pixelg
Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Ringil

Ringil

Ostatnie 10 wpisów
Myślę, że ogłoszony skup akcji tylko potwierdza to co można wywnioskować ze sprawozdania finansowego i raportów bieżących:

a) rekordowo niskie ceny ropy przełożą się na niskie ceny materiałów, a tym samym istotnie wyższe marże w segmencie produkcji
b) nastąpił dalszy wzrost udziału w mixie produkcyjnym wyżej marżowego segmentu produkcji kosztem segmentu dystrybucji
c) nastąpił wzrost popytu na plastikowe opakowania, tacki i folie spożywcze (dostawy posiłków, pakowanie żywności, ecommerce)

zarząd i główny akcjonariasz chcą pewnie skupić jak najwięcej akcji przed nadchodzącymi wynikami finansowymi.

Niestety 30 kwietnia z powodu udanego wezwania na akcje z portfela wyleciała BSC Drukarnia Opakowań po 40,5 zł. Dało to stopę zwrotu z inwestycji na poziomie +3,14%, co w dzisiejszych czasach nie jest złym wynikiem. Reszta portfela bez zmian - jestem na ten moment dość negatywnie nastawiony do equity czego wyrazem jest zakup ETFów na spadki indeksu S&P500. Nie wrzucam go natomiast do prezentowanego portfela, ponieważ z założenia obejmuję on tylko inwestycję na GPW.

Od ostatniego wpisu w portfelu doszło do lekkich przetasowań. Zwiększyłem zaangażowanie w Delko średnio po 9,00 zł oraz w Krynice Vitamin po 3,90 zł. Obie spółki zostały już opisane w dzienniku. Brak zmian w postrzeganiu. Poniżej też małe podsumowanie wyników. W przeciągu ostatnich tygodni jedynymi spółkami, które sprzedałem był Lotos i BPX. Po ciężkim i wymagającym marcu udało mi się od momentu uruchomienia portfela uzyskać stopę zwrotu w wysokości +11,32%, przy spadku WIGu w tym okresie o -18,92%. Daje to alfę na poziomie +30,24%.

kliknij, aby powiększyć

Portfel: myfund.pl/index.php?raport=pok...

Dzięki :)

Faktycznie BPX ciągnął w ostatnich dniach mój portfel, ale wypakowałem się z niego do zera przy średniej cenie sprzedaży 5,50 zł. Daje to stopę zwrotu z zainwestowanego kapitału na poziomie 271,3%. Szczerzę mówiąc skala poprawy wyników nawet mnie zaskoczyła. Zakładałem w swoich prognozach, że BPX zrobi jakiś 1-2 mln zł zysku netto w 4Q, tymczasem dowiózł prawie 6 mln…

Zdecydowałem się go sprzedać, ponieważ a) jak każde przedsiębiorstwo w Polsce BPX oberwie przez koronawirusa i trudno na ten moment wyestymować jakiego rzędu będzie to negatywny wpływ b) na spółcę do tej pory była niska płynność, co w przyszłości mogłoby mi utrudnić wyjście, a tak po wynikach pojawiły się spore obroty, które wykorzystałem na spieniężenie zysku c) w jednym z ostatnich raportów bieżących BPX informował o przeciągających się negocjacjach z kontrahentem, który generuje ok. 25% przychodów i 3 mln zysku netto. Jeżeli nie dopięli z nim umowy przed epidemią to wyniki w 2020 mogą być słabe d) po wzrostach zaczął za dużo ważyć w portfelu psując mi trochę jego dywersyfikacje.

Z zakupami jeszcze chwilę poczekam.

Tak - przestasowania będą, ale póki co spokojnie obserwuję rozwój wydarzeń.

egonac napisał(a):
Wydaje mi się, że mimo wszystko warto uwzględniać w portfelach również poziom gotówki, lub to że jest się w stanie do takiego portfela dopłacać regularnie jakieś tam kwoty.

Pełna zgoda z tym co napisałeś, teoretycznie portfele powinny zawierać zarówno instrumenty finansowe, jak i poziom gotówki. Jednak tak jak wspomniałem wcześniej mój portfel jest w fazie budowania i do momentu jego „dojrzenia” nie widzę uzasadnienia w pokazywaniu w nim poziomu gotówki. Ponadto chce się tutaj skupić na czysto selekcyjnym aspekcie inwestowania, bo przy dużych portfelach kwestie alokacyjne i zwiększanie poziomu gotówki w momentach takich jak obecna sytuacja są iluzją, do której w teorii powinieneś się stosować, a praktyce nie masz ku temu możliwości.

kostek-mundek napisał(a):
Najważniejsze założenie w takiej kronice, jest, jak rozumiem,, takie, że chcemy sprawdzić, na ile jesteśmy w stanie zarabiać z innymi, dobierając sobie partnerów w perspektywie, którą da się jakoś przewidzieć. Mierzymy zwrot na własnej "pracy analitycznej".

Bingo, tak właśnie jest.

kostek-mundek napisał(a):
Ciekawe za to, choć w praktyce niestety zbyt trudne, byłoby zmierzenie, na ile nasze dobre lub złe wybory były związane z naszą dobrą lub niedostateczną znajomością tematu, a na ile padliśmy ofiarą osób trzecich - zatajeń lub przeinaczeń emitentów, machinacji głównych akcjonariuszy itp.

To co napisałeś fachowo w literaturze zwie się testowaniem silnej formy efektowności informacyjnej E. Famy. W praktyce testowanie tej formy efektywności nie jest możliwe (choć niektórzy próbują, używając do tego stóp zwrotu osiąganych przez zarządzających funduszami inwestycyjnymi, co jest zresztą dość niedorzeczne).

W funduszach masz z góry ustaloną politykę inwestycyjną. Stąd też jeżeli twój fundusz ma na przykład w statucie zapisane, że co najmniej 90% portfela lokuje w akcje to choćby świat się walił Ty i tak będziesz miał te co najmniej 90% akcji i cięcie strat nie jest możliwe tak jak na rachunkach inwestorów indywidualnych - ciąć do zera. Jeżeli chodzi o stop lossy to wszystko zależy od ..... zarządzajacego - każdy wyznaję inną filozofię. Zauważ, że mój portfel jest bezgotówkowy, stąd też jego celem jest odzwierciedlenie czystej selekcji. Alokacje całkowicie tu pomijam. Celem portfela jest ponadto długoterminowe bicie benchmarku, a nie wychodzenie na zero w momencie gwałtownych wyprzedaży.

Do strat podchodzę zupełnie bez emocji, bo wierzę w liczby i fundamenty. Każdą akcję kupiłem z jakiegoś powodu i w zdecydowanej większości z nich nic się nie zmieniło w ich postrzeganiu od stycznia czy lutego. Sprzedaż wchodzi natomiast w rachubę, gdy zdarzy się coś wpłynie negatywnie na działalność spółki. Obecnie takimi spółkami w moim portfelu jest Enea, Amrest i Mabion. Jeżeli chodzi o resztę to spokojnie czekam by w niektórych z nich zwiększyć swoje zaangażowanie, bo po prostu wierzę w ich wyniki i bilanse.

PS. bazowym scenariuszem są dla mnie dalsze spadki do końca marca, ale tak jak mówiłem podchodzę do nich bezemocjonalnie.

Przez ostatnie kilka dni dużo się dzieje na naszym rodzimym poletku. Zdecydowałem się na zamknięcie pozycji na Lotosie po 45 zł (stopa zwrotu -40%). Arabia Saudyjska wypowiedziała otwartą wojnę amerykańskim łupkom i chce zalać rynek tanią ropą. Pomimo faktu, że Lotos jest rafinerią to uderzą w niego spready pomiędzy przeszłymi, a bieżącymi cenami ropy.

Dodatkowo rozprzestrzeniający się koronawirus ogranicza mobilność ludzi, co raczej odbije się negatywnie na popycie na paliwa oraz wynikach za 1 i 2Q. Do tematu być może trzeba będzie wrócić w maju, gdy instalacja EFRA zacznie już w pełni działać, a termin decyzji KE w sprawie Lotosu będzie kwestią dni.

Co do ostatniego perfomancu portfela to podchodzę do niego zupełnie neutralnie. Nie widzę sensu sprzedawania spółek z P/E na poziomie 3.5/4.0x. Mało tego, zamierzam na dniach dokupywać kolejne akcje, bo ceny niektórych z nich są już absurdalnie niskie.

Aven napisał(a):
Jestem trochę laikiem w temacie, ale czemu tańsza ropa ma zaszkodzić Orlenowi? Na stacjach nagle paliwo nie potanieje przecież do 3zl, więc ich marża powinna wzrosnąć?

Wbrew pozorom to tragiczna sytuacja dla przetwórców i wydobywców ropy, bo przychody spadają im po 20-30%, a koszty pozostają na tym samym poziomie (wynagrodzenia, amortyzacja maszyn, koszt energii elektrycznej - są to w większości koszty stałe, a nie zmienne). Dodatkowo przy ropie stosuję się wycenę zapasów metodą LIFO czyli przychody będą księgowane po bieżących, niższych cenach, a koszty będą aktywowane po zakupach sprzed 2-3 kwartałów. Kwestią czasu jest więc kiedy na rachunku zysków i strat pojawią sie ujemne marże.

Nie zważając na tragiczny sentyment zakupiłem Marvipol (średnia cena zakupu to 4,70 zł).

+ Trwa boom w całym budownictwie mieszkaniowym w Polsce i zakładając, że w 4Q Marvipol pokaże 20 mln zysku netto forward P/E spada w okolice 3.0x
+ Pomijając śmieszną na ten moment waluację na mnożnikach Marvipol poinformował 20 lutego, że ma dwie przedwstępne umowy sprzedaży nieruchomości na kwotę 29,6 mln euro netto. Zakładając, że w obu projektach sumarycznie posiada 65% udziałów (projekty są realizowane w formule joint venture z PG Dutch Holding, ale w sprawozdaniu brak info kto ma ile udziałów. Można natomiast zrobić estymacje na podstawie dotychczasowych projektów) Marvipol otrzyma 83 mln zł. Obecna kapitalizacja wynosi 199 mln zł.

Co do rynku to cieszy mnie obecna panika. Niektóre spółki robią się naprawdę tanie i zdecydowanie trzeba to będzie w najbliższym czasie wykorzystać.

Informacje
Stopień: Oswojony
Ostatnia wizyta: 6 maja 2020 22:32:06
Liczba wpisów: 36
[0,01% wszystkich postów / 0,03 postów dziennie]

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,378 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +106,66% +21 331,66 zł 41 331,66 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d