pixelg
Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

UkrainianAntonov

UkrainianAntonov

Ostatnie 10 wpisów

Staram się nieco z boku zastanowić jak się rozwinie sytuacja. Moim zdaniem edycja konsolowa jest już spalona, problemy są zbyt poważne aby je załatać - a to "uwala" około połowę rynku ("połowa rynku": dane na podstawie sprzedaży Wiedźmina w latach 2015-2019). Edycja na PC jest dobra lub bardzo dobra, podejrzewam że za kilka kwartałów po serii poprawek będzie Cyberpunk będzie identyfikowany jako bardzo dobry lub świetny. Ale wciąż to "tylko" rynek gier na PC, czyli raptem około 50% docelowego zasięgu.

Komentarze niektórych że za rok gracze i media zapomną to marzenia ściętej głowy. Sytuacja mi nieco przypomina wydanie najnowszego Fallouta przez Bethesdę. Tutaj też bardzo znana i ceniona (wtedy) firma wydaje kontynuację kultowej serii Fallout, tym razem w wersji multiplayer. Odbiór najnowszego Fallouta był taki jak Cyberpunka na konsolę. Internet zalały memy, hejt lał się strumieniami, od premiery minęły dwa lata. Gra w międzyczasie została załatana, jej najnowsze opinie czy recenzje są naprawdę pozytywne, ale w mainstreamie zarówno Fallout 76 jak i opinia na Bethesdy jest jednoznacznie negatywna. Załatanie gry po czasie nie zmieniło opinii, nie zwiększyło sprzedaży, mrowie osób które zwróciły grę nie zakupiły jej ponownie. Tak głośne fuckupy dudnią latami. To jest pierwszy problem.

Drugi to generowanie wartości w kolejnych latach. Cyberpunk wygeneruje jakieś rozszerzenia, za parę lat pewnie pojawi się Wiedźmin 4, ale moim zdaniem to za mało aby uzasadnić wyceny sprzed tygodnia. Ile Cyberpunk musiał by "zarobić" dla firmy w ciągu tych kilku lat aby uzasadnić wycenę na 30-40mld złotych? Wiedźmin przez cztery lata zarobił nieco ponad miliard zysku netto. Przez cztery lata. Przez te kilka lat rynek nieco urósł, Cyberpunk mimo wszystko pewnie się sprzeda lepiej na PC, ale z kolei ciężko oczekiwać takiego sukcesu na konsolach jaki miał Wiedźmin. Pewnie pewien renesans pojawi się po premierze Cyberpunka na Netflixie, ale czy to wystarczy?

Dla mnie game changerem obecnej wyceny była by pomyślna adaptacja Cyberpunka w wersji multiplayer, bo to multiplayer generuje gotówkę - dużo większą i cykliczną. Natomiast kto w ciemno uwierzy, po tym całym cyrku z ostatniego tygodnia, że adaptacja multiplayer będzie udana? Rewelacyjne opinie o universum Cyberpunka pomogą, ale to nie oznacza że gra będzie fajna i grywalna.

Na koniec nieco, zaintrygował mnie post igena o ilości zwrotów na steamie. Nie udało mi się znaleźć szczegółowych statystyk na temat liczby zwrotów per dany tytuł, prawdopodobnie takie nie istnieją, ale znalazłem wykres zgłoszeń do supportu ogółem:
store.steampowered.com/stats/s...

Około 80% zgłoszeń do supportu ogółem to prośby o zwrot. W ostatnich miesiącach (za wyjątkiem trzech odchyleń z czego jedno było Cyberpunkiem) średnia dzienna liczba zgłoszeń do supportu to 150k zgłoszeń dziennie, w weekendy nieco więcej - załóżmy bezpiecznie 190k. W dniu premiery Cyberpunka liczba zgłoszeń wzrosła do 300k a następnego dnia 261k. To szacunki z bardzo grubego palca, ale na podstawie tych szacunków Cyberpunk wygenerował dodatkowe 180k zgłoszeń do supportu z czego można założyć że 140-150k to były zwroty.

Czy w ciągu dwóch dni takie 140-150k zwrotów to dużo czy mało? Tego nie wiem, ale na GOG.com też można zwracać (GOG się chyba nie chwali statystykami). Czy informacja na temat tego ile osób kupiło Cyberpunka na steamie jest publiczna? Wiecie jak ją znaleźć? Ponad to, wiecie może czy gry konsolowe też można w taki sposób "zwracać"? Staram się oszacować "straty" Redów.

Nie jestem i nie byłem akcjonariuszem CDP, nie bierzcie tych 140-150k za pewnik, to raczej szacunek skali z grubego palca.

Robi się mało fajnie. Kilka lat temu przeniosłem się z mBanku do ING właśnie ze względu na to, żę przy każdym większym IPO system maklerski mBanku sypał się jak żwir.

Dziś rano znów nie działa dostęp do ING. Mam nadzieję że to przejściowe, specjalnie mnie to nie boli, ale wyobrażam sobie nerwówkę osób które grają na CDR.

Ogromna wartość forum stockwatch.pl to jest poziom prowadzonych dyskusji. Na oceanie ścieku z forów parkietu czy bankiera tutaj rozmowy były generalnie na poziomie, bez naganiania przez żadną ze stron.

Naprawdę musimy to zmieniać?

Pojawił się raport spółki za Q3. Zysk netto po trzech kwartałach wynosi 114 przy kapitalizacji 408mln. Wszystko wskazuje na to że spółka zdjęta za niecałą trzykrotność zysku netto i to nie liczę tu wygranej już dotacji na 300mln.

Zupełnie serio: czy są jakiekolwiek prawne, również sądowe możliwości wyceny, nawet gdyby się to wiązało z długim i kosztownym procesem?

Addison, spójrz na wyniki za Q2, pojawiły się chwilę przed północą. Marża w Q2 i przepływy operacyjne to nieme tło całej sytuacji.

Pytanie laika - jeśli zostanę z akcjami a porozumienie będzie miało 95% to mnie przymusowo wykupią po średniej z 3 czy 6 miesięcy, prawda? Ostatnie nowelizację wykluczają inne opcje "walki" o wycenę?

Jeśli faktycznie zależy Ci na prowizji 0,19% to ING Securities taką oferuje przy pakiecie aktywnym (cena za usługę 10zł miesięcznie więc to ma sens przy obrocie 10k+). Do tego apka mobilna i Notowania 4Max, ale to ostatnie i DB udostępniał.

ING udostępnia za darmo aplikację "Makler Mobile".

Cytat:
Nie bez wpływu na ocenę pozostają transakcje kapitałowe. W pierwszym kwartale spółka zależna Collect point zbyła na rzecz zależnego Syntomu udziały w PGM, a potem została sprzedana. Problem w tym, że sprzedaż udziałów została obwarowana umową earn-out, czyli zobowiązaniem do dodatkowej zapłaty około 24 mln zł na rzecz zbywanej spółki. W efekcie Elemental Holding pokazał jeszcze większą wartość firmy dla PGM Group:

Gdzie znalazłeś szczegóły transakcji sprzedaży (earn-out) spółki?

Rynek (obecny kurs giełdowy) wycenia Pekao na około 8mld USD, a pakiet 30% akcji na 2.4mld USD.
Nie skupiał bym się na wycenie względem Unicredit. Problemów Unicredit i Pekao też się nie da porównać.

To i ja się dołączę do prośby o analizę raportu. Dużo się w spółce ostatnio dzieje. Kurs akcji na wieść o fiasku przejęcia Gorenje Surovina zaliczył korektę, ponad to w ciągu ostatnich kilku sesji pojawiły się informacje o dwóch przejęciach które maja to zrekompensować.

W dosłownym tego słowa znaczeniu ;)
Wyskoczył z górnych wideł na dolne.

Podpisuję sie pod petycją o dodanie Stockwatch do tapatalk ;)

Anty_teresa dziękuję za analizę.

Addi, Kurs wzrostowy w krótkim terminie? Eh?

Ciekaw jestem wyników za Q3. Na plus przemawia potencjalna (w końcu?) konsolidacja spółek i dodanie wynikow przejętych podmiotów gospodarczych za granicą, jednak na minus kolejny kwartał spadku cen surowców co jednorazowo obniża marżę.

Szybki review operacji z ostatniego miesiąca wygląda następująco. Zrealizowałem stratę na PZU (-10%), Symbio (-15%), PKP cargo (-10%), Ferro (-4%), Polna (-22%) oraz zysk na Monnari (+10%) i Bogdance (+5%). Bogdanka to była szybka zagrywka gdy się pojawiło info o skupie. Środki ze sprzedanych akcji przerzuciłem na:

Elemental Holding po kursie: 4.01, 4.36, 4.35, 4.43, 4.42, 4.43
Colian po kursie: 4.6, 4.72, 4.53
Selvita po kursie: 19.01

kliknij, aby powiększyć

Mam niewielką ilość środów wolnych w portfelu, planuję powiększyć pozycję na dwóch spółkach które posiadam w portfelu.
Benchmark wynosi -0.34% w stosunku do WIG -1.04%

W Elemental Holding ostatnio dużo się dzieje. Spółka przejęła Gorenje Surovina, dużą spółkę ze Słowenii która działa na bałkanach co zwiększa skalę dzialalności. Ponad to, walne zgromadzenie akcjonariuszy zaakceptowało prywatną emisję (dodatkowe 7% akcji) w celu uzyskania 50mln złotych na inwestycję w linię technologiczną do odzysku rodu i platyny z katalizatorów, linię do odzysku metali szlachetnych z płytek drukowanych oraz przejęcie jednego z liderów krajowego rynku recyklingu katalizatorów samochodowych. Wejście w rynek katalizatorów niejako wynika z podpisaniem strategicznego partnerstwa ze spółką córką Toyoty odpowiedzialną za recykling samochodów, jednym z elementów współpracy ma być wymiana know-how. Nowe linie do odzysku metali spowodują że krajowa i regionalna konkurencja Elementalu stanie się jednocześnie jej klientem, ponieważ firma będzie w stanie zaoferować lepsze ceny skupu niż konkurenci na zachodzie. Wygląda na to że efekt skali zaczyna działać, tym półroczu zysk operacyjny jest wyższy o 1/3 niż w poprzednim mimo że spadki cen surowców powinny jednorazowo obniżyć marżę.

Czy mogę prosić o analizę raportu finansowego? Spółka wkrótce ma ogłosić nową strategię, wraz z analizą raportu finansowego może to pomóc podjąć decyzję o wejściu lub wyjściu z inwestycji.

Na chwilę obecną wszystko wskazuje na to że PO nie wejdzie do przyszłego rządu. Ponad to, ciężko uwierzyć że reforma w tym kształcie będzie kontynuowana, Platforma generalnie nie realizuje swojego programu. Pamiętam program 3x15%, pamiętam obietnice likwidacji abonamentu RTV i likwidacji lub ograniczenia mocy KRRiTV. Wszystkie te obietnice nie tylko nie zostały zrealizowane, ale zostało zrobione dokładnie na odwrót - podwyżka VAT, zwiększenie ściągalności abonamentu, zwiększenie mocy KRRiTV. Ciężko te ostatnie rewelacje brać na serio, pobudka z reformą na miesiąc przed końcem kadencji po ośmiu latach braku reform to wabik na naiwnych wyborców zorientowanych wolnościowo.

W portfela wyleciał WindMobile z wynikiem bliskim zera oraz Robyg z wynikiem -3%. "Impulsu" z Wind Mobile spodziewam się po wynikach z Q3 i Q4 a odblokowane środki mogę przenieść gdzie indziej.
Do portfela wrócił BEST po średniej bliskiej 59.80zł, dokupiłem również Ace (13.19zł) oraz trzykrotnie Elemental Holding (4.33zł, 4.27zł. 4.17zł). Błędem było zbyt wczesne zrealizowanie zysku na BEST, przegapiłem ten wystrzał. Obecne zaangażowanie środków z portfela w akcje dobiło pod korek, pozostało czekać na wyniki.

Nieco zaniedbałem kronikę w przeciągu ostatnich kilku miesięcy, zamieszam szybki update.
Okres wakacyjny był dla portfela dosyć niezły. Od pierwszego czerwca portfel urósł +7.75% w porównaniu do WIG na poziomie -5.34%.

Benchmark od założenia portfela: (faktyczny ruch w portfelu zaczął się minioną jesienią)

kliknij, aby powiększyć

Jeśli chodzi o istotne transakcje, zrealizowałem zysk lub stratę na:
* Ciech +21%
* Polnord +9%
* Best +8%
* Airway Medix +4.5%
* Robyg -2.7% (sprzedałem 50% akcji)
* Symbio -2.6% (sprzedałem część akcji)
* Briju -6%
* PKOBP -7%
* Energa -11%
* Polna -13%

Aktualny stan portfela:

kliknij, aby powiększyć

Portfel jest dostępny jako publiczny na myfund.

Ponad to, dokupiłem dość duże jak na portfel pakiety akcji ACE, Elemental Holding (dokupienie), PZU, Colian, Monnari, PKP Cargo i mniejsze Atlanta Polska, APS Energy, Wind Mobile, PGS Software i Wasko. Długoterminowo planuję dalsze zwiększanie zaangażowania w Elemental. Fundamentalnie atrakcyjne wydaje mi się PKP Cargo, jednak sytuacja techniczna i akcje pracownicze od października są zagrożeniem. Dodatkowym zagrożeniem dla spółki jest oddanie infrastruktury na której spółka operuje, właściwie nie wiadomo jeszcze komu (sprzedaż PKP Energetyka). Wind Mobile zakupiłem głównie pod wyniki za Q3 i Q4, PGS i Atlanta są atrakcyjne wskaźnikowo. Sporym zawodem dla mnie była sytuacja na Enerdze, mam nadzieję że akcjonariusz większościowy się ogarnie, obecnie ciśnie się na usta "Po nas choćby potop" :(

Portfelowe kalendarium:
17 sierpnia - wyniki kwartalne Capital Partners
26 sierpnia - ciekawostka, wyniki CDP ;)
27 sierpnia - wyniki Ferro i PKP Cargo
28 sierpnia - wyniki ACE, Arteria i Polna
31 sierpnia - Wyniki Ciech, Colian, Elemental, MedicalG, Ursus

Mnie wyniki mile zaskoczyły ponieważ (z powodu zawieruchy na wschodzie) spodziewałem się wyników zauważalnie gorszych niż w Q2. Tymczasem niespodzianka, gdyż procentowo udział rynku Rosyjskiego jest procentowo większy (43% w stosunku do 39% niż w półroczu ubiegłym). Spółka sprzedaje produkty zbyt zaawansowane technicznie i zbyt konkurencyjne cenowo aby strona Rosyjska mogła ich łatwo "wymienić", nawet jeśli będą takie polityczne przesłanki.

W stosunku do poprzedniego półrocza widać rozwój sprzedaży w Czechach i "pozostałych krajach", spółka ponosi zwiększone koszta na R&D ze względu na wchodzenie w rynek kolejowy (stąd spadek marży). Skuteczne dywersyfikowanie branż poprzez wchodzenie na rynek trakcji i kolei oraz budowa nowego zakładu produkcyjnego który zwiększy ponad dwukrotnie "moce przerobowe" (które są blisko korka) zdają się uspokajać. Boli co prawda niski obrót na papierach, liczę na to że sytuacja się poprawi wraz z przejściem na GPW.

W maju portfel urósł 5.19%, w porównaniu do WIG -1.67% i WIG20 -3.05%, aktywność na papierach była znacznie większa niż w poprzednich miesiącach.

kliknij, aby powiększyć

Kupiłem:

Energa ze średnią 23zł
Danks ze średnią 1.11zł
Ciech ze średnią 55zł
Polna ze średnią 34.18zł
Symbio 3.05zł
Robyg za 2.50zł
Polnord za 10.38zł
PZU za 479zł
Ace za 10.32zł
Best za 44.48zł

Dokupiłem:
11bit za 62zł - uśrednienie w dół, spółka wydaje mi się perspektywiczna
Elemental za 3.67zł i 3.69zł - dwukrotnie dokupiłem, wyniki potwierdzają skuteczność zarządu, w połowie czerwca spółka ma ogłosić nową strategię.

Zamknąłem pozycje:
Biomedlub (0%) - wyniki poniżej oczekiwań zjadły zysk wypracowany w ostatnich tygodniach
Elzab (+2.4%) - wyniki poniżej oczekiwań
Energa (+1.7%) - wycofałem połowę środków i wsadziłem w Ace
InstalKraków (-3.4%) - wycofałem środki ze stratą, wyniki i kurs rozczarowały
MedicalG (0%) - niska dynamika wzrostu zysków nieco rozczarowała
Polnord (-9.6%) - wycofałem połowę środków i wsdziłem w ACE, kurs Polnordu mnie rozczarował
Procad (+35%) - realizacja zysku, sprzedałem po kursie 2.39, wrócę tu po korekcie.

Ponad to, w maju wpadła mi blisko 5% dywidenda za Procad oraz około 15% za Polną. Generalizując, w maju mile zaskoczył Procad i Elemental Holding, największym rozczarowaniem był Danks i niezrozumiałe "gierki" zarządu. Niepokoją mnie perspektywy zakupu Raiffeisen przez PZU, ubieranie ubezpieczyciela w kredyty frankowe trochę przypomina swatanie Energii z kopalniami. Liczę na to że w trakcie długiego weekendu czerwcowego Grecy zostaną nakarmieni przez Niemców i grecka tragedia zostanie przesunięta o kolejne kilka miesięcy, co spowoduje ze na DAX i WIG powróci zieleń.

@serpico, mogę prosić o link do wypowiedzi Sławy Rabinowicza?

Cytat:
Popełniłeś dwa podstawowe błędy - uśredniłeś w dół i nie pozwalasz zyskom rosnąć. Masz tego świadomość?

Nie doprecyzowałem sytuacji. Spójrz na histrię moich transakcji na INK załączoną poniżej:

kliknij, aby powiększyć

Roczne wyniki INK zaowocowały masową wyprzedażą akcji na giełdzie co pogrążyło kurs w ciągu kilku sesji spychając tą pozycję na kilkunastoprocentową stratę. Wiedziałem że będę chciał w krótkim okresie tą pozycję zamknąć, po kilku sesjach pojawił się drugi bardzo duży spadek na akcjach. Był on spowodowany bezpodstawnym moim zdaniem wnioskiem o upadłość, postanowiłem to wykorzystać do dokupienia ("złapania dołka" - risky ;) ) akcji tak, aby uśrednić średnią cenę. Zgodnie z oczekiwaniem (bezpodstawny wniosek o upadłość) kurs odbił w górę i obecnie jest na niewielkim (-3%) minusie zamiast na kilkunastoprocentowym. Bardzo dużą stratę udało mi się zamienić na niewielką stratę, a to jest "wirtualna" korzyść.

Mogłem wtopić gdyby wniosek o upadłość okazało się że miał podstawy, albo gdyby wyleciał jakiś inny trup z szafy, miałem założony SL na tą okoliczność. Na szczęście się nie spełniło. Ciężko mi obiektywnie ocenić czy ta strategia była głupia czy nie, ale nie można jej odmówić skuteczności.

[quote]
A co do zamykania przynoszącej zyski pozycji - wiem jak trudno się przed tym powstrzymać, ale to droga donikąd. Musisz zwalczyć w sobie ten odruch.
[quote]
Ostatnie wyniki MedicalAlgoritmics nie oduczyły czekania na "sky is the limit" akcji których nie jestem pewien ;) Widzę opór przed dalszymi wzrostami, wydaje mi się że czas na zdrową korektę. Nie wykluczam że jeśli kurs Bytomia spadnie to wrócę.

Nie wiem, wzrosty w ciągu ostatnich sesji mnie nieco zaskoczyły.
Sprzedałem Bytom po kursie 2.42, zysk bliski 24%.

Minął kwiecień.
Miesiąc się zamknął pod kreską, poniżej rynku. Wynik portfela to -0.62% w porównaniu do WIG na poziomie +4.4%

W poprzednim miesiącu zrealizowałem zysk na akcjach:
* Rainbow (+21%) - Sprzedawałem za 24zł i 24.9zł. Zysk obiecujący, jednak można było wyciągnąć z tego jeszcze kilka procent, kurs dzis wynosi 26.50zł
* Mabion (+36%) - Sprzedane za 58.5zł, wydae mi się że wyszedłem w dobrym momencie.
* GTC (+7.9%) - Wszedłem pod koniec marca za 5.45zł, wyszedłem pod koniec kwietnia za 5.91zł.
* Energa (+11.9%) - Wyszedłem po średnim kursie bliskim 25.32zł. Po sprzedaży kurs urósł jeszcze do 27.2zł, jednak w wyniku ostatniej czystki w zarządzie spadł do 25zł.
* AssecoPol (+10.9%) - wyszedłem po średniej nieco powyżej 60zł.
* APSEnergy (+16.8%) - To był bardzo symboliczny pakiet, wolumen na akcjach APS jest bardzo niewielki. Wydaje mi sie że kluczowy dla dalszego kursu akcji będzie wynik Q1, to pokaże jak spółka sobie z burzą na wschodzie.

Oprócz powyższych plusów sprzedałem z blisko 18% stratą niewielki pakiet Arctic (3.52zł)

Ponad to, kupiłem akcje spółek:
*Ferro (12.1zł)
*InstalKraków (13.01zł, uśrednienie ceny w dół)
*Elzab (16.82zł)
*Selvita (18.72zł)
*Procad (1.78zł i 1.82zł)
*Bytom (1.95zł)
*Biomedlub (3.8zł)

kliknij, aby powiększyć

Mam na rachunku maklerskim 18% wolnych środków. Spodziewam się korekty w maju, nastrój raczej ostrożny. Maj przyniesie nam wyniki spółek za Q1, szalenie ciekawe i kluczowe będa dla mnie wyniki 11Bit, APS, Kernel, MedicalG, Elemental. Jesli rynek zaliczy jakąś zdrową korektę, Grecja znowu zostanie schowana do szafy i sytuacja na Ukrainie nie będzie bardziej patologiczna niż ma to miejsce dzisiaj, to powiększę ilość środków w portfelu maklerskim o 15-20%.

Halo, tu korekta!

W minionym tygodniu WIG się skurczył o 1.6%, natomiast mój portfel aż o 4.32%. Akceleratorem spadków była w głównej mierze korekta na akcjach Elemental Holding, spadki na Arctic i panika na MedicalG. Panika, która niemal w całości zjadła mój wirtualny zysk na tych papierach.

Zrealizowałem stratę/zysk na następujących akcjach:
100% akcji Airway Medix: +17.7%
100% akcji Arteria: +5.5%
100% akcji Capital Park: +7% (miałem nosa, kilka godzin po sprzedaży rozpoczął się rajd Capital Partners w dół)
około 50% akcji Arctic: -17.3%
około 50% akcji InstalKraków -11%

Do tego dwie nieudane akcje z daily tradingiem na papierach Millenium (-2%) oraz TFone (-7%) dają rezultat wszystkich powyższych operacji na -2%. Wniosek z powyższego: lepiej dam sobie spokój z daily ;)

W piątek na godzinę przed wystrzałem kursu Procad udało mi się kupić pakiet ważący 5-6% portfela po kursie 1.78zł. Mam w portfelu około 5% wolnych środków.

Z innej beczki, jak sądzicie - która bańka pęknie pierwsza? Gamedev czy spółki biotechnologiczne?

Jedną z żelaznych zasad których staram się trzymać przy zarządzaniu własnymi finansami, jest omijanie "interesów" Czarneckiego.

Miniony tydzień zamknął się poniżej rynku: portfel urósł 0.6% w stosunku do WIG na poziomie 3.29%. Mile zaskoczyła Energa, Mabion, MedicalG i Selvita, zanurkował natomiast kurs Instal Kraków spowodowany słabymi wynikami.

K Instal Kraków 17.12 - powiększenie pozycji, gra pod wyniki i wskaźniki. Dziś już wiem że gra przegrana.
K Danks 1.07 - Dokupienie akcji do mikropakietu z zeszłego tygodnia, stabilna spółka dywidendowa.
K Elemental 3.9 - Powiększenie pozycji, pozycja długoterminowa.
K Selvita 16.37 - Nowa pozycja, sądzę że bedę ją powiększał. Innowacyjna i dynamicznie rozwijająca się spółka o małym zadłuzeniu, wysoka rentowność kapitałów własnych i przyszłościowa branża - postanowiłem wejść (wczoraj) przed wynikami, obawiając się że dziś będzie za późno. Nie myliłem się, po wynikach spółka wystrzeliła +8.5%.

S Symbio 2.37 - Wyjście ze stratą 6.4%, poczekam z boku. Środki przeniosłem na Selvitę, co się okazało strzałem w dziesiątkę.
S MostalZab 2.38 - Zrealizowanie niewielkiego zysku około 4%, wydawało mi się ze przeniesienie tych środków na Instal Kraków będzie bardziej perspektywiczne.

kliknij, aby powiększyć

W poniedziałek powinna się pojawić reakcja na dzisiejsze posesyjne wyniki MedicalG i Arterii, a ponad to powinny się pojawić wyniki Mabionu i Arctic. Myślę że wyniki zadecydują o moim stanie posiadania (dokupienie lub sprzedaż) Arterii i Arctic.

Miniony tydzień zamknął się z wynikiem -0.58% w porównaniu do WIG na poziomie -1.2%, głównym aktorem spadków w zeszłym tygodniu była spółka Arctic. W piątek pod koniec dnia wpadł mi symboliczny pakiet spółki Danks. Po sesji pojawiły się wyniki Asseco (bez rewelacji) i Energi (dobre, propozycja dywidendy ponad 6%).

Najbliższy piątek przyniesie wyniki kilku spółek z mojego portfela - Arteria, Capital Partners, Elemental Holding, Instal Kraków, MedicalG. W portfelu mam 3.5% gotówki,

Dzień dobry,

mam trzy konkretne pytania.

1) Na czym dokładnie polegają wątpliwości KNF wobec DeGiro?
www.parkiet.com/artykul/139476...

2) Na stronie DeGiro przeczytałem że wszystkie środki są objęte funduszem gwarancyjnym, czymś na kształt naszego BFG (uogólniając, tak to zrozumiałem). Do jakiej kwoty środki zgromadzone w DeGiro są w ten sposób objęte "gwarancją"?

3) Pytanie praktyczne: Dziś o 9:00 sprzedaję pakiet akcji który posiadam w DeGiro i zlecam przelew na rachunek bankowy w Polsce. Kiedy środki będą zaksięgowane na koncie bankowym?

Arctic leci w dół (-7.36% w tej chwili) przy dużych obrotach. Macie jakieś podejrzenia co spowodowało ten lot nurkowy?

Kupiłem dwa niewielkie pakiety:
K APS Energy 3.15zł (podwojenie pozycji, zlecenie mi "wpadło")
K Energa 22.70zł (powiększenie pozycji o kolejne 15%).

Jutro wyniki Energii i Asseco Polska.

W trakcie minionej sesji dokupiłem dwa pakiety:
K Energa 22.95 (powiększenie pozycji o 150%)
K Elemental 3.94 (powiększenie pozycji o 5%)

Elemental traktuję długoterminowo, natomiast wejście w Energę to gra pod piątkowe wyniki i potencjalne info o dywidendzie. Spółka wydaje mi się niefundamentalnie przeceniona na fali łączenia kopalń i energetyki.

www.stockwatch.pl/komunikaty-s...

Elemental Holding przejął lidera Tureckiego rynku recyklingu. Informacja jest istotna nie tylko ze względu na populację rynku, ale również brak jego zagospodarowania, co w miarę ciążenia w kierunku Europy będzie musiało nastąpić. W Turcji zbiera się średnio 300 gram elektrośmieci na mieszkańca, w Polsce nieco ponad 3kg, przepisy Unijne "wymagają" minimum 4kg na mieszkańca. Jest co nadrabiać, a w połączeniu z nowoczesną linią do przemiału elektrośmieci w podstołecznym Grodzisku daje to świetny efekt synergii.

Przy okazji informacji o przejęciu lidera rynku Tureckiego, firma wypuściła krótki film informujący o profilu jej działalności:
www.elemental.biz/aktualnosci/...

Cytat:
(3 pokojowe domy w średnim mieście to koszt działki w Polsce)

Masz na myśli Niemcy wschodnie teraz, prawda?
Regularnie bywam za granicą, nigdy nie spotkałem się z sytuacją w której mieszkania na miejscu były by w cenie nawet podobnej do tych w Warszawie, niemal zawsze są droższe. Niemal, bo wyjątkiem są niemcy wschodnie, jednak wyludniają się one w tempie szybszym niż Polska wschodnia.

Cytat:
tak się walczy z bezrobociempuke_l , ta katastrofa demograficzna będzie nam się odbijała na gospodarce i giełdzie przez następne dziesiątki lat.
a potem lewicowa banda będzie chciała ściągać emigrantów z innych krajów... Afryki, Azji itd. i zafundujemy sobie kolejną katastrofę tak jak obecnie francuzi czy Holendrzy.

Zgadzam się z wagą oddziaływania sytuacji demograficznej na gospodarkę, jednak nie do końca znane jest jakie dodatkowe efekty będzie to miało na naszą gospodarkę. Dziurę demograficzną możemy uzupełniać również przybyszami zza wschodnej granicy, szczególnie w kontekście konfliktu na Ukrainie, podobnie w innych postsowieckich demoludach.

Miniony tydzień zamknął się z wynikiem wysoko powyżej oczekiwań. Wystrzelił kurs akcji na Airway Medic i Mabion, znaczące wzrosty pojawiły się na Asseco Polska, Elemental, Instal Kraków, MedicalG oraz Rainbow. Właściwie jedyny walot który zaliczył spadki to APSEnergy, co można interpretować jako korektę.

W minionym tygodniu udało mi się powiększyć o 50% pakiet na MedicalG (237,50zł) i Mabion (48,99zł), o około 35% na InstalKraków (17,15zł) oraz kupić na spadkach niewielki pakiet akcji spółki Symbio. Wyszedłem z wynikiem około zera z papierów spółki Kernel - zbyt duże ryzyko geopolityczne. Jeśli statystyki myfund.pl nie kłamią, cały portfel się zamknął w mijającym tygodniu z wynikiem około 5.1%.

Nastroje zdecydowanie bycze. W przyszłym tygodniu w piątek powinny się pojawić wyniki roczne Asseco Polska.
Jeśli rynek pozwoli, rozważam dokupienie akcji Symbio, Airway Medix, Instal Kraków, MedicalAlgoritmics oraz w przypadku dalszej korekty APS Energy.

kliknij, aby powiększyć

O dziwo poniedziałek był dniem zupełnie przeciętnym, mimo że cały miniony tydzień w ogólnym rozrachunku był zdecydowanie pozytywny. Zgodnie z zapowiedziami sprzedałem wszystkie akcje CDR wychodząc z tej inwestycji blisko zera (+0.6%) co z perspektywy czasu było błędem - w ciągu tego tygodnia akcje CDR których już nie miałem wzrosły blisko 7%.

Do wolnych środków z CDR postanowiłem dodać wolne środki z konta oszczędnościowego wielkości 25% wartości portfela i ruszyłem na zakupy. Padło na akcje:
* Arctic (+2%) - wydaje mi się ze spółka wychodzi z korekty w trendzie wzrostowym, redukuje zadłużenie, zyskuje podwójnie na niskich cenach surowców.
* Rainbow (+3.7%) - imponująca poprawa wyników w ostatnich miesiącach i perspektywy dużej dywidendy skłaniają mnie aby zostać tu na dłużej.
* Energa (+2.8%) - udało mi się na tej spółce zarobić kilkukrotnie, mam nadzieję że tym razem Skarb Państwa nie wywinie jakiegoś numeru. Katalizatorem kupna była seria informacji o tym ze konsolidacja branży energetycznej nie nastąpi w tym roku, spółka fundamentalnie wygląda bardzo dobrze, w obliczu braku bonusu w postaci kopalń w tym roku, dobrze wygląda również perspektywa dywidendy.
* Asseco Polska (-0.1%) - po prostu, stabilna spółka dywidendowa :)

Miłym zaskoczeniem w tym tygodniu były dwie spółki z NC które posiadam w portfelu - APS Energy oraz Mabion.

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

Żałuję że nie miałem dziś żadnych wolnych środków, szczególnie w perspektywie przeceny na akcjach Instal Kraków. Za wyjątkiem najbliższego poniedziałku (wyniki mostostal zabrze) nic nie wskazuje na jakieś planowane przypływy emocji na akcjach spółek które posiadam. Planuję zasilenie portfela dodatkowymi środkami w drugiej połowie przyszłego tygodnia i jeśli rynek pozwoli planuję je przeznaczyć otwarcie nowych pozycji (rozważam MINERAL, SYMBIO lub VISTAL) lub dokupienie INSTAL KRAKÓW, MABION lub MEDICALG.

Podpisuję sie pod prośbą o analizę ostatniego raportu finansowego.
Spółka jest fundamentalnie bardzo solidna, dynamicznie rozwija sprzedaż i powinna dużo zyskać na inwestycjach w infrastrukturę kolejową w Polsce, jednak sporym zagrożeniem (mam wrażenie że zagrożeniem które w dużej mierze jest/było już zdyskontowane w cenie akcji) jest duża waga klientów ze wschodu. Obawiam się że cena hrywny i rubla oraz sytuacja geopolityczna wokół Rosji nie sprzyja ekspansji na ten rynek.

@flesz

Wierzę nie tyle w branżę recyklingu co konkretnie w spółkę Elemental, stąd tak duża i nienaturalna waga w portfelu (kilkukrotnie dobierana). Ostatnie dni potwierdzają że trzymanie tych papierów było i jest dobrym pomysłem. Spółka EZO z punktu widzenia technologii i innowacji faktycznie wygląda ciekawie, ale jej kondycja finansowa (mimo rewelacyjne skuteczności w pozyskiwaniu dotacji) wydaje mi się zbyt ryzykowna.

@Masa

Naprawdę chciał bym się mylić, ale obawiam się że Wiedźmin jest już w cenie. Wskaźniki ceny do zysku są porażająco niekorzystne, nawet jeśli Wiedźmin się sprzeda oszałamiająco. Obawiam się że każda inna ocena po premierze niż 9.5-10/10 będzie odebrana przez rynek negatywnie. Ponad to, nic nie wskazuje na to aby po premierze Wiedźmina było coś jeszcze na tyle mocnego, aby uzasadniło kosmiczną wycenę akcji. Niepokojący jest dla mnie również fakt, że w czasie developmentu Wiedźmina 3 (jak głosiły serwisy branżowe) kilku kluczowych programistów przeszło do konkurencji (notowanej zresztą na GPW). Jestem na tyle mocno związany z branżą IT, że wiem jak dużym ryzykiem może być odejście kluczowych programistów lub projektantów. Tak jak napisałem, chciał bym się mylić, ale zbyt duzo tu ryzyk.

Sprzedałem wszystkie akcje Sygnity które miałem z prawie 9% stratą - analizując negatywny raport za "Q4" doszedłem do wniosku że środki zainwestowane w te akcje szybciej odrobią te straty na innych papierach. Trudno, tym razem się nie udało. Planuję dobrać do portfela dwa niewielkie pakiety dobrze rokujących spółek z NC, oraz dwa większe pakiety jakiejś stabilnej spółki dywidendowej (poszukiwania w trakcie).

Ciekaw jestem co w kontekście porozumienia z Grecją przyniesie giełdowy poniedziałek :)

Cześć!

Postanowiłem się nieco podzielić przed szerszym gronem moimi decyzjami inwestycyjnymi. Mam nadzieję że komentarze innych inwestorów pozwolą spojrzeć na moje inwestycje z niego innego punktu widzenia, tak aby móc doskonalić sztukę podejmowania inwestycji oraz uniknąć błędów podejmowanych w przeszłości.

Na giełdzie inwestuję z dłuższymi przerwami od kilku lat, od około pół roku znacznie intensywniej niż wcześniej. Wydaje mi się że jeśli Rosja nie zajmie Kijowa lub krajów Bałtyckich, lub z eurozone nie wyleci ktoś inny niż Grecja, stopy zwrotu na giełdach powinny dać dużo większą stopę zwrotu niż "przechowalnie" w postaci lokat.

Portfel zróżnicowany, pełen zarówno spółek które uważam za długoterminowe (ELEMENTAL, MEDICALG) lub ryzykowne o potencjalnie dużym zwrocie (MABION, AIRWAY), ale również średnio/krótkoterminowe lub spekulacyjne. Nie mam celu inwestycyjnego, na chwilę obecną staram się po prostu aby kwota którą obracam rosła. Dużo większą uwagę przywiązuję do fundamentów niż analizy technicznej.

W przeciągu ostatniego półrocza zamknąłem na plusie pozycje na spółkach Energa, PKN, KERNEL, natomiast na minusie na CZTOREBKA i SYGNITY. Lekcja którą dostałem od Czerwonej Torebki, Sygnity i 11Bit (chociaż to ostatnie będę trzymał w portfelu i uśredniał) skutecznie zniechęciła mnie do prób "łapania okazji" i owczej spekulacyjnej szarży w nadzieji urwania kilku procent w ramach daily.

Obecny stan portfela:

kliknij, aby powiększyć

Benchmark w stosunku do WIG:

kliknij, aby powiększyć

Sądzę że przy najbliższej okazji będę starał się wyjść/redukować CDPROJEKT, SYGNITY i zwiększyć pozycję na INSTALKRK oraz może Trakcji. Rozważam również przeniesienie części środków z konta oszczędnościowego na nieokreślone jeszcze stabilne spółki dywidendowe z fundamentalną perspektywą zwiększenia kursu akcji lub zainwestowanie niewielkich parkietów w potencjalne "złote strzały". Branże które staram się szczególnie obserwować to medycyna, farmacja, recycling oraz IT. Będę wdzięczny za propozycje i komentarze poprzedzone merytorycznymi argumentami.

Zapraszam do dyskusji wave
Antonov

Informacje
Stopień: Oswojony
Ostatnia wizyta: 15 stycznia 2021 12:39:25
Liczba wpisów: 40
[0,01% wszystkich postów / 0,02 postów dziennie]
Punkty respektu: 3

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 1,078 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +159,35% +31 869,56 zł 51 869,56 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d