pixelg
EUROMARK - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7

EUROMARK [EMK]

AKTUALNY KURS: 0,01 zł (+0,00%) 26-07-2013 11:19
noise
0
Dołączył: 2008-12-03
Wpisów: 280
Wysłane: 23 stycznia 2012 16:03:40
Cytat:
Przychody, a właściwie ich spadek jest odzwierciedleniem nastrojów konsumentów i co chyba ważniejsze pogody. Jesieni w zasadzie nie było, w szczególności opadów deszczu, a początek zimy też pozostawia wiele do życzenia.


Anty,to prawda cała branża outdoor cierpi...

Cytat:
Pomimo tego, że polska gospodarka rozwija się w dobrym tempie, a GUS odnotowuje dwucyfrowe wzrosty sprzedaży detalicznej, outdoorowe sklepy od stycznia 2011 notują spadki sprzedaży liczonej rok do roku

4outdoor.pl/news/8915/barometr...

noise
0
Dołączył: 2008-12-03
Wpisów: 280
Wysłane: 24 stycznia 2012 13:10:49

kliknij, aby powiększyć


Fatalny zeszły rok napewno jest już w cenie, ale co z przyszłością. Niby mamy jakąś zimę,ale trochę późno. Wszędzie są teraz wyprzedaże i marża będzie wyraźnie niższa. Po zimie przyjdzie wiosna na której EMK chyba jeszcze nigdy nie zarobił. Zawsze była mniejsza lub większa strata (stary QI marzec-maj).Z pozytywów to stosunkowo niska baza do porównań na początku tego roku,bo w styczniu 2011 zimy nie było zupełnie. Moją opinią się nie kieruj, bo nie jestem obiektywny - czekam z zakupem na moją cenę Sick

mindek
0
Dołączył: 2009-09-03
Wpisów: 1 107
Wysłane: 7 lutego 2012 11:44:06 przy kursie: 1,40 zł
Swoją drogą ciekawe czy euromark zrobi chociaż część wzrostów jak jego większy konkurent. Wygląda, że coś zaczyna się dziać, ale to papier na 2 fiksingach więc trudniej. Dla nich zima a potem euro2012 to może być dobry temat na wzrost obrotów. Na pewno rok ciekawy.

Szaliki będą szły jak ciepłe bułeczki, mimo, że za oknem będzie +20 stopni. pamiętam rok temu w jedny z wywiadów prezes intersportu wspominał, że szykują specjalny asortyment na czas Euro2012. Euromark chyba też nie będzie spał.

>> Ponad 160% zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego Cztery Fazy Rynku w StockWatch.pl


noise
0
Dołączył: 2008-12-03
Wpisów: 280
Wysłane: 7 sierpnia 2012 12:01:14 przy kursie: 0,56 zł
Raport za ostatni kwartał skutecznie pogrążył kurs. 5 baniek straty to nawet ja się nie spodziewałem, ale z drugiej strony w kwartale marzec-maj jeszcze nigdy nie byli na plusie. Po dzisiejszym kursie kapitalizacja 7 mln i c/wk 0,14.
Kapitalizacja ponizej wartości jednego znaku czy to campus czy alpinus, a przecież mają jeszcze trochę wartościowych nieruchomości. Na 0,55 historyczne minimum z 2009 roku - może się zatrzyma Think

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 654
Wysłane: 9 sierpnia 2012 11:32:14 przy kursie: 0,49 zł
Wyniki minionego kwartału Euromarku nie są większym zaskoczeniem. Model kosztowy spółki wygląda na w miarę ustabilizowany. Podstawowym czynnikiem mającym wpływ na wynik finansowy jest sprzedaż.

Z raportów bieżących było wiadomo, że ta nie prezentuje się najlepiej w porównaniu do analogicznych miesięcy poprzedniego roku. Kwartalnie wynik jest mniejszy o 23%, co niestety ustanowiło historycznie niski poziom sprzedaży – 13,8M. Zysk brutto wyniósł 6,2M, co oznacza, że marża handlowa spadła o 2,8 punktu procentowego.


kliknij, aby powiększyć


Zarząd twierdzi, że spadek sprzedaży wynika z wyższych niż średnia temperatur, przekierowaniu popytu na produkty sportowe zawiązane z Euro 2012, a także spowolnienia gospodarczego. W mojej opinii ostatni czynnik jest decydujący i niestety nie rokuje to najlepiej jeśli chodzi o kolejne kwartały. Pierwsze dwa czynniki wpływałyby na wynik tylko tego kwartału, ale trend spadku sprzedaży jest widoczny w dłuższym terminie. Możliwe, że produkt jest źle pozycjonowany, albo promowany. Subiektywnie stawiałbym na kwestię nie koniecznie właściwego marketingu spółki.
Marża zdaniem zarządu to efekt agresywniejszej promocji marek spółki, co wiązało się także z obniżką cen jednostkowych. Oczywiście tak mogło być, ale chciałem zwrócić uwagę na poniższy wykres:

kliknij, aby powiększyć

Z przeprowadzonej regresji liniowej wynika, że w koszcie własnym sprzedaży mamy składową stałą. Szacunek wyniku na podstawie regresji liniowej daje ledwie 4% błąd. Mamy dokładność zysku brutto ze sprzedaży do (+)200kPLN. Estymacja na podstawie rentowności analogicznego kwartału roku poprzedniego dała (-)400-u tysięczną poprawkę w stosunku do wyniku rzeczywistego. Wniosek z tego taki, że to raczej w roku poprzednim mieliśmy mniejsze od średniej obniżki cen.

Negatywnie wygląda procentowy wzrost udziały kosztów sprzedaży. W wartościach nominalnych kwoty są zbliżone, ale należałoby oczekiwać pewnego spadku wynikającego choćby z logistyki transportu. Z drugiej strony wiemy, że w poprzednim kwartale odchyłka od regresji były dość spora(ca 1,8M), co wiązało się z otworzeniem nowych punktów handlowych, które już miały koszty, ale nie generowały jeszcze odpowiedniego przychodu.

kliknij, aby powiększyć

W tej sytuacji należało oczekiwać także negatywnego odchylenia od wzorca. Obciążając estymowany koszt sprzedaży poprawką w połowie odchylenia wyniku w poprzednik kwartale dostaniemy około 8 milionów kosztów sprzedaży wobec raportowanych 8,2
Spółka chwali się obniżką kosztów zarządu o ponad 200k, ale koszty te są na poziomie średniej z ostatnich 6-u kwartałów. W analogicznym okresie roku poprzedniego mieliśmy nienaturalną odchyłkę w górę:

kliknij, aby powiększyć


Z szacunków na podstawie historycznych dokonań spółki i znanych przychodów wynik na sprzedaży można było szacować na –3,4M, natomiast po korekcie kosztów sprzedaży prognozowany zysk trafił niemal w wynik realny(-4,21M vs 4,26M).
Pozostała działalność operacyjna przyniosła 300 tyś dodatkowych kosztów

Z rachunku segmentowego wynika, że spadł głównie udział przychodów w hurcie –52%, natomiast detal nawet zanotował 6% wzrost. To dobrze rokuje na przyszłe kwartały. Pomimo bieżącego spowolnienia sprzedaż konsumencka spółki na razie się nie załamała. Hurt starający się ubiec wydarzenia rynkowe być może odbuduje zapas w związku z widocznym cały czas popytem. Problem w tym, że detal wygenerował stratę 350 tysięcy w porównaniu do 100 tysięcy przed rokiem. Wynik hurtu spadł proporcjonalnie, a nawet troszkę mniej, do sprzedaży. To niejako potwierdza obniżkę cen detalicznych.

Wynik dość mocno popsuły koszty finansowe, które powiększyły stratę o kolejne 800k, z czego większość to odsetki od kredytów. Wynik netto na poziomie (-)5,2M nie powinien być zaskoczeniem dla osób, które śledzą raporty bieżące.

Przepływy z działalności operacyjnej były ujemne na skutek raportowanych strat, które zostały zmniejszone przez zmniejszenie kapitału obrotowego. Teoretycznie spółka wydaje się bezpieczna. Wskaźnik płynności bieżącej wynosi 1,3. Problem w tym, że wskaźnik szybki wynosi zaledwie 0,18. Oznacza to, że spółka bez zapasów jest w stanie uregulować jedynie 18% zobowiązań. Patrząc na wydłużający się coraz bardziej a i tak już bardzo długi cykl rotacji zapasów (421 dni wobec 407 w poprzednim kwartale) można mieć pewne obawy o płynność spółki. Zapas starcza obecnie na 3 sezony sprzedażowe!!!

www.stockwatch.pl/gpw/euromark...

Dla sektora jest to parokrotnie mniej. Prowadzące podobny model biznesowy LPP ma cykl rotacji zapasów 180 dni, czyli niemal perfekcyjnie. Na sezon sprzedażowy do przodu
www.stockwatch.pl/gpw/lpp,wykr...

Tak długi cykl rotacji karze nam sądzić, że na zapasie tkwią pewne towary, które nie są zbywalne, a przynajmniej nie w cenach wytworzenia. Oczywiście puszczenie tego w rynek nie wchodzi w rachubę ze względu na potencjalne psucie marki, ale może i z pewnością ma konsekwencje w wynikach i w ocenie płynności. Te „przeterminowane” towary finansowane są kredytem!

Z tego powodu nie może dziwić wycena spółki na poziomie 0,12 CWK:
www.stockwatch.pl/gpw/euromark...

Potencjał zmiany kursu traktowałbym bardzo ostrożnie. Wartości niematerialne i prawne stanowią ponad połowę wartości księgowej. Skoro nie generują wyniku to ich ekonomiczna wartość w rękach obecnego zarządu spółki wynosi blisko zera. Potencjał w markach jest, ale zarząd nie potrafi go wykorzystać, a co równie ważne okres w cyklu gospodarczym jest bardzo niekorzystny. Spokojnie można też odpisać połowę wartości rzeczowych aktywów trwałych. Sprzedaż regałów i wystroju wnętrza, bo tym te środki są, z pewnością nie nastąpi w cenach bilansowych. Dodając do tego 20% odpis na zapasy dostajemy wartość majątkową spółki na poziomie około 5MPLN + to za ile da się sprzedać prawa do znaków.
Tak to widzi obecnie rynek.

Spółka zapłaciła za Alpinusa 16M, co patrząc z biznesowego punktu widzenia powinno dawać około 2 milionów czystego zysku rocznie. Stopy dyskontowe przy teście na utratę wartości pewnie były dużo niższe, ale bez obliczeń widać, że to była chybiona transakcja, przynajmniej na razie. Jeśli wzrośnie sprzedaż, skrócą się cykle i poprawią wyniki przez zmniejszenie udziałów kosztów stałych to wyceny z pewnością się poprawią. Pytanie kiedy to może nastąpić i w jakim stanie Euromark do tego momentu dotrwa.

Utrzymywanie się w czasie coraz słabszych wyników z pewnością nie będzie sprzyjać kursowi pomimo tego, że historyczne minima są blisko.Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Edytowany: 9 sierpnia 2012 11:33

noise
0
Dołączył: 2008-12-03
Wpisów: 280
Wysłane: 8 września 2012 13:26:26 przy kursie: 0,28 zł
Cytat:
W nawiązaniu do raportu nr 8/2012 z dnia 29 lutego 2012 r. dotyczącego zawarcia z BNP Paribas Bank Polska S.A. ("Bank") aneksu do umowy wielocelowej linii kredytowej z dnia 25 czerwca 2010 roku (Umowa), Zarząd Euromark Polska S.A. (Spółka) informuje, iż w dniu 7 września 2012 roku otrzymał od Banku informację iż działając w oparciu o zapisy Umowy Bank odmawia zatwierdzenia, począwszy od dnia 6 września 2012 roku, udostępnienia środków z ww. umowy kredytowej powyżej kwoty ok. 3,5 mln zł. Bank podjął powyższą decyzję pomimo negocjacji prowadzonych między Spółką a Bankiem od początku lipca 2012 r. w zakresie harmonogramu całkowitej spłaty kredytu.


Mam prośbę niech ktoś mi to przetłumaczy bo nic nie rozumiem z tego...Think
Czy to znaczy że BNP nie przedłuża tej linii kredytowej (chociaż pierwotnie umowa była do lutego 2013) i wymaga natychmiastowej płatności, czy obniża limit z 4 mln (pierwotna umowa) do maksymalnie 3,5 mln. Czytam to już piąty raz i nic Sick

irfy
0
Dołączył: 2009-04-09
Wpisów: 1 143
Wysłane: 8 września 2012 18:46:08 przy kursie: 0,28 zł
Bank daje im linię w maksymalnej wysokości 3,5 mln PLN. Co i tak jest szczodrą kwotą, biorąc pod uwagę jaka to dziadowska firma:)
Czmychnąć na czas, by móc jeszcze raz :)
A tu do posłuchania :) www.youtube.com/watch?v=_-clFZ...

noise
0
Dołączył: 2008-12-03
Wpisów: 280
Wysłane: 9 września 2012 14:05:51 przy kursie: 0,28 zł
Dzięki irfy. Dziadowska?, ale co masz na myśli wyniki czy produkty? Angel Dała sporo zarobić kiedyś i mam do niej sentyment. Teraz sytuacja w EMK dużo trudniejsza niż 3 lata temu, ale kapitalizacja 3 mln to też lekka przesada...

irfy
0
Dołączył: 2009-04-09
Wpisów: 1 143
Wysłane: 9 września 2012 15:09:48 przy kursie: 0,28 zł
Jeśli chodzi o produkty, to już nie wiem bo dali się zepchnąć z rynku tak bardzo, że trudno ich zauważyć tam, gdzie zazwyczaj bywam, jeśli chcę kupić proponowany przez nich asortyment. Udało im się również niemal zaprzepaścićć markę Alpinus - nie wiem jak z jakością produktów, bo albo trudno je znaleźć, albo zwyczajnie nikną w zalewie innych marek. Szkoda, bo kiedyś, zapewne w czasach kiedy firma "dawała zarobić" była to naprawdę silna i rozpoznawalna marka, co więcej kojarząca się (przynajmniej mi) z dobrą jakością i wygodą. Obecnie niemal wyparowała... Co do firmy - wyniki mówią same za siebie. Spółka przynosi pokaźne straty, zadłużenie krótkoterminowe piętnastokrotnie (!!) przekracza kapitalizację, akcje o groszowej wartości notowane są na dwóch fixingach, co skutecznie uniemożliwia jakiś większy obrót nimi. W zasadzie nie wiem, czego ta spółka szuka na giełdzie, bo kapitału to już nikt im raczej nie da. Bankrut, jakich ostatnio sporo się namnożyło. Ale to wszystko jest moim prywatnym zdaniem, chętnie podyskutuję, jeśli ktokolwiek przytoczy rzeczowe argumenty:)
Czmychnąć na czas, by móc jeszcze raz :)
A tu do posłuchania :) www.youtube.com/watch?v=_-clFZ...

noise
0
Dołączył: 2008-12-03
Wpisów: 280
Wysłane: 9 września 2012 18:26:18 przy kursie: 0,28 zł
Miałem nie odpisywać bo nie ma co specjalnie bronić spółki, ale niech tam...
Cytat:
Jeśli chodzi o produkty, to już nie wiem bo dali się zepchnąć z rynku tak bardzo, że trudno ich zauważyć

Przychody znacząco spadły dopiero w ostatnich miesiącach, bo jeżeli chodzi o lata to cały czas kręcą się w okolicach 100 mln, raczej obstawiam że twój lokalny rynek nie ma dystrybutora ich produktów.
Cytat:
Szkoda, bo kiedyś, zapewne w czasach kiedy firma "dawała zarobić" była to naprawdę silna i rozpoznawalna marka

Mnie dała zarobić niedawno bo w 2009-10 a Ty chyba mówisz o legendzie alpinusa z lat 90-tych. EMK jest włascicielem znaku alpinus od 2004 roku i raczej jeszcze nie zarobił.
Cytat:
zadłużenie krótkoterminowe piętnastokrotnie (!!) przekracza kapitalizację

Raczej ostrożnie podchodziłbym do takich zestawień bo ten kij ma 2 końce - albo zadłużenie jest duże albo kapitalizacja mała (czyli okazja blackeye )
Cytat:
co skutecznie uniemożliwia jakiś większy obrót nimi.

ING wychodzi akurat z akcjonariatu i mozna kupić w zasadzie dowolną ilość Angel
Cytat:
W zasadzie nie wiem, czego ta spółka szuka na giełdzie, bo kapitału to już nikt im raczej nie

Ta spółka jest na giełdzie bo już wzięła kapitał w IPO i to niemały, coś ze 40 mln chyba. Niestety nie potrafiła go sensownie wykorzystać. 10 baniek za alpinusa (I rata), nowa marka Stir Crazy którą i tak wygasili i sporo sklepów własnej sieci, chyba niezbyt rentownych.

Ale co chciałem napisać. Tu jest prosta sytuacja. Będzie normalna pogoda jesienią i zimą, czyli zimno, mróz i śnieg to jeszcze pociągną. Będzie ciepło a śnieg spadnie pod koniec stycznia to leżą.
Przy pierwszym wariancie kapitalizacja 3 mln długo się nie utrzyma i raczej mocno podskoczy, przy drugim ... wiadomo.
Edytowany: 9 września 2012 18:29


irfy
0
Dołączył: 2009-04-09
Wpisów: 1 143
Wysłane: 9 września 2012 20:54:44 przy kursie: 0,28 zł
Istotnie miałem na myśli legendę z lat dziewięćdziesiątych i poczatek wieku:) Mam plecak Alpinusa z tamtych lat i jest to naprawdę dobry plecak. Odnośnie reszty - uważam że zadłużenie jest zbyt duże jak na możliwości zarobkowe firmy, co wraz z jego obsługą prędzej czy później doprowadzi do upadku tej firmy. Po prostu nie zdołają go spłacić ani obsługiwać i w pewnym momencie bardziej opłacalna dla wierzycieli będzie licytacja tego co pozostało, dopóki coś jeszcze pozostało. Co do wychodzenia ING, miałem na myśli obrót. Czyli nie kupno, co jest łatwe, ale również sprzedaż, co jest o wiele trudniejsze. Jeśli zaś chodzi o obecność na giełdzie, to moja wypowiedź jest po prostu wzdychaniem za jakimś ustawowym mechanizmem, który takie gnioty wywalałby z giełdy w diabły. Dlaczego? Bo giełda to nie kasyno, ale wszyscy włącznie z instytucjami których zadaniem jest nadzór wydają się o tym zapominać. I straszą potem na parkiecie dziesiątki przeróżnych zombi, spółek widm, spółek wydmuszek albo spółek-wynalazków zajmujących się jedynie drukowaniem akcji własnych, których nabywcy niczym bywalcy kasyna liczą że "kiedyś kurs wystrzeli pod niebiosa".
Czmychnąć na czas, by móc jeszcze raz :)
A tu do posłuchania :) www.youtube.com/watch?v=_-clFZ...

tyron
0
Dołączył: 2009-12-16
Wpisów: 45
Wysłane: 19 listopada 2012 17:27:08 przy kursie: 0,15 zł
Witam
Alpinus z lat 90 tych to całkiem inna firma - Kauwak _ dzisiejszy rockkommended i dystrybutor Lowe , Hajzer i resztę ekipy z dzisiejszego HiMountaina - który tez jest dzis na granicy upadku z zajetymi kontami przez komornika. niestety mimo rok temu myliłem się i wydaje się ze Euromark rowniez pójdzie do piachu - patrzcie na niedzielna informacje o wypowiedzeniu kredytu przez Millenium, reszta bankow pójdzie w ich ślady i to będzie koniec - chyba ze się dogadają - w co wątpię. A tak poza tym to ich siec sklepów jest nierentowna i to własnie przez nią oraz przez bezsensowny zakup spółki Espina sport za ponad 4 mln zł, euromark teraz pada, gdyby zamiast otwierać własne sklepy skoncentrowali się na ajencjach i sprzedaży hurtowej nie byłoby takiej sytuacji w spółce. Swoja droga według mojego rozeznania czeka nas teraz generalnie kryzys detalu zakotwiczonego w sieciach handlowych poza największymi graczami takimi jak LPP czy CCC reszta będzie miała bardzo ciężki okres.

empel
0
Dołączył: 2008-11-27
Wpisów: 242
Wysłane: 21 listopada 2012 20:42:16 przy kursie: 0,13 zł
Proponuję przeczytać list prezesa - upadłość układowa niebawem?tylko wygląda, że bez zastrzyku kapitału to nie ma sensu.
www.stockwatch.pl/komunikaty-s...

rafsty
rafsty PREMIUM
10
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-02-19
Wpisów: 2 304
Wysłane: 29 listopada 2012 19:34:23 przy kursie: 0,10 zł
Użytkownik Hiisi jest aż nadto oszczędny w swoich wpisach, więc uzupełnię:
Cytat:
Zarząd Euromark Polska SA (Spółka) informuje, iż w dniu dzisiejszym podjął decyzję, iż wniosek o upadłość Spółki, o którym mowa w raporcie nr 45/2012, będzie dotyczył upadłości z możliwością zawarcia układu

RB 47 / 2012

tyron
0
Dołączył: 2009-12-16
Wpisów: 45
Wysłane: 30 listopada 2012 14:14:53 przy kursie: 0,12 zł
Analizując dane opublikowane w raporcie rocznym, to co się dzieje w spółce i oficjalne wiadomości zarządu, można wyciągnąć kilka bardzo ciekawych wniosków.
Przede wszystkim, nie chodzi ani o upadłość ugodową, ani likwidacyjną (do której jednak wszystko zmierza), ale o upadłość planowaną.

W raporcie rocznym, najciekawsza strona to strona 23, pozostałe koszty operacyjne. Co z niej wynika?
a) Odpis aktualizujący zapasy w wysokości 14,5 mPLN.
Odpis ten nie oznacza odpisanie całej wartości produktu, ale zgodnie z przyjętymi zasadami aktualizacji wartości zapasów odpisanie części kosztu zakupu produktu (25%, 50%, 75% wg wieku produktu), i aktualizacja ksiąg z tym związana. Co to oznacza? Że jak coś kupili za 100 Zł, stwierdzili że ponieważ ma dwa lata, to jest to gorzej sprzedawalne i trzeba zaktualizować wartość o 50%, to teraz "nowy" koszt zakupu to 50 Zł.
Patrząc na stronę 33 - Zapasy, oraz wcześniej na sprzedaż, widzimy że dokonano zmiany polityki spółki w tym zakresie (odpis, czy rezerwa na taki odpis według zasad z zeszłego roku to 2,6 mPLN, przy podobnych zapasach, niewiele niższych zakupach wzrósł o 14,6 mPLN). Z czego to wynika?
strona 54 cytując - "Biorąc pod uwagę niepewność wyniku działań restrukturyzacji finansowej Spółki oraz konsekwencji poważnych ograniczeń dla płyn ności działalności Spółki, Zarząd uznał za
wskazane, aby dokonać 20% ogólnego odpisu dla wszystkich należności oraz 25% odpis dla zapasów. Obie te opcje, w opinii Zarządu, wymagają znaczącej korekty do
wielkości odpowiednio 50 i 75%, jeśli Spółka nie będzie kontynuować działalności i zostanie zmuszona do likwidacji swoich zap asów. Istnieje duża niepewność, co do tego, czy
takie odpisy będą zbyt duże, czy też zbyt niskie, gdyż wiele zależy od wyniku restrukturyzacji, który w momencie sporządzania sprawozdanie pozostaje nieznany i niepewny."
W przeszłości nie było ogólnych odpisów (ciekawe w ogóle co na to audytorzy, skoro odpisem są objęte również rzeczy zakupione latem 2012, i czy oznacza to że kupując je zaraz wiedziano że część wartości zakupu pójdzie w odpis, czy nie?). Zasady w latach poprzednich mówiły że towar starszy niż 2 lata jest objęty 25% odpisem, starszy niż 3 lata 50% odpisem itd.

b) Odpisy aktualizujące wartości niematerialne i prawne w wysokości 11,3 mPLN.
W sprawozdaniu za rok finansowy 2009, poinformowano o utworzeniu spółki Outdoor Brand Managment w UK, na którą przeniesiono marki Campus i Planet Outdoor (na przeniesienie Alpinusa się bank nie zgodził). Ponieważ są to marki własne, które o ile są własnością firmy która je wytworzyła, nie są wycenione, i są wyceniane w chwili dokonania pierwszej transakcji. Wartość sprzedanych marek była około 11 mPLN - i pozwoliła na "ukrycie" straty z zamknięcia spółki Tima Robertsa Eurotech Ltd. kupionej parę lat wcześniej przez Euromark (inwestycja około 10 mPLN).
W jakiś przypadkowy sposób, kwota odpisu jest bardzo blisko kwocie wyceny z tej transakcji.


Co z tego wynika?
Ostatnie kroki, a zwłaszcza wczorajsza sprzedaż marek z spółki Outdoor Brand Management na spółkę Khyam Ltd., której 100% właścicielem jest Mr. Roberst, dominujący akcjonariusz Euromarku, oznaczają realizację następującego planu:
1. wyprowadzenie najcenniejszego aktywa Euromarku - marki Campus (najbardziej rozpoznawalna marka marka outdoorowa w Polsce), przy czym cena za którą dokonano transakcji jest rażąco niska - skoro wycena marki Campus sprzed 3 lat była znacząco wyższa, z czego wynika że ta transakcja została przygotowana wcześniej poprzez aktualizację wartości niematerialnych spółki w celu zaniżenia ceny transakcyjnej.
Pikanterii dodaje fakt, że marka Campus została wyprowadzona za darmo. Z informacji o zobowiązaniach wobec podmiotów powiązanych widzimy zobowiązanie wobec TMR Investments (wehikuł inwestycyjny Mr. Robertsa) w wysokości 2,4 mPLN w poprzednim roku, i pewnie przez odsetki o których mowa w komunikacie podwyższone do 3 mPLN. Z czego jednak to zobowiązanie wynika? Z sprzedaży angielskich marek Khyam i Wynnster do firmy Outdoor Brand Managment, przy czym jednak jak wejdziemy w internet widzimy że są w Anglii sprzedawane przez spółkę Khyam ltd, a nie Euromark lub jego spółki zależne. Oprócz tego wycena wartości tych marek jest mocno wątpliwa, ponieważ są to spółki praktycznie nie istniejące na rynku brytyjskim, bez sieci sprzedaży i z niską rozpoznawalnością.
W związku z czym można się domyślać że transakcja wyglądała następująco - Mr. Roberts sprzedaje mało znane angielskie marki do spółki córki Euromarku - Outdoor Brand Managment, do której są wyprowadzone też marki Euromarku. OBM nie płaci za te znaki firmowe, ale jest to przekształcone w pożyczkę wobec EMK - wspaniałomyślnie udzieloną spółce zależnej Euromarku dla poprawy sytuacji Euromarku. Euromark aktualizuje wartość niematerialną o 11 mPLN obniżając wartość marek, OBM nie spłaca odsetek od pożyczki, co umożliwia TMR dochodzenie swoich praw i przejęcie z powrotem marek własnych Khyam i Wynnster, jak również marek Euromarku Campus i Alpinus.
Wszyscy dyrektorzy finansowi powinni uważnie to prześledzić, żeby się nauczyć jak z niczego, na podstawie zapisów księgowych i dokumentów można wytworzyć sporą wartość aktyw:).

2. Kolejnym logicznym krokiem wynikającym z opisanych wyżej faktów, jest odkupienie atrakcyjnej części towaru Euromarku przez Khyam Ltd. (skoro ma już marki..) lub przez inną spółkę kontrolowaną przez TMR Investments. Dzięki aktualizacji wartości zapasów ( a pamiętajmy że w raporcie wpisano że w razie decyzji o upadłości przyjęto zasadę księgową że można dokonać jeszcze głębszej aktualizacji wartości zapasów), towar zostanie sprzedany poniżej realnej ceny zakupu, ale zgodnie z wszystkimi przepisami i zasadami księgowymi. Przy aktualizacji ogólnej zapasów w wysokości 25%, i przyjęciu 10% marży na sprzedaży żeby się nikt nie czepiał, oznacza to że nowy towar, kupiony w 2012 zostanie sprzedany za:
100% - 25% = 75% * 110% = 82,5% wartości ceny za którą towar został rzeczywiście zakupiony przez Euromark. [***poprawiono 10% na 110%***]

Reasumując, patrząc na już wykonane działania i rzeczy wyłaniające się z raportu, nie wierzę w możliwość upadłości układowej. Upadłość układowa może być potrzebna dla zyskania czasu na wyprowadzenie wszystkich wartościowych aktywów - choć najcenniejsze już zostało wyprowadzone, i zostawienie pustej wydmuszki z dużymi zobowiązaniami wobec wierzycieli, banków oraz oczywiście akcjonariuszy którzy są (lub może raczej byli?) współwłaścicielami wyprowadzanych aktywów.
Edytowany: 30 listopada 2012 14:46

Passenger
0
Dołączył: 2012-12-04
Wpisów: 112
Wysłane: 6 grudnia 2012 10:51:34 przy kursie: 0,10 zł
tyron

Świetnie to opisałeś i niestety (dla akcjonariuszy) wygląda na to, że masz rację.

Pytanie jeszcze co z marką Alpinus?

tyron
0
Dołączył: 2009-12-16
Wpisów: 45
Wysłane: 19 grudnia 2012 18:05:27 przy kursie: 0,07 zł
Witam
z tego co wiem to sam znak ALPINUS - (prawo do brandu) nie został jeszcze spłacony i jest na nim dalej zastaw Banku bodajże Guzowatego (nie pamiętam nazwy). Tak w ogóle to znak Alpinusa przez pierwszych parę lat od kiedy Euromark przejął prawda do posługiwania się nim był tylko dzierżawiony z prawem do pierwokupu. Co do Euromarku to powiem szczerze że jestem zszokowany szybkością działań sądu, w tej kwestii chyba naprawdę ostatnio mocno się w Polsce poprawiło - przynajmniej przy dużych spółkach.
pozdrawiam

Tyron


addi
0
Dołączył: 2008-10-03
Wpisów: 1 086
Wysłane: 17 stycznia 2013 22:40:51 przy kursie: 0,12 zł
He he ... szkoda, że tego infa próżno szukać w komunikatach:
www.stockwatch.pl/przeglad-pra...
Z drugiej strony ... dlaczego anulowano zlecenia?
Z innej strony nie potrafię zrozumieć dlaczego wczesniej przesunięto notowania spółki z 2-fixów na ciągłe?
Edytowany: 17 stycznia 2013 22:43

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 1,076 sek.

PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +168,25% +33 649,63 zł 53 649,63 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło