pixelg
Test prostej strategi fundamentalno - technicznej - Strategie inwestycyjne - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Pytanie w Ankiecie : Czy w inwestycjach w akcje zwracasz uwagę na EPS ?
Wybór Głosy Statystyki
A co to takiego? 8
34%
To mało istotny dla mnie wskaźnik. 2
8%
Czasami patrzę na EPS. 4
17%
Jest ważnym wskaźnikiem w wyborze spółek. 9
39%

1 2 3 4 5 6 7

Test prostej strategi fundamentalno - technicznej

buldi
0
Wpisów: 5 064
Wysłane: 10 grudnia 2012 00:18:10
Się wytłumaczę na początek.
Dwa przerwane wątki z testami nie najlepiej świadczą o tym, który zakłada trzeci.
Może i tak, ale po trzech latach testów, kiedy się widzi, że sprawdzana metoda nie przynosi oczekiwanych efektów kontynuacja tego staje się udręką.
Nawet podsumowywać się nie chce, bo koledzy zrobili to już tam lepiej ode mnie.
Innymi słowy kontynuacja tamtych wątków wydaje mi sie już bezcelowa, ponieważ założenia "testu strategi niedowartościowania fundamentalnego" się w testowanym okresie nie sprawdziły.
Trochę inaczej widzę wątek "portfel zdywersyfikowany - budowa z użyciem bety", który całkiem nieźle (lepiej od rynku) się sprawował w czasie testów, ale niestety był on ściśle powiązany poprzez dobór spółek z siostrzanym wątkiem, a nie da się prowadzić jednego rezygnując z prowadzenia drugiego.

To co obecnie chciałbym przetestować, to mój pomysł na to, co być może zadziała, a być może nie zadziała.Angel

Nie odkryje kart od razu, ale wrzucę tabele na podstawie której dokonałem wyboru pierwszych dzisięciu spółek - zaznaczonych na zielono, które zostaną zakupine jutro po średnich dziennych kursach.

kliknij, aby powiększyć

Za tydzień szczegółowo wyjaśnię czym się kierowałem, w taki właśnie sposób dokonując wyboru.
Podpowiem tylko, że w kolumnie "złoty krzyż" chodzi o nieco zmodyfikowane średnie, a mianowicie o to, by EMA 55 (nie SMA 50) była powyżej SMA 200.
Ciekaw jestem, czy na podstawie tabeli ktoś do tego czasu zgadnie, jaka jest konstrukcja strategi?

Edytowany: 10 grudnia 2012 00:32

del-20130918
0
Wpisów: 257
Wysłane: 10 grudnia 2012 11:07:29
@ Buldi

Ogromnie Ci dziękuję, za to ile pracy a przede wszystkim serca w to wszystko wkładasz love4
Ja sobie nie wyobrażam poruszania się w tej materii bez totalnych pomyłek, kompletnie błędnych założeń.
To wszystko dopiero wychodzi przy takich właśnie próbach. Dla mnie to co robisz jak najlepiej świadczy o Tobie.
Z całego serca dalej trzymam kciuk. Nie będę ukrywała, jak wiele dobrego (co na końcu okazało się nieprzydatne) z tego co tworzysz zgarnęłam dla siebie.
Przełożyło się to pozytywnie na wyniki na rynku - i tylko to się liczy w ostatecznym rozrachunku.

love4

buldi
0
Wysłane: 10 grudnia 2012 17:21:09
Dzięki Alicjo za dobre słowo.
Mam nadzieję, że tym razem założenia będą bardziej trafione. wave

wapkil
0
Wpisów: 1 472
Wysłane: 10 grudnia 2012 18:11:03
buldi napisał(a):
Ciekaw jestem, czy na podstawie tabeli ktoś do tego czasu zgadnie, jaka jest konstrukcja strategi?

Nie napisałeś, co można wygrać ;)

Reszta, na pierwszy rzut oka, wygląda prosto, ale nie zauważyłem, od czego spółki dostają żółtaczki. Czym Ci podpadły na przykład Police?
Edytowany: 10 grudnia 2012 18:11

buldi
0
Wysłane: 10 grudnia 2012 23:17:04
Co można wygrać?
Stawiam kolejkę na pierwszym, słynnym zlocie Stockwatcherów.Angel

Ale że Ty nie wpadłeś na to, od czego spólki dostają żółtaczki?Not talking
Zauważyłeś, że sporą wagę przywiązuje do zysku netto na akcje, to wyjaśniam że chciałem go trochę oczyścić z manipulacji na jakie jest podatny. Słusznie czy nie, wykombinowałem sobie taki sposób by wkręcic w to C/ZO ze Stockwatcha z którego wyliczyłem w kolumnie D zysk operacyjny, a jak wiesz C/Z od C/ZO rózni się tym, że ten drugi nie zawiera w sobie tzw zdarzeń jednorazowych. Zatem uwiarygadnia w jakimś stopniu uzyskane zyski.
Mój punkt widzenia jest taki: jeżeli EPS (na którym oparłem fundamentalnie tę strategie) ma być wiarygodny to powinien być niższy od "ZO", w przeciwnym razie coś jest nie teges.
Jak pewnie wiesz pacjentów z żółtaczką poddaje się kwarantannie do czasu wyleczenia. Podobnie i ja izoluje do czasu wyleczenia spółki których EPS jest wyższy od zysku operacyjnego.
Co nawywijały Police - nie wiem, bo nie czytałem raportów, ale spółek na tym łez padole jest na tyle, że wyszedłem z założenia, że nie trzeba mieć zółtaczki by wylecieć z rankingu - wystarczy samo podejrzenie o nosicielstwo wirusa.

Poniżej samoliczący się portfel, otwarty dzisiaj w średnich dziennych cenach ważonych wolumenem, co by było sprawiedliwiej.

kliknij, aby powiększyć

www.money.pl/portfel/publiczne...
Edytowany: 10 grudnia 2012 23:26

wapkil
0
Wysłane: 11 grudnia 2012 00:18:10
Nie znam się na budowaniu strategii, ale czy nie przesadzasz trochę z tą kwarantanną? Jeżeli dobrze rozumiem, w ten sposób w praktyce usuniesz spółki, które z działalności gospodarczej (przy jak najbardziej zerowych zdarzeniach nadzwyczajnych) mają choć trochę więcej niż EBIT. Na przykład taki KGHM przez znaczną część jego historii.

Rozumiem ideę, ale wykonanie jest chyba zbyt brutalne. Nie wiem, czy analitycy, którzy czytali więcej niż ja raportów to potwierdzą, ale mam wrażenie, że jeśli spółka ,,kombinuje'' to zwykle nie dodaje sobie delikatnie paru groszy do zysku, tylko bardzo istotną część tego zysku robi przeszacowaniami, dziwnymi wpływami z działalności finansowej, itp. Inaczej chyba nie warto się męczyć poprawianiem wyniku. Takie delikatne poprawki mogą być potrzebne, gdy progi w programie motywacyjnym tego wymagają, ale to u nas chyba rzadkie, a poza tym inwestorom tak strasznie nie szkodzi. Myślę, że ten Twój próg podejrzliwości można byłoby ustawić znacznie wyżej, czyli odrzucać spółki, które znaczną część zysku mają nie z działalności operacyjnej, nie wszystkie, które cokolwiek tak wypracowały.

Z tym EPS też nie jestem pewien, czy rozumiem. Tabelka sugeruje, że szeregujesz spółki po EPS/kurs. Tylko że ja bym tego nie nazwał zależnością od EPS, ale po prostu earnings/price ratio (czy jak kto woli odwrotnością P/E) :)
Edytowany: 11 grudnia 2012 00:38

buldi
0
Wysłane: 12 grudnia 2012 11:19:52
Celowo wybrałem takie pokazanie zysku netto, bo uważam, że jest ono bardziej czytelne z uwagi na założenia strategi. Chodzi o to, że "wskaźnik" pokazuje ile zysku netto za ostatnie cztery kwartały wypracowała spółka w stosunku do obecnej ceny akcji. Ja zakładam że dla mnie interesujące są spółki które na dzień dzisiejszy posiadają wskaźnik na poziomie conajmniej 15%, gdyż do stopy referencyjnej doliczam chamsko 10% premi za ryzyko.
Odsiew spółek wg EBIT może i jest brutalny, ale jak inaczej na podstawie prostych wskaźników można wykluczyć zdarzenia jednorazowe nie wgłębiając się w treści raportów?
Chodziło mi też o to, by takie wykluczenie dawało się zautomatyzować.
Jak masz jakiś pomysł, jak to można zautomatyzować w inny sposób, lub też jaki inny warunek można zastosować, będę wdzięczny.

Na koniec tygodnia pozbieram to do kupy i opiszę całość budowy tej stretegi z postawionymi warunkami. wave

wapkil
0
Wysłane: 12 grudnia 2012 20:04:16
buldi napisał(a):
Celowo wybrałem takie pokazanie zysku netto, bo uważam, że jest ono bardziej czytelne z uwagi na założenia strategi. Chodzi o to, że "wskaźnik" pokazuje ile zysku netto za ostatnie cztery kwartały wypracowała spółka w stosunku do obecnej ceny akcji. Ja zakładam że dla mnie interesujące są spółki które na dzień dzisiejszy posiadają wskaźnik na poziomie conajmniej 15%, gdyż do stopy referencyjnej doliczam chamsko 10% premi za ryzyko.

Rozumiem, ale mi chodziło głównie o sposób zapisu. Zamiast pisać o tak liczonym ,,wskaźniku'', możesz pisać o earnings/price (zysk/cena) na poziomie powyżej 15%. Równie dobrze możesz też pisać o P/E poniżej 6,(6). To wszystko to samo, ewentualnie z różnicami wynikającymi z dokładności liczenia - gdybyś liczył bezpośrednio z wyników spółki, miałbyś mniej zaokrągleń, więc dokładniej. Po prostu mówienie o P/E (czy E/P) jest znacznie częściej spotykane, niż przechodzenie przez EPS, więc łatwiej zrozumieć, co robisz.

buldi napisał(a):
Odsiew spółek wg EBIT może i jest brutalny, ale jak inaczej na podstawie prostych wskaźników można wykluczyć zdarzenia jednorazowe nie wgłębiając się w treści raportów?

Sortując po zysku ze sprzedaży, zamiast po zysku netto? Zresztą ja nie chciałem ingerować w metodę, pytałem tylko, czy nie lepiej zastosować delikatniejszy próg. W tej chwili odrzucasz spółki, dla których zysk netto > EBIT. Jeśli chodzi tylko o wykluczenie absurdów, może odrzucać jakoś mniej rygorystycznie, na przykład gdy zysk netto > 1,5 * EBIT?

buldi napisał(a):
Na koniec tygodnia pozbieram to do kupy i opiszę całość budowy tej stretegi z postawionymi warunkami. wave

Z tego co widzę, wybierasz spółki z WIG, z dodatnim zyskiem (sEVA > 0?), sortujesz rosnąco po P/E (choć nazywasz to sortowaniem malejącym po EPS/kurs), odrzucasz te z żółtaczką i z pozostałych wybierasz 10 pierwszych, których kurs przeciął SMA200 i spełniających Twój złoty krzyż. Jak mi idzie zgadywanie? :)

EDIT: Wracając jeszcze do spółek kombinujących w raportach. Widzę, że niejasno to wcześniej napisałem. Wiele spółek trochę kombinuje bo kredyt, nowa emisja obligacji, emisja akcji, program motywacyjny, cookie jar, itp. Nie chciałem sugerować, że tego nie ma, tylko że jest zbyt powszechne, żeby tak zgrubną metodą wyłapywać. Mam zresztą wątpliwości, czy wyłapywać w ogóle warto. Założyłem, że w diagnozowaniu żółtaczki nie chodzi o takie standardowe praktyki, tylko o spółki, którym na przykład model biznesowy się wali i liczą na to, że nikt tego nie zauważy, jeżeli zrobią ładne przeszacowania.
Edytowany: 12 grudnia 2012 20:11

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
212
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 10 578
Wysłane: 12 grudnia 2012 20:45:03
buldi napisał(a):

Niestety nie da się nawet w taki sposób jak pokazałeś. Linia finansowa owszem, to często miejsce do zdarzeń jednorazowych( działalność inwestycyjna, różnice kursowe itd), ale nie jedyne. Sporo spółek ma OF w EBIT, bo pokazują to jako czynnik pozostałej działalności operacyjnej. Jeszcze inna część i na razie jeszcze spora to ... podatek! Mieliśmy całą masę optymalizacji przed zmianą umowy z Cyprem.

buldi
0
Wysłane: 12 grudnia 2012 22:25:12
wapkil napisał(a):
Z tego co widzę, wybierasz spółki z WIG, z dodatnim zyskiem (sEVA > 0?), sortujesz rosnąco po P/E (choć nazywasz to sortowaniem malejącym po EPS/kurs), odrzucasz te z żółtaczką i z pozostałych wybierasz 10 pierwszych, których kurs przeciął SMA200 i spełniających Twój złoty krzyż. Jak mi idzie zgadywanie? :)

Świetnie Wapkil thumbright
Tak czułem, że przed piątkiem dasz radę. Angel
Dodam tylko, że ten sort fundamentalny nie jest jeszcze decydujący. Najistoniejsze jest spełnienie dwóch warunków technicznych do otwarcia pozycji, czyli kurs musi powędrować powyżej SMA 200 i EMA55 powyżej SMA 200.
Podobnie, by jakaś spółka wyleciała z portfela musi również obydwa warunki spełnić w przeciwnym kierunku. To taka odmiana osylatorka , by za wcześnie nie zmieniać pozycji i nie nabijać kasy brokerom.

@Anty - wiem, że złotego grala we wskaźnikach nie znajdziemy. Wszystkie są obarczone wadami. To co można z nich czerpać to pewne wnioski wynikające z rachunku prawdopodobieństwa.
Jeżeli sortuje 100 spółek wg założenia, że należy odrzucić te z wyższym EBIT od zysku netto, to wiele spółek krzywdzę, ale prawdopodobnie więcej jak 50 odrzucę słusznie, co daje mi lekka przewagę. W to wierzę stawiając taki warunek.
Dokładając kolejne warunki z podobnym zakładanym rezultatem to prawdopodobieństwo zwiększam jeszcze bardziej.
By wygrać z rynkiem wystarczy się nie mylić jedynie w 51%, reszta to kwestia lewarka.Angel

Edytowany: 12 grudnia 2012 22:43

buldi
0
Wysłane: 16 grudnia 2012 23:34:39
Posumowanie pierwszego tygodnia:

kliknij, aby powiększyć

Stregia +4,35%
WIG +3,50%

Zebrane zasady wyglądają tak:

W pierwszym etapie przesiewam spółki pod względem fundamentalnym

1. odrzucam wszystkie, które mają sEVA (wg skanera Stockwatch) poniżej O
2. sortuję je wg zysku netto na akcję osiągniętego w ostatnich czterech kwartałach z uwzględnieniem ilości akcji w tym okresie (EPS)
3. odrzucam wszystkie których EPS jest niższy niż aktualna stopa referencyjna + 10% premi za ryzyko (obecnie 14,25% w zaokrągleniu 14%).
4. odrzucam (żółtaczka) spółki, których zysk netto w tym czasie był wyższy od zysku operacyjnego, który wyliczam z C/ZO podawanego przez Stockwatch.

W drugim etapie decyduję o zajęciu pozycji na podstawie dwóch warunków technicznych, które muszą być spełnione:
5. kurs akcji powyżej SMA 200
6. EMA 55 powyżej SMA 200 (kolumna "złoty krzyż")
Do zajęcia pozycji konieczne jest spełnienie obydwu warunków, podobnie jak w odwrotnej sytuacji, tylko i wyłącznie zanegowanie obydwu warunków technicznych jest powodem do sprzedaży akcji, niezależnie od tego co w miedzyczasię zajdzie na polu fundamentalnym. Jednym słowem, jeżeli któraś spółka wejdzie do portfela, utrzyma się w nim tak długo, dopóki nie spadnie poniżej SMA200 i EMA 55 nie zejdzie poniżej SMA 200. Tylko wystąpienie tych dwóch technicznych sygnałów jest ją w stanie z portfela wywalić. To nawiązanie do zasady, by pozwolić zyskom rosnąć - w moim wydaniu.
Jeżli jednak któraś spółka zostanie sprzedana, na jej miejsce wchodzi następna, która spełnia wszystkie warunki fundamentalne i techniczne.
Gdyby takowej brakło - w portfelu jej miejsce zajmie gotówka.

Wstępnie na potrzeby testu strategi, zakupiłem na stronie z mojej stopki 10 spółek po ok 5000zł każda i taki jest pierwotny i docelowy układ.
Dwa razy w roku dopuszczam "wyrównanie" wag pozycji w portfelu, gdyż jego dywesyfikacja stanowi dla mnie dodatkowy warunek bezpieczeństwa.
Edytowany: 16 grudnia 2012 23:55

ucofb
1
Wpisów: 1 199
Wysłane: 17 grudnia 2012 22:45:02
Dopiero dzisiaj zauważyłem, że coś takiego buldi będziesz prowadził.

Opisałeś w pewnym sensie sposób dobierania przeze mnie spółek do portfela, ja jednak mam dalsze kryteria, które spółka powinna spełnić no i staram się kupować wcześniej niż wtedy gdy jest SMA 50 jest powyżej sma 200.

Z tych 30 spółek, które zamieściłeś około 20 wypluł mi "mój" skaner fundamentalny, ja odrzucam finansowe, z nieciekawym akcjonariatem (np. elkop), działająca na niskiej marży (np. krakchemia, abc data) i moim zdaniem mało perspektywiczne, mające mały rynek do zdobycia. Po takim odrzuceniu powstaje mniej więcej prowadzony przeze mnie portfel wirtualny. A i ja nie odrzucam spółki, która nie ma zysku netto, ale ma operacyjny i wiem dlaczego tak się stało (mam na myśli konkretnie mercor, który tak na pierwszy rzut oka też powinien się znaleźć w gronie tych 10 spółek jeśli byś nie odrzucił spółki z tego powodu, że ma stratę netto, ale ma za to zysk operacyjny).

I powstaje takie pytanie co z portfelem w przypadku bessy, wszystko zostanie w gotówce? :)

Taka strategia moim zdaniem ma duże powodzenie jeżeli chodzi o osiąganie lepszych wyników niż indeksy, jednak nie można wszystkiego wyrazić w liczbach, a każda jednak strategia odwołuje się do twardych liczb, trzeba czytać, czytać i jeszcze raz czytać. Staram się też słuchać wypowiedzi insiderów danych spółek... z mowy ciała, sposobu w jaki się wypowiada dana osoba można bardzo dużo wywnioskować. Ważne jest też jak taka osoba reaguje na zadawane pytania, po prostu widać, że kłamie albo coś kręci. itd. /

Odpowiadając na pytanie w ankiecie: sam EPS nic Ci na temat spółki nie powie :)
"Głos opinii publicznej nie jest substytutem myślenia". W.E. Buffett
Edytowany: 17 grudnia 2012 22:55

buldi
0
Wysłane: 21 grudnia 2012 19:54:49
Podsumowanie po dwóch tygodniach:

kliknij, aby powiększyć

Portfel +4,58
WIG +4,24%

@Ucofb - Mercor ma ujemną sEVA i ujemny zysk netto dlatego rzeczywiście nie pasuje do tej strategi.
Coś jednak na rzeczy musi być, skoro spełnia techniczne warunki - czyli rynek widzi coś więcej niż same kiepskie wskaźniki.

Co do bessy, to boję się jednego, że nadejdzie błyskawicznie i moje warunki techniczne, które chronią w hossie nie nadążą w bessie.
Jak patrze na wykresy i układy średnich po spadkach z ubiegłorocznego sierpnia, nie było to najszczęśliwsze techniczne założenie.
Coż, wydaje mi się mimo wszystko, że jeżeli wrócimy do trochę dłuższych (lub bardziej wyrazistych)cykli niż te ostatnie - mogą się sprawdzić.
Ostatnia hossa trwała dwa lata, po czym nastąpiła roczna bessa i teraz niby jesteśmy w hossie, ale ta hossa jakaś dziwnie płytka jeżeli chodzi o szerokość rynku. Widać to dobrze na indeksie cenowym, gdzie bessa przebiła dno z 2009' i końca spadków nie widać.d'oh!
Na GPW rośnie jedynie niewielka część co cięższych wagowo spółek, reszta jest w głębokiej ..., dlatego bardziej wydaje mi się, że mamy doczynienia z długoterminowym trendem bocznym w którym tkwimy od prawie pięciu lat.

buldi
0
Wysłane: 21 grudnia 2012 22:53:30
Jeszcze dorzucę szkice do technicznych długoterminowych rozważań z poprzedniego postu:

kliknij, aby powiększyć

W pierwszym poddaje pod wątpliwość, czy rzeczywiście przez dwa i pół roku od 2009' mieliśmy doczynienia z hossą, skoro byliśmy w stanie znieść jedynie 61,8% poprzedniej bessy?
To się teoretycznie mieści w granicach korekty, tym bardziej, jak popatrzymy na rynek z pominięciem wag. Zobaczymy wtedy, że wzrost trwał znacznie krócej, a na większości spółek od blisko trzech lat obserwujemy trend spadkowy.

To co napawa lekkim optymizmem, to ostatnie zachowanie w nieco krótszym terminie wobec "bessy" - tej liczonej od siernia 2011'.

kliknij, aby powiększyć

...poziom 61,8% zniesienia spadków przekroczony został ostatnio luką.
Książkowo też - wcześniej kurs przekroczył, skorygował i odbił od SMA 200 - zatem ja liczę, że ma to na celu ponowne zaatakowanie szczytu z ubiegłego roku.
Co będzie dalej - zobaczymy.

..nie zmienia to faktu, że hossa wg mnie to się skończyła w 2008' - zatem póki co - długoterminowo ćwiczymy w najlepszym wypadku boczniaka jadowito-upierdliwego.
Edytowany: 21 grudnia 2012 22:55

buldi
0
Wysłane: 2 stycznia 2013 21:03:48
Zaległe podsumowanie portfela za zmknięcie ubiegłego tygodnia:

kliknij, aby powiększyć

Portfel +5,14%
WIG +4,22%

buldi
0
Wysłane: 6 stycznia 2013 10:54:51
Piątkowe wyniki:

kliknij, aby powiększyć

Portfel +7,32%
WIG +5,16%

kliknij, aby powiększyć
Edytowany: 6 stycznia 2013 10:55

buldi
0
Wysłane: 13 stycznia 2013 22:30:58
Na piątkowym zamknięciu korygujemy nadmiar optymizmu:

kliknij, aby powiększyć

Portfel +5,39%
WIG +4,18%
Edytowany: 13 stycznia 2013 22:32

buldi
0
Wysłane: 20 stycznia 2013 23:39:35
W tym tygodniu lekkie odbicie, ale byliśmy słabsi od szerokiego:

kliknij, aby powiększyć

Licząc od początku:
Portfel +5,84%
WIG +5,00%
Edytowany: 20 stycznia 2013 23:40

buldi
0
Wysłane: 25 stycznia 2013 18:21:55
Dobry tydzień, wbrew pozorom i szerokiemu:)

kliknij, aby powiększyć

Licząc od początku:
Portfel +7,78%
WIG +4,56%

buldi
0
Wysłane: 1 lutego 2013 18:15:10
Kolejny dobry tydzień na przekór szerokiemu:

kliknij, aby powiększyć

Portfel +10,10%
WIG +3,09%