Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

System Trader

System Trader

Ostatnie 10 wpisów
ETF, czyli co to jest, dlaczego warto się tym zainteresować i na co uważać

O ETF raz jeszcze, dla początkujących przede wszystkim. Tym razem z transkrypcją podcastu, dla tych, co wolą treści czytane od mówionych. :-)

Zapraszam!

PS. W tym roku planuję sporo tematów wokół ETF, gdzie będę chciał pokazać praktyczne zastosowanie tego instrumentu. Stay tuned!

🔊 ST 028: Czy z inwestowania na rynkach kapitałowych można się utrzymać?

Inwestowanie na rynkach finansowych rozpala wyobraźnię wielu ludzi. Nic w tym dziwnego, gdy słyszy się historie osób, które dorobiły się w ten sposób ogromnych fortun. Próg wejścia do świata finansów jest obecnie najniższy w historii – właściwie wystarczy mieć łącze internetowe i dosłownie parę złotych w kieszeni. Voilà!

Piękną wizję niezależności finansowej burzą nieco, delikatnie ujmując, statystyki, które mówią o tym, że większość niestety kończy swoją karierę inwestycyjną z odchudzonym portfelem.

W tym odcinku:
- Dlaczego rynki kapitałowe kreują obraz miejsca, gdzie szybko i łatwo można zarobić dużo pieniędzy?
- Dlaczego warto wiedzieć czy zarobione na rynkach kapitałowych pieniądze są wynikiem zwykłego szczęścia, a nie umiejętności?
- Czy wystarczy być dobrym inwestorem/traderem, aby zarabiać na rynkach kapitałowych dużo pieniędzy?
- Ile zarabiają najlepsi inwestorzy/traderzy na rynkach kapitałowych?
- Czy można się utrzymać z pomnażania prywatnego kapitału?
- Na czym polega profesjonalne podejście do handlu na rynkach kapitałowych?
- Mówię o tajemniczym mailu od uznanego tradera, który po wysłuchaniu jednego z moich odcinków podcastu postanowił coś zmienić w swoim życiu. 😉

Zapraszam do słuchania i czytania.

🔊 ST 027: Linda Bradford Raschke i jej współczesna wersja Wspomnień Gracza Giełdowego

To jest na moim blogu miesiąc z Lindą Raschke. ;-)

Kariera Lindy Raschke ma swój początek w roku 1981, gdy zaczęła pracę jako animator rynku opcji na giełdzie w San Francisco. W roku 1992 zdobyła licencję CTA (ang. Commodity Trading Advisor), co pozwoliło jej zarządzać kapitałem w ramach funduszy hedgingowych. Z wielkim sukcesem zresztą, bo BarclaysHedge sklasyfikował je fundusz na 17 miejscu pośród grupy 4500 funduszy, za najlepszy wynik w okresie 5 lat.

Również Jack Schwager dostrzegł szybko niesamowity talent Lindy, umieszczając ją w panteonie traderów wszechczasów w ramach znakomitej serii książek Czarodzieje Rynku (Market Wizards).

Przyczynkiem do niniejszego wywiadu jest książka Lindy pod tytułem „Trading Sardines”, która ukazała się na początku roku 2019, a o której wspominała w moim poprzednim wywiadzie. A nie jest to banalna pozycja o tym jak zarabiała w trakcie swojej kariery grube miliony dolarów, ale przede wszystkim szczere wyznanie jak wielokrotnie dostawała mocne kopniaki od rynku.

Głównym przesłaniem Lindy jest to, aby nie starać się na siłę poszukiwać perfekcyjnych metod zarabiania na rynku. Liczy się przede wszystkim umiejętność panowania nad ryzykiem, aby przetrwać najtrudniejsze chwile. A te chodzą parami częściej niż większości z nas się może wydawać. Linda wręcz twierdzi, że ilość razy, gdy sama była po złej stronie rynku w najgorszych możliwych momentach, wykracza daleko poza zwykły przypadek. Świetnego tradera poznać można jednak nie po tym jak upada, otrzymując cios którego nikt nie był w stanie przewidzieć, jak na przykład atak na World Trade Center (jeden z funduszy Lindy ulokowany był w budynku obok), ale po tym jak podnosi się ponownie na nogi, by kontynuować walkę.

Dla mnie historia Lindy to dwudziestopierwszowieczna wersja słynnych Wspomnień Gracza Giełdowego. Tyle, że tu w roli Jessiego Livermore’a wciela się kobieta, dzielnie i z sukcesem zmagająca się z rynkowymi przeciwnościami losu przez niemal 4 dekady.

Zapraszam na bardzo osobistą i pogłębioną rozmowę z wyjątkową osobę, która w tym wszystkim ujmuje swoją życzliwością, skromnością i serdecznością względem drugiego człowieka.


W tym odcinku
- Najnowsza książka Lindy „Trading Sardines” jako współczesna wersja „Wspomnień Gracza Giełdowego
- Dlaczego to nie wydarzenie, a reakcja na nie jest kluczowa w tradingu?
- Dlaczego czarne łabędzie zdarzają się częściej niż większość nas sądzi?
- Dlaczego świat akademicki/teoretyczny tak bardzo odkleja się od rzeczywistego świata tradingu?
- Jaką stopę zwrotu generowała Linda w ciągu całej swojej kariery?
- Wiele nadzwyczajnych historii Lindy, które przytrafiły się jej w niemal 4 dekadach obecności na rynku

Dlaczego (kolejny) wywiad z Lindą?
Powinieneś zadać sobie takie pytanie. Na wstępie napisałem, że przyczynkiem do dyskusji była jej nowa książka. Ale nie chodzi tu o to, by ją promować pod kątem sprzedażowym (chociaż z czystym sumieniem mogę ją polecić każdemu), żeby Linda w skali roku mogła zarobić ekstra może kilka tysięcy dolarów, a kariery Michaela Lewisa nie planuje o ile mi wiadomo.

Linda nie oferuje też żadnych usług doradczych czy szkoleniowych, aby wykorzystać podcast jako reklamę.

Nie chodzi też o to, bym to ja mógł ogrzać się w jej blasku, serio. Rozbuchane ego źle robi, tym bardziej na rynku.

Zgodziła się na wywiad ze mną, bo mogła i chciała. Zwyczajnie, po ludzku, bez oczekiwania czegokolwiek w zamian. Linda, podobnie jak i ja, wierzy w dobrą karmę. Znaleźliśmy wspólny język i jestem przekonany, że prezentowany tu materiał może być źródłem inspiracji i przemyśleń dla wielu z Was. Nie oczekuj jednak gotowych rozwiązań.

Linda jest po prostu wiarygodna w tym co mówi bo jest wieloletnim praktykiem i ma sukcesy, które wykraczają poza zwykły przypadek. Cztery dekady, które spędziła na rynku, stanowią ogromnie cenne doświadczenie. Tu nie chodzi już o stopy zwrotu jakie generowała (chociaż celowo poruszyłem z nią ten temat), ale o to, że przeżyła na rynku. A niewielu z nas poważnie o tym myśli.

Wywiad z Lindą Bradford Raschke w końcu po polsku!

(...) otworzyłam ogromną krótką pozycję, jakieś 600 kontraktów S&P500 i 600 kontraktów Russell 2000 w piątkowe popołudnie (wartość pozycji równa niemal 60 milionów dolarów), kiedy Fed przyszedł i powiedział, że uratują Fannie Mae i Freddie Mac’a. Moja największa pozycja krótka w całej karierze, 1200 kontraktów i od razu znalazłam się po złej stronie rynku. Strata wynosiła około 4 miliony dolarów w kilka minut, gdy byłam poza biurem. Założyłam sobie, że odrobię to w miesiąc — udało się szybciej.

Nie, to nie trailer do najnowszego thriller'a, a do wywiadu, jakiego udzieła mi Linda Raschke rok temu. Tym razem jednak mam przyjemność zaprosić do jego przeczytania, gdyż w końcu skończyłem pracę nad jego tłumaczeniem. Gdy rok temu publikowałem ten wywiad w formie podcastu po angielsku, wiele osób było zawiedziona brakiem tłumaczenia. Oto zatem i ono. :-)

Linda Raschke ma niemal 40 lat doświadczenia w handlu, głównie kontraktami terminowymi. Prowadziła kilka swoich funduszy hedgingowych. Obecnie handluje już tylko na swoim prywatnym rachunku.

To, czego uczą takie historie jak Lindy, to że na rynku nie da się niczego przewidzieć. Skupić się należy na tym jak trzymać ryzyko w ryzach. Najlepszy trader z kolei to taki, który potrafi podnieść się z największych opresji.

Zapraszam!

🔊 ST 026: ETF, czyli co to jest, dlaczego warto się tym zainteresować i na co uważać

Dziś już chyba wszyscy, co mają jakikolwiek kontakt z rynkami finansowymi, słyszeli o ETF, czyli Exchange Traded Fund. Założenie było genialne w swojej prostocie — stworzyć fundusz inwestycyjny, który nie będzie starał się walczyć z rynkiem, tylko go naśladować. Ma to sens, ponieważ na przestrzeni lat, większość funduszy inwestycyjnych aktywnie zarządzanych przez specjalistów przegrywa z rynkiem. Zatem kupienie na przykład koszyka spółek wchodzących do indeksu WIG20, tak by replikować ten indeks, daje nam bardzo dużą szansę na pobicie większości aktywnie zarządzanych funduszy inwestycyjnych na rynku. Koncepcja prosta, jej realizacja w praktyce jest jednak trudna, a dla większości inwestorów indywidualnych wręcz bardzo trudna lub niemożliwa choćby z powodu niewystarczającego kapitału.

ETF zachowuje zalety klasycznego funduszu inwestycyjnego, czyli dysponując niewielkim kapitałem, inwestor ma łatwy dostęp do szerokiej dywersyfikacji na rynku i jest zwolniony z podejmowania samodzielnych decyzji inwestycyjnych. Usuwa jednak wiele bolączek jakie trapią klasyczne fundusze inwestycyjne.

Koncepcja ETF pozwala, przynajmniej w teorii, zastąpić specjalistę aktywnie zarządzającego portfelem funduszu przez komputer — w końcu chodzi o mechaniczną replikację, czyli naśladowanie indeksu giełdowego. Dodatkowo ETF jest dostępny w obrocie giełdowym jak zwykła akcja, którą można kupić i sprzedać w dowolnym momencie podczas sesji. To wszystko zaś pozwala znacząco obniżyć koszty funduszu, w efekcie dostarczając lepszy wynik inwestorowi.

Niestety wraz z rozwojem rynku ETF, powstało z czasem wiele produktów, które poza opakowaniem nie mają wiele wspólnego z oryginalną koncepcją tego typu funduszy. Niewiedza może jednak sporo kosztować, jeśli mamy w głowie tylko prosty obraz, przedstawiający ETF jako produkt tani i bezpieczny. W tym odcinku wszystko postaram się wyjaśnić w przystępny sposób.

W tym odcinku:
- Co to jest ETF i dlaczego jest to interesujący produkt?
- Replikacja fizyczna, a replikacja syntetyczna — co to jest i na co należy zwrócić uwagę?
- Zalety i wady ETF
- Co to jest ETN i czym różni się od ETF
- Ryzyka związane z inwestowaniem w ETF i ETN
- Dlaczego ETF jest tańszy od klasycznych funduszy inwestycyjnych
- Rodzaje ETF
- Co to jest ETF odwrócony (ang. inverse) i dlaczego lepiej go unikać?
- Co to jest ETF lewarowany i dlaczego lepiej go unikać?
- Gdzie i jak można kupić ETF


PS. Jeszcze w tym tygodniu powinno pojawić się pierwsze tłumaczenie jednego z wywiadów -- na pierwszy ogień idzie Linda Raschke. :-)

🔊 ST 025: Andreas Clenow, czyli jak wygląda profesjonalny świat zarządzającego funduszem hedgingowym

Andreas Clenow jest głównym zarządzającym funduszem hedge (Chief Investment Officer) w Zurichu w Szwajcarii, portfelem o łącznej wartości kilkuset milionów dolarów amerykańskich. Metody ilościowe, oparte na algorytmach i matematyce są jego specjalnością. W ramach zarządzanego przez niego funduszu hedgingowego typu quant, przy pomocy tworzonych algorytmów handluje wieloma klasami aktywów rozlokowanych po całym świecie.

W tym odcinku Andreas dzieli się swoim ogromnym doświadczeniem inwestycyjnym. W ciekawy sposób wyjaśnia dlaczego handel na rynkach finansowych prywatnym kapitałem nie jest optymalnym rozwiązaniem. Mówi o różnicach pomiędzy profesjonalistami, a amatorami w handlu instrumentami finansowymi. Szczegółowo i przystępnie przedstawia też dwie strategie, które opisał w swoich szeroko uznanych na świecie książkach.

Przyznam, że wyjątkowo cenię sobie profesjonalizm Andreasa. Miałem okazję poznać jego warsztat nieco bliżej. Odpowiada mi jego podejście do rynku, ponieważ jest bardzo pragmatyczne i oparte na obiektywnych przesłankach — jest w końcu quantem.

Andreas bardzo celnie punktuje wiele różnych mitów ze świata tradingu. Bezlitośnie wręcz wskazuje jak wielu, jak to określa hobby traderów, myli trading z hazardem czy numerologią. Jest przy tym bardzo pewny siebie — nic w tym dziwnego, gdy ma się w zarządzaniu setki milionów dalarów amerykańskich.

Każdy musi oczywiście szukać swojej drogi na rynkach finansowych. Niemniej jednak warto chociaż się zatrzymać i zastanowić, czy bezkrytyczna wiara w rzeczy takie jak piramidowanie pozycji, ciągi Fibonacciego i wiele innych przedstawia jakąś wartość. A nader często widzimy tu i ówdzie jak prezentowane są tego typu metody, niestety bez solidnego opracowania — co najwyżej wybiórcze przykłady. Dla przykładu, strategie prezentowane przez Andreasa można sprawdzić w prosty sposób, gdyż oparte są na jednozacznych algorytmach, gdzie nie ma miejsca na interpretacje.

Żeby nie było — Andreas docenia tzw. traderów dyskrecjonalnych/uznaniowych, np. znakomitą Lindę Bradford Raschke (gość piątego odcinka w moim podcaście). Przy czym to zupełnie inna liga, a Linda robiła doktorat tradingu wprost na parkiecie, gdzie godzinami, dzień w dzień śledziła bezpośrednio rynki przez kilka lat, zanim zaczęła handel elektroniczny w zaciszu swojego domu. Przeżyła wiele wzlotów i upadków na bardzo poważnym kapitale. Wyobraź sobie stratę własnego kapitału w kwocie 86 000 USD. Nie, nie dzisiejszych dolarów, tylko 40 lat temu. W jedną noc tracisz cały swój kapitał i masz jeszcze debet, gdy masz zaledwie 23 lata i nie pochodzisz z bogatej rodziny. Lata zmagań pozwoliły wypracować jej bardzo indywidualny styl handlu, który w gruncie rzeczy również jest formą algorytmu. Mając niewiele ponad 30 lat na karku (początek lat 90. XX wieku), postawiła sobie cel: 3 miliony dolarów w 4 lata. Osiągnęła to w 2 lata. Ale wcześniej włożyła w pracę całą siebie. Jej przewaga tkwi w ogromnym doświadczeniu i pasji tradingu.

Piszę o tym, gdyż w tradingu nie ma legalnej drogi na skóty, a przypadki takie jak Linda, to wyjątki. I Andreas stara się zwrócić na to uwagę. Profesjonalny handel algorytmiczny wydaje się trudny dla przeciętnego Kowalskiego, bo postawiona jest wysoka poprzeczka merytoryczna i techniczna. Wielu wybiera więc handel uznaniowy, z bardzo złych powodów. Sądzą bowiem, że podejście takie jest prostsze w realizacji. Nic bardziej mylnego. Darmowe obiady nie istnieją. Ale o tym jeszcze niebawem usłyszycie od samej Lindy, która ponownie będzie gościć w moim podcaście. Stay tuned! 🙂

A teraz zapraszam do wywiadu z Andreasem. W potoku totalnego chłamu, jaki zalewa internet, słowa takich ludzi powinny dać nam przynajmniej sporo do myślenia.

W tym odcinku:
- Przebieg kariery Andreasa
- Jak wygląda profesjonalny trading i czym różni się od hobbystycznego podejścia do rynków?
- Dlaczego zarządzanie prywatnym kapitałem nie jest optymalnym rozwiązaniem?
- Jakie są realistyczne stopy zwrotu na rynkach?
- Dlaczego określenie money management jest niewłaściwe i jak powinno wyglądać profesjonalne podejście do kwestii ryzyka na rynkach finansowych?
- Dlaczego nie ma sensu skupiać się na pojedynczej pozycji otwartej na rynku, na rzecz kontroli portfela jako całości?
- Na czym polega trading jako biznes (prowadzenie funduszu hedgingowego)?
- Dlaczego piramidowanie pozycji jest pozbawione sensu?
- Co to jest fundusz hedgingowy?
- Różnice pomiędzy klasycznymi funduszami inwestycyjnymi, a funduszami hedgingowymi
- Na czym polega strategia trend-following i jakie generuje stopy zwrotu?
- Zastosowanie teorii portfelowej dla strategii typu trend-following
- Czy można samodzielnie zreplikować fundusze wykorzystujące trend-following?
- Jak powinno wyglądać poprawne podejście do back-testów?
- Czy trend-following nadal działa w obliczu wielu stwierdzeń, że ta strategia już umarła?
- Dlaczego rynek akcji jest najtrudniejszą klasą aktywów?
- Problem z shortowaniem strategii akcyjnych (i nie tylko)
- Różnica pomiędzy strategią momentum dla akcji kontra trend-following dla kontraktów terminowych
- Co to jest risk parity i dlaczego ma kluczowe znaczenie w profesjonalnym tradingu?
- Dlaczego język programowania Python jest tak popularny w branży finansowej?

🔊 ST 024: Ekskluzywne wywiady z profesjonalistami branży finansowej — kulisy, plany i podsumowanie roku 2018

Zimowym wieczorem, 21 stycznia 2018 roku, ukazał się publicznie mój pierwszy odcinek podcastu. Był to w zasadzie cały pakiet inauguracyjny, złożony z aż 3 odcinków. Gwoździem wieczora był wywiad z profesjonalnym traderem, współtwórcą znanego portalu finansowego Stooq, Krzysztofem Łucjanem.

W ramach tego pakietu inauguracyjnego znajdowały się jeszcze dwa inne odcinki. Pierwszy to mega maraton, 6 godzin nagrania w wersji solo o podstawach rynków finansowych. Kolejny odcinek to wywiad z moim kolegą, który inwestuje w nieruchomości. Łącznie niemal 10 godzin materiału w formie podcastu.

Istotny moment nastąpił jeszcze tego samego miesiąca, gdy w niewiele ponad tydzień od debiutu, Linda Bradford Raschke, w pełni zasłużona legenda rynków finansowych w USA, przyjęła zaproszenie do mojego programu. Szok i niedowierzanie, pomieszane z pewną dawką bezczelności, jaką się wykazałem sięgając po gościa tego kalibru.

To była przełomowa chwila, która otworzyła mi drzwi do najciekawszych osób w branży, z najwyższej półki. I dziś właśnie przyszedł moment, by nieco podsumować ten miniony, zwariowany rok. 🙂

Mam ambicje przemycić sporo merytorycznej treści z profesjonalnego światka tradingu. Stay tuned!

Ale sa tez takie kobiety, ktore jak juz sie wezma za inwestowanie na rynkach finansowych, to wiekszosc facetow moze co najwyzej pomarzyc o takich wynikach. Mam na mysli Linde Bradford Raschke. :-)


Witam,

Czy ktos zna zrodlo (nie licze na darmowe, liczy sie przede wszystkim jakosc), gdzie mozna otrzymac oczyszczone dane (splity, dywidendy) wszystkich spolek za ostatnie 20 lat?

To co jest kluczowe, to aby byly uwzglednione spolki, ktore juz nie sa na parkiecie.

Idealem byloby tez, aby byla informacja w jakich okresach spolka nalezala do glownych indeksow (W20/40/80).

Znane mi darmowe zrodla nie spelniaja takich warunkow. Nie znalazlem tez dostawcy danych "premium". :)

Dzieki i pozdrawiam!

Tak, ale co do zasady najlepszym zabezpieczeniem jest dywersyfikacja kapitalu pomiedzy roznymi brokerami oraz przechowywanie wiekszej wolnej gotowki w bankach, jesli taka mamy sytuacje.

Informacje
Stopień: Ośmielony
Dołączył: 8 lutego 2018
Ostatnia wizyta: 19 kwietnia 2019 15:42:26
Liczba wpisów: 29
[0,01% wszystkich postów / 0,07 postów dziennie]

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,214 sek.

AD.bx ad3a
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c

Zapraszamy na czaty

AD.bx ad3d