pixelg
POLNORD - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25

POLNORD [PND]

AKTUALNY KURS: 3,53 zł (+0,00%) 17-02-2021 12:27
LUno
0
Wpisów: 120
Wysłane: 21 lutego 2012 08:27:08 przy kursie: 19,85 zł
Proch może i będzie - ale tylko na jeden strzał, a to stanowczo za mało. Spółka dwa pierwsze kwartały jechała na pozostałych przychodach operacyjnych (sprzedaż wierzytelności, zaksięgowali z tego ponad 100 baniek). Ale może tego już "analitycy" IDM jak zwykle nie doczytali. Jak tak się wczytać w sprawozdania to od dłuższego już czasu PND płynie na zdarzeniach jednorazowych.

W spółce widzę tylko jeden pozytywny sygnał - zmniejszenie kosztów zarządu i sprzedaży, ale to stanowczo za mało.
Czy masz z górki, czy pod górkę, patrz na ciastko nie na dziurkę.

bB86
0
Wpisów: 744
Wysłane: 21 lutego 2012 09:40:01 przy kursie: 19,70 zł
Trudno coś zobaczyć jak się analizuje spółkę przez kilkanaście minut ;-)
• Diehard modern value investor (with a Mungerish twist) ;) •

Wloczykij
0
Wpisów: 581
Wysłane: 22 lutego 2012 11:53:22 przy kursie: 18,88 zł
Kluczem do dalszego wzrostu kursu Polnordu jest:

- pozyskanie dalszych środków na poczet odszkodowań za grunty przekazane Miastu Warszawa pod drogi, place itp. których kwotę spółka szacuje na nawet 410 mln zł a okres dochodzenia do 3 lat
- udanego rolowania długu spółki, którego około połowa zapada w tym roku.

To sprawia, że spółka będzie chciała jak najlepiej wypaść jeśli chodzi o wyniki 2011 roku i za pierwsze kwartały 2012 aby uzyskać (korzystne) finansowanie.

Źródłem zmniejszenia zadłużenia mogą być też kolejne transakcje sprzedaży wierzytelności wobec Warszawy jako że dochodzenie ich bezpośrednio jest zbyt czasochłonne w obliczu zapadającego długu.

Jako że segment mieszkaniowy będzie się kurczył, nadzieja na wzrosty powtarzalnego wyniku jest w segmencie komercyjnym, który spółka skutecznie rozwija ale barierą jest finansowanie dalszych inwestycji.

Podsumowując, jeśli zarząd częściowo zmniejszy dług i zroluje obligacje to powinny być spore wzrosty kursu. Warto więc obserwować wiadomości z tym związane.
Nikt by nie pamiętał o dobrym Samarytaninie, gdyby miał tylko dobre intencje. By przejść do historii, musiał mieć też pieniądze. — Margaret Thatcher

>> Ponad 160% zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego Cztery Fazy Rynku w StockWatch.pl

LUno
0
Wpisów: 120
Wysłane: 29 lutego 2012 08:37:53 przy kursie: 18,99 zł
bB86 napisał(a):
Trudno coś zobaczyć jak się analizuje spółkę przez kilkanaście minut ;-)

To może kolega podzieli się tym swoim słynnym raportem na temat PND? :) Chętnie się zapoznam. Spółki nie analizowałem kilkanaście minut, tylko znacznie dłużej. Fakt - na pewno nie jestem tak biegły w analizie raportów jak Ty, czy ekipa SW. Zawodowo trudnię się w innej profesji, a mam jeszcze inne dodatkowe zainteresowania. Zdaje sobie sprawę z ogromnej wartości zapasów PND, w tym dużego banku ziemi. Weź tylko pod uwagę jedną rzecz - nie wiesz po ile te zapasy były kupowane i jaka jest ich aktualna wartość. Zaraz pewnie napiszesz, że na pewno nie ma tu takiego spadku wartości, jaki by się mogło wydawać analizując C/WK. Będziesz miał oczywiście rację. Jednak wycena majątkowa, to jedno, a wycena dochodowa to drugie. Fakt można grunty sprzedać i mieć kasiore, tylko czy o to chodzi? Przez ostatnie kilka kwartałów widać wyraźnie, że spółka nie potrafi zarabiać na podstawowej działalności. Cały zysk generowany z pozostałych przychodów operacyjnych. Może się to w przyszłości zmieni, a może nie. Ja czarodziejskiej kuli nie mam.
Czy masz z górki, czy pod górkę, patrz na ciastko nie na dziurkę.

pafalek
0
Wpisów: 7
Wysłane: 12 marca 2012 18:02:43 przy kursie: 15,36 zł
"Polnord rozważa pozbycie się części aktywów. Chodzi głównie o aktywa hotelowe w Gdańsku i Sopocie. Negocjuje także sprzedaż działki na warszawskim Wilanowie. Spółka liczy, że ze sprzedaży aktywów w tym roku do jej kasy wpłynie do 50 mln zł." (Dziennik Gazeta Prawna) Info z 5 marca.

Waszym zdaniem ta informacja jest odpowiedzialna za spadki? a może to pod raport, który już za tydzień? Czy technika? Wiadomo trend spadkowy zobowiązuje...
Generalnie nie wiem co począć z tą spółką

Kod:
mod: podaj link do cytatu (źródła) oraz datę powyższej informacji
Edytowany: 12 marca 2012 20:02

Wloczykij
0
Wysłane: 13 marca 2012 14:04:52 przy kursie: 16,91 zł
Cytat:
Waszym zdaniem ta informacja jest odpowiedzialna za spadki? a może to pod raport, który już za tydzień? Czy technika? Wiadomo trend spadkowy zobowiązuje...
Generalnie nie wiem co począć z tą spółką

Sam czekam na lepsze poziomy. Kurs myślę że dyskontuje ryzyka związane z zapadającymi w tym roku obligacjami. Jak spółka spłaci część długu a resztę zroluje to kurs myślę że powróci do cen z 2010 roku. Sama decyzja o sprzedaży hoteli jest pozytywna bo widać że prezes ma wolę zmniejszania zadłużenia / delewarowania biznesu.
Nikt by nie pamiętał o dobrym Samarytaninie, gdyby miał tylko dobre intencje. By przejść do historii, musiał mieć też pieniądze. — Margaret Thatcher

compaq100
0
Wpisów: 608
Wysłane: 13 marca 2012 15:15:22 przy kursie: 16,91 zł
Analitycy Raiffeisen Centrobank w raporcie z 12 marca wystawili rekomendacje "kupuj"
dla Polnordu z ceną docelową 26.00zł.
Edytowany: 13 marca 2012 15:17

INWESTORQ
0
Wpisów: 130
Wysłane: 14 marca 2012 12:23:18 przy kursie: 17,40 zł
Witam

Widać że analitycy z Raiffeisen przestrzelili z ostatnia rekomendacja na 20 zl skoro ja podniesli do 26 zl ....

To wzrost o 30% w gore i to najnizsze rekomendacje dla tej Spolki

Czekam na rekomendacje po wynikach za zeszly rok i mam nadzieje ze beda wyzsze i kurs bedzie za nimi podazal Dancing
Edytowany: 14 marca 2012 12:31

Wloczykij
0
Wysłane: 14 marca 2012 13:03:03 przy kursie: 17,40 zł
Cytat:
Czekam na rekomendacje po wynikach za zeszly rok i mam nadzieje ze beda wyzsze i kurs bedzie za nimi podazal

Hello

Właśnie myślę że same wyniki mogą wiele nie zmienić tzn. potrzebne dodatkowe info by kurs wyszedł ponad 20 zł. Jeśli sprzedadzą kolejne wierzytelności albo część majątku i uzyskają w gotówce istotną część na spłatę zadłużenia to wówczas powieje lepszymi wycenami.

Sam najchętniej bym widział wyjście z Polnordu przez Krauzego i kupno akcji z premią przez jakiś agresywny fundusz z branży nieruchomości.
Edytowany: 14 marca 2012 13:04

INWESTORQ
0
Wysłane: 19 marca 2012 13:38:31 przy kursie: 16,95 zł
Witam

Chcialbym prosic o komentarz do nastepujacych faktów

/jak je oceniacie i ich wplyw na wyniki Społki wnjabliższych kwartałach /

Swego czasu POlnord zainwestowal w Spólke DSS

"Polnord zostanie w akcjonariacie DSS na dłużej

Deweloper nie przestaje wierzyć w opłacalność inwestycji w Dolnośląskie Surowce Skalne. Po tym jak na jesieni 2009 r. Polnord nabył w ofercie prywatnej 264,3 tys. walorów producenta kruszyw, płacąc ponad 10 mln zł (37,83 zł za walor), teraz kontrolowana przez Ryszarda Krauzego spółka zdecydowała się zwiększyć zaangażowanie w DSS. Polnord wziął udział w zakończonej niedawno ofercie publicznej, kupując 406 tys. praw do akcji DSS, po cenie 17 zł za PDA. Tym samym Polnord zwiększył swój udział w akcjonariacie DSS do 8,46 proc. (...)

Na razie bez strat

Za 8,46-proc. pakiet akcji DSS Polnord zapłacił ponad 16,9 mln zł. Dziś jest on wart 10,85 mln zł. Różnica w cenie raczej nie zostanie wykazana w rachunku zysków i strat spółki za II kwartał, pozostając bez wpływu na zarobek dewelopera. Powód? Polnord traktuje akcje DSS jako aktywa finansowe dostępne do sprzedaży i aktualizacja ich wyceny, do momentu sprzedaży, wykazywana jest wyłącznie w kapitałach spółki.
żródło - PARKIET

i teraz pytanie

- załozmy ze dochodzi do emisji ratunkowej w Spolce DSS i akcje kosztuja np 1 zl
czy dalej bedzie to bez wplywu na wyniki tej firmy ?

- A gdyby Spolka DSS zbankrutowala czy to wplynie na wyniki i w ktoryms raporcie kwartalnym
po bankructwie DSS zostanie to wykazane /calkowita utrata "inwestycji " chyba musi byc wykazana ?

PS
POlnord zszedl do ponizej 5% w firmie DSS
- komunikat
www.money.pl/gielda/komunikaty...">http://www.money.pl/gielda/komunikaty...
Edytowany: 19 marca 2012 13:42

INWESTORQ
0
Wysłane: 21 marca 2012 08:25:26 przy kursie: 16,40 zł
Witam - moze jakis komentarz do wynikow ?

Czy uwazacie je za dobre?
/b dobre ?

Polnord miał 70,86 mln zł zysku netto w 2011 r., wzrost o 37,4% r/r

Warszawa, 21.03.2012 (ISB) - Spółka deweloperska Polnord miała 70,86 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2011 roku wobec 51,56 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

Zysk brutto z działalności operacyjnej na poziomie grupy wyniósł 76,37 mln zł wobec 48,13 mln zł zysku rok wcześniej.

Skonsolidowane przychody wyniosły 289,11 mln zł wobec 180,26 mln zł rok wcześniej.

W ujęciu jednostkowym, w 2011 roku spółka miała 90,10 mln zł zysku netto wobec 43,21 mln zł zysku rok wcześniej.
link
do raportu
www.bankier.pl/wiadomosc/POLNO...">http://www.bankier.pl/wiadomosc/POLNO...

Wczytywaliscie sie w raport jak oceniacie sprawe naleznosci za drogi ktore Polnord otrzymal w 2011 r i szanse na reszte kwoty w kolejnych okresach ?

compaq100
0
Wysłane: 21 marca 2012 08:48:53 przy kursie: 16,40 zł
Czekam na komentarz i analizę wyników za 2011r Polnordu przez SW Kasię Stefańską.
W.g mnie wyniki Polnordu za 2011r. oceniam pozytywnie, gdyż nastąpił wzrost na wszystkich wskaznikach prawie ca. 150%.

compaq100
0
Wysłane: 21 marca 2012 09:30:32 przy kursie: 16,35 zł
WD,można prosić o komentarz i analizę raportu Ponordu.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 10 653
Wysłane: 21 marca 2012 09:38:00 przy kursie: 16,35 zł
czekaj, czekaj,
Mają być dwa omówienia?
Jeśli jednak jedno wystarczy to może mógłbym ja je zrobić?d'oh!

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Wysłane: 21 marca 2012 09:46:11 przy kursie: 16,35 zł
bB86 napisał(a):
Zatem artykuł i kilka podobnych wypowiedzi jest błędnych - aktualizacja wpłynie jedynie na wynik netto jednostkowy a nie grupy.

Już znamy myk jak puścić to przez wynik skonsolidowany. Przez podatek odroczony!
Cwane.
Niepowtarzalne.
Do wyjęcia ze wskaźników,ale....

Do uwzględnienia w DCF! zapłacą realnie mniejszy podatek.

Oczywiście jeśli faktycznie to zrobili, bo do sprawozdania nie zaglądałem jeszcze

INWESTORQ
0
Wysłane: 21 marca 2012 10:03:04 przy kursie: 16,35 zł
kurs na razie trudno podejrzewac o dyskontowanie wynikow - symboliczny wzrost ,nieduze obroty po 1 handlu - moze rynek liczyl na jeszce wieksze fajerwerki Eh?

Affinity
0
Wpisów: 50
Wysłane: 21 marca 2012 10:54:52 przy kursie: 16,35 zł
A to jest powód do jakiejś nadzwyczaj entuzjastycznej reakcji? Gdyby wyjąć z wyniku zdarzenia jednorazowe (odszkodowanie za działkę), to nie wygląda on jakoś niesamowicie dobrze.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Wysłane: 22 marca 2012 11:41:23 przy kursie: 15,21 zł
Wyniki Polnordu w drugim półroczu roku są istotnie lepsze niż raportowane w pierwszych sześciu miesiącach roku. Może to zabrzmieć jak bluźnierstwo skoro raportowany zysk netto jest o 73% mniejszy niż w pierwszych miesiącach roku, czy 50% mniejszy niż w roku ubiegłym w tym samym okresie, ale tak się naprawdę dzieje.

Sam IV kwartał wygląda ciutek gorzej niż poprzedni pomimo tego, że w wyniku rozpoznano sprzedaż znacząco większej liczby mieszkań. (233 vs 479). Przychody wyniosły w IV kwartale 132,8M wobec 81M w trzecim, co stanowi wzrost o 64%, ale zysk brutto wzrósł jedynie o 3,2M, czyli o 18%. Sytuacja wygląda na nieco kuriozalną. Sprzedaż w sensie rozpoznania ilości lokali rośnie o 106%, a zysk brutto ze sprzedaży tylko o 18%.(Marża ZBNS 4Q –16%, marża ZBNS 3Q-22%) To pokazuje jakie są różnice w poszczególnych projektach jeśli chodzi o uzyskiwane marże. Ponieważ cena usług budowlanych się prawdopodobnie mocno nie różni to mamy efekt ceny zakupu gruntu i polityki sprzedażowej spółki. W ostatnim kwartale roku połowa rozpoznanych lokali pochodziła z projektu Ostoja Wilanów, z wydawałoby się stosunkowo tanim gruntem, ale patrząc na mniejszą rentowność okresu należy ten pogląd zrewidować.

IV kwartał to drugi okres z rzędu gdzie udaje się spółce wykazać dodatni wynik na sprzedaży, czyli z uwzględnieniem kosztów zarządu i kosztów sprzedaży. Oczywiście to nie tak, że można taki wynik brać za powtarzalny w wykazanej kwocie, bo koszty sprzedaży i zarządu mamy tylko za okres kwartału, a realizacja projektu trwa znacząco dłużej. Co z tym fantem zrobić zależy od tego jak powtarzalna będzie ilość sprzedanych lokali rozpoznana w wyniku.

Poniżej przedstawiam sprzedaż netto w sensie podpisanych umów przedwstępnych z rozkładem na poszczególne miesiące. Dane za dwa kwartały w drugim półroczu pochodzą z obliczenia różnicy w danych rocznych oraz za poszczególne miesiące, więc sprzedaż pomiędzy tymi miesiącami może się różnić(suma pozostaje bez zmian)

kliknij, aby powiększyć

Polnord jest(a właściwie był, bo nie wiadomo jak będzie w nowych realiach związanych z otoczeniem prawnym) w stanie sprzedać rocznie około 1200 lokali na kwartał. W związku z tym można mniemać, że za powtarzalną ilość mieszkań do rozpoznania można przyjąć 300. W IV kwartale jak wspomniałem wydano 480 lokali, wiec o ponad 50% więcej niż wynika z estymacji. Wobec tego wynik brutto do kalkulacji należałoby przemnożyć przez 0,75. Wtedy dostaniemy wynik na granicy rentowności w linii zysku ze sprzedaży. Kwartał wcześniej wydania były mniejsze od estymacji, więc wynik należałoby z kolii pomnożyć przez około 1,3, co dałoby dodatkowe 5 milionów na poziomie zysku ze sprzedaży. Ostatecznie ze średniej wyjdzie około 20 milionów rocznie, oczywiście przy zachowaniu rentowności drugiego półrocza.

Niestety w przypadku deweloperów wszystko co poniżej w rachunku wyników bywa albo kontrowersyjne, albo niepowtarzalne itd. W poprzednich omówieniach szczegółowo poruszałem kwestię aktualizacji wartości nieruchomości, a dokładniej kształtowania wyniku przez spółkę. Tym razem postanowiłem zebrać działalność z ostatnich dwóch lat w jednej tabeli:

kliknij, aby powiększyć

Można powiedzieć ”jak nie kijem go to pałką”. Kolorem żółtym zaznaczyłem miejsca w których powstaje raportowany wynik netto. Jak nie aktualizacja wartości nieruchomości, to odszkodowanie od miasta (podzielone na dwa kwartały!!!), albo sprzedaż spółek zależnych czy jak w tym kwartale odwrócenie podatku dochodowego. Przeszacowania choć w dużej mierze uzasadnione, to pokazywane w ten sposób, aby wynik każdego kwartału był dodatni. Podobnie odszkodowanie od miasta Warszawy. Choć nie ma się za bardzo jak czepiać zasadności powstania tych pozycji, to jako efekt zdarzeń jednorazowych powinny być wyłączone z liczenia wskaźników.

Jak wspomniałem w tym kwartale wynik netto budowany jest dodatnim podatkiem dochodowym. Polnord podobnie jak ABCData, postanowił znaki towarowe, markę wynieść jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa do spółki zależnej, przy czym szacowana wartość nie może był ujawniona w sprawozdaniu skonsolidowanym, a różnica w rachunku zysków i strat. Jest jednak pewna luka, którą wykorzystano. Mianowicie w spółce zależnej do której wyniesiono aportem ZCP powstaje duże aktywo do amortyzowania, dzięki czemu zmniejsza się obciążenie podatkowe dla spółki zależnej. W spółce dominującej nie powstaje przychód podatkowy(do momentu sprzedaży akcji tej spółki), bo obejmuje ona emitowane akcje spółki zależnej. Mamy więc realne zmniejszenie obciążenia podatkowego. To także jest do wyłączenia ze wskaźników, ale przy liczeniu przyszłych przepływów pieniężnych należałoby uwzględnić mniejszą stopę podatkową.

W tym kwartale Polnord zaraportował wysokie na tle poprzednich kwartałów koszty finansowe. To prawdopodobnie efekt ujemnych różnic kursowych, bo poziom kredytów i związanych z nimi odsetek był w tym kwartale mniejszy niż w początkowym okresie roku.

Przepływy z działalności operacyjnej wyglądają dobrze, za równo za kwartał jak też za cały rok, ale powstają na skutek uwolnienia kapitału obrotowego, a nie raportowanego zysku brutto. Pozytywny jest fakt, że spółka zmniejsza systematycznie stan zapasów, w szczególności gruntów, przez co zmniejsza miejsca niepewności w bilansie. Wygląda także na to, że do spółki nadal nie spłynęły należności za sprzedany dług Warszawy.

W spółce jest troszkę lepiej pod względem operacyjnym, ale nadal wyceny dochodowe ze sprzedaży mieszkań nie pozwalają na wzrost wartości wewnętrznej.

W przypadku Polnordu można podobnie jak zrobiłem to przy omówieniu Ganta szacować ekonomiczną wartość pozycji w bilansie. Tutaj dodatkowo odpisałbym wartość firmy(130M), czego nie zrobiłem w tamtej spółce. Pojawia się także problem z wyceną nieruchomości inwestycyjnych. Polnord ma dużo większe aktywa w budowie, a ponadto użytkowane już nieruchomości nie pracowały przez cały rok. Wartość pozycji po wyłączeniu aktywów niepracujących wynosi około 280 milionów, co musiałoby dawać przy Yeldzie na poziomie 7% około 20 milionów zysku operacyjnego. Raportowany zysk wynosi jedynie 2,5M, ale jak zaznaczyłem przychody zaczęły się pojawiać dopiero w II kwartale roku i systematycznie rosną z każdym kwartałem, co widać w zamieszczonej wcześniej tabeli. Nieruchomość może nie być jeszcze w pełni obsadzona itd. Odpisanie większości aktywów byłoby niesprawiedliwe, choć z pewnością spory odpis się należy.

Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

Wloczykij
0
Wysłane: 3 kwietnia 2012 09:59:35 przy kursie: 15,22 zł
Hej Polnordowicze,

czy ktoś z Was wie dlaczego spółka objęła 70M akcji spółki Trion za 14 mln zł? Teraz Polnord ma 7% akcji Trionu.

"...w wyniku zawarcia umowy objęcia akcji w dniu 29.03.2012 r. POLNORD S.A. - podmiot, w którym powyższa osoba pełni funkcję Wiceprezesa Zarządu - objął 70.262.099 sztuk akcji serii V2 emitowanych przez Spółkę TRION S.A. w cenie emisyjnej 0,20 zł za każdą emitowaną akcję."

www.stockwatch.pl/komunikaty-s...

Edytowany: 3 kwietnia 2012 10:00

bB86
0
Wpisów: 744
Wysłane: 3 kwietnia 2012 19:23:09 przy kursie: 15,22 zł
Pierwsza myśl... jeśli to nie jest spółka tania, atrakcyjna jako inwestycja itp... to znaczy, że zapewne chcą żeby była dostawcą PND komponentów w atrakcyjnej cenie i chcą mieć nad tym kontrolę..

I rzeczywiście:

Cytat:
Polnord akcjonariuszem Trion SA
2012-04-02

W dniu 29.03.2012 r. POLNORD SA w wyniku zawartej z TRION SA umowy objął 70.262.099 nowych akcji zwykłych o wartości nominalnej 0,20 zł za łączną cenę emisyjną 14.052.419,80 zł. Stanowi to 7.08 proc. w kapitale zakładowym TRION SA.
Powyższa transakcja stanowi realizację strategii Polnord SA zakładającej osiągniecie pozycji lidera w sektorze mieszkań popularnych i komunalnych. W obecnej sytuacji makroekonomicznej oraz w warunkach silnej konkurencji rynkowej kluczowymi elementami pozwalającymi uzyskać przewagę konkurencyjną są a) optymalizacja kosztów realizacji projektów deweloperskich oraz b) zaoferowanie na rynku produktu, który spełnia wymagania i możliwości finansowe Klientów.Inwestycja w TRION SA pozwala zrealizować obydwa cele poprzez zapewnienie Grupie Polnord dostępu do technologii, produktów i doświadczenia posiadanego przez spółkę zależną TRION SA - Korporację Budowlaną Dom sp. z o.o., która to spółka stanowi centrum kompetencyjne Grupy TRION w sektorze budowlanym. Polnord SA wraz z KB Dom od 2011r. prowadzi współpracę w zakresie nowoczesnego budownictwa, w szczególności z wykorzystaniem technologii prefabrykacji. W wyniku tych prac GK Polnord może obecnie wybudować w krótszym, w porównaniu do tradycyjnych technologii, reżimie czasowym oraz przy niższych kosztach, zoptymalizowane pod względem powierzchni użytkowej lokale mieszkalne, co pozwala zaoferować je do sprzedaży w niższych od konkurencji cenach przy tej samej jakości. Atrakcyjność rynkową przygotowanej oferty potwierdza zainteresowanie Klientów pierwszym projektem, w segmencie mieszkań popularnych, pod nazwą „2 Potoki” Etap I (162 mieszkania) w Gdańsku, realizowanym wspólnie z KB Dom jako Generalnym Wykonawcą, gdzie co miesiąc sprzedawanych jest od 12 do nawet 20 mieszkań. Dostrzegając potencjał tego segmentu rynkowego Zarząd Polnord podjął decyzję o realizacji kolejnych inwestycji - docelowo w 2012 r. Grupa Polnord w ramach kolejnych etapów projektu „2 Potoki” oraz nowego projektu deweloperskiego w Gdańsku pod roboczą nazwą „W Dolinie” będzie posiadać w budowie ok. 600 lokali mieszkalnych (cześć z przeznaczeniem na mieszkania dla odbiorców instytucjonalnych).
Z uwagi na satysfakcjonujący poziom świadczonych usług oraz konkurencyjny poziom cen Spółka KB Dom pełni również funkcję Generalnego Wykonawcy w projekcie deweloperskim realizowanym przez Grupę Polnord w Olsztynie („Osiedle Tęczowy Las” Etap II bud. 5 – 103 mieszkania i lokale usługowe) oraz jest jednym z podwykonawców w kolejnym projekcie w Trójmieście.
Mając na uwadze zakres oraz strategiczne znaczenie obecnej współpracy z KB Dom, Polnord angażuje się nie tylko kapitałowo w spółkę TRION, ale również, poprzez 2 swoich przedstawicieli w Radzie Nadzorczej, w bieżące zarządzanie działalnością Spółki.
Taka struktura transakcji jest najbardziej efektywna z punktu widzenia interesów Grupy Polnord, umożliwiając w sposób bezpośredni wpływ na poziom cen w procesie wykonawczym, dalsze ich obniżanie oraz długoterminowe zabezpieczenie na satysfakcjonującym poziomie.
Dodatkowo, mając na uwadze, iż sukces sprzedażowy w segmencie mieszkań popularnych i komunalnych niewątpliwie skłoni również innych deweloperów do zwiększenia swojej obecności w tym segmencie rynkowym, Polnord jako akcjonariusz spółki posiadającej wysokie kompetencje i doświadczenie w realizacji mieszkań w technologii prefabrykacji, będzie w stanie skutecznie nie tylko osiągnąć, ale i utrzymać pozycję lidera.
Należy także podkreślić, iż potencjał tkwiący w TRION SA skłonił do zaangażowania kapitałowego nie tylko Spółkę Polnord, będącą jednym z liderów rynku deweloperskiego, ale również jednego z czołowych graczy na rynku bankowości spółdzielczej: SGB – Bank SA. Stabilni i rozpoznawalni akcjonariusze oraz współpraca z Grupą Polnord w dłuższym okresie wywrą pozytywny wpływ na wyniki finansowe Grupy TRION i w efekcie na jej wycenę na GPW, umożliwiając Polnordowi uzyskanie satysfakcjonującego poziomu zwrotu z inwestycji.
Sfinalizowanie prowadzonych obecnie działań pozwoli Grupie Polnord na skokowy wzrost liczby sprzedawanych mieszkań, co w sposób pozytywny oddziaływać będzie na zyskowność, sytuację płynnościową i kapitalizację Polnord.

• Diehard modern value investor (with a Mungerish twist) ;) •
Edytowany: 3 kwietnia 2012 19:24

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25