ELEMENTAL - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7

ELEMENTAL [EMT]

AKTUALNY KURS: 1,12 zł (+0,90%) 23-08-2019 17:00
ICEmann
Wpisów: 38
Wysłane: 27 października 2013 07:34:39 przy kursie: 3,00 zł
Witam,

ponieważ do tej pory nie było na SW wątku poświęconego Elemental,
postanowiłem go założyć. Spółka wydaję się być perspektywiczna, a jej dobre wyniki,
znacząco odbiegają od większości spółek z NC.
Edytowany: 27 października 2013 09:55

Scarry
Wpisów: 4 375
Wysłane: 27 października 2013 17:42:05 przy kursie: 3,00 zł
a coś więcej o spółce napisałbyś? Branża ciekawa i w sumie serio przyszłościowa.

Wyniki faktycznie bardzo ładne, choć cena/zysk już napięte mocno...
* "Diversification is protection against ignorance, it makes little sense for those who know what they’re doing." W. Buffet.
* "Pasja rodzi profesjonalizm, profesjonalizm daje jakość, a jakość to jest luksus w życiu." J. Walkiewicz
Edytowany: 27 października 2013 17:43

slawek_wr
Wpisów: 123
Wysłane: 28 października 2013 21:41:51 przy kursie: 2,95 zł
Kod:
mod:treść usunięta za wypowiedzi nie dotyczące spółki.

Tak dla małej lektury,

Aktualne zestawienie spółek z branży recyclingu, dane z stooq.pl:

KREC ................ c/z = 30, c/wk = 2,3
MO-BRUK ........... c/z = 19, c/wk = 0,8
HARPER ............. c/z = 32, c/wk = 6,4

ELEMENTAL ....... c/z = 16, c/wk = 2,0

Mo-bruk ma wskaźniki niskie z powodu sytuacji w firmie. Po pierwsze prezes ma stanąć prze sądem (informacja z gazety krakowskiej)
po drugi wysłano skargę na działania spółki do UE
po trzecie w ciągu ostatnich tygodni odeszło dwóch z rady nadzorczej

Może się mylę, ale na tym tle pozostałych 2 spółek wygląda na to, że Elemental ma potencjał do wzrostu o 100 %.

Do tego należy zauważyć, że Elemental po ostatnich emisjach ma w kasie kilkadziesiąt mln zł i niedługo przy zmianie parkietu również planowana jest emisja 24,5 mln akcji co powinno dołożyć kolejne ok. 75 mln zł. Mając taki kapitał nie dziwi ekspansja przy przejmowaniu firm zarówno polskich jak i niemieckich. Konsolidacja na rynku z pewnościa poprawi przychody i zyski.

Ja tu widzę naprawdę duży potencjał, szczególnie porównując spółkę z konkurencją z branży.
Edytowany: 28 października 2013 22:39

slawek_wr
Wysłane: 28 października 2013 22:01:11 przy kursie: 2,95 zł
Kod:

W każdym razie nie zmienia to faktu, że spółka ma niskie P/E i potencjał do wzrostu. Jeśli ktoś się nie zgadza, to chętnie poczytam merytoryczne wypowiedzi. Teresa zapraszam.
Edytowany: 28 października 2013 22:40

Scarry
Wysłane: 28 października 2013 22:06:47 przy kursie: 2,95 zł
Kod:

z mojego punktu widzenia spółka ma dla mnie wysokie P/E. To że firmy z jej branży są również overpriced w żaden sposób nie zmienia tego że ona konkretnie jest za wysoko wyceniona. Wycena porównawcza to żaden bóg ani aksjomat.

Po prostu wygląda na to że cały sektor jest przegrzany i należy w takim razie trzymac się od niego z daleka.
Kod:

wygląda na to że sektor jest w fatalnym momencie do inwestowania. Ba! To zestawienie wręcz krzyczy żeby go omijać.
* "Diversification is protection against ignorance, it makes little sense for those who know what they’re doing." W. Buffet.
* "Pasja rodzi profesjonalizm, profesjonalizm daje jakość, a jakość to jest luksus w życiu." J. Walkiewicz
Edytowany: 28 października 2013 22:41

slawek_wr
Wysłane: 28 października 2013 22:15:19 przy kursie: 2,95 zł
Kod:

Proszę podaj więc (bez sarkazmu) jakie akceptujesz P/E ( bo widzę , że poziom 16 jest wysoki) dla branży recyclingu. Czy poziom 3-6 będzie odpowiedni ? Czy przesadziłem i 8-10 będzie adekwatny dla tej mało przyszłościowej branży. Nie sądzę, bowiem, aby P/E miało być niższe od wymienionych przeze mnie.

P.S.
Ile wynosi średnie P/E dla branży recyclingu na świecie , w Europie ? ile wynosi średnie P/E dla GPW?
Ja znam odpowiedzi. Sądzę, że ty też, bo zabierasz zdanie i jego bronisz.
Edytowany: 28 października 2013 22:42

Scarry
Wysłane: 28 października 2013 22:26:59 przy kursie: 2,95 zł
znowu obracasz się cały czas przy porównywaniu do kolejnych rynków. Wg mnie błędnie. Jest wiele dziedzin (soft, gry, hightech-medical) które w Europie i USA mają średnią P/E duzo wyższą niż w Polsce. Wcale nie znaczy to z automatu że polskie firmy bedą szły w górę. Bo magicznie z jakiegoś powodu muszą dorównać do średniej dojrzałego rynku. NIE MUSZĄ. To nie jest dojrzały rynek i tu nic nie musi stać się tak jak tam.

Akceptuje P/E poniżej 10, zdecydowanie poniżej jako okazja inwestycyjna. Powyżej zaczynają się schody i to nie do końca niezależnie od branży.
Edytowany: 28 października 2013 22:28

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 9 703
Wysłane: 28 października 2013 22:37:14 przy kursie: 2,95 zł
Panowie dosyć. Rozmawiacie na poziomie nieakceptowalnym na tym forum. Wszystko można powiedzieć grzeczniej i z mniejszym bagażem emocji.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Wysłane: 28 października 2013 22:43:36 przy kursie: 2,95 zł
slawek_wr napisał(a):
Kod:

W każdym razie nie zmienia to faktu, że spółka ma niskie P/E i potencjał do wzrostu. Jeśli ktoś się nie zgadza, to chętnie poczytam merytoryczne wypowiedzi. Teresa zapraszam.

Czy masz na myśli moją personę???

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Wysłane: 29 października 2013 16:27:55 przy kursie: 3,00 zł
Hmm, tak z ciekawości zerknąłem na spółkę...
Może czegoś nie dostrzegam, ale czy Elemental nie zajmuje się głównie handlem złomem?

Jeśli tak jest jak myślę to warto zerknąć np na ten art. :
hutnictwo.wnp.pl/rynek-zlomu-s...
Cytat:
- Pomimo dobrych i wysokich cen złomu, można spodziewać się trudniejszej sytuacji firm złomowych. Wynika to z braku surowca i coraz większej konkurencji na rynku. Rynek złomu staje się coraz bardziej ciasny, do Polski napływa co raz więcej firm z obcym kapitałem, tworząc swoje filie na terenie naszego kraju. Jeszcze kilka lat temu spekulowano nad konsolidacją rynku i obawiano się monopolizacji kilku największych graczy. Obecnie jesteśmy świadkami skrajnie odmiennej sytuacji i rozdrobnienia rynku.
Edytowany: 29 października 2013 16:37

slawek_wr
Wysłane: 29 października 2013 16:57:17 przy kursie: 3,00 zł
Sprawdź anty kto wszedł do RN, kto objął ostatnie emisje akcji, ile pozyskano i pozyskają w najbliższej emisji pieniędzy. Co kupiono i co kupią. To właśnie ELEMENTAL konsoliduje.

Aczkolwiek zawsze można stanąć z boku i obserwować.

flesz
Wpisów: 1 448
Wysłane: 29 października 2013 17:27:22 przy kursie: 3,00 zł
anty_teresa napisał(a):
Hmm, tak z ciekawości zerknąłem na spółkę...
Może czegoś nie dostrzegam, ale czy Elemental nie zajmuje się głównie handlem złomem?

Jeśli tak jest jak myślę to warto zerknąć np na ten art. :
hutnictwo.wnp.pl/rynek-zlomu-s...
Cytat:
- Pomimo dobrych i wysokich cen złomu, można spodziewać się trudniejszej sytuacji firm złomowych. Wynika to z braku surowca i coraz większej konkurencji na rynku. Rynek złomu staje się coraz bardziej ciasny, do Polski napływa co raz więcej firm z obcym kapitałem, tworząc swoje filie na terenie naszego kraju. Jeszcze kilka lat temu spekulowano nad konsolidacją rynku i obawiano się monopolizacji kilku największych graczy. Obecnie jesteśmy świadkami skrajnie odmiennej sytuacji i rozdrobnienia rynku.

przecież ten artykuł jest sprzed ponad 1,5 roku

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Wysłane: 29 października 2013 17:44:32 przy kursie: 3,00 zł
No jest, ale jak widać po choćby Dropie to o czym piszą się materializuje... Orzeł Biały działający w branży też ma słabe wyniki...
Elemental na tle tych spółek wygląda przyzwoicie.

rafsty
rafsty PREMIUM
Wpisów: 2 243
Wysłane: 29 października 2013 17:54:41 przy kursie: 3,00 zł
To może coś nowszego.

Komunikat Elemental:

komunikat napisał(a):
Zarząd Elemental Holding S.A. (\"Elemental Holding\", \"Spółka\") informuje, że w dniu dzisiejszym Spółka otrzymała podpisany z Scholz AG, z siedzibą w Essingen, (Niemcy) (\"Scholz\") list intencyjny (\"List Intencyjny\"), którego przedmiotem jest potwierdzenie woli prowadzenia negocjacji dotyczących możliwości, warunków i terminu dokonania przez Elemental Holding nabycia aktywów grupy kapitałowej Scholz zlokalizowanych w Polsce...
(...)
List Intencyjny może zostać rozszerzony na aktywa Scholz znajdujące się na terytorium Słowacji i Rumunii (...)

Punkt widzenia Scholz AG - wyciąg z koncepcji restrukturyzacji:

raport półroczny 2013 napisał(a):
Rückzug aus unattraktiven Märkten: Die Scholz Gruppe wird sich aus Ländern zurückziehen, in denen aufgrund der Marktbedingungen ein profitables Agieren auf Sicht nicht möglich ist. Darüber hinaus werden in bestimmten Ländern Restrukturierungen (z.B. Standortschließungen) eingeleitet, um die Profitabilität der Geschäfte sicherzustellen.

Czyli w skrócie - wychodzimy z rynków, które uważamy za nieatrakcyjne i na których naszym zdaniem nie da się zarobić.

Z pewnością ktoś się tu myli. Czas pokaże kto. Think

slawek_wr
Wysłane: 29 października 2013 18:15:51 przy kursie: 3,00 zł
Coś mi się wydaje anty teresa , że nie możesz przekonać się do Elemelka, tak jak 2-3 lata temu do eex. Może zamiast się przekonać lepiej kupic i zarobić ? :)

Nie wydaje ci się anty dziwne, że na siłę ktoś na Elementalu trzyma kurs na 3 zł ? Ja mam odpowiedź prostą. Niedługo jest emisja i zmiana parkietu , a ktoś chyba chce objąć sporo i tanio i dlatego trzyma kurs. Do czasu.

Oczywiście dla wielu P/E = 16 jest kosmicznie duże w tej branży.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Wysłane: 29 października 2013 22:20:10 przy kursie: 3,00 zł
Widzisz Sławek, ja myślę zupełnie innymi kategoriami niż Ty. Jestem jak ten przysłowiowy Żyd, który najpierw pyta ile może stracić. Jak to już wie, to potem zastanawia się ile może zyskać i czy ewentualny zysk jest warty podejmowania ryzyka. Sam fakt, że szukam wszędzie negatywów i o nich pisze ma się nijak do mojego ewentualnego zaangażowania w jakikolwiek papier.

Bardzo wydawałoby mi się dziwne, jakby ktoś ten kurs "trzymał", ale ja w takie rzeczy po prostu nie wierzę. Owszem są pewne przypadki, ale większość to fantasmagorie czytelników forum parkietu i bankiera :P Skąd to wiem? Ano jak sam wychodziłem w pewnym momencie z jednej mikrusiej spółki to przeczytałem, że ktoś blokuje kursi i zbiera. Japa mi się cieszyła z tego do rana :)
Wziąłeś pod uwagę, że spółka nie urosła w 3 miesiące o 50%? Taki EI już ma na niej 50% zysku... To chyba ten podmiot przywoływałeś jako akcjonariusza?

Wiem, wiem jak kraś to miliony, ale EI miał w swojej historii wtopy i niskie IRR. Orbis, Zielona Budka, czy 166 baniek na producencie płytek...
Owszem ten fund ma w historii wiele ciekawych projektów(AVG, Kruk czy Magellan), ale Elemental to nic nie znaczące aktywo w portfelu.... 20 baniek na 80 miliardów w zarządzaniu :)
Strategie dla takich spółek są proste. Kupujesz 10 i liczysz, że dwa będą hitami. Reszta Cie nie interesuje. Z punktu widzenia drobnego, który pozostałych 9 nie ma w portfelu sprawa wygląda zupełnie inaczej...
Sam fakt obecności EI jest delikatnie pozytywny, ale nie wyciągałbym z tego daleko-idących wniosków.

Na razie spółki nie znam i się nie wypowiadam stricte o "spółce", ale wycena akcji po C/Z branży jest dla mnie jedną z najbardziej ułomnych, prowadzących bardzo często na manowce, czego najlepszym przykładem jest Gant, PBG, KOV czy wiele, wiele innych spółek.
Branża nie gwarantuje sukcesu. Pamiętam ZNTK i ekscytację, że fundusze unijne na kolej, że my umiemy to robić bo PESA, że konkurencja mała itd... Oj możnaby wymieniać. Ta metoda jest po prostu zła, choć niewątpliwie zaletą jest, że jest najprostsza. Spółka może mieć C/Z na poziomie 40 i być tania przy średniej w branży ma poziomie 10, inna mieć 5 i być droga jak średnia to 20. Nie ma reguły, Ponieważ to nie wątek o wycenach to w tym momencie skończę i nie będę kontynuował, przy czym jeszcze raz powtórzę, że dywagacje dotyczą metody wyceny a nie spółki.

slawek_wr
Wysłane: 29 października 2013 23:30:06 przy kursie: 3,00 zł
Posiadam EEX, Elemental. Mabion, ..... Medicalgorythmics. Aczkolwiek przyglądam sie Krukowi i Magellanowi (wspomnianymi przez ciebie). Mimo różnic kilka spółek przewija się po raz .... n-ty. Mimo wszystko uważam, że dobrze inwestujesz, ale się kamuflujesz . Why ?

Kod:
mod: wpis jak i cała dyskusja o inwestorach i ich portfelach łamie regulamin.
użytkownik jeżeli nie przestanie ignorować zasad, będzie wyproszony z forum
Edytowany: 29 października 2013 23:32

sbyszek
Wpisów: 808
Wysłane: 30 października 2013 16:07:28 przy kursie: 3,10 zł
rafsty napisał(a):
(...)

Czyli w skrócie - wychodzimy z rynków, które uważamy za nieatrakcyjne i na których naszym zdaniem nie da się zarobić.

Z pewnością ktoś się tu myli. Czas pokaże kto. Think

To mamy przykład na różny punkt widzenia tej samej sprawy. Podobnie jak w tej anegdocie z ubiegłego wieku jak to dwie konkurencyjne fimy obuwnicze wysłały do Afryki swoich przedstawicieli w celu rozpoznania ewentualnego rynku zbytu na obuwie. Jeden wysyła telegrafem informację do dyrekcji o treści: nic tu nie zarobimy dlatego, bo tubylcy jak chodzą boso to butów nie będą nosić. A drugi telegrafując do swojej dyrekcji stwierdza : Natychmiast przysyłajcie jak najwięcej butów, bo tubylcy nie mając butów zmuszeni są chodzić boso.
Kopanie się z koniem jest najlepszą reklamą konia.
Edytowany: 30 października 2013 16:09

rafsty
rafsty PREMIUM
Wpisów: 2 243
Wysłane: 30 października 2013 16:47:03 przy kursie: 3,10 zł
Tam jest napisane "wychodzimy", a nie "nie wchodzimy". Czyli Twoja anegdota powinna mieć ciąg dalszy: optymista odkupił sklep z butami od gościa, który wszedł na ten rynek wcześniej i nic nie sprzedał. ;)

Pilkahalowa
Pilkahalowa PREMIUM
Wpisów: 171
Wysłane: 30 października 2013 18:47:24 przy kursie: 3,10 zł
Elemental skupuje spółki, które mu pasują do układanki.
Wiele branż jest atrakcyjnych przy pewnej skali działania czyli naturalne jest, że jeśli nie uda się w zamierzonym czasie osiągnąć odpowiednich gabarytów to oddaje się firmę innym.
Dobry przykład tutaj to Allianz Bank, branża bankowa jak widać daje sporo zarobić ale im to nie wychodziło i oddali wszystko w ręce Getina.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7