pixelg
Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

System Trader

System Trader

Ostatnie 10 wpisów
Zapraszam do mega obszernego artykułu opisującego kompletną strategię dla rynku akcji. Twarde liczby, prosta logika, liczne testy, praktyczne porady, gotowe narzędzia. Po prostu pakiet. :-)

-> Kompletna strategia inwestowania w akcje, czyli o tym jak zarządzać ryzykiem w portfelu i jak przejść do defensywy, gdy na rynku leje się krew

A poniżej wyniki dla GPW na zachętę. ;-)


kliknij, aby powiększyć

Zapraszam do kompletnego opisu strategii dla dowolnego rynku akcji: Kompletna strategia inwestowania w akcje, czyli o tym jak zarządzać ryzykiem w portfelu i jak przejść do defensywy, gdy na rynku leje się krew

To nie jest "zwykły" wpis. :-)

Strategia prosta w użyciu (rebalansowanie raz w miesiącu). W oprogramowaniu, które udostępniam strategię można w prosty sposób przetestować/zastosować.

Pozdrawiam,
Jacek

Inwestowanie pasywne, czyli praktyczny przewodnik budowy własnego portfela opartego na funduszach ETF

Artykuł wyjaśnia czym jest pasywne podejście do inwestowania i dlaczego jest to rozwiązanie najlepsze dla większości inwestorów. Tłumaczę, dlaczego inwestowanie to nie tylko liczby i jak ważną rolę w tym procesie odgrywa również psychologia.

Omawiam następnie klasy aktywów przez pryzmat ich historycznych wyników i pokazuję, jak wykorzystać je w roli cegiełek do budowy własnego portfela pasywnego. Analizuję rynek obligacji wskazując na zagrożenia jakie niesie dla nieuświadomionego inwestora. Wreszcie pokazuję kilka przykładowych portfeli.

Wyjaśniam proces rebalansowania portfela oraz jak przy pomocy jego optymalizacji można znacząco poprawić wynik portfela stałego.

Na koniec przedstawiam kilka aspektów optymalnego wykorzystania funduszy ETF do konstrukcji własnego portfela stałego.

Link -> Inwestowanie pasywne, czyli praktyczny przewodnik budowy własnego portfela opartego na funduszach ETF

Zapraszam! :-)

Ile zarabiały rynki w ostatnich 100 latach?

Jak to mawiał Mark Twain – historia może nie powtarza się, ale za to może się rymować. Nie inaczej jest z rynkami finansowymi – warto wiedzieć, jak zachowywały się poszczególne klasy aktywów w przeszłości. Właściwie można powiedzieć, że to gotowy materiał na budowę własnego portfela pasywnego, opartego np. o fundusze ETF.

W tym filmie pokazuję jak za ostatnie 100 lat zachowywały się różne klasy aktywów, takie jak akcje, złoto, nieruchomości czy towary. Prezentuję też praktyczny przykład zastosowania tej wiedzy na realnym portfelu inwestycyjnym.

Zapraszam! :-)


(Nie)bezpieczne obligacje skarbowe?

Czy obligacje są bezpieczne? Bezpieczniejsze od akcji?

Niektórzy powiedzą – to zależy jakie obligacje. Korporacyjne obligacje nie mają wiele wspólnego z bezpieczeństwem w wielu przypadkach, bo z drugiej strony stoją firmy, które zwyczajnie mogą nie spłacić swojego zadłużenia. Ze skarbowymi obligacjami, zwłaszcza jeśli po drugiej stronie jest rząd Stanów Zjednoczonych, czy Niemiec, sytuacja wydaje się być znacznie lepsza.

Racja, ale czy to oznacza, że inwestycja w najbezpieczniejsze pod względem kredytowym obligacje na świecie jest pozbawiona ryzyka, że każdy kto ma do niego dużą awersję powinien je przeważać w portfelu?

Żyjemy w erze rekordowo niskich stóp procentowych, które spadają od niemal 40 lat, sprzyjając wycenie obligacji na rynku (więcej piszę o tych mechanizmach przy okazji omawiania ETF obligacji). Niewielu inwestorów indywidualnych zdaje sobie sprawę z tego, że spoglądanie na to jak obligacje skarbowe zarabiały w ostatnich 10, 20, 30, a nawet 40 latach na niewiele się zdaje, jeśli idzie o założenia portfela budowanego dziś.


kliknij, aby powiększyć


Zatem jeśli chcemy robić założenia co do przyszłości, warto przestudiować, jak wyglądał rynek obligacji w latach 1940-1981, czyli okresie rosnących stóp procentowych i dużej presji inflacyjnej. Okres, który bliższy jest naszym czasom, pomimo, że w tej chwili inflacja (jeszcze) nie stanowi problemu. A przynajmniej nie róbmy pochopnych założeń w stylu „przeważam w portfelu obligacje skarbowe, bo nie lubię ryzyka”. Jedne z najbezpieczniejszych obligacji na świecie, w latach 1940-1981, traciły ponad 70%, gdy uwzględnimy inflację. To jest więcej niż rynek akcji. Zaskoczony? Zapraszam do materiału.


ETF – praktyczne wprowadzenie dla początkujących

Wraz z prezentacją autorskiego oprogramowania ST dotarło do mnie, dzięki Waszym licznym komentarzom i uwagom, jak wielu z Was potrzebuje przystępnego wprowadzenia w tematykę inwestowania. Tak to jest, że po latach zajmowania się rynkami nie zawsze udaje się wejść w buty osoby zupełnie początkującej – na szczęście mam Was, za co bardzo dziękuję! Dzisiejszym materiałem w formie podcastu i wpisu blogowego staram się wyjść naprzeciw właśnie takim osobom, przedstawiając w prosty sposób temat funduszy ETF.

-> ETF – praktyczne wprowadzenie dla początkujących

Zapraszam do czytania i/lub słuchania! :-)

Pozdrawiam,
Jacek

Portfel modelowy #2: Harry Browne

Dla osób szukających mało absorbujących rozwiązań inwestycyjnych jest to prawdopodobnie interesująca strategia, bowiem przy minimalnie mniejszej rocznej stopie zwrotu od portfela 60/40, +9.03%, maksymalna strata kapitału jest ponad dwukrotnie mniejsza – niespełna -13% (dane za okres 1970-2019).

Prowadzenie takiego portfela można obecnie załatwić w prosty sposób via ETF i poświęcać temu nie więcej niż dosłownie 2-3 minuty w roku, kiedy to sprawdzamy czy nie trzeba wyrównać wag w portfelu, tak by nie odbiegały od oryginału.

Skład:
- bony skarbowe USA (25%)
- obligacje 30-letnie USA (25%)
- akcje z indeksu S&P 500 (25%)
- złoto (25%)

Jak widać portfel jest bardzo „ostrożnościowy”, ponieważ ekspozycja na rynek akcji to zaledwie 25%, a dodatkowo kolejna ćwiartka to gotówka, tu w postaci bonów skarbowych. Warto dodać, że choć bony skarbowe w USA na przestrzeni ostatnich 120 lat przynosiły śladowe zyski (realnie po inflacji ok. 0.3%), jest to i tak lepsze rozwiązanie niż trzymanie gotówki pod przysłowiowym materacem.

Zmniejszenie ryzyka w portfelu powoduje jednak dyskomfort w sytuacji silnej hossy na rynku – od roku 2010 do maja 2020 portfel przeciętnie zarabiał 6.4%, czyli mniej niż szeroki rynek. Coś za coś.

Portfel można modyfikować na wiele sposobów, o czym mówię w materiale. Zapraszam! wave


Portfel modelowy #1: 60/40

Pierwszy odcinek z cyklu filmów o tzw. stałych portfelach. Na pierwszy ogień klasyka: 60/40.🙂

60/40 to najbardziej powszechnie cytowany modelowy portfel na świecie. Często wykorzystywany jest jako benchmark (porównanie) dla innych strategii. Wbrew pozorom nawet tu jest wiele niuansów o których wielu inwestorów nie zdaje sobie sprawy.

Skład portfela:
- akcje z indeksu S&P 500 (60%)
- obligacje 10-letnie USA (40%)

Przy tak prostej konstrukcji, za ostatnie 100 lat pozwalał zarabiać 8-10% rocznie.

W filmie omówione są różne warianty i sposoby testowania.

Zapraszam! 🙂


Jak inwestować – pasywnie, czy aktywnie?

W tym odcinku:
- Wasze pierwsze opinie o oprogramowaniu System Trader (ST)
- Co to jest inwestowanie pasywne
- Co to jest inwestowanie aktywne
- Wady i zalety każdego z podejść do iwestowania
- Co wybrać: pasywne, czy aktywne inwestowanie?

Zapraszam do czytania i słuchania! :-)

--> Jak inwestować – pasywnie, czy aktywnie?

Inwestuj według planu, nie emocji! — przedstawiam autorskie oprogramowanie: System Trader (ST)

Zapraszam do nowego wpisu. :-)

Wyjaśniam czym jest plan inwestycyjny i dlaczego każdy z nas powinien nim dysponować przed zainwestowaniem pieniędzy. Pokazuję, że proces decyzyjny w inwestowaniu nie tylko może, ale wręcz powinien być bardzo prosty. Musi on być również dopasowany do preferencji konkretnej osoby, gdyż tylko wówczas będzie miała ona szansę na podążanie za obranym planem.

Następnie prezentuję oprogramowanie ST, które umożliwia projektowanie i testowanie portfela inwestycyjnego. Oparte jest ono o zbiór najlepszych praktyk na bazie doświadczeń wielu uznanych osób z branży finansowej (niektóre z nich gościły w moim podcaście). Wraz z rozwojem oprogramowania na jego pokładzie będzie sukcesywnie pojawiało się coraz więcej strategii inwestycyjnych, zarówno pasywnych jak i aktywnych, w tym krótkoterminowych.

--> Inwestuj według planu, nie emocji! — przedstawiam autorskie oprogramowanie: System Trader (ST)

wave

Informacje
Stopień: Obeznany
Dołączył: 8 lutego 2018
Ostatnia wizyta: 13 sierpnia 2020 12:47:00
Liczba wpisów: 70
[0,02% wszystkich postów / 0,07 postów dziennie]
Punkty respektu: 0

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,461 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +135,48% +27 096,58 zł 47 096,58 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d