pixelg
Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

enforces

enforces

Ostatnie 10 wpisów
No to moi drodzy mamy w końcu bardzo ciekawą informację o zakupie kolejnej firmy na wyspach. Koszt ok. 40 mln. Już wiadomo po co było gromadzenie gotówki. Lepsze to moim zdaniem niż trzymanie na 1% lokatach.

trzymanie tego papierka jednak opłaca. Najpierw w marcu niezłe wyniki, a teraz taka niespodzianka - 100% udziałów brytyjskiego producenta czekolady premium.

Czyżby kolejny przyczółek do dalszego powiększanie eksportu?

od wielu lat posiadam papier Coliana i bywało tu różnie. Ale od kupna Solidarności jest bardzo fajnie i kurs, jak i wyniki się poprawiają. Zarząd widać że pracuje etc.

Dzisiejsze zachowanie jest bardzo dziwne i ogólnie jestem dobrej myśli że wrócimy na dobry tor.

Do admina stockwatch - jest błąd w analizie. Rating spadł z AAA do B+. W historii wyników spółki z 2014-09-30 chyba w przychodach jest błąd (przychody na minusie).

Sam skok ratingu jest dość nienaturalny.

Jak dla mnie to przebiliśmy 200 sesyjkę, zniesienie fibo oraz linię trendu spadkowego. Więc w ostatnich sesjach byliśmy świadkami zmiany trendu.

Na omówienie raportu można liczyć? Wydaje się być ciekawy:
- zysk operacyjny wyższy
- zysk netto niższy przez odpis za grześki
- spłacone solidnie zadłużenie
- hellena solidny zysk
- solidne wydatki marketingowe
- słabe zyski z 4Q

Rynek odebrał negatywnie raport, a ja oceniam go na +

Przypuszczam, że pewne byki w raporcie są wynikiem niechlujnie prowadzonej rachunkowości, pośpiechu lub braku wiedzy / kontroli. Audyt powinien takie rzeczy wychwycić i nakazać im korekty (inaczej nie da podpisu pod całym raportem).

odnośnie tej analizy i działki, to chyba trochę błędne założenie. Oni sprzedali działkę za 6,4mln zł w ŻARACH i jest to w raporcie na 46 str. Nie było to przekazanie pod inwestycje, tak jak Anty Teresa wskazał w omówieniu raportu.

Informacja na ten temat powinna być moim zdaniem na dniach.

Btw. Można liczyć na jakąś analizę raportu skonsolidowanego?

Może warto napisać do prezesa. Z tego co wiem to aktywnie odpisuje na pytania akcjonariuszy.

Dopiero za 2 lata? Mam chrapkę już teraz.

Ktoś coś wie na ten temat?

Dawny właściciel Helleny, który zbankrutował, ma jakieś żądania w stosunku do Coliana.

Cytat:
1. do siedziby Emitenta oraz spółek zależnych Emitenta (tj. Choci sp. z o.o. oraz Colian sp. z o.o.) wpłynęło postanowienie Sądu Okręgowego w Poznaniu o stwierdzeniu swojej niewłaściwości rzeczowej w sprawie dotyczącej zobowiązania Emitenta i spółek zależnych Emitenta, do przekazania informacji o ilości butelek oznaczonych znakiem słownym i słowno-graficznym Hellena. Sąd Okręgowy w Poznaniu przekazał sprawę do rozpatrzenia Sądowi Okręgowemu w Łodzi. Emitent i spółki zależne oczekują postanowienia sądowego w sprawie. Następne czynności Emitenta i spółek zależnych Emitenta uzależnione są od treści postanowienia sądowego.

2. do siedziby Emitenta oraz spółek zależnych Emitenta wpłynęło wezwanie od rodziny Sroczyńskich oraz spółki Abbitur sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu. Emitent i spółki zależne Emitenta stoją na stanowisku, że roszczenia wyartykułowane w wezwaniu są niezasadne, czemu spółki dały wyraz w odpowiedzi na wezwanie.

źródło: www.bankier.pl/wiadomosc/COLIA...

dla zainteresowanych:

OFE / WARTOŚĆ 2014 / UDZIAŁ 2014 / WARTOŚĆ 2013 / UDZIAŁ 2013 / ZMIANA POSIADANIA

AVIVA Colian 23 028 747 4,63% 25 612 411 5,06% -0,43
ING Colian 21 950 287,04 4,34% 13 594 212 4,35% -0,01
PZU Colian 15 220 375,35 3,06% 14 054 353,28 2,78% 0,28
Alianz Colian 9 127 227 1,83% 9 999 912 1,98% -0,14
Pocztylion Colian 1 507 053,15 0,30% 1 537 631,04 0,30% 0,00
PEKAO Colian 2 587 500 0,52% 2 640 000 0,52% 0

total 73 421 089 pln
3,45 akcja na koniec grudnia 2014

czyli OFE miały w 2014 jakieś 21 281 475 akcji Coliana

daje to 14,84% wszystkich akcji

Akcjonariat mamy taki:

- Kolański 63,64%
- Colian 6,17%
- Wszystkie OFE 14,84

Free float oficjalnie 26%
Free float realny z dołączeniem OFE: 14,95%

Całkiem mało tych akcji jest w oficjalnym obrocie.

Z tymi polisolokatami to sprawa z Getinem. Nie wiązałbym tego z pośrednictwem kredytowym, bo z tego co wiem to oni nie mają takich produktów.

Bardziej chodziło mi też o to, że w przeciwieństwie do konkurencji, Idea Expert pozyskało sporo partnerów w małych i średnich miastach, gdzie nie docierają inne firmy, a działają lokalni pośrednicy.

Wygląda na to, że rynek pośrednictwa kredytowego cały czas się rozwija. Po słabych wynikach OPF (Open) śmiem twierdzić, że spory kawałek tortu urwał sobie dynamicznie rozwijający się Idea Expert.

A wy jakie macie zdanie na ten temat?

będzie można liczyć na jakiś raport z ostatnich wyników finansowych?

jakąś analizę raportu można prosić?

jest jakaś spółka która w końcu zainteresowała się grafenem lub mogłaby to zrobić ze względu na charakter swojego biznesu?

Jakiś komentarz speców od debiutów? Wygląda na to że dywidenda od 2008 regularnie wypłacana. Sprzedają obecni udziałowcy.

Jak na moje oko jest wyceniony poniżej wartości branżowej.

Zrobiliby emisję z prawem poboru i wszystko byłoby cacy to się omija mniejszy akcjonariat szerokim łukiem. Co jest trochę nie fair. A więksi też się obawiają inwestować w Colian.

Moim zdaniem Colian nie do końca właściwie korzysta z plusów jakie daje im bycie na GPW.

Inna sprawa - rośnie grupa kapitałowa. Obok Maspexu to całkiem spory holding.

Osobiście uważam, że emisja po 2,15 to lekka kpina z akcjonariatu.
Uważam także, że obecna wycena akcji na rynku to też lekka kpina.

Tutaj wpadła mi mała analizka DM BOŚ - www.bankier.pl/wiadomosc/Merca...

Kamil Gemra napisał(a):
Mitia napisał(a):
Ja polecam fundusze HSBC, nie polskie - i to chyba ich największy plus. Do tego gama wyboru, dobrzy zarządzający, solidne nawet jak na FA zyski i cięte straty. Oczywiście pozostaje kwestia, czy teraz jest na fundy dobry moment?

Z tego co czytałem oni tam nie zabezpieczają ryzyka walutowego. Teraz jest fajnie jak złoty się osłabia. Jednak jak nasza waluta się zacznie wzmacniać (wiem wiem może to jeszcze trochę potrwać) to już wesoło nie będzie. Pytanie o zarządzajcych jest następujące: są dobrze ale zależy na jakim rynku. Ja wierzę w lokalnych zarządzających (może przesadny ze mnie patriota binky )

Plus HSBC jest taki, że są w Supermarkecie Funduszy Inwestycyjnych mBanku. Lekki minus - minimum 4k - według mojej strategii to za dużo na inwestycję np. w Afrykę. ZAZNACZAM mówię to ze swojej perspektywy.

niestety HSBC zwinęło się z PL. Black Rocksa nie ma w mBanku, właściwie żadnych zagranicznych nie ma w mbanku teraz. W Aliorze jest superfund, templeton i blackrocks.

majama napisał(a):
Myśle że to juz trwa od paru lat, tzn ta wojna walutowa. Najlepiej najpierw sprzedac obligacje za grube miliardy a potem tak rozwodnic dodrukami swoja walute aby je odkupic za realnie tylko częśc tej wartości która sie zgarnelo. I te przepychanki na całym świecie trwają, Europa jak widac przegrywa, bo tutaj kryzys jest najwiekszy.

Puls Biznesu wskazuje 5 baniek, m.in. właśnie obligacje. Kiedy obligacje przestaną być rentowne zaczną się inwestycje w akcje a wtedy może wystąpić właśnie hossa.

Dziś ogłosili VI etam buy backu.

Mogę się założyć o 1 akcję Coliana, że akcje które są teraz skupowane będą oddane funduszowi Ipopema FIZ który to pomoże sfinansować przejęcie Solidarności.

A ostatnio OFE publikują swoje zaangażowania w akcje:

PZU OFE - 8 704 117 PLN (kupowali x2) 4 mln akcji
ING - 13 594 212 PLN (kupowali x2) 7 mln akcji
Pocztylion - 952 283 PLN (kupowali x2) 0,25 mln akcji
Alianz - 6 193 127 PLN (sprzedawali 5%) 3 mln akcji
Aegon - 3 052 000 PLN (bez zmian) 1,5 mln akcji
Pekao - 1 635 000 PLN (bez zmian) 1,4 mln akcji

Łącznie to prawie 17,2 mln akcji!!!!

Colian ma 7 mln akcji

Freefloat rzeczywisty 41 mln akcji - 17,2 mln akcji = 23,8 mln akcji

Wszystko wskazuje na to ze Solidarność zostaje w Polskich rękach i trafia do Coliana.

Info z PAP:

Cytat:
Colian Sweet, spółka zależna Coliana, zawarła ze Spółdzielnią Pracy Przemysłu Spożywczego "Solidarność" umowę sprzedaży 21.830 udziałów (77,4 proc.) udziałów Firmy Cukierniczej "Solidarność". Cena sprzedaży za jeden udział będzie wynosiła 7.446,54 zł - podał Colian w komunikacie.

Cena sprzedaży za jeden udział będzie wynosiła 7 446,54 zł, co daje w sumie za 77,4 proc. kapitału wartość transakcji na poziomie ponad 160 mln zł

Gaz itd będzie taniał. Zobaczcie co zrobiła Rosja - podnieśli cło na gaz LPG. A to myślę dopiero początek.

Jeśli chodzi o rynki to Tajlandia moim zdaniem.

Branża moim zdaniem spożywka, marże będą wracać a ceny surowców już się stabilizują. Może ta medycyna ale to będzie raczej proces. Mówi się że sektor finansowy - bankowy będzie się odradzał.

Idę o zakład że rozstrzygnięto. Inaczej by się w Lubawie szczycili wygranym przetargiem. A tak to cisza.

Tutaj masz natomiast ciekawe info dot. Armenii www.lubawa.com.pl/www/?item=21...

Przy czym jak Katalonia oderwie się od Hiszpanii to nie będą w UE. W dodatku jestem ciekaw co z FC Barcelona. Zrobią swoją ligę? Czy będą grać sami z sobą. Ten klub to firma moloch.

Za bardzo nie wiedziałem gdzie wrzucić ten wątek...

Do rzeczy - która gospodarka na świecie jest Waszym zdaniem obecnie najbardziej perspektywiczna?

Moim zdaniem Tajlandia. A Waszym?

hormon napisał(a):
[quote=Szutnik]@ hormon

ok. 2mld zł za markę, którą jest SAAB imho nie jest tak dużo, tym bardziej, że jest to marka uważana za solidną.

i tym sposobem mielibyśmy pierwszą polską markę samochodów. :D Przenieść tylko fabrykę Saaba do Polski (jest jedna wolna miejscówka nawet). Problemem były by tylko koszty dystrybucji - wielkie koncerny mają łatwiej.

W tę niedzielę na TVN Turbo redakcja programu Polak Potrafi odwiedza fabrykę Jeżyków: www.tvnturbo.pl/program/polak-...

Patrzę w skonsolidowany najnowszy raport z półrocza i co widzę? Hellena wygenerowała zyski. hello1

No to wywalili prezesa który naobiecywał, a nigdy nie mógł zrealizować prognoz. Prędzej czy później to było do przewidzenia. Szkoda tylko że odbiło się to na kursie.

Cytat:
W tym sezonie w sprzedaży pojawi się Oranżada YOO! w butelce 1,25 l. Napój ten, adresowany do dzieci, oferowaliśmy do tej pory tylko w puszce

bardzo udany produkt. Fajnie smakuje.

Cytat:
Obecnie wprowadzamy produkty Appetity na rynek rosyjski i do krajów nadbałtyckich.

git! Podoba mi się to. 50gr na każdym euro jest premi podczas eksportu na dzień dzisiejszy.

Co do marki mnie brakuje jakiś koncentratów i przypraw w płynie.

Z wywiadu wynika jasno że spodziewają się lepszych wyników w skali roku, czyli w pierwszym półroczu powinna być zdecydowana poprawa.

Cytat:
Szybki rzut oka na strukturę kosztów. Tutaj w pierwszym kwartale mamy spory wzrost kosztów usług obcych. Moim zdaniem wynika on z rosnących kosztów transportu.

można też podejść od innej strony. Wzrost kosztów związanych z transportem może oznaczać że o wiele więcej transportują (np. za granicę).

Co do Developerki - szkoda że nie jest bezpośrednio powiązana. Już liczyłem że pociągną z tego trochę zysku.

Btw. dziś w Tesco widziałem spore ilości Helleny w promocyjnych cenach m.in. nowe linie napojów gazowanych z nowymi etykietami. Ekspozycja była w widocznych miejscach tj. tuż za bramkami wejściowymi do marketu. Pojawiła się też woda źródlana po 1,2PLN za dużą butelkę (notabene dobra cena).

Btw.2 - planowałem (planowaliśmy), że cukiernicy będą koniem pociągowym 2012 roku. Ceny surowców pokrzyżowały trochę plany, ale może nic straconego. Dancing

Btw.3 - osobiście gdybym był prezesem wprowadziłbym kolejną dynamiczną fazę skupu akcji własnych lub jako największy udziałowiec zaczął dokupować akcji do swojej puli.

Btw.4 - zastanawia mnie również fakt komu opłaca się upłynniać akcje po cenie 2zł i mniej. Toż to już prawie dołek z 2008 roku. Nie sądzę że ktoś wyrzuca je realizując zysk.

jak czytałem o tej deflacji to przypomniała mi się Japonia która wyszła z niebezpiecznej deflacji jakoś tuż przed globalnym kryzysem. Na czas kryzysu osiągneli inflację na poziomie 1% a teraz aktualnie znów mają deflację. Czyżby przypadek?

Na tej podstawie można zaryzykować stwierdzenie że dopóki Japonia ma deflację globalnej gospodarce nic nie grozi.

kliknij, aby powiększyć

btw. na CNBC Biznes był dziś świetny dokument "Kryzys - przedawkowanie".

no Photon to tragedia się stała.

Do niedawna moją rakietą były Azoty Tarnów (upłynniłem na jakiś miesiąc przed ogłoszeniem wezwania po niewiele niższej cenie).

A co teraz? Kurcze nie wiem. Stawiałem w tym roku na cukierników i spożywce ale ceny surowców nadal psują wyniki finansowe.

No co do energetyków to się zgadzam. Ale oni nigdy nie powiedzieli w sumie że to jest teraz ich najważniejsza działalność. Po prostu mieli innowację i wypadało tam być. Jeśli trochę się zarobi to spoko. Pewnie nawet sami tego nie robią tylko zlecili jakiejś firmie produkcję tego witaminowego w puszkach.

Co do zysków i przychodów. Z dzisiejszego wywiadu o Hellenie z Kolańskim:

Cytat:
Aby uzyskać rentowność w segmencie napojowym grupa Colian zmodernizowała linię produkcyjną, dzięki czemu wzrosła jakość napojów i obniżyły się koszty ich produkcji. Spółka wprowadziła także kilkunastoprocentowy wzrost cen produktów pod marką Hellena.

więcej: www.portalspozywczy.pl/inne/na...

Wynika z tego że przez starą linię technologiczną nie mogli produkować więcej z mniejszymi koszta. Z tego co się orientuję to ta linia pamiętała jeszcze czasy Sroczyńskiego (starego właściciela którego załatwiło zimne lato 2 razy z rzędu). To rzeczywiście mogło ich ograniczać. Teraz jedynym zagrożeniem jest ta cena cukru. Więc niech produkują i zwiększają te przychody (podniesienie cen powinno to umożliwić.). Ostatnio miałem w Społem okazję widzieć niemal wszystkie linie produktów Helleny i Apetity na półkach + Salsa. Opakowania nie odbiegają od konkurencji. Więc tylko kwestia działu Marketingu by chcieli to wstawić do sieci handlowych (a one nie chcą produktów niereklamowanych, bo tylko reklama im gwarantuje zbyt).

Hellena jest w Biedronce dostępna ale pod postacią innej marki. Natomiast butelki są te same. Konsument się kapnie, ale nie każdy. Patrzyłem na etykiety - nie było napisane że to Hellena tylko że wyprodukowane dla Biedronki.

Btw. jesteśmy na minimach 3 letnich. No ciekawe czy zejdziemy do 1,5 PLN.

Usługi obce: jednak reklama, produkcja reklam tam się nie kwalifikuje. Definicja jest taka że to usługi świadczone dla spółki. To wszystkie usługi zakupione przez spółkę w ciągu okresu obrachunkowego od podmiotów zewnętrznych. Będą to między innymi:

- usługi najmu (dzierżawy) obiektów,
- usługi remontowe,
- usługi pocztowe, telefoniczne, telegraficzne, faksowe,
- usługi bankowe - np. opłaty za prowadzenie kont. Nie zalicza się tu kosztów odsetek od kredytów i pożyczek, które wykazywane są jako koszty finansowe.
- usługi transportowe, np. opłaty za przewóz ładunków różnymi środkami transportu, opłaty za spedycję, załadunek, rozładunek i śladowanie, opłaty za wynajęcie środka transportu,
- usługi konsultacyjne np. koszty konsultantów zewnętrznych, koszty badania sprawozdań finansowych,
- usługi serwisowe.

Słyszeliście o Colian Developer? www.coliandeveloper.pl/strona.... Z tego co słyszałem mieszkania poszły na pniu.

Warto wziąć pod uwagę również terminy wygasania kontraktów na indeksy. To też może być wskazówka.

Cytat:
Jeśli to blef to sygnałem powinno być odbicie na rynkach przy pierwszych sonadażach przedwyborczych wskazujących na wygranie wyborów przez partie oczekiwane przez odpowiednie rządy krajów europejskich, a wygrane wybory przez te partie będą świadczyć, że blef się udał.

też się tym zgadzam, bo gdyby mieli ich wyrzucić już dawno by to zrobili.

Wczoraj powiedziałem że aby nie runęło potrzebna jest wojna - w tym wypadku USA + Izrael vs Iran. Izrael ogłosił że już ma gotowe plany i scenariusze ataku na Iran.

Najnowszy sondaż w Grecji do wyborów: Przełomowy sondaż w Grecji: Nowa Demokracja 26,1%, SYRIZA 23,7%, PASOK 14,9%

http://www.macronext.com/art-9904

Cytat:
Nastąpił przełom w sondażach preferencji wyborczych w Grecji. W najnowszym sondażu przeprowadzonym przez Marc/Alpha, który został opublikowany wieczorem w czwartek 17 maja, prowadzi proeuropejska konserwatywna Nowa Demokracja. Gdyby wybory odbyły się teraz na partię Antonisa Samarasa głosowałoby 26,1% Greków, co dawałoby jej 123 mandaty w 300 osobowym parlamencie. W wyborach 6 maja Nowa Demokracja zdobyła 18,18% głosów i 108 mandatów. Poprzedni sondaż, przeprowadzony przez Pulse RC i opublikowany 16 maja, dawał jej natomiast 19,5% głosów.

Cytat:
17.05. Ateny (PAP/AP) - Agencja ratingowa Fitch obniżyła w czwartek notę Grecji z B minus do CCC, uzasadniając to obawami przed wykluczeniem jej ze strefy euro. Agencja wyjaśnia, że obniża rating w związku z wysokimi notowaniami greckich partii antyreformatorskich.

czyli blef się udał?

Spadek nieprawdopodobny. Chyba bez zadnego większego powodu (nie było zadnego info). Czyżby coś miało się za chwilę pojawić? Czyżby wyniki za 1Q nie były tak dobre jak wszyscy myślą? Colian też się nie popisał. Możliwe że i Mieszko dostał czkawkę po drogich surowcach które musieli zakontraktować po wyższych cenach.

Po TKO wnioskuję że strefa konsolidacji jest bardzo realna (okolice 3.0zł).

No właśnie się zastanawiam co teraz... nie ma praktycznie żadnych wsparć. Jest solidna luka. Myślę że jak runie kurs to i 1,96 nie będzie dobrym wsparciem. Myślę że można się spodziewać conajmniej 1,8 lub niżej. Ten poziom nawet przy tej zyskowności i przychodach jest dla mnie z lekka abstrakcyjny. A mieszko to już w ogóle popłynął.

Jako że jestem specjalistą (już po tym ile czasu obserwuje i posiadam tę spółkę) od Colianu pozwolę sobie wrzucić co prezes Kolański mówi na temat ich udziału w rynku w poszczególnych segmentach:

www.portalspozywczy.pl/inne/sl...

gutek84 - wyjątek potwierdzający regułę? :P

nie no tu się nie do końca zgodzę - np. energetyk z witaminami o smaku oranżady to fajna innowacja. Na tym teraz ten rynek energetyków polega. Wyprzedzili rynek i wprowadzili na rynek coś czego nie ma. Zbliżonym produktem jest mountain dew energetyczny, ale Hellena dała coś więcej. Zabrakło tylko pomysłu na marketing i rozgłosu. Problem może w tym że oranżada kojarzy się z dziećmi, a energetyka nie mogą dzieci pić.

Goplana... no właśnie też mam problem z tą marką.

Co do jakości - ktoś ostatnio powiedział, że obawia się o jakość produktów które długo istnieją już na rynku. Jak można zauważyć jakość wszędzie spada - i to jest droga. Grześki kiedyś to też były inne grześki, ale nie ma co narzekać na jakość produktów Coliana bo nie jest pod tym względem tak źle. Jest taki trend na rynku i tyle. Trzeba ciąć koszty i marże bo takie sieci jak Tesco czy Biedronka nie wezmą tego bo liczy się cena. No i tutaj mamy niekorzystną spirale. Więc trzeba zacząć pewnie wydzielać jasno linie produktów:
- shit dla biedoty aby zapchać usta
- produkty premium na licencjach bądź nie o dobrej jakości

Cytat:
Współpraca z dużymi sieciami poprzez marki własne tak jak to robi Otmuchów.

chyba nie jest to do końca dobry biznes. Z książkowej wiedzy to jest tak że produkty dyskontowe dla sieci produkuje producent wtedy kiedy ma wolne moce produkcyjne i nie musi na tym zarabiać bo wykorzystując moce produkcyjne obniża jednostkowe koszty (wynika to z rachunku kosztów i takich tam badziewi od zarządzania produkcją). Biedronki i Lidle na tym bazują. Ale czasy się zmieniły i teraz to one dyktują warunki wielu firmom - być albo nie być. Dla mnie to po części patalogia bo jednocześnie producent obniża jakość produktów by spełnić wymóg cenowy, jednocześnie trzeba mieć jakość a w ogólnym rozrachunku dostajesz do ust jakiś badziew(w przypadku wysoko przetworzonej żywności). Ja się na to jako konsument nie godzę. Ale może gdybym miał mniej pieniędzy to bym musiał.

Cytat:
Colian powinien głęboko przemyśleć swoją strategię,

Napisz do PR firmy niech ci napiszą jakie są aktualnie rotacje na stanowiskach kierowniczych. Zdziwisz się o jakiej skali mowa. Fluktuacja jest efektem tej całej czkawki.

Jest akcja i zaczyna się reakcja. Oby szybko. W wywiadzie z maja mówił że już są pierwsze efekty tego i że zwiększyły się udziały a jednocześnie spadł zysk w 1Q bo poszły mega duże nakłady na marketing. Oby nie było to zaciemnianie wizji, aczkolwiek tak jak piszecie - sytuacja jest poważna. Dużo eksportu powinno teraz iść jeśli w Polsce nie można sprzedawać. W dodatku kurs EUR tego sprzyja (50 gr premii dla eksportera).

Cytat:
Mieszko potrafi rozwijać się przy pomocy dźwigni, poza tym ma smaczne produkty.

dodatkowo za Mieszkiem stoi dość duży rynek zbytu zagraniczny.

Cytat:
Otmuchów idealnie rozgrywa partie w segmencie marek własnych, może przez to operować na niskich kosztach sprzedaży i jest najmniej podatny na kryzys.

ale jak dla mnie to twór na glinianych nogach

Mnie się osobiście w rozwoju Coliana marzy aby pojawił się dodatkowy inwestor zza granicy (najlepiej wschodniej) który da kase w zamian za część udziałów (ale nie kontrolę). Który także da rynki zbytu i jednocześnie fajne produkty na nasz rynek. To by było coś.

co myślicie o takim scenariuszu:

UE mówi dość
Grecja wychodzi ze strefy euro
Grecja nadal ma Euro jako główną walutę ale tylko formalnie (coś jak Czarnogóra i jeszcze kilka innych państw). W ten sposób Europejski Bank nie pompuje już pieniędzy. Strefa Euro jest lżejsza. Koniec kłopotów?

Nadal nie rozwiązuje to problemów Hiszpanii.

Apropo Frugo - wczoraj pomyślałem patrząc na te soczki, że Colian nie ma żadnego licencjonowanego produktu (chyba że sie mylę). Przecież spokojnie mogliby zakupić np. licencję na Dr Pepper z USA czy jakiś inny fajny produkt i wymieść spod lady Hoop Colę czy Polo Coktę. Albo ruszyć coś z produktami które są umieszczone w głowach konsumentów w czasach komuny (na pewno są takie). PRL ostatnio modny się robi, nawet stocznia już jest Lenina.

usługi obce - może to jakieś kreacje pod marketing, analizy i badania? Może zaczęli zlecać to zewnętrznym podmiotom czy coś w tym stylu.

Co do surowców - myślę że to jeszcze czkawka po tych wysokich cenach. Kontrakty zawierasz do przodu więc mają jeszcze po starych cenach, a teraz dopiero odreagowanie przed nami.

Najrozsądniej byłoby trzeba sprawdzić wysokość produkcji opakowań i zyski takich firm by wiedzieć czy mamy to za sobą. Btw. - kiedyś miał ktoś fajny pomysł tutaj na forum by np. Colian kupił sobie fabryczkę opakowań. Była to by fajna dywersyfikacja (Aczkolwiek z cukrownią było by to ryzykowne).

ktoś jeszcze posiada Coliana? Aktualnie szorujemy po dnie... :)

Edit: wyniki za 1Q www.gpwinfostrefa.pl/palio/htm...

Jak widać ujemne przepływy finansowe. Strzelam że pospłacali kredyty.

dodatkowo kilka wywiadów z Kolańskim w portalu spożywczym:
www.portalspozywczy.pl/owoce-w...
https://www.google.com/url?q=http://www.portalspozywczy.pl/inne/slodycze_przekaski/wiadomosci/prezes-colian-nasze-marki-w-kategorii-slodyczy-zwiekszyly-udzialy-rynkowe,69784.html

Jestem ciekaw jak to się przełoży na końcowe wyniki. Krok z Apetitą jest w dobrą stronę. Myślę że zaniedbania z ostatnich lat trochę wychodzą i trzeba teraz ostro gonić i inwestować.

No i kurs akcji totanie zgnojony. Wartość księgowa 4.33 a cena aktualna 2.00. Brak słów.

Nikt dawno nic nie pisał więc ostatnia garść informacji za kwiecień:

Ma być zysk Helleny: www.portalspozywczy.pl/inne/na...

Nowa linia produkcyjna w Opatówku: www.portalspozywczy.pl/inne/na...

Hellena sponsorem wyścigu kolarskiego 24pr.pl/2012/04/jutrzenka-coli...

Jutrzenka Colian nagrodzona w rankingu Filary Polskiej Gospodarki 2011 - news.webwweb.pl/2,57487,0,Jutr...

I perełka jak dla mnie:

Cytat:
Spore doświadczenie w tym ma brytyjskie Tesco. Brytyjska sieć już w 2007 r. podpisała pierwsze umowy z polskimi producentami. Teraz sprowadza na Wyspy produkty takich firm, jak: Wawel, Dawtona, Tymbark, Jutrzenka (Colian SA) czy Agros Nova. - Tymbark sprzedaje w sieci Tesco w Wielkiej Brytanii i krajach naszego regionu towary warte 4,2 mln funtów rocznie - mówiła kilka tygodni temu na spotkaniu w ambasadzie brytyjskiej Iwona Sarachman, menedżer w Tesco Polska. W Wielkiej Brytanii jest kilkaset tysięcy Polaków, którzy chętnie kupują polskie produkty spożywcze, ale coraz chętniej sięgają po nie także Brytyjczycy.

więcej wyborcza.biz/biznes/1,100896,1...

Nikogo nie zastanowiło dziś co to za podmiot zewnętrzny?

Bardzo arcy ciekawy news:
Cytat:

Zarząd Colian S.A. informuje, że w dniu 29 marca 2012 roku otrzymał informację od Zarządu Ziołopex Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Piątku Małym o dokonaniu transakcji pakietowej zbycia akcji należących do Ziołopex sp. z o.o. w ilości 850.000 sztuk w cenie 2,50 zł za sztukę. Akcje zostały nabyte przez podmiot zewnętrzny.

Zarząd Colian S.A. informuje również, że w związku z powyższą transakcją Ziołopex sp. z o.o. jest właścicielem 84.737.600 sztuk akcji, co stanowi 59,11% udziału w kapitale zakładowym oraz daje prawo do wykonywania 59,08% głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki.
Tym samym podmioty działające w porozumieniu dotyczącym wspólnego nabywania akcji Colian S.A. oraz wykonywania prawa głosu na WZ Spółki, posiadają 89.787.895 sztuk akcji Colian S.A., co stanowi 62,63% udziału w kapitale zakładowym oraz daje prawo do wykonywania 62,63% głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki.

www.stockwatch.pl/komunikaty-s...

rafsty napisał(a):
Easy, man. Easy. Takie emocjonalne teksty są mało przekonujące, bo brak im obiektywności. Od razu widać, że to sfrustrowany (ex?)pracownik.

były pracownik ponieważ w Kaliszance poleciało blisko 30 pracowników. Głośno o tym w Kaliszu od jakiegoś czasu.

Hellene witminową dla dzieci i hellenę energy power w puszkach znalazłem ostatnio w sklepach Społem. Byłem miło zaskoczony.

Od dziś lecą w TV reklamy Apetity

Jakieś 1,5 miesiąca temu widziałem nową reklamę Goplany.

Może jak zaczną się reklamować spłyną na nowo zamówienia od sklepów wielkopowierzchniowych bo oni reklamowane towary lubią na swoich półkach. Ekspozycja powinna wrócić. Na razie np. w Tesco czy Carregfour ekspozycja jest minimalna, bo przypuszczam, że Colian postanowił przyoszczędzić niczym Nivea (oni bodaj nie płacą za miejsce na półkach bo mają silną markę).

od jakiegoś czasu pojawiły się z forexa szkolenia w trybie indywidualnym - http://mpac.pl

Co myślicie o ich ofercie?

sylwester - powiem ci tyle. Hellena w tym roku może jeszcze zaskoczyć. Wysoki kurs euro sprzyja eksportowi.

czy ktoś z szanownych forumowiczów zauważył wybicie z trójkąta w książkowej jego długości?

@Sylwester Gdyby szanowny moderator nie usunął mojego wpisu z linkiem do artykułu z PB to by można było przypuszczać ze jest to wynik tego co tam napisali, ale tak to możemy się tylko domyślać.

Raczej nie utrzyma się trwale bo za małe obroty.

Kod:
mod: dodawaj cytaty do linków

wiadomo jedno - rok 2011 był lekko stracony dla akcjonariuszy. Oby w 2012 było o wiele lepiej. I niech to będą noworoczne życzenia.

Btw. zwróćcie uwagę na napoje w raporcie za 4Q jak się ukaże. Mam pewne przeczucia ze pozytywnie zaskoczy ten segment.

ciekawe info się pojawiło z colianu:

Cytat:
Zarząd Spółki Colian S.A. informuje, że Sąd Gospodarczy Obwodu Donieckiego w dniu 26.09.11 r. wydał postanowienie w przedmiocie zakończenia postępowania upadłościowego obejmującego likwidację spółki zależnej Kolański Trade Ukraina sp. z o.o. W załączeniu przedmiotowe postanowienie w oryginale oraz jego tłumaczenie.

+ załączniki pdf www.gpwinfostrefa.pl/palio/htm...

Cytat:

W związku z brakiem aktywów w postaci majątku, roszczenia wierzycieli w wysokości 3 270 013,49 UAH
pozostały niezaspokojone.

jeszcze jedno info:

Cytat:
w dniu 18 listopada 2011 r. Spółka otrzymała od Prezesa Zarządu Spółki wiadomość o zbyciu w drodze darowizny 21.000 sztuk akcji Colian S.A.
W wyniku zbycia akcji Prezes Zarządu Spółki jest posiadaczem 149.495 sztuk akcji, co stanowi 0,10% udziału w kapitale zakładowym oraz 192.295 głosów na walnym zgromadzeniu, co daje prawo do wykonywania 0,13% głosów na WZ Spółki.
Tym samym podmioty działające w Porozumieniu posiadają 90.737.095 sztuk akcji Colian S.A., co stanowi 63,29% udziału w kapitale zakładowym oraz 90.779.895 głosów na wlanym zgromadzeniu, co daje prawo do wykonywania 63,29% głosów na WZ Spółki.

www.gpwinfostrefa.pl/palio/htm...

a tak - o tym zapomniałem. Rzeczywiście coś takiego było. Możliwe że park maszynowy zamówiony itd a kasa już czeka aby nie tracić czasu na dogadywanie formalności, aczkolwiek z drugiej strony można było podpisać umowę z bankiem i gdy pojawią się maszyny ten przelewa transzę. Ale kto tam wie, może okazało się że taniej jest mieć lokatę i płacić już odsetki niż brać kredyt później, drożej.

Do przeczytania www.portalspozywczy.pl/inne/na...

Cytat:
W trzecim kwartale 2011 roku grupa Colian miała niemal 158 mln zł przychodów, 51 mln zł zysku brutto na sprzedaży, 13,9 mln zł zysku operacyjnego oraz 9,4 mln zł zysku netto. Licząc rok do roku, przychody wzrosły o 2,6 proc., zysk operacyjny wzrósł o 22,8 proc., a zysk netto o 5,1 proc. Spadł natomiast - o 10,1 proc. - zysk brutto na sprzedaży.

Natomiast licząc narastająco, przychody grupy Colian po trzech kwartałach wynosiły 458,2 mln zł i były wyższe niż rok wcześniej o 3,2 proc. Zysk operacyjny wzrósł o 18,5 proc., do 28,4 mln zł, a zysk netto był większy o 13,8 proc. i po trzech kwartałach 2011 roku wynosił 21,1 mln zł. Spadł zysk brutto na sprzedaży - o 9,8 proc., do 149,7 mln zł.

Jak podkreśla prezes grupy Jan Kolański, w trzecim kwartale 2011 nastąpiło wyhamowanie

Cytat:
Nie chcąc pozbawiać naszej firmy największego atutu, którym jest oferowanie produktów najwyższej jakości i o doskonałym smaku, byliśmy zmuszeni podnieść ceny wybranych pozycji z asortymentu o kilka procent - mówi serwisowi portalspozywczy.pl, Monika Jastrzębska, junior brand manager, Jutrzenka Colian Sp. z o.o.

www.portalspozywczy.pl/inne/sl...

btw. co ma brand manager do kształtowania cen i marż? Myslałem że to zadanie działów analiz

Cytat:
Pomimo pierwotnych zapowiedzi zarządu ciągle nierentowny jest segment napoi, który ponownie zakończy rok stratą. Nowy target to dodatnia rentowność w 2012.

a J. Kolański mówi:

Cytat:
Warto zwrócić uwagę na fakt, że w trzecim kwartale osiągnęliśmy break even w tym segmencie na poziomie EBITDA.

Cytat:
Trudno szukać logiki w tym działaniu, szczególnie iż gotówka trzymana jest na 3-miesięczych lokatach a z drugiej strony Colian musi płacić odsetki od kredytu.

trzeba by sie zastanowić po co im ta gotówka. Zapasy? Ładny raport? Na szybki deal?

coś ostatnio drepczemy w miejscu na wykresie. zbieramy siły? dobrze by było.

Ponar przejął spuścizne swojego czasu po poprzednikach, zmieniał się zarząd, wyszło dużo księgowego syfu, odkręcanie tego wszystkiego trochę trwało, dodatkowo próbowano uregulować sprawę z fabryką w USA nad którą stracili kontrolę (poprzedni prezes zrobił wałek i wyprowadził z firmy pieniądze). Teraz Ponar to KCI. Chyba z rok trzymałem ten papier i odpuściłem. Teraz KCI jest po 60gr, ja miałem po 1.1 a sprzedawałem po 90 gr. Sama Lubawa zaczyna iść chyba w tym kierunku - bo co chwilę odwołują jakieś prognozy bądź ciągle coś się nie udało i nie ma zysku. Stąd śmiem podejrzewać że mają niezły burdel w papierach. Dodatkowo nie wiadomo czy Litwin już skupił co miał skupić, wszyscy żyją przetargami zagranicznymi - oby to się nie okazało ściemą.

Ale w gruncie rzeczy jestem pozytywnie nastawiony do całej Lubawy. Produkty mają konkurencyjne.

Kombinują coś. Raczej wysoki kurs euro nie ma aż takiego znaczenia. Wręcz przeciwnie - jest korzystny dla eksportu. Tego się obawiałem - kombinowania jak na Ponarze. Możliwe też że tak jak w przypadku Ponaru mają taki syf w papierach ze się doliczyć nie mogą i ciągle coś wychodzi. Najpierw te rezerwy teraz co innego (a mogli by wynaleźć trochę gotówki idąć za przykładem niemieckiego banku).

w większości przypadków takie kryzysy kończyły się zbrojnie. a to ze cło, a to że ropa... teraz też jest dziwnie drogie paliwo a nawet pb95 jest już droższe od ON. ja nie pamiętam osobiście takiej sytuacji.

A co do Indii to mi się wydaje ze oni się chcą chronić przed Pakistańczykami z którymi się nie lubią. A wrecz ostatnie zamachy były spowodowane napływem terrorystów właśnie z Pakistanu.

Btw. jak dla mnie Indie to czarny koń gospodarczy - nie ma etykiety "wyprodukowane w chinach", to kraj wbrew pozorom dość mocno rozwinięty technologicznie. Wielu Hindusów studiowało w Europie. Tam siedzi sporo gotówki, może nie tyle co w Chinach ale potencjał wzrostu jest o wiele większy niż w CHRL.

najnowsza reklama Goplany. Lecą w dobrym paśmie:

wszystko wskzuje że dobrze idą te przetargi w Indiach www.parkiet.com/artykul/25,110...

bzwbk też wczoraj analizował kurs. napisali że zejście do wsparcia na 2.5 możliwe. Potem w zależności od sytuacji wróżą dalszy wzrost lub jeśli nie zostanie utrzymany poziom spadek niżej.

COLIAN SA: Pierwsze zawiadomienie o zamiarze połączenia oraz zwołanie NWZ Spółki

Cytat:
Colian po raz pierwszy zawiadamia akcjonariuszy o zamiarze powzięcia uchwały o połączeniu się z Ziołopex Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Wykrotach

www.bankier.pl/wiadomosc/COLIA...

Ciekawe info bo byłem cały czas przekonany ze oni już dawno sie połączyli. Ale jak widać wymaga to oficjalnego klepniecia i może przerzucenia udziałów z jednej ręki to drugiej.

Cytat:
Coś nam się oddala wizja rentowności Helleny. A spółka po raz kolejny się "miota" raz mówią o rozwoju poprzez akwizycje i czekaniu na okazje, a teraz, że duża kasę ładują w rozwój parku maszynowego.

w mojej ocenie jedno drugiego nie wyklucza. Ze wszystkich analiz wynika, że gotówki mają sporo.

A technicznie rzecz biorąc mamy fajną sytuację na Colianie - srednie wszystkie już się wyrównały i teraz zamknięcie na 2,24 i potwierdzenie tego może spowodować odrabianie straconych pozycji (nowy trend).

edit: info z PAP

link

M.IN "Uważnie analizujemy opłacalność poszczególnych grup produktów oraz ceny konkurencji. Nie wykluczamy, że jeszcze w tym roku będziemy zmuszeni podnieść ceny na wybrane grupy produktów" - dodał.

"Aktualne wyniki pokazują, że zgodnie z planem, sukcesywnie odbudowujemy marżę w poszczególnych segmentach rynku" - powiedział prezes.

fundusze inwestycyjne wręcz +przerzucają+ się na rynek commodities, co doprowadza do wzrostu cen surowców, a to niekorzystnie odbija się na marżach generowanych przez firmy spożywcze"

Cytat:
80 mln zł zainwestuje do połowy 2012 r. producent spożywczy Colian (dawna Jutrzenka). Pieniądze pochodzące ze środków własnych pójdą na modernizację parku maszynowego i zakup nowych linii w segmencie słodyczy i napojów

więcej: www.parkiet.com/artykul/110343...

www.portalspozywczy.pl/inne/na...

Cytat:
Wydarzeniem ostatnich miesięcy na rynku napojów jest reaktywacja marki Frugo, mniej słychać o marce Hellena, która wciąż trzyma się bardzo mocno - podał "Dziennik Gazeta Prawna".

Sprzedaż napojów marki Helena poszła w górę o ponad 30 proc. :)

podtworca.blogspot
ładnie widać pewną zależność w różnych okresach sp500

Cytat:
Jednocześnie Zarząd informuje, że dokonując powyższej transakcji został zakończony III Etap Nabycia Akcji Własnych.
Od dnia 1 marca 2011 roku do dnia 1 września 2011 roku Colian S.A. przy współudziale Domu Inwestycyjnego Erste Securities Polska S.A. z siedzibą w Warszawie dokonała transakcji wykupu akcji własnych: 1.250.000 sztuk po średniej cenie 3,15 zł.

co do wyceny - no jednak jakąś wartość posiadanych marek trzeba przyjąć. Raczej uważam że obecna wycena jest rezultatem zawirowań + wysokich cen opakowań, cukru, kakao (kakao spadło i jest już na dołku).

www.pb.pl/rss/a/2011/09/14/Ame...

Cytat:
Rekomendacja jest aktualizacją analizy z września 2010 roku. Jedną akcję Colian S.A. wycenialiśmy na 2,82 zł. W związku z tym, że w momencie wydania rekomendacji wycena była o 26,8% wyższa od aktualnego kursu giełdowego, dla Spółki wydano rekomendację Kupuj.

Cytat:
Zwracamy uwagę, że od początku lipca br. kurs Spółki spadł o ponad 39%, podczas gdy indeks WIG obniżył się o niespełna 20%, a WIG Spożywczy o 17%. Przecena w takim stopniu Spółki Colian wydaje się być przesadzona, wskaźnik P/BV wynosi obecnie 0,52. Colian jest także najtańszą obecnie Spółką w stosunku do pozostałych spółek cukierniczych notowanych na GPW

w takim razie jeśli dobrze rozumiem zysk będzie wykazywany w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym jako działalność inwestycyjna. Tak jak w przypadku Otmuchowa (+12mln zł domniemuję że właśnie o Otmuchów chodzi) - wtedy też mówiło się że spółka jest spółką Kolańskiego. No chyba że się mylę i zysk ten nie trafił do spółki tylko wiadomo do kogo.

A tak w ogóle: www.portalspozywczy.pl/owoce-w...

Cytat:

Do końca I kwartału 2012 r. Gomar, firma z branży przetwórstwa owoców i warzyw, przekształci się w spółkę z o.o. Wszystko po to, by mógł do niej wejść jeden z inwestorów zainteresowanych spółką.

Gomar Pińczów produkuje m.in. mrożonki, koncentraty, wyroby gotowe tj.: soki, napoje, syropy, dżemy, ogórki, buraczki czy, sałatki. W ciągu najbliższych 2 miesięcy na rynku pojawią się także przetwory: jabłka prażone wanilia, jabłka prażone szarlotka oraz sałatki.

Coś ostatnio mówiono że takie spółki są godne zainteresowania.

Colian powiększył swoją grupę kapitałową o spółkę Colian Developer http://www.coliandeveloper.pl/

Jeśli chodzi o strategię to w sprawozdaniu są takie słowa:

Cytat:
dla zmniejszenia ryzyka uzależnienia się od wąskiej grupy odbiorców t/j sieci
międzynarodowe i grup zakupowych na rynku tradycyjnym prowadzony jest proces
dywersyfikacji struktury odbiorców, poprzez:
- akwizycję innych podmiotów. Zasadniczym celem akwizycji są spółki, które zapewnią
Grupie dodatkowy portfel odbiorców oraz ofertę nowych linii produktowych.
- zwiększenie sprzedaży eksportowej,
- zwiększenie sprzedaży do kolejnych sieci handlowych, w tym o zasięgu europejskim
- pozyskanie nowych sieci sprzedaży detalicznej, co pozwoli na dotarcie do większej
ilości konsumentów
- rozwój własnych produktów w segmentach niszowych.

W ocenie Zarządu większość z tych czynników będzie istotnie wpływać na rozwój
szczególnie małych producentów spożywczych, którzy nie przeprowadzili wcześniej
restrukturyzacji i mogą stać się celem przejęć przez podmioty konkurencyjne lub mogą mieć
trudności z utrzymaniem marż oraz zachowaniem płynności finansowej na coraz bardziej
wymagającym rynku. Grupa Kapitałowa COLIAN dzięki przeprowadzonym
w przeszłości inwestycjom w moce produkcyjne, wybudowaniu centrum logistycznego
i oferowaniu produktów o najwyższej jakości , pomimo znacznego wzrostu bazowych cen
surowców, ma silną pozycją na krajowym rynku spożywczym i ma ambicje, żeby konsolidować
ten rynek.

już się cieszyłem z tego, ale z tymi akwizycjami to mnie trochę zbiło z tropu. Ogólnie chcą poczekać jak firmy same powpadają w kłopoty. Ale jak dla mnie teraz jest dobry moment. Lepszy niż miesiąc temu.

będą podnosić ceny produktów www.pb.pl/rss/a/2011/08/23/Col...

w ogóle dziś niezle pakiety leciały. Nie sądzę by to było od Erste.

i jeszcze to:

Cytat:
"Na marże segmentu silnie wpływają koszty surowców, jednak jest to tendencja ogólnorynkowa i wszyscy producenci słodyczy oraz napojów +kolorowych+ znajdują się pod tą presją. Warto zwrócić też uwagę, że w II kwartale 2011 udało nam się we wszystkich segmentach znacząco obniżyć zarówno koszty sprzedaży, jak i koszty ogólnego zarządu, odpowiednio o 12 i 10 proc. w porównaniu do II kwartału roku ubiegłego" - powiedział Jan Kolański.

"W segmencie napojowym, zanotowaliśmy po raz kolejny wysoką dynamikę wzrostu przekraczającą 31 proc. zarówno w samym II kwartale jak i całym półroczu. Notujemy wzrosty zarówno w kanale tradycyjnym, jak i nowoczesnym, a wg dostępnych badań, marka "Hellena" jest jedyną marką notującą wzrosty na rynku oranżad. Warto także zauważyć, że w II kwartale 2011 wielkość sprzedaży w segmencie napojowym po raz pierwszy przekroczyła wielkość sprzedaży w segmencie kulinariów" - dodał.

"W segmencie kulinariów zanotowaliśmy niewielkie spadki sprzedaży r/r, głównie z powodu ograniczania nierentownych kontraktów w branży hurtowej. Cały czas wprowadzamy nowe produkty, które wspierają proces podnoszenia cen" - powiedział też. (PAP)

stooq.pl/n/?f=501809&searc...

z helleną to ostatnio był zarzut ze im więcej produkują tym większe są straty. teraz przychody większe i strata też już o wiele mniejsza.

Ciekawą rzeczą jest wartość księgowa - 4,2x a aktualny kurs 2,2 czyli 2zł taniej. Jedna z nielicznych takich spółek na rynku.

Zobowiązania również spadły.

Są wyniki azotów. Lepsze od oczekiwań analityków. Zysk operacyjny powyżej 100mln zł. Jest dobrze. :)

a z chevezem to nie jest właśnie na odwrót jak wszyscy myslą? On gra przeciwko Usa a co za tym idzie może chce zmienić los złota tzn rząda fizycznej dostawy bo wie ze to jest niemożliwe i pomyślał ze ukróci spekulacje na złocie tym, że nikt nie ma tyle złota ile jest w wirtualnym obrocie.

Jak wiadomo złoto jest powiązane z wartością i siłą nabywczą dolara.

odnośnie teorii spiskowych nt. zmiany ratingu USAA+

Cytat:
W udostępnionych przez Anonimowych materiałach znaleźć można szczegóły dotyczące budowy ShadowHawk — drona wykorzystywanego do patrolowania granic USA. Na tle “wyciekniętej” poczty wyróżnia się także e-mail od doradcy Merrill Lynch, zawierający ostrzeżenie i zapowiedź obniżenia ratingu kredytowego dla USA.

niebezpiecznik.pl/post/anonimo...

reasumując wychodzi na to, że wszyscy o tym ratingu wiedzieli tylko nie opinia publiczna. Niezły szwindel chłopaki zrobili. Ktoś mimo wszystko powinien się tym zająć.

Max mogą 10% całości. Ale po wakacjach jakoś się chyba kończy III etap.

przeciez 1000 pkt to typowo psychologiczny poziom. A jeśli tam dojadą to znaczy ze te spadki byly g...no warte bo opierały się tylko na psychologii.

Vox napisał(a):
Co to sie dzieje na tej naszej gpw... Poki bylem niedzwiedziem, roslo
Jak zostalem bykiem, przyszla bessa angry3

Ale czy te spadki nie sa przesadzone? Pkb Polski to 4% w 2011, i niewiele mniej w 2012

dziwne to dla mnie ze tak bez zadnych danych sobie skorekcili

No a już myślałem że mnie marketingowo nie zaskoczą a tu proszę: http://www.facebook.com/Grzeski

W końcu promują wizerunek marki w social mediach.

fidelio77 napisał(a):
onochi napisał(a):
Heh chcą wprowadzić limit zadłużenia w 17 krajach Euro. Coś jak nasze 55% PKB, aby zapobiec nadmiernemu zadłużaniu się państw. Ciekawe czy jutro będzie zielona sesja Whistle .

Bla, bla bla. Czy już czasem krajów UE nie obowiązują pewne limity dotyczące deficytów budżetowych i czy nie są one totalnie olewane?

Poza tym,co jeśli te limity nie będą przestrzegane? Wyrzucą taki kraj z eurozony? Już pokazali, że tego nie potrafią.

Skończy się na tym, że sobie pogadają, a Pan Kiełbasa na S&P sprzedaje aż się kurzy.

mogliby przeforsować. Świat stałby się lepszy.

Btw. Grecja rok temu zadłużona była na 120% swojego PKB

kolejne ciekawe info :

Cytat:
Zarząd Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościach S.A. ( "Spółka") informuje, że w dniu 16 sierpnia 2011 roku otrzymał zawiadomienie z dnia 12 sierpnia 2011 roku o nabyciu przez ING Otwarty Fundusz Emerytalny (dalej: "Fundusz") akcji oraz praw do akcji Spółki. W wyniku transakcji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A., rozliczonych w dniu 8 sierpnia 2011 roku, Fundusz stał się posiadaczem akcji oraz praw do akcji Spółki, stanowiących z chwilą zamiany praw do akcji na akcje, powyżej 5% głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Spółki.

Przed nabyciem akcji oraz praw do akcji Fundusz posiadał 1.869.500 (słownie: jeden milion osiemset sześćdziesiąt dziewięć tysięcy pięćset) akcji Spółki, stanowiących 4,78% kapitału zakładowego Spółki i był uprawniony do 1.869.500 (słownie: jeden milion osiemset sześćdziesiąt dziewięć tysięcy pięćset) głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Spółki, co stanowiło 4,78% ogólnej liczby głosów.

W dniu 12 sierpnia 2011 roku na rachunku papierów wartościowych Funduszu znajdowało się łącznie 5.891.212 (słownie: pięć milionów osiemset dziewięćdziesiąt jeden tysięcy dwieście dwanaście) akcji oraz praw do akcji, co stanowi 9,19% kapitału zakładowego Spółki. Z chwilą zamiany praw do akcji Spółki na akcje, Fundusz będzie uprawniony do 5.891.212 (słownie: pięć milionów osiemset dziewięćdziesiąt jeden tysięcy dwieście dwanaście) głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Spółki, co będzie stanowiło 9,19% ogólnej liczby głosów.

zapowiada się że będą kolejne infa bo jakby nie patrzeć mamy ostatnio zwiększone obroty na spółce.

Macie na myśli ten cały social ich?

Wydaje mi się że oni kalkulują ze gdyby zaczęli protestować to by mieli o wiele większe straty za brak dostaw. A tak to dają kiełbache w mordunie i siedzą cicho.

Colian chyba się budzi ze snu zimowego i zaczyna prostować kości: www.portalspozywczy.pl/owoce-w...

Cytat:
Konkurencja na wartym blisko 600 mln zł rynku bakalii nabiera rumieńców. Okazuje się, że marka Siesta wprowadzona pod koniec 2009 r. przez grupę Jutrzenka Colian przyjęła się na rynku i zaczyna deptać po piętach firmom z czołówki.

[...]

Powołując się na dane firmy badawczej MEMRB, [...] Siesta jest już marką numer cztery na rynku bakalii pod względem udziałów wartościowych [...], ex aequo z konkurencyjną marką Helio.

gdyby wziąć srednią z tych wszystkich rekomendacji to by wyszło jakieś 150-160zł. A to dobra cena.

www.parkiet.com/artykul/24,108...
Cytat:

Już teraz jednak można z ogromną dozą prawdopodobieństwa powiedzieć, że wezwanie się powiedzie. Największy akcjonariusz Polic – Skarb Państwa – już kilka tygodni temu zapowiedział, że odsprzeda swoje akcje. Chodzi o pakiet 59,4 proc. papierów. Azoty Tarnów chcą przejąć od 51 do 66 procent akcji Polic.

konsolidacja wyników Polic z ATT w IV Q. :)

Szczerze mówiąc to mi odpisują. Teraz zatrudnili widzę innego człowieka, który siedzi w Warszawie. A o tym, że nasze pytania zignorowali pisał bodaj Watchdog

Apropo odpowiadania - kiedyś natknąłem się na coś takiego pb.pl/a/2011/06/06/Juz_83_spol...

Może tędy droga: http://akcjainwestor.pb.pl/ -->> notowania.pb.pl/akcjainwestor/...

W marcu ostatnia odpowiedź.

Wiesz, nie tyle co może go przerosło a nikt nie stoi za nim by mu dać jakieś fajne pomysły i przyspieszyć działania, bo jak widać coś robią. Inny problem to nie chwalą się tym na większą skalę (tyle co portal spożywczy zadzwoni i wypyta o coś, sami z siebie nie poinformują rynku że jest nowy produkt czy jakaś fajna inwestycja).

Mnie zastanawia też że jest wiele produktów których ja nie mogę znaleźć w sklepach np. niektórych napojów Helleny. Zastanawia mnie gdzie oni je wysyłają (może to idzie na eksport?). Bardzo mnie ciekawi też jaki % całej produkcji idzie na eksport.

widzieliscie (chyba jakaś nowa) stronę Helleny? http://www.hellena.pl/

Pozycjonowanie helleny na coś naturalnego w sumie dobry pomysł. No i piosenka też ciekawa.

buldi napisał(a):
Spadkom nie jest winna krótka sprzedaż czy automatyczne systemy, to tylko szukanie kozła ofiarnego którgo trzeba zarżnąć by uspokoić rządny krwi lud po tym co się stało. Angel

no to właściwie zarznęli Szwajcarię. Taka spekulacją wyciągneli masę gotówki z ich gospodarki.

też jestem za zakazaniem botów na giełdzie. W dodatku one są bezpośrednio podłączone do systemu giełdowego przez co podobno szybciej reagują bo mają szybszy dostęp do informacji.

te kliny to jedna z możliwości. jest jeszcze diament na dołku który jak zostanie potwierdzony oznacza... no wiecie co. Ogólnie rzecz biorąc aby go potwierdzić w poniedziałek musimy zamknąć się na plusie.

tmsglc napisał(a):
Świetny cytat. Ostatnio właśnie sięgnąłem po ten artykuł z PB, żeby sobie odświeżyć "plany" Pana Prezesa. Włściwie nic z zapowiadanych nie zostało zrealizowane, więc nie dziwi mnie to, że Jutrzenka/Colian jak wszystkie spółki była jedną z pierwszych do spadków, jednkaże próżno szukać jej przy odbiciu.

co do spadków to też mnie to rozwścieczyło.

Natomiast nieco straciłem sentyment ale z racji tego że trochę wiem odpowiem ci co zrealizował:

- przeniesienie wszystkich biur do opatówka
- marketing - zmienił koncepcje i też jest w Kaliszu (tu chyba błąd, bo jednak tamta koncepcja była dobra i powiem szczerze że cały dział powinien wylecieć na zbity pysk <nie będę dalej obrażał tych ludzi ale za coś biorą pieniądze>. Zajmują się głównie nowymi produktami, czyli wymyślamy produkt i na tym koniec. Nie ma żadnego pomysłu na promocje. Wielka szkoda). W 2008 roku realizował koncepcję pozycjonowania na międzynarodowy koncern - przypomnijcie sobie reklamy Grześków z aktorami. Dla mnie bajka. Niestety nie kontynuowano tego. Czemu? Ograniczony budżet?
- z tym dyrektorem generalnym - to chyba działa, ale nadal Kolański się miesza, co widać bo ciągle to on się wypowiada, udziela wywiadów itd.
- system SAP
- połączenie ziołopexu z grupą
- chęć odkupienia wedla (cheć była, nie wyszło)
- hellena jest nierentowna nadal (nie wiem jak teraz) ze względu na zakup linii produkcyjnych ( o których też było wspominane). Chyba już pracują i zarabiają na siebie. Taka linia to kwota rzędu 40 000 000 zł
- zmiana nazwy na Colian (mogli to bardziej rozpromować bo wiara nie wie teraz co to Colian i nadal pewnie szukają na gpw Jutrzenki)

Mam nadzieję ze podałem rzeczowe argumenty. A więc których rzeczy nie zrealizował Kolański?

edit. nie zrealizowal budowy centrum logistycznego w Opatówku. Już przed 2008 roku była o tym mowa, w 2011 podpisano kolejną umową tak jakby ją odświeżono, ale nic nie rusza w tym temacie.

Fakt, to w gruncie rzeczy zmiany wewnętrzne. Od tego czasu otoczenie zewnętrzne bez zmian (czyt. nie ma przejęć których tak wszyscy oczekują).

Jako ciekawostkę dodam że kiedyś podobno czekoladę m.in. do Grześków Kaliszanka brała od Wedla, teraz biorą od Goplany (co mnie nie dziwi bo taniej od siebie brać) i nie jest już to samo. Jeśli chcecie porównać jakość kakao kupcie kakao z Ziołopexu i od konkurencji np. do ciasta. Ciasto z kakao ziołopexowym nie będzie wam smakować (może w tym aspekcie trzeba coś zrobić - aby jednak kupować półprodukty do produkcji czekolady w nieco lepszym gatunku).

najbardziej mnie zastanowił fragment, który jakoś wcześniej mi umknął, a ze lubię czytać między wierszami:

Cytat:
"Firma dynamicznie się zmienia. Potrzeba nowych sił i specjalisty od zarządzania operacyjnego. Trochę też próbują mnie przesunąć w kierunku konsumpcji sukcesu."

zadam pytanie retoryczne - kto próbuje go przesunąć w stronę konsumpcji sukcesu? Czyżby był wspólnik na zasadach lwa ( pl.wikipedia.org/wiki/Lwia_sp%... ) ?

chciałbym zauważyć ze na razie jesteśmy na poziomie który mało osób wskazywało (2300 - 6 %). 2 % wskazało 2900 pkt. Idąc tą analogią - czyżbyśmy realizowali ten scenariusz? :P

Informacje
Stopień: Złotousty
Ostatnia wizyta: 8 czerwca 2018 15:17:53
Liczba wpisów: 1 506
[0,41% wszystkich postów / 0,34 postów dziennie]
Punkty respektu: 0

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,868 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +158,50% +31 699,53 zł 51 699,53 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d