Animatorzy rynku - Branże i sektory - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Animatorzy rynku

Mlody87
Wpisów: 9
Wysłane: 17 maja 2014 11:21:18
Witam!
Jestem nowy na forum więc witam wszystkich forumowiczów:) Nie wiem czy to dobry wątek. Gdyby co to proszę o przeniesienie do odpowiedniego działu.

Ostatnio zainteresowałem się tematem animatorów rynku. Na stronie GPW znalazłem informacje, że jest ich całkiem sporo i to są nie tylko biura maklerskie.

Moglibyście mi przybliżyć ten temat? Głównie chodzi mi o to czym one tak na prawdę się zajmują?

Najważniejsze pytanie to co one z tego mają? Giełda płaci im za każdą dokonaną transakcję albo jakiś wykonany limit? Jakie firmy mogą w ogóle się starać o to aby zostać animatorem rynku? Gdzieś można znaleźć przykład układu między giełdą a taką firmą czy to jest raczej tajemnica?

Dzięki za odpowiedzi :)
pozdrawiam!

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 601
Wysłane: 18 maja 2014 08:36:57
Animatora wynajmują spółki, żeby na akcjach lepiej się kręciło.
Animatorzy kupują i sprzedają, żeby wykres lepiej wyglądał i statystyki obrotu były zdrowsze. Pomagają wygładzać wykres, gdzie na niepłynnych walorach nawet małe transakcje PKC rysowałyby znaczne peaki w dół i w górę.
Można różnie to traktować, w sumie jest to całkowicie sztuczne i nierynkowe, a przez to nie powinno mieć miejsca. Trzeba jednak pamiętać, że nasz rynek akcji jest kierowany zleceniami (order driven market), w przeciwieństwie do rynków amerykańskich kierowanych ceną (quote driven market), na których handlują maklerzy (market makerzy) w imieniu swoich klientów - inwestorów. Są to rynki dużo bardziej płynne, ale mniej przejrzyste. My płacimy za swój system znacznie niższą płynnością, którą można wspomagać korzystając z usług maklerów.
Edytowany: 18 maja 2014 08:37

vinnie
Wpisów: 25
Wysłane: 18 maja 2014 12:19:11
WD a z czego wynika owa większa płynność na rynkach quote driven? Co się dzieje jak nie ma chętnych do kupna/sprzedaży - nie ma płynności? Czy może market makerzy ją zapewniają (jak?), a wtedy w efekcie pełnią rolę animatorów (takich wbudowanych) z naszego parkietu?

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Wysłane: 18 maja 2014 16:59:18
Market makerzy na rynku kierowanym ceną praktycznie gwarantują zawarcie transakcji. To ich kłopot co dalej zrobią z akcjami. Jak nie ma w danej chwili chętnych detalicznych, to makler przytrzyma akcje na swojej książce, albo puści do innych maklerów i prędzej niż póżniej trafią one do portfeli klientów. Takie rynki działają zupełnie inaczej niż kierowany zleceniami, gdzie to zlecenia mogą tygodniami wisieć w dziurawym karnecie i nikt ich nie chce tknąć.

papers.ssrn.com/sol3/papers.cf...

Cytat:
This paper investigates the puzzling coexistence of the quote-driven market structure characterized by traditional bookmakers and the order-driven market structure characterized by betting exchanges in the betting industry. Even though betting exchanges are considered as the superior business model due to less operational risk and lower information costs, bookmakers continue to be successful. We show that liquidity, which is only guaranteed at the bookmaker market, significantly improves the bookmakers' price competitiveness.
Edytowany: 18 maja 2014 17:00

Mlody87
Wysłane: 19 maja 2014 09:16:35
DziękI:)
Mnie głównie interesuje to od strony animatora rynku. Wiecie może co oni z tego mają zawierając takie transakcje?

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Wysłane: 19 maja 2014 09:33:20
Wynagrodzenie.

Mlody87
Wysłane: 19 maja 2014 12:20:30
thx, a wiesz czy można znaleźć gdzieś więcej informacji na temat takich wynagrodzen? W sensie jak to wygląda? Od wolumenu?
Czy to rzecz scisle tajna? ;)

trzaska
Wpisów: 10
Wysłane: 18 czerwca 2014 16:19:57
Ja nie znam kwot, ale być może zainteresuje Cię fakt, że GPW nie ponosi kosztów wynagradzania takiego animatora, gdyż wrzuca je w koszty uzyskania przychodu, więc pewnie może pozwolić sobie na wiele.

Deogracias
Deogracias PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 423
Wysłane: 18 czerwca 2014 18:13:03
Animatorów wynajmują raczej same spółki niż samo GPW.

W przypadku rynków "quote driven" wyższa płynność wynika po prostu z tego, że zawsze jest chętny kontrahent do zawarcia transakcji. Oczywiście, jeśli papier jest niepłynny widełki na oferowanych cenach kupna i sprzedaży będą duże.

W naszym modelu "order driven" musi się znaleźć 2 chętnych kontrahentów - o co oczywiście trudniej.

Animatorzy mają wypełniać tą lukę.
Nowy wpis >>> WIG Wars s19e06: dobre wyniki funduszy mimo zawirowań
Zapraszam na bloga - https://dariuszgrupa.pl
https://twitter.com/DarekGrupa

Poproś analityków Stockwatch o analizę fundamentalną wybranej spółki >>> Przycisk w profilu spółki

mindek
Wpisów: 1 026
Wysłane: 29 listopada 2016 11:43:56
Pytanie techniczne odnośnie animatorów.

Skąd animator ma akcje do arkusza. Popyt ustawi, skąd ustawi podaż?

Przyjmuję, że na początku dostanie pulę akcji, co jeżeli rynek go wyzbiera? To nie są zasoby bez dna.

Skąd ma akcje i czy musi je kiedyś oddać? albo czyje akcje wystawia w arkuszu?

mindek
Wpisów: 1 026
Wysłane: 30 sierpnia 2018 13:57:37
chciałbym się przypomnieć z pytaniem. pytałem w kilku miejscach i nigdzie nie uzyskałem odpowiedzi.

Można odnieść wrażenie, że na małych spółkach animatorzy dorzucają swego rodzaju turbo do trendu. Jeżeli jest hossa podnoszą ceny K i S, w bessie obniżając tym samym trochę rysując wykres.

tak jak wcześniej pytałem o ile poziom K można sobie wyobrazić o tyle poziom S nie znalazłem odpowiedzi.

Zatem: Skąd animator ma akcje i czy można wykupić animatora?(np. kupując cały czas od niego i przekraczając 5% spółce to musiałby na bieżąco być dosypywany akcjami).

Edytowany: 30 sierpnia 2018 13:59

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość