pixelg
Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

robertus

robertus

Ostatnie 10 wpisów
Przyznam, że nie wiem czego dotyczy ta emisja.
Ale raczej na pewno nie może być przyczyną spadku kursu o 10%.
Obawiam się niestety negatywnych wyników kwartalnych - chociaż prezes prorokował poprawę...

Ale III kwartał oceniam słabo, spada większość wartości i wskaźników.
Bezpośrednio w raporcie mamy dane zagrebowane I-III kw. i wtedy jest dobrze. Ale jak wyekstaktujemy sam III kw. to już nie wygląda tak ładnie.

Robertus

A to ja wiem, że nie od tego są spółki.
Ale to już nie do mnie uwaga, a co najwyżej do zarządu ;-)

A gdyby nie zostały akcje umorzone? Ani gdyby nie było takich planów?
Czy wtedy obniża się kapitał własny? Nie powinien chyba prawda?

Witajcie,
Zastanawiam się jak zrozumieć spadek Kapitał Własnego w ostatnim kwartale.
Miał wtedy miejsce wykup akcji własnych za kwotę 5,2 mln. zł. I o tę kwotę właśnie spadł KW.

Nie do końca czuję dlaczego wykup akcji włanych ma obniżać KW.
Akcje te docelowo mają być sprzedawane kluczowym pracownikom po nie niższej cenie.
Czyli wtedy gdy będą sprzedawane akcje to KW znowu będzie się powiększał?

A przecież równie dobrze mogła firma za posiadaną gotówkę kupować np. inne akcje. I wtedy nie byłoby zmian w KW.
To dlaczego inaczej ma być traktowany wykup akcji włanych, które będą potem dalej rozdysponowane.

Pozdrawiam,
Robertus

ROIC sobie czasem liczę ręcznie - dla jednego okresu jest to łatwe.

Ale chciałbym analizować wiele okresów, nawet 10 lat jak się da.
Niestety ani na Stockwatch, ani w innych źródłach, które sprawdzałem nie znalazłem nawet bieżącego ROIC'a, a co dopiero historycznego...

A więc potrzebuję albo znaleźć serwis, który liczy ROIC historycznie, albo skąś wziąć historyczne dane finansowe do importu. Mógłbym wtedy zaciągać do Accessa albo Excela i tam automatycznie sobie liczyć.

Macie może jakiś pomysł odnośnie powyższego?

A może szanowne grono analityczne ze Stockwatch coś mi doradzi? ;-)

Pozdrawiam serdecznie,
Robertus

Hej,
Pośba o rozwinięcie Twojej wypowiedzi?
Dlaczego Twoim zdaniem brakuje telefonów w punktach sprzedaży? Czy tak dobrze się sprzedają i już zeszły zapasy, czy też w ogóle się tam jeszcze nie pojawiły?

Robertus

Analityk_retail napisał(a):
Przy kursie USD to na poziomie 3,75 - 3,85 wynik za cały rok to maksymalnie 200 mln zł., co oznacza P/E = 60!!! przy obecnym kursie na poziomie 6600 zł., będzie to w tym momencie najbardziej przeszacowana spółka retailowa i jedna z najbardziej przeszacowanych spółek na GPW. Jeżeli kurs spadnie do 3000 zł. to wciąż P/E będzie na poziomie aż 30. Rentowności nie pomoże fakt, że obecnie otwierają coraz więcej sklepów za granicą, gdzie rentowność jest niższa a w niektórych krajach ujemna. Wg. mnie utrzymanie rentowności netto na poziomie 4% - 5% w ciągu kilku najbliższych lat to max na co stać tą spółkę. Zrobiona przeze mnie analiza fundamentalna to max. 3000 - 3500 zł. za akcję na tą chwilę.

Dla porównania inna spółka z branży Bytom SA. wyniki sprzedażowe i marża wskazują, że w tym roku Bytom odnotowuje 12 mln. zł. zysku netto. To przy obecnej cenie za akcję na poziomie 2,75 zł. daje P/E na poziomie 16. Wniosek? albo akcje LPP powinny być warte 1 700 zł. albo akcje Bytom S.A. powinny być warte 10 zł.

Witam,
A mogę Cię prosić o więcej szczegółów odnośnie Twoich założeń?

Rozumiem, że prognozujesz duży spadek marży/zysków związany ze wzrostem kosztów importowanych produktów, ale aż tak dużo?
Aktualnie mamy 458 mln. zysku netto, spadek do 200 mln. przy ich wysokich marżach bardzo by mnie zaskoczył.
No gdyby oni dostarczali do sieci, np. do jakiegoś Carrefoura, gdzie byłyby podpisane umowy na stałe ceny to rozumiem. Ale przecież oni sprzedają we własnych sklepach. Mogą np. podnieść ceny.

Pozdrawiam,
Robertus

Cytat:
@Robertus: Ja akurat jestem zwolennikiem podziału pracy względem specjalizacji, czyli żeby każdy robił przede wszystkim swoją robotę. Specjalnością SW nie jest reprezentowanie akcjonariuszy w kwestiach prawnych. A Walne i związane z tym procedury są działaniami stricte na gruncie prawnym. Myślę, że istnieją instytucje, które są w takich sprawach bardziej odpowiednie. Zawsze w takich sytuacjach odsyłam do SII. Oni mają do tego konkretnych specjalistów-prawników.

Ok, przyjmuję do wiadomości ;-)

Cytat:
Jak dla mnie, to wyglądało to tak, jakby ktoś nagle zorientował się, że warunki sprzyjają wykupowi menedżerskiemu (LBO). A skoro tak, to "załatwmy to szybko, bo akurat zbliża się Walne, to zrobimy to jednym rzutem".

Prośba o pomoc w zrozumieniu powyższego.
Rozumiem, że chodzi Ci o to, że Menedżerowie postanawiają zaangażować się kapitałowo, a nawet może przejąć w dalszym terminie firmę.
Ale po co szykować taki dziwny proces, nie można w zwykły sposób przeprowadzić transakcji K/S? Mogłoby to być poza rynkiem regulowanym, główny akcjonariusz sprzedaje nowym akcjonariuszom.
Chyba, że właśnie chodzi o finansowanie, czyli nowi akcjonariusze nie mają za co kupić i chcą do tej operacji wykorzystać kapitał zgromadzony w firmie.
Ale wtedy pozostali akcjonariusze płaciliby za akcje, które będą przejęte przez wybranych. Czy to jest dopuszczalne w polskim prawie?

Nie do końca by to się chyba też zgadzało z tym co odpisał przedstawiciel firmy:
Cytat:
...zakup akcji Plasma SYSTEM S.A. ma być finansowany częściowo środkami pochodzącym od grupy menedżerów a częściowo długiem....

Robertus

Odpowiedź przyszła bardzo szybko, duży plus u mnie dla spółki.

Poniżej przedstawiam odpowiedzi na pytania, jakie mogę sformułować w ramach obowiązujących przepisów o informacjach bieżących i poufnych:
Ad. 1. Precyzyjny cel skupu akcji zostanie podany w Regulaminie Skupu, który jest obecnie przygotowywany przez Radę Nadzorczą. Dobra sytuacja płynnościowa Spółki pozwala na rozdysponowanie dodatkowych środków wśród akcjonariuszy Spółki.
Ad 2. Przeznaczenie skupionych akcji zostanie opisane w Regulaminie. Przypuszczam, że do końca lipca br. taki dokument zostanie opublikowany.
Ad. 3. Ustalenie ceny minimalnej odczytywałabym jako wskazanie przez WZA oczekiwań i odczuć co do minimalnej rzeczywistej fundamentalnej wartości waloru Spółki.

Napisałem e-maila do spólki z pytaniami jak poniżej. Zobaczymy co odpowiedzą:

1. Jaki jest cel skupu akcji?
Np. czy ma być odpowiednikiem dywidendy, czy może ma umożliwić sprzedaż akcji przez obecnego akcjonariusza większościowego?

2. Jakie będzie przeznaczenie skupionych akcji:
Np. czy akcje mają być umorzone, czy też w inny sposób rozdysponowane?

3. Czemu ma służyć cena minimalna w wysokości 50 zł, podczas gdy aktualna cena na Giełdzie Papierów Wartościowych oscyluje w przedziale 40-44 zł?

Pozdrawiam,
Robertus

Też się zastanawiam nad tym skupem. Po co ustawiać w ogóle dolne widełki?

Uchwała ostatecznie przeszła, ale ktoś większy był przeciw:
Ważnych głosów za uchwałą: 681.497
Ważnych głosów przeciw uchwale: 166.055

Czy wiecie może jaki był cel skupu i jakie były argumenty tych głosujących przeciw?

Pozdrawiam,
Robertus

Mam odpowiedź ze spółki na moje zapytania, dodatkowe rozwinięcie wcześniejszych wyjaśnień:

Cytat:
20.06.2015 r.
Dołączam się do pytania pana Marka Świcy. Uprzejma prośba o pomoc w zrozumieniu projektu planowanej uchwały nr 18 i odpowiedź na poniższe pytania: - Czy Kapitał spółki Plasma System S.A. będzie przeznaczony na skup akcji własnych z na Giełdzie Papierów Wartościowych? - Jak należy rozumieć zdanie, że nabywanie akcji odbędzie się przez niezależny podmiot nie należący do spółki Plasma System S.A.? Nabywanie odbędzie się za środki spółki Plasma System S.A.? - Na jakiej podstawie prawnej i w jaki techniczny sposób jest planowana ta operacja? Prośba o dokładne wyjaśnienie.

Szanowny Panie Robercie,
w odpowiedzi na postawione przez Pana pytania Zarząd wyjaśnia, że:
1) Kapitał spółki Plasma SYSTEM S.A. nie będzie przeznaczony na skup akcji własnych spółki na rynku NewConnect.
2) Akcje nabywać miałaby spółka prawa handlowego z siedzibą w Polsce, której udziałowcami będą kluczowi menedżerowie Plasma SYSTEM S.A.
3) Zgodnie z treścią odpowiedzi na pytania Pana Marka Świcy z dnia 18.06.2015 r. zakup akcji Plasma SYSTEM S.A. ma być finansowany częściowo środkami pochodzącym od grupy menedżerów a częściowo długiem.
4) Podstawą prawną działań dotyczących wsparcia finansowego wykupu menedżerskiego jest art. 345 kodeksu spółek handlowych.
5) Szczegóły operacji zostaną zawarte w pisemnym sprawozdaniu Zarządu, o którym mowa w art. 345 § 6 ksh z zachowaniem zasad, które zostały nakreślone w odpowiedzi na pytania Pana Marka Świcy z dnia 18.06.2015 r.

W imieniu Zarządu Plasma SYSTEM S.A.
Magdalena Bliźnicka
Dyrektor Biura Zarządu i Relacji Inwestorskich

Pozdrawiam,
Robertus

Dopisałem się na tamtym portalu do Twojej wiadomości.
Czekamy na odpowiedzi.

Zastanawiam się nad napisaniem maila do spółki z prośbą o dokładniejsze wyjaśnienia.

Mogę to zrobić jako ja - indywidualny akcjonariusz, ale można by też bardziej oficjalnie z ramienia StockWatch. Może będzie to trochę silniejszy przekaz, reprezentujący większą liczbę akcjonariuszy?

Rafsty, co o tym sądzisz?

Mail mógłby być przykładowo w kształcie jak poniżej, a może coś dopiszecie?:

Szanowni Państwo,

Uprzejma prośba o pomoc w zrozumieniu projektu planowanej uchwały nr 18 i odpowiedź na poniższe pytania:
- Czy Kapitał spółki Plasma System S.A. będzie przeznaczony na skup akcji własnych z na Giełdzie Papierów Wartościowych?
- Jak należy rozumieć zdanie, że nabywanie akcji odbędzie się przez niezależny podmiot nie należący do spółki Plasma System S.A.? Nabywanie odbędzie się za środki spółki Plasma System S.A.?
- Na jakiej podstawie prawnej i w jaki techniczny sposób jest planowana ta operacja? Prośba o dokładne wyjaśnienie.

Witajcie,

Próbuję zrozumieć projekt jednej z uchwał na najbliższe walne, ale pomimo, że przeczytałem trzy razy to mam kłopoty...

Uchwała nr 18:
„Zwyczajne Walne Zgromadzenie Plasma SYSTEM Spółki Akcyjnej z siedzibą w Siemianowicach
Śląskich na podstawie art. 345 § 4 w związku z art. 348 § 1 kodeksu spółek handlowych tworzy kapitał
rezerwowy w wysokości 14.000.000,00 zł (słownie: czternaście milionów złotych zero groszy)
z przeznaczeniem na finansowanie nabycia akcji emitowanych przez Plasma SYSTEM S.A. przez
podmiot, w którym 100% udziałów będzie należało do grupy menedżerów Plasma SYSTEM S.A.
Zasady finansowania nabycia akcji Spółki zostaną określone uchwałą Walnego Zgromadzenia Spółki.

Link:
www.stockwatch.pl/komunikaty-s...

Czy dobrze rozumiem, że będzie to skup akcji własnych za pieniądze akcjonariuszy, ale akcje będą potem własnością innego podmiotu???
Prośba o oświecenie, jak Wy to rozumiecie?

Pozdrowienia,
Robertus

Mamy raport za I kw.

Zyskowność ok.

Natomiast zastanawiam się nad przepływami operacyjnymi, które są mocno ujemne z powodu rosnących należności.

Należności I kw 2014: 170 mln
Należności IV kw 2014: 239 mln
Należności I kw 2015: 269 mln

Czy ten wzrost należności nie jest wg Was niepokojący biorąc pod uwagę, że nie idzie on w parze z aż tak dużym wzrostem przychodów?

Dzień dobry,

Ja mam dwa pytania:

1. Wpływ negatywnego wpływu wzrostu kursu dolara
Ten argument jest dla mnie zrozumiały biorąc pod uwagę wysoki kurs w Ikw.
Aktualnie USD/PLN obniżył się, ale wciąż mu daleko do średniej za rok 2014 (~3.20).

W związku z tym zastanawiam się jaki kurs USD/PLN będzie neutralny dla spółki, uwzględniając już podpisane umowy z dystrybutorami w Polsce.
Czy bieżące 3.60 również będzie negatywnie wpływało na wyniki w II kw.?

2. Jaki (mniej więcej) proporcjonalnie udział w obniżeniu zysku miał udział negatywnego wpływu wzrostu kursu dolara, a jaki ten drugi czynnik: znaczące nakłady poniesione na udział spółek w największych światowych imprezach branżowych oraz na intensywne prace badawczo-rozwojowe?
Chodzi o rząd wielkości.

Z poważaniem,
Robertus

W tę stronę i ja będę szedł.
Zysk drobny - nie warty ani czasu, ani ryzyka.

Pozdrowienia,
Robertus

To by mogło tłumaczyć dzisiejszy wzrost kursu.

A czemu uważasz, że ta emisja może mieć związek z C&CE?

Ok, dzięki.
Czyli jeśli dobrze rozumiem to nic się nie zmienia w kapitale akcyjnym, a jedynie część akcji która do tej pory była nie notowana pojawi się na rynku publicznym.
Na pierwszy rzut oka wiadomość chyba neutralna dla innych akcjonaruszy.

Robertus

Czy ktoś z Was wie może o co chodzi w tym komunikacie?
Jakaś niespodziewana emisja, czy może Prima Aprilis?...

Cytat:
Zarząd Komputronik S.A. z siedzibą w Poznaniu wpisanej do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000270885 (Emitent), zawiadamia że w dniu 31 marca 2015 roku Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny Emitenta. Prospekt emisyjny został sporządzony w związku z zamiarem ubiegania się o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. 1.355.600 (jeden milion trzysta pięćdziesiąt pięć tysięcy sześćset) akcji zwykłych na okaziciela serii E Komputronik S.A. z siedzibą w Poznaniu o wartości nominalnej 0,10 zł (dziesięć groszy). Firmą inwestycyjną reprezentującą Emitenta w postępowaniu o zatwierdzeniu prospektu emisyjnego była Michael/Ström Dom Maklerski sp. z o.o.

Prospekt emisyjny zostanie udostępniony do publicznej wiadomości w dniu 1 kwietnia 2015 roku na stronie internetowej Emitenta pod adresem: www.komputronik.com.

Cały artykuł:

Pozdrawiam,
Robertus

Jak w temacie.
Czy jest to wg Was możliwe?
Czyli czy mogę powiększyć koszty w roku 2014 o abonament, a dzięki temu pomniejszyć zysk i zapłacony podatek od zysków kapitałowych?

Na tę chwilę skłaniam się do zdania, że nie jest to dozwolone.
Przykładowa interpretacja dotycząca literatury poniżej. No ja wiem, że to nie to samo, ale tyle znalazłem ;-)

www.sii.org.pl/6574/podatek-gi...

Pozdrowienia,
Robertus

Być może sam sobie odpowiedziałem odnośnie zapasów.
Wzrosły 61% RdR, a 20% QdQ, ale mniej więcej odpowiada to wzrostowi biznesu/przychodów. Co jest logiczne.

Może to wcale nie błąd, a wynik opóźnienia w odświeżaniu ale zgłaszam ;-)

Na TFONE mamy informację, że są już serwis zaktualizował dane o najświeższy raport:
...Dane finansowe z dnia: 22-03-2015...
A jednakże dane i wskaźniki chyba wciąż kończą się na III kw.

Pozdrawiam,
Robertus

Witajcie.

Mam mieszane odczucia po wstępnej analizie rocznego.

Zastanawiam się co to za potężny wzrost zapasów?
Czyżby nie zostało sprzedane to co zostało zamówione na okres świąteczny? Czy jest możliwe, że sprzedane, ale dopiero zejdzie ze stanów magazynowych w styczniu? Chyba nie.

Słabe przepływy operacyjne - m.in. z powyższego powodu.

fakt nieciekawie, zysk netto obniżony z powodu rezerwy, trzeba by doczytać na ile ona jest wykonalna...

Z ostatnich moich spostrzeżeń i przemyśleń:

Jest plus:
- ładne wyniki, zyski mocno w górę - i to pomimo, że jest negatywny trend w branży z powodu wysokich cen surowców.

Dwa spore minusy:
- wspomniany "pakiet motywacyjny" dla zarządu (a demotywacyjny dla akcjonariuszy)
- na ich stronie internetowej w relacjach inwestorskich ostatni raport okresowy został zamieszczony rok temu. A ostatnich kilku kwartalnych wcale nie ma…

Te minusy to dla mnie ostrzegawcze sygnały. Wygląda to na to, że nie chcą traktować poważnie inwestorów, przynajmniej mniejszościowych.

Dobre odnośnie Apple.
Ze swojej strony dodam jeszcze do gwiazdki Gazprom :-)

Czyli spora szansa, że ten rosyjski wzrost przychodów wiąże się ze zwiększeniem stanu magazynów u odbiorców.
To też nie jest źle, sprzeda się prędzej czy później. Co najwyżej mogą być mniejsze przychody w kolejnych 2,3 kwartałach.

Pozdrawiam serdecznie,
Robertus

Ok, bardzo dziękuję za pomoc.

Z pewną dozą optymizmu przeczytałem raport za IV kw. 2014.

Spada co prawda nieznacznie Zysk Netto, ale to w związku z jednorazowym zaksięgowaniem w IV kw. 2013.
Wzrastają natomiast znacznie Przychody jak również na najniższym poziomie: Zysk na Sprzedaży.
Wciąż ładna rentowność, co za tym idzie Kapitał Własny rośnie aż miło - i to pomimo tego, że była płacona dywidenda.

Nie spełniły się moje obawy dot. ewentualnego spadku wyniku na Wschodzie, jest wręcz przeciwnie - wzrost sprzedaży do Rosji rekordowy (nie doczytałem natomiast jak tam z marżami).

No właśnie, pytanie do Was:
Czytałem, że Amica mocno zatowarowywała się w Rosji obawiając się późniejszych ewentualnych sankcji. Wysyłali tam towar na zapas, na przyszłą sprzedaż.
Czy mogli to zatowarowanie wykazać już jako przychody?
Wydaje mi się, że chyba nie jeśli wysyłali do swojej spółki, ale nie wiem jak to by wyglądało gdyby wysyłali do zewnętrznych dystrybutorów i hurtowni.
Co o tym sądzicie?

Dziś w nocy wyszedł najnowszy raport okresowy.

Pierwszy raz spotykam się z konstrukcją, żeby raport był za 3 kwartały. Trochę to nie ułatwia porównywania z innymi okresami. Musiałem sobie w excelu wyliczać ostatni kwartał...

Wynik wydaje się dobry, przychody i zysk op. urosły ładnie.
Zysk netto spadł, ale dlatego, że w poprzednim roku był zysk nadzywczajny z powodu aktywa podatkowego.

A co Wy sądzicie o wynikach?

Robertus

Przypuszczalnie znikną z rynku publicznego, 98% akcji już jest skupionych więc wystarczy przymusowy wykup.

Prościej tego nie dało się opisać???
Chyba, to że godzina nocna spowalnia moje szare komórki, ale czytam po dwa razy i nie wiem czy rozumiem...

Np:
...Na mocy Porozumienia MCI zobowiązało się, że w okresie trwania Porozumienia, MCI ani żaden Podmiot Zależny od MCI nie zażądają dokonania wypłat przez Fundusze tytułem wykupienia certyfikatów inwestycyjnych lub tytułem wypłaty przychodów ze zbycia lokat Funduszy, lub tytułem wypłaty dochodów osiągniętych przez Fundusze, za wyjątkiem określonych w Porozumieniu przypadków, mianowicie:
- możliwość żądania dokonania wypłat przez Fundusze tytułem wykupienia certyfikatów inwestycyjnych lub tytułem wypłaty przychodów ze zbycia lokat Funduszy, lub tytułem wypłaty dochodów osiągniętych przez Fundusze do poziomu nie wyższego niż 20% łącznej wartości objętych i opłaconych przez MCI oraz Podmioty Zależne od MCI certyfikatów inwestycyjnych (obliczanej na koniec każdego kwartału kalendarzowego, według ostatniej dostępnej wyceny aktywów danego Funduszu, sporządzonej przez ten Fundusz zgodnie z postanowieniami jego statutu, dalej: Limit Wypłat ). Po otrzymaniu od Funduszy przez MCI lub Podmioty Zależne od MCI wypłat w wysokości 20% łącznej wartości objętych i opłaconych przez MCI i Podmioty Zależne od MCI certyfikatów inwestycyjnych - obliczonej zgodnie z zasadami opisanymi powyżej, ( Zrealizowany Limit Wypłat ), MCI lub Podmioty Zależne od MCI będą miały prawo złożenia kolejnego żądania dokonania wypłaty do wysokości Limitu Wypłat, pod warunkiem, iż przed dniem złożenia takiego kolejnego Żądania dokonania wypłaty (w tym pierwszego z takich żądań) MCI lub Podmioty Zależne od MCI dokonają wpłat do dowolnego z Funduszy (lub dowolnych Funduszy) tytułem objęcia certyfikatów inwestycyjnych takiego Funduszu (lub Funduszy) w wysokości odpowiadającej wartości Zrealizowanego Limitu Wypłat...

Zastanawiam czy mogę kupić sam od siebie akcje w tym samym biurze maklerskim.
Chodzi mi o optymalizację podatkową czyli pomniejszenie zysku za ten rok. Sprzedałbym bym więc sam sobie te spółki, na których mam stratę – w celu wykorzystania zasady FIFO.

Normalnie to sprzedaje się na rynku i kupuje od rynku.
Ale mam dwie spółki z NC z bardzo małymi obrotami i dużym spreadem pomiędzy K/S.
Więc jeśli bym chciał sprzedać i kupić na GPW to dużo stracę na tym spreadzie.

A co jeśli w tym samym biurze wystawię na sprzedaż i sam od siebie bym chciał kupić?
Czy jest to technicznie możliwe i prawnie dozwolone?
Kurs byłby jakiś tam uśredniony więc manipulowanie kursem by to na pewno nie było.

Pozdrawiam,
Robertus

A to fakt, dla banku mogą być istotne - szczególne jeśli relacja nie jest z całą grupą tylko z jej częścią.

Odnośnie zyskowności przy jakimś nowym produkcie/biznesie? Ok, kupuję ten argument. Jako dodatkowy czynnik analizy.

Ale sumarycznie utwierdziłeś mnie w przekonaniu, że raport skonsolidowany załatwia w zdecydowanej większości potrzeby inwestora giełdowego.

Pozdrowienia,
Robertus

Napiszcie mi proszę, czy korzystacie w swoich analizach z raportów jednostkowych? Czy je czytacie?
Właśnie tak się zastanowiłem i uzmysłowiłem, że od jakiegoś czasu w ogóle nie czytam jednostkowych. Kiedyś to czasem jeszcze przeglądałem, teraz już wcale.

Chyba nie widzę z nich wartości dodanej uwzględniając moje ograniczone zasoby czasowe.
W jednostkowym co prawda widzę przepływy pomiędzy jednostkami GK, ale finalnie to i tak liczy się zysk na poziomie całej GK, przepływy na poziomie GK, analogicznie wzrost kapitału własnego, zadłużenia itp. …

Ale może brak mi wiedzy, aby tę wartość wyszukać w sprawozdaniach jednostkowych?
Pomożecie? ;-)

Pozdrawiam serdecznie,
Robertus

Jedna rzecz się ostatnio zmieniła – pytanie czy na dłużej.

Zawsze bolączką Komputronika (i branży) była rentowność, która ze względu na konkurencję była niska.
A tu po kilku dobrych kwartałach ROE skoczyło na 17%. To dla mnie duża niespodzianka – jeśli pozytywna tendencja się utrzyma to powinno się to przełożyć w dłuższym okresie na wycenę.

Robertus

Tylko uczulam, nigdy nie wiadomo czy spółka w takiej sytuacji najgorsze już ma za sobą, a tym bardziej w przypadku niepewności na wschodzie.

Aczkolwiek firma ma też dużą ekspozycję na bezpieczne rynki więc powinna wyjść na swoje - wcześniej czy później.

Robertus

Nie wiemy czy najgorsze ma już za sobą...

No... wcale nie taki krótki ten update :-)

Omówienie zbieżne z moimi spostrzeżeniami.
Wygląda to całkiem nieźle, pozostaje czekać na wyższą rentowność... oby przyszła ;-)
Ale nawet bez tego mamy bardzo ładną zyskowność - szacowany przez Ciebie ZN na koniec roku da spółce C/Z w wysokości 6.

Dziękuję za analizkę i pozdrawiam,
Robertus

W sumie to chyba nawet mi tak opowiadał, tylko ja trochę uprościłem.
Niemniej jednak mamy tak, że przychody się szacuje, a faktyczny ich stan koryguje się na końcu.

Wspominane było wcześniej na forum, że Instal Kraków podchodzi konserwatywnie do wyceny projektów, nie wiem dokładnie o jaki konserwatyzm chodziło piszącemu, ale jeśli o wycenę prac to chyba byłby dobry znak pod kątem bieżących bardzo dużych przychodów.

Robertus

Przychody rosną skokowo, mamy już 522 MM PLN r-r.
Rentowność wciąż niska ale przestała spadać, nawet odrobinę wzrosła q-q.
CF operacyjny się poprawił - w ostatnim kwartale wyniósł +16 mln.

Konsultowałem się jeszcze z kolega z branży i często podobno rozliczenia w budowlance wyglądają tak, że księguje się koszty wraz z postępem pracy, za tym idzie też księgowanie przychodów.
Natomiast gotóweczka całkiem na końcu.

Zastanawiam się nad potencjalnymi ryzykami, które mogą w finalnym rozrachunku zepsuć wynik:
- może nie dojść do odbioru finalnego produktu, mogą pojawić się wady ukryte i związane z tym dodatkowe koszty, albo nawet procesy sądowe
- mogą być niedoszacowane koszty, i potem rezerwy i wpływ na wynik z tym związany.

Czyli niepewność jest taka, że zyski są w znacznym stopniu prognozowane, szacunkowe, natomiast dopiero zamknięcie projektów wykaże nam faktyczny wynik na nich.
To trochę podobnie jak pisał AntyTeresa odnośnie CI Games, przychody szacunkowe to raz, a finalny wynik na grze komputerowej (po zwrotach ze sklepów) to dwa.

Jakie jest Wasze zdanie odnośnie ww. ryzyk?

Pozdrawiam,
Robertus

Anty Teresa,
Profesjonalna analiza.
Świetnie wykazane przepływy, ich pochodzenie, wpływ na wynik.
Szacunek z mojej strony.

Pozdrawiam,
Robertus

Po wycofaniu z obrotu można sprzedać tak jak pisałeś poprzez umowę cywilno-prawną, ale ... do tanga trzeba dwojga. A co gdy główny akcjonariusz nie zapragnie nigdy kupić, ani np. nigdy płacić dywidendy?
Pozostaje się z papierowymi akcjami, kŧóre mogą służyć do... i tu można wymieniać ewentualne zastosowania, humorystycznie rozpocznę jako pierwszy:
- zabudować w antyramę
- złożyć samolot dla dzieciaków ;-)

Pozdrowienia,
Robertus

Pozostaje pytanie co dalej z pozostałymi akcjonariuszami, którzy nie oddali akcji w wezwaniu.
Aktualnie Free Float to tylko 1,55% akcji.

Przyznam szczerze, że sporo poczytałem - zarówno wpisów i linków powyżej jak i samodzielnie przeszukując internet, ale nie znalazłem jasnej informacji co dalej.
Czy dominujący akcjonariusz może wycofać spółkę z NC bez przymusowego skupu? Wtedy mniejszościowi znaleźli by się w takiej sytuacji, że zostaliby z nienotowanymi akcjami, których nie mogą sprzedać...

Pozdrawiam serdecznie,
Robertus

Mamy komunikat o wynikach sprzedażowych za ostatnie miesiące.

"...Według wstępnych danych pochodzących z systemów sprzedaży Emitenta, z uwzględnieniem prognoz dotyczących otrzymania bonusów, premii posprzedażnych, ale bez uwzględniania funduszy marketingowych od producentów na częściowe refinansowanie działań promocyjnych, po pierwszym półroczu 2014 roku (w okresie 1 kwietnia 2014 – 30 września 2014), Emitent osiągnął w ujęciu jednostkowym szacunkowy zysk handlowy ze sprzedaży towarów i usług o wartości około 63,7 mln zł wobec 56,3 mln zł w analogicznym okresie poprzedniego roku (wzrost o 13,1%). W tym okresie szacunkowe przychody handlowe ze sprzedaży towarów i usług wyniosły około 976 mln zł wobec analogicznych przychodów w roku ubiegłym o wartości 742,5 mln zł (wzrost o 31,5%);...."

Jak sądzicie, co to jest zysk handlowy? Przypuszczam, że zysk na sprzedaży, ale pewny nie jestem.

Pełny komunikat poniżej:

Dywidenda 7% to nie jest wyssanie spółki. Dla dla mnie to raczej powinien być standard.
Jeśli firma ma rewelacyjny pomysł na pomnożenie kapitału to niech zostawi gotówkę w firmie, ale jeśli nie ma to lepiej oddać w dywidendzie - moim zdaniem oczywiście ;-)

Przeczytałem analizę Rafstego, w której jest akcentowany mankament ujemnych przepływów operacyjnych.
I o tym, że są one kompensowane finansowaniem zewnętrznym.
No ok, w ostateczności można to przełknąć tłumacząc tym, że firma się rozwija i obroty rosną.

Ale 1 października pojawił się komunikat firmy o ogłoszeniu skupu akcji własnych...
To za co będzie ten skup realizowany? Za środki z kredytu? Wydaje się, że nie tędy droga, ze na skup mogą być w ostateczności przeznaczone nadwyżki finansowe, gdyby były.

Link do komunikatu:
www.hygienika.pl/raporty-bieza...

Pozdrowienia,
Robertus

Spoko, w końcu (wg Grahama) cierpliwość jest jedną z największych cnót inwestora ;-)

A skoro jesteśmy przy Grahamie to Kapitalizacja Instalu jest aktualnie mniejsza niż Wartość Księgowa Grahama - co w ostatnich czasach nadpłynności na rynkach nie jest chyba częste.

Dokładnie wynosi (wg Bossa Skaner): C / WK Grahama = 0,89

Pozdrowienia,
Robertus

A kojarzysz może jaki byłby wpływ na wynik tego orzeczenia sądu?
Przy negatywnym scenariuszu?

Każdy inwestujący w ramach IKE nad tym się zastanawiał, wałkowaliśmy ten temat też dokładnie na forum.
Furtką bezpieczeństwa jest przy IKE to, że można wycofać środki w przeciągu kilku dni.
A rząd, aby zabrać musiałby to zrobić ustawą (raczej), którą wprowadza się miesiącami.

Robertus

Ok, dziękuję za odpowiedź.
A to co widzimy jako zysk w StockWatch czy innych serwisach to chyba zysk włąśnie dla akcjonariuszy jednostki dominującej, prawda?
Chodzi mi o kwotę 18,93 mln zł - za ostatnie 12 miesięcy.

Pozdrawiam,
Robertus

Bardzo dziękujemy za analizkę.

Mam jedno pytanko. Dlaczego mamy mieć różną poprawę zysków ogólnie i dla akcjonariuszy? Czy to nie jest to samo? Pogrubiłem w tekscie:
" Ostatecznie, po uwzględnieniu kosztów finansowych netto (zbliżone do zeszłorocznych) oraz obciążeń podatkowych, na końcowych poziomach wynikowych Grupa wykazała poprawę zysków o odpowiednio – 36% (brutto) i 33% (netto), w tym dla akcjonariuszy o 30%."

Zastanawiam się po raz kolejny nad tą marżą, czy faktycznie budownictwo drogowe/inżynieryjne jest skazane na taką niską marżę, czy też spodziewany wzrost popytu na usługi budowlano-drogowe w przyszłym roku spowoduje wzrost marż.
W teorii powinno być:
- mały popyt to nadwyżka podaży i niskie marże - teraz tak mamy
- duży popyt to ewentualny niedobór firm budowlanych i co za tym idzie wyższe marże
To jest krytyczne pytanie jeśli chodzi o próbę oszacowania zysków w przyszłych latach dla całej branży. Na marżach 1-2% za daleko się nie zajedzie.

Jakie jest Wasze zdanie w tym temacie?

Z IKE możesz wyjść w każdej chwili nic nie tracąc.
Zapłacisz oczywiście zaległy podatek, ale i tak byś bo płacił bez IKE. A z IKE nawet o tyle lepiej, że podatek masz odroczony.

Ja osobiście IKE polecam.

Warto też zastanowić się nad IKZE, które aktualnie daje nawet więcej korzyści niż IKE jeśli ktoś jest w II progu podatkowym.

Robertus

Kolego rgr1,

Podziel się więc swoją analizą/prognozą przyszłości.
Gdyż od profesjonalnego analityka (za którego uważam AntyTeresę) wymagajmy właśnie gruntownego przebadania teraźniejszości - takie dane mamy i takie możemy rzetelnie analizować.

O przyszłości wiemy tylko tyle, że będzie.
Ale jaka ona będzie to możemy tylko zgadywać, szacować ;-)

Pozdrawiam,
Robertus

Addi,
A rozwinąłbyś temat odnośnie Altmana? Jak go wykorzystujesz w praktyce?

Przyznam szczerze, że zerkam na ten rating na StockWatch, ale tylko w celu wyeliminowania spółek z niskim ratingiem, zwykle wszystko poniżej B odpuszczam. Ale nic więcej z tym nie robię.

Natomiast Piotrowskiego używam, a i owszem (sczytuję go z bossa.pl).
Ale jeśli by się pojawił na StockWatch to pewnie i lepiej. Aczkolwiek bardziej czekam na ROIC ;-)

Robert

Zaciekawiłeś mnie Watchdogu ostatnim zdaniem:
"...Pozostaje pytanie czy wziąć kredyty z początku roku, czy z końca? Najlepiej średni stan kredytów w całym roku, bo spółka może te kredyty spłacać pod koniec, a wtedy wskaźnik wygląda lepiej niż w rzeczywistości. Struktura finansowania nie jest przecież trwała."

Liczę ROIC regularnie dla różnych spółek, ale faktycznie nie brałem pod uwagę faktu, że zadłużenie może się znacząco zmieniać w zależności od okresu - chociażby ze względu na cykliczność.
Słuszna uwaga.

P.S.
A swoją drogą to mi bardzo brakuje ROIC'u wyliczonego w Stockwatch'u. Najlepiej również z danymi historycznymi ;-)
Ważniejszy chyba w sumie niż ROE, czy ROA.

Ok, bardzo dziękuję AntyTereso, również koledze Obs za załączoną ciekawą analizę.

Tak naprawdę to przy Instal Kraków nie martwią mnie niskie zyski w porównaniu do kapitalizacji, gdyż te są bardzo fajne: EV/EBIT=4,42, C/Z=8,80.
Natomiast rentowność jest marginalna i niesie to ryzyko zejścia „pod kreskę” przy nawet drobnym obniżeniu marż na rynku.

Mam jeszcze temat ogólno-teoretyczny do dyskusji, może go uruchomię w wolnej chwili w kategorii Analiza Fundamentalna.

Temat ten to: rentowność vs. zyskowność.
Jest sporo spółek, które tak jak Instal Kraków mają świetną zyskowność, ale robioną na bardzo niskiej rentowności np. dystybutorzy IT (Komputronik).
Szanse i zagrożenia takich inwestycji – warto o tym by kiedyś porozmawiać ;-)

Pozdrawiam,
Robertus

Przejrzałem sprawozdanie za I półrocze.

Przychody wzrosły aż o 30% - super.
Ale co z tego skoro nie przełożyło się to na wynik operacyjny i netto:
- Zysk operacyjny spadł o 13%
- zysk netto spadł o 16%

Zastanawiam się gdzie może być problem. Niestety sprawozdanie zarządu tego nie wyjaśnia.

Jedna możliwość jest taka, żę mają problem z marżami, ale dlaczego mieliby brać nowe kontrakty bez możliwości zarobku. To nie ma specjalnie sensu.

Druga możliwość jest taka, że może rozliczanie kontraktów jest rozłożone w czasie w ten sposób, że koszty są teraz, a zyski potem. Tylko, że chyba wtedy i przychody byłyby potem.
Nie może być chyba tak, że przychody są teraz, a zyski z nich wynikające będą w kolejnych okresach.

Nie do końca mam rozeznanie jak wygląda rozliczanie umów budowlanych, może ktoś dałby wsparcie w tym temacie?

AntyTeresa, Ty mi wyglądasz na dobrze zorientowanego w tematyce budowlanej – biorąc pod uwagę Twoje wpisy na Echo Inwestement. Może Ty rzucisz trochę światła na to dlaczego wg Ciebie może być taki niski zysk pomimo dużego wzrostu przychodów?

Pozdrawiam,
Robertus

P.S.
Myślałem też o tym czy by nie napisać do zarządu firmy w tym temacie.

EGB Int. ogłosiło skup akcji po cenie 3 zł.
A dzisiaj ktoś sprzedał na rynku pakiet po 2,82.

Czy widzicie powody dlaczego ktoś sprzedaje w takiej cenie? Oprócz takich, że nie zauważył skupu?
Jakie są Waszym zdaniem ryzyka niezrealizowania transakcji? Czy to się zdarza?

Pozdrawiam,
Robertus

A o jaki konkretnie haczyk Ci chodzi? Wytłumaszycz szczegółowiej?

Ok, w sumie to nie powinno mnie to dziwić, że jest w stolicy popyt rosnący, wciąż jesteśmy krajem na dorobku i sporo jeszcze mamy rozwoju przed sobą.
Ale piszesz, że wzrost podaż jest większy niż wzrost popytu? Nie pozostaje nic innego niż liczyć na większe PKB w PL, które pociągnie za sobą wzrost liczby firm itp.

Robert

Takie mam przeczucie (ale to tylko przeczucie, a nie opinia oparta na konkretnych faktach), że być może w trochę większym stopniu niż do tej pory będą firmy duże lokowały się poza stolicą.
Na początku (lata 90-te) była tylko Warszawa i długo nic.
A teraz wiele firm wybiera inne miejsce, czasem na centralę, ale często też jest to dodatkowa lokalizacja na usługi.
Sam pracuję w banku, który ma centralę w W-wie i na początku miał wszystko w W-wie.
A teraz mamy np. połowę departamentów IT w Łodzi, operacje w Olsztynie, usługi inne w Katowicach.
To jest już pewnie 1-2 tysięcy pracowników, może już z 30% poza W-wą.

Takie luźne przemyślenia ;-)

Możemy zawsze dopytać w firmie o te wynagrodzenia ;-)
Jakby co to mogę i ja coś do nich napisać. Tylko warto uszczegółowić i załatwić kilka spraw na raz. Masz jakieś propozycje?

1. Co spowodowało wzrost wynagrodzeń w I kwartale? Prośba o szczegóły.
2. ...
3. ...

Pozdr ;-)

No ja jestem zawiedziony.
Rozumiem argument z przesunięciem przychodów na grudzień 2013. Ale dlaczego w zdrowej firmie generuje to aż stratę netto. Przecież jak spadają przychody to częściowo spadać też powinny koszty.

A tymczasem koszty działalności operacyjnej są większe niż przychody.
Dodatkowo mamy bardzo duży wzrost wynagrodzeń, który wymagałby wyjaśnień. Wynagrodzenia wzrosły z 326,8 tys. na 564,9 tys.

Robertus

Czyli bardzo podobnie widzimy spółkę jak na razie.
Pozostaje czekać na wyniki prac badawczych i ich skuteczną komercjalizację co nie jest do końca takie oczywiste.

Pozdrawiam,
Robertus

A jakie jest Twoje zdanie na temat spółki, rozumiem że negatywne skoro w ten sposób pytasz.

Faktycznie wyniki bez rewelacji.
Ale czy należało się spodziewać teraz lepszych? Nowe projekty jeszcze nie zarabiają, ale już generują koszty, w tym amortyzację. Czyli najpierw siejemy, a potem zbieramy plony.
Gorzej jak potem będzie susza i plonów potem nie będzie ;-)

Ja na razie jestem optymistą chociaż faktycznie spodziewałem się lepszych wyników na bieżącej działalności operacyjnej.

Robertus

No niech Wam będzie :-)
Trochę to mi nie pasuje, ale kto mówi, że ma mi wszystko pasować :-)

Robertus

Troszkę z opóźnieniem, ale bardzo dziękuję za wyczerpujące wyjaśnienie.

Przyznam szczerze, że nie do końca kupuję tę ideę, aby przyznane dotacje traktować na równi z zobowiązaniami. Bliżej mi tu do kapitału własnego.
Ale to nie ważne, niech będzie, że mam trochę inne zdanie, ale to też na tzw. "wydaje mi się". Ręki bym odciąć sobie nie dał :-)

Też bym się dołączył do próśb o analizę raportu i ogólnie spółki.
Wiadomo, że nowe projekty to pieśń przyszłości i ciężko je wyceniać. Ale mamy też bieżący biznes, który przynosi niezłe zyski.
Wg dzisiejszej wyceny mamy C/Z = 7,8. To bardzo dobry wynik, a nie mamy w tym jeszcze przyszłych innowacyjnych projektów.

Z drugiej strony niepokoi słaba prognoza zarządu odnośnie wyników w 2014.

Pozdrawiam,
Robertus

anty_teresa napisał(a):
Wynika z braku odpowiednich ujawnień przez spółkę w raportach kwartalnych. Jak zerkniesz w monitor spółki, to tam jest napisane skąd są dane finansowe. Pochodzą z danych za IV kw., czyli raport roczny nie jest wprowadzony jeszcze do serwisu. W kwartalnym nie ma rozbicia na RM dłgo i krótkoterminowe, więc zakładamy, że są krótkoterminowe, co implikuje duży ujemny kapitał obrotowy i niski poziom Z"score.

Więc zasadniczo, odpowiedź na Twoje pytanie brzmi tak. Niski wskaźnik wynika pośrednio z dotacji. Pośrednio, bo gdyby spółka prezentowała pełniejszy bilans w kwartalnych, to wskaźnik by się poprawił -> Rozbilibyśmy RM na krótko i długoterminowe. To się stanie, dopiero po wprowadzeniu raportu rocznego.

Edit: Baza już jest aktualna, za chwilę wskaźniki się przeliczą.

No i super!
BBB - od razu lepiej to wygląda :-)

A pomożesz mi AntyTereso zinterpretować te Roliczenia Międzyokresowe?
To są dotacje, więc kapitał "dodany" za free. To nie jest kapitał obcy, który ma być zwrócony. Więc dlaczego RM pogarszają Altmana?

Robertus

Mam pytanie, z czego może wynikać taki słaby rating firmy: B
Wskaźnik zadłużenia na rozsądnym poziomie: 45%.
Czyżby na Almana wpływ miały rozliczenia międzyokresowe w wysokości 19,7 mln. zł?
Wynikają one z dotacji unijnych więc chyba powinny poprawiać Altmana, a nie pogarszać.

Robertus

Plasma podała prognozę na rok 2014. Oceniam ją jako mocno słabą.
Cofają się nawet na aktualnym core biznesie. Prognozy gorsze niż wyniki za rok 2013.

Cytat:

Rok 2014
Przychody netto ze sprzedaży i zrównane z nimi - 31 mln zł
Amortyzacja - 6 mln zł
EBIT - 5,8 mln zł
EBITDA - 11,8 mln zł
Zysk netto - 4,5 mln zł

Robertus

Bardzo cenna analiza, dzięki.
Szczególnie zaskoczyły mnie te apekty związane z Corporate Governance, które przeoczyłem, pomimo, że czytałem sporo o spółce.

A jak sądzisz, czy można część pytań skierować do spółki? Czy jest szansa, że np. odpowiedzieliby na pytanie o koszty obsługi prawnej w przeliczeniu np. na jedną sprawę?

Robertus

Przypuszczam, że mogą być też słabe wyniki na głównej działalności operacyjnej. Niedługo się dowiemy.
Ale nawet jak będą słabe to należy liczyć na ich popraw wraz z poprawą sytuacji w gospodarce. Na to liczę.

Robertus

Faktycznie wyniki 4kw. zaskoczyły negatywnie.
Aczkolwiek spadek przychodów i kosztów mamy gdy porównujemy do 4kw. 2012, ale to wtedy był kwartał nadzwyczajnie dobry. Więc może to tylko efekt bazy? Zobaczymy dalej.

jaskol napisał(a):

Z drugiej strony patrząc na przyszłość jest OK

Ja jeszcze pomęczę z tą przyszłością. Bo tutaj widzę ewentualną przyczynę dzisiejszego dyskonta.
Ryzyka:
- w biurowcach może jednak jest nadpodaż, która zmniejszy znacząco zyski z przyszłych inwestycji?
- deweloperka mieszkaniowa nie zapowiada się dobrze na najbliższe lata z powodów demograficznych i nadpodaży, która urosła przez ostatnie lata?

Nie przekonuję, że powyższe się zmaterializuje, sam tego nie jestem pewien. Ale ryzyko jest spore. Co sądzicie? Może rynek to już widzi?

Robertus

To ważne, dzięki.
Robertus

Co sądzicie o nowym kontrakcie?
Kontrakt na kwotę 144,8 mln zł, co stanowi 30% rocznych przychodów spółki!
manager.money.pl/prosto-z-firm...

Za:
- stabilna, uczciewie zarządzana (z tego co wiem)
- corocznie zyski
- corocznie dywidenda – w tamtym roku 12%!!!
- duża baza kontaktów
- 50 mln gotówki w kasie co stanowi 30% kapitalizacji

Przeciw:
- słabo było do tej pory z rentownością – np. w ostatnich 12 miesiącach z 500 mln. przychodów wykręcili tylko 10 mln. zysku...
- słaba rentowność przekłada się oczywiście na inne wzkaźniki zyskowności: słabo rośnie KW, bez szału P/E itp.
- brak silnego właściciela – rządzą tam właściwie fundusze, co niesie ryzyko samowolki Zarządu...

Wasze zdanie w temacie firmy Qumak i jej bazy kontraktów?

Robert

Każdy może :-)
Fundamentliści - bo ryzyko rynkowe drastycznie wzrosło.
Technicy - bo po wyjściu fondamentalistów kurs wszedł w trend spadkowy.
Zagranica - bo Ukraina.
Itp ;-)

Swoją drogą to wskaźniki bardzo kuszące.
Trzeba by spróbować oszacować ryzyka i ich faktyczną wagę.

To ja zacznę:
- dewaluacja Hrywny - za tym idzie mniej zarobionych PLN'ów przez firmę.
- wojna, stan wojenny? Raczej nie, ale jakieś ryzyko jest.
- zamknięcie się rynku rosyjskiego na import żywności z Ukrainy - jako ewentualna odpowiedź na zmiany prozachodnie na Ukrainie

Robertus

O właśnie, właśnie, tu mamy właśnie przykład ryzyka na linii matka-córka.
Matka zarobi, bo poziom sprzedaży utrzymany, kosztem córki, która zarobi mniej...
Dlatego właśnie obawiam się takich relacji na GPW. Przykładów mamy wiele.

Dzięki za merytoryczny wpis.

Robertus

Dzięki Saturas za analizkę.

Zastanawiam się nad tą spółką od dawna, jeszcze sprzed czasu zakupu przez akcjonariusza branżowego..
Teraz sytuację się zmieniła i mamy wielkiego właściciela, który ma ponad 80% akcji spółki.
Czy nie niesie to za sobą ryzyk?
Np. Epigon może zarabiać i mieć dużo zysku i gotówki, ale:
- nigdy nie będzie ona wypłacona w dywidendzie
- będzie transferowana po cichu do spółki matki
- będzie wyprzedawany/przenoszony co lepszy biznes do spółki matki.

Co sądzicie o tych ryzykach?

Oczywiście może być też pozytywny scenariusz, np: wezwanie w dobrej cenie. Tego nie wiemy.

Robertus

Co z tymi marżami?, co z rentownością? - to pytania które mi zaprzątają głowę gdy analizuję Mirbud i branżę budowlaną ogólnie.

ROS = 4,6%
ROE = 4,5%
marża netto = 1,6%

Gdyby można było poprawić rentowność to mamy wielkie możliwości wzrostu zysku, a co za tym idzie kapitalizacji.

Zastanawiam się czy ta branża jest skazana na niskie marże i rentowność, czy też mamy teraz taki ciężki okres, który nie musi trwać wiecznie?

Robertus

Fajna analizka, dzięki.
I witamy na pokładzie kolejnego StockWatcher'a :-)

Zastanawiam się, czemu porównuje się zawsze dystrybutorów do Action i do ABC Data, a już do Komputronika np. nie , przynajmniej nie spotkałem.
Czy to kwestia tego, że ww. dwie spółki są największe?

Robertus

Witajcie,

W regulacjach dotyczących zmian emerytalnych zawarto zapisy, wg których OFE nie mogą inwestować na New Connect.
Może to stworzyć potencjalną okazję inwestycyjną, gdzie nadpodaż przy krótkoterminowo niewystarczającym popycie na niektórych walorach może spowodować spadek ich cen.

Natomiast brakuje mi wiedzy w jakim terminie OFE muszą sprzedać akcje spółek z NC.
Może macie wiedzę w tym temacie?
Czy może chodziło o 31 stycznia?

Pozdrawiam,
Robertus

Pytanie do Anty_Teresy:

Przyznam się, że nie mogę się dopatrzeć straty, o której pisałeś w swoim omówieniu za IVQ2012.
W sprawozdaniu jest zysk na wszystkich poziomach.

Być może wynika to z rewizji sprawozdania przez audytora?

Robertus

Niepokoi fakt, o którym już na forum była mowa, a ten raport go potwierdza: szykuje się nadpodaż powierzchni biurowej, a co za tym idzie spadki cen najmu.
To zmniejszy marże i zyski Echa, pytanie jak bardzo.

Osobiście nie wierzę też za bardzo w zyskowność branży deweloperskiej, mieliśmy co prawda wzrost cen mieszkań pod koniec roku, ale pytanie na ile miała na to wpływ Rekomendacja S i brak wymogu wkładu własnego w 2013.

Robertus

AntyTereso,
Istotne informacje podajesz, dzięki.
Widać po Twoich komentarzach, że temat budownictwa komercyjnego jest Ci bliski, dużo wartościowych rzeczy dodajesz do dyskusji :-)

No i czekamy na ten wieczorny bonus ;-)

Pozdrowienia,
Robertus

Jak najbardziej widzę i ja te pozytywy, które opisałeś powyżej.
Widzę również świetną zyskowność, bardzo dobre ROE i systematycznie budowany kapitał własny.

Natomiast zastanawiam się też nad tym o czym pisał AntyTeresa, o nie do końca pewnej przyszłości na rynku budownictwa komercyjnego i przede wszystkim o ewentualnej nadpodaży biurowców, centrów handlowych itp.
Czy nie zabije ona przyszłego Zysku? Wtedy niedowartościowanie zniknie jak ręką odjął...

Niestety nie do końca czuję ten rynek stąd moja niepewność.

Pozdrawiam,
Robertus

Wiekie dzięki za wytłumaczenie.
Robertus

Anty Tereso,
Czy możesz odrobinę rozwinąć temat?

Ja rozumiałem tę "reformę" w ten sposób, że obligacyjna część zniknie, a akcyjna będzie nie ruszona.
Czyli czemu ma być zbyt duża ekspozycja w akcje? Czy nie ma być właśnie potem 100% w akcjach?
Czegoś nie rozumiem.

Robertus

I pytanie skąd w ogóle mamy uzasadnienie do wyceny bieżącej = 40 mln.
Bo rozumiem, że nigdzie nie jest notowana spółka, czyli wycena bardziej uznaniowa.

Robertus

Faktycznie, wynik trochę się pogarsza.
Podobne zależności widzę na moim portfelu - zresztą parę spółek nam się pokryło ;-)

Spróbujmy znaleźć przyczyny.

1. Na pewno to, że większość spółek z Twojego portfela to jednak małe i średnie.
A porównujesz się do WIGu, gdzie WIG20 stanowi wagowo pewnie około 70%.
A WIG20 przez większość roku szedł słabo, a teraz nadrabia, kosztem sWIG80.

2. Miałeś spektakularne wzrosty, które nie mogą pewnie trwać wiecznie, np. Asbis.
No i staneło. Podobnie u mnie Asbis podnosił przez wiele miesięcy wynik portfela, a teraz przestał.

3. Może coś jeszcze?

Pozdrawiam serdecznie,
Robertus

P.S.
Pamiętaj, że nadal masz wynik lepszy niż średnia Warrena Buffeta, naprawdę wybitny :-)

Mam pytanko do Managementu w jaki sposób mamy liczony C/Z na głównej stronie.
Wydaje mi się, że może tu być błąd dla Komputronika, albo raczej coś się nie zaktualizowało po wczorajszym załadunku nowych wyników.

Kapitalizacja = 90,94 mln. zł
Zysk netto = 12,72 mln. zł

Z tego mi wychodzi C/Z = 7,15.
A na stronce mamy C/Z = 10,89.

Swoją drogą to po III kw. wskaźniki mamy świetne.
Nie sprawdziłem jeszcze jakości zysku, wstępnie (oby nie naiwnie) zakładam, że może być prawdziwy biorąc pod uwagę wzrost przychodów i rentowności.

Najlepszy kwartał przed nami czyli świąteczny.
Jeśli dynamika się utrzyma to po nowym roku mogłoby być np. P/E ~ 6...?

Robertus

Myślę, że może być trochę za wcześnie na odtrąbienie problemu.
Przychody spadły tylko w jednym kwartale i mimo wszystko nieznacznie. Może to być zwykła zmienność, gdzie raz wynik jest lepszy, raz gorszy.
Poczekałbym na kolejne kwartały.

Warto by wiedzieć, na których projektach firma zarabia, a na których dopiero zacznie.
Bo przecież mamy innowacyjne projekty finansowane częściow przez UE, które dopiero powinny się przełożyć na wynik. Może w 2014, może w 2015?
Gdyby spróbować to oszacować... może ktoś spróbuje? ;-)

Robertus

Witam,

Taki drobiazg zgłaszam, poniżej opis ;-)

Na przykładzie spółki Epigon:

Wskaźnik ogólnego zadłużenia widoczny na czarnym panelu po prawej stronie wynosi: 51,88%
Wskaźnik ogólnego zadłużenia widoczny w zakładce "aktualne wyniki" wynosi: 39% ;-)

Podrawiam,
Robertus

Są to pozytywne informacje - w porównaniu do wcześniejszego, negatywnego news'a o odejściu jednego z głównych klientów Play'a.

Pozdrawiam,
Robert

Wydaje mi się, że nie koniecznie moje szacunki są hurraoptymistyczne.
Ależ większość firm wyszło na prostą po kłopotach roku 2009.
A ile zniknęło wtedy z rynku - kilka? Z tym, że nie mam dokładnych danych w tym temacie jak już wcześniej pisałem tylko tzw. "wydaje mi się".

Może warto uściślić o jakie firmy mi chodzi - o firmy z jakimi kłopotami.

Niekoniecznie to muszą być firmy na krawędzi bankructwa - a może nawet wręcz przeciwnie.
Fajnie to opisał Watch_Dog przypominając o firmach z przejściowymi kłopotami, np. KGHM w roku 2008.
Kłopoty były przejściowe - ale spadek kursu już potężny.
Kurs był wtedy minimalnie po 20 zł, a kilka miesięcy później wypłacono dywidendę 9 zł na akcję. Czyli dla kupującego w dołku wyszła Dividend Yield coś koło 45%...

I w całej strategii chodzi o to, aby wybrać firmy z przejściowymi kłopotami, takie, które zostały mocno skarcone przez rynek, często zbyt surowo.
Nie mam jeszcze konkretnej koncepcji na przesiew takich spółek, na razie motywuję i zachęcam forumowiczów do dyskusji ;-)

Pozdrawiam serdecznie,
Robertus

Watchdogu,
Oczywiście masz rację, nie wszystkie firmy udźwignęły się po kłopotach. Część nie, np. te króre Ty podałeś.
Nie mam dokładnych danych, aczkolwiek wydaje mi się, że jednak zdecydowana większość na naszym parkiecie wyszła na prostą po ostatnim kryzysie.

Ale jeśli powiedzmy nawet konserwatywnie tylko 1/3% firm wychodzi całkiem na prostą, 1/3 jakoś tam egzystuje, a bankrutuje też 1/3 to kusi to do wyciągnięcia wniosków statystycznych, typu:

1. Na 1/3 firm odrodzonych zarobimy 400%.
2. Na drugiej 1/3 powiedzmy, że nic nie zarobimy, ani nie stracimy
3. Na pozostałej 1/3 stracimy wszystko (bo bankruci, aczkolwiek zwykle wszystkiego się na nich nie traci)

Po zainwestowaniu 100 zł w każdą z kategorii wychodzi po okresie inwestycyjnym:
1. 500 zł
2. 100 zł
3. 0 zł

Czyli mamy 100% zwrotu z portfela, pomimo, że tylko co trzecia firma się odrodziła, a co trzecia wręcz całkiem zbankrutowała.
Co sądzicie o takich wyliczeniach, może macie jakieś uwagi, korekty?

Pozdrawiam,
Robertus

A to mnie zaskoczyłeś Watchdogu z tym przeskoczeniem na obligacje. Bo tak zrozumiałem, Twoją propozycję podejścia od strony długu, czy słusznie?

Czemu jestem zaskoczony?

Ano inwestycja w tzw. Feniksa wiąże się z większym ryzykiem niż zwykle.
I jak rozumiem, to ryzyko jest zarówno wtedy gdy kupujemy akcje, jak i obligacje (bo przecież firma może nie spłacić obligacji).
A więc skoro mamy wyższe ryzyko to i zysk musi być wyższy.
I o ile na mocno zaniżonych firmach "miejsce" do wzrostu kursu mamy takie, że po restrukturyzacji nie jest wyjątkiem wzrost o 200-300%, albo więcej to na obligacjach więcej niż to 8-12% chyba nie wyciągniemy. A ryzyko wciąż jest znaczne. Czy nie jest zbyt duże w porównaniu do premii?

Odnośnie:
"...Bankructw całkowitych jest znacznie więcej niż wypadków wyjścia na prostą...."
W pełni się zgadzałem z tym zdaniem przez większość lat interesowania się GPW. Są też na poparcie tej tezy jakieś tam dane statystyczne. Nie pamiętam już liczb, ale podobno nie jest łatwo wrócić na piedestał firmie, która "zwichnęła" sobie swój model biznesowy. Tylko niewielu się udaje - podobno...

Ale z drugiej strony może nie wygląda to tak źle w ekstraklasie polskich firm, czyli na GPW, gdzie teoretycznie powinniśmy mieć lepszy "sort" niż średnia polskich przedsiębiorstw.
Spójrzmy np. na kryzys lat 2008-2009. Wiele firm miało się wtedy nie podnieść, a się podniosły i to w wielkim stylu. Że przypomnę tylko kilka (w nawiasie kurs):
- Groclin (2008: 2,50 zł; trzy lata później: pow. 20 zł)
- Paged (2009: 2 zł, dwa lata później pow. 20 zł)
- Amica (2009: 4 zł, dzisiaj 100 zł...)

Oczywiście porównywanie do roku 2009 może być zniekształcające, gdyż wtedy była wyjątkowa zapaść na rynku, ale skala zmiany wyceny spółek, którym wtedy wieszczono bankructwo jest zastanawiająca.

Pozdrawiam,
Robertus

Informacje
Stopień: Elokwentny
Ostatnia wizyta: 23 lutego 2017 08:51:47
Liczba wpisów: 389
[0,10% wszystkich postów / 0,08 postów dziennie]
Punkty respektu: 0

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 1,193 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +160,40% +32 079,29 zł 52 079,29 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d