafnym stwierdzeniem, co naiwnym, a co śmiesznym. Doświadczenie przyjdzie z czasem :)

DarkestLie
0
Wysłane: 28 sierpnia 2012 13:30:50
Konczac temat ISPAGa, zobacz jak wygladaja tego typu aplikacje na swiecie (Worden czy MultiCharsts, zwlaszcza MC) a potem przekonaj mnie, a zwlaszcza siebie ze chcesz powierzyc pieniadze ISPAGowi (zart na ktory sobie pozwolilem byl fragmentem luznej rozmowy, moze ma w sobie "ziarno" prawdy, moze nie)

Do niczego nie chce cie natchnac pozwolilem sobie tylko zauwazyc, ze skoro watek dotyczy AT trudno pominac backtesting

przepraszam rozgadalem sie, ustepuje pola madrzejszym od siebie ;)

milego

Dapi
0
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 1 002
Wysłane: 28 sierpnia 2012 13:50:45
@hesoos

Ta pozycja powinna Ci bardo pomóc - ZAWÓD INWESTOR GIEŁDOWY A. Elder
Rynki mogą pozostać irracjonalne dłużej niż ty możesz pozostać wypłacalny.

Rozbudowane wykresy: http://www.atcharts.pl
Centrum analizy technicznej: http://www.attrader.pl

Thorkill
0
Wpisów: 4
Wysłane: 29 sierpnia 2012 21:49:21
hesoos napisał(a):
Miałem na myśli: zakładając, że ja jestem początkujący, jak wytłumaczylibyście to mnie, tak, żebym to zrozumiał.

DarkestLie: Dlaczego ten ISPAG jest zły ?

@ Hesoos:
Aż się zarejestrowałem na tym forum żeby Cie bezinteresownie ostrzec:
1) Daj sobie spokój ze wszelkimi giełdowymi forami. W większości siedzą na nich ludzie, którzy nie zarabiają na giełdzie i nie mają pojęcia o tradingu. Osobiście to mój pierwszy post na jakimkolwiek forum giełdowym. Zapewne też ostatni. Jedyna rzec przydatna z tego typu forów to wiedza jakie spółki są popularne wśród drobnicy, w efekcie wiadomo gdzie można wpaść i zabrać słabym rękom kasę.
2)Nie daj sobie wcisnąć że z Ispagiem jest coś nie tak. To prosty program, ale na początek w zupełności wystarcza. Wszystkie wbudowane w nim wskaźniki są dobrze policzone. Zresztą jak mi nie wierzysz, to możesz sam sprawdzić, wpisując formułki wybranych wskaźników do Excela. Zapewniam Cię (sam kiedyś sprawdzałem), że wyniki np. RSI (14 dni) wyliczone z Excela bedą identyczne z tymi z Ispaga.
3)Odnośnie wklejonych przez Ciebie wykresów Taurona - pierwsze co rzuca się w oczy jest to że używasz wykresów liniowych. Moja rada, jak najszybciej naucz się podstaw analizy wykresów świecowych - polecam na początek książkę S. Nixona - "Świece i inne japońskie techniki analizowania wykresow". Przy czym odpuść sobie te wszystkie trzy kruki, pięc stawów i inne mroczne doliny. Ważne są tylko te główne świece typu doji czy hammer,
Wszyscy znani mi traderzy używają świec.
4). Zanim zaczniesz używać wskaźników typu MACD czy RSI, powinieneś nauczyć się czym tak naprawdę są, jakie mają elementy składowe, jakie są ich poszczególne funkcje, tak abyś mógł w pełni zrozumieć zasady ich działania, wady i zalety. Aby to zrobić polecam wklepywać je do Excela.

To na tyle. Przed tobą długa droga. Mnie na początku przygody z rynkami finansowymi, opanowanie teorii AT zajęło jakieś 6 miesięcy, przy czym odpuściłem kompletnie fale Elliota i liczby Fibonacciego.

Pzdr.

Thorkill

PS Jakby coś to pytaj, w miarę czasu odpowiem.

del-20130918
0
Wpisów: 257
Wysłane: 29 sierpnia 2012 22:23:49
Cytat:
Aż się zarejestrowałem na tym forum żeby Cie bezinteresownie ostrzec:
1) Daj sobie spokój ze wszelkimi giełdowymi forami. W większości siedzą na nich ludzie, którzy nie zarabiają na giełdzie i nie mają pojęcia o tradingu.

Bardzo miłe z Twojej strony, ogromne dzięki love4
To ja od siebie dodam - daj sobie jeszcze spokój ze wszelkimi giełdowymi/maklerskimi BLOGAMI.
Bo nawet jeżeli piszący zarabiają to i tak tej wiedzy nie potrafią przekazać dalej. Nawet jeżeli tego chcą. Zastanawiałam się z czego to wynika i nie znam odpowiedzi.
Edytowany: 29 sierpnia 2012 22:27

DarkestLie
0
Wysłane: 29 sierpnia 2012 22:37:09
AlicjaS napisał(a):
Thorkill napisał(a):
Daj sobie spokój ze wszelkimi giełdowymi forami.

To ja od siebie dodam - daj sobie jeszcze spokój ze wszelkimi giełdowymi/maklerskimi BLOGAMI.

a ja napisze daj sobie spokoj z gieldowymi ksiazkami

enthusiast
5
Wpisów: 167
Wysłane: 30 sierpnia 2012 00:13:03
DarkestLie napisał(a):
AlicjaS napisał(a):
Thorkill napisał(a):
Daj sobie spokój ze wszelkimi giełdowymi forami.

a ja napisze daj sobie spokoj z gieldowymi ksiazkami

Tak w ogóle daj sobie spokój z giełdą salute

Szutnik
117
Wpisów: 1 813
Wysłane: 30 sierpnia 2012 12:02:26
@ thorkill & hesoos

S. Nixona - "Świece i inne japońskie techniki analizowania wykresow".

Nixon to taki prezydent był, Richard zresztą. Ów Steve nazywa się Nison, to po pierwsze.
Po drugie- nasi tłumacze wybrali nie tę pozycję z dorobku Nisona do pokazania świec w Polsce. W oryginale podana wyżej ksiązka nazywa się "Beyond candlesticks" i jak sam tytuł wskazuje świecami zajmuje się dość pobieżnie. Lepsza do nauki świec jest ta pozycja, jesli znasz na tyle angielski:
www.traderslibrary.com/moreinf...

Przy czym odpuść sobie te wszystkie trzy kruki, pięc stawów i inne mroczne doliny. Ważne są tylko te główne świece typu doji czy hammer,

hesoos nie odpuszczaj 3 czarnych kruków itd. Kolega thorkill troszkę przesadza z bezwartościowością tych formacji. To, że są rzadkie nie świadczy o ich małej wartości, choć np. takie 3 czarne kruki trafiają się nawet często.

W większości siedzą na nich ludzie, którzy nie zarabiają na giełdzie i nie mają pojęcia o tradingu

Generalizowanie nie jest najlepszym sposobem opisu rzeczywistości, thorkill. Na forach są bardzo różni ludzie. Od kompletnie zielonych po starych wyjadaczy, doskonale znających rzemiosło.

Hesoos, korzystaj z forów, ale w sposób krytyczny. Nie wierz na słowo, sprawdzaj, uważaj na reklamiarzy i krzykaczy itd, ale nade wszystko pamiętaj - mylą się wszyscy, także ci bardzo doświadczeni.
W tej zabawie nie chodzi o to, by być nieomylnym (takich nie ma), tylko by szybko popełniony błąd rozpoznać i uciec ze złej pozycji z jak najmniejszą stratą - na tym właśnie m.in. polega doświadczenie tych starych, zarabiających wyjadaczy.

Odnośnie wklejonych przez Ciebie wykresów Taurona - pierwsze co rzuca się w oczy jest to że używasz wykresów liniowych.

Tu akurat thorkill ma sporo racji. Jeśli możesz - używaj bardziej skali logarytmicznej. Zdecydowanie więcej wtedy widać. Liniową tylko pomocniczo i to raczej w krótszych czasokresach.

Zanim zaczniesz używać wskaźników typu MACD czy RSI, powinieneś nauczyć się czym tak naprawdę są
Zawsze warto wiedzieć, co tak naprawdę mierzy używany przez Ciebie wskaźnik. Ta rada thorkill'a jest niegłupia. Dzięki temu ma się pojęcie o mocnych i słabych stronach używanego wskaźnika, a żaden wskaźnik nie działa dobrze w każdych warunkach - jedne są lepsze w rynkach trendowych, inne w trendach bocznych.

Przed tobą długa droga.
To prawda. Nawet bardzo długa. A jaka bolesna.... Ile nieprzespanych nocy z tego może być...
6 miesięcy na opanowanie tej wiedzy to zdecydowanie za mało. Licz to na lata i raczej nie 2-3, tylko sporo więcej.
Albo zrobi Ci się z tego życiowa przygoda, albo w którymś momencie od giełdy po prostu odpadniesz, jak wielu zniechęconych przed Tobą.
Mimo wszystko POWODZENIA!
"Kupuj akcje, ilekroć zobaczysz na wykresie Wiewiórkę, siedzącą na ramieniu Clowna. To się nazywa Analiza Techniczna" - Dilbert (Scott Adams) :-)

Thorkill
0
Wysłane: 30 sierpnia 2012 19:25:15
Szutnik napisał(a):
hesoos nie odpuszczaj 3 czarnych kruków itd. Kolega thorkill troszkę przesadza z bezwartościowością tych formacji. To, że są rzadkie nie świadczy o ich małej wartości, choć np. takie 3 czarne kruki trafiają się nawet często.

Odnośnie tych Twoich nieszczęsnych kruków.
Ponieważ mimo moich usilnych starań, polegających na przejrzeniu około 20 wykresów polskich spółek (TF - 1 dzień) z ostatniego pół roku, nie udało mi się znależć dosłowniej jednej tego typu formacji, (to tak apropo tej rzekomo dużej czestotliwości występowania), musze posłużyć się wykresem pod tym linkiem (zresztą z tego forum, wyszukanym przez usera Teresa).

www.stockwatch.pl/forum/wpisy-...

Co widzimy? Optimus po zrobieniu lokalnego szczytu zaczyna schodzić z dużym impetem, tworząc wspomniane tzy kruki. Zgodnie z teorią, potwierdzeniem wejścia "short" powinno być zejście ceny akcji poniżej close trzeciego kruka, co też nastąpiło. W związku z tym,biorę "shorta" w okolicach 8.30 i czekam na dalszy spadek cen akcji, który jednak nie następuje...
Walor wchodzi w konsolę przypominająca klin. Po trzech dniach ruchem w górę wytycza wierzchołek klina, przy okazji uruchumiając mojego stop lossa. Transakcja nieudana.
Reasumując: grać pod formacje trzy kruki pewnie i można, tyle że odwrotnie od przyjętego i nauczanego sposobu. Tam gdzie bezkrytyczni czytelnicy książek o fikuśnie nazwanych formacjach świecowych, widzą sygnał "short", ja widzę szanse na "longa".
Co zresztą wydaje się logiczne. Po trzech dniach mocnych spadków, walor z reguły jest już mocno wyprzedany. W dodatku dobrzy traderzy, którzy weszli z "shortami" na początku trendu( np. pierwszego dnia spadków - pierwszym kruku), mają już osiagnięty spory zysk z pozycji, dlatego powoli je zamykają. W efekcie spadki zatrzymują się, co równocześnie uaktywnia tych kupujących, którzy uznali że nadszedł już czas na korektę w tym trendzie spadkowym. Ponieważ trend spadkowy jest silny, korekta będzie prawdopodobnie niewielka, płaska - tak jak w tym przypadku, jednak parę procent na pozycji long można było tutaj bez problemu zrobić. Generalnie jednak formacja trzy kruki jako sygnał kupna też się średnio nadaje.

Wniosek: Wszystkie te fikuśnie nazwane trzy-świecowe formacje a także większość dwu-świecowych jest kompletnie bezużyteczna. Nie ma sensu zaprzątać sobie nimi głowy i szukać ich na wykresach. Ktoś kto ich szuka, naraża się na "nieprzespane noce" i "bolesne dwa lub trzy lata".

Pzdr
Thorkill

PS To mój ostatni wpis tutaj, w związku tym życzę wszystkim userom powodzenia i otwierania samych grubych pozycji.

Szutnik
117
Wysłane: 30 sierpnia 2012 22:14:04
@ thorkill

Ponieważ mimo moich usilnych starań, polegających na przejrzeniu około 20 wykresów polskich spółek (TF - 1 dzień) z ostatniego pół roku, nie udało mi się znależć dosłowniej jednej tego typu formacji, (to tak apropo tej rzekomo dużej czestotliwości występowania), musze posłużyć się wykresem pod tym linkiem (zresztą z tego forum, wyszukanym przez usera Teresa).

No to marnieście szukali tych 3 kruków, Obywatelu Thorkill Angel A przecież już w Piśmie św. napisano : "Szukajcie, a znajdziecie", choć nie podano na jakich wykresach szukaćAngel

Oszczędzę Ci przykładów z "moich" codziennych rynków w rodzaju e-minis czy zbóż albo soft'ów, ktorych jest tam całkiem sporo. Ograniczę się tylko do Polski.
Pierwsza moja myśl była prosta: 3 kruki? Szukać na PBG z ostatnich kilkunastu miesięcy. Doliczyłem się 4 podręcznikowych przykładów + kilku krukopodobnych przypadków, każdy o sporej wartości informacyjnej dla umiejących to wykorzystać inwestorów. Ale to zapewne jest bez sensu...Eh?

Jako człowiek z natury litościwy dla polemistów blackeye postanowiłem sobie jednak jeszcze trochę utrudnić sprawę i poszukać tych kruków wyłącznie na Optimusie, skoro już taki przykład został przez Ciebie przywołany. Proszę bardzo, oto łącznie 6 kruków z roku 2004:

kliknij, aby powiększyć

Co widzimy? Optimus po zrobieniu lokalnego szczytu zaczyna schodzić z dużym impetem, tworząc wspomniane tzy kruki. Zgodnie z teorią, potwierdzeniem wejścia "short" powinno być zejście ceny akcji poniżej close trzeciego kruka, co też nastąpiło. W związku z tym,biorę "shorta" w okolicach 8.30 i czekam na dalszy spadek cen akcji, który jednak nie następuje...

Nie wiem zgodnie z jaką teorią. Mnie uczono, że po 3 krukach dość często jest silne krótkoterminowe wyprzedanie i lepiej zaczekać na korekcyjną nawrotkę przed otwarciem krótkiej, ale ja tę wiedzę na tajnych kompletach zdobywałem, być moze w szkole dziennej rzeczywiście uczą inaczej Angel

Ponieważ trend spadkowy jest silny, korekta będzie prawdopodobnie niewielka, płaska - tak jak w tym przypadku, jednak parę procent na pozycji long można było tutaj bez problemu zrobić

Życzę dużo szczęścia w łapaniu tego typu układów przeciw trendowi na rynkach lewarowanych (np. kontraktach)w czasie silnej bessy salute
Najwyraźniej masz jeszcze za dużo majątku do przekazania komornikowi pod zastaw roszczeń Twojego broker'a po wezwaniach do uzupełnienia depozytu, stąd taki pomysł na zagranie Angel

Wniosek: Wszystkie te fikuśnie nazwane trzy-świecowe formacje a także większość dwu-świecowych jest kompletnie bezużyteczna. Nie ma sensu zaprzątać sobie nimi głowy i szukać ich na wykresach.
Ktoś kto ich szuka, naraża się na "nieprzespane noce" i "bolesne dwa lub trzy lata".

No popatrz, co Ty nie powiesz. A ja się "naraziłem" na całkiem spory zysk na kawie arabice na bazie "3 białych żołnierzy" w czerwcu 2010, a to przecież "fikuśnie nazwana trzyświecowa formacja", będąca odwrotnością 3 czarnych kruków:

songmun.blox.pl/2010/06/Zolnie...

a jaki był dalszy skutek tych 3 białych żołnierzy można zobaczyć na tym 3-letnim wykresie KC. 3 żołnierze to 3 duże białe świece w polowie 2010 a po nich kurs wzrósł jeszcze o 90%, nim trend się zmienił w I polowie 2011. Dolicz do tego, że to rynek lewarowany:

stooq.pl/q/?s=kc.f&c=3y&am...

Osobiście bardzo miło wspominam kawę z tamtych czasów, ale Ty przecież wiesz lepiej - to bez sensuAngel

PS To mój ostatni wpis tutaj,

Szkoda, bo to dla mnie zawsze czysta przyjemność polemizować z kimś, kto z taką pewnością siebie pisze tak słabo udokumentowane i tak marnie sprawdzone tezy Angel

"Kupuj akcje, ilekroć zobaczysz na wykresie Wiewiórkę, siedzącą na ramieniu Clowna. To się nazywa Analiza Techniczna" - Dilbert (Scott Adams) :-)

daab007
0
Wpisów: 448
Wysłane: 30 sierpnia 2012 23:19:22
@Szutnik:
te kruki z Optyka to takie nieco naciągane znalazłeś, nie? ;)

Swoją drogą, popatrzyłem na taktykę Thorkill-a. Akurat DAX-a miałem otwartego. Traktując 3 świeczki z przełomu lipca i sierpnia jako czarne kruki ( takie naciągane lekko właśnie) dało się na L nieźle wyciągnąć. Tego typu przykładów na tym index-ie sporo jest.
I never think of the future - it comes soon enough.
A. Einstein

Thorkill
0
Wysłane: 31 sierpnia 2012 00:13:50
Szutnik napisał(a):

Życzę dużo szczęścia w łapaniu tego typu układów przeciw trendowi na rynkach lewarowanych (np. kontraktach)w czasie silnej bessy salute

Już w tym polemicznym zacietrzewieniu wszystko Ci się miesza. Przecież to ty podobno grasz na podstawie tych śmiesznych formacji. Ja staram się wchodzić na początku trendów, dlatego w sytuacji tego Optimusa wziałbym hipotetycznego shorta pierwszego dnia, w momencie pojawienie się podwójnego szczytu. Generalnie w tym Optimusie pierwsza świeca spadkowa wyrysowała podwójny szczyt i jednocześnie była objęciem bessy i jakby tego była mało przełamała także dotychczasowy kanał wzrostowy, wiec tak się zastanawiam, przy pojawieniu się tak silnych sygnałów sprzedaży, po co jeszcze czekać na jakieś kruki?

Odnośnie tych Twoich przykładów z wykresu Optimusa. Ta pierwsza rzekoma formacja trzech kruków powstała w trakcie istniejącego trendu spadkowego a druga czarna świeca otworzyła się poniżej pierwszej i nie miała górnego cienia, więc podręcznikowo to ona nie wygląda. Przyjmijmy jednak że masz rację i to są te twoje kruki. Pytanie jednak znów brzmi - po co na nie czekać? Przecież pieć świec wcześniej powstało objęcie bessy które równocześnie przełamało dotychczasowy kanał wzrostowy. Następnie korekta po tym objęciu bessy nie doszła do poprzedniego High, i powstał niższy szczyt. Znów wszystkie znaki na wykresie wskazują jasno że mamy do czynienia z silnym trendem spadkowym, wiec po czekać jeszcze na jakieś kruki?

Druga formacja kruka z wklejonego wykresu Optimusa - też wygladą średnio podręcznikowo bo to jest wyłamanie z konsoli a nie po wzroście. Generalnie jednak znów wszystkie znaki na wykresie wskazują dużo wcześniej co się wydarzy. Drugi czarna świeca wyłamamuje kanał konsoli, świeca jest bez żadnych cieni. Silny spadkowy trend - nic tylko wchodzić. Po co więc czekać na wyrysowanie tego trzeciego kruka i tracić w ten sposób większość trendu?

Twój ostatni przykład - fikuśni zołnierze z Twojego bloga. Ten sam problem, dobry trader widzi znaki nadchodzącego silnego trendu wzrostowego wcześniej w postaci:
a) luki pomiędzy cena zamkniecia ostatniej dużej czarnej świecy i tej niewielkiej białej która jednocześnie górnym cieniem zrobiła higher high.
b)Następującej po niej świecy Doji, która wyrysowuje dolnym cieniem formacje podwójengo dna.
c) Kolejna świeca - pierwszy żołnierz tworzy higher low i jednocześnie przełamuje dotyczczasowy kanał spadkowy.
Same silne sygnał kupna. Po co czekać dalej?

PS Tym razem to naprawdę mój ostatni wpis tutaj. Nie ma ani czasu, ani ochoty na dalszą dyskusję. Pomagają ci te śmieszne formacje w czymś to ok zarabiaj, powodzenia.

@daab007 Kruki z Optyka mocno naciągane, zgadzam się. Moja taktyka wykorzystania tej formacji mimo wszystko ryzykowna. Na rynku akcji jeszcze można próbować, ale na terminowych to chyba jednak nie. Generalnie wszystko zależy od kontekstu. Tego trzy pseudo kruki z Daxa, o których mówisz były zwykłą korektą ruchu wzrostowego ponieważ nie przełamały głównego kanału wzrostowego.

Pzdr
Thorkill

Szutnik
117
Wysłane: 1 września 2012 22:46:22
daab007 napisał(a):
@Szutnik:
te kruki z Optyka to takie nieco naciągane znalazłeś, nie? ;)

Swoją drogą, popatrzyłem na taktykę Thorkill-a. Akurat DAX-a miałem otwartego. Traktując 3 świeczki z przełomu lipca i sierpnia jako czarne kruki ( takie naciągane lekko właśnie) dało się na L nieźle wyciągnąć. Tego typu przykładów na tym index-ie sporo jest.

@ Daab
A dlaczego naciągane? Są bardzo dobre. Najważniejsze, ze mają długie, czarne korpusy. Cienie ("knoty") o których pisze thorkill, są kompletnie bez znaczenia.

Akurat DAX-a miałem otwartego. Traktując 3 świeczki z przełomu lipca i sierpnia jako czarne kruki ( takie naciągane lekko właśnie)

To nie są 3 czarne kruki, Daab. 3 świeca jest tzw. szpulką - ma mały, czarny korpus, jest praktycznie takim małym, czarnym kwadratem z długim cieniem, prawda? To dyskwalifikuje Twój przykład. Każdy korpus świecy musi być długi w 3 krukach! Cienie ("knoty świec"), mogą występować, ale nie muszą, wbrew temu, co tu wypisywał Thorkill

dało się na L nieźle wyciągnąć.

"Kruki" bywają też formacją...kontynuacji i co istotne, potrafią być także w tej wersji bardzo skuteczne i przydatne. Ale za formację kontynuacji trendu wzrostowego można je uznać dopiero po wyjsciu kursu ponad lokalny szczyt, z którego wyszły Kruki. Takie załamanie formacji zapowiada niezły trend wzrostowy. Generalnie - kruki są bardzo dobre zarówno jako kontynuacja, jak i jako odwracające trend.

Absolutnie nie są "bez sensu". Takie podejście, jak prezentuje tu Thorkill, to są "świece dla ubogich". Upraszczanie czasami miewa sens, ale nie w przypadku świec.

Świece to coś więcej, niż tylko sygnał wejścia/wyjścia, do czego sprowadził je T.
Wiele formacji świecowych doskonale pokazuje bieżący stan "umysłu" rynku i jego ogólną psychologię, przez co są czymś znacznie ważniejszym niż tylko sygnałem kupna/sprzedaży.
3 Kruki np. często pojawiają się w ramach elliottowskiej 3 fali spadkowej, albo wydłużonej spadkowej fali C zygzaka na indeksach akcyjnych i towarach. To także może być cenna informacja dla kogoś, kto wie jak z niej skorzystać.

Tak jest zarówno z Krukami, jak i ich przeciwieństwem - 3 białymi żołnierzami (3BZ). Taka formacja 3BŻ na kawie w tamtym konkretnym układzie, jaki pokazałem powyżej, zapowiadała dłuższy trend wzrostowy, co się w pełni potem potwierdziło, prawda?

Przyznasz, ze to bardzo cenna informacja już na wstępie ruchu wiedzieć, że będzie on długi. Nigdy się tego nie dowiesz, sprowadzając świece tylko do roli "wyłącznika" kupuj/sprzedaj i negując do tego wartość ich połowy jako "bez sensu".

Wracając zaś do skuteczności Kruków jako sygnałów:
Thomas Bulkowski zbadał ich skuteczność na akcjach, notowanych na NYSE (wszystkie notowane akcje, w liczbie ponad 6000 w ciągu okresu 12 lat przeleciał swoim programem wyszukującym). Na ogólną liczbę 4,7 mln różnych wzorów świecowych, znalazł 2660 "3 kruków".
Ich skuteczność jako wzoru odwracającego wyniosła 78% przypadków - to bardzo dużo. To oznacza, ze gdy się pojawiają, to masz prawie 80% szanse na odwrócenie trendu. Rzadko która formacja świecowa daje tak dobre wyniki. Sprawdzają się lepiej w rynkach niedźwiedzia, niż byka; "wysokie" czarne świece w ramach 3 kruków dają najlepsze wyniki (co nie powinno specjalnie dziwić).

Tu masz "zubożone" dane Bulkowskiego na temat 3 kruków wraz z przykładem realnym na Alcoa, bardzo podobnym do tych, które pokazałem na Optimusie:
thepatternsite.com/ThreeBlackC...

Ja swoje rozszerzone dane mam z tej jego książki:
www.amazon.com/gp/product/0470...

@ Thorkill

Tym razem to naprawdę mój ostatni wpis tutaj. Nie ma ani czasu, ani ochoty na dalszą dyskusję.

Prawie wierzę. Już 3 razy to mówiłeś, więc pewnie za którymś razem to się w końcu okaże prawdą. Może tym razem? Kto to wie?Angel

a druga czarna świeca otworzyła się poniżej pierwszej

miejsce otwarcia się świec jest mało istotne, a sytuacja, która opisujesz, potwierdza siłę trendu spadkowego i absolutnie nie zaprzecza formacji. Prezentujesz "komputerowe", "ostre" myślenie o świecach i rozumienie tego, czym jest analiza świec. "Duch" formacji bywa o wiele ważniejszy...

Pytanie jednak znów brzmi - po co na nie czekać?

Nigdy nie dość potwierdzeń tego, co się zaledwie podejrzewa...W czasie rzeczywistym nie ma komfortu spojrzenia na "prawą stronę wykresu" i trzeba wykorzystywać informacje, dostępne jedynie po lewej stronie w stosunku do bieżącej świecy

Przecież to ty podobno grasz na podstawie tych śmiesznych formacji.(...)
Twój ostatni przykład - fikuśni zołnierze z Twojego bloga. Ten sam problem, dobry trader widzi znaki nadchodzącego silnego trendu wzrostowego wcześniej

Na podstawie czego gram to już akurat moja sprawa. 3 białych żołnierzy w tym konkretnym przypadku było dla mnie bardzo istotnym potwierdzeniem tego, co podejrzewałem wcześniej - szansy na długi trend wzrostowy - gdy 3BZ pojawia się na samym początku ruchu, prawdopodobieństwo dalszej kontynuacji ruchu w formie długiego trendu wzrostowego jest bardzo duże, co się potem zresztą potwierdziło w pełni.
Kolejne potwierdzenie dostałem z analizy COT, gdy wyszło,że to inwestorzy komercyjni gwałtownie zmniejszyli zaangażowanie w krótkie i równie gwałtownie przeszli na długą stronę. Ale informacje z COT'u były mocno spóźnione w stosunku do tego, co wcześniej dało 3BŻ.

Świece mogą być znacznie cenniejszą rzeczą, niż tylko prostym sygnałem kupna/sprzedaży.
Ale aby to zrozumieć, trzeba otwartego umysłu i nie odrzucania z góry części wiedzy a priori, jako "bez sensu".
Popracujesz z nimi więcej, to zrozumiesz, o czym piszę.
Edytowany: 1 września 2012 22:47

daab007
0
Wpisów: 448
Wysłane: 2 września 2012 11:34:26
Szutnik napisał(a):
A dlaczego naciągane? Są bardzo dobre. Najważniejsze, ze mają długie, czarne korpusy. Cienie ("knoty") o których pisze thorkill, są kompletnie bez znaczenia.

Myślałem tylko o tym, że otwarcia nie były wewnątrz poprzednich korpusów. Nie miałem pojęcia, czy to ma znaczenie, czy nie ( zgodnie z tym co piszesz, to nie za bardzo ). Obecnie jestem na etapie mechanicznej analizy wykresów ( nie ma jeszcze u mnie tego ducha ).

A Bulkowskiego przerabiałem kiedyś. Stanowczo muszę do tej pozycji wrócić.

Dzięki za wyjaśnienia :)
I never think of the future - it comes soon enough.
A. Einstein

krewa
krewa PREMIUM
435
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 8 120
Wysłane: 2 września 2012 12:22:45
kiedyś Nison zwrócił się do Japońskiego Stowarzyszenia Analityków Technicznych z prośbą o pomoc w interpretacji układów świec, które odbiegają od książkowych. odpowiedź brzmiała mniej więcej tak:

"pan próbuje ustalać definicje świecowych formacji bardzo dokładnie, podczas gdy my staramy się traktować je w sposób maksymalnie elastyczny. wam zależy na precyzji, nam na giętkości myślenia"

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2