Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

System Trader

System Trader

Ostatnie 10 wpisów
🔊 ST 019: Robert Pardo, legendarny trader i wieloletni zarządzający funduszami hedgingowymi

Robert Pardo to człowiek legenda w świecie tradingu. Współpracował z najlepszymi funduszami hedge na świecie jak np. Dunn Capital Management, czy bankami inwestycyjnymi jak Goldman Sachs. Robert jest pionierem handlu opartego na algorytmach oraz twórcą tzw. Walk Forward Analysis. W oparciu o to podejście rynkowe w samym tylko roku 2008 podczas krachu światowej ekonomii zarobił 142%.

Obiecywałem wcześniej, że w ramach serii podcastowej o budowie własnej strategii, pojawi się gość, który ma ogromny wkład w tym temacie. Przyznam, że 10 lat temu, gdy pierwszy raz zetknąłem się z książką Roberta Pardo, przez myśl mi nie przeszło, że kiedykolwiek będę miał możliwość rozmowmy z nim. Siła podcastu. 🙂

A już niebawem pojawi się kolejny odcinek o tym jak budować własną strategię transakcyjną.

Zapraszam!

🔊 ST 018: Budujemy strategię transakcyjną, czyli o co w tym wszystkim chodzi? (część 1)

Aby móc myśleć o osiągnięciu sukcesu w inwestowaniu, musimy opracować rzetelny plan działania, a następnie wykazać się dyscypliną w podążaniu za nim. Oczywiście, żaden, nawet najlepszy plan nie jest gwarancją sukcesu, ale jego brak, jest już za to gwarancją porażki. Cóż, zarabianie na rynkach finansowych nie jest proste, chociaż sprawia czasami takie wrażenie, co właśnie przyciąga zawsze wielu zainteresowanych. 🙂

W tym odcinku przybliżę sposób, w jaki możemy budować własną strategię inwestycyjną. Będzie to dość specyficzna strategia, bowiem oparta o algorytm. Ale nie obawiaj się — wszystko przedstawione jest prostym, ludzkim językiem. 🙂 Wyjaśnię, dlaczego właśnie takie podejście ma sens, ba, jest wręcz pożądane. Omówię poszczególne kroki w procesie budowy strategii inwestycyjnej oraz wskażę wiele pułapek, jakie na nas czyhają po drodze.

Żeby nie było tylko teoretycznie, niebawem pojawi się również notka blogowa, w której zbudujemy i wytestujemy konkretną strategię dla jednego z rynków kontraktów terminowych.

A na koniec całego cyklu planowana jest jeszcze jedna niespodzianka: wywiad z człowiekiem, który jest światowym pionierem budowania, testowania i używania strategii mechanicznych. Doradzał m.in. Goldman Sachs oraz Daiwa Securities. Stay tuned! 🙂

🔊 ST 017: Kevin Davey, czyli jak wygląda profesjonalny trading na automacie (EN)

W dzisiejszym odcinku podcastu gości u mnie Kevin Davey, profesjonalny trader, który trzykrotnie stawał na podium Mistrzostw Świata w tradingu kontraktami terminowymi. Uzyskał on w latach 2005, 2006 i 2007 odpowiednio roczne stopy w wysokości 148%, 107% i 112%. Jest to zarazem już u mnie drugi gość, po Andrea Unger, który święcił triumfy w tym zacnym konkursie. I coś mi mówi, że nie ostatni. 😉

W roku 2008 postanowił zostać pełnoetatowym traderem, którym jest do dziś, i co jak możecie usłyszeć w wywiadzie, bardzo sobie chwali. Ale droga do pełnego zawodowstwa nie była usłana różami. Okres nauki przeciągał się wiele lat, Kevin był bliski poddania się, popełniając po drodze wiele, nierzadko kosztownych błędów. W pewnym momencie miał wręcz przekonanie, że się do tego nie nadaje: cokolwiek by nie zrobił na rynku, wynik był zawsze ten sam – strata finansowa.

Serdecznie zapraszam do słuchania i czytania! :-)

W podcaście niebawem wystąpi u mnie Kevin Davey.

Jest to bardzo uznany i ceniony trader, ze sporym doświadczeniem (ponad 20 lat). Zdobywca I i II miejsca (dwukrotnie) w World Cup Trading Championships. Będzie dużo konkretów, zwłaszcza dla algotraderów.

Jeśli ktoś chciałby zadać swoje pytanie, proszę bardzo, można to zrobić w tym wątku. wave

🔊 ST 016: Tom Basso, rynkowa legenda podążania za trendem (EN)

Tom Basso to kolejny bohater słynnej serii książek J. Schwager’a, Czarodzieje Rynku, który zgodził się udzielić ekskluzywnego wywiadu dla Was w ramach mojego podcastu. Nadarzyła się niecodzienna okazja zadania pytania co słychać u niego w 26 lat od pamiętnego wywiadu. Jak postrzega rynki przez pryzmat niemal czterech dekad doświadczeń?

Jack Schwager przyznał, że z pośród wszystkich interlokutorów to właśnie Tom zaprezentował styl podejścia do rynków i życia, który sam najchętniej by wdrożył w swoim przypadku. I to pomimo tego (a może właśnie dlatego), że bynajmniej nie był kimś szczególnie barwnym. Wyróżniał się natomiast wielkim opanowaniem i zorganizowaniem.

Osoba Toma Basso pojawiła się też w kilku książkach Van Tharp’a (m.in. szeroko znanej Giełda, wolność i pieniądze. Poradnik spekulanta), z którym współpracował przez pewien czas.

W szczytowym momencie swojej kariery zarządzał kapitałem przekraczającym kwotę 600 milionów dolarów amerykańskich. W wieku 51 lat szczęśliwie przeszedł na emeryturę z solidnie wypchanym portfelem, chociaż tak naprawdę swoją wolność finansową uzyskał wiele lat wcześniej. I pomimo, że od 2003 roku jest formalnie emerytem, to nie znaczy to, że nie jest aktywny na rynku. Zamknął swój biznes, ale nadal handluje tymi samymi metodami na swoim prywatnym rachunku.

Uwaga: Wywiad dostępny jest do wysłuchania w języku angielskim. Nie przewiduję tłumaczenia na język polski w najbliższej przyszłości. Zapraszam jednak do artykułu na mojej stronie, który mam nadzieję, okaże się wartościowym dodatkiem do wywiadu.

🔊 ST 015: Państwo prawa, czy państwo prawników? Ryszard Styczyński wyjaśnia problem tak zwanych kredytów frankowych (część 1)

Nietypowy jak na mój podcast temat odcinka. Ale do rzeczy...

Powszechne rozumienie problemu kredytów frankowych w Polsce jest takie: grupa cwaniaków chciała zarobić, to zadłużyli się w walucie obcej. Przy skokowym wzroście kursu franka szwajcarskiego względem złotówki, wyciągają rękę po pomoc. Naturalną konkluzją myślącego człowiek jest, że:

- jest to niemoralne, aby pomagać jednym, a już innym nie
- nie można robić precedensu podważania podpisanych umów
- pomoc tzw. frankowiczom jest szkodliwa ekonomicznie

Przyznam szczerze, że miałem pewne wątpliwości, czy w podcaście zająć się tematem tak zwanych kredytów walutowych, mocno odbiegającym od tematyki tradingowej, którą się zajmuję.

Postanowiłem w pewnym sensie zostać adwokatem diabła, mając świadomość pomyj, które będą wylane na moją głowę. Śmiało – to mi akurat nie przeszkadza. :-)

Zdecydowałem jednak, że warto to zrobić z przynajmniej dwóch powodów:

1. Setki tysięcy ludzi w Polsce realnie mierzy się z problemem spłaty tych kredytów, niejednokrotnie walcząc dosłownie o przeżycie.
2. Powszechne zrozumienie tego problemu, nawet pośród osób z branży finansowej jest bardzo często dalekie od rzeczywistości.

Wielu też z Was zrozumie po wysłuchaniu podcastu, że problem jest znacznie szerszy niż tylko krąg osób z kredytami walutowymi.

Osoby zadłużone w złotówkach również mają niemal pewność, że w najbliższych latach ich miesięczne raty bardzo mocno podrożeją. Dziwne się to może wydawać w erze historycznie niskich stóp procentowych i powtarzanego sloganu, niczym mantra – zadłużaj się w walucie, w której zarabiasz. Co za bzdura!

Niestety media niechętnie przedstawiają rzetelnie ten problem z prostego powodu: konflikt interesów. Jeśli bank X kupuje reklamę w stacji Y, to oczywistym jest, że nie mają interesu w tym, by tworzyć materiał o tym, jak ten bank, mówiąc wprost, oszukał tysiące osób.

Również i wielu blogerów finansowych w Polsce widać powiela powszechną propagandę, lub doradza jaką strategię przyjąć w spłacie zadłużenia, jak gdyby nie rozumieli o jakim produkcie piszą. Nieliczni wskazują rzetelne argumenty wskazujące na to, że znakomita większość umów kredytów walutowych jest zwykłym oszustwem.

Ryszard Styczyński będzie gościł u mnie w 2-3 odcinkach podcastu, starając się wyjaśnić, na czym polega sedno problemu. I dlaczego ośmielam się mówić wprost o oszustwie ze strony banków.

🔊 Mój warsztat pracy tradera, czyli z jakich narzędzi i usług korzystam na codzień

W tym odcinku podcastu przybliżam zestaw narzędzi i usług, z których korzystam do tradingu na własny rachunek, kładąc specjalny nacisk na automatyzacje handlu. Wyjaśniam dlaczego akurat wybrałem taki a nie inny zestaw, podając plusy i minusy każdego elementu.

Staram się też odpowiedzieć na pytania, które otrzymuję mailem od Was, gdzie często pytacie od czego zacząć — jakiego brokera, jakie oprogramowanie, czy wręcz jaki rynek wybrać do tradingu.

https://systemtrader.pl/014

W tym odcinku dowiesz się:

- Jakimi instrumentami handluję
- Moje podejście do tradingu
- Z jakiego oprogramowania korzystam w ramach tradingu na własnym rachunku
- Jakie rynki i oprogramowanie nadają się do nauki tradingu
- Z jakich brokerów korzystam i dlaczego
- Strony i serwisy finansowe które wykorzystuję na potrzeby tradingu
- Infrastruktura sprzętowa na której opieram swój zautomatyzowany trading
- Koszty stałe (dane, oprogramowanie, prowizje brokerskie, serwisy, itd.)

https://systemtrader.pl/014

Polecam nieskromnie wlasny podcast: https://systemtrader.pl/013 :-)

Artur Biały — czy technologia blockchain zrewolucjonizuje świat?

Bez względu na to, czy nam się to podoba, czy nie, technologia blockchain (łańcuch bloków) w nieodwracalny sposób zmieniła podejście w myśleniu o realizacji transakcji we współczesnym świecie. I nie chodzi tu tylko o transakcje płatnicze, ale i wiele innych zastosowań biznesowych, w których technologia blockchain sprawdza się wręcz idealnie. Oczywiście, jest to wciąż novum, co z kolei rodzi wiele nieporozumień i emocji, ale wydaje się, ze odwrotu od tego sposobu realizacji transakcji już nie będzie. Rodzi się raczej pytanie jak głęboko technologia blockchain zmieni nasze dotychczasowe życie.

W tym odcinku gości u mnie Artur Biały — człowiek, który nie tylko posiada ogromną wiedze techniczno-biznesową w zakresie technologii blockchain, ale jest też praktykiem realizującym unikatowy i innowacyjny projekt softwareowy rozwiązujący problemy z jakimi borykają się, uwaga, linie lotnicze. 🙂

Nie będziemy tu wiele mówić o tradingu jako takim. Wiedza zawarta w tym odcinku stanowi natomiast świetny fundament wiedzy dla każdego, kto chce zrozumieć o co chodzi chociażby w kryptowalutach. A blockchain to technologia, bez której nie byłoby kryptowalut.

W tym odcinku podcastu dowiesz się
- Kim jest Artur Biały
- Co to jest kryptowaluta
- Co to jest kryptografia i dlaczego jest tak istotna w świecie kryptowalut
- Zalety i wady kryptowalut
- Co to jest blockchain
- Na czym polega kopanie walut (mining)
- Jakie zastosowania biznesowe może mieć technologia blockchain
- Co to jest tzw. smart contract
- Co to jest ICO (ang. Initial Coin Offerings)
- Co to jest Ethereum i czym różni się od projektu Bitcoin
- Przyszłość kryptowalut i technologii blockchain

https://systemtrader.pl/013

Andrea Unger, czterokrotny mistrz świata w tradingu (EN)

Zapraszam do wysłuchania wywiadu jaki przeprowadziłem z Andrea Unger. Facet nie dość, że zarobił grube miliony dolarów na tradingu, którym zajmuje się zawodowo od niemal dwóch dekad, to jeszcze 4 krotnie zdobył w tej dziedzinie tytuł mistrza świata. Miazga!

https://systemtrader.show/004

Informacje
Stopień: Ośmielony
Ostatnia wizyta: 30 listopada 2018 08:52:25
Liczba wpisów: 14
[0,00% wszystkich postów / 0,05 postów dziennie]

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,200 sek.

AD.bx ad3a
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d