pixelg
abonament SW jako koszt uzyskania dochodu - Wszystko o StockWatch.pl - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

abonament SW jako koszt uzyskania dochodu

toimek
0
Wpisów: 108
Wysłane: 23 listopada 2009 16:30:46
witam,

nie wiem czy temat był poruszany, ale szukając nic nie znalazlem więc pytam. Czy koszt abonamentu SW można uznać jako koszt uzyskania dochodu w zeznaniu podatkowym? Mam zamiar dorzucić się do rozwoju tego portalu i zastanawiam się czy rządać fakturę, czy nie;)

dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam
T.

WatchDog
WatchDog PREMIUM
1
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 564
Wysłane: 23 listopada 2009 16:46:07
Serwis wystawia faktury VAT - jeśli przed zapłaceniem przestawisz tę opcję w zakładce Moje dane i uzupełnisz je o dane Odbiorcy usługi.
Odnośnie rozliczenia tego kosztu w podatku proponuję konsultację z osobą rozliczającą Twój PIT. Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą, należy uprawdopodobnić, iż poniesienie kosztu ma związek z osiąganiem przychodu. Jeżeli nie prowadzisz działalności gospodarczej, podlegasz pod ew. ulgi i odliczenia z ustawy pdf. Zupełnie inna sprawa, czy jeśli obracasz akcjami i masz dochód do opodatkowania, możesz zaliczyć tego rodzaju usługę jako koszt jego osiągnięcia. Pytanie do doradcy podatkowego, spróbuję zasięgnąć języka.

GreGaz
0
Wpisów: 49
Wysłane: 23 listopada 2009 20:48:17
toimek napisał(a):
witam,

nie wiem czy temat był poruszany, ale szukając nic nie znalazlem więc pytam. Czy koszt abonamentu SW można uznać jako koszt uzyskania dochodu w zeznaniu podatkowym? Mam zamiar dorzucić się do rozwoju tego portalu i zastanawiam się czy rządać fakturę, czy nie;)

dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam
T.

Gdzies na ten temat czytalem jakas publikacje i tam podnosili sprawe ksiazek jakie sie kupuje by doskonalic wiedze. Powiedzmy, ze jest to podobna sprawa jak subskrypcja w serwisie. Konkluzja byla taka, ze urzad skarbowy moze to zakwestionowac, a moze nie.

Chyba zadnej wykladni MF, czy tez wyroku sadu, na ten temat nie bylo.

WD, tak off topic. Kiedy beda dostepne mikroplatnosci (SMS) i mozliwosc eksportu danych spolek do jakiegos rozsadnego formatu?

WatchDog
WatchDog PREMIUM
1
Wysłane: 23 listopada 2009 20:50:59
SMSy jeszcze trochę. Rozsądny termin, w tym roku.
Eksport danych: czy CSV jest wystarczająco rozsądny? Jaki format uważasz za właściwy?

GreGaz
0
Wpisów: 49
Wysłane: 23 listopada 2009 22:20:04
WatchDog napisał(a):
SMSy jeszcze trochę. Rozsądny termin, w tym roku.
Eksport danych: czy CSV jest wystarczająco rozsądny? Jaki format uważasz za właściwy?

CSV mógłby być, choć wolałbym XML, bardziej czytelny i jasna struktura. Wszystko lepsze od HTML.

Mógłbyś nawet wyjść przed orkierstę i zaserować dane w XBRL:) Żartuje.

W chwili obecnej jednak najbardziej czekam na mikropłatności.

WatchDog
WatchDog PREMIUM
1
Wysłane: 23 listopada 2009 22:25:30
Powiedz jaką spółkę chcesz obejrzeć, to Ci wyślę na priva.
Albo nie. Coś Ci innego wyślę. Hold on.

toimek
0
Wpisów: 108
Wysłane: 23 listopada 2009 23:49:36
postaram się sprawdzić sprawę u doradcy i dać znać. dzieki

rafsty
rafsty PREMIUM
0
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 2 278
Wysłane: 24 listopada 2009 19:31:15
toimek napisał(a):
Czy koszt abonamentu SW można uznać jako koszt uzyskania dochodu w zeznaniu podatkowym?

Tak na dzień dobry, to zapomnij, że ktoś udzieli Ci tutaj wiążącej odpowiedzi. Od tego są doradcy podatkowi, którzy mają w tym względzie ubezpieczenie OC. Drugim źródłem wiążącej odpowiedzi będzie Urząd Skarbow, ale dopiero, jak wyda oficjalną decyzję w ramach postępowania podatkowego. Możesz też wystąpić do US o wiążącą inetrpretację podatkową (koszt od sztuki opisanego stanu faktycznego: 75zł). Wszysko poza tym jest pisane palcem na wodzie.
Porady z zeszłorocznej prasy:
- zdarzają się różne interpretacje dotyczące poszczególnych wydatków (...)
- warto wcześniej zadzwonić do swojego urzędu skarbowego i zapytać, co można odliczyć (...)
A ja bym akurat nie dzwonił, bo to mi pachnie republiką bananową, żeby pani Wiesia, czy Marylka mówiła mi, co mogę odliczyć, a co nie, bo jej się akurat teraz tak zdaje. Z nimi trzeba "gadać" na piśmie.
Jak kiedyś znajomy ustalił coś ze skarbówką przez telefon, czyli "na gębę", to się skończyło mandatem 200zł. Bo pani W słuchawce się najwyraźniej pomyliła, a potem nie można było dojść, która to była pani.
Moje doświadczenia z kolei są takie, że mi pani chciała wmówić, że nie przysługuje mi ulga budowlana od podłogi, bo od nowego roku ulga nie obowiązuje, a ja wykańczałem chatę wiosną. I pani chciała, żebym to ja na miejscu napisał oświadczenie, że mi nie przysługuje. Napisałem, że wręcz przeciwnie, zacząłem budowę w celu zamieszkania, a chata bez podłogi do zamieszkania się nie nadaje. Po miesiącu przyszło pismo, że jednak mi się należy. Tyle, że termin zwrotu kasy przesunął się o miesiąc, bo to moje pismo to było "uszczegółowienie" dokumentacji i termin zwrotu biegł od nowa.
Do tego doszedł jeszcze półroczny spór o wycenę nieruchomości. Chcieli ode mnie ponad 1000zł (tysiąc) domiaru. Zapłaciłem... 29zł (dwadzieścia dziewięć).

Powyższe powinno Ci dać wyobrażenie, po jakim gruncie się poruszasz :)

A teraz do rzeczy, czyli co na temat Twojego problemu.

Wyczytałem, że należy rozróżniać koszty związane z uzyskaniem przychodu ze sprzedaży papierów wartościowych (np. prowizje od transakcji) od kosztów związanych z funkcjonowaniem źródła przychodów (np. opłata za rachunek).

Stockwatch jest, moim zdaniem, portalem specjalistycznym (tak jak Parkiet jest gazetą specjalistyczną) i można próbować odliczyć abonament. Jeśli dokonałeś transakcji kupna i sprzedaźy po wykupieniu abonamentu, możesz argumentować, iż decyzję zakupu podjąłeś na podstawie wycen z portalu, więc koszt ten ma to ścisły związek z zaistnieniem przychodu. A przychód zaistniał, bo sprzedałeś akcje. Naczelnik pewnego urzędu napisał bowiem: "przepis art. 22 updof co do zasady określa, iż kosztem uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z określonego źródła. Oznacza to, iż nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika stanowią koszt uzyskania przychodu tj. pomniejszają dochód do opodatkowania. Musi bowiem istnieć ścisły i bezpośredni związek przyczynowo - skutkowy między ich poniesieniem a powstaniem lub zwiększeniem przychodu." Uwaga: efekt transakcji wcale nie musi być zyskowny! Masz mieć przychód, a nie dochód. Jeśli dowiedziesz powyśzego - nie widzę przeszkód, żeby zaliczyć to sobie do kosztów.

To są oczywiście moje osobiste dywagacje, więc jeśli ujawni się jakiś doradca podatkowy i napisze, że to bzdura, to się nie obrażę. Tylko prosiłbym o uzasadnienie z powołaniem się na konkretne przepisy, a nie ogólnikowe gadanie.

Pozdrawiam.

addi
0
Wpisów: 1 086
Wysłane: 24 listopada 2009 19:58:49
Przypomniało mi się jak to kiedyś ktoś (z grupy WGPW) obkolendował 3 US w Warszawie mając jakiś tam problem podatkowy (wymiatacz na kontraktach) i w każdym z tych urzędów otrzymywał inną interpretację. We wszystkich tych urzędach duuuuże zdumienie wywoływał fakt, że można coś sprzedać czego się nie miało a potem odkupić taniej i jeszcze na tym zarobić confused2
Edytowany: 24 listopada 2009 20:09

pawelkom
0
Wpisów: 18
Wysłane: 2 stycznia 2010 10:49:17
Zdaję sobie sprawę, że w kwestiach podatkowych nie ma prawdy obiektywnej. Ale zakładając, że inwestuję indywidualnie (nie w ramach działalności gospodarczej), gdybym miał w ogóle próbować włączyć abonament SW w koszty uzyskania przychodu, to tak czy inaczej potrzebuję faktury (bo paragon to za mało). Czy jest to możliwe? Bo w tej chwili, gdy uzupełniam "Moje dane" muszę podać nazwę firmy, sam NIP nie wystarcza.

Vox
3
Wpisów: 6 041
Wysłane: 2 stycznia 2010 12:50:01
jeszcze dochodzi sprawa interpretacji prawa podatkowego.
w takich niepewnych przypadkach zawsze warto zwrócić się do swojego US
o wydanie interpretacji jak oni to widzą. Koniecznie na piśmie.

pawelkom
0
Wpisów: 18
Wysłane: 2 stycznia 2010 13:40:16
Vox napisał(a):
jeszcze dochodzi sprawa interpretacji prawa podatkowego.
w takich niepewnych przypadkach zawsze warto zwrócić się do swojego US
o wydanie interpretacji jak oni to widzą. Koniecznie na piśmie.

Zrozumiałe. W sumie chyba źle, że podpiąłem się pod ten wątek. Bo chodzi mi wyłącznie o kwestię techniczną, by była (jeśli nie ma jakichś obiektywnych przeciwskazań) możliwość otrzymania faktury bez konieczności podawania firmy.

To czy w ogóle zdecyduję się wrzucać to w koszty, czy US wyda pomyślną interpretację, etc. to zupełnie inna bajka.

miglanc
0
Wpisów: 1
Wysłane: 7 kwietnia 2010 19:41:14
Poniżej interpretacja prawa podatkowego Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Wola z 2007 r.
Oczywiście INDYWIDUALNA, ale zawsze to jakiś punkt odniesienia na wypadek konieczności przekomarzania się z własnym Naczelnikiem.

interpretacje.tmxp.pl/Podatek-...

robertus
0
Wpisów: 389
Wysłane: 17 lutego 2011 13:32:34
WatchDog napisał(a):
Serwis wystawia faktury VAT - jeśli przed zapłaceniem przestawisz tę opcję w zakładce Moje dane i uzupełnisz je o dane Odbiorcy usługi.

A jeśli nie miałem zaznaczonej tej opcji płacąc za rok 2010?
Czy mogę nadal dostać Fakturę VAT?

Robertus
Edytowany: 17 lutego 2011 13:33

WatchDog
WatchDog PREMIUM
1
Wysłane: 17 lutego 2011 19:58:45
Jasne, proszę o przesłanie danych do faktury na maila stockwatch@gazeta.pl

Arsimos
0
Wpisów: 21
Wysłane: 16 listopada 2015 08:46:09
Przed chwilą zakupiłem abonament i podobnie jak kolega nie zaznaczyłem opcji do faktury. Czy istnieje szansa, abym mógł ją jeszcze otrzymać?

WatchDog
WatchDog PREMIUM
1
Wysłane: 16 listopada 2015 23:18:51
Jasne, prośba jak powyżej.

Miras
0
Wpisów: 270
Wysłane: 1 stycznia 2016 10:45:27
rafsty napisał(a):
toimek napisał(a):
Czy koszt abonamentu SW można uznać jako koszt uzyskania dochodu w zeznaniu podatkowym?

.........
Stockwatch jest, moim zdaniem, portalem specjalistycznym (tak jak Parkiet jest gazetą specjalistyczną) i można próbować odliczyć abonament. Jeśli dokonałeś transakcji kupna i sprzedaźy po wykupieniu abonamentu, możesz argumentować, iż decyzję zakupu podjąłeś na podstawie wycen z portalu, więc koszt ten ma to ścisły związek z zaistnieniem przychodu. A przychód zaistniał, bo sprzedałeś akcje. Naczelnik pewnego urzędu napisał bowiem: "przepis art. 22 updof co do zasady określa, iż kosztem uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z określonego źródła. Oznacza to, iż nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika stanowią koszt uzyskania przychodu tj. pomniejszają dochód do opodatkowania. Musi bowiem istnieć ścisły i bezpośredni związek przyczynowo - skutkowy między ich poniesieniem a powstaniem lub zwiększeniem przychodu." Uwaga: efekt transakcji wcale nie musi być zyskowny! Masz mieć przychód, a nie dochód. Jeśli dowiedziesz powyśzego - nie widzę przeszkód, żeby zaliczyć to sobie do kosztów.

To są oczywiście moje osobiste dywagacje, więc jeśli ujawni się jakiś doradca podatkowy i napisze, że to bzdura, to się nie obrażę. Tylko prosiłbym o uzasadnienie z powołaniem się na konkretne przepisy, a nie ogólnikowe gadanie.

Pozdrawiam.

No tak ale jeżeli dokonałeś zakupu abonamentu pod koniec roku to nie zawsze zdążysz dokonać transakcji na GPW. Dodatkowo sam zakup nie wystarcza, musisz jeszcze sprzedać aby mieć przychód. Osobną kwestią jest też pytanie czy obowiązuje tu zasada FIFO ?
Sprawa dodatkowo komplikuje się przy transakcjach sprzedaży dokonywanych na ostatnich 2 sesjach, bo one rozliczane są juź na konto przyszłego roku.

W związku z tym, że wszystkie przychody i koszty rozliczane w PIT-38 muszą dotyczyć danego roku to kupno abonamentu pod koniec roku może utrudnić/uńiemożliwić odliczenie kosztów abonamentu, gdyż wg mojej oceny nie moźna ich będzie odliczyć od przychodu z następnego roku.

I w tym kontekście propozycja do stockwatch.pl, aby świąteczną promocyjną ofertę na abonament wydłużyć jako noworoczną do początku stycznia.
Wtedy mamy cały rok na dokonanie transakcji :)

Życzę wszystkim samych udanych transakcji w 2016 roku

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość