pixelg
Dwidenda w obcej walucie. - Strategie inwestycyjne - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Dwidenda w obcej walucie.

kszyrztow
0
Wpisów: 66
Wysłane: 16 czerwca 2013 15:46:16
Witam Wszystkich.
Od niedawna przejawiam zainteresowanie spółkami płacącymi dywidendę w innych walutach niż
złoty. Nie bardzo jednak rozumiem jak koryguje sie kurs spółki po dniu dywidendy. W przypadku spółek płacących dywidende w złotych jest to proste odejmuje sie wartość dywidendy od aktualnego kursu. Lecz jak to wygląda gdy spółka notowana na GPW notowana jest w złotych ale dywidende wypłaca w euro czy dolarach. Próbowałem znaleźć tu taki temat ale po początkowych niepowodzeniach postanowiłem założyć ten wątek. No wiec czy ktoś wie jak to jest z tym kursem spółki i dywidendą?

Mr_Luke
0
Wpisów: 10
Wysłane: 16 czerwca 2013 17:17:58
Wypłata dywidendy

Cytat:
Przeliczenie na walutę obcą wypłacanej dywidendy następuje zależnie od źródła pochodzenia waluty, a mianowicie:

1) jeżeli jednostka walutę zakupiła w banku lub kantorze, to przeliczenia dywidendy na walutę obcą może dokonać w dniu jej wypłaty po kursie sprzedaży (ewentualnie indywidualnie wynegocjowanym) ustalonym przez bank lub kantor,

2) jeżeli jednostka posiada własny rachunek walutowy i do wypłaty dywidendy wykorzystała własne środki, to przeliczenie dywidendy na walutę obcą nastąpi według kursu po jakim wyceniała rozchód środków z tego rachunku, najczęściej jest to kurs, po jakim walutę wyceniono w momencie jej wpływu na rachunek walutowy, czyli tzw. kurs historyczny.

Należy zaznaczyć, iż w obu wyżej wymienionych przypadkach (pkt 1 i 2) nie wystąpią różnice kursowe na rozrachunkach.

Jednostka może również w swojej polityce rachunkowości przyjąć do przeliczenia kwoty dywidendy na walutę obcą inny kurs, np. średni NBP z dnia jej wypłaty lub średni NBP z dnia podjęcia uchwały o przyznaniu dywidendy. Może on też wynikać z samej uchwały o podziale zysku. Jednak w takim przypadku, z uwagi na to, że kurs zastosowany do przeliczenia kwoty dywidendy na walutę obcą może się różnić od kursu zastosowanego do wyceny rozchodu tej waluty, mogą powstać różnice kursowe na rozrachunkach.

kszyrztow
0
Wysłane: 16 czerwca 2013 18:21:11
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem.
Innymi słowy wypłata dywidendy np. w euro czy dolarach wygląda tak że kwota w obcej walucie jest przeliczana np po kursie kupna NBP i przelewana na rachunek maklerski w złotówkach. Natomiast co do kursu akcji po dniu dywidendy jest on obniżany o kwote dywidendy przeliczonej na złotówki bo chyba tak to należy rozumieć i chyba mogłem sie tego domyśleć. Czy mam racje ?

Mr_Luke
0
Wpisów: 10
Wysłane: 16 czerwca 2013 20:58:26
Tak. Kwota dywidendy wypłacana przez daną spółkę w obcej walucie, przeliczana jest według średniego kursu NBP.

kszyrztow
0
Wysłane: 17 czerwca 2013 06:07:53
Dziękuje za pomoc

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość