pixelg
PROLOG - Spółki od A do Z - NewConnect - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4

PROLOG [PRL]

AKTUALNY KURS: 19,00 zł (+2,15%) 30-10-2020 13:49
wiktorwiktor
0
Wpisów: 34
Wysłane: 9 maja 2014 12:57:43 przy kursie: 13,00 zł
GRAF78 napisał(a):
nie trzeba zrywać umowy żeby zaszkodzić Spółce, wystarczy znaczna podwyżka czynszu która pochłonie zysk Prologa

Zgoda, istnieje zawsze takie ryzyko, ale po pierwsze umowy nie są zawierane na rok, dwa, tylko na kilkanaście, więc nie można tak po prostu podnieść czynszu. To nie jest wynajem kawalerki. Wszystkie zmiany wysokości czynszu na pewno są bardzo konkretnie spisane.

Poza tym Prolog miał tyle zysku, że zjeść go wyższym kosztem wynajmu byłoby bardzo trudno :)

Bonzai
0
Wpisów: 98
Wysłane: 9 maja 2014 13:15:04 przy kursie: 13,00 zł
A czy my w ogóle wiemy na jaki okres PRO-LOG wynajął obie hale magazynowe od MLP?

Bonzai
0
Wysłane: 9 maja 2014 14:22:53 przy kursie: 13,00 zł
2019

saturas
saturas PREMIUM
1
Wpisów: 131
Wysłane: 15 maja 2014 16:36:42 przy kursie: 12,50 zł
saturas napisał(a):
Ważniejsze będą teraz wyniki za pierwszy kwartał. Ponieważ klienci przesuwali zamówienia na IV kwartał z I kwartału ze względu na podwyżkę podatków, pewnie będzie on gorszy niż rok temu, skład podatkowy nie będzie miał jeszcze żadnego wpływu, więc raczej wyniki będą kiepskie.

Pojawiły się wyniki, zaskoczenia nie ma. Nieduża strata netto, spodziewana. Ciekawe jaka będzie reakcja przez najbliższe kilka sesji, niektórzy pewnie wyobrażali sobie to inaczej.

robertus
0
Wpisów: 389
Wysłane: 15 maja 2014 16:46:16 przy kursie: 12,50 zł
No ja jestem zawiedziony.
Rozumiem argument z przesunięciem przychodów na grudzień 2013. Ale dlaczego w zdrowej firmie generuje to aż stratę netto. Przecież jak spadają przychody to częściowo spadać też powinny koszty.

A tymczasem koszty działalności operacyjnej są większe niż przychody.
Dodatkowo mamy bardzo duży wzrost wynagrodzeń, który wymagałby wyjaśnień. Wynagrodzenia wzrosły z 326,8 tys. na 564,9 tys.

Robertus

saturas
saturas PREMIUM
1
Wysłane: 15 maja 2014 16:53:36 przy kursie: 12,50 zł
Właśnie te wynagrodzenia są problemem i spowodowały taki wynik. Reszta kosztów przecież spadła, w podobnym stopniu jak przychody.

1. Sprawa to ciężko wymagać od wynagrodzeń by były elastyczne w stosunku do przychodu, z założenia ta elastyczność jest z natury rzeczy ograniczona
2. Sprawa to jest to czy te wynagrodzenia wzrosły kw/kw, bo jak tak to byłoby to dziwne. Sprawdzę

edit: albo i nie sprawdzę, w raporcie rocznym nie ma rozbicia kosztów na pozycje.

Edytowany: 15 maja 2014 16:56

robertus
0
Wysłane: 15 maja 2014 23:56:56 przy kursie: 12,50 zł
Możemy zawsze dopytać w firmie o te wynagrodzenia ;-)
Jakby co to mogę i ja coś do nich napisać. Tylko warto uszczegółowić i załatwić kilka spraw na raz. Masz jakieś propozycje?

1. Co spowodowało wzrost wynagrodzeń w I kwartale? Prośba o szczegóły.
2. ...
3. ...

Pozdr ;-)

GRAF78
23
Wpisów: 1 140
Wysłane: 16 maja 2014 08:25:31 przy kursie: 12,50 zł
Spółka wygladała na kure znosząca złote jajka w postaci dywidendy 10-13% i od dawna się zastanawiałem gdzie jest haczyk... i sie znalazł. Nie rozumiem wogółe w jakim celu ten podmiot wszedł na giełdę?

robertus
0
Wysłane: 16 maja 2014 10:20:10 przy kursie: 12,10 zł
A o jaki konkretnie haczyk Ci chodzi? Wytłumaszycz szczegółowiej?

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
86
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 10 321
Wysłane: 16 maja 2014 11:55:36 przy kursie: 12,10 zł
Na szybko przejrzałem raporty. Wynagrodzenia owszem rosną w relacji do Q1, ale spadają w relaci do Q4. One i tam powinny dalej rosnąć. Bo ja sobie nie wyobrażam Zarządu, który pobiera wypłatę w kwocie 5000 PLN. Ryzykiem jest też korzystaniem z usług spółki powiązanej prolog sp zo.o.

W działalności takiej jaką prowadzi Prolog nie ma mowy o zmniejszaniu kosztów. Amortyzacja, podatki, energia, koszty najmu powierzchni, czy w końcu koszty wynagrodzeń to koszty stałe. I nic nie można z nimi zrobić. Okresowy spadek wyniku nie powinien być problemem.

JeanJean
0
Wpisów: 4
Wysłane: 17 maja 2014 10:20:39 przy kursie: 12,10 zł
Cofnąłem się aż do raportu za Q1 2013.
Wtedy spółka pokazała zysk , ale malutki - na poziomie 8% zysku rocznego , czyli słaby pierwszy kwartał to u nich reguła. Czekam na raport półroczny.

Kod:
/mod: Od opisu swojego portfela i zamiarów inwestycyjnych są kroniki w innym dziale forum/
Edytowany: 17 maja 2014 10:27

GRAF78
23
Wysłane: 17 maja 2014 13:28:51 przy kursie: 12,10 zł
a może być tak że Zarząd Spółki Prolog przed wejściem na giełde ograniczył zarobki aby pokazać wieksze zyski w raportach i kusić dywidendą inwestorów a teraz nastąpi powrót do poprzedniego stanu?

faraquet
faraquet PREMIUM
1
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 78
Wysłane: 17 maja 2014 14:01:09 przy kursie: 12,10 zł
anty_teresa napisał(a):

W działalności takiej jaką prowadzi Prolog nie ma mowy o zmniejszaniu kosztów. Amortyzacja, podatki, energia, koszty najmu powierzchni, czy w końcu koszty wynagrodzeń to koszty stałe. I nic nie można z nimi zrobić. Okresowy spadek wyniku nie powinien być problemem.

Hmm, tak się zastanawiam, czy aby na pewno nie mozna nic zrobic z kosztami wynagrodzen? Zazwyczaj w firmach tej dzialalności stosuje się zasadę, że jakiś % pracowników powinni stanowić pracownicy tymczasowi. % ten powinien zmieniać się w zależności od zmienności popytu. W przypadku słabszego okresu (smutna prawda) powinno być ich mniej, przez co koszty byłyby mniejsze. Tutaj ten skok wynagrodzeń w stosunku do przychodów jest dosyć wysoki i nienaturalny (nie analizowałem raportu, wnioski wyciągam, z tego co przeczytałem na wątku).
Do tego firma powinna stale podnosić wydajność swojego systemu, tak, aby przy rosnącym popycie koszty związane z jego obsługą nie wzrastały liniowo.
Oczywiście to tylko mała dygresja, nie wiem czym spowodowany był skok wzrostu wynagrodzeń, być może ma on jakieś uzasadnienie w rzeczywistości.

saturas
saturas PREMIUM
1
Wysłane: 17 maja 2014 14:09:49 przy kursie: 12,10 zł
GRAF78 napisał(a):
a może być tak że Zarząd Spółki Prolog przed wejściem na giełde ograniczył zarobki aby pokazać wieksze zyski w raportach i kusić dywidendą inwestorów a teraz nastąpi powrót do poprzedniego stanu?

W tym mogłoby być sporo sensu, gdyby była inna struktura akcjonariatu.

90 % udziałów mają i tak właściciele zarządzający spółką więc chyba lepiej od strony podatkowej wypłacać sobie dywidendę niż wyżej opodatkowane pensje. Podejrzewam że ta różnica jest zdecydowanie większa niż koszt wypłaty dywidendy tym 10 % akcjonariuszy.

Kiedyś przeczytałem że Prolog wszedł na giełdę aby się rozreklamować, a nie dla pozyskanego 1 mln zł. i pewnie to jest najbliższe prawdy.

GRAF78
23
Wysłane: 17 maja 2014 14:35:23 przy kursie: 12,10 zł
Właśnie nie jest tak, przy wypłacie dywidendy masz realne opodatkowanie na poziomie 36% (19% CIT i 19% podatek od otrzymanej dywidendy) a przy wypłacie pensji masz 19% zakładając że zarząd jest zatrudniony na kontraktach menedżerskich, nawet liczać normalną stawkę 18% i 32% wychodzi mniejsze opodatkowanie i nie trzeba sie dzielić zyskiem którego ok 10% wędruje w formie dywidendy do obcych ludzi. Postaw sie w roli Prezesa i głównego udziałowca tej firmy i pomyśl.
Do mnie argument rzekomo super reklamy poprzez notowanie Spółki na NC nie przemawia wogóle musi być drugie dno być może za jakiś czas sie o tym dowiemy.

GRAF78
23
Wysłane: 17 maja 2014 14:58:37 przy kursie: 12,10 zł
Polecam sie przyjrzeć dokładnie strukturze akcjonariatu PROLOG S.A. bo z tego co widze najwiekszy akcjonariusz stopniowo po cichu pozbywa sie akcji.

W raporcie za IVQ 2012 Lucidos Ordo Ltd posiadał 391 83 akcji tj.: 39,1%
wg raportu: www.bankier.pl/static/att/ebi/...

A obecnie w raporcie za IQ 2014 Lucidos Ordo Ltd posiada 371 98 akcji tj.: 37,2%
wg raportu: www.bankier.pl/static/att/ebi/...

czy nie jest tak przypadkiem że główny akcjonariusz (chyba podmiot cypryjski?) po cichu wywala papier w rynek kusząc inwestorów olbrzymia % dywidendą? Właściciele mogą dalej sprawować pełna kontrolę nad firmą posiadając łacznie 50% akcji?

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
86
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 10 321
Wysłane: 17 maja 2014 15:51:13 przy kursie: 12,10 zł
faraquet napisał(a):
anty_teresa napisał(a):

Hmm, tak się zastanawiam, czy aby na pewno nie mozna nic zrobic z kosztami wynagrodzen? Zazwyczaj w firmach tej dzialalności stosuje się zasadę, że jakiś % pracowników powinni stanowić pracownicy tymczasowi. % ten powinien zmieniać się w zależności od zmienności popytu. W przypadku słabszego okresu (smutna prawda) powinno być ich mniej, przez co koszty byłyby mniejsze. Tutaj ten skok wynagrodzeń w stosunku do przychodów jest dosyć wysoki i nienaturalny (nie analizowałem raportu, wnioski wyciągam, z tego co przeczytałem na wątku).
Do tego firma powinna stale podnosić wydajność swojego systemu, tak, aby przy rosnącym popycie koszty związane z jego obsługą nie wzrastały liniowo.
Oczywiście to tylko mała dygresja, nie wiem czym spowodowany był skok wzrostu wynagrodzeń, być może ma on jakieś uzasadnienie w rzeczywistości.

Ta spółka wynajęła w zeszłym roku nowe powierzchnie i zwiększyła skalę. Koszty pracownicze spadły względem poprzedniego najlepszego sezonowo kwartału, więc część załogi pewnie stanowiły tempy. Na jeden kwartał, a tylko jeden był słabszy, mający do tego dobre uzasadnienie, w mojej opinii nie redukuje się pracowników etatowych.

saturas
saturas PREMIUM
1
Wysłane: 17 maja 2014 18:11:02 przy kursie: 12,10 zł
GRAF78 napisał(a):
Właśnie nie jest tak, przy wypłacie dywidendy masz realne opodatkowanie na poziomie 36% (19% CIT i 19% podatek od otrzymanej dywidendy) a przy wypłacie pensji masz 19% zakładając że zarząd jest zatrudniony na kontraktach menedżerskich, nawet liczać normalną stawkę 18% i 32% wychodzi mniejsze opodatkowanie i nie trzeba sie dzielić zyskiem którego ok 10% wędruje w formie dywidendy do obcych ludzi. Postaw sie w roli Prezesa i głównego udziałowca tej firmy i pomyśl.
Do mnie argument rzekomo super reklamy poprzez notowanie Spółki na NC nie przemawia wogóle musi być drugie dno być może za jakiś czas sie o tym dowiemy.

Nie jestem przekonany czy zarząd jest zatrudniony na kontraktach managerskich, zwróć uwagę na to że składki na ZUS stanowią niecałe 20 % wynagrodzeń, co raczej byłoby nie do osiągnięcia, gdyby zarząd był zatrudniony na umowach managerskich.

Lucidos Ordo, z tego co kiedyś czytałem, to spółka której właścicielami są dwaj inni akcjonariusze, czyli Jarmińscy. Ten spadek udziału nastąpił prawie rok temu. Nie potrafię go wytłumaczyć, ale też nie wydaje mi się aby plan był taki by wyemitować spółkę, pozyskać 1 mln zł a potem porobić dobre wrażenie i sprzedać akcje warte 9 mln w dniu emisji.

Ostatnia i obecna dywidenda to blisko 2 mln zł do rąk głównych akcjonariuszy. Upierałbym się na tym, że ta spółka jest jednak dla nich dojną krową niż śmieciem którego sztuczkami trzeba się pozbywać. Uzasadnij, jeśli masz inne podejrzenia.

Bonzai
0
Wysłane: 17 maja 2014 20:22:39 przy kursie: 12,10 zł
Witam,
Ja pisałem maila do spółki z zapytaniem do kiedy spółka ma podpisane umowy na wynajem hal magazynowych. W odpowiedzi dostałem informację, że do 2018-2019 roku. Na pytanie czy spółka ma w planach budowę/nabycie własnych hal/terenów pod budowę hal, w odpowiedzi otrzymałem, że nie, nie planuje. Na e-maila odpisał osobiście pan D. Jarmiński, co ciekawe odpowiedź uzyskałem praktycznie w ciągu godziny, więc można napisać zapytanie. Myślę, że na odpowiedź nie będzie trzeba czekać długo.

TVN CNBC PRO-LOG S.A
Tu padają odpowiedzi na pytanie, dlaczego spółka weszła na new connect.
Wypowiedź ogólna

Moim zdaniem akcje sprzedaje autoryzowany doradca EBC Solicitors.
To wcześniejsza sprzedaż akcji

Teraz np. mogli się wystraszyć, że nastąpił widoczny spadek przychodów, wzrost kosztów, a cena rynkowa jest atrakcyjna, więc mogą dalej próbować sprzedawać (np. w obawie, że kurs mógłby się osunąć w dół po wypłacie dywidendy).

saturas
saturas PREMIUM
1
Wysłane: 17 maja 2014 21:30:15 przy kursie: 12,10 zł
Mam inny pomysł.

anty_teresa mógłbyś zaprosić kogoś z Prologa do odpowiadania na pytania zadawane bezpośrednio na forum? (Tylko proponuję)

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4