podpis elektroniczny w teorii i praktyce - Kozetka - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

podpis elektroniczny w teorii i praktyce

siekoo
Wpisów: 1 745
Wysłane: 20 stycznia 2013 12:45:11
zalezaloby mi na wypowiedziach osob, ktore z tego cudenka juz korzystaja. jak problematyczne korzystanie jest - czytnik, karta, czy podpisac mozna sie tylko z dedykowanego urzadzenia, czy jak jestem u klienta to moge skorzytac z jego komputera, etc.
jak to w praktyce wyglada z naszymi urzedami (czy np. taki ZUS czy skarbowka naprawde akceptuja elektroniczny podpis). pamietam, ze kilka osob pisalo ofakcie posiadania podpisu elektronicznego, ale na ktorym watku to bylo i kiedy... nie mam pojecia. stad tez ten watek.

sam stoje troche w rozkroku w tej kwestii, bo taki e-podpis moze zaoszczedzic (przynajmniej teoretycznie) czas i pieniadze, bo jedna wizyta w urzedzie = dzien roboczy stracony. nie mowiac o przyjemnosci obcowania z niektorymi urzednikami Silenced

z drugiej strony wyrobic sobie cos, z czego sie nie bedzie korzystalo (bo moze internet jeszcze do wszystkich urzedow nie dotarl), za to wygenerowany numer gdzies w chmurce wisi, tez mi sie nie usmiecha.
Zawżdy znajdzie przyczynę, kto zdobyczy pragnie...

opennetpr
opennetpr PREMIUM
Wpisów: 688
Wysłane: 10 lutego 2013 10:36:03
Obecnie funkcjonuje profil zaufany, to podobne do podpisu elektronicznego tylko nie trzeba za to płacić a raz w ZUS lub US potwierdzić tożsamość. Dużo spraw można przy pomocy niego załatwić, ale ma niedoskonałości, jeszcze więcej nie można załatwić. Mankamentem jest to że przy jego pomocy nie można jeszcze rozliczyć sporej części PIT, ale może się to poprawi, pomysł w każdym bądź razie godny uwagi, częściowo ułatwia życie, ale tylko częściowo i dość ograniczonej ilości spraw.
Plus jest taki, że jest darmowy i bez dużych formalności się go otrzymuje. Wystarczy wniosek na stronie internetowej i później jednorazowe potwierdzenie tożsamości. Gdy chodzi o podpis elektroniczny nie spotkałem się jeszcze by ktoś go do czegokolwiek używał.

siekoo
Wysłane: 10 lutego 2013 13:30:43
ha! calkowicie zapomnialem napisac, czego sie dowiedzialem. opennetpr - dzieki za Twoj wpis, a zarazem przypomnienie mi, ze mialem cos jeszcze dodac thumbright

no wiec od poczatku - podpis elektroniczny w najprosteszej formie to nasz e-podpis zaszyfrowany na pendrive'ie. problem w tym, ze mozna go uzyc tylko w polaczeniu z odpowiednim oprogramowaniem (czyli zazwyczaj w polaczeniu z wlasnym laptopem) i to juz jest dla mnie pierwszy minus. kolejna rzecz - jak opennetpr napisal - tez nie spotkalem sie, zeby ktokolwiek e-podpisu uzywal. dlaczego? profil zaufany na ePUAP (www.epuap.gov.pl) pozwala na bezplatne zmiany w profilu firmy w CEIDGu (https://prod.ceidg.gov.pl), gdzie rowniez bezplatnie mozna zalozyc dzialalnosc (uwaga, kreator ma blad i jesli na ostatniej stronie kliknie sie na pelnocnika, to zapetla sie i nie pozwala zakonczyc procesu rejestracji. pozostaje zapisac xml, zrezygnowac z kreatora, wczytac xml i mozna dokonczyc rejestracje).
teraz jesli chodzi o deklaracje PIT - tu tez do niczego e-podpis nie jest potrzebny, bo od kilku lat calkiem niezle funkcjonuje e-deklaracje. korzystam z niego chyba odkad zostal wprowadzony i nie mam z tym zadnych problemow.
no wiec, do czego potrzebny jest e-podpis? szczerze mowiac - nie wiem d'oh!

i tym akcentem w zasadzie mozna zamknac watek salute

del-201505154
Wpisów: 65
Wysłane: 12 czerwca 2013 11:58:08
Cześć,

chyba zbyt wcześnie uśmierciłeś wątek. Zgodnie z moją wiedzą, podpisem elektronicznym jest kawałek "plastiku" który dostałeś, a czytnika możesz użyć dowolnego (bo to nie on szyfruje).

W Polsce istnieją dwa rodzaje podpisów elektronicznych, o których dowiesz się więcej na stronie KIRu.

Jeśli potrzeba dodatkowych informacji to mogę spróbować się podpytać.

Pozdrawiam,
MR

siekoo
Wysłane: 14 lipca 2013 11:24:16
dzieki za Twoj wpis.

pol roku po zalozeniu watku stwierdzam, ze p.e. do niczego nie jest mi przydatny. ani razu przez ostatnie pol roku nie mialem potrzeby skorzystania z p.e.

odnotowuje ow fakt z czysto kronikarskiego obowisku salute

adam289
Wpisów: 1
Wysłane: 18 czerwca 2018 11:50:12
Kartę kryptograficzną, certyfikat kwalifikowany na dwa lata i oprogramowanie dedykowane pod składanie podpisu elektronicznego zamawiałem przez netvet we Wrocławiu. U mnie wyszło coś w granicach 260 zł brutto. Nie znalazłem nigdzie tańszej opcji, do tego z pełną konfiguracją. Nie musiałem nigdzie jeździć. Ludzie z tej firmy do mnie przyjechali. Powiedziałem, gdzie chcę mieć konfigurację i zrobili łącznie z wysłaniem pierwszego dokumentu. Są do tej pory, aż wszystko nie będzie działało, dlatego zostawiam namiar, bo jednak pozytywnie się zaskoczyłem.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość