Fundusze inwestycyjne - Fundusze i inni pośrednicy - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3

Fundusze inwestycyjne

Czesio
Wpisów: 2
Wysłane: 15 marca 2009 10:14:47
Witam!

Proponuję rozpoczęcię wątku poświęconego Funduszom Akcji. Które z nich nie przetrwają obecnej sytuacji a które majlepiej oceniamy i dlaczego?

Pozdrawiam
Czecho.

owner
owner PREMIUM
Wpisów: 2 859
Wysłane: 15 marca 2009 11:35:54
ja sobie wpłacam co jakiś czas grosiki do Legg Masona akcyjnego bardziej experymentowo niż zarobkowo narazie. przez ostatnie 6 miesięcy właściwie jestem na 0 ale patrząc na spadki na giełdzie to chyba nie tak źle. wybrałem akurat tego bo spodobała mi się ich filozofia inwestowania i patrząc na ich historyczne wyniki byli lepsi niź benchmark. uważam że fundami które osiągają stope zwrotu poniżej benchmarku nawet nie ma co sobie zawracać głowy.
EEX

Czesio
Wpisów: 2
Wysłane: 17 marca 2009 15:15:41
Co myślicie o fundach akcji małych spółek, jak np TOP25 który dał dobrze zarobic w hossie?

Czesio
Edytowany: 19 marca 2009 14:11

mkk
mkk PREMIUM
Wpisów: 479
Wysłane: 20 marca 2009 09:55:36
Na razie, patrząc na wyniki, to na plus wyszli dopiero specjaliści od rynków pieniężnych... Ja na fundusze akcji bym jeszcze chwilę poczekał. Nie widzę powrotu trwałej hossy jeszcze.

yogo
Wpisów: 120

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 601
Wysłane: 21 marca 2009 20:17:10
Też tak czuję. Odpowiedziałbym tak:
ale-nie-daje-zarządzającym-sutych-opłat-i-przez-to-nikt-do-niego-nie-zachęca blah5

yogo
Wysłane: 22 marca 2009 09:54:27
a wracajac do tematu to np moj portfel
leeg mason 50% portfela
uni korona akcji 30 %
arka bzwbk akcji fio 20 % na dzien dzisiejszy

ale ja´nie dokladam pieniedzy co jakis czas systematycznie - mysle ze to sie nie oplaca (usredniamy wtedy cene jednostki - ale zalezy jeszcze jak rozpisana jest alokacja skladki np w jakie miejsca ida pienioadze?)

staram sie robic przy starcie hossy transfer wszystkich srodkow do wybranych funduszy akcyjnych np tych 3 co wymienilem u gory a przy koncowce hossy i starcie bessy przenosze wszystkie srodki na fundusze gwarantowane pieniezne- np UniWIBID (PLN) 1 351,7800 +0,02% 1,29% 6,51% - po roku

(ostatnio jednak znalazlem jeszcze inna mozliwosc jaki inwestowac pieniadze w czasie bessy, nie zloto, lokata czy obligacje lecz fundusz aegon bessa - na glownej stronie nie znajdziecie duzo inforamcji na ten temat poniewaz wszystko jest utajnione na czym zarabiaja, ale jezeli ktos chce wiedziec wiecej na ten temat to moge wyslac na email materialy te ktore zdobylempirate )

a dlaczego te a nie inne bo maja najlepsze wyniki....no i sklad
mysle ze te akcje ktore posiadaja odbija do dosc wysokich poziomow - nie wiadomo kiedy, ale odbija
arka i leeg mason systematycznie co roku udowadniaja ze to scisla czolowka zawsze pierwsze 2 miejsca
uni korona co roku coraz lepsze wyniki

a tu cos co sie przydaje http://www.aegon.pl/u235/template/nw,funds,funds.wm/navi/31295

i cos jeszcze na marginesie
przez ostatnie kilka lat bardzo dochodowe byly fundusze z krajow rozwijajacych sie jak z ameryki lacinskiej i krajow nowego swiata,
np UFK - Templeton Latin America Fund (USD) 22,8500 +1,92% 3,07% -48,73% -9,43% 104,02%

http://www.aegon.pl/u235/navi/32729 - wlaczcie wykres 5 lat

mysle ze tutaj warto bedzie zawiesic oko ale jeszcze nie teraz - dolar jest niesamowicie mocny w tej chwili a fundusz jest w dolarach czyli trzevba by przewalutowac jednostki..(tak mi sie wydaje - nie jestem zadnym finansista - pisze to co mysle)
ale keidy dolar spadnie a mowi sie ze mozze spac bardzo nisko ze wzgledu na to co robi FEd wtedy mysle bedzie o dobra okazja do zainwestowania w fundusz np ten jak wyzej wymienilem. pirate

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Wysłane: 22 marca 2009 10:24:44
Żaden fundusz na dłuższą metę nie pobije rynku.
Ale jest dobrym wyjściem dla osób, które nie dają rady same wybierać akcji do portfela.
Zarazem trzeba pamiętać o wysokich opłatach za zarządzanie (wbudowanych w cenę jednostki), bardzo dużej latencji (opoźnienie kilkudniowe od złożenia zlecenia), i totalnej nieprzejrzystości.
Oraz o takim drobnym druczku: "Wyniki historyczne nie gwarantują osiągnięcia podobnych zysków w przyszłości."

Fundusz to niezły wstęp do strategii Buy&Hold.

yogo
Wysłane: 22 marca 2009 10:37:22
wszystko zalezy od tego jaki kto ma cel
dla mnie fudnusz inwestycyjny to "3 filar" - i tu odkladam pieniadze na emeryture (przynajmniej planuje binky )
roznego rodzaju 'OFE nie zabardzo do mnie przemawiaja jzu nie mowie nic o ZUS

tez uwazam ze dla laikow (jak dla mnie :) ) jest to dobre rozwiazanie ale tez trzeba miec jednak troche wiedzy na temat rynku i gospodarki aby nie starcic i nie pracowac na fundusz tylko fundusz powinien pracowac dla nas

jezeli bedziemy zarzadzac tym z glowa mysle ze wyniki beda duzo lepsze niz w OFE

fenix75
Wpisów: 23
Wysłane: 16 sierpnia 2009 23:34:29
Witam,
Ja dostałem meila od Aegon ze moje fundusze w Aktywnej alokacji muszę przenieść do innych funduszy bo te akurat likwidują i powiem tylko tyle k.mac bo miałem kasę w UKF BR World Minig i to poszło ponad 60% (odrobiłem straty z końcówki zeszłego roku i początku obecnego) i taki zonk, teraz myślę nad rynkami wschodzącymi mam część pieniędzy w rynkach azjatyckich i ameryce łacińskiej lubo polskich fundach akcji (przynajmniej do końca 2009r)

sportback
Wpisów: 29
Wysłane: 9 lutego 2010 13:48:57
Witam. Czy fundusze nie mogą byc produktem dla osob mających uzbieraną gotowkę i chcących pomnażac ja w stabilny sposób lecz długotermininowym czasie? Osobiscie pamietam czasy gdzie tfi zrownowazony dał mi roczną stopę zwrotu na poziomie czterdziestuparu %.Pozniej zastanawiałem się dlaczego tak niewiele wrzuciłem reszta to była lokata.
W tej chwili przeszedłem na gotowkowy i wolę tę zawieruchę przetrzymac bezbolesnie.

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Wysłane: 9 lutego 2010 16:13:21
Był np. taki Citi Zrównoważony Średnioeuropejski, który był windowany w górę głównie przez Węgry. Dla kogo fundusze? Ano dla osób, które nie chcą się same zajmować dywersyfikacją i alokacją, oraz inwestują długoterminowo (w moim słowniku jest to minimum 5 lat). Oszczędza czas, ale kosztuje, nie oszczędza nerwów.

robertkajzer
Wpisów: 70
Wysłane: 9 lutego 2010 16:26:23
Fundusze Inwstycyjne sa dla przede wszystkim dla ludzi nie majacy czasu ani checi nauczenia sie inwestowania bezposrednio na rynku kapitalowym. Jak juz to zostalo wczesniej wspomniane fundusze w dlugim terminie sa prawei zawsze gorsze od rynku i dodatkowo pobieraja bardzo wysokie prowizja za swoje nieudolne zarzadzanie, wiec tak naprawde jesli ktos ma checi do nuaki to fundusze nie sa dla niego.
http://www.growandgo.pl ---> darmowy kurs o Papierach Wartościowych
http://abcinwestowania.wordpress.com ---> porady inwestycyjne

sportback
Wysłane: 13 lutego 2010 21:14:45
WatchDog napisał(a):
Był np. taki Citi Zrównoważony Średnioeuropejski, który był windowany w górę głównie przez Węgry. Dla kogo fundusze? Ano dla osób, które nie chcą się same zajmować dywersyfikacją i alokacją, oraz inwestują długoterminowo (w moim słowniku jest to minimum 5 lat). Oszczędza czas, ale kosztuje, nie oszczędza nerwów.

Ano mam uzbieraną kwotę siedmiocyfrową i nikłe doswiadczenia inwestycyjne.Głownie fundusze stabilne , gotowkowe raz zrownowazony na rok i akcji (ale za wielki stres).
Zdaję sobie sprawę ze przy kwocie ponad miliona zł 2% wahania na kursie spólki w ciagu dnia daje duze plusy lub minusy dziennie.tfi stabilny reguje wolniej ma to minus jak gielda pnie sie ale plus jak gielda leci na łeb jak w tej chwili.
ostatnio całą kwotą poszedłem na tfi stabilny i po 20 - 30 dniach mialem ładną prowizję pieciocyfrową gdy giełda sie posypała załapałem 2 dni spadku i szybko przeszedłem na gotowkowy gdzie sie w tej chwili kiszę i spokojnie czekam.
Za mała mam widzę i doswiadczenie na mocne inwestowanie dlatego bede probował przebywajac na forum czegos ciekawego sie dowiedziec.
pozdrawiam

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Wysłane: 13 lutego 2010 21:34:18
Łojezu, po pierwsze to się nie przyznawaj do tego - tak dla zasady.
I dywersyfikuj!
Jeśli początkujesz, to chroń kapitał. Nie dopuszczaj do straty większej niż powiedzmy 2%.
Ja bym na Twoim etapie rozwoju zrobił sobie własny produkt strukturyzowany:
- 940 tys. na dobrze wynegocjowaną roczną lokatę, powiedzmy na 7% (powinno się dać wycisnąć),
- 60 tys. na giełdę, na rok. Możesz stracić wszystko. Minimalny pakiet pod kątem prowizji to 3 tys. zł, alokujesz trzy pakiety na papier (schodkowe wejście/wyjście), 1/3 zawsze masz w gotówce -> pozwala Ci to mieć w portfelu od 4 do 5 spółek jednocześnie.
Za rok, jak wszystko przerżniesz, lokata pokrywa Ci stratę. I masz rok nauki za darmo. A wszystko co wygrałeś masz do przodu. I stawiasz wino, może być Barolo albo Sauternes occasion5
Edytowany: 13 lutego 2010 21:35

sportback
Wysłane: 13 lutego 2010 22:25:18
Moze jestem głupi bo głupi ma podobno szczęscie lecz udało mi sie juz zarobic na 2 debiutach pgnig htl i to nie małe pieniadze.
pazdziernik 2007 przeszedłem bezbolesnie na funduszu potem lokaty na 8% kapitalizowane co miesiac bo chciałem wychwycic moment odwrotu koniunktury - udało sie (fundusz stabilny) ale lokaty praktycznie przestaly juz mnie interesowac.bede sledził notowania funduszy - duza ftopa na PGE lecz akceptuję tu ryzyko i traktuje jako lokatę.Tak jak piszesz małymi kwotami probowac poznawac zasady panujace na giełdzie i dalej czytac czytac i raz jeszcze czytac.
pozdrawiam

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Wysłane: 13 lutego 2010 23:00:23
I nie wierzyć w cuda, mimo że Ci się zdaje, że je widzisz.
Jak coś rośnie 500% w parę miesięcy, ale akurat nie masz tego papiera, nie szukaj łapczywie co będzie następne. Stopa zwrotu 20% rocznie uczyni Cię bogatym, jeśli będziesz ją umiał powtarzać co roku, chroniąc kapitał. Po 10 latach 1,2^10 = 620%

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 9 493
Wysłane: 14 lutego 2010 00:54:53
Jeśli nie będziesz chciał kupować akcji i się tym interesować to można wybrać troszkę inną taktykę. Zrób sobie fundusz sam! Natychmiastowe umarzanie jednostek, brak kwoty za zarządzanie, statystycznie lepszy wynik. Zrobienie tego nie jest wcale trudne.
Zakładam, że masz do dyspozycji ową kwotę i wybierzesz wariant WD.
Czyli w "fundusz" ładujesz powiedzmy 100k.
Jak zrobić fundusz? Wcale nie jest to trudne.
Strategia wykorzystuje kontrakty terminowe, oraz rachunek oszczędnościowy. Odpowiednikiem jednostki jest wartość jednego kontraktu terminowego. Dla uproszczenia opiszę jak to działa z jendym okntraktem.
Jednostką transakcyjną jest kwota ok 22k. Kupujesz jeden kontrakt termonowy za który DM pobiera depozyt ok 2k. Zostawiasz na rachunku dodatkowo 3k. POzostała kwote tj 17k trzymasz na rachunku. Jeśli sytuacja przebiega niekorzystnie to albo sprzdajesz kontrakt, albo uzupełniasz poziom depozytu. Jak widzisz, że zaczyna Ci ubywać z rachunku derywatów to dolewasz z rachunku oszczędnościowego i odwrotnie. Jak na derywatach zaczyna rosnąć to zaspakajasz z nadwyżek rachunek oszczędnościowy. Pozycję należy zająć na kontrakcie wygasającym dwa kwartały później niż obecna seria.
Koszt zamknięcia/otwarcia to 10 PLN. Transakcja jest natychmiastowa. O zyski z rachunku pokonujesz indeks. Barierą jest kwota transakcyjna, ale w Twoim przypadku akurat nie ma to znaczenia.
Jeśli za bardzo pokręciłem to odpowiem na pytania.

Dapi
Dapi PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 1 002
Wysłane: 14 lutego 2010 22:34:17
Zdecydowanie jestem za rozwiązaniem WD lub kontrakty w wykonaniu anty_teresy ale przy zarządzaniu WD.

Lokata 5% to 5% kapitału na giełdę czyli z 1mln - 50k.
To albo swingowac na spółkach albo kontrakty, no chyba że nie ma czasu to wtedy nie ma sie co brac zostawiając sobie lokaty bo bez pracy to tylko to przychodzi jak manna z nieba.
Po dwóch latach zwiększyć kapitał giełdowy - jest doświadczenie więc można więcej zaryzykować.
Nie inwestować tylko spekulowac bo to najlepsza nauka.
Nie dac się namówić na jakieś super płatne szkolenia jest masa bezpłatnych które można sobie spokojnie objechać aby zapoznac się z tematem. Uczy obecność na rynku a nie jakieś pseudo metody przedstawiane na róznego rodzaju tzw. szkoleniach.
http://www.atinwestor.pl/szkolenia

Tylko że to wszystko trzeba chcieć robić, bo przypadki się zdarzają...potwierdzając regułe.
Masz podstawy do tego aby zostać super spekulantem giełdowym ponieważ masz narzędzie do wygaszenia emocji czyli zabezpieczenie które pozwoli byc Ci zawsze na zero - w najgorszym przypadku.
Rynki mogą pozostać irracjonalne dłużej niż ty możesz pozostać wypłacalny.

Rozbudowane wykresy: www.atcharts.pl
Centrum analizy technicznej: www.attrader.pl

Kamil Gemra
Wpisów: 3 006
Wysłane: 15 kwietnia 2010 10:03:31
Rośnie liczba funduszy inwestycyjnych, które stawiają na konkretnych branże

W Polsce rośnie liczba Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, które lokują pieniądze w wybranej branży, np. w budownictwie, finansach, ale też w ekologii czy Euro 2012.
W tym tygodniu w ofercie PKO TFI pojawiły się cztery nowe subfundusze. Jak pisze Bernard Waszczyk, analityk Open Finance, wyróżnia je to, że każdy z nich inwestuje w akcje spółek, działających w ściśle określonych branżach (surowców, biotechnologii i innowacji, dóbr luksusowych, infrastruktury i budownictwa).

Takie fundusze nie są nowością na polskim rynku, ale w ostatnich miesiącach ich liczba szybko rośnie. "Pod koniec ubiegłego roku za jednym zamachem w ofercie ING TFI pojawiło się pięć takich produktów (biotechnologii, energii, farmacji i usług medycznych, użyteczności publicznej, żywności)" - zwraca uwagę analityk Open Finance.

W Polsce pierwszy fundusz sektorowy powstał w grudniu 2006 roku. Był to ING Parasol FIO subfundusz Budownictwa i Nieruchomości Plus, który powstał na fali boomu na rynku nieruchomości.

więcej na forsal.pl

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3