IDEABANK - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7

IDEABANK [IDA]

AKTUALNY KURS: 2,37 zł (+12,86%) 13-12-2018 17:04
addison
Wpisów: 1 549
Wysłane: 24 marca 2015 12:31:15
Czy ktoś się zastanawia?

Z zasady uważam, że IPO to zarobek dla sprzedających, z zasady jest drogo lub bardzo drogo, bo nikt tanio nie sprzedaje. Przypadek Aliora o kreatywną księgowość przed IPO a potem odpis nie buduje mojego zaufania do IPO banków. Często dopiero gdy kasa z IPO wpłynie to spółka nabiera wartości(Work Service). Kto z inwestorów pamięta IPO LC Corp ze stajni LC i mega akcję kredytową wraz z IDM, potem debiut i zjazd powinien dobrze przemyśleć zaangażowanie przy IPO.

Bercik40
Wpisów: 491
Wysłane: 24 marca 2015 13:53:13
Ja natomiast nie mam przekonania do spółek Pana Czarneckiego. Na jego emisjach to raczej on zarabiał i taki też jest cel emisji. Nie uważam natomiast banku za złą inwestycje. Jednak zakupu dokonam dopiero po 50% przecenie. Na razie do worka obserwacyjnego i tyle binky

kazekc
Wpisów: 76
Wysłane: 24 marca 2015 14:02:04
Witam, też mam wątpliwości: czy nie jest to szukanie frajerów bo kiepsko z kasą, ze względu na sprawy ukraińskie?

UkrainianAntonov
Wpisów: 34
Wysłane: 24 marca 2015 15:26:39
Jedną z żelaznych zasad których staram się trzymać przy zarządzaniu własnymi finansami, jest omijanie "interesów" Czarneckiego.

oczkers
Wpisów: 137
Wysłane: 24 marca 2015 16:35:20
Jakby nie patrzeć to jest bank czyli dużo osób i instytucji będzie zainteresowanych żeby wrzucić kawałek do worka i prawdopodobnie wejdę trochę większą sumką żeby wyrzucić zaraz po debiucie. Widzieliście jakiś artykuł z podstawowymi wskaźnikami (ale nie prognozowanymi angry3)czy wszystko trzeba samemu liczyć?

addison
Wysłane: 24 marca 2015 17:18:30
Zdaję sobie sprawę, że całe siły u LC poszukujące zysków poszły w kierunku maksymalizacji Idea, szczególnie, że stary bank ma sporo frankowych a to powoduje, że bank nie będzie już tak dynamicznie walczył bo niestety jest zatkany frankami. Skupia się na obsłudze tego felernego aktywa, trupy tam na pewno wypadają.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 9 483

Wloczykij
Wpisów: 620
Wysłane: 24 marca 2015 19:42:38
Przypuszczam że de facto znaczna część środków z emisji, zamiast na akcję kredytową to pójdzie na zakup aktywów od innych spółek Czarneckiego, tak aby dać wytchnienie grupie, mającej kłopoty z rentownością. Przykładowo spółka spłaci zakupiony pakiet akcji Open Finance, który nabyła za ponad 12 zł za akcję (obecnie na GPW cena niecałe 6 zł).

Też myślę że może coś kupić od Getin Noble Banku bo jest to spółka ze sporymi problemami przez kredyty frankowe.

Być może debiut da zarobić a być może będzie jak z Open Finance a więc po niewielkim wzroście trend boczny a później spadki.

Przypuszczam że instytucje jeśli wejdą to tylko jeśli Czarnecki wyraźnie obniży cenę emisyjną, np. do 25 zł. Mimo wszystko nie będzie to atrakcyjny poziom do wejścia, bo wyniki 2014 r. to skutek konsolidacji świeżo przejętych spółek, które nie wiadomo jak się będą zachowywać w dłuższym horyzoncie czasu.
Nikt by nie pamiętał o dobrym Samarytaninie, gdyby miał tylko dobre intencje. By przejść do historii, musiał mieć też pieniądze. — Margaret Thatcher

addison
Wysłane: 24 marca 2015 20:05:56
Tutaj analiza bliźniaka, Getin Noble:

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,17649519,Wzrost_kosztow_pograza_wyniki_finansowe_Getin_Noble.html?biznes=wroclaw#BoxBizLink

a wycinek:

"Największe odpisy dotyczyły kredytów hipotecznych (aż 376 mln zł, ponad dwa razy więcej niż w 2013 r.), co jest poniekąd zrozumiałe, bo Getin w latach nieruchomościowego boomu był znany z wyjątkowo liberalnej polityki kredytowej. Teraz zaczyna ją odchorowywać. Bank pociesza, że większość 20-procentowej "górki", jeśli chodzi o tworzone odpisy, to efekt realizacji zaleceń inspekcyjnych nadzoru bankowego, który najwyraźniej doszedł do wniosku, iż księgowość Getin Noble Banku jest prowadzona niewystarczająco konserwatywnie."

Tym samym to IDEA bank jako nieobciążony tymi gniotami może właśnie pomagać grupie w różny sposób.

Dodać trzeba, że frank podrożał znacznie niedawno i w tym roku getin poczuje mocniej ten portfel. Wiadomo jak działa LC, sprzedają na wyższym ryzyku ale za wyższą marżę. Kto prowadzi biznes to wie, że nie zawsze dostanie leasing np w EFL, ale w IDEA Leasing uda się załatwić temat.

Swoją drogą ciekawe jak sobie poradzi PKO BP z portfelem frankowym przejętym od Nordea. Może tam jakościowo jest lepszy, ale sporo tego naprodukowali.
Edytowany: 24 marca 2015 20:10

addison
Wysłane: 24 marca 2015 21:11:44
Krótko: wygląda mi to na drugie LC Corp i wcale mnie to nie dziwi! Przecież w IPO ma być drogo i k... jest! Szukajcie wartości a nie rentowności, ta na poczet IPO na pewno się znalazła. A czy wartość także? ta prawdziwa oczywiście :)

Z prospektu:

kapitały własne grupy IDEA 1.476 mld PLN, w aktywach wartości niematerialne, które każdy bardzo "lubi" aż 906mln

Emisja to 20mln nowych akcji po 32PLN, całość warta 640mln, dotychczas istnieje 66,7mln akcji.

Czyli tak: na teraz cena księgowa jednej akcji to 22,12 PLN. LC chce sprzedać akcje po cenie C/WK blisko 1.5. Tym samym po emisji wartość księgowa akcji wzrośnie do 24.4PLN.

tylko co z tymi wartościami niematerialnymi na 906mln? Ano tutaj się wszystko wyjaśnia :)

Z prospektu, strona 126: Główne aktywa niematerialne: bazy danych, licencje 84mln, wartość firmy 710mln, znak towarowy 84mln.

Na "wartość firmy" składają się poszczególne "wartości":

TAX Care 190mln,
GET Back 230mln, (może ktoś się wypowie o rzetelności wyników tej spółki, strona 15 w prospekcie)
IDEA Money 177mln,
Znak towarowy TAX Care 62mln,
IDEA Expert 72mln
Znak towarowy SKY Tower 15mln
All Money 26mln

Czy kogoś jeszcze to dziwi, że w kapitałach własnych 61% to wartość aktywów niematerialnych?

Zerknąłem do lidera czyli do PKO BP: Dla porównania w PKO BP(grupa) WNiP w całości kapitałów własnych wynoszą 12%(3.37mld z 27.6mld ) z czego oprogramowanie to 50%(1.7mld), tutaj ponad 61%(906mln z 1.47mld) a oprogramowanie to tylko niecałe 10%. To jest żart, czy kpina z inwestorów? Szczerze, że takie coś KNF przepuścił, szczególnie patrząc na wykaz powyżej(Get back za 230mln powyżej księgi haha)

Czy LC poprzez takie księgowanie "wartości firmy" uważa, że jego brand jest więcej wart niż PKO BP? Niewiele brakuje aby nominalnie był więcej wart! Nie chcę sprawdzać jak to jest przy PZU, mBanku, Handlowy, Orlen PeKaO itd bo okaże się, że te IDEA bije ich na głowę.

podsumowując: Na moje, Idea Bank idzie po realny kapitał po to aby ten bilans wyglądał normalniej, bo przy takich WNiP bilans aby był normalny to ten bank potrzebuje nie 800mln a 7mld! , dopiero wtedy będzie miał proporcje jak u lidera.

Tym samym za kasę inwestorów z emisji LC chce zbudować wartość banku, bo na razie to ociera się o kreatywną księgowość.

Wracając do wyceny i odliczając od kapitałów własnych WNiP(bo nie chcemy i nie uważamy tego za wartość) cena księgowa jednej akcji przed emisją wynosi: 576mln PLN dzieli się na 66,7mln akcji daje to WK jednej akcji na poziomie 8,63PLN. Po sukcesie emisji cena (po odliczeniu WNiP) wyniesie 14PLN (1.21mld PLN dzieli się na 86,7mln akcji).

Tak jak pisałem na początku rentowność się znalazła bo musiała się znaleźć, ciekawe czy bez emisji ta rentowność byłaby do utrzymania w kolejnych 2 latach na bilansie bez nowej kasy od inwestorów.

taka to IDEA :) ale bez mojej kasy.
Edytowany: 24 marca 2015 21:31

AnalizujWgrywaj
Wpisów: 148
Wysłane: 24 marca 2015 22:06:30
Idea Bank skupuje "martwe dusze". Parę dni temu dostałem od nich wezwanie do zapłaty. Twierdzą, że odkupili mój dług. Dług powstał rzekomo z powodu niedopłaty z tytułu umowy ze stycznia 2001r. Tak z przed z górą 13 lat. Kwota w sumie jest niewielka ale nawet jeżeli jakiś dług był, bo nie pamiętam żadnej umowy z przed 13-tu lat, to juz się przedawnił. Bank działa nieetycznie. Wykupuje za grosze przedawnione długi (martwe dusze), czasami to dosłownie kilka złotych (tak jak w moim przypadku) dolicza odsetki które kilkakrotnie przewyższają kapitał i wysyła wezwanie do zapłaty na zasadzie "a nuż się uda" może jeleń zapłaci.Taka prawda pozdr

mindek
Wpisów: 936
Wysłane: 25 marca 2015 11:06:33
Puls Biznesu troszkę łagodniej bez konkretnych liczb, ale też pokazuje, że jest drogo.

"Spółka z imperium Leszka Czarneckiego jest jak bigos, a nie wszyscy lubią tę potrawę — uważają zarządzający z TFI

Cena maksymalna akcji Idea Banku, równa 32 zł, to zbyt dużo — zgodnie mówią zarządzający, ankietowani przez „PB”. Ich zdaniem bank, kierowany przez Jarosława Augustyniaka, nie ma podstaw, by oczekiwać wyceny na poziomie prawie dwukrotności wartości księgowej."

całość: http://pulsbiznesu.pb.pl/4039148,75721,ile-jest-warte-kolejne-dziecko-czarneckiego

W sumie ceną odniesienia wartości księgowej powinno być 8.4PLN, wtedy byłoby uczciwiej, szczególnie, że zyski w 2014 to np. "Na transakcjach z jednostkami powiązanymi, głównie TU Europa, Idea zarobiła w 2014 r. 291 mln zł przed podatkiem. Zdejmując wydarzenia jednorazowe, wynik sięgnął około 140 mln zł."

Jutro jest czat na stronie http://www.sii.org.pl/8771/aktualnosci/czat-inwestorski/czat-inwestorski-pierwsza-oferta-publiczna-akcji-idea-banku.html#ak8771

Czy SW przedstawi swoją analizę IPO?

win1248
Wpisów: 524
Wysłane: 25 marca 2015 13:23:59
Jedna rzecz to jakość banku a druga czy IPO będzie na plusie, wszystko zależy od tego jak bardzo LC się postara żeby debiut wypadł dobrze, na pewno nie liczy na szczęście, bo szczęście jak mawiał wielki szu trzeba sobie zorganizować. Wystarczy przekonać kilka fundów a one zakochane będą bez pamięci i zrobią co należy.

Druga rzecz, debiutować będą akcje i PDA. Więc zaprzyjaźnione lub przekonane TFI mogą brać na debiucie akcje od LC i przyjaciół, a PDA tradycyjnie będą chodzić niżej, drobni dostaną PDA.

A i jeszcze te zyski na transakcjach wewnątrz grupy to już jest przegięcie. Skoro transfer był możliwy w kierunku do Idea Banku w celu podpicowania zysków na IPO, po IPO bardzo prawdopodobny jest transfer w drugą stronę.
Edytowany: 25 marca 2015 13:33

robertkk
Wpisów: 5
Wysłane: 27 marca 2015 15:58:02
addison napisał(a):

Swoją drogą ciekawe jak sobie poradzi PKO BP z portfelem frankowym przejętym od Nordea. Może tam jakościowo jest lepszy, ale sporo tego naprodukowali.

Nie znam jakości portfela, ale wynika, że Nordea miała kredyty na około 4 mld CHF i 500 mln w EUR. Przy sprzedaży, PKO BP dostał kredyt w tej wysokości od Nordea AB na 7 lat.
Zabezpieczyli się też od ryzyka, więc można powiedzieć, że wpływ (negatywny) znikomy.

http://www.raportroczny2013.pkobp.pl/pl/strategia-rozwoj/nabycie-przez-pko-bank-polski-sa-spolek-z-grupy-kapitalowej-nordea-bank-ab

addison
Wysłane: 27 marca 2015 16:42:11
Oni zabezpieczyli sobie finansowanie, mi bardziej chodzi o jakość portfela w obliczu wzrostu CHF.

Jak widzą spółkę analitycy z portalu stock-watch, czy będzie analiza czy suche liczby?

addison
Wysłane: 28 marca 2015 22:48:01
Wracając do emisji, trudno mi sobie wyobrazić jak ten biznes będzie wyglądał za 2-3 lata gdyby emisja nie doszła do skutku. Każdy wie, że leszkowe biznesy od poziomu zero rosną gwałtownie, z ogromną dynamiką. Potem dynamika wygasa a do głosu dochodzą ryzyka, które zaczynają się materializować. Wystarczy zerknąć na ostatni artykuł w gazecie o wynikach Getin noble, 12% niespłacanych kredytów, najwięcej w branży!

Także mam wrażenie, że dopóki rośnie z okresu niemowlęcego to rośnie a potem trzeba model skeszować a gdzie to skeszować jak nie na GPW biorąc gotówkę od tfi?

Marzy mi się aby te tfi, ofe raz powiedziały stop i nie dały kasy mówiąc: przyjdźcie na rynek za 3 lata jak okrzepniecie, poradzicie sobie z wysypywanymi kredytami. IDEA obecnie na rynku rozdaje produkty wszystkim byle robić szybki wynik. Wziąć u nich coś w leasing to żadna sztuka, dadzą każdemu auto, kto ma działalność, bez problemu!

Na moje IDEA musi się sprzedać inaczej może mieć problemy z portfelem na tym bilansie i na tych aktywach za 2 lata.

Te 900mln WNiP tak bije po oczach, że ślepy zobaczy, że to jest warte 20% tej wartości.

flesz
Wpisów: 1 448
Wysłane: 29 marca 2015 13:52:42
AnalizujWgrywaj napisał(a):
Idea Bank skupuje "martwe dusze". Parę dni temu dostałem od nich wezwanie do zapłaty. Twierdzą, że odkupili mój dług. Dług powstał rzekomo z powodu niedopłaty z tytułu umowy ze stycznia 2001r. Tak z przed z górą 13 lat. Kwota w sumie jest niewielka ale nawet jeżeli jakiś dług był, bo nie pamiętam żadnej umowy z przed 13-tu lat, to juz się przedawnił. Bank działa nieetycznie. Wykupuje za grosze przedawnione długi (martwe dusze), czasami to dosłownie kilka złotych (tak jak w moim przypadku) dolicza odsetki które kilkakrotnie przewyższają kapitał i wysyła wezwanie do zapłaty na zasadzie "a nuż się uda" może jeleń zapłaci.Taka prawda pozdr

Kiedyś kopałem się o 30 zł z Getin Bankiem - dla zasady. Wymiana pism, maili, telefonów i dopiero po kilku miesiącach przyznali mi rację i odpuścili. A ile jest takich którzy na takie 30 zł machną ręką dla świętego spokoju?
Tak działają chyba wszystkie spółki ze stajni Czarneckiego. W moich oczach ten człowiek to taki "oszust" pod krawatem - przykładem może być sprawa z polisolokatami.

Najciekawsze jest to, że i tak znajdą się chętni na obejmowanie akcji Idea Bank po tej chorej cenie.

addison
Wysłane: 2 kwietnia 2015 08:29:48
naród to jednak kupił, po 24, ale kupił.

Leszek sprzedał kolejny projekt, skasował do biznesu blisko 500mln tym samym Idea bank dostała kasę aby podreperować nadmuchany bilans i zbudować wartość.

Brawo leszek a nasze instytucje- szkoda nawet komentować. czym one się kierowały składając zlecenie? Reklamami bo tych jest wszędzie pełno, a wiadomo jak słaby towar to reklama musi iść szeroko.

szkoda, że analitycy ze SW nie wystawili swojej laurki, ale rozumiem, reklama się wyświetla to nie można kopać zleceniodawcy.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 9 483
Wysłane: 2 kwietnia 2015 09:24:15
Cytat:
szkoda, że analitycy ze SW nie wystawili swojej laurki, ale rozumiem, reklama się wyświetla to nie można kopać zleceniodawcy.

To nie tak Addison...
Po prostu IPO przypadło w okresie raportowym, a my mamy tak naprawdę jednego człowieka, który zajmuje się bankami. Zdarza nam się pisać mało korzystnie o spółkach nawet jak mamy z nimi jakieś relacje biznesowe.

vilnouve
Wpisów: 28
Wysłane: 2 kwietnia 2015 09:47:00
to może już po IPO poprosimy o analizę :)

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7